خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟

فهرست مطالب

توری سایبان با توجه به کاربردی که دارد، معمولاً در تمامی گلخانه‌ها استفاده می‌شود. البته این بدان معنی نیست که  توری سایبان تنها در گلخانه‌ها و برای موارد مربوط به کشاورزی و باغداری کاربرد دارد بلکه این وسیله مهم و کلیدی در کنترل میزان نور خورشید در عرصه‌ها و صنایع دیگری نیز استفاده می‌شود که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.مزایای زیاد و تعدد توری سایبان باعث شده تا ما در یادداشتی با همین موضوع، به بررسی بیشتر جوانب مصرف و استفاده از آن پرداخته و تلاش کنیم تا بیشتر مزایای چشمگیر آن را بازبینی و بررسی کنیم. پس اگر در خرید توری سایبان بسته به نوع مصرف و نیاز خود تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را تا انتها مطالعه فرمایید. ما در کنار توصیف دقیق توری سایبان ، تلاش می‌کنیم تا برخی زوایای پنهان نحوه کار با آن را نیز برای شما همراهان گرامی کاملاً روشن کنیم. 
مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟
 کنترل میزان نور ورودی حتی در گلخانه‌های کوچک خانگی نیز اهمیت دارد 

توری سایبان چیست؟

پیش از ورود کامل به پروسه بررسی مزایای توری سایبان بد نیست تا نگاهی به خود توری سایه‌انداز داشته باشیم و بیشتر حول این موضوع که چه عواملی در قیمت توری سایبانمؤثر است بحث کنیم. توری سایبان در اصل یک توری از جنس پلیمر است که به کمک آن میتوان میزان مختلفی از سایه را در محیط‌های مد نظر ایجاد کرد.در گذشته معمولاً برای ایجاد این نوع از سایه با میزان معینی از تاریکی مشتقات چوب مثل حصیر یا سایر انواع توری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. فراموش نکنید که ما هنگامی از توری سایبان به جای سایر لایه‌های پوشش‌دهنده بدون تخلخل استفاده می‌کنیم، قصد داریم تا به جای حذف کامل تور ورودی و ثمرات آن، تنها بخشی از آن را محدود و کاهش دهیم.حصیرهای چوبی که در گذشته استفاده می‌شدند، برخلاف توری سایه‌انداز، چون جنس حساسی داشتند در برابر تابش مداوم خورشید دچار ضعف و زوال می‌شدند. توری سایبان پلیمری برخلاف چوب در برابر تابش مستقیم خورشید کمتر واکنش داده و به جرأت می‌توان گفت که تقریباً دچار استهلاک و زوال نمی‌شوند؛ هر چند میزان این موضوع وابسته به سطح مرغوبیت خود محصول نیز هست.توری سایبان در تراکم‌های مختلف و نرخ سایه‌اندازی متفاوت در دسترس است. نرخ سایه‌اندازی با درصد بیان خواهد شد. اجازه دهید در یک مثال معنی نرخ سایه‌اندازی را روشن سازیم. فرض کنید نرخ سایه‌پراکنی نوعی از توری سایبان 30 درصد است؛ این یعنی این نوع از توری سایه‌انداز 30 درصد نور تابیده شده را جذب و اجازه عبور 70 درصد از نور را خواهد داد. پس با نصب یک توری سایبان 30 درصد، شما اجازه رسیدن 70 درصد نور را به گیاهان یا شئ دیگری که زیر آن قرار می‌گیرد را می‌دهید. 
مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟
 در گلخانه‌های بزرگ کنترل میزان نور بدون چنین ابزاری بسیار سخت خواهد بود 

توری سایبان در گلخانه‌ها؛ توری گلخانه

دقیقاً به علت پرکاربرد بودن توری سایبان در گلخانه‌ها، در اغلب موارد به آن توری گلخانه نیز گفته می‌شود. توری سایبان یا همان توری گلخانه یک وسیله کاربردی برای کنترل میزان نور محیط گلخانه است. مزیت اصلی استفاده از توری گلخانه به جای سایر انواع حصیر چوبی یا مشمایی این است غیر از مقاومت و دوام بالا، وجود امکان تنظیم دقیق نور ورودی است.همانطور که گفته شد شما در خرید توری سایبان برای گلخانه خود می‌توانید توری گلخانه‌ای که نرخ سایه‌پراکنی متناسب با نیازهای شما دارد را خریداری کنید. به طور مثال اگر گیاهان گلخانه شما به هفتاد درصد نور خورشید نیاز دارند و با این میزان رشد مناسبی دارند، شما یک توری گلخانه با نرخ سایه‌پراکنی 30 درصد خریداری می‌کنید.پس با این اوصاف می‌توان گفت که توری گلخانه برای تنظیم میزان نور مؤثر است. حال غیر از این کمیت مهم، گاهی میزان ساعاتی که در طول روز گیاه نیاز به دریافت نور دارد متغیر است؛ ممکن است یک گیاه خاصی به روزی 4 ساعت و دیگری به 10 ساعت نور نیاز داشته باشد.در این شرایط شما با نصب توری سایبان به طرزی که ثابت نبوده و امکان تحرک داشته باشد، در ساعاتی بخصوص مسیر ورود نور را سد و در برخی ساعات دیگر اجازه تماس مستقیم گیاه با نور را فراهم خواهید کرد. شما هم میزان شدت نور و هم ساعات نوردهی را به کمک توری گلخانه تحت کنترل دارید.در نهایت نباید فراموش کرد که میزان رسیدن نور خورشید به فضای درونی گلخانه بر دمای آن نیز مؤثر است و شما با استفاده صحیح از توری سایبان امکان تنظیم دمای گلخانه را نیز خواهد داشت. در فروش توری گلخانه شاید افزایش نرخ سایه‌پراکنی و تراکم، باعث افزایش قیمت توری گلخانهشود اما در مجموع بازهم این محصول انتخابی اقتصادی است. 
مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟
 برخی گلخانه‌های کوچک خانگی، با بدنه‌ای از همین جنس عرضه می‌شوند 

توری سایبان به عنوان یک وسیله رفاهی

مهم نیست اگر حتی گلخانه ندارید بازهم توری سایه‌انداز یک وسیله کاربردی برای شما خواهد بود. اگر یک حیاط بزرگ در خانه دارید یا حتی یک تراس کوچک در یک آپارتمان، شما به کمک توری سایبان این امکان را دارید تا فضایی خنک و به دور از تماس مستقیم نور برای خود یا خانواده‌تان فراهم کنید.بسته به نرخ سایه‌پراکنی که برای توری سایبان خود انتخاب می‌کنید، می‌توان دمای هر محیطی که بخواهید را کنترل کنید. کافیست تا توسط چوب، پلاستیک یا فلز یک چارچوب ساخته و با توری سایبان آن را بپوشانید. پس از این شما در بخش زیرین، کناری یا درونی این حائل ایجاد شده، یک سایه متبوع دارید و ضمن لذت بردن از سایه، از فضای باز محروم نخواهید شد. پوشش آلاچیق‌ها، فضای مجاور استخرها یا دور تراس‌های با توری سایبان یک مزیت مهم این وسیله است. 
مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟
 یکی از روش‌های استفاده از توری گلخانه 

توری سایبان در دامداری‌ها و صنایع شیلات

غیر از گلخانه‌ها و مصارف رفاهی، توری سایبان در صنایع شیلات و دامداری‌ها نیز کاربرد دارند. در صنایع شیلات، تابش مستقیم نور آفتاب در فصول گرم سال ممکن است باعث افزایش دمای بیش از حد حوضچه‌های رشد شیلات شود.در صورت آشنایی با صنایع شیلات و قواعد پیچیده آن حتماً می‌دانید که برهم ریختن دمای آب حوضچه‌ها ضمن برهم زدن برخی شرایط فیزیولوژیکی ممکن است باعث کاهش سطح ناگهانی اکسیژن آب شود. در هر صورت افزایش دمای آب برای رشد و تولید مثل ماهی‌های حاضر در ان بشدت مضر است.تنظیم و حفظ دمای آب در بسیاری موارد یک امر حیاتی برای افزایش میزان تولید و سلامتی شیلات است. در این موارد مجدداً مزیت مهم توری سایبان یعنی ایجاد سایه مورد توجه قرار می‌گیرد. با پوشاندن سطح بالایی یا اطراف حوضچه‌های شیلات با توری سایبان می‌توان میزان تابش مستقیم خورشید به سطح حوضچه‌ها را کنترل و از افزایش دمای آب آن‌ها جلوگیری کرد. مزیت دیگری که توری سایبان دارد، در صنایع دامی نمایان خواهد شد. در دمداری‌ها نیز بسته به شرایط مختلفی نیاز است تا حائل روشنی مابین چند بخش ایجاد شود و برخی توری‌ها برای این کار ایده‌آل هستند. 
مزیت‌های استفاده از توری سایبان در گلخانه کدام است؟
 کنترل میزان نور ورودی حتی در گلخانه‌های کوچک خانگی نیز اهمیت دارد 

مزیت توری سایبان در شرایط مختلف؛ یک جمع‌بندی

در یک نگاه کلی و به عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت که مزیت اصلی توری سایبان قطعاً ایجاد سایه است. حال ممکن است این پرسش ایجاد شود که ایجاد سایه توسط وسایل و مواد دیگری نیز امکان‌پذیر است و چه نیازی به استفاده از توری سایبان دارید. در پاسخ به این پرسش دقت به چند نکته اهمیت دارد.
 • توری سایبان مانند سیار موارد تمام نور را سد نکرده و به کمک شاخص نرخ سایه‌پراکنی میزان نور عبوری را به دقت تنظیم خواهد کرد. پس مزیت مهم این است که توری سایبان با نرخ سایه‌پراکنی متفاوت، سایه‌هایی با میزان متفاوت تاریکی ایجاد می‌کند.
 • با حائل قرار دادن توری سایبان زمن ایجاد سایه با میزان تاریکی تعیین شده، در عمل شما از جابجایی هوا جلوگیری نخواهید کرد. گاهاً نیاز است تا ضمن ایجاد سایه از جابجایی هوا جلوگیری نشود. مزیت مهم توری سایبان در این شرایط خود را نشان داده و بدون جلوگیری از جابجایی هوا، سایه مد نظر ایجاد خواهد شد.
 • یکی از مسائلی که باید به آن دقت داشت، مقاومت و دوام بیشتر توری سایبان نسبت به سایر مواد است. سایر مواد معمولاً در تماس مداوم با نور خورشید دچار زوال و استهلاک می‌شوند. چون ذات یک توری سایه‌بان جلوگیری از نفوذ نور است، پس باید مقاومت و دوام بالایی داشته باشد. این یکی مزیت در استفاده از توری سایبان نسبت به حصیرهای چوبی یا سایر انواع مواد و وسایل همین مقاومت بالاست که کمک می‌کند تا دیگر نیازی به تعویض مداوم آن در فواصل کوتاه نباشد و فروش توری سایه‌انداز تا این حد نسبت به مواد دیگر بیشتر باشد. شاید قیمت توری سایه‌بان قدری بیشتر باشد اما همین ماندگاری بلندمدت این تفاوت را جبران خواهد کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر