خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

منظور از درصد توری گلخانه چیست؟

فهرست مطالب

امروزه استفاده از تجهیزات و لوازم مخصوص برای گلخانه ها بسیار رایج شده است. به گونه ای که بسیاری از گلخانه داران از این لوازم و وسایل استفاده می کنند. بسیاری از مهندسان در این زمینه توصیه دارند که استفاده از لوازم و تجهیزات در امور کشاورزی، باغبانی، گلخانه داری می تواند تاثیر بسزایی در رشد و نمو گیاهان داشته باشد. یکی از تجهیزات بسیار مهمی که در صنعت گلخانه داری مورد استفاده قرار می گیرد، توری گلخانه یا شید گلخانه ای می باشد. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی درصد توری گلخانه ای بپردازیم و اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با فارم صنعت همراه باشید.

توری گلخانه یا توری سایبان چیست؟

در مقالات گذشته درباره توری گلخانه ای اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در این مقاله نیز در ابتدا درباره توری گلخانه ای نکاتی را بیان خواهیم کرد و پس از آن به بررسی درصد توری گلخانه خواهیم پرداخت. بر طبق تحقیقاتی که به عمل آمده است، مهندسان به این نتیجه رسیده اند که توری محافظ گلخانه بهترین ابزار برای ایجاد سایه اندازی در گلخانه به شمار می آید که می تواند مزایای بسیاری را به ارمغان بیاورد. باید اشاره شود که دو مورد از مهم ترین مزایای توری گلخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جلوگیری از تبخیر آب
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 

می توان اذعان داشت که توری های سایبان در حال حاضر با درصد  سایه اندازی  مختلف طراحی و تولید می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که توری محافظ گلخانه به صورت معمول از جنس پلی اتیلن با چگالی بالاطراحی و تولید شده و به دست مصرف کنندگان می رسد. توری سایبان یا شید گلخانه ای در دو مدل بسیار کاربردی از لحاظ بافت پارچه دسته بندی می شود که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • شید گلخانه ای نوع بافتنی
 • شید گلخانه ای با نوع پارچه نساجی
 

باید بدانید که نوع بافتنی ارزان تر و سنگین تر می باشد اما نسبت به نوع دیگر گرمای بیشتری را در گلخانه ایجاد خواهد کرد. در مقابل نوع توری با پارچه نساجی سبک تر و گران تر خواهد بود.

منظور از درصد توری گلخانه چیست؟

نحوه عملکرد توری سایبان یا توری گلخانه ای چگونه می باشد؟!

از جمله موارد بسیار مهمی که باید بدانید این است که گلخانه یک محیط بسیار خاص است که توسط گلخانه داران کنترل می شود و در آن جا محیطی مناسب برای رشد و نمو گیاهان فراهم خواهد شد. دمای گلخانه ها تاثیر بسزایی در رشد و نمو گیاهان دارد و در واقع اگر دمای گلخانه مناسب باشد، آن گاه می توان رشد گیاهان و سالم ماندن آن ها را تضمین کرد. شایان به ذکر می باشد که به منظور کنترل دمای گلخانه مجموعه ای از تجهیزات مانند موارد زیر با یکدیگر همکاری می کنند تا بتوانند دمای متعادل و مناسبی را برای گلخانه فراهم آورند:

 • بخاری ها
 • سیستم های پد و فن
 • توری های سایبان یا توری های گلخانه ای
 • دستگاه های تهویه و ...
 

این موارد ذکر شده در بالا می تواند دما و رطوبت را ثابت نگه داشته و از گرم شدن سریع یا سرد شدن گلخانه جلوگیری به عمل آورد. لازم به ذکر می باشد که توری گلخانه ای نیز یکی از این تجهیزات بسیار مهم بوده که از آن به منظور خنک نمودن فضای گلخانه و کاهش تابش خورشید به گیاهان و محافظت گیاهان در برابر اشعه UV استفاده می کنند و البته تاثیر بسزایی در جلوگیری از آسیب ها به گیاهان دارد.

اگر بخواهیم درباره عملکرد توری گلخانه ای توضیح دهیم، باید اشاره کنیم که با کاهش تاثیر گرما و میزان تابش خورشید به گیاهان در فصول گرم، گیاهان را از گرمای بیش از حد حفظ نموده و با ایجاد سایه بر روی گلخانه درصد تبخیر آب در خاک را پایین می آورد و به علاوه به عنوان یک محافظ مناسب در فصول گرم و افزایش میزان بهره وری در گلخانه شناخته شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

درصد تراکم توری گلخانه ای:‌

ممکن است درباره درصد تراکم توری گلخانه ای سوالاتی داشته باشید. اگر بخواهیم درصد تراکم توری گلخانه ای را تعریف کنیم، در ابتدا باید توضیح دهیم که منظور از درصد تراکم توری به معنای میزان سایه اندازی توری می باشد. پارچه سایه انداز یک پارچه مقاوم در آب با درصد سایه اندازی های مختلف، از 12 درصد تا 90 درصد می باشد. بنا به عبارتی دیگر می توان اشاره داشت که درصد تراکم در حقیقت نشان دهنده میزان نوری است که توسط پارچه مسدود خواهد شد. به عنوان مثال یک توری گلخانه ای با درصد سایه اندازی 50درصد،50 درصد نور را مسدود می کند. نکات مهم و قابل توجه این است که:

 • بیشتر سبزی ها و گیاهان باید زیر سایه 30 تا 50 درصد رشد نمایند.
 • استفاده از شید گلخانه ای یا توری سایبان آن هم در انواع مختلف می تواند میزان دمای محیط را 10 تا 12 درجه کاهش داده و همچنین در شرایط آب و هوایی بسیار گرم می تواند از صدمه به گیاهان مختلف جلوگیری به عمل آورد.

انواع توری گلخانه ای با درصد تراکم مختلف شامل موارد زیر خواهد بود: :

 • توری سایبان 30 درصد
 • توری سایبان 50 درصد
 • توری سایبان 65 درصد
 • توری سایبان 80 درصد

منظور از درصد توری گلخانه چیست؟

در هنگام تهیه توری گلخانه ای باید به چه مواردی توجه کرد؟

می توان اذعان داشت که شما عزیزان قبل از خرید هر محصول باید درباره آن محصول مورد نظر اطلاعاتی داشته باشید و بر اساس آن امور خود را انجام دهید. توری گلخانه ای نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای تهیه آن باید به موارد بسیار مهمی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین توری سایبان را برای خود تهیه کنید. از جمله موارد بسیار مهم در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره داشت:‌

 • مواد و جنس پارچه
 • روشن بودن رنگ توری گلخانه ای
 • تراکم یا درصد سایه اندازی توری گلخانه ای
 

در زیر به بررسی هر یک از موارد ذکر شده در بالا می پردازیم.

مواد و جنس پارچه و تاثیر آن در توری سایبان:

 همان گونه که در قسمت های قبل نیز توضیح داده ایم، توری های گلخانه ای از نظر نوع پارچه به دو دسته تقسیم بندی می شوند که در زیر آورده شده است:

 • پارچه بافتنی knitted
 • پارچه نساجی  woven
 

لازم به ذکر می باشد که جنس پارچه بافتنی  ترکیبی از پلی اتیلن می باشد که می تواند نور و گرمای خورشید را دفع و خنثی نماید اما نور و گرما را به اندازه نیاز گیاهان از خود عبور خواهد داد تا در روند رشد گیاه هیچ گونه خلل و مشکلی به وجود نیاید. جنس پارچه های نساجی توری گلخانه ای 100 درصد از پلی پروپیلن می باشد که ویژگی های خاص خود را دارد، مانند این که وزن آن ها سنگین تر بوده و برای گلخانه ها در فصل زمستان بسیار مناسب می باشد. پرکاربرد ترین نوع پارچه که در اکثر گلخانه های کشور نیز به کار گرفته می شود، پارچه از جنس پلی اتیلن است.

روشن بودن رنگ توری گلخانه ای:‌

توری های گلخانه ای یکی از مهم ترین تجهیزات برای سایه اندازی در محیط گلخانه ها می باشند. باید اشاره شود که کارشناسان باغبانی معتقد هستند، استفاده از شید گلخانه با رنگ روشن می تواند مشکل تهویه مناسب در گلخانه ها را رفع نماید و به رشد و نمو گیاهان کمک شایانی کند. یکی از نکات بسیار مهمی که باید بدانید این است که مشکل بسیار مهم و رایجی که در استفاده از توری های تیره تر و سنگین تر وجود دارد، تهویه نا مناسب در گلخانه می باشد که این موضوع می تواند تاثیر منفی بر رشد گیاهان بگذارد. همان گونه که می دانید توری با رنگ تیره باعث جذب گرمای خورشید می شود و توری سایبان با رنگ های روشن گرمای خورشید را از خود عبور خواهند داد اما اگر گلخانه شما در مناطقی است که هوای بسیار داغ و گرمی دارد استفاده از توری گلخانه با رنگ روشن تر می تواند برای گیاهان تان سودمندتر و مفیدتر باشد.

منظور از درصد توری گلخانه چیست؟

تراکم یا درصد سایه اندازی توری گلخانه ای:

در قسمت های قبل درباره تراکم صحبت کرده ایم. در واقع می توان اشاره داشت که تراکم یا اصطلاح درصد سایه اندازی توری گلخانه که در باغداری استفاده می شود می تواند بر روی گیاهان شما تاثیر مستقیم بگذارد و رشد آن ها را بهتر نماید. از آنجایی که نور خورشید برای رشد گیاهان شما هم ضروری بوده و هم آسیب زا است مقدار درصد و میزان نور خورشیدی که به گیاهان شما می رسد باید کنترل شود. برای انتخاب صحیح میزان تراکم توری سایبان شما باید مکان گلخانه و نوع گیاهان را در نظر داشته باشید.

سخن پایانی:‌

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان در این زمینه مشورت نمایید. فارم صنعت در زمینه تجهیزات کشاورزی و گلخانه ای در خدمت شماست و شما عزیزان را در این زمینه یاری خواهد کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر