خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

محل احداث گلخانه ها و ویژگی های آنها

فهرست مطالب

گلخانه یک دارایی برای هر باغ محسوب می شود و برای بسیاری از آن ها برای تکثیر بذرها و گیاهان و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد طیف وسیعی از گیاهان که قادر به زنده ماندن در محیط بیرونی نمی باشد امر مهمی می باشد.به همین دلیل  برای به دست آوردن حداکثر بهره از گلخانه نیاز می باشد تا در انتخاب محل گلخانه به نکات مهم توجه نمایید و برخی عوامل را هنگام شروع کار در ساخت و ساز در گلخانه مورد توجه قرار دهید.از جله نکات قابل توجه و ضروری ، فضای محدود که در آن عوامل محیطی مثل نور، دما، رطوبت، بافت خاک، PH ، EC و ... می باشد که باید تحت کنترل باشد. در داخل گلخانه می توان گیاهان را در تمام طول سال و علی الخصوص  در خارج از فصل پرورش داد و یا یکسری از محصولات را پیش رس کرد و می توان برای تمام سال یا قسمتی از سال، گیاه را در شرایط آب و هوایی خاصی حفظ نماییم . 

تاسیس گلخانه، راه ساده ای نیست

 داشتن بهترین سازه های گلخانه ای، منابع نامحدود و جدیدترین تجهیزات، تضمین کننده حداکثر کیفیت و عملکرد گیاه نمی باشد. کشاورزی گلخانه ای در بیست و چهار ساعت شبانه روز و هر روز هفته (۲۴/۷) می باشد و روشی فشرده برای رشد گیاه است. برای شکست جای کمی وجود دارد بنابراین بهره مند بودن از کارمندان قابل اعتماد در عملیات شما ضروری می باشند. 

نکات مهم در انتخاب مکان گلخانه

 در احداث گلخانه‌‌ها باید به موارد زیادی دقت شود ، چرا که لازمه رشد و نگهدار گیاهان رعایت و توجه به این نکات می باشد. همچنین یکی از نکات مهم در انتخاب محل گلخانه مجهز بودن به آب، برق، گاز یا سوخت برای گرمایش می باشد. 

تأمین نور مورد نیاز:

 مهمترین عامل نور می باشد . تأمین نور برای گیاهان گلخانه‌ای بسیار مهم می باشد. در روزهای ابری و زمستانی و در مناطقی كه مقدار نور كمتر وجود دارد از نورهای مصنوعی استفاده می نمایند. گلخانه‌‌ها باید در جهتی ساخته شوند كه نورگیر باشند. 
محل احداث گلخانه ها و ویژگی های آنها
 

راه دسترسی به جاده های خوب یک ضرورت است

 برای درک این مورد می توان چنین مثالی مطرح کرد،  در صورت نبود جاده یا راه ارتباطی مناسب، هنگام برداشت، محصول تحت تأثیر سنگین بودن وسیله نقلیه قرار می گیرد که می تواند منجر به کبودی، خرد شدن و سایر آسیب های مهم گردد. همچنین باعث تکان های شدید گیاهان و میوه ها می‌شود و از کیفیت محصولات کم می‌ کند . ضمن اینکه  نزدیکی به مسیرهای اصلی و بزرگراه ها به تولید و رشد سریع با هزینه ی کمتر کمک شایانی می ‌کند. 

جهت گیری شمالی – جنوبی :

 گلخانه و همچنین گیاهان داخل گلخانه باید جهت شمال به جنوب به ویژه در عرض های جنوبی قرار گیرند . جهت یابی در  به حداکثر رساندن میزان نور خورشید و ایجاد بهترین تهویه ممکن کمک زیادی می نماید. 

قابلیت گسترش:

 توصیه می شود زمین بیشتری را از آنچه در ابتدا به آن نیاز دارید خریداری کنید تا بعداً امکان گسترش را داشته باشید . 

ﻣﺴﻄﺢ ﺑﻮدن زﻣﻴﻦ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ

 مسطح بودن زﻣﻴﻦ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ ﺑﺮاي اﺣﺪاث ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ بسیار مهم بوده چرا که  اﺣﺪاث ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ در زﻣﻴﻦ ﺷﻴﺐ دار منجر به ایجاد ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ در اﺣﺪاث و ﻧﮕﻬﺪاري ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ و ﻋﺪم ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺤﻴﻄﻲ آن می گردد . 

رطوبت نسبی

 گلخانه را می ‌توان توسط هوای خشک، خنک نمود بنابراین مطلوب است برای کمک به سرمایش و کاهش بیماری های شاخ و برگ، گلخانه جایی بنا شود که که در طول تابستان از هوای خشک برخوردار باشد.هوای گلخانه ممکن است خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد که در حالت خشک باید مرطوب شده (با تجهیزات رطوبت ‌ساز) و در حالت خیلی مرطوب باید رطوبت‌زدایی شود (با انجام عمل تهویه). 
محل احداث گلخانه ها و ویژگی های آنها
 

تأمین دی‌اکسیدکربن:

 همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای ضروری در عمل فتوسنتز وجود دی‌اکسید‌کربن است . افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن به صورت مصنوعی در محیط گلخانه موجب رشد مطلوب گیاه، زودرسی محصول و افزایش کیفیت و کمیت آن می گردد. 

جهت باد

 انتخاب جهت گلخانه ها به جهت وزش باد غالب و باران نیز ارتباط دارد . باید از ورود باران از طریق دریچه های تهویه پیشگیری به عمل آورد. در خنک کننده تبخیری فن ها باید به سمت جهت باد غالب تعبیه گردند. 

داشتن آب با کیفیت و کمیت مناسب :

منبع آب مورد استفاده و کمیت و کیفیت آن ، از اهمیت زیادی در انتخاب محل احداث گلخانه برخوردار می باشد  و عدم توجه به این موضوع در آینده سبب بروز مشکلات متعددی خواهد شد. آب مورد نیاز گلخانه می تواند از چاه ، آب شهری ، رودخانه و چشمه تامین گردد . آب چشمه و رود خانه معمولاً آلوده به عوامل بیماری زا می باشد که  ممکن است به ضدعفونی نیاز داشته باشد . آب شهر نیز گران می باشد که حاوی فلوراید و کلر نیز می باشد ، بنابر این آب چاه بهترین گزینه انتخابی می باشد ولی قبل از احداث گلخانه ، کیفیت آب زمین انتخاب شده باید آزمایش شده  و در صورت نداشتن مشکل خاص اقدام به احداث گلخانه کرد. 

داشتن زهکش مناسب

زمینی که گلخانه در آن احداث می ‌شود باید از زهکشی مناسب برخوردار باشد، علی الخصوص در گلخانه‌هایی که کشت محصول بر روی بستر خاک گلخانه صورت می گیرد. بالا بودن سطح آب زیرزمینی و خیس بودن خاک به دلیل  نداشتن زهکش مناسب، موجب  رشد ضعیف ریشه، سطحی شدن ریشه‌ ها، کاهش جذب مواد غذایی، کندی رشد گیاه و افزایش برخی بیماری‌های قارچی می گردد. در این زمینه می‌توان به گلخانه‌های شهر بندر انزلی اشاره کرد که در بعضی مناطق سطح آب زیرزمینی فقط 30 سانتیمتر پائین‌تر از سطح خاک است و حتی در برخی موارد به علت بارندگی، سطح خاک گلخانه خیس می‌ شود. احداث گلخانه در این زمین‌ها توصیه نمی گردد و شاید بتوان یکی از مهم‌ ترین علل عدم موفقیت گلخانه‌های سبزی و صیفی و موز در این مناطق را نداشتن زهکش مناسب در گلخانه‌ها محسوب کرد. 

جریان هوا در گلخانه

 گردش هوا در گلخانه بسیار مهم می باشد. زمانی که  یک گیاه در معرض جریان هوای تازه در خارج از گلخانه باشد، هوای تازه در نزدیکی برگ ها تأمین شده و گیاه می تواند اکسیژن پس داده و از دی اکسید کربن تازه استفاده کند. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه نیز کمک می کند . 
محل احداث گلخانه ها و ویژگی های آنها
 در یک گلخانه تجاری هدف اصلی سود دهی می باشد که  برای رسیدن به این هدف، گلخانه باید از لحاظ تأمین شرایط محیطی مطلوب کارآمد باشد. نور و دمای گلخانه باید به طور سخت و جدی تحت کنترل باشد. اخیراً کامپیوترها برای چنین کنترل هایی به طور گسترده استفاده می شوند. ضمن اینکه  وجود گازهای سمی و گرد و غبار در گلخانه ممکن است یک مشکل جدی محسوب شود . این گازها شامل مونو اکسید کربن، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن است که ممکن است از وسایل حرارتی متصاعد گردد . 

چرا جهت احداث گلخانه بسیار اهمیت دارد؟

 این موضوع که چه چیزی می خواهید در گلخانه خود پرورش دهید موضوع مهمی محسوب می شود. علاوه بر اندازه گلخانه که مکان ساخت آن را معین می نماید ، برای ایجاد شرایط مناسب محصولی که قصد دارید پرورش دهید، میزان مشخصی نور خورشید نیاز دارد. پس دریافت نور خورشید برای گیاه مورد نظر نیز می تواند تاثیر به سزایی در مکان ساخت گلخانه ی شما، داشته باشد . هزینه ساخت گلخانه و سبک طراحی آن تأثیری در انتخاب جهت ندارد و موضوعی است که بدون استثنا باید برای همه ی گلخانه ها رعایت گردد. سخن پایانی هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب احتیاج به شرایط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، میزان رطوبت هوا و خاک دارند که باید به آن توجه کرد. برای تولید و پرورش تجاری گیاهان مرغوب در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت زا (نظیر باد، طوفان‌های ویرانگر، سرما و یخبندان) از طریق ساختمانی به نام گلخانه ایجاد گردد. گلخانه به عنوان محیط کنترل شده مطرح می شود  و با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل و همچنین تولید گیاهان دارویی این روش تولید امروزه به یکی از سودآورترین بخش ‌های کشاورزی تبدیل گردیده است. . با توجه به سرمایه گذاری زیادی که در این زمینه انجام می شود  فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه ، انتخاب مکان ، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمایه و امکانات می گردد . 

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر