خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

معرفی دستگاه کولتیواتور

فهرست مطالب

خاک ورزی یا اصطلاحاً آماده سازی زمین برای کشت محصولات یکی از عملیات اساسی در کشاورزی است. عملیاتی که در آن خاک سطح محصول را نرم می کند ، کود را به طور مساوی توزیع می کند و در صورت وجود علف های هرز گیاهان زائد را ریشه کن می کند.

به طور خلاصه ، می توان خاک ورزی را عملیاتی برای آماده سازی خاک دقیقاً قبل از کاشت نامید. انواع تیلر کولتیواتور که گاهی با عنوان شخم زن نیز شناخته می شوند، از جمله ماشین آلات کشاورزی هستند که این هدف را محقق می کنند.

کلمه کولتیواتور در لغت به معنای کولتیواتور یا ابزاری برای کشت است و به ابزاری گفته می شود که دارای قاب اصلی و مجموعه ای از تیرها و دندانها در پشت تراکتور هستند. کولتیواتور ها و گاوآهن ها  شکل و طرز کار مشابهی دارند ، اما کولتیواتور های مزرعه معمولاً ارزان تر و سبک تر از گاوآهن هستند و استفاده از آنها در شرایط کار آسان تر است.

معرفی دستگاه کولتیواتور

برخلاف گاوآهن ، که برای ایجاد مزاحمت عمیق در خاک استفاده می شود ، کولتیواتور معمولاً در خاکورزی ثانویه و در خاک قبل از نرم شدن جهت تأمین بستر بذر ، کنترل علفهای هرز ، خاک ورزی پوششی و زبری مزارع جهت جذب بیشتر آب باران و جلوگیری از آنها برای فرسایش آب و باد استفاده می شود. از خاک البته ، در شرایط خاص و به ندرت ، این ادوات کشاورزی می توانند جایگزین گاوآهن شوند و همچنین خاک ورزی اصلی زمین های کشاورزی را فراهم کنند.کولتیواتور ها دارای توان 5 الی 10 اسب بخار هستند و در انواع زیر ارائه می گردد:

•    کولتیواتور بنزینی

توان آن بین 5 الی 12 وات بوده و در اراضی و باغ های کوچک استفاده می شود. این کولتیواتور با هندل روشن می شود. ارتفاع فرمان آن با قد افراد قابل تنظیم بوده و بیشتر در اراضی شیب دار استفاده می شود. سیستم انتقال قدرت کولتیواتور بنزینی اغلب گیربکسی است. انواع برندهای کولتیواتور بنزینی شامل کاما، بی سی اس، دیاکو و غیره می شوند.

•    کولتیواتور دیزل

این نوع کولتیواتور در زمین های بزرگ استفاده می شود و زاویه چرخش فرمان آن 360 درجه است. محل هندل، استارت، اگزوز و باک در سری های مختلف کولتیواتور دیزلی یکسان است. این مدل کلتیواتور برای استفاده در صیفی جات و شالیزار ها بسیار مناسب بوده و بالاترین قدرت مانور را دارد، چون وزن و عرض کار متعادلی دارد. انواع برندهای کولتیواتور دیزل شامل کاما، یوروسیستم، هوندا و غیره می شوند.

معرفی دستگاه کولتیواتور

•    کولتیواتور دستی

این مدل دارای یک تیغه فولادی برای وجین علف های هرز و 3 عدد تیغه گالوانیزه برای هوادهی (تیغه فولادی برای اینکه هنگام برخورد با سنگ ها نشکند) است. این کولتیواتور دستی برای اطراف تنه درخت که دسترسی به آن نداریم و استفاده از کولتیواتورهای چرخ دار در آنجا غیرممکن است مناسب است. در نتیجه با وجین علف های هرز و هوادهی خاک استفاده از سموم کشاورزی و علف کش ها که گاهاً گیاه مقاوم به آن شده، کاهش می یابد.

کولتیواتور دستی (تیلر کولتیواتور)

کولتیواتور دستی یا تراکتور دو چرخ یا تیلر کولتیواتور که در انواع مختلف، با قدرت های مختلف موجود است، برای شخم زدن زمین های سخت و در باغ هایی که امکان حرکت تراکتور شخم زن در بین درختان وجود ندارد کاربرد دارد و در مدل دو کاره برای درو کردن نیز استفاده می شود.

کولتیواتور دستی یا کولتیواتور کوچک می تواند با پمپ سمپاش، تریلر، پمپ آب، دروگر، چاله کن، نهر کن و غیره کوپل شود.سوخت مصرفی کولتیواتور کوچک یا همان کولتیواتور دستی بنزین یا گازوییل است.کولتیواتور گازوییلی یا کولتیواتور دیزلی دارای تعدادی تیغه می باشد که بر حسب نیاز می تواند زمین را بین 8 تا 35 سانتی متر شخم بزند. ضمناً عرض کار کولتیواتور بین 80 تا 150 سانتی متر است.کولتیواتور بنزینی نیز همانند کولتیواتور دیزلی در اندازه های مختلف و با قدرت های مختلف موجود می باشد.کولتیواتور دیزلی در دو مدل استارتی و هندلی ارائه می شود.

تیلر کولتیواتور و منابع استفاده از این دستگاه | قیمت تیلر

یک دستگاه بسیار کاربردی در مکان هایی که نیازی به حضور تراکتور ، توانایی حضور تراکتور نیست ، می باشد. بهترین وسیله برای استفاده در باغات و زمین های زراعی می باشد. با توجه به تعاریف بالا این دستگاه را تیلر کولتیواتر باغی ، تیلر کشاورزی نیز نامگذاری کرده اند.

خلاصه ای از کارهایی که می توان با استفاده از تیلر کولتیواتور انجام داد عبارتند از :

1.    کشت2.    سله شکنی3.    سمپاشی4.    آب کشی5.    درو کردن6.    بار کشی7.    انتقال نیرو8.    علف کنی9.    جارو کشی10.    تیغ زدن11.    مسطح کردن زمین12.    برف روبی13.    شخم زدن، نرم کردن و به هم زدن خاک و بستر کشت

معرفی دستگاه کولتیواتور

در ایران چند سالی هست که چند شرکت اعلام کرده اند که توانایی تولید تیلر کولتیواتور را دارا می باشند. اما شواهد و قراین نشان دهنده ی این موضوع نمی باشد. کما اینکه بسیاری از این شرکت هایی که چنین موضوعی را مطرح میکنند در حال وارد کردن قطعات تیلر کولتیواتور می باشند. و در یک خط مونتاژ در کارگاه اقدام به مونتاژ یا به عبارتی سر هم کردن این دستگاه می نمایند.

عملیات های سنگین در کار با کولتیواتور دیزلی:

-    شخم زنی: شخم کشت زمین های کشاورزی یکی از مهمترین و در عین حال دشوارترین فعالیتهای مقدماتی در کشاورزی است. با اطمینان می توان گفت که هرس شخم مهمترین عملیات در مراحل اولیه کاشت محصولات است. برای قطعات بزرگ زمین ، تراکتور می تواند بسیار مطلوب باشد. اما در زمین های زراعی کوچک که تراکتور بزرگی قابل رانندگی نیست ، استفاده از تیلر های کشاورزی با توانایی شخم زنی بسیار کارآمد خواهد بود. مطمئناً ، قیمت کشاورزی تیلر که می تواند شخم های عمیق شما را به ارمغان بیاورد ، در محدوده بالاتری نسبت به انواع دیگر کولتیواتور خواهد بود.-    شل کردن خاک های سنگین: شخم زنی عملیاتی است که در آن تلاش می شود خاک را زیر و رو کند. اما این خاک ریشه کن باید در مرحله دیگری از ساختار صلب و یکپارچه خود خارج شده و تا جایی نرم شود که ترک خوردن آن برای گیاهان دشوار نباشد. دیزل کولتیواتور ها به گونه ای طراحی شده اند که با یک شخم عمیق وارونه شوند. بدیهی است که مرحله نرم شدن خاک ، از جمله مراحل پس از شخم زنی ، در طی فرایند خاک ورزی انجام می شود که با انواع کولتیواتور از نوع شخم زن بنزینی می توان آن را تکمیل کرد.-    شکستن لایه های سخت در عمق خاک: در شخم زنی خاک لازم است که خاک در سطوح زیرین نیز شکافته شود. بنابراین ، طراحی تیغه در کار با کولتیواتور دیزلی به گونه ای است که می تواند لایه های عمیق خاک را نیز بشکافد. این امر باعث می شود گیاه در آینده نزدیک ریشه های خود را در اعماق خاک گسترش دهد.

عملیات ‌های سبک در کار با کولتیواتور ها

اصولا هدف اصلی در طراحی کولتیواتور ها، شخم زنی خاک نمی ‌باشد. چرا که به موازات این دستگاه، دستگاه دیگری با نام روتیواتور طراحی و تولید می ‌شود که می‌ تواند سطح خاک را شخم زنی کند. غالباً طرح ساخت کولتیواتور با روتیواتور به یک میزان است و تنها تفاوت در قدرت و یا طرح تیغه ها می باشد.

اصولا روتیواتور همان کولتیواتور است که تیغه های آن را عوض کرده اند. از این رو اگر کولتیواتور به گونه ‌ای طراحی شود که بتوان به نوعی تیغه ‌های آن را تعویض نمود و یا طرح تیغه ها توانمندی بالایی داشته باشد، استفاده با هدف شخم زنی خارج از دسترس نخواهد شد.

در مقابل غالب فعالیت‌ ها در کار با شخم زن بنزینی از نوع کولتیواتور زمانی است که می ‌خواهید عملیات خاک ورزی را به انجام رسانید. این مراحل که غالباً در دسته عملیات های سبک در آماده سازی خاک محسوب می ‌شوند، در چند مرحله از قرار زیر هستند.

معرفی دستگاه کولتیواتور

-    سله کشی و هم زدن خاک: اغلب شخم زنی یک عملیات اولیه در مراحل کاشت است که مدتی قبل از کاشت انجام می شود. در فاصله زمانی از چمن زنی شخم تا کاشت یا کاشت گیاه ، لازم است یک بار دیگر سطح خاک را تکان دهید تا فضای عمومی سطح خاک یکدست ، نرم و مطلوب باشد. این اقدام را به اصطلاح سله کشی می‌ گویند و شخم زن کولتیواتور که همراه با تیغه های پهن شده باشد، می تواند به راحتی این فعالیت کشاورزی را به انجام رساند.-    مخلوط کردن کود و کمپوست: از جمله اهداف اصلی در کار با شخم زن ها، همگن سازی خاک در زمانی است که عملیات کود دهی به خاک انجام شده است. اجتماع کود در یک مکان از خاک جدا از آنکه نمی تواند سطح غنی از خاک را حاصل آورد، باعث پوسیدگی در آینده گیاهان نیز خواهد شد. لذا لازم است تا کود در سطح خاک به خوبی و به شکل همگن در هم آمیزد. این اقدام همراه با کولتیواتور ها به درستی انجام خواهد شد.-    ریشه ‌کنی علف های هرز: علف های هرز می توانند در زمین های کشاورزی خیلی سریع رشد کنند. مخصوصاً اگر خاک از قبل شخم خورده و آماده باشد. در این حالت لازم است که این علف های هرز همراه با مخلوط کردن خاک با کود و همگن سازی آن ریشه کن شود. تیغه های پهن انواع شخم زن دیزلی و یا بنزینی به راحتی می ‌توانند تمام علف های هرز را در سطح مزارع ریشه ‌کن کنند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر