خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

مه پاش گاوداری

فهرست مطالب

مه پاش که با نام دستگاه رطوبت ساز نیز شناخته می شود، دستگاهی است که هدف آن تولید رطوبت و خنک نمودن فضاهایی همچون سالن های گلخانه، گاوداری ها، دامداری ها، فضاهای تفریحی، مرغداری ها، رستوران ها، باغ تالارها و خانه ها می باشد. این دستگاه با اجرای یک سیستم استاندارد خنک کنندگی، شرایط رطوبتی و دمایی را به شکلی مطلوب و با صرف هزینه ای به صرفه فراهم می کند. این سیستم از اجزا مختلفی تشکیل شده است که این قسمت ها عبارتند از نازل های پاشیدن آب یا مه ساز ها، سیستم فیلتراسیون، الکترو پمپ برای پمپاژ کردن آب، لوله های منتقل کننده آب. با رسیدن فصل گرم سال و به طور عمده در فصل تابستان که دمای هوا افزایش یافته و به بالاتر از 27 درجه سانتی گراد می رسد، دام ها به تنش گرمایی دچار خواهند شد که اگر این اتفاق رخ دهد، تولید شیر و گوشت دام ها با مشکل مواجه شده و دوره باروری آن ها نیز دچار تغییر خواهد شد. به کمک دستگاه های رطوبت ساز و مه پاش های نصب شده در دامداری ها می توان دمای محیط و رطوبت تولید شده در فضا را تعدیل کرده و دما را در محدوده 13 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داشت. محدوده دمایی ذکر شده به عنوان بهترین بازه دمایی برای دام ها به حساب می آید و شرایط زندگی آن ها را به مطلوب ترین حالت ممکن می سازد. این دستگاه ها با بهره بردن از قابلیت تبخیر سریع و پودر کردن قطرات آب می توانند دمای محیط را تا 20 درجه سانتی گراد، بسته به شرایط آب و هوایی آن منطقه جغرافیایی و میزان اشباع هوا از رطوبت کاهش دهند. 

نحوه کارکرد سیستم مه پاش گاوداری

 یک سیستم رطوبت ساز یا مه پاش به طور کلی از یک پمپ جهت ایجاد فشار و تعدادی نازل به عنوان مه ساز که فوگر هم نامیده می شوند، تشکیل شده است. آبی که به سمت سیستم مه پاش هدایت می شود به کمک لوله های فشار قوی، تحت فشاری به اندازه 70 بار به سمت نازل ها جریان پیدا کرده و از سوراخ تعبیه شده بر روی آن ها خارج می شود. این آب که تحت فشار قوی قرار داشته است وقتی وارد هوای آزاد خارج از دستگاه می شود به دلیل کمتر بودن فشار هوا از فشار آب موجود در سیستم، به سرعت به ذرات پودر شده آب با قطری در حد میکرون (عموما 5 الی 15 میکرون) تبدیل شده و پراکنده می شود. این ذرات ریز پخش شده در فضا وقتی در تماس با هوای اطراف قرار می گیرند، گرمای هوا را سریعا به خود جذب کرده و به بخار تبدیل می شوند. به این ترتیب دمای هوای اطراف کاهش یافته، رطوبت بیشتر شده و محیط خنک تر خواهد شد. 

مزایای به کار بردن سیستم مه پاش در گاوداری ها

 استفاده از سیستم های مه پاش در دامداری ها می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. در میان تمام این مزیت ها، مهم ترین آن ها مرطوب نگه داشتن غذای دام ها می باشد که این عامل باعث می شود تغذیه دام ها بیشتر شده و در نتیجه تولید شیرشان هم افزایش یابد و بتوانند بهتر و سریع تر رشد کنند. این دستگاه همچنین می تواند گرد و غبار موجود در فضا را کاهش داده و محیط گاوداری را خنک تر کند. به این ترتیب استرس و تنش های وارده بر دام ها کاهش یافته و بدنشان مقاوم تر می گردد. مه پاش ها همچنین می توانند بوهای نامطبوع موجود در فضای گاوداری ها را به حداقل برسانند. استفاده از این سیستم ها مزایای دیگری هم دارد که در ادامه مزیت های نامبرده شده می خواهیم به سایر فواید به کار بردن مه پاش در دامداری ها هم اشاره کنیم: • تنظیم کردن متابولیسم بدن دام ها• افزایش سرعت رشد و بالغ شدن دام ها• زیاد شدن وزن دام ها و گوشت آن ها• افزایش شیردهی• خنک کردن محیط گاوداری در فصول گرم سال• کاهش تنش های دمایی در دام ها• افزایش مقاومت بدن دام ها• کاهش میزان گرد و خاک فضای گاوداری• رفع بوهای ناخوشایند محیط دامداری• کاهش دادن میزان مرگ و میر دام های نابالغ• فراهم کردن امکان ضد عفونی فضا و از بین بردن عوامل بیماری زا توسط مه پاش 
مه پاش گاوداری
 

قسمت های تشکیل دهنده سیستم مه پاش گاوداری

 در ادامه به بررسی هر کدام از اجزا تشکیل دهنده سیستم مه پاش گاوداری و عملکرد هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. سیستم فیلتراسیون آب: همان طور که از نام آن پیداست، وظیفه اصلی این قسمت، جدا کردن ناخالصی ها و سایر ذرات موجود در آب پیش از ورود آن به پمپ مه پاش و پخش شدن ذرات پودر شده آب در فضا می باشد.لوله های انتقال دهنده آب: این لوله ها وظیفه انتقال آب تحت فشار بالا به سمت نازل ها را دارند تا امکان اسپری کردن آن ها فراهم شود. این لوله ها اکثرا از جنس مواد پلی آمید و استیل ضد زنگ تهیه می شوند.مخزن آب: در مکان هایی که دستگاه مه پاش به یک جریان آب دائمی همچون سیستم آب شهری متصل باشد، نیازی به استفاده از مخزن برای ذخیره آب نمی باشد. کاربرد این مخازن بیشتر در گاوداری ها، گلخانه ها و مرغداری ها می باشد که ممکن است موادی همچون ضد عفونی کننده ها، داروها یا سایر افزودنی ها به آب اضافه شود.پمپ مه پاش: از این پمپ در جهت ایجاد فشار در سیستم و برقراری جریان آب تحت فشار بالا استفاده می شود.تجهیزات کنترلی دستگاه: این تجهیزات برای تنظیم مه پاش، روشن و خاموش کردن آن، کنترل میزان رطوبت ایجاد شده و دمای محیط به کار می روند و بیشتر نقش تنظیمی کارکرد دستگاه را دارند.نازل ها و پایه نازل: پایه های نازل با نگه داشتن نازل ها بر روی لوله ها، آن ها را بر روی دستگاه ثابت نگه می دارند. نازل ها هم فرایند پودر کردن ذرات آب و اسپری کردن آن ها را بر عهده دارند. 

قیمت مه پاش گاوداری

 بدون شک قیمت مه پاش یکی از نکات اساسی و مهم برای مشتریان این محصول پیش از خرید آن می باشد که عامل تعیین کننده ای به شمار می رود. با این حال باید در کنار قیمت مناسب، به کیفیت محصول نیز توجه کافی شود تا احیانا کیفیت فدای قیمت پایین نشود و بتوان خریدی مطمئن و با دوام انجام داد. در مورد دستگاه مه پاش هم این نکته حائز اهمیت است. گاه ممکن است فروشندگان در ازای قیمت پایینتر، اقدام به عرضه محصولات نا مرغوب و بی کیفیتی کنند که بعدها خریداران را با مشکل مواجه سازد. به طور مثال ممکن است قطعات و تجهیزات به کار رفته در سیستم مه پاش از نوع ناکارآمد بوده و سیستم به نحوی غیر استاندارد اجرا شده باشد. بدین ترتیب خریدار به هنگام بهره برداری از محصول با عیب ها و نواقص زیادی مواجه خواهد شد و عملا بهره بردن از مزایا و امکانات این دستگاه برایشان غیر ممکن خواهد بود. طراحی و اجرای سیستم مه پاش یک امر تخصصی بوده و نیازمند داشتن تجربه و مهارت در این زمینه می باشد. با توجه به محلی که سیستم مه پاش باید در آن نصب شود، انواع مختلفی از آن و با کارکردهای متفاوتی تحت عنوان های مه پاش گاوداری، مه پاش گلخانه، مه پاش مرغداری و ... عرضه می شوند که هر کدام از این سیستم ها از کارکردهای مختلفی برخوردارند. انتخاب و نصب مه پاش باید با توجه به عواملی همچون رطوبت محل، درجه حرارت محیط، قرارگیری و نحوه نصب مجموعه سیستم تهویه مه پاش، زاویه و جهت جریان باد، سالن مربوطه، میزان سختی آب و املاح موجود در آن، مساحت سالن، ارتفاع سقف سالن و سایر مواردی که تنها کارشناسان این حیطه از آن اطلاع دارند، انجام گیرد. با توجه به شرایط و عواملی که ذکر شد، سیستم های مه پاش نیز در قیمت ها و سبک های گوناگون عرضه می شوند که بایستی با توجه به نوع کاربری و نیاز تهیه کننده آن ها، انتخاب و خریداری شوند. 

عوامل موثر در طراحی سیستم های مه پاش گاوداری

 • جنس و کیفیت مواد به کار برده شده در اجرای سیستم مه پاش• اندازه پمپ مه پاش به کار رفته در سیستم• کاربری مورد نظر از جمله گاوداری، مرغداری، گلخانه ها، رستوران ها و سایر محل ها• مقدار رطوبت موجود در هوای منطقه و وضعیت آب و هوایی آن• میزان جریان و جهت باد در مکان های سر باز• نوع آب استفاده شده در دستگاه و کیفیت آن• املاح موجود در آب و میزان سختی آن• اندازه نازل مه پاش• در نظر گرفتن محل نصب مه پاش ها از لحاظ ارتفاع، فاصله مه پاش ها و ... با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، طراح یک سیستم مه پاش باید با استفاده از قطعات مرغوب و رعایت تمامی استانداردهای لازم، دستگاهی با کیفیت و کاربردی جهت رفع نیازهای اساسی مشتریان فراهم کند. مشخص است در صورتی که محصول نهایی به وسیله تجهیزات نامرغوب و به روشی غیر استاندارد تهیه شود، در بلند مدت مشکلات زیادی برای مصرف کننده ایجاد کرده و منجر به نارضایتی وی و تحمیل هزینه های اضافی بر او نیز خواهد شد. از این رو لازم است که حتما پیش از خرید سیستم مه پاش از با کیفیت بودن محصول مد نظرتان و اصالت فروشگاه اطمینان حاصل کنید. 
مه پاش گاوداری
 

انواع سیستم های مه پاش مورد استفاده در دامداری ها

 همان طور که پیش از این نیز گفته شد، مه پاش ها در انواع و شکل های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که وجه تمایز اصلی آن ها عمدتا در نوع اتصالات سیستم های گوناگون می باشد. در ادامه به بررسی انواع سیستم های مه پاش به کار رفته در گاوداری ها خواهیم پرداخت. 

مه پاش ساخته شده با لوله گالوانیزه

 این مه پاش ها از یک لوله گالوانیزه که در فاصله های مشخصی سوراخ شده است و نازل مه پاش بر روی آن قرار می گیرد، تشکیل شده است. در شکل دیگری از این مه پاش ها نیز نازل ها بر روی سه راهی یا چهار راهی گالوانیزه بسته شده و به کمک لوله های رزوه ای به یکدیگر متصل می شوند. 

مه پاش ساخته شده با لوله سفید یا سبز

 در این گونه از مه پاش ها، نازل ها به کمک تبدیل های برنجی بر روی لوله سفید قرار گرفته و محکم می شوند. مزیت این روش این است که احتمال زنگ زدگی در آن وجود ندارد اما در مقابل یک عیب هم دارد. میزان فشاری که این لوله حین کار کردن می توانند تحمل کنند به اندازه 40 بار می باشد. به همین دلیل کیفیت مه پاشی به نسبت پایین تر از سایر مدل ها بوده و قادر نخواهد بود تا قطرات آب را به نحو موثری به ذرات پودری تبدیل کند و به دنبال آن دام های موجود در گاوداری و همچنین زمینی که بر روی آن قرار گرفته اند خیس و مرطوب خواهد شد. 

مه پاش پرسی

 در ساختار مه پاش های پرسی از شلنگ های فشار قوی سیم دار استفاده می شود که به کمک اتصالات پرسی به یکدیگر محکم می شوند. این نوع مه پاش ها از رایج ترین و پر استفاده ترین مه پاش های به کار رفته در گاوداری ها، گلخانه ها و مرغداری ها می باشند. در صورتی که این سیستم به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد کم کم دچار زنگ زدگی شده و باعث بسته شدن راه نازل ها خواهد شد. به علاوه اگر به لایه فلزی قرار گرفته بر روی شلنگ ها آسیبی وارد شود و به دنبال این خدشه، آب و رطوبت به داخل آن راه پیدا کنند، شلنگ پوسیده شده و بعد از مدتی دچار زنگ زدگی شده و سوراخ خواهد شد. 

مه پاش فیتینگی

 این مه پاش به عنوان بهترین و مناسب ترین نوع مه پاش شناخته می شود. مه پاش های فیتینگی با لوله های پلی آمید، پلی اتیلن و یا لوله هایی از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شوند که نازل ها توسط اتصالات فیتینگی به این لوله ها متصل می شوند. این اتصالات را می توان به آسانی باز کرده و دوباره به لوله ها وصل نمود. همچنین قابلیت تحمل فشار در این لوله ها به 100 بار هم می رسد که از این نظر بسیار مطلوب می باشد. به طور کلی مه پاش های فیتینگی در کنار تمام مزایا و نکات مثبتی که دارند، نقص های موجود در مدل های پیشین را نیز برطرف کرده اند و یک سیستم کاملا استاندارد و کاربردی جهت مه پاشی به شمار می روند. اگر بخواهیم یک جمع بندی از نکات ارائه شده در مورد انواع مختلف مه پاش ها داشته باشیم، می توان گفت مه پاش های فیتینگی هم از کیفیت خوبی جهت اسپری کردن و پودر نمودن ذرات آب برخوردار بوده، هم قیمت تمام شده آن ها مقرون به صرفه و مناسب می باشد و هم مشکلات ناشی از به کار گیری و اجرای سیستم های غیر استاندارد مه پاش را ندارند. از این رو می توان مه پاش فیتینگی را به عنوان یک سیستم ایده آل و قابل اعتماد با قیمت مناسب معرفی کرد که می توان با خیال راحت آن را تهیه کرده و از کارکرد بهینه و بی نقص آن بهره مند شوید. 
مه پاش گاوداری
 

نکاتی در مورد خرید مه پاش برای گاوداری

 سعی کنید پیش از خرید حتما از ارائه کارت گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی این دستگاه ها اطمینان حاصل کنید.خرید خود را از تولید کننده های معتبر و با تجربه انجام دهید.سالن های گاوداری همواره به ضدعفونی و سم پاشی مرتب احتیاج دارند، از این رو هنگام تهیه سیستم مه پاش نازلی توجه داشته باشید که دستگاه حتما یک مخزن نیز به همراه داشته باشد. نازل ها و اتصالات آن به خاطر حساسیت بالایی که دارند می بایست در سیستم های مه پاش نازلی از کیفیت بالایی برخوردار باشند و تحمل بار فشار زیادی را داشته باشند. پیشنهاد ما به شما برای تهیه بهترین نازل های مه پاش، نازل های استیل و ضد چکه می باشد که می توانند بهترین گزینه برای سیستم های مه پاش نازلی باشند. مه پاش های نازلی در صورت برخورداری از یک تابلو برق اتوماتیک و رله دار که مجهز به ترموستات تنظیم رطوبت نیز باشد مفید و کاربردی تر خواهند بود. علاوه بر این، تابلو برق به کار رفته در این مه پاش نیز باید از سیستم در صورت افزایش و افت ولتاژ جریان برق حفاظت کند. گاوداری ها معمولا از یک آب چاه استفاده می کنند. آب موجود در چاه ها و حتی آب لوله کشی نیز دارای مقادیری آهک و ذرات معلق می باشند. این ذرات می توانند منافذ نازل ها را به سرعت گرفته و مسدود کنند. برای جلوگیری از این اتفاق در سیستم های نازلی باید یک فیلتر جداگانه برای تصفیه آب تهیه شود. محیط های گاوداری معمولا بسیار بزرگ می باشند، به همین دلیل موتور و پمپ سیستم مه پاش نازلی باید از قدرت بالایی برخوردار باشد. موتورهای موتوژن علاوه بر قدرت خیلی خوبی که دارند، مصرف برقشان هم پایین بوده و دارای برچسپ انرژی A می باشند. بهترین پمپ پیستونی مناسب برای این سیستم ها، پمپ های برتولینی ساخت کشور ایتالیا هستند که در کنار هم، یک کارکرد عالی را به شما عرضه خواهند کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر