خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مزایای شید گلخانه چیست؟

فهرست مطالب

توری شید گلخانه کاربرد وسیعی در گلخانه‌ها داشته و در عمل سخت می توان گلخانه‌ای را در فرمت‌های امروزی یافت که در آن از توری شید گلخانه استفاده نشود. به‌علاوه، توری شید گلخانه تنها در گلخانه‌ها کاربرد ندارد؛ در بسیاری محیط‌ها از جمله شیلات، دامداری و یا حتی محیط‌های تفریحی و رفاهی نیز شاهد بهره‌گیری از این وسیله هستیم.

این دایره وسیع کاربردها و میل افراد به تهیه توری شید گلخانه  عاملی شد تا در یک یادداشت نگاهی عمیق‌تر به این وسیله و کاربردهای آن داشته باشیم. تلاش اصلی ما در این یادداشت صرف آن می‌شود که شما به عنوان همراهان گرامی، بتوانید در مورد خرید یا عدم خرید توری شید گلخانه تصمیم گرفته و در صورت خرید بدانید که این وسیله چه مزایایی دارد.

پس برای اطلاع از تمام مسائل و موضوعات مهمی که حول توری شید گلخانه باید بدانید، تا انتهای یادداشت با ما همراه باشید. ما تلاش می‌کنیم تا تجربه متخصصان حوزه باغبانی، و فروش محصولات مربوط به گلخانه‌ها را به شما منتقل کنیم.

توری شید گلخانه چیست؟

توری شید گلخانه یک وسیله کاربردی است که پیش از پرداختن به کاربردهای آن، لازم است تا ماهیت آن را به طور دقیق بشناسیم. آنچه که امروزه ما به آن توری شید گلخانه می‌گوییم یک پوشش مشبک از جنس پلیمر است که میزان خاصی از نور آفتاب را از خود عبور داده و بخشی از آن را سد می‎‌کند؛ به همین علت است که شید گلخانه سایه مد نظر کاربر را فراهم می‌کند. البته باید گفت که توری شید گلخانه تنها وسیله‌ای نیست که توانایی ایجاد سایه دارد بلکه در گذشته نیز این وظیفه بر دوش حصیرها یا سایر انواع پوشش‌های سنتی بوده است اما شید گلخانه چند تفاوت اساسی دارد:

 • نکته مهمی که در استفاده از حصیرها یا سایر انواع پوشش‌های مشابه که چوبی هستند باید بدانید، عمر کوتاه آن‌هاست. طبیعت این وسیله به شکلی است که دائماً در معرض تابش نور خورشید است و بر کسی پوشیده نیست که تابش مداوم خورشید به علل مختلفی تا چه حد باعث زوال و فرسایش وسایل چوبی خواهد شد. اما چون جنس توری شید گلخانه پلیمر است، نسبت به آفتاب مقاوم بوده و قطعاً عمر بسیار طولانی دارد. نحوه مواجهه توری شید گلخانه با اشعه یو.وی نقش بسزایی در عمر بالای آن دارد.
 • ممکن است با این ابهام روبرو شوید که چرا از سایر پوشش‌ها برای ممانعت از ورود نور کمک گرفته نمی‌شود. دقت داشته باشید که میزان عبور نور در پوشش‌هایی مانند نایلون یا حتی پوشش‌های بسیار ضخیم‌تری مانند موکت یا هر چیز دیگری، برای شما قابل تعیین و تنظیم نیست. به بیانی دیگر یا نور عبور می‌کند یا نمی‌کند. اما در توری شید گلخانه ، شما بسته به نرخ سایه‌پراکنی که برای توری خود انتخاب می‌کنید اجازه عبور میزان متفاوتی از نور را می‌دهید. پس در توری شید گلخانه برخلاف سایر انواع پوشش، در اصطلاح عمق غلظت سایه را خود شما تعیین می‌کنید. در ادامه در مورد فاکتور نرخ سایه‌پراکنی به تفصیل توضیح می‌دهیم.سر منشأ بسیاری از مزایای شید گلخانه همین دو تفاوت اساسی است. در بخش مجزایی مزایای شید گلخانه را نیز به صورت موردی و نکته‌محور بررسی خواهیم کرد.

کاربرد توری سایبان محدود به گلخانه ها نمی باشد و در مشاغل دیگری همچون دامداری و آبزی پروری، جهت حفاظت دام ها و آبزیان از تابش نور مضر UV خورشید و سایه اندازی، نیز استفاده می شود. شایان به ذکر است که استفاده از توری سایبان در استخر ها با توجه به طول عمر بالای آن موجب پیشگیری از رشد خزه و جلبک شده و با کاهش تبخیر سطحی آب دمای محیط را جهت زیست آبزیان متعادل می کند.همچنین با توجه به موارد ذکر شده توری سایبان به دلیل توانایی در ایجاد محیطی همگن با دمای پایین، قابل استفاده در محوطه سازی و ایجاد پارکینگ در مناطق تفریحی، ورزشی و نمایشگاه ها و فضاهای باز نیز می باشد.

توری سایبان پارکینگ

ماندن خودرو در زیر نور شدید خورشید برای مدت طولانی، به خصوص در فصل تابستان و گرما، موجب ایجاد گرمای زیادی در داخل خودرو خواهد شد، که به هنگام نشستن در داخل ماشین باعث احساس نارضایتی و یا حتی گرمازدگی سرنشینان و در برخی موارد باعث آب شدن یک سری از وسایل داخل خودرو می شود. استفاده از توری سایبان پارکینگ، راهبردی بسیار کارامد و مقرون به صرفه برای حل این مشکل می باشد.

توری سایبان برای دامداری

در قسمت رو باز دامداری ها در فصل گرما و با تابش شدید نور خورشید، باعث بالا رفتن حرارت بدن دام ها و ایجاد بیماری برای آنها می گردد. نصب شید سایه انداز بهترین راه برای حل این مشکل است. همچنین توری سایه بان از ورود پرندگان و حشرات جلوگیری می کند.

مزایای شید گلخانه چیست؟

نرخ سایه‌پراکنی در توری شید گلخانه چه معنی دارد؟

برای تعیین نرخ سایه پراکنی از درصدهای مختلفی استفاده می‌شود؛ مثلاً توری شید گلخانه 30 درصدیا 50 درصد، شاید هم 90 درصد. اما این عدد چه معنی دارد؟ اجازه دهید با مثال 30 درصد این موضوع را تشریح کنیم. یک توری شید گلخانه 30 درصد، اساساً 30 درصد نور را جذب کرده و اجازه عبور 70 درصد مابقی نور را می‌دهد.

30 درصد نوری که اجازه عبور ندارد، جذب توری شده و در عمل پشت آن سایه ایجاد خواهد شد. شما در استفاده از یک توری شید گلخانه 30 درصد نمی‌توانید انتظار یک سایه غلیظ و با سطح بالایی از تاریکی را داشته باشید زیرا 70 درصد نور تماماً از پوشش شما عبور می‌کند.

اما به طور مثال با انتخاب یک توری شید گلخانه با نرخ سایه‌پراکنی 70 درصد، تنها 30 درصد نور از توری عبور می‌کند و با این وجود یک سایه 70 درصدی و با میزان بالایی از تاریکی خواهید داشت. دقیقاً با توجه به این توضیحات می‌توانید متوجه شوید که مهم‌ترین فاکتور در خرید توری شید گلخانه ، نرخ سایه‌پراکنی آن است.

مزایای شید گلخانه در یک نگاه

با یک دید کلی متوجه می‌شویم که بدیهتاً ایجاد سایه وظیفه اصلی توری شید گلخانه است؛ سایه‌ای با درصد خاصی از تاریکی. با این دید حال می‌توان در چند مورد، مزایای شید گلخانه را جمع‌بندی کرده و برشمرد:

 • همانطور که در بالاتر ذکر شد، دوام و مقاومت بالا یک مزیت و برگ برنده مهم برای توری شید گلخانه نسبت به سایر رقبا است. بیش از این نیاز به تشریح علت این مسئله نیست اما در یک کلام، جنس شید گلخانه باعث می‌شود تا این وسیله در برابر نور آفتاب مقاومت زیادی داشته باشد.
 • توانایی تعیین میزان تاریکی سایه موضوع مهم دیگری است که پیش‌تر در این یادداشت به تشریح آن پرداختیم.
 • مزیت بسیار مهم دیگری که توری شید گلخانه دارد، ایجاد سایه در عین وجود امکان جابجایی هوا است. یک توری شید گلخانه در همان حین که بسته به نرخ سایه‌پراکنی که دارد، سایه‌ای با تاریکی مد نظر شما را ایجاد می‌کند، در عین حال اجازه عبور هوا را نیز می‌دهد. به طور مثال اگر از نایلون برای ایجاد سایه کمک بگیرید، ممانعت نایلون از جابجایی هوا به یک چالش بدل خواهد شد. این مزیت در کاربردهای رفاهی بسیار ملموس‌تر است. به طور مثال در صورت نیاز به ایجاد سایه در یک آلاچیق یا تراس خانگی، اگر از سایر پوشش‌ها استفاده کنید، از هوای آزاد و تبادل هوا بی‌بهره خواهید شد اما در صورت استفاده از توری شید گلخانه این مشکل وجود نداشته و در عین وجود سایه، هوا نیز تبادل خواهد شد.
 • قیمت توری شید گلخانه نسبت به عمر بسیار طولانی که دارد، شدیداً مقرون به صرفه است. عمر بالای این ماده در بلندمدت شما را از تعویض و جایگزینی، بی‌نیاز می‌سازد. همچنین با وجود همین مقاومت بالا، بر اثر زوال شکاف یا سوراخ در آن به ندرت ایجاد شده و شما در بلندمدت نیز نیازی به خرج هزینه‌های اضافه نخواهید داشت.

کاربردهای متفاوت توری شید گلخانه

کاربردهای این توری را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 • رفاهی: توری شید گلخانه در مصارف رفاهی نیز کاربرد وسیعی دارد. به طور مثال شما می‌توانید فضای تراس خود را با توری شید گلخانه پوشش دهید تا ضمن ایجاد سایه، از هوای خنک محیط اطراف نیز بهره‌مند شوید. در مورد پنجره‌ها نیز انجام این کار ممکن است. شما می‌توانید که سطح پنجره اتاق نورگیر خود را در فصل تابستان با یک توری شید گلخانه که دارای نرخ‌سایه‌پراکنی مناسبی است پوشش دهید تا ضمن ورود نور، میزان آن را تنظیم کرده و از هوای تازه نیز بهره‌مند شوید. این در حالی است که این توری تا حد زیادی از ورود حشرات موذی نیز جلوگیری می‌کند. کاربردهای رفاهی توری شید گلخانه محدود نیست و شما بسته به نیاز و خلاقیت خود در اشکال متفاوت توان استفاده از آن را دارید.
 • تولیدی: مقصود ما از درج واژه تولیدی، در مصارف کاری مختلف است. یکی دیگر از نام‌های توری شید گلخانه ، شید باغبانی است. این نشان می‌دهد که وسیله تا چه حد در تولید محصولات گیاهی کاربرد دارد. از توری شید برای پوشش سقف گلخانه‌ها و تنظیم میزان نور ورودی کمک می‌گیرند. بسیاری از گیاهان در ازدیاد نور خورشید دچار مشکل شده و میزان مناسبی از رشد، محصول و ثمر را ندارند. دقیقاً به همین علت نیاز است تا با شید باغبانی ، میزان نوری که به آن‌ها می‌رسد را تنظیم کنید. توری شید گلخانه در محیط‌های دیگری نیز کاربرد دارد. شیلات‌ و کارگاه‌های پرورش ماهی یکی دیگر از این محیط‌ها هستند. تابش مستقیم نور خورشید بر حوضچه‌های پرورش ماهی‌ها می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات زیادی از جمله کاهش میزان اکسیژن مخلوط در آب شود. از طرفی کاهش اکسیژن در کنار کاهش میزان باروری و تخم‌گذاری آبزیان، می‌تواند حتی باعث مرگ آبزیان شود. اما با نصب این توری بر سقف حوضچه‌ها با میزان مناسبی از نرخ سایه‌پراکنی، این خطر احتمالی رفع خواهد شد.

مزایای شید گلخانه چیست؟

نگهداری و مراقبت توری سایبان (نکات مهم جهت افزایش طول عمر توری سبز گلخانه ای):

1.    توری ها به دلیل اینکه خیلی حساس هستند بایستی در نگهداری و مراقبت از آن ها دقت کامل داشت.2.    تا حد امکان ابعاد دقیق توری با توجه به فضای مورد نیاز درست و صحیح انتخاب شود تا هنگام نصب و راه اندازی دچار کشیدگی و پارگی و تغییر ابعاد و اندازه ها نشود.3.    توری ها قبل از استفاده در مکان مورد نظر، حتما درفضایی سرپوشیده و دور از نور خورشید و حیوانات نگهداری شود.4.    در هنگام نصب دقت شود که توری نباید با اجسام تیز و برنده در تماس باشد.5.    این توری ها باید همواره دور از مواد شیمیایی، ترکیبات آهک و گوگرد و غیره باشند. تماس توری ها با این مواد منجر به از بین رفتن توری ها می شود.6.    جلوگیری از تماس بنزین، سیمان و انواع روغن با توری سایه بان7.    برای شستن توری ها آن ها را به آرامی روی زمین پهن کنید و توسط یک برس نرم با آب کم فشار و مواد شوینده (ph خنثی) آن ها را شسته و خشک کنید.8.    در فصولی که نیازی به استفاده از این توری ها ندارید آن ها را در کیسه ای در دار و در جای سرپوشیده نگه دارید تا از گزند حشرات و جوندگان در امان باشد.9.    کاربر برای راحتی نصب بهتر است از ابزار های مناسب برای نصب توری استفاده کند.10.    استفاده از بست و گیره برای  نصب توری11.    گاهی بنا به اقتضای محیط کاربر مجبور است که از پایه و سازه های نگهدارنده برای نصب توری استفاده کند در این مواقع الزامی است که از سیم بکسل روکش دار و یا لوله های فلزی که با مواد پلاستیکی پوشیده باشند حتما استفاده شود تا به توری صدمه ای وارد نشود.12.    سعی کنید توری ها را به صورت شیب دار نصب کنید تا آب و بقایای گیاهی مانند شاخه و برگ روی آن جمع نشود و از لای درز های آن عبور نکند.

در خرید توری شید گلخانه دقت به چه شاخصه‌هایی الزامی است؟

در خرید هر محصولی، باید بدانیم که محصول اصولاً دارای چه شاخصه‌ها و مشخصاتی است؛ مثلاً شما در خرید ماشین می‌دانید که باید به توان موتور دقت کنید اما در مورد خرید مثلاً یک شیشه، ضخامت آن اهمیت دارد. در ادامه شاخصه‌هایی که در مورد شید باغبانی مطرح می‌شود را مطالعه خواهید نمود:

 • جنس و نوع پلیمر استفاده شده در ساخت
 • نرخ سایه‌پراکنی
 • عرض و متراژ
 • وزن هر واحد از طول یا همان وزن بر واحد طول

پس شما در هنگام خرید، الزامی است تا به مشخصات یاد شده دقت کرده و در صورت لزوم آن‌ها را از فروشنده بپرسید. این شاخص‌ها باید معیار شما در تصمیم‌گیری در مورد خرید باشند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر