خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مه پاش رستوران چیست؟

فهرست مطالب

ثابت نگه داشتن دما یکی از مهمترین عوامل در محیط های بسته است . مه پاش یا مه ساز  در تابستان برای افزایش رطوبت و خنک سازی و در زمستان برای جلوگیری از خشک شدن هوا استفاده می شود.سیستم مه پاش یا میست سیستمی است که بوسیله آن فضای گلخانه ها ، مرغداری ها و سالن های بزرگ در حین فرآیند تبخیر آب بدون خیس شدن و ریختن آب روی خود گیاهان خنک می شود. دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش را می توان هم در فضای باز و هم در محیط داخلی استفاده کرد. در فضای بسته ، هدف دستگاه مه پاش خنک سازی و مرطوب سازی محیط در مکان هایی مانند گلخانه است. در فضای باز هدف از ایجاد سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش فقط خنک سازی و شادابی محیط اطراف است. در این فرآیند ، ذرات پودر شده از آب تولید شده توسط مه پاش یا مه ساز  توسط هوا گرم شده و تبخیر شده و در نهایت سرد می شوند. این کار توسط نازل های برنجی متصل به شیلنگ های فشار مه پاش انجام می شود. با توجه به اینکه اساس سیستم مه پاش یا رطوبت ساز تبخیر است ، بنابراین در محیط های مرطوب سیستم مه پاش یا مه ساز  کار نمی کند. سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش می تواند هوا را تا 10 درجه سانتیگراد خنک کند. 

اجزای تشکیل دهنده مه پاش

 تابلو برق ، الکتروپمپ ، شلنگ تحت فشار، پایه نازل و اتصالات ، نازل مه پاش، فیلتراسیون ابتدا مسیرشلنگ تحت فشار : شلنگ هایی که در مه پاش استفاده می شود باید دارای مزایای مهمی باشد یکی از مزایای مهم آن تحمل فشار تا سقف ۲۰۰ بار می باشد . شلنگ های تحت فشار از نظر نوع به دو دسته پلی آمید و هیدرولیکی تقسیم می شوند. شلنگ های هیدرولیکی نیز با توجه به اینکه تعداد سیم بکار رفته در آن ها چه تعدادی است نیز به چندین دسته تقسیم می شوند.تابلو برق : سیستم مه پاش رستورانی یک سیستم تحت فشار می باشد و نیاز به یک الکتروپمپ تحت فشار برای تولید فشار مورد نیاز دارد برای محافظت از الکترو پوپ از تابلو برق استفاده میشود ، در تابلو برق با استفاده از تایمر و ریموت کنترل می توان سیستم مه پاش را روشن وخاموش نمود و بطور کامل کنترل نمود.پایه نازل و اتصالات : انتخاب پایه نازل و اتصالات بر حسب انتخاب شلنگ می باشد زیرا قطعه ای که در بین قطعات شلنگ نصب می شود تا نازل بر روی آن سوار شود پایه نازل می باشد.نازل های مه پاش استفاده شده عموماً از نوع نازل سرامیکی تایوانی می باشد. از مزیت های نازل های سرامیکی مه پاش (میست،فوگر) می توان به دیر رسوب گیری آن ها در مقایسه با انواع نازل استیل و برنجی مه پاش اشاره نمود.کلیه نازل های مه پاش (میست،فوگر) ارائه شده توسط این شرکت، از نوع نازل ضد چکه سوپاپ دار می باشند.

مشخصات فنی سیستم مه پاش

دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش نوعی خنک کننده تبخیری است و مانند سیستم پد و فن به عنوان سیستم خنک کننده تبخیری شناخته می شود. سیستم مه پاش یکی از بهترین روش های خنک کننده است که دارای بازدهی بالایی است و به همین دلیل به عنوان مرطوب کننده نیز شناخته می شود. سیستم مه پاش ، آب قطرات بسیار کوچکی را تشکیل می دهد. در این سیستم مه ساز  آب روی سطح یا کف نمی نشیند زیرا ذرات قبل از رسیدن به سطح به دلیل ظرافت کامل و خیلی سریع تبخیر می شوند. بنابراین ، سطح بدون خیس شدن ، گرمای محیط را جذب کرده و باعث خنک شدن آن می شوند. هرچه قطر ذرات آب تولید شده توسط سیستم مه پاش کوچکتر باشد ، تبخیر ذرات بیشتر و سریعتر انجام می شود و کارآیی سیستم مه پاش یا سیستم مه پاش بیشتر است.اساس کار در سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش کاهش گرما از طریق تبخیر آب و اختلاف فشار است. در دستگاه مه پاش ، آب پرفشار توسط پمپ های الکتریکی فشار قوی یا پمپ مه پاش پمپ می شود و وارد سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش و نازل دستگاه مه پاش یا اسپری مه پاش می شود ، به دلیل اینکه آب از یک منطقه فشار کم خارج می شود ، به شکل پودر شبیه ذرات است. مه منتشر می کند که در نهایت باعث کاهش دمای هوا و خنک شدن محیط می شود. سیستم میست باعث کاهش گرمای محیط و افزایش رطوبت محیط می شود. علاوه بر این ، دستگاه مه پاش به عنوان عامل کنترل آفات و گرد و غبار عمل کرده و محیط مطلوبی را ایجاد می کند. نازل های دستگاه مه پاش به دلیل داشتن منافذ بسیار کوچک و کمتر از یک میلی متر باعث بیرون آمدن آب به صورت مه و خیس نشدن بستر می شود. برای اینکه مه پاش یا رطوبت ساز به درستی کار کند ، قطر ،قطرات باید به اندازه کافی کوچک و پودری باشد ، زیرا قطرات بسیار کمی برای مدت زمان نسبتاً طولانی در هوا معلق می شوند و در این مدت گرمای محیط را جذب می کنند. ، تبخیر و کاهش دمای محیط تا 22 درجه بدون افزایش قابل توجه رطوبت امکان پذیر است. کنترل پنل سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش همچنین کنترل هوشمند را با یک تایمر فراهم می کند.

انواع سیستم های خنک کننده آبی در مه ساز

سیستم مه پاش خانگی

در ساخت مه پاش خانگی ، نیازی به پمپ آب یا پمپ مه پاش نیست و با فشار مضاعف به یک شیر معمولی متصل می شود ، به همین دلیل به مه پاش ارزان نیز معروف است. قطره هایی که از نازل های لوازم خانگی مه پاش خارج می شوند بزرگ هستند و دارای اثر خیس کنندگی بالایی هستند.

دستگاه مه پاش با فشار متوسط یا نیمه صنعتی

سیستم میست یا دستگاه مه پاش متوسط با پمپ کم فشار مه پاش با فشار حدود 7 تا 17 بار کار می کند. اندازه ذرات و اثر خیس شدن از مدل لوازم خانگی مه پاش کوچکتر است. از سیستم نیمه صنعتی مه پاش یا مه پاش در کافه ها ، رستوران ها و مراکز خرید استفاده می شود. شایان ذکر است که در مه پاش های حرفه ای ، استفاده از 15 نازل معمول است.

مه پاش رستوران چیست؟

دستگاه مه پاش با فشار بالا یا مه پاش صنعتی:

یک دستگاه مه پاش صنعتی یا یک سیستم صنعتی مه پاش از پمپ مه پاش فشار بالا استفاده می کند ، ذرات آنقدر کوچک هستند که به محض دریافت گرمای محیط به سرعت تبخیر می شوند. دستگاه مه پاش صنعتی به هیچ وجه اثر خیس کنندگی ندارد و به دلیل فشار زیاد ، کلیه دستگاه های مورد استفاده در دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش باید در برابر فشار بالا مقاوم باشند .

روش های کنترل سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش

استفاده از تایمر ساده ترین راه برای کنترل سیستم مه پاش یا مه ساز  است که با تنظیم تایمر می تواند در ساعات خاصی از روز مه ایجاد کند. با استفاده از سیستم مه پاش می توان میزان رطوبت و دما را به اندازه دلخواه کنترل کرد. روش دیگر برای کنترل سیستم مه پاش استفاده از رطوبت سنج است. داشتن سنسور حساس به رطوبت روش خوبی برای کنترل بهتر دمای محیط توسط سیستم مه پاش است. با افزایش دما ، رطوبت کاهش می یابد و با حفظ رطوبت نسبی ثابت ، حداکثر خنک سازی در محیط توسط دستگاه مه پاش حاصل می شود.

محدوده مناسب کاری سیستم مه پاش

مانند هر سیستم خنک کننده ی تبخیری، عملکرد و راندمان نهایی سیستم مه پاش به دمای موجود، سطح رطوبت و میزان تبادل هوا بستگی زیادی دارد به طوری که در دما های بالا (بالاتر از 27 درجه) و رطوبت پایین (زیر 50 درصد) عملکرد سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش بسیار عالی می باشد.

نکات مورد توجه در سیستم مه پاش

توجه به میزان فشار و سختی آب مورد استفاده در سیستم مه پاش یا مه سازهرچه آب و پمپ مه پاش پر فشار تر باشد، میزان آب خروجی از نازل ها بیشتر و مصرف آب بالاتر خواهد رفت.طراحی دقیق و اصولی از نظر پمپ مه پاش مناسب، فیلتر مناسب، تعداد نازل ها و فاصله اصولی آن هااستفاده از ادوات ضد زنگ در سیستم مه پاش یا رطوبت سازدر صورت استفاده از پمپ مه پاش پیستونی، هیچ پمپ مه پاش دیگری نباید قبل از این پمپ ها قرار بگیرد. زیرا عملکرد آن را مختل می کند و باعث بروز هزینه های زیادی خواهد شد. در صورت اجبار به استفاده از پمپ مه پاش دیگری در بالا دست پمپ پیستونی، یک تانکر آب بعد از پمپ مه پاش اول قرار دهید تا فشار آب را بگیرد و یا اینکه شیر برقی در بین دو پمپ مه پاش قرار دهید. 

مه پاش رستوران چیست؟

طراحی سیستم های مه پاش

طراحی سیستم مه پاش با توجه به موارد زیر انجام می شود:نازل های مورد استفاده در سیستم مه پاش از سایز های 10 تا 50 میکرون موجود می باشند.انتخاب نازل های سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش بر اساس نوع طراحی و شرایط گوناگون متفاوت می باشد.شیلنگ های مورد استفاده در سیستم مه پاش ، شیلنگ های فشار قوی دو سر پرس و یا شیلنگ های پلی آمیدی می باشد.

مه پاش رستوران چیست؟

در تابستان از چندین روش برای خنک سازی هوا در فضاهای مختلف استفاده می شود. جدیدترین این روشها خنک سازی با سیستم میست یا مه پاش است. این روش یکی از ارزانترین ، کم هزینه ترین و دلپذیرترین سیستم برای خنک سازی رستوران ها است.مه پاش یا مه ساز  نوعی سیستم رطوبت ساز و تهویه هوا است. این سیستم دارای یک پمپ فشار بسیار کم در حدود 0.5 اسب بخار ، مخزن آب و شیلنگ توزیع آب است.آب توسط یک پمپ از مخزن کشیده شده و وارد شلینگ پمپاژ می شود و از طریق نازل های موجود در شیلنگ طی یک فرآیند فیزیکی ، در محیط و به صورت پودر و ذرات کوچک آب توزیع می شود که بسیار شبیه به فضای مه آلود است.در بیشتر موارد ، مجبور به مراجعه به پمپ ، برق و سیم کشی نخواهیم شد ، لوله ها را با قیچی به راحتی کوتاه می کنیم ، پایه نازل ها و اتصالات مربوطه را نصب می کنیم ، سر شیلنگ را به شیر آب وصل می کنیم و با ریختن مقدار کمی آب ، ذرات پودر شده و میست آب از نازل ها خارج می شوند. این مدل مه پاش برای فروشگاه ها و رستوران های کوچک بسیار مناسب است.

استفاده در تالارها

سیستم های بزرگتر برای کار در سالن های عروسی و فضاهای بیش از 300 متر مربع با پمپ ها و اتصالات مربوطه امکان پذیر است. نحوه توزیع آب به هندسه نازلهای موجود در شیلنگ و نحوه پاشش قطرات آب نیز بستگی دارد.قطرات آب پودر شده آنقدر کوچک هستند که بدون خیس شدن افراد یا محیط زیست تبخیر می شوند. همانطور که می دانید ، فرآیند تبخیر به دام انداختن گرما است. در نتیجه عملکرد این سیستم ، محیط خنک و شادابی ایجاد خواهد شد و نتیجه بسیار مطلوبی خواهد داشت.سیستم های مه پاش بسیار کارآمد هستند. این دستگاه در گلخانه ها ، دام ها ، مه پاش مرغداری ها ، فضاهای عمومی ، آلاچیق ها ، رستوران ها و ... مورد استفاده قرار گرفت.انواع مه پاش به پروانه ، نازل و اولتراسونیک تقسیم می شوند. در مدل پروانه ، آب در مخزن ریخته می شود. سپس پمپ آب  را به طرف فن های بزرگ آلومینیومی می کشد. این پروانه ها آب را به ذرات پودر مانند تبدیل می کنند. پروانه ها به طور کلی از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند تا از زنگ زدگی در عین دوام و دوام بالا جلوگیری کنند.مدل بعدی نازل و التراسونیک مه پاش است. این مدل از دستگاه مه با فناوری پیزو تولید می کند. این پیزوها با دریافت انرژی الکتریکی امواج فراصوت ایجاد می کنند. این امواج برای انسان قابل شنیدن نیستند ، در حالی که قادرند قطرات آب را به ذرات پودر تبدیل کنند.

در رستوران ها ازچه نوع سیستم مه پاش استفاده می شود ؟

مه پاش های رستوران به طور کلی از مدل پازل استفاده می کنند. در فصول گرم سال با شلوغ بودن رستوران ، جابجایی مشتریان و ایجاد گرما برای پخت و پز ، دمای رستوران افزایش می یابد.بنابراین ایجاد خنک کننده همراه با از بین بردن خشک شدن هوا در محیط رستوران ضروری است. علاوه بر موارد فوق ، ایجاد فضای مه آلود جلوه و زیبایی خاصی ایجاد می کند. همان ظرافت و زیبایی را می توان با نصب دستگاه مه پاش ، در زیر تابلوهای مغازه ها و به ویژه فروشگاه هایی که در محیط باز جلوی مغازه آنها به مشتریان خود ارائه می دهند ، ایجاد کرد. از دیگر مزایای رستوران مه پاش از بین بردن بوهای نامطبوع و حشرات آزار دهنده است.

مه پاش رستوران چیست؟

نحوه ی عملکرد مه پاش های رستورانی

این دستگاه مانند مه پاش گلخانه  کار می کند. فشار آب داخل مخزن توسط پمپ افزایش می یابد و از طریق شیلنگ ها به نازل ها می رسد و در آخر توسط نازل هایی که سوراخ های بسیار کوچکی در آنها تعبیه شده است ، به ذرات ریز و پودری تبدیل می شود. ذرات پودر مانند آب ، گرما و گرمای محیط را جذب می کنند و بنابراین به بخار آب تبدیل می شوند.این امر از خیس شدن افراد  و محیط به ویژه کف جلوگیری می کند. منافذ نازل در رستوران مه پاش حدود پنج میکرون است. در انتخاب نازل مه پاش باید دقت شود ، بسته به نوع استفاده موجود ، می توان از نازل های کوچکتر یا بزرگتر استفاده کرد. در رستوران های مه پاش ، کافی شاپ ها ، غرفه ها و مصارف خانگی ، میزان خروجی باید تا 30 میکرون باشد. به طور کلی باید گفت که هر نازل باید متناسب با محیط ، دما ، رطوبت و برخی موارد دیگر در نظر گرفته شود ، زیرا اگر قطرات حاصل از آن بیش از حد بزرگ باشد ، مردم و محیط را مرطوب می کند ، یا اگر خیلی کوچک باشد هنگام پایین آمدن از نازل ، کاملاً تبخیر شده و تأثیری در کاهش دما ندارد.

اجزای دستگاه مه پاش رستورانی

1.    نازل دستگاه مه پاش که سرامیکی یا برنجی است2.    شیر تنظیم فشار آب ورودی به سیستم مه پاش3.    پمپ مه پاش4.    پایه نازل دستگاه مه پاش5.    دماسنج برای کنترل دمای سیستم مه پاش یا مه ساز6.    فیلتر آب جهت جلوگیری از ورود ذرات معلق و جلبک ها به سیستم مه پاش7.    شیلنگ آب که قادر به تحمل فشار تا 200 بار است.8.    شیر ضد چکه قبل از نازل دستگاه مه پاش که به پایه آن متصل می شود. حتماً به صورت نصفه وارد پایه نازل شود، زیرا فشار زیاد باعث ترکیدن پایه می شود. زمانی که پمپ مه پاش خاموش است، مانع از چکه کردن آب و خروج آن از نازل می شود.تمامی موارد فوق ممکن است به صورت پک کامل مه پاش یا به عبارت دیگر پکیج مه پاش رستورانی ارائه شود.جلوه هایی که می توان با سیستم مه پاش در باغ رستوران ایجاد کرد.رایحه های ملایم و دلپذیر را می توان با مه پاش همراه با آب استفاده کرد ، یا چراغ های رنگی و مخفی را می توان به عنوان روشنایی و برای جذابیت محیط استفاده کرد. برای استفاده از محلول های عطر مانند گلاب در فضا ، باید منبع آب تهیه کنید ، داخل منبع آب با گلاب آب ریخته و پمپ را روشن کنید تا محلول به دستگاه مه پاش منتقل شود. 

روش های کنترل سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش

 ساده ترین روش برای کنترل سیستم مه پاش یا مه ساز  استفاده از زمان سنج  است،  که با تنظیم زمان سنج می تواند زمان های مشخصی از طول روز، مه ایجاد نمود. با استفاده از سیستم مه پاش می توان سطح رطوبت و دما را در گلخانه در اندازه دلخواه کنترل نمود.برای کنترل سیستم مه پاش روش دیگری وجود دارد که  استفاده از رطوبت سنج هست اینکه دستگاه دارای حسگر حساس به رطوبت باشد، روش مناسبی برای کنترل بهتر دمای گلخانه توسط سیستم مه پاش می باشد

مزایای دستگاه مه پاش رستوران

تبدیل رستوران به رستوران چهارفصل می تواند در نحوه تمایز خود از سایر رستوران ها و کافی شاپ ها تأثیرگذار باشد. بسیاری از رستوران ها هستند که اوقات شلوغ و اوقات مرده ای دارند. با استفاده از سیستم مه پاش رستوران ، می توانید. اوج شلوغی رستوران و زمان های مرده رستوران را بهینه کنید تا مشتریان بتوانند در طول روز به تعداد مناسب از رستوران استفاده کنند و احساس مطلوبیت بیشتری داشته باشند و همچنین کارکنان شما توانایی سریعتری جهت خدمت به مشتریان داشته باشند. 
مه پاش رستوران چیست؟
 فن مه پاش همچنین می تواند در فضای باز در رستوران یا کافی شاپ مورد استفاده قرار گیرد تا با چرخاندن فن ، فضای خنک تری را پوشش دهد.سیستم مه پاش برای استفاده در فضای باز طراحی شده است که باعث خنک شدن فضا و ایجاد فضای دلپذیری برای مشتریان شما می شود، همچنین باعث افزایش ساعات شلوغی رستوران و افزایش ظرفیت و میزان مشتریان شما در طول سال می شود و همچنین احساس و تجربه خوبی به مشتریان می بخشد و این یک هدیه ای استثنایی است.به طور کلی مزایای مه پاش کافه و رستوران به شرح زیر است:فراهم کردن امکان سرمایش فضای بازسیستم خنک کننده ارزانکاهش دمای فضای باز تا 12 درجهکاهش حشرات و موجودات مزاحم در هواتمیز کردن هوا در کنار ایجاد فضای مطبوعایجاد جلوه زیبا از کافه و رستورانافزایش رضایت مشتریان

نگهداری سیستم مه پاش رستوران

•    پمپ: روغن و فیلتر کارتریج مربوط به پمپ های پیستونی بازدید و در صورت نیاز تعویض شود.•    فیلتر: در صورت گرفتگی زیاد فیلتر ها تعویض شود.•    شلینگ ها: بازدید دوره ای از شلنگ ها و اتصالات به عمل آید و از نظر رسوب گذاری و چکه کردن بررسی شوند.•    نازل ها: گرفتگی نازل ها بررسی شده و در صورت لزوم تعویض یا شستشو داده شود.

نکاتی که باید در انتخاب مه ساز رستورانی رعایت کرد.

•    در انتخاب موتور و پمپ دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش باید دقت نمود، چون هر چه فشار کاری پمپ مه پاش بیشتر باشد، قطرات آب ریزتری توسط نازل دستگاه مه پاش خارج می شود. بنابراین باید از پمپ مه پاش یا پمپ فوگر با کیفیت استفاده نمود.•    هر چه خروجی نازل دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش کوچکتر باشد، قطرات پودری تر و به صورت مه توسط دستگاه مه پاش  یا فوگر پخش می شود که رضایتمندی مشتری را به همراه دارد. برای دستگاه مه پاش رستورانی از نازل 30 میکرون و کوچکتر استفاده می شود.•    نازل باید ضد زنگ و با کیفیت باشد تا باعث چکه کردن آب نشود، در این صورت باعث عدم رضایت مشتری خواهد شد. در نازل های ضد چکه، صفحه پلاستیکی در انتهای فنر تعبیه شده است که هنگام خاموش شدن پمپ مه پاش، نازل را می بندد و مانع از چکه کردن نازل می شود.•    وجود فیلتر آب و سختی گیر در دستگاه مه پاش بسیار ضروری است زیرا پس از مدتی، املاح آب باعث گرفتگی نازل های دستگاه مه پاش می شود.•    به هنگام مواجهه با گرفتگی نازل ها در دستگاه مه پاش ، به هیچ عنوان اشیای نوک تیز وارد سوراخ نازل نکنید، چون سوراخ نازل دستگاه مه پاش گشاد شده و دیگر قادر به پودر کردن ذرات آب نخواهد بود. توصیه می شود منافذ نازل های دستگاه مه پاش توسط سرکه سفید و وایتکس به راحتی شسته شوند.•    شیلنگ ها در دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش باید حاوی مواد آنتی یووی باشند تا در برابر گرمای بیش از حد تابستان مقاوم باشند.•    اگر قصد دارید سیستم مه پاش در هر چند دقیقه یک بار پاشش کند، می بایست تایمر تهیه کنید و برنامه مورد نظر خود را به آن بدهید. 

مه پاش گلخانه

 گلخانه ها محل پرورش گل و گیاه و برخی از میوه ها در فضای بسته می باشد کنترل دما در این مکان ها بسیار مهم است و سرد یا گرم کردن آنها می تواند هزینه بر باشد. استفاده از سیستم های مه پاش که هزینه کمی در بر دارند می تواند با تامین رطوبت کافی دمای این مکان ها را در حد مور نیاز نگه دارد. از طرفی با ایجاد یک جریان کافی از هوا، رطوبت به سرما تبدیل شده و نیاز به دستگاه های خنک کننده به حداقل می رسد. 

مزایای استفاده مه پاش گلخانه

 در تابستان ها تبخیر باعث خنک شدن گیاهان می شود و همچنین باعث افزایش و حفظ رطوبت در جاهای خشک می شود.  نصب دستگاه مه پاش بسیار آسان می باشدو به تعمیرات و نگهداری کمی نیاز دارد که نصب مه پاش در گلخانه مزیت های فراوانی به همراه دارد مثل افزایش رشد گیاه ومحصول با کیفیت ، صرفه جویی در آب و برق وکاهش فشار گرما ، کاهش حشرات و هزینه پایین نگهداری و افزایش میزان تولید و...

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر