خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مزایا و معایب اره موتوری کدام اند؟

فهرست مطالب

امروزه از اره برقی و اره موتوری برای باغبانی و برش چوب استفاده می شود. اگر از افرادی هستید که به باغبانی و برش چوب مشغول هستید ، حتماً با این ابزار و کاربرد آن آشنا هستید. شاید شما هم این کار را کرده باشید. در این مقاله می خواهیم مزایا و معایب اره موتوری را به شما معرفی کنیم.

اره موتوری ابزاری مفید است که به طور گسترده در باغبانی و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ابزار کارآمد می توان با بهره گیری از وضوح و کارایی دستگاه مورد نظر ، هرگونه چوب و تنه محکم را در صنعت باغبانی به راحتی از بین برد.

اما ، با توجه به اینکه اندازه و قطر درختان در مقایسه با یکدیگر بسیار متفاوت است. به همین دلیل اره های برقی متناسب با نیاز شما در انواع و مدل های مختلف ساخته می شوند تا بتوانید به راحتی از این اره موتوری استفاده کنید تا نیازهای خود را با آن برآورده کنید.

در حالی که امروزه مارک های مختلفی در زمینه تولید این ابزار کار می کنند به طوری که در کشورهای مختلف هر یک از شرکت های تولید کننده می توانند با تولید اره موتوری منتسب به مارک خود محصولات را تولید و به بازار عرضه کنند تا بسیاری از باغداران و افراد بتوانند از آنها استفاده خوبی داشته و از اره موتوری طراحی شده بهره مند شد.

اره زنجیری یا اره موتوری چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی دیگر از دستگاه های تبدیل اولیه چوب و الوارهای چوبی، دستگاه اره زنجیری یا اره موتوری است. این دستگاه قابل حمل است و به صورت دستی قابل استفاده است. اره این دستگاه به صورت یک تیغه زنجیری است که توسط نیروی محرکه موتور به دور یک محور می چرخد و با قرار دادن آن بر روی انواع مختلف چوب ، چوب بریده می شود. این دستگاه در کارگاه از قطع درختان و تبدیل آنها به چوب تا میزان برش الوار استفاده می شود و انواع مختلفی دارد.

اره زنجیری ها در اندازه های مختلفی ارائه می شوند ، هر کدام برای یک کاربرد خاص. دستگاه اره زنجیری از طول اره 15 سانتی متر تا 150 سانتی متر در دسترس است. این ابزار در ابعاد کوچک برای اندازه گیری چوب در کارگاه یا در مصارف خانگی برای برش هیزم یا هرس شاخه های درخت و در ابعاد بزرگتر برای قطع درختان و تبدیل آنها استفاده می شود.

نکاتی که قبل خرید اره موتوری باید انجام دهید:

هنگام خرید اره زنجیری ، باید به چهار نکته توجه کنید: طول تیغه یا تیغ اره ، نوع موتور (بنزین یا برقی) و قدرت آن (سی سی ، ولت ، آمپر و غیره) ، ویژگی های ایمنی ، و وضعیت جسمی و قدرت بدنی استادکار.

طول تیغه یا تیغه اره زنجیری:

طول تیغ اره نشان دهنده میزان برش و بیشترین اندازه چوبی است که اره می تواند برش دهد. اگر یک کاربر عادی هستید ، لازم به ذکر است که تکه های بزرگتر چوب را می توانید با اره های کوچک نیز برش دهید. فقط باید عملیات برش را در دو مرحله انجام دهید.

مزایا و معایب اره موتوری کدام اند؟

به عنوان مثال ، یک تیغه 40 سانتی متری می تواند دو برابر طول خود را قطع کند ، یعنی یک تنه درخت حدود 80 سانتی متر. اما آنچه تعیین کننده قدرت برش واقعی اره زنجیری است بیش از طول تیغه است. آیا موتور اره 40 سانتی متری شما قدرت کافی برای برش یک تنه درخت 80 سانتی متری را تولید می کند؟

برای برش ایمن با اره زنجیری ، طول تیغ اره باید حداقل 5 سانتی متر بیشتر از عرض تنه درخت باشد. بنابراین برای برش یک صندوق عقب 35 سانتی متری باید یک اره با تیغه های 4 سانتی متر داشته باشید. به طور کلی ، اگر کاربر خانگی هستید و چندین بار در سال از اره زنجیری استفاده می کنید ، اره ای با طول تیغه کمتر از 35 سانتی متر ، برای برش های متوسط تیغه. 40 تا 50 سانتی متر و اگر کاربر فوق العاده حرفه ای هستید و می خواهید اره زنجیری برای کاربردهای سنگین داشته باشید ، یک تیغه 55 تا 90 سانتی متری انتخاب کنید.

اندازه بیشتر اره های برقی 35 تا 50 سانتی متر است. معمولاً سازندگان اندازه برش مناسب را برای هر مدل اره برقی اعلام می کنند ، بنابراین با توجه به دستورالعمل های هر محصول و مشاوره با فروشنده ، می توانید اره زنجیری با طول مناسب را به راحتی انتخاب کنید.

طول بیشتر تیغه تعادل اره را کاهش می دهد و استفاده از آن را برای مدت طولانی غیرممکن می کند و کنترل آن را دشوار می کند. در نتیجه ، احتمال تصادفات را افزایش می دهد. بزرگترین خطر اره زنجیری به اصطلاح از بین رفتن آن است که با افزایش طول تیغه افزایش می یابد.

وقتی صحبت از اره برقی یا اره موتوری می شود ، اغلب کلمه اره را می شنوید. یکی از دلایل خاموش شدن اره ، برخورد نوک تیغه با شی دیگر است. در بعضی موارد ، تیغه زنجیر یا اره در چوب گیر می کند. در چنین مواردی ممکن است اره تغییر جهت داده و به سمت اصلی برگردد. جهت و میزان نیروی وارد شده به اره ، سرعت اره و زمان لازم برای متوقف کردن آن بر شدت اره تأثیر می گذارد.

مزایا و معایب اره موتوری کدام اند؟

مزیت اصلی اره موتوری سرعت بالای آن است. قطع الوار و درختان با اره دستی کار بسیار دشواری است که به راحتی می توانید با اره موتوری آن را انجام دهید. با حساب سرانگشتی ، می توانید ببینید که چگونه برش با استفاده از اره موتوری 5 تا 10 برابر سریعتر انجام می شود. فکر می کنید چند تخته چوبی از یک تنه درخت به دست می آید؟ ممکن است 10 یا 15؟

حال به این فکر کنید که دیدن یک تخته چوبی از یک تنه درخت با اره دستی چقدر دشوار است. اکنون اگر انرژی شما ثابت باشد و تیغه شما ذوب نشود ، قطع کل تنه درخت حداقل 10 برابر بیشتر طول می کشد. با استفاده از این حساب ، استفاده از اره موتوری 10 برابر در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند.

بیایید یک فرض پیچیده تر را با هم بررسی کنیم. فرض کنید شما یک درخت به قطر 30 سانتی متر (تقریباً 1 فوت) و یک اره برقی دارید که با هر تماس زنجیره با چوب ، یک برش 0.5 میلی متری ایجاد می کند. این بدان معنی است که زنجیره باید 600 بار از داخل چوب عبور کند.

حال اگر از اره موتوری قدرتمند با سرعت 2800 دور در دقیقه (برای ساده سازی 3000 دور در دقیقه) استفاده کنیم. از نظر تئوریک ، فقط در 20 ثانیه ، این 600 بار چوب عبور می کند و درخت کاملاً قطع می شود. البته این محاسبات نظری است و در عمل طول می کشد که کمی بیشتر از یک دقیقه طول بکشد.حالا اگر از اره دستی استفاده می کنید چقدر طول می کشد؟ فرض کنید اره برقی شما به همان تعداد دندان اره موتوری داشته و طول و اندازه آن یکسان باشد. مانند مثال قبلی ، شما باید 600 بار چوب را ببرید.

مزایا و معایب اره موتوری کدام اند؟

حال اگر با سرعت ثابت کار کنید و هر برش 1 ثانیه طول بکشد ، سرانجام در 600 ثانیه (10 دقیقه) به پایان خواهید رسید. اما در عمل هربار که اره متوقف می شوید حوصله شما سر رفته و وقت بیشتری را تلف خواهید کرد. هر دو مقایسه بر اساس حدس انجام شده است. اما در هر صورت ، استفاده از اره موتوری روند برش را 5 تا 10 برابر سریعتر می کند.

معایب اره موتوری

دو مورد از بزرگترین اشکال اره موتوری ایمنی و نگهداری دستگاه است. اگرچه یک بزرگسال نسبتاً قوی پس از آموزش مناسب می تواند از اره موتوری استفاده کند ، اما در کل بسیار خطرناک است.بزرگترین خطر اره موتوری لگد زدن به دستگاه در جایی است که زنجیر دستگاه بر روی چیزی گیر کرده است اما همزمان موتور در حال کار و چرخش است. بنابراین اره موتوری در این وضعیت لگد می زند و به سمت اپراتور پرتاب می شود. (این حرکت را می توان مطابق با قانون عمل و واکنش ، قانون سوم نیوتن در نظر گرفت). بنابراین می توان نتیجه گرفت که هنگام کار با این دستگاه همیشه یک خطر بالقوه وجود دارد.

مشکل بزرگ دیگر اره موتوری میزان نگهداری دستگاه مورد نیاز است. اره دستی به راحتی قابل استفاده است و نیازی به نگهداری ندارد. به طوری که با هر بار بریدن خاک اره ، از شیار محل برش روی زمین می افتد. در اره موتوری ، خاک اره بسیار ریز است و می توان آن را به راحتی درون دستگاه گرفت و با روغن روان کننده خاک اره مخلوط کرد و لایه لجن تشکیل داد.

این امر باعث می شود دستگاه مرتب تمیز شود. در این راستا ، با مراجعه به فهرست دستگاه ، لیست تمام مواردی را که باید قبل از راه اندازی روزانه ، هفتگی ، ماهانه و سالانه بررسی شوند ، بررسی کنید. درست است که استفاده از اره موتوری برای برش چوب باعث صرفه جویی در وقت زیادی می شود ، اما از طرف دیگر ، زمان صرف نظافت و نگهداری دستگاه نیز باید در نظر گرفته شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر