خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

فهرست مطالب

خاک کوکوپیت نوعی بستر کاشت است که از الیافی مانند پوست یا پوشش میوه نارگیل تهیه می شود. این محصول به عنوان یک محیط کاشت مناسب استفاده می شود و خاک یا مخلوط را با آن جایگزین می کند.کوکوپیت فواید زیادی دارد ، از جمله اینکه این محصول آب را برای مدت طولانی در خود نگه می دارد و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. برای موفقیت در کشاورزی و باغداری ، اولین گام مهم انتخاب نوع خاک و بستر کاشت برای رشد و نگهداری گیاهان خانگی یا کاشت سبزیجات و صیفی جات است. زیرا این عامل در نگهداری از گل و گیاه بسیار مهم است.امروز کشور ما با مشکل کمبود آب روبرو است ، بنابراین کوکوپیت بیش از گذشته مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل این محصول همه کاره بپردازیم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. همانطور که قبلاً ذکر شد ، کوکوپیت یک محیط کاشت است که از الیاف اطراف میوه نارگیل یا تنه درخت نارگیل ساخته می شود.با توجه به موارد فوق ، استفاده از کلمه خاک کوکوپیت از نظر علمی صحیح نیست. زیرا این بستر فوق العاده می تواند به عنوان یک بستر به تنهایی یا با مخلوط شدن با سایر بسترهای کاشت مانند پرلیت و پیت ماس مورد استفاده قرار گیرد. کوکوپیت همچنین می تواند به راحتی جایگزین خاک شود و به طور گسترده در انواع محصولات مانند هیدروپونیک خانگی یا تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

انواع کوکوپیت

همانطور که قبلاً گفتیم؛ کوکوپیت از الیاف نارگیل ساخته می شود و مانند هر محصول دیگری انواع مختلفی دارد. در این قسمت قصد داریم انواع خاک کوکوپیت را معرفی کرده و هر یک را بررسی کنیم. این طبقه بندی بر اساس مقدار و درصد اختلاط اجزای کوکوپیت به سه دسته تقسیم می شود:1. بافت ظریف: این نوع کوکوپیت حاوی 85٪ پیت و حدود 15 تا 20٪ الیاف با اندازه حداکثر 15 سانتی متر است.2. بافت متوسط این نوع کوکوپیت 80 تا 85 درصد است و آنها دارای 15 تا 20 درصد الیاف با اندازه حداکثر 15 سانتی متر هستند.3. کوکوچیپس: تراشه های نارگیل نوع دیگری از نارگیل است که دارای 30٪ کیت و 30٪ تا 60٪ چیپس است. بقیه این مقدار الیافی با ابعاد متغیر است.

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

کوکوپیت را می توان از مراکز فروش تجهیزات کشاورزی تهیه کرد که به صورت فشرده به فروش می رسد. بعد از خرید آن را داخل آب بریزید. کوکوپیت جمع و جور است و پس از قرار دادن در آب ، مقدار زیادی آب جذب می کند و از هر کیلوگرم کوکوپیت قالب فشرده حدود 15 لیتر کوکوپیت مرطوب بدست می آید.همانطور که گفته شد ، کوکوپیت را می توان به تنهایی یا در ترکیب با پرلیت ، پیت ماس یا خاک اره استفاده کرد.برای استفاده ، کوکوپیت را در قابلمه ای قرار داده و روی آن آب بریزید. برای هر قالب 8 تا 10 لیتر آب کافی است. پس از جدا شدن الیاف کوکوپیت ، می توانید آن را با پرلیت یا پیت ماس استفاده شده مخلوط کنید. نیمی از این مخلوط باید کوکوپیت ، 10٪ پرلیت ، 40٪ پیت ماس باشد که خاک عالی برای گیاهان خانگی است ، اکنون در این مرحله می توان به آن مواد مغذی افزود.

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود ؟

از این خاک می توان برای کاشت گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، خیار و گیاهان خانگی استفاده کرد. همانطور که گفتیم ، این خاک بستر مناسبی برای رشد و نمو گیاهان و بذرها ، نهال ها ، پیاز و قلمه ها است. در قلمه زدن و گلهای شاخه بریده مانند گل رز و سوسن و همچنین کاشت بوته ها و قارچ ها به خوبی کار می کند.اما اگر ترکیب فوق را ایجاد کنید ، می توانید از آن برای انواع گیاهان خانگی استفاده کنید و بهترین خاک برای گیاهان آپارتمانی و تکثیر آنها است. 

کوکوپیت برای کاکتوس

یکی از بسترهای عالی برای تکثیر و کاشت کاکتوس استفاده از این خاک است که هم آب مورد نیاز گیاه را ذخیره می کند و هم بسیار سبک است و آب اضافی به سرعت از گلدان خارج می شود. بعد از اینکه دوست داشتید کاکتوس را تکثیر کنید ، از کوکوپیت و کمی پرلیت استفاده کنید.

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

فوائد و مزایای استفاده از کوکوپیت:

بی‌تردید کوکوپیت یک بستر عالی برای کاشت گیاه بوده و مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

۱.صرفه‌جویی در مصرف آب و نگهداری آب:

بافت کوکوپیت به گونه ای است که آب زیادی را جذب کرده و در آن نگهداری می شود. این باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود و برای کشاورزی مناسب است. این خاصیت کوکوپیت به رشد گیاه نیز کمک می کند. تصور کنید اسفنجی وجود دارد که آب را جذب می کند و رطوبت مورد نیاز کوره را تأمین می کند. در نتیجه ، کوکوپیت برای گیاهانی که به آبیاری زیاد و همچنین کشت هیدروپونیک نیاز دارند ، مناسب است.کوکوپیت رطوبت را از هوا جذب کرده و این خاصیت باعث می‌شود نیازی به آبیاری زیاد نباشد. در نتیجه هم در آب و هم در هزینه کود صرفه‌جویی می‌شود.

۲.دوام بالای کوکوپیت:

یکی از مزایای کوکوپیت که آن را نسبت به سایر بسترهای کشت برتر کرده است، دوام و ماندگاری بالای آن است. حداقل ماندگاری آن ۴سال و حداکثر ۱۰سال ست.

۳.حفظ محیط زیست:

از آنجا که کوکوپیت یک ماده آلی است ، برای محیط زیست مضر نیست و تجزیه می شود و به طبیعت برمی گردد. این خاک مقاوم است و پس از 10 سال شروع به تجزیه می کند. از این طریق استفاده از آن به سلامت محیط نیز کمک می کند. خاک همچنین در برابر رشد علف های هرز ، قارچ ها و باکتری ها مقاوم است.

۴.داشتن تهویه مناسب و تخلخل هوایی:

از دیگر مزایای کوکوپیت این است که تهویه بسیار خوبی دارد. بافت این خاک از تهویه خوبی برخوردار است زیرا الیاف نارگیل متخلخل بوده و خاک آن سخت و فشرده نیست. حتی در صورت اشباع با آب نیز تخلخل هوایی خوبی دارد.

۵.سرعت رشد ریشه و جوانه‌ها:

رشد ریشه در این خاک به دلیل بافت خاک و الیاف نارگیل و تهویه مناسب سریع است ، زیرا هوادهی به ریشه بهتر است. در نتیجه زمان جوانه زنی کاهش یافته و قلمه ها در این خاک رشد خوبی می کنند.

۶.فاقد بیماری و آفات مضر برای خاک:

خاک کوکوپیت عاری از آفات ، بیماریها و بذور علفهای هرز است و این یک مزیت مهم است. الیاف نارگیل با خاک تماس ندارند و در بالای درخت قرار دارند ، بنابراین فاقد هر گونه آفات و بیماری های مربوط به خاک هستند.

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

7.داشتن PHمناسب و ایده‌آل رشد گیاه:

اکثر گیاهان به  PHمحدوده 6/5 تا 5/6 نیاز دارند و PHکوکوپیت برای گیاهان مناسب است زیرا مواد مغذی به سادگی به ریشه منتقل می‌شود. این خاک PH خنثی تا کمی اسیدی دارد.

۸.راندمان بیشتر در تولید محصول:

با استفاده از این بستر و زهکشی خشک ، بجای صرف وقت برای یافتن غذا ، گیاه رشد سریعتر و سریع تری دارد و محصول بزرگتری بدست می آید.

۹.دارای قابلیت استفاده مجدد:

یکی از ویژگیهای جالب کوکوپیت استفاده مجدد از این خاک است. می توانید آن را ضد عفونی کرده و دوباره استفاده کنید. البته ، شما باید یاد بگیرید که چگونه برای دوره بعدی آماده شوید.

کوکوپیت چه معایبی دارد؟

استفاده از کوکوپیت مانند هر ماده دیگری دارای مزایا و معایبی است که در اینجا و همچنین مضرات کوکوپیت به آنها خواهیم پرداخت. مطمئناً هر بستر کاشت محدودیت هایی دارد که باید برای عملکرد و نتایج بهتر بدانید. البته مضرات استفاده از کوکوپیت بسیار بیشتر از فواید آن است.

۱.بالا بودن قیمت کوکوپیت:

یکی از معایب کوکوپیت قیمت بالای آن است. کوکوپیت قیمت بالاتری نسبت به خاکهای دیگر دارد و به طور کلی گران است. قیمت بالای آن به دلیل وارداتی بودن آن است و واردکننده هزینه های زیادی را متحمل می شود و این یکی از معایب کار است.

۲.کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت:

از دیگر معایب کوکوپیت کمبود مواد مغذی در آن است. در نتیجه باید از کودهای مایع و محلول های تقویت کننده استفاده شود. البته این خاک جذب آب خوبی دارد و اجازه نمی دهد تقویت کننده ها از خاک خارج شوند.همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی برای بذر و قلمه مناسب است زیرا گیاه در این مرحله نیازی به مواد مغذی ندارد و با شروع رشد ریشه گیاه به این عناصر غذایی احتیاج دارد که با تقویت و کوددهی قابل جبران است.

۳.احتمال دارا بودن نمک:

هنگام خرید کوکوپیت ، به نحوه تولید آن توجه کنید. زیرا گاهی پوست نارگیل در آب نمک خیس می شود. کوکوپیتی را که با آب شسته شده آماده کنید.

۴.احتمال حبس کلسیم، آهن و منیزیم در کوکوپیت به دلیل تبادل یونی:

کوکوپیت تبادل یونی بالایی دارد و مواد مغذی مورد نیاز را ذخیره یا از بین می برد. کلسیم ، آهن یا منیزیم ممکن است در این مدت حفظ شود.

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

۵.پاکسازی کوکوپیت با مواد شیمیایی:

پس از تهیه کوکوپیت و در آخر ، الیاف نارگیل با مواد شیمیایی تمیز می شوند. این به شما کمک می کند تا خاک از بیماری ، قارچ ، باکتری یا آفات خلاص شود.

ویژگی‌های کوکوپیت که ممکن است جزو مزایا یا معایب آن باشد

بستر کوکوپیت به تغذیه روزانه نیاز دارد. برای غلبه بر ظرفیت تبادل یونی کوکوپیت ، استفاده از مواد مغذی برای این محیط مهم ضروری است و همچنین باید سریعتر از آنکه بتواند با مواد مغذی واکنش منفی نشان دهد ، آن را تغذیه کنید. خیساندن کوکوپیت بسیار مشکل است و هنگام خیس شدن نمی تواند اکسیژن را در خود نگه دارد ، بنابراین برای پرورش دهندگان گلخانه ای که به صورت دستی آبیاری می کنند ، کوکوپیت به کار بیشتری احتیاج دارد. با این حال ، تولیدکنندگان گلخانه های صنعتی این ویژگی را دوست دارند زیرا می توانند سیستم آبیاری قطره ای را به گیاه متصل کنند.استفاده از کودهای مدرن برای کشت در کوکوپیت و کسب بهترین نتایجبه دلیل پیچیدگی محیط کشت کوکوپیت ، برای محافظت از محصول خود ، باید از کودهای مخصوص و معتبر استفاده کنید.بیشتر کودهای کوکوپیت موجود در بازار سرشار از کلسیم و منیزیم هستند. اما طبق تحقیقات ، قطعه گمشده پازل کوکوپیت آهن است. گیاهان در محیط کشت کوکوپیت نه تنها به کلسیم و منیزیم بیشتر بلکه به آهن بیشتری نیز نیاز دارند ، زیرا کوکوپیت از نظر شیمیایی به آهن نیاز دارد. به طور کلی با استفاده از کودهای استاندارد کوکوپیت محصولات خوبی خواهید داشت.هر آنچه را که برای چرخه رشد و شکوفایی گیاهان خود نیاز دارید می توانید با کودهای مدرن و فرمول مخصوص کوکوپیت تهیه کنید. ترکیبات کود جدید با فرمولاسیون آلی برای افزایش رشد گیاه در ملافه های کوکوپیت تهیه شده است. با استفاده از pH مناسب ، این کودها یک محلول متعادل و همه کاره ایجاد می کنند که دیگر نیازی به اندازه گیری pH ندارد زیرا تمام جزئیات را کنترل می کند.

شوری کوکوپیت و شسستشوی آن

کوکو پیت محصول جانبی صنعت استخراج فیبر است. یک روش معمول و آسان در بین این صنایع خیساندن پوسته های نارگیل در آب دریا برای مدتی است ، اما این روش منجر به رسوب نمک در کوکوپیت ها می شود و برای گیاهان مشکل ساز است. اگر شک دارید که کوکوپیت خریداری شده ممکن است به این روش تهیه شده باشد ، می توانید دوباره مراحل شستشوی کوکوپیت را خودتان انجام دهید. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است همیشه مقداری نمک در کوکوپیت ها باقی بماند و این مسئله برای اکثر مصرف کنندگان این محصول مسئله چندان مهمی نیست.در حقیقت ، یون های سدیم به شدت به سطح کوکوپیت متصل شده و با آب ساده نمی توان آن را از بین برد ، اما اگر به دنبال کوکوپیت کاملاً ایده آل هستید ، پیروی از دستورالعمل بافر تخت تنها راه شستشوی کامل و پاک کردن تمام مواد نمک. هستند.این روش بسیار ساده است و به راحتی می توانید خودتان این کار را انجام دهید. بافر کردن چیزی نیست جز شستن کوکوپیت با آب مخلوط شده با پودر نیترات کلسیم. شما می توانید پودر نیترات کلسیم را از اکثر فروشگاه های کود تهیه کنید. نیترات کلسیم همچنین کلسیم و نیتروژن را به کوکوپیت اضافه می کند که هر دو ماده معدنی بسیار مفیدی برای رشد گیاه هستند.

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

دلیل مخلوط کردن پرلیت با کوکوپیت چیست؟

پرلیت  از نظر فنی سنگی است که از معادن آتشفشانی استخراج می شود ، سپس در دمای بالا گرم می شود و به یک ماده معدنی سفید روشن تبدیل می شود. با توجه به محتوای سیلیکون بالا ، پرلیت  بستری را برای ذخیره اکسیژن فراهم می کند تا هوادهی را برای رشد ریشه گیاه افزایش دهد.پرلیت  اغلب همراه با ورمیکولیت ، که توانایی مشابهی در نگهداری آب دارد ، استفاده می شود. ورمیکولیت ، مانند پرلیت  ، یک ماده معدنی استخراج شده است که به طور طبیعی کریستالی است ، اما در معرض دمای بالا تغییر می کند و می تواند به عنوان یک ماده افزودنی ایده آل به محیط در حال رشد اضافه شود.

چقدر می توان پرلیت به خاک گلدان اضافه کرد؟

اغلب از پلیت در بسیاری از خاک های گلدانی استفاده شده است، اما اگر خودتان قصد تهیه مخلوط مورد نظر را دارید توصیه می شود از نسبت ها زیر استفاده کنید.پرلیت 20-10% : اگر شما قصد تغذیه گیاهان را با انواع مختلفی از کودها و محلول های مغذی ندارید، باید از نسبت های کم پرلیت استفاده کنید زیرا افزودن پرلیت باعث بهبود زهکشی می شود و می تواند منجر به تخلیه مواد مغذی بستر شود.پرلیت 30-50٪ : اگر قصد دارید برای رشد و عملکرد گیاهان خود از محلول های غذایی استفاده کنید، توصیه می شود برای جلوگیری از تجمع عناصر غذایی، از نسبت پرلیت بیشتری در خاک استفاده کنید.در بعضی موارد دیده شد رشد و پرورش گیاهان تنها در بستر پرلیت موفقیت آمیز بوده است. در این شرایط بهتر است از درجات ریز پرلیت استفاده کنید زیرا ریشه ها امکان حرکت آسان تری دارند. پرلیت یکی از بهترین واسطه های طبیعی برای نگهداری آب و اکسیژن است.

نکاتی درمورد مصرف کوکوپیت

اگر کوکوپیت های قالب زده آماده کرده اید. دو جفت قالب در 19-18 لیتر آب گرم قرار دهید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن پیله ها ، می توانید قالب را خود خرد کرده یا بگذارید بعد از 2-3 ساعت خیساندن باز شوند.اگر فقط از کوکوپیت به عنوان محیط کشت استفاده می کنید ، قطعاً برای تغذیه گیاهان خود به مکمل های غذایی به شکل کود نیاز خواهید داشت زیرا بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاه است و فقط حاوی پتاسیم ، روی ، آهن ، منگنز و مس است.اگر قصد دارید به گلدان خود کوکو پیت اضافه کنید ، هوادهی و ظرفیت ذخیره آب را افزایش دهید ، باید توجه داشته باشید که کوکوپیت می تواند فقط 40٪ از این شرایط محیطی را برای گیاهان فراهم کند. به همین دلیل ، باید گلدان های خود را مرتباً چک کنید تا از نیاز آنها به رطوبت غافل نشوید.در حال حاضر دو کشور تولید کننده کوکوپیت در سطح جهان هستند:1. هند: این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولید کننده کوکو پیت است، اما کوکوپیت‌های آن به علت شوری بالا در ایران خریداری نمی‌شود، به دلیل این که، این کوکوپیت‌ها را با آب دریا آبشویی می کنند و برای کشور ما که در بیشتر مناطق شوری آب زیاد است، مناسب نیست.۲. سریلانکا: کوکو پیت‌های این کشور دارای مرغوبیت بالاتری نسبت به کوکوپیت های هند است. و شوری پایین‌تر، سرعت حجم گیری و بازشدن بالاتری دارد.

مزایا و معایب کشت در خاک کوکوپیت

جمع بندی استفاده از کوکوپیت

علاوه بر مضرات کوکوپیت ، می توان به مزایای بسیار آن توجه بیشتری کرد. در هر صورت کوکوپیت مزایای زیادی دارد و بستر مناسبی برای پرورش گل و گیاه و کشاورزی است که می توان از آن برای تولید محصولات و محصولات بهتر استفاده کرد. اما به دلیل افزایش قیمت دلار و گران بودن آن ، ممکن است در طول سال ها از کاربرد آن کاسته شده و در خاک های آماده ای که روی آن نوشته شده ، ترکیب با کوکوپیت باید از مراکز و مارک های برجسته انجام شود.بهترین روش استفاده از آن ساخت مخلوطی از خاک در خانه است که بتوانید با ترکیب پیت ماس ، پرلیت و کوکوپیت و یا ترکیب آن با خاک برگ ، خاکی عالی برای گیاهان خود درست کنید. همچنین می تواند گزینه خوبی برای کاکتوس ها باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر