خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مه پاش مرغداری

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

در سال هایی که می گذرد شاهد رشد چشمگیری در صنعت پرورش طیور هستیم. دیگر مصرف گوشت مرغ تبدیل به یک جریان قدرتمند بازار شده است. همین نکته باعث شده تا صنعت پرورش طیور دچار تغییرات و تحولات چشمگیری باشد.تغییراتی که تنها یک هدف را دنبال می ‌کنند. اینکه بتوانیم با حداکثر راندمان در پرورش طیور همراه باشیم. برای این منظور مهمترین ایده فراهم کردن بهترین شرایط برای محیط زیست پرندگان است. مه پاش مرغداری یکی از تجهیزات کلیدی است که می تواند فضای سالن های پرورش طیور را هر چه مناسب تر نماید.پرندگان به مانند هر موجود زنده دیگری نیاز به زیستگاه ایده ‌آل دارند. اگر بخواهید تعداد قابل توجهی از پرندگان را در یک محیط بسته نگه دارید، موضوع تامین زیستگاهی ایده ‌آل دو چندان اهمیت پیدا می کند.چرا که قرار است چندین هزار مرغ و یا هر پرنده دیگری را در یک محیط بسته نگهداری کنیم که همگی آنها سالم و پر انرژی باشند. به طوری که در اندک زمانی وزن قابل توجهی پیدا کنند. اما چالش جدی در نحوه خنک کردن سالن های مرغداری می باشد. مه پاش مرغداری را برای راه حل مناسب در تامین یک زیستگاه ایده ‌آل برای انواع طیور مطرح می ‌کنند.مرغ های مریض، ضعیف و یا بد حال رشد خوبی ندارند. مرغی که قرار است انرژی خود را صرف خنک کردن و یا زنده نگه داشتن خود کند، هرگز نمی تواند راندمان تولید بالای سالن های مرغداری را بر آورده نماید.یک سالن مرغداری زمانی راندمان بالایی دارد که در آن هوایی تمیز و مرطوب با سطح خنک شده مناسبی در جریان باشد. استفاده از مه پاش مرغداری برای رسیدن به این منظور در نظر گرفته شده است.لکن این مه پاش مرغداری دقیقا چیست؟ چگونه سیستمی است؟ و اگر بخواهید تا صاحب یک سالن پرورش مرغ باشید، چه الزاماتی را باید برای تدارک دیدن چنین محیطی در نظر بگیرید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به یک نگرش فنی در انتخاب درست تا درک فنی کاملی از دستگاه مه پاش مرغداری بپردازیم.

ایده های مدرن در خنک کردن سالن های مرغداری

بزرگترین چالش در مدیریت یک سالن مرغداری، خنک کردن محیط آن است. در سالن های مرغداری هزاران عدد مرغ به شکل همزمان نگهداری می‌ شوند. این تجمع حیوانی به خودی خود مستعد تولید گرمای بسیاری است.از طرفی محیط بسته سالن مرغداری تا تاثیر تابش خورشید و... در هر چه گرمتر شدن این محیط موثر هستند. اما پرندگان مانند مرغ ها نمی توانند اثرات سنگین این افزایش دمای محیط زندگی خود را تحمل کنند.در چنین حالتی تمام مرغ ها قبل از آنکه به وزن مناسبی برسند، می‌ میرند. مه پاش مرغداری یک ایده مدرن برای خنک سازی محیط مرغداری ها است. اما ببینیم این ایده در تقابل با کدام روش های قدیمی و گاهاً غیرکاربردی مطرح شده است.در ایده های قدیمی که دیگر جایی در سالن های مرغداری مدرن امروزی ندارند، از آبپاش ها برای تامین رطوبت هوا استفاده می کردند. این آبپاش ها حکم سرمایش مرغداری را داشتند. اما این ایده در سرمایش مرغداری باعث شیوع بیماری ‌ها، ایجاد محیطی گندیده و دردسرهای بسیاری بود.در ایده های دیگر با ایجاد کانال ‌هایی در سرتاسر فضای مرغداری سعی در پخش یک هوای مرطوب داشتند.این ایده شاید می ‌توانست سرمایش مرغداری را با ایجاد هوای مرطوب مناسبی همراه سازد؛ اما در نهایت راندمان کلی سیستم بسیار کم بود. به طوری که برای رسیدن به یک هوای خنک و نم دار مستلزم صرف انرژی بسیار بالایی بودند.این جریان کم بازه برای رسیدن به یک محیط زیست ایده آل در پرورش مرغداری ها به هیچ حالت به صرفه نبوده است. لذا مقدمات در خلق ایده های مدرن برای رطوبت ساز مرغداری مطرح شد. ایده هایی که در نهایت به شکل گیری انواع دستگاه های مه پاش مرغداری انجامیده است.یک دستگاه رطوبت ساز مرغداری به شکل تخصصی برای نصب شدن در محیط مرغداری طراحی شده است تا بتواند در صرف اندک انرژی با راندمان بالا محیط زیستی کاملا ایده آل را برای زندگی مرغ ها فراهم کند.نگرش در طراحی سیستم مه پاش مرغداری متوجه ایجاد یک شرایط کنترل دقیق است. اینکه بتوانیم دما، رطوبت و مقدار جریان هوای فضای مرغداری را در یک سیستم کنترلی داشته باشیم.در ایده های کلاسیک، راندمان کلی سیستم پایین بود. چرا که هیچ گونه بازخورد مناسبی از سیستم حضور نداشت. جریان سیستم خنک کننده مرغداری متکی بر توزیع غیر یکنواخت قطرات آب با هدف تولید مه ایجاد شده بود.در این حالت که متکی بر پاشش قطرات آب شکل گرفته بود، عملاً چندان تاثیری بر سطح رطوبت محیط ایجاد نمی شد. در حالیکه حجم بسیار بالایی از آب، مصرف شده بود. این آب که کاملاً تحت یک سیستم غیر اصولی با حداقل شرایط کنترلی در محیط مرغداری توزیع می شد، نمی ‌توانست این فضا را به شکل یکنواختی تحت مدیریت داشته باشد.در این حالت گاها شاهد سالنی بودیم که سطح رطوبت تا خنک سازی در آن از سمتی به سمت دیگر به شدت متغیر و گاهاً غیرمنطقی بود.اما با تکیه بر دستگاه مه پاش مرغداری به دنبال ایجاد یک فضای مه آلود هستیم که بتوانیم به مانند جریان سیال مه که تقریباً در تمام فضا به شکل یکنواختی توزیع می ‌شود، سطح رطوبت یکسانی را فراهم آوریم.رطوبتی که به هیچ حالت مانع از زیست سالم پرندگان نباشد و در عین حال ما را ملزم به صرف منابع انرژی بسیاری نکرده باشد. سیستم خنک کننده مرغداری که متکی بر تولید مه برای مرطوب شدن فضای پرورش ماکیان است، از راندمان بسیار بالایی برخوردار است. 
مه پاش مرغداری
 

قاعده طراحی انواع مه پاش مرغداری

ایده مدرن برای افزایش سطح رطوبت در محیط مرغداری متکی بر تولید مه است. مه می تواند به شکل سیال و یکنواخت در محیط سالن پرورش ماکیان به حرکت درآمده و شرایط کلی زیست پرندگان را از هر نظر ایده ‌آل سازد. برای طرح ساخت دستگاه مه پاش مرغداری دو ایده مطرح است.*        دستگاه مه پاش مرغداری متکی بر رطوبت سازهای دیسکی (پروانه ای)*        دستگاه مه پاش مرغداری متکی بر رطوبت سازهای نازلیهر کدام از این دو ایده، نگاه فنی تا کاربرد مختص به خود را دارند و می توانند به شکل موثری در فضای سالن مرغداری به شکل تخصصی به تولید رطوبت اقدام کنند. به طور کلی نمی توان هر کدام از این دو ایده را به نسبت ایده مقابل برتر دانست.لکن در مقام مجری سالن های مرغداری باید تحت یک مشاوره مناسب یکی از این دو ایده را برای پیاده سازی انتخاب کنید. در این بین بحث قیمت مه پاش مرغداری بر انتخاب نوع سیستم تاثیر گذار است. غالبا یک نگاه اقتصادی در پیاده سازی یک مهپاش مرغداری وجود دارد که باعث خواهد شد تا فاکتورهایی مانند قیمت مه پاش مرغداری مورد توجه قرار گیرند.در این مطلب همراه با تشریح فنی از هر یک از این سیستم های متداول به بیان ویژگی های آنها پرداخته تا با تحلیلی فنی با بررسی تقاط قوت و ضعف هر یک از سیستم ها در باب نصب یکی از این دو نوع مهپاش مرغداری نظراتی تاثیر گذار داشته باشیم. در ادامه به تشریح عملکرد فنی هر یک از این دو ایده برای تکمیل سیستم خنک کننده مرغداری می‌ پردازیم.

دستگاه مه پاش مرغداری متکی بر رطوبت سازهای دیسکی (پروانه ای)

در این ایده طرح ایجاد مه بسیار ساده ‌ای مطرح است. یک فن با پره های بزرگ که با سرعتی بالا در گردش است، ابزار تولید مه می باشد. در این طرح از یک فن پروانه ای بزرگ استفاده شده است. قطرات آب از طریق شیلنگی در مجاورت پره های فن قرار می ‌گیرند.از آنجا که فن با سرعت و قدرت بسیار بالایی در حال گردش است، تماس قطره های آب با پره ها باعث پودر شدن آنها خواهد شد. به این ترتیب هر قطره درشت آب به شکل قطرات بسیار ریزی می شود. این قطرات بسیار ریز آب توسط خود فن مکیده شده، در سمت خروجی فوگر سالن مرغداری در محیط پخش خواهد شد.به این ترتیب تنها با استفاده از یک فن قدرتمند می توانیم یک مه مناسب با سطح رطوبت کافی تامین نماییم. از آنجا که شکل این دستگاه کاملا گرد است، با نام رطوبت ساز مرغداری دیسکی معروف شده است.در این نوع از مه پاش مرغداری به راحتی می توانیم سطح رطوبت محیط را در کنترل داشته باشیم. کافی است مقدار پاشش آب بر پروانه های فن نصب شده را تغییر دهیم تا به حجم کاملاً متغیری از مه دست یابیم.فوگر سالن مرغداری در مدل های دیسکی شکل کاربرد بسیار بالایی پیدا کرده است. آنها قادر هستند تا با راندمان مصرف آب مناسبی تمامی سالن پرورش ماکیان را به شکل یکدست، به هر اندازه از سطح رطوبت که بخواهید، بنشانند.از طرفی قیمت مه پاش و رطوبت ساز مرغداری در این ایده تقریباً مناسب است و می توانید به راحتی، البته با رعایت فواصل مناسب، چندین عدد از آنها را در محیط سالن مرغداری خود نصب کنید.

مزایای مهپاش مرغداری دیسکی

•    مهمترین مزیت در نصب یک سیستم مهپاش دیسکی مستقل بودن هر یک از المان های تولید کننده مه از یکدیگر می باشد. در این سیستم قرار است که مه را از طریق پروانه هایی کاملا مستقل از هم تولید کنیم. لذا خرابی و یا توقف هر یک از پروانه ها تاثیری بر عملکرد دیگر پروانه ها ندارد. به این ترتیب با یک سیستم مطمئن در تامین رطوبت سالن مرغداری مواجه هستیم.•    در سیستم مه پاش مرغداری دیسکی نیازی به حضور فشار بالای آب نمی باشد. حضور فشار بالای آب طبعات خطرناکی دارد. پارگی یک شیلنگ در مسیر انتقال آب با فشار بالا باعث ایجاد یک آشفتگی گسترده در سطح سالن مرغداری خواهد شد.•    سیستم مهپاش مرغداری از نوع دیسکی بسیار ساده است. این سیستم از کنار هم قرار گرفتن چند فن ساده تشکیل شده است. لذا نیاز به ترتیب یک مدار کنترل پیچیده ندارد. کافی است تا برای هر یک از فن های نصب شده در سیستم اقدام به یک کابل کشی ساده با تعریف یک مدار کنترلی عادی داشته باشیم. البته حضور تعداد بالای کابل های برق در راه اندازی سیستم مه پاش مرغداری دیسکی با تعریف تعداد بالای مدار کنترلی را نمی توانیم به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر بگیریم.

معایب سیستم مهپاش مرغداری

o       تعداد زیاد فن ها برای پوشش گسترده در یک سالن مرغداری بزرگترین مشکل در نصب سیستم مه پاش مرغداری از نوع دیسکی می باشد. اگر سالن پروش مرغ در ابعاد کوچکی است، با نصب چند عدد فن در یک سیستم مهپاش مرغداری قادر به تامین مه کافی هستیم؛ اما در صورت بزرگ شدن سالن پرورش مرغداری حضور تعداد بالای فن ها هزینه بردار و نصب چنین سیستمی تقریبا دشوار است.o       هزینه تعمیرات و نگهداری سیستم های مه پاش مرغداری از نوع دیسکی بالا است. حضور تعداد بالای فن ها که همگی بر سقف سالن مرغداری نصب شده اند، دلیل این افزایش قیمت و مشکلات در تعمیر و نگهداری از سیستم مه پاش مرغداری دیسکی می باشد.o       راندمان کاری این  نوع از سیستم مه پاش مرغداری غالبا اندک است و در آن شاهد تولید مه با کیفیت چندان مناسبی نیستیم. عملکرد پروانه ای فن ها که قرار است قطرات آب را به ذرات بسیار ریز آب تبدیل سازند، غالبا متغیر است و چندان نمی توانیم به تولید یک مه با شرایط کاملا یکسانی بپردازیم.o       حضور تعداد فن ها در سقف سالن مرغداری برای تولید مه همراه با تولید صدای بالایی نیز می باشد.

دستگاه مه پاش مرغداری متکی بر رطوبت سازهای نازلی

ایده طراحی رطوبت سازهای نازلی اندکی متفاوت از مدل های دیسکی شکل می باشد. در مدل های دیسکی شکل با کمک فشار هوا تحت تاثیر قدرت فن توانستیم مه مورد نظر را تولید کنیم. اما در این ایده می ‌خواهیم با افزایش فشار آب در خروجی های باریک، مه مورد نظر خودمان را تولید کنیم.در سیستم خنک کننده مرغداری متکی بر روش رطوبت ساز مرغداری نازلی، از یک موتور پمپ قدرتمند استفاده می شود. این موتور پمپ مقدار قابل توجهی از آب را مکیده و آن را تحت فشار بسیار بالایی پمپاژ می کند. آب تحت فشار بسیار بالا در مسیر لوله هایی بر سطح فضای سالن مرغداری پمپاژ می ‌شود.در مسیر این لوله ها نازل ‌هایی حضور دارند. این نازل ها در طرح خاصی دارای سوراخ های بسیار ریزی هستند. وقتی که آب تحت فشار بالا در این نازل های خاص و بسیار ریز می رسد، به شکل قطرات بسیار ریزی درآمده و چیزی شبیه به مه را در خروجی نازل ها تولید می کند.در این حالت آب پودری شده در خروجی هر نازل از دستگاه مه پاش مرغداری تبدیل به یک مه غلیظ و سنگین خواهد شد.برای رسیدن به یک رطوبت یکنواخت و البته مناسب، باید محل پاشش نازل ها را در بالاترین ارتفاع سالن مرغداری در نظر بگیرید. در این محل مه تولید شده آرام و پیوسته به سمت پایین حرکت می کند و در امتداد رسیدن به کف سالن مرغداری، جاییکه محل زیست پرندگان است، کاملاً توانسته است تا محیط را در رطوبتی یکنواخت همراه سازد.در استفاده از روش رطوبت ساز مرغداری نازلی، سطح تاثیر بسیار مناسبی برای افزایش رطوبت و کاهش دما احساس می ‌شود. فضای حاصل شده در خروجی این سیستم کاملاً یکنواخت و تاثیرگذار است.البته باید در نظر داشته باشید که این سیستم مه پاش مرغداری وقتی اثربخش است که توانسته باشد از یک سیستم موتور پمپ قدرتمند بهره ‌مند باشد. اگر موتور پمپ نتواند سطح فشار کافی را تامین نماید، احتمالاً آب رسیده به نازل ها قدرت کافی برای پودر شدن را ندارد. در این حالت شاید شاهد شره آب از نازل ها باشیم که خود زمینه دردسرهای فراوانی است.قیمت مه پاش و رطوبت ساز مرغداری در روش نازلی کاملاً تحت تأثیر ظرفیت موتور پمپ آبی است که در سیستم نصب شده است. اگر بخواهید برای کاهش قیمت مه پاش و رطوبت ساز مرغداری از مقدار ظرفیت این موتور پمپ آب بکاهید، قطعاً بر عملکرد با راندمان بالای سیستم خنک کننده مرغداری خود تاثیرات منفی خواهید گذاشت.پس بهتر است در اجرای چنین سیستمی از یک مشاوره تخصصی با رعایت حجم فضای مرغداری استفاده کنید.  
مه پاش مرغداری

مزایای سیستم مه پاش مرغداری نازلی

•    راندمان تولید مه در سیستم مه پاش نازلی مناسب تر از مدل های دیسکی است.•    از آنجا که در این سیستم کمترین تجهیزی در مجاورت آب قرار دارند، تاثیر رطوبت بر قطعات نصب شده در سیستم بسیار اندک است.•    وجود موتورکمپرسور تولید فشار آب در محلی خارج از سالن مرغداری باعث خواهد شد تا هیچ گونه صدای مزاحمی از عملکرد تولید مه در سالن مرغداری حضور نداشته باشد. غالبا بخش موتوری در راه اندازی سیستم مه پاش مرغداری نازلی به شکل یک اتاقک مجزا همراه با دیگر تاسیسات در بخشی خارج از سالن مرغداری نصب خواهد شد. این اقدام مانع از تولید صدای نابهنجار در فضای مرغداری است.•    برای انجام بازدید و یا تعمیرات بر کمپرسور سیستم مه پاش مرغداری نیازی به حضور در سالن پرورش مرغ نداریم. تقریبا تمام تاسیسات درگیر با سیستم در خارج از سالن حضور دارند. لذا دیگر نیازی نیست تا برای هر اقدام تعمیراتی و یا انجام یک بازدید ساده وارد محیط سالن مرغداری شده، تعادل زیستی مرغ ها را آشفته سازیم. در نظر داشته باشید که محل نصب فن ها در مه پاش مرغداری دیسکی در سقف بنای سالن مرغداری است و این موقعیت در نصب عملا با انجام تعمیرات سخت و چالش برانگیزی همراه است. اتفاقی که در حین کار با سیستم مه پاش مرغداریاز نوع نازلی کمتر اتفاق می افتد.•    به علت نبود هیچ بخش موتوری در داخل فضای سالن مرغداری، هیچ نوع کابل کشی در سقف نصب نمی شود. لذا شرایط راه اندازی تا اجرا و نگهداری از سیستم مه پاش مرغداری نازلی بسیار ساده تر و سریعتر از انواع دیسکی می باشد.

معایب سیستم مه پاش مرغداری نازلی

o       عملکرد تمام سیستم متکی بر عملکرد کمپرسور تولید فشار آب است. هر گونه اختلال در عملکرد کمپرسور تمام ماهیت کاری سیستم مهپاش مرغداری را به خطر می اندازد. البته در نصب اکثر سیستم های مدرن امروزی ایده  نصب کمپرسور یدکی پیش بینی خواهد شد. به طوری که تمام سیستم به طور خودکار قابلیت جابجایی در کمپرسور نصب شده را داشته باشند. با این وجود تمام سیستم به طور کامل متکی به عملکرد صحیح و عاری از عیب کمپرسور تولید فشار آب هستند.o       وجود فشار بالای آب که به هر یک از نازل ها می رسد می تواند دردسر ساز باشد. در صورت کم اهمالی و خراب شدن بست ها و پارگی شیلنگ ها احتمال نشت حجم سنگینی از آب تحت فشار وجود دارد. فشار بالای آب قادر است تا در اندک زمانی ابعاد تخریب را زیادتر کند. لکن در سیستم های مدرن امروزی تمهیداتی پیش بینی شده است که در صورت وجود نشتی آب از لوله های انتقال در سیستم مهپاش مرغداری نازلی کل سیستم متوقف شود.o       در راه اندازی یک سیستم مهپاش مرغداری از نوع نازلی تنها با یک موتور الکتریکی که بسیار قدرتمند نیز می باشد، مواجه هستیم. احتمال خرابی این سیستم ها کمتر از مدل های دیسکی است. اما در صورت خراب شدن تعمیر کمپرسور قدرتمند دستگاه سخت و کاملا هزینه بردار است.o       نازل ها در تولید مه از سوراخ های بسیار ریزی بهره مند هستند. این سوراخ ها کاملا مستعد انسداد می باشند. در صورت مسدود شدن هر یک از نازل ها عملا با اختلال عمده در تولید مه مواجه هستیم.o       در سیستم مه پاش مرغداری از انواع نازلی مجبور به نصب فیلترهای قدرتمندی هستیم تا بتوانیم هر گونه ذرات جامد و یا گیاهان آبزی مانند جلبک ها را از حجم آب گرفته مانع از انسداد زود هنگام نازل ها بشویم. در جریان راه اندازی یک سیستم مه پاش دیسکی غالبا چندان حساسیتی به نصب فیلترهای قدرتمند احساس نمی شود. البته حضور این فیلترها دلیل بر پاکیزه شدن آب و در نهایت تولید یک مه عاری از هر گونه آلودگی است. موضوعی که می تواند در جای خود در جمع مزایای سیستم مه پاش مرغداری قرار بگیرد.

تاثیر کاهش رطوبت در راندمان سالن های مرغداری

استفاده از مه پاش مرغداری یکی اصل تقریباً جدی در تمام محیط های صنعتی پرورش ماکیان می باشد. این تجهیز به شکل تخصصی طراحی شده است تا بتواند سطح رطوبت حاکم در محیط مرغداری را بالا برده و مانع از ایجاد مشکلات در عدم وجود رطوبت کافی شود.اگر در یک سالن مرغداری نتوانید سطح رطوبت کافی را تامین نمایید، راندمان کلی سیستم پرورش مرغ به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. از رشد کم مرغ های گوشتی تا تاثیرات نامطلوب در دوره های تخم ریزی آنها و حتی فراتر از آن، ایجاد مرگ و میر گسترده که همگی تاثیرات نامطلوبی در بهره وری حداکثری برای یک سالن مرغداری دارند.یکی از نیازها و شاید اهداف کلیدی در سالن های مرغداری رسیدن به مرغ های گوشتی در حداکثر وزن با صرف حداقل زمان ممکن می باشد. در این حالت باید مطمئن باشیم که خوراک مرغ تحت پرورش ما تماما در حال تبدیل شدن به گوشت است.اما اگر بدن مرغ دغدغه هایی غیر از تبدیل به گوشت شدن، در یک کلام حجیم شدن داشته باشد، عملاً راندمان کار کاهش پیدا خواهد کرد. در یک محیط خشک که فاقد سطح رطوبت کافی است، بدن مرغ شروع به عکس العمل هایی برای سازگار کردن دارد.این عکس العمل ها تاثیرات منفی در دوره حجیم شدن بدن مرغ می گذارد. استفاده از دستگاه مه پاش صنعتی نیازی ساده است که قصد تامین سطح رطوبت کافی برای سرعت بخشیدن به دوره رشد مرغ ها را دارد. البته مشکلات به دلیل عدم حضور رطوبت مناسب و کافی در محیط سالن مرغداری می تواند بسیار وسیع تر و گاهاً پیچیده باشد. مشکلاتی مانند: ¨     کمبود سطح رطوبت در محیط مرغداری باعث کاهش مقدار تخم گذاری مرغ خواهد شد. مرغ ها برای تخم گذاشتن نیاز به حضور در یک محیط مرطوب دارند. خشکی بیش از حد هوا باعث ایجاد کمبود سطح آب در بدن مرغ شده، دلیل کافی در کاهش تخم گذاری آن است. در یک سالن پرورش مرغ که با هدف تولید تخم مرغ راه اندازی شده است، قطعاً هیچ جریانی به سنگینی عدم تخم گذاری مرغ ها نمی ‌باشد.¨     کمبود سطح رطوبت باعث کاهش وزن مرغ های گوشتی نیز می ‌شود. پرورش مرغ های گوشتی در تقابل با زمان است. منطقی ترین و ایده آل ترین حالت تولید زمانی است که بتوانیم در انتهای فرایند جوجه ‌ریزی با فاصله زمانی تقریباً ۴۵ روزه به مرغ های گوشتی در وزن مناسبی برسیم. هر گونه عقب افتادن دوره رشد مرغ ها در وزن ایده ‌آل باعث تاخیر در دوره ‌های جوجه ‌ریزی بعدی خواهد شد.از طرفی مرغ هایی که نتوانند در دوره ۴۵ روزه رشد مناسبی را تجربه کنند، احتمالاً دیگر هرگز نمی توانند وزن ایده آل شما را به دست بیاورند. لذا هر گونه تاثیر منفی در دوره وزن آوری مرغ های گوشتی غیرقابل قبول است.کمبود سطح رطوبت یعنی تقابلی در بدن مرغ برای نگه داشتن آب. صرف انرژی بالایی که قرار است بدن مرغ را خنک و زنده نگه دارد. در این حالت هر غذایی که مرغ می خورد، به جای آنکه تبدیل به گوشت باشد، مسیر دیگری را طی می کند.در حضور مه پاش مرغداری این اطمینان وجود دارد که تمام مرغ های گوشتی در یک شرایط کاملاً ایده ‌آل به سر می برند. مه پاش مرغداری با افزایش سطح رطوبت فضای سالن پرورش مرغ در وزن گرفتن سریع گله های گوشتی بسیار تاثیرگذار است.¨     کمبود سطح رطوبت باعث دهیدراته شدن جوجه ها می شود. ابتدای هر هدفی اعم از پرورش مرغ های گوشتی یا تخم گذار در مقدمات امر همراه با جوجه کشی است. جوجه ها به مراتب از مرغ ها ضعیف‌ تر و بسیار حساس تر به شرایط نامساعد در سالن مرغداری هستند.بدن جوجه ها توانایی تقابل با خشکی هوا را ندارد. در صورت کاهش سطح رطوبت هوا، اندام ضعیف و نحیف جوجه ها به سرعت آب از دست می ‌دهد.کاهش شدید آب بدنی جوجه ها باعث رسوب سنگین املاح آب در بدن آنها خواهد شد. دهیدراته شدن در اندک زمانی مرگ و میر بسیار سنگین را در تمام جوجه های حاضر در یک سالن خشک فراهم می کند.حضور رطوبت ساز مرغداری اگر قرار است باعث تداوم زندگی با نشاط تر مرغ های بالغ باشد، در تداوم زندگی جوجه ها تاثیرگذار است. کاربرد مه پاش در مرغداری همراه با آغاز عملیات جوجه کشی تا جوجه ریزی در سالن های مرغداری بسیار جدی تر از هر زمان دیگری است.¨     در صورتی که سطح رطوبت هوا در سالن مرغداری کاهش ناگهانی داشته باشد، جوجه ها با مشکلات سنگین گوارشی مواجه می شوند. در بند قبل توضیح دادیم که دهیدراته شدن بدن جوجه ها تهدیدی جدی برای آنها است. 
مه پاش مرغداری
اما قبل از این اتفاق مرگ ‌آور، کمبود سطح آب مانع از دفع درست در دستگاه گوارش جوجه ها خواهد شد. در این حالت با چسبندگی مقعد در جوجه ها مواجه هستیم. حضور دستگاه مه پاش مرغداری باعث تعادل سطح آب در بدن جوجه ها است. از این رو دستگاه گوارش کوچک و بسیار حساس آنها بهتر و راحت ‌تر کار می ‌کند.¨     در صورتی که از دستگاه مه پاش مرغداری در سالن های پرورش مرغ استفاده نکنیم، خشکی هوا باعث افزایش شدید دما در فصل گرما خواهد شد. بدن پرندگان از پر پوشیده شده است. در نتیجه افزایش حتی چند درجه ‌ای دمای محیط باعث گرم شدن بیش از اندازه اندام مرغ خواهد شد.لذا عملاً مرغ ها در یک محیط جهنم گونه زندگی می‌ کنند و دائماً در حال له له زدن هستند. یک کاربرد مه پاش در مرغداری، کمک به پرندگان برای کاهش دمای بدن آنها در فصول گرم از سال می باشد. کمبود رطوبت در فصل سرد از سال نیز تاثیرات بسیار نامطلوبی دارد. هوای سرد که فاقد رطوبت باشد، به شدت خشک است.هوای سرد و کاملاً خشک تاثیر خطر انجماد بدن مرغ ها را دو چندان می‌ کند. رطوبت در محیط مرغداری نمی گذارد تا سردی هوای راکد در فضای مرغداری از حد مشخصی تجاوز کند.هوای خشک در فصل سرد به شدت خطرناک است و عملاً نمی ‌تواند راندمان سالن های مرغداری در فصول سرد سال را تحت تاثیرات شدیدی بگذارد. در صورتی که از مه پاش مرغداری استفاده می کنید، دیگر نگران فصل‌ های سرد از سال نیستید. چرا که رطوبت مناسب در هوا به شکل یک عایق ناپیدا مانع از توسعه سرمای خشک و کشنده در محیط سالن مرغداری خواهد شد.¨     کمبود رطوبت در محیط سالن مرغداری می‌ تواند بر سلامت روانی مرغ ها نیز تاثیرگذار باشد. کمبود رطوبت مانع از تامین تعادل دمایی در محیط مرغداری است. در نتیجه سیستم ‌های متعادل کننده دمای سالن مرغداری نمی ‌توانند شرایط ایده ‌آل را تامین نمایند.دما در یک سالن مرغداری که خشک و فاقد رطوبت است، به شدت نوسان دارد. نوسانات سنگین دمایی بر رفتارهای مرغ ها تاثیرگذار هستند.به نوعی باعث بی ‌قراری شدیدی در آنها می شوند. مرغ ها در محیط خشک با تغییرات سنگین دما مواجه است، بسیار پرخاشگر می ‌شوند و دائماً در حال جدال با یکدیگر هستند. در پاره ‌ای از موارد شاهد بیماری ‌های بسیار عجیبی مانند کانیبالیسم یا خودخوری در پرندگان هستیم.اما در صورت استفاده درست از یک سیستم خنک کننده مرغداری که می تواند در قامت یک مه پاش مرغداری باشد، عملا شرایط زیستی ایده ‌آلی را برای آنها فراهم خواهیم کرد.به این ترتیب می ‌توانیم زندگی آرام تر و البته همراه با تنش های کمتری را از مرغ های در حال پرورش دادن انتظار داشته باشیم. مرغ هایی که آرام و راحت بزرگ می شوند، طبعاً زودتر وزن گرفته و یا راحت تر به تخم می نشینند. در نتیجه در حضور دستگاه مه پاش مرغداری باید انتظار راندمان تولید بهتری را داشته باشیم.سالن های مرغداری برای پرورش دائمی مرغ ها نیستند. این سالن ها در هر دوره جوجه کشی باید به سرعت از حجم بالای مرغ های گوشتی، انباشته شده و دوره مذکور را به سرعت طی نمایند تا مرحله بعدی از دوره جوجه کشی آغاز شود.بهره وری یک سالن مرغداری در کوتاه شدن دوره رشد مرغ ها می باشد. هر چه این دوره رشد طولانی تر باشد، نیاز به تأمین مواد غذایی بیشتری نیز برای مرغ های در حال بزرگ شدن است.این موضوع نیز در جای خود عملاً یک چالش اقتصادی غیرقابل توجیه است. لذا در صورت استفاده از مه پاش مرغداری و کوتاه کردن دوره رشد مرغ ها، کاملا در بهره وری سالن های پرورش مرغ تاثیرگذار هستیم.

چگونه در انتخاب مه پاش مرغداری با کیفیت موفق باشیم؟

سیستم خنک کننده مرغداری یک سیستم با مونتاژ کارگاهی است و غالباً شرکت های مجری در اجرای چنین سیستم هایی تنها در مقام مونتاژ کننده نهایی محصول هستند. یک دستگاه مه پاش مرغداری از کنار هم قرار گرفتن تجهیزات مختلفی ایجاد می ‌شود. از این رو نگاه تولیدکننده در نحوه مونتاژ نهایی سیستم خنک کننده مرغداری در کیفیت نهایی دستگاه تاثیرگذار است.در حال حاضر شرکت های متعددی در زمینه مونتاژ تولید انواع مه پاش مرغداری دیسکی و نازلی فعالیت جدی و مستمری دارند. اما همه آنها در تهیه کردن یک رطوبت ساز مرغداری با سطح کیفی مناسبی موفق نیستند.یک سیستم کارآمد در سرمایش مرغداری وقتی تاثیرگذار و با کیفیت است که بتواند در کنار مهارت های شرکت مونتاژ کننده از حضور قطعات فنی با کیفیت نیز بهره مند باشد. متاسفانه در حال حاضر شاهد استفاده گسترده ‌ای از قطعات چینی در اجرای انواع مه پاش مرغداری نازلی و دیسکی هستیم. حضور قطعات نه چندان با کیفیت که هرگز نمی ‌توانند کارایی مطمئن مورد نظر ما را داشته باشند.بهتر است بدانید که هدف ما از سرمایش مرغداری، ایجاد شرایط زندگی بهتر برای مرغ ها نمی باشد؛ بلکه قرار است در حضور کارکرد مستمر و قدرتمند و البته مطمئن یک مه پاش مرغداری به تداوم زندگی همه مرغ ‌های تحت پرورش فکر کنیم.به این ترتیب حضور مطمئن و با کیفیت مه پاش مرغداری در رسیدن به راندمان بالای تولید در سالن های مرغداری کمک می کند. لذا خیلی مهم است که از بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات در تکمیل دستگاه مه پاش مرغداری بهره مند باشید.با این همه اگر در تکاپوی تهیه یک سیستم مه پاش مرغداری هستید و رسیدن به کیفیت بالا را بسیار مهم و تاثیرگذار می دانید، به نکات کلیدی زیر دقت بیشتری داشته باشید.□       اولین قدم کلیدی در رسیدن به یک دستگاه مه پاش مرغداری با کیفیت، خریداری این سیستم از یک تولیدکننده باتجربه می باشد. تولیدکنندگانی که سال‌ ها است در عرصه طراحی انواع سیستم خنک کننده مرغداری هستند، قطعاً بهتر و با اطمینان بالاتری به نسبت از تازه کارها سیستم مه پاش مرغداری را آماده می‌ کنند. البته این موضوع دلیل بر عدم توانمندی تولیدکنندگان تازه کار نمی باشد. لکن تجربه در ساخت یک فاکتور تاثیرگذار است.□       فرقی نمی کند که دستگاه مه پاش مرغداری خود را از کدام برند و یا شرکت تولیدی تهیه کرده باشید. در اولین قدم قبل از خریداری کردن سیستم نسبت به اصالت تمامی قطعات نصب شده در داخل سیستم اطمینان حاصل کنید. همان طور که گفتیم، هر دستگاه مه پاش مرغداری در حضور قطعات فنی متنوعی مونتاژ می ‌شود.قطعاتی که هر کدام تولید صنعتی کارخانه دیگری هستند. از این رو در هنگام خرید سیستم مه پاش مرغداری توجه کنید که دستگاه مورد نظر شما را با تجهیزات تولید شده از کدام برند مونتاژ کرده اند. به این ترتیب قبل از نصب فوگر سالن مرغداری، اطلاع تقریبا کاملی از کیفیت ساخت تا مقدار کارایی آن دارید.
مه پاش مرغداری
 □       اگر قصد تهیه یک مه پاش مرغداری از مدل های نازلی را دارید، مهمترین قطعه، سیستم کمپرسور مه پاش شما می باشد. توجه کنید تا کمپرسور نصب شده در دستگاه مه پاش مرغداری به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند آب را با فشار باد بالایی به چندین نازل در سطح سالن مرغداری برساند.در این بین نوع فضا، مقدار مساحت سالن، فاصله نازل ها از بخش کمپرسور و... در انتخاب شما تاثیرگذار هستند. قطعاً هر دستگاه مه پاش مرغداری نازلی قابلیت تامین توان کاری در تعداد نازل های تعریف شده برای آن را دارد. پس نکته کلیدی در انتخاب مناسب شما از برآورد کلی در نیازی که دارید می آید.اینکه مساحت سالن مرغداری چقدر است و قرار است چند عدد نازل را در آنجا نصب کنید، دورنمایی عینی به شما در انتخاب قدرت مناسب بخش کمپرسور خواهد داد. به هر ترتیب اطمینان داشته باشید که در مه پاش مرغداری از نوع نازلی شما از چنان کمپرسور قدرتمندی استفاده شده است که عاری از هر گونه مشکل، تعداد نازل مورد نظر شما را پوشش دهد.□       نازل های نصب شده در سیستم مه پاش مرغداری از سوراخ های بسیار ریزی برخوردار هستند. قابلیت تامین قطرات ریز آب به شکلی که بتوانیم آنها را در قامت یک مه غلیظ داشته باشیم، دلیل حضور این نازل ‌های باریک است.لکن مشکل انسداد به مرور زمان بزرگترین چالش در استفاده از مه پاش مرغداری نازلی می باشد. هر گونه آلایندگی، ذرات جامد، آهک و... در مسیر آب پمپاژ شده به سمت نازل ها یقیناً باعث انسداد آنها در اندک زمانی خواهد شد.دستگاه مه پاش مرغداری مرغوب و خوش ساخت باید صاحب فیلترهای مناسبی باشد. این فیلترها مانع از جریان یافتن ذرات جامد و یا رسوب زا مانند آهک در سطح سیستم تا نازل ها می ‌شوند. به این ترتیب در حضور فیلتر مناسب این اطمینان وجود دارد که تمام سیستم مه پاش مرغداری نازلی برای مدت زمانی طولانی عاری از عیب و انسداد کار کند.□       در هر نوع از سیستم مه پاش مرغداری قرار است آب را تحت فشار بالایی به سمت نازل ها منتقل کنیم. این آب آنقدر پرفشار است که در برخورد با نازل نازک سیستم تبدیل به قطرات بسیار ریز از آب خواهد شد. در این بین باید اطمینان داشته باشیم که تمامی تجهیزات نصب شده در دستگاه مه پاش مرغداری قابلیت تحمل فشار بالای سیال به جریان افتاده را داشته باشند.از آنجا که این سیال پرفشار در تمام مدت داخل شیلنگ ها منتقل می شود، بهره مندی از بهترین نوع شیلنگ با قدرت تحمل فشار بالای آب در حال انتقال فاکتور تاثیرگذاری خواهد شد.□       یک سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی وقتی توانمند است که در آن از نازل های با کیفیتی استفاده شده باشد. قدرت تولید مه ای که بتواند به شکل یکنواخت و موثر در فضای سالن مرغداری پخش شود.نازل ها بخش کلیدی در کیفیت نهایی مه تولید شده برای سالن مرغداری هستند. لذا اگر قصد تهیه یک سیستم مه پاش مرغداری را دارید، بهتر است بر کیفیت ساخت نازل های به کار رفته در آن دقیق شوید.□       دستگاه مه پاش مرغداری باید قابلیت تامین مه در حضور آب سخت را نیز دارا باشد.

نکات کلیدی در هنگام خرید مه پاش های دیسکی

مه پاش های نازلی از کیفیت بالایی در تامین مه برای سالن های مرغداری برخوردار هستند؛ اما قیمت اجرای آنها تقریباً بالا است. در مقابل تهیه یک مه پاش دیسکی می ‌تواند وجه اقتصادی بهتری داشته باشد. البته این تنها در مقام یک مقیاس کلی در نظر گرفته شده است. به هر حال برند سازنده تا کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه مه پاش مرغداری جایگاه قیمتی آنها را تعیین خواهد کرد.اما جدا از بحث قیمت مه پاش و رطوبت ساز مرغداری لازم است تا نگاه مهندسی شده تری در انتخاب درست نمونه ‌های دیسکی داشته باشیم. در حال حاضر مه پاش مرغداری از مدل های دیسکی سطح کاربرد گسترده ای در سالن های مرغداری دارند و این باعث شده تا در مقام عمل نگاه حرفه ای تری نسبت به آنها به وجود آید.به هر صورت اگر قصد بررسی حرفه‌ ای از یک سم پاش دیسکی را دارید، در هنگام تهیه کردن آنها به نکات کلی زیر دقت کنید.•    یک مه پاش مرغداری از نوع دیسکی باید از قاب مقاوم در برابر رطوبت هوا برخوردار باشد. درست عکس مه پاش مرغداری نازلی که در آن تقریبا هیچ بخش فلزی دستگاه درگیر با رطوبت نمی باشد. تمام اجزای فلزی قاب محافظ فن به کار رفته در سیستم مه پاش مرغداری دیسکی عملاً در مجاورت مستقیم رطوبت بالایی است. از این رو لازم است تا تمام بخش های فلزی به کار رفته شده، سبک و در عین حال مقاوم در برابر رطوبت هوا باشند. بهترین ایده در تکمیل قاب فلزی برای فن در سیستم مه پاش مرغداری دیسکی، استفاده از متریال آلومینیوم است.•    پروانه به کار رفته شده در اجزای داخلی فن برای تکمیل سیستم مه پاش مرغداری دیسکی نیز در ارتباط مستقیم با رطوبت و آب می باشد. در واقع قرار است قطرات آب در برخورد با این پروانه که با سرعت بالایی در حال گردش است، تبدیل به قطرات ریزی شبیه به مه شوند. البته این پره ‌ها باید سبک باشند. چرا که فن طراحی شده در سیستم مه پاش مرغداری دیسکی یک فن قدرتمند با هدف تخلیه هوا نمی باشد که لزوم بهره‌ مندی از پره های سخت و سنگین در آنها احساس شود. برای ارزانتر شدن سیستم از موتورهای نه چندان قدرتمندی در تکمیل فن استفاده می ‌شود. لذا بهتر است پره ها را با جنس آلومینیوم بسازند تا سبکی این پره ها باعث ایجاد فشار بالایی بر موتور دستگاه نباشد. سرعت ایده‌ آل طراحی شده در گردش پره های آلومینیومی برای فن طراحی شده سیستم مه پاش مرغداری دیسکی در حدود ۳۰۰۰ دور در دقیقه است. این سرعت برای پاشش قطرات آب تا عمق فضای سالن پرورش ماکیان کافی است.•    بهتر است سیستم طراحی شده برای مه پاش مرغداری دیسکی از یک شرایط کارکرد کاملا اتوماتیک بهره مند باشد. در این سیستم قطرات آب با برخورد با پره های فن است که تبدیل به مه می شوند. در صورت قطع آب، کارکرد مداوم پره ها باعث ایجاد گردش هوای خشک در فضای سالن مرغداری است. این گردش هوای خشک در کاهش رطوبت تاثیرات منفی می گذارد. از این رو بهترین ایده ها در اجرای سیستم مه پاش مرغداری از نوع دیسکی بهره ‌مندی از یک شرایط کارکرد اتوماتیک می باشد تا در صورت قطع شدن جریان آب، تمام فن ها نیز خاموش شوند.•    دستگاه مه پاش مرغداری از نوع دیسکی باید با قابلیت پخش سموم نیز طراحی شده باشد. سالن های مرغداری در پایان و گاها وسط هر دوره جوجه کشی خود، به شکل کامل ضدعفونی می ‌شوند. از آنجا که بهترین ایده در ضدعفونی کردن سالن های مرغداری استفاده از شرایط مه تولید شده در مه پاش ها می باشد، لازم است که مه پاش دیسکی قابلیت تامین این ویژگی را داشته باشد. در این اقدام محلول ضدعفونی کننده را در داخل آبی که قرار است در داخل سیستم گردش داشته باشد ریخته و با عبور از کنار پره های دیسکی به تولید یک مه با غلظت یکنواخت از آب می پردازیم. این مه می تواند به شکلی یکنواخت و فراگیر به تمام فضای سالن مرغداری رسیده باعث ضدعفونی شدن تمام سطوح باشد. 
مه پاش مرغداری
 هر یک از فن های نصب شده در سیستم مه پاش دیسکی به شکل مستقل از دیگر فن ها هستند. از این رو می توانید با توجه به ابعاد فضا و یا با در نظر گرفتن قدرت این فن های دیسکی شکل از هر تعداد که بخواهید در سالن مرغداری نصب کنید. البته برای این کار محاسباتی صورت می‌ گیرد و غالباً با توجه به ابعاد فضا، فن مناسب انتخاب می شود. این فن های دیسکی شکل طراحی تخصصی دارند و به هیچ حالت شبیه به فن های طراحی شده برای تخلیه هوا نیستند. فن های مذکور از موتورهای تقریباً کم توان بهره ‌مند هستند تا قابلیت تولید باد با فشار بالا را نداشته باشند. در نظر داشته باشید که هدف از نصب این فن ها در تکمیل یک سیستم مه پاش مرغداری، تولید باد برای گردش هوا و تهویه فضا نمی باشد؛ بلکه قرار است تا با کمک این فن ها یک مه غنی از رطوبت تولید شده و این مه به آرامی از سمت بالای سالن حرکت کرده و به طول یکدست و یکنواخت به شکلی که چندان غلیظ نباشد، در فضای سالن مرغداری پخش شود. در صورتی که بخواهیم از فن ها با قدرت تولید باد استفاده کنیم، هرگز نمی ‌توانیم چنین مه تأثیرگذاری را تولید کنیم.

نکات کلیدی در هنگام خرید مه پاش نازلی

به موازات مه پاش های دیسکی، مدل های نازلی نیز سطح کاربردی بسیار بالایی دارند. عموما در تجهیز کردن یک سالن کوچک مرغداری، بهره ‌مند شدن از مه پاش مرغداری های دیسکی بهترین انتخاب است.چرا که می توانید با نصب یک یا دو عدد فن قابلیت کاملی در تولید مه داشته باشید. اما در مواجه بودن با سالن های بسیار بزرگ پرورش ماکیان، نصب تعداد بسیار زیاد فن مقرون به صرفه نخواهد شد. در این حالت بهره مندی از یک مه پاش نازلی انتخاب مناسب تری است.در مه پاش نازلی قدرت تولید مه توسط یک کمپرسور مرکزی تامین شده است و کافی است آب پرفشار را در سطح فضای بزرگ سالن پرورش ماکیان به کار گیریم. البته در این بین نباید از سیستم تولید فشار در قدرت کافی بهره مند باشیم.به صورت اگر همراه با حضور در یک سالن بزرگ مرغداری هستید و تامین رطوبت مناسب این سالن ها را جدی می دانید و در این بین قصد تهیه یک مه پاش مرغداری از نوع نازلی را دارید، درک نکات کلیدی زیر می توانند سودمند باشند.•    کارایی و کیفیت نهایی مه تولید شده در سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی در ارتباط مستقیم با قدرت تا کیفیت برتر موتور نصب شده در سیستم است. غالباً از موتورهای الکتریکی سه فاز در تکمیل مه پاش مرغداری نازلی استفاده می ‌شود. اما اگر در تامین برق سه فاز با محدودیت ‌هایی مواجه هستید، می توانید از نمونه های تکفاز استفاده کنید. البته باید موتور الکتریکی تکفاز انتخاب شده شما شرایط تأمین قدرت کافی را داشته باشد. از طرفی کیفیت و کارایی موثر موتور، تاثیر مستقیم بر قیمت رطوبت ساز مرغداری می گذارد. اگر شرایط مقرون به صرفه شدن در تکمیل سیستم مه پاش مرغداری برای شما مهم است و می خواهید تا قیمت رطوبت ساز مرغداری چندان بالا نباشد، نصب موتورهای برند موتوژن که محصول توانمندی از یک برند ایرانی است، انتخاب مناسبی خواهد شد.•    به موازات بخش موتوری در تامین قدرت کافی برای پمپاژ سطح بالای آب در سیستم مه پاش مرغداری نازلی، کیفیت ساخت پمپ های آب نیز حائز اهمیت است. راندمان بالای دستگاه وقتی تامین می شود که بتوانید از یک پمپ آب قدرتمند و مهندسی شده در سیستم استفاده کنید. در حال حاضر پمپ آب های برند برتولین از کشور ایتالیا بهترین انتخاب هستند. اما در کنار این برند توانمند غربی می توانید نیم نگاهی هم بر پمپ های لوشانگ تایوان داشته باشید. البته نکته کلیدی در کارکرد بهینه و سطح بالای سیستم مه پاش مرغداری نازلی در هماهنگی موتور و پمپ است. نمی‌ توانید یک موتور قدرتمند را در کنار یک پمپ ضعیف داشته باشید. لذا اگر در یک سالن بزرگ مرغداری هستید و نیاز به تأمین پمپاژ قدرتمندی از آب دارید، بهتر است از یک پمپ قدرتمند با ظرفیت دبی بالا در کنار موتورهای قدرتمند سه فاز استفاده کنید.•    کاربرد مه پاش در مرغداری برای رسیدن به یک رطوبت یکنواخت است. هر چه سطح فضای مرغداری بزرگتر باشد، نیاز به راه اندازی یک سیستم بزرگتر نیز احساس می شود. در راه اندازی سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی شاهد حضور تعداد قابل توجهی از نازل ‌هایی هستیم که قرار است که تحت پمپاژ سنگین از آب عملیات تولید مه را انجام دهند. انسداد این نازل ها در اثر حضور ناخالصی ها در آب غیرقابل توجیه است. دقت کنید که حضور ناخالصی در آب باعث انسداد تمام نازل ها خواهد شد. در این حالت عملاً با یک چالش جدی مواجه هستید. از این رو نصب یک فیلتر توانمند در مسیر انتقال آب پرفشار به سمت نازل ها در سیستم مه پاش مرغداری نازلی وجه تاثیرگذاری است. این فیلترها باید توانایی این را داشته باشند که هر گونه مواد رسوب زدا را نیز از حجم آب بیرون بکشند.•    تمامی شیلنگ ها و بست های تعریف شده در یک سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی باید تحمل فشار بالای آب را داشته باشند. البته لازم به ذکر است که در تمام شبکه اجرا شده برای تکمیل یک سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی نباید شیلنگ ها را تاب داده و یا از مسیرهای زاویه دار عبور دهید. لازم است تا تمامی این شیلنگ ها را با بست هایی استاندارد در محلی مناسب مستقر سازید. در حین اجرا تا عملیاتی شدن تمام سیستم مه پاش مرغداری نازلی باید مطمئن باشید که این شیلنگ ها کاملا مستقر شده عاری از هرگونه حالت آویزان شدن هستند.•    نازل ها آخرین حلقه تولید مه در چنین سیستمی هستند. این نازل ها باید از جنس فلز استیل ضد زنگ باشند تا بتوانند در مقابل اثرات فرسایشی آب مقاومت کافی داشته باشند. از طرفی نازل های طراحی شده برای سیستم مه پاش مرغداری نازلی باید ضد چکه باشد. چکه کردن در یک سیستم مه پاش مرغداری به هیچ حالت قابل قبول نیست. چرا که باعث جریان یافتن آب در کف سالن مرغداری خواهد شد که این موضوع در ازدیاد مریضی و مرگ و میر مرغ ها تاثیرگذار است.•    سیستم مه پاش مرغداری از نوع نازلی عموماً با حضور سیستم‌ های سه فاز راه‌ اندازی می ‌شود. لذا باید از یک تابلو برق مناسب که کاملاً اصولی و ایمنی طراحی شده باشد، بهره مند باشد. هر گونه کم اهمالی در نصب اصولی تجهیزات برقی، خصوصا مدار قدرت در راه اندازی موتور قدرتمند دستگاه کمپرسور مستعد ایجاد خطرات ناگوار مانند برق گرفتگی است. در کار با سیستم مه پاش مرغداری در هر حالتی باید متوجه باشید که شما با یک سیستم تمام برقی سر و کار دارید که در آن یک موتور قدرتمند در حال کار کردن است. از این رو باید حضور امن و مطمئن یک تابلو برق استاندارد را جدی بگیرید.

نحوه ایجاد رطوبت در مه پاش مرغداری

دستگاه های مرطوب کننده مرغداری در دو طرح اصلی مرطوب کننده دیسکی (پروانه ای) و مرطوب کننده نازل تولید می شوند. در دیسک مه پاش ، فن سریع می چرخد. قطرات آب از طریق شلنگ به پروانه های این فن برخورد می کنند. قطرات بزرگ آب به دلیل برخورد و چرخش بسیار سریع پروانه به مولکول های بسیار کوچک آب تبدیل می شوند. نیروی ناشی از فن ، قطرات ریز را به بیرون می چرخاند. این باعث ایجاد مه می شود که می تواند از طریق فن در سالن پخش شود.در نازل های مه پاش ، آب لوله ها توسط موتور و پمپ تحت فشار قرار می گیرد. نازل ها در مسیر لوله ها قرار می گیرند که در آن دهانه های بسیار کوچک آب را به شکل مه پراکنده می کند. در هر دو نوع قطرات ، قطرات بسیار کوچک آب از گرمای محیط تبخیر می شود. به این ترتیب ، این دستگاه ها می توانند محیطی خنک و مرطوب ایجاد کنند.

تأثیرات سیستم مه پاش مرغداری بر بازدهی کسب و کار

بدن حیواناتی مانند مرغ و جوجه به گونه ای شکل گرفته است که آنها نیز مانند انسان می توانند واکنشهای طبیعی و مطلوب خود را در محدوده دمایی معینی انجام دهند. اگر درجه حرارت از حد معینی پایین بیاید ، بیمار می شوند و اگر از حد معینی بالاتر برود ، دوباره با بی حالی و رشد میکروب ها و ویروس های گرما دوست ، بیمار می شوند.اگر شرایط دمای حیوانات به اصطلاح زبان بسته در سطح مورد نیاز صاحبان مرغداری حفظ نشود ، حتی خطر مرگ این موجودات علاوه بر از دست دادن موجودات ، سرمایه و مشاغل قابل تصور است و تلفات زیادی متحمل خواهید شد. مه پاش مرغداری یکی از تجهیزاتی است که می توان گفت مورد نیاز این گروه ها است. استفاده از این سیستم در مرغداری می تواند گرمای محیط را کاهش دهد که می تواند ناشی از ازدحام زیاد طیور یا هوای گرم در فصول گرم باشد. کاهش دما در چنین شرایطی باعث متعادل شدن دمای بدن ارگانیسم با واکنشهای مورد انتظار از حیوان می شود ، یعنی تخم گذاری در اندازه و زمان های متوالی و رشد مناسب آنها به نحو مطلوبی انجام می شود.

اجزای مه پاش مرغداری

سیستم مه پاش مرغداری ، مانند هر سیستم مه پاش دیگر ، به عوامل زیادی بستگی دارد. عوامل موثر بر عملکرد سیستم مه پاش مرغداری به چند دسته تقسیم می شوند که مهمترین آنها پمپ ها ، لوله ها ، اتصالات و نازل های مه پاش است که هریک از عوامل به تنهایی نمی تواند باعث کارکرد سیستم شود.لوله های مورد استفاده در سیستم مه پاش مرغداری مانند سیستم مه پاش گلخانه ای و دامی از پلی آمید و فشاری ساخته شده و نازل ها از فولاد هستند. پمپ های مورد استفاده در سیستم مه پاش مرغداری پمپ های فشار قوی ایتالیایی و موتور مورد استفاده موتورهای ایتالیایی یا تبریز است.پایه ها و وسایل مورد استفاده در سیستم مه پاش مرغداری شامل اتصالات رزوه ای یا اتصالی است. اگر لوله های مورد استفاده از پلی آمید ساخته شده اند ، اتصالات فیتینگی و اگر از لوله های دو سر رزوه استفاده شود ، از اتصالات رزوه ای استفاده می شود.اندازه نازل های مورد استفاده در سیستم مه پاش مرغداری 20 ، 30 ، 40 و 50 میکرون است.از مواد ضدعفونی کننده برای از بین بردن ویروس ها و میکروب ها در سالن های مرغداری استفاده می شود ، که باعث می شود از نازل های بزرگتر در سیستم مه پاش مرغداری استفاده شود.سخن پایانیپرورش مرغ در سالن های مرغداری یک پروسه زمانبر می باشد و در تمام این مدت قرار است میزبان حیواناتی بسیار حساس باشید. حیواناتی که با کوچکترین تغییر جدی در شرایط ایده ‌آل زیستی خود، مریض شده و گاها می میرند.از طرفی پرورش مرغ های گوشتی و تخم گذار زمانی موثر است که بتوانیم در کمترین زمان حداکثر باردهی را داشته باشیم.اما در تمام مدت همراه با بدن حیوان ساده هستیم. اندام مرغ به هیچ حالت متوجه توجیه اقتصادی ما نیست.این اندام برای بقا تلاش می ‌کند. از این رو اگر متوجه شرایط نامساعد برای زندگی باشد، قطعاً عکس العمل ‌هایی نشان خواهد داد. عکس العمل هایی که خودش را در کاهش وزن مرغ، کم شدن تخم گذاری ها و گاها مرگ حیوان نشان خواهد داد.استفاده از تجهیزاتی مانند مه پاش مرغداری برای آن است که بدن مرغ ها را تشویق به رشد کردن کنید. وقتی از یک سیستم مه پاش مرغداری کارآمد و حساب شده در سطح سالن مرغداری خود بهره مند هستید، مطمئن باشید که هر آنچه مرغ ها می خورند، در حال تبدیل شدن به گوشت است و شما در مقام صاحب و مجری سالن پرورش ماکیان تنها همین هدف را دنبال می کنید.اما در پیاده ‌سازی سیستم مه پاش مرغداری باید هوشمندانه رفتار کنید. در نظر داشته باشید که قرار است سطح رطوبت هوای سالن مرغداری را بدون آنکه قطره آبی تولید شود، بالا ببرید. هر گونه جریان آب در محیط مرغداری خطرناک است.پس سیستم مه پاش مرغداری شما باید قابلیت کامل و البته مطمئنی در تولید مه داشته باشد. در آن سوی ماجرا قطعاً نمی توانید با حضور یک سیستم مه پاش مرغداری ضعیف، با تعداد نازل های کم، سطح رطوبت مناسب را ایجاد کنید.فضای بزرگ مملو از مرغ ها در یک سالن پرورش ماکیان به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد. مرغ ها برای رشد کردن و یا تخم گذاشتن به رطوبت هوا نیاز دارند و در تعداد بالا مدام این رطوبت را جذب می ‌کنند. در نتیجه یک سیستم ساده و کوچک از مه پاش مرغداری نمی تواند اطمینان کافی در تامین درست سطح رطوبت هوا را فراهم آورد. لذا انتخاب درست سیستم مه پاش مرغداری در کنار انجام محاسبات کافی در نحوه نصب تا تعداد نازل ها همراه با تعیین قدرت مناسب در پمپاژ آب است که می ‌تواند راندمان بالای سیستم خنک کننده مرغداری شما را تامین نماید.پس اگر صاحب یک سالن مرغداری هستید و تحت هر حالتی، رسیدن به مرغ های گوشتی که خوب رشد کرده اند، مورد توجه شما قرار دارد، باید در تلاش مستمر برای ایجاد سطح رطوبت کافی در فضای سالن باشید و برای این منظور نیاز به نصب حساب شده ‌ای از یک سیستم مه پاش مرغداری دارید.
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
مه پاش مرغداری
         
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5