خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

فهرست مطالب

دستگاه‌های حاشیه زن و علف‌ترش ساختار یکسانی دارند. حاشیه‎‌ها و کناره‌ها محدودیت کاری دارند و مرتب کردن آن‌ها با دستگاه چمن‌زن ممکن نیست، در این شرایط باید از دستگاه حاشیه زن استفاده نمایید. مرتب کردن علف‌های کناره جدول‌ها، درخت‌ها نیاز به دستگاه علف زن با توان بالا ندارد، بنابراین دستگاه حاشیه زن معمولاً برقی و یا موتوری با حجم موتور cc26 هستند.

برای کارهای سنگین، کوتاه کردن علف و چمن و برداشت یونجه حاشیه زن کارایی ندارد، بنابراین باید از علفزن با توان بالا و یا حجم موتور cc33 تا cc52 استفاده می‌شود و به نام علف‌ترش یا داس موتوری  نیز معروف هستند.

علف تراش چیست؟

علف تراش یکی از تجهیزات کشاورزی و ابزارهای باغبانی مدرن و حرفه‌ای، که جهت راحتی و افزایش راندمان اپراتور به وجود آمده است و جایگزین ابزارهای باغبانی سنتی همچون داس، قیچی باغبانی و اره گردیده است و از آن برای برش و اصلاح گیاهان استفاده می‌گردد.

دستگاه علف زن از بخش‌های مختلف همچون الکتروموتور یا موتور بنزینی، تیغه، دسته یا نگهدارندِ و همچنین ملزومات دیگر تشکیل گردیده است.

علف تراش در انواع تک‌کاره و چهارکاره در بازار موجود می‌باشند، که در نوع چهارکاره علاوه بر قابلیت علف زنی و حاشیه زنی، می‌توان اجزایی همچون شمشاد زن، اره هرس، زیتون چین و پره کولتیواتور را بر روی آن نصب و جهت کاربردهای مختلف از آن استفاده نمود.

کاربردهای علف تراش

 • جهت برش، هرس و اصلاح علوفه، یونجه و چمن
 • درو کردن گیاهان مختلف
 • کندن علف‌های هرز و همچنین تروتمیز کردن گیاهان اطراف خانه‌ها
 • اصلاح قسمت‌هایی از گیاهان و چمن‌ها که توسط ماشین‌های چمن‌زنی قدیمی ممکن نیست

حاشیه زن چیست؟

از گذشته تاکنون به‌کارگیری شمشاد جهت حاشیه و کناره حفاظ‌ها، دیوارها و سایه بان ها بسیار رایج بوده است، همین امر لزوم کوتاه کردن و نظم دادن به این گیاه را الزامی می‌نماید.

ازاین‌رو جهت سرعت و سهولت در عملیات هرس کردن شمشادها از وسیله‌ای به نام شمشاد زن استفاده می‌نمایند.

در مقیاس‌های پایین و کوچک از شمشاد زن‌های دستی و زمانی که حجم کار وسعت داشته باشد از شمشاد زن‌های برقی یا موتوری استفاده می‌نمایند.

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

انواع حاشیه زن

شمشاد زن دستی

شمشاد زن دستی که به آن قیچی شمشاد زن نیز می‌گویند، یکی از با قدمت ترین تجهیزات کشاورزی بوده، که در اصلاح و کوتاه نمودن شمشادها به کار گرفته می‌شوند.

قیمت شمشاد زن‌های دستی نسبت به انواع موتوردار بسیار پایین‌تر است.

شمشاد زن‌های دستی در دو نوع دسته ساده و دسته تلسکوپی موجود بوده، که در نوع تلسکوپی قابلیت تنظیم طول دسته وجود دارد.

شمشاد زن برقی

شمشاد زن برقی دارای یک موتوربرقی با توانی مشخص و همانند شمشاد زن بنزینی تیغه‌ای دولبه می‌باشد.

نیروی محرک این دستگاه از برق ۲۲۰ ولت تأمین گردیده و دارای دوشاخه می‌باشند از مزایای اصلی این دستگاه‌ها می‌توان سازگاری با محیط ‌زیست و نیاز به تعمیر و نگهداری کم به دلیل دارا بودن موتوربرقی را نام برد و از معایب آن نیاز به دسترسی دائم به برق است.

شمشاد زن شارژی

این دسته‌ها از شمشاد زن‌ها دارای باتری باقابلیت شارژ شدن بوده و فاقد دوشاخه و سیم برق می‌باشند، که مزیت بزرگی  محسوب می‌گردد. در شمشاد زن‌های شارژی بسیاری از محدودیت‌ها و دردسرهای شمشاد زن‌های برقی از بین رفته است.

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

مقایسه دستگاه‌های علف تراش و حاشیه زن

اگر حیاط و فضای سبز خانه یا محل کارتان پر از علف‌های هرز شده است و یا به این خاطر که از ماشین‌های چمن‌زنی معمولی استفاده می‌کنید، حاشیه‌ها و کناره‌های فضای سبز را نمی‌توانید به‌خوبی کوتاه کنید، لازم است با 2 دستگاه مخصوص آشنا شوید که کارتان را راحت می‌کنند.نام این دستگاه‌ها “حاشیه زن” و علف زن است.این دو دستگاه از جهاتی باهم متفاوت هستند و شما با توجه به نیاز و فضای سبز خود، می‌توانید اقدام به خرید علف زن یا حاشیه زن کنید.این مطلب به شما کمک می‌کند تا بهترین مقایسه را انجام دهید.

۱-تفاوت ظاهری چمن‌زن و  علف زن

علف تراش و حاشیه ازلحاظ ظاهری با یکدیگر کاملاً تفاوت دارند

در واقع چمن‌زن چهارتا چرخ دارد و روی زمین مانند کالسکه هل داده می‌شود .

ولی علف زن‌ها بر روی یک میله واسط سوار شده‌اند که با توجه به انواع آن بر روی دوش و پشت کمر آدم قرار می‌گیرد.

ازنظر شکل ظاهری علف زن‌ها مانند داس‌های بلند هستند که سر آن ها موتور و انتهای آن تیغه قرار دارد.

۲-تفاوت کاربردی چمن‌زن و علف زن

مانند نام مشابهی که این دو باهم دارند تصور می‌شود که کار یکسانی هم داشته باشند، درواقع اگر بخواهیم به‌صورت کلی مقایسه کنیم هردوی دستگاه‌ها کار بریدن گیاهان را بر عهده‌ دارند اما هرکدام برای یک نوع گیاه خاص به درد می‌خورند.

چمن‌زن‌ها فقط می‌توانند چمن‌ها را کوتاه کنند و حتی در کوتاه کردن چمن‌های نزدیک به دیوار هم ممکن است به مشکل بربخورند.

اما علف زن‌ها تقریباً برای هر نوع گیاهی استفاده می‌شوند.

بخواهیم به شکلی ساده‌تر بیان کنیم ، چمن‌زن‌ها برای کوتاه کردن یکدست چمن‌ها استفاده می‌شوند که بیشتر جنبه زیبایی دارند اما علف زن‌ها برای از بین بردن علف‌های هرز (به‌صورت یکدست یا غیر یکدست که این به مهارت شخص بستگی دارد) یا در برخی موارد در درو کردن استفاده می‌شود.

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

سطح ایمنی و تجهیزات علف تراش و حاشیه زن

دستگاه‌های علفتراش و حاشیه زن بسیار پرقدرت هستند و اگر نکات ایمنی را رعایت نکنید با خطرات زیادی مواجه خواهید شد. هرگز از دستگاه فاقد بند حمایل استفاده نکنید و به یاد داشته باشید که دستگاه باید از محل فرمان یا دسته (حلقه‌ای یا دوچرخه‌ای) در دست گرفته شود.

فرمان یا دسته امکان کنترل و هدایت دستگاه را برای شما فراهم می‌کند و نیز به‌ عنوان مانعی که از بروز بسیاری آسیب‌ها پیش‌گیری می‌کند نباید از دستانتان رها شود. در حین کار همیشه از محافظ صورت و عینک ایمنی استفاده نمایید، چراکه چرخش تیغه با دور بالا می‌تواند اجسام مختلفی که با تیغه برخورد می‌کنند را به سمت شما پرتاب نماید. و همیشه مراقب افرادی که در اطرافتان هستند باشید که در فاصله ایمن از شما و دستگاه مستقرشده باشند.

نکات مهم در تعمیر و نگهداری دستگاه علف زن و حاشیه زن

۱- قبل از هرگونه تعمیرات و سرویس یا تعویض تیغه، موتور را خاموش و شمع‌ها را جدا نمایید.

۲- موتور دستگاه به‌صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی مشخص چک و سرویس گردد.

۳- روغن دستگاه به‌صورت دوره‌ای و در ابتدای هر فصل باید تعویض گردد. به دلیل آنکه در فصل برداشت گرد و خاک و ناخالصی‌ها در روغن جمع شده و دستگاه را خراب می‌کند.

۴- شمع‌های موتور را به‌صورت دوره‌ای تمیز و در صورت معیوب بودن تعویض نمایید.

۵- فیلتر هوا را تعویض یا تمیز کنید. اگر فیلتر در ماشین چمن‌زنی شما از نوع کاغذ آکاردئونی است، به‌راحتی پوشش فیلتر را بردارید و تمام کثیفی‌ها را با یک شلنگ هوا فشار بالا بشویید. هنگامی‌که فیلتر کاغذ بیش‌ازحد اشباع‌شده، آن را تعویض نمایید.

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

در مورد مزایای دستگاه علف تراش نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه علف تراش توانایی نصب تیغه‌های مختلف برای استفاده چندمنظوره را دارد.

دستگاه علف تراش برای قطع علف‌ها و درختچه‌ها از قدرت و توان کافی برخوردار است.

این دستگاه  را می‌توان در زمین‌های سخت و با پوشش‌های گیاهی متنوع به کاربرد.

معایب دستگاه حاشیه زن و علف تراش

اگر به‌طور صحیح مورداستفاده قرار نگیرد می‌تواند باعث شکسته و کج شدن ردیف چمن یا علفی که در حال کوتاه کردن آن هستیم شود.

برای کوتاه کردن علف‌ها و ساقه‌های ضخیم نمی‌توان از حاشیه زن استفاده کرد.

در هنگام کار با حاشیه زن، سنگریزه‌ها پرتاب می‌شوند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر