خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مشخصات فنی فوگر حرارتی اس پی پی چیست؟

فهرست مطالب

حفظ کردن رطوبت در گلخانه از جمله موارد مهم و ضروری می باشد . برای گیاهان رطوبت زیر 30 درصد خطرساز خواهد بود و گاها نیز ممکن است موجب ازبین رفتن آن ها شود. دستگاه مه پاش یا فوگر گلخانه یکی از دستگاه های مهم که در این زمینه کاربرد دارد . این دستگاه در نمونه های مختلفی طراحی و به بازار ارائه می گردد تا کاربر برحسب نیاز خود مدل مورد نظر را تهیه و استفاده نماید. دستگاه رطوبت ساز نام دیگر دستگاه فوگر می باشد.در این مقاله قصد داریم تا اشاره ای به فوگر و مشخصات فنی فوگر حرارتی اس پی پی داشته باشیم ، با ما همراه باشید.

فوگر یا رطوبت ساز

در تابستان برای خنک نگه داشتن گلخانه و همچنین جلوگیری از خشک شدن هوا در زمستان از سیستم مه پاش استفاده می شود. دسترسی به رطوبت مطلوب و بهینه در گلخانه ها به سه عامل زیر بستگی دارد:

 1. تهویه مناسب.
 2. وجود سایه.
 3. رطوبت.

به طور کلی سیستم مه پاش سیستمی را در بر می گیرد که به وسیله  آن فضای گلخانه ها، مرغداری ها و سالن های بزرگ طی فرآیند تبخیر آب و بدون خیس کردن و ریزش آب روی خود گیاهان خنک می شود. که هم در فضای باز و هم درفضای بسته این سیستم کاربرد دارد.

عملکرد فوگر حرارتی به چه صورت است ؟

هدف سیستم مه پاش ها درفضای بسته خنک کردن  و تأمین رطوبت محیط مثل گلخانه ها می باشد و درفضای باز هدف از ایجاد سیستم مه پاش گلخانه تنها خنک کردن  و شاداب کردن محیط  و اطرافیان می باشد.فوگر های حرارتی از نظرفرآیند بدین صورت عمل می کنند که  ابتدا  ذرات پودری شکل ، رطوبت هوا را می گیرند و خود تبخیر می کنند و در نهایت منجر به خنک سازی می شود. این عمل به وسیله نازل های برنجی متصل به شلنگ های تحت فشار صورت می گیرد. با توجه به اینکه اساس کار مه پاش ها تبخیر کردن است. این سیستم در محیط های شرجی کارایی نخواهد داشت.

مشخصات فوگر حرارتی SPP

 

با توجه به پیشرفت علم متخصصان به روز داخلی و افزایش امکانات و آزمایشگاه های امروزی  تولیدات دستگاه های مه پاش یا سمپاش گرم رایج شده می باشد. از مهم ترین دستگاه های ساخت ایران موجود در بازار می توان به مدل های زیر اشاره نمود.

 • فوگر حرارتی اس پی پی مدل F1
 • فوگر حرارتی اس پی پی مدل F2
 
مشخصات فنی فوگر حرارتی اس پی پی چیست؟
 

مشخصات فنی فوگر حرارتی اس پی پی

 

دستگاه فوگر حرارتی یا مه پاش گرم جهت عملیات سمپاشی و مه پاشی به وسیله مکانیزم تولید قطرات بسیار کوچک و پخش آن در کوتاه ترین زمان ممکن در محل هایی که حتی امکان دسترسی نیست، مناسب و کاربردی است.دستگاه فوگر حرارتی اس پی پی  ساخت کشور ایران می باشد که در کوتاه ترین زمان و در حدود 10 دقیقه مواد قابل انحلال را پودر کرده و عملیات مه پاشی یا سم پاشی داخل گلخانه را انجام می دهد. طریقه کار هر دو دستگاه فوگر تبدیل محلول یا سم به قطرات ریزی به اندازه 50 میکرون از طریق انرژی گرمایی می باشد. دستگاه در حالت افقی در محل مناسب تعبیه می شود و پس از روشن شدن دستگاه و باز شدن شیر محلول عملیات مه پاشی یا سمپاشی به شکل  یکنواخت صورت می گیرد.

فوگر حرارتی چگونه تمام سطوح را سمپاشی یا ضدعفونی می کند؟

فوگر حرارتی دستگاهی است که با هدف سمپاشی کاملاً یکنواخت در فضا های بسته همچون گلخانه ها قابل استفاده می باشد. در یک فضای بسته مانند گلخانه های صنعتی، پرورش انواع گیاهان زراعی انجام می شود.گیاهانی که  مانند روش ‌های کلاسیک کشاورزی نیز دائماً در معرض انواع آفات و بیماری ها هستند. لذا لازم است تا در یک مسیر عملیات سمپاشی با هدف دفع آفات و بیماری های گوناگون قرار گیرند.لازم به ذکر است که فروش فوگر برای ایجاد یک شرایط کامل از ضدعفونی کردن محیط در این ایام به شکل وسیعی انجام می گیرد.

انتخاب فوگر به هر حال تصمیم کاملی برای تامین این هدف است. چرا که در یک فضای مه آلود می توان تمام سطوح اطراف خود را در یک جریان گندزدایی با دقت بالا قرار داد؛ اما به هر صورت در مواجه با فوگر حرارتی، یک دستگاه سمپاش کارآمد در اختیار ما می باشد.

کاربرد فوگر حرارتی دستی  :

 • قابل استفاده در حوزه بهداشت عمومی و ضد عفونی کردن فضاهای باز و بسته همانند: بیمارستان ها،درمانگاه ها،ادارات،مدارس،مهدکودک ها،فرودگاه ها،ترمینال های  مسافربری،پارک هاوفضای سبز،باشگاه ها ومراکزخریدوتفریحی،مساجد،کارخانجات،انبارها،سیلوها
 • مبارزه با حشرات ناقل و بیماری های واگیر دار
 • کنترل و مبارزه با ملخ های مهاجم
 • مبارزه با سرما زدگی باغات و مزارع
 • کنترل آفات مزارع،باغات و گلخانه ها
 • قابلیت تبدیل شدن به شعله افکن جهت استفاده در دامداری ها و مرغداری ها

دیگر موارد مصرف فوگر های حرارتی وسرد:  

برای مبارزه با  افات کشاورزی در  سالن های پرورش  قارچ، مزارع بزرگ کشاورزی، جهت مبارزه با بیمار مالاریا و حشرات بیماری زا،  سمپاشی باغات میوه، سیلوهای غلات ، انبارها، ضد عفونی کردن سالن های مرغداری و دامپروری، محل انباشت ودفع  زباله،  مراکز عمومی مثل مدارس بیمارستان ها پادگان ها ،  سم پاشی سالن های  گلخانه در ابعاد مختلف بسیار مناسب  می باشد ،  ضمنا گفتن این نکته ضروری است که قطره ذرات سم در سمپاشی با سمپاش های معمولی  300 میکرون  است

مشخصات فنی فوگر حرارتی اس پی پی چیست؟

مزایا:

 • کاهش قطر ذرات بین 5تا50میکرون
 • کاهش میزان مصرف محلول به علت کاهش قطر و افزایش تعداد ذرات تا 85 درصد
 • عدم ایجاد لکه و خیسی روی سطوح(قابل استفاده برای تجهیزات الکترونیکی)
 • نفوذ به نقاط غیر قابل دسترس
 • یکنواختی پاشش و پوشش کامل سطوح
 • کاربری آسان
 • سرعت عمل بالا

سخن پایانی

همانطور که دریافتید فوگر حرارتی ( مه ساز حرارتی ) به عنوان یکی  از پرکاربردترین و موثرترین ابزار جهت ضدعفونی اماکن و فضاهای باز یا بسته کاربرد دارد.با توجه به اینکه این دستگاه،  مواد ضدعفونی را به شکل مه یکپارچه  در منطقه پخش می نماید. موجب نفوذ به نقاط غیرقابل دسترسی و بدون باقی گذاشتن رسوباتی از خود در محیط می شود.

استفاده از سمپاش یا فوگر برای ایجاد حالت مه در باغات مانع کاهش بیش از حد دما می شود. با استفاده از تولید مه مصنوعی می توان تا حدودی از کاهش درجه حرارت پیشگیری به عمل آورد. البته این روش معایبی از قبیل خطر برای رانندگان و نداشتن صرفه اقتصادی دارد.شما می توانید برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر