خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

موتور بالابر ساختمانی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

فروش انواع موتور بالابر ساختمانی – فارم صنعت

بالابر ساختمانی بدون تردید مهم‌ترین ماشین کارگاهی است. زیرا تنها با حضور مستمر و قدرتمند این دستگاه است که می‌توانیم مصالح سنگین و حجیم ساختمان‌سازی را تا ارتفاع بالای ساختمان‌های در حال ساخت جابه‌جا کنیم. تمامی بالابرهای ساختمانی از انرژی الکتریکی برای حمل مصالح استفاده می‌کنند. موتور بالابر ساختمانی مهم‌ترین بخش فنی این دستگاه استراتژیک است. زیرا قدرت جابجایی مصالح توسط همین الکتروموتور بالابر ساختمانی تأمین می‌شود.موتور بالابر ساختمانی بسته به نوع طراحی بالابر و ظرفیت حمل بار در دو تیپ تکفاز و سه فاز استفاده می‌شود. موتورهای تکفاز برای تکمیل بالابرهای کوچک تا حد ظرفیت ۵۰۰ کیلویی مناسب هستند. از موتور بالابر ساختمانی سه فاز با قدرت‌های گوناگون برای بالابرهای سنگین استفاده می‌شود.مکانیزم طراحی بالابرهای ساختمانی ساده و متکی بر حمل عمودی مصالح توسط سیم بکسل است. یک قطعه مکانیکی قرقره مانند با عنوان وینچ در این دستگاه وجود دارد که با چرخیدن به حالت چپگرد و یا راستگرد می‌تواند قلاب در انتهای سیم بکسل را بالا و پایین بفرستد. حرکت چرخشی و قدرتمند وینچ از طریق سیستم الکتروگیربکس تأمین می‌شود. الکتروموتور بالابر ساختمانی در ابتدای این پروسه برای تأمین قدرت مکانیکی وینچ در جابجایی مصالح حضور دارد.
موتور بالابر ساختمانی
بالابر ساختمانی دستگاهی تمام کارگاهی است. لذا در طراحی آن از الکتروموتورهای تمام صنعتی ‌شده استفاده می‌شود. بنابراین چه در بحث راه‌اندازی و یا در حین کار و رعایت نکات اصولی با انواع موتورهای الکتریکی در تیپ کار صنعتی شده مواجه هستیم.کیفیت ساخت موتور بالابر ساختمانی ضامن عملکرد مؤثر، مداوم و مطمئن دستگاه بالابر ساختمانی است. هر الکتروموتور بالابر ساختمانی تحت شرایط کار سنگین قرار دارد. حمل بارهای سنگین همراه با روشن و خاموش شدن‌های متوالی شرایطی نیست که بتوانیم به ‌سادگی از کنار آنها عبور کنیم. تنها الکتروموتورها با طراحی تخصصی و قدرت مناسب می‌توانند از پس چنین شرایط سخت در فعالیت بالابر ساختمانی برآیند.موتور بالابر ساختمانی مهم‌ترین بخش این دستگاه است. برای کار با بالابر ساختمانی و یا مونتاژ اولیه آن نیاز به الکتروموتورهای مناسب دارید. قیمت موتور بالابر ساختمانی بسته به قدرت، طراحی تا برند متفاوت است. برای خرید موتور بالابر ساختمانی می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت مجری مستقیم عرضه ماشین‌آلات ساختمانی در سراسر کشور با بهترین قیمت موتور بالابر ساختمانی استفاده کنید. کارشناسان فارم صنعت آماده هستند تا به شما در زمینه تخصصی نصب موتور در انواع بالابر ساختمانی خدمات فنی مناسب را ارائه نمایند. 

انواع الکتروموتور بالابر ساختمانی

برای دسته‌بندی انواع الکتروموتور بالابر ساختمانی با الگوی طراحی دستگاه در ظرفیت‌های گوناگون آن مواجه هستیم. در یک تعریف کلی هر اندازه ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی افزایش پیدا کند، نیاز به استفاده از موتورهای قوی تری داریم. این فرمول ساده تنها مقدمه‌ای است تا در طراحی بالابرهای ساختمانی پایبند استانداردها باشیم. انواع موتور بالابر ساختمانی در دو تیپ تکفاز و سه فاز طراحی می‌شوند.
 • موتور بالابر ساختمانی تکفاز: این موتورها کوچک و کم‌توان هستند. برای کار کردن نیاز به سطح ولتاژ ۲۲۰ ولت جریان متناوب شهری دارند. برای راه‌اندازی آنها از خازن‌های راه‌انداز استفاده می‌شود. قیمت موتور بالابر ساختمانی تکفاز کم است. اما به‌ خاطر قدرت کم تنها برای طراحی بالابرهای کوچک مانند نمونه‌های ۳۵۰ کیلویی کارایی دارند.
 • موتور بالابر ساختمانی سه فاز: نمونه کاملاً صنعتی شده ‌هستند که می‌توانند از قدرت کم تا قدرت زیاد برای طراحی انواع بالابر ساختمانی مورد استفاده قرار بگیرند. برای راه‌اندازی این موتورهای سه فاز نیاز به تأمین سطح ولتاژ ۳۸۰ ولت جریان متناوب صنعتی از نوع برق سه فاز داریم. معمولاً از موتورهای سه فاز در طراحی بالابرهای سنگین استفاده می‌شود. اما در صورت حضور در محیط کارگاهی و تأمین برق سه فاز استفاده از آنها برای مونتاژ بالابرهای کوچک نیز توجیه‌پذیر است.
 

انواع موتور بالابر ساختمانی براساس مقدار توان دهی

نوع برق مصرفی تنها الگوی طراحی بالابر ساختمانی را معین می‌کند. اما هنوز یک فاکتور کلیدی یعنی مقدار توان کافی برای کارکرد مستمر و مطمئن بالابر ساختمانی مانده است. اگر چه لازم است تا از موتورهای تکفاز و یا سه فاز برای انواع بالابر ساختمانی استفاده کنید؛ اما لزوماً با هر مقدار توان دهی نمی‌توانید در هر بالابر ساختمانی با انواع ظرفیت حمل بار حاضر باشید. دسته‌بندی براساس مقدار توان دهی برای این منظور طراحی ‌شده است. در یک دسته‌بندی استاندارد شده انواع بالابر ساختمانی در ظرفیت‌های متداول ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و 1000 کیلویی طراحی می‌شوند. برای هر دسته نیاز به موتور بالابر ساختمانی در مقدار توان دهی مناسب داریم. به ‌این ‌ترتیب الگوی انتخاب موتور براساس ظرفیت حمل بار به شرح زیر است.
 • برای طراحی بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از الکتروموتورهای تکفاز و یا سه فاز با توان ۳ اسب بخار
 • برای طراحی بالابر ساختمانی ۵۰۰ کیلویی از الکتروموتور سه فاز با توان 5.5 اسب بخار
 • برای طراحی بالابر ساختمانی ۷۵۰ کیلویی از الکتروموتور سه فاز با توان 7.5 اسب بخار
 • برای طراحی بالابر ساختمانی 1000 کیلویی از الکتروموتور سه فاز با توان ۱۰ اسب بخار
رعایت این الگو در طراحی مطمئن هر بالابر ساختمانی الزامی است. در غیر این ‌صورت موتور نمی‌تواند ظرفیت کافی برای حمل مصالح سنگین و خطرناک ساختمانی را تأمین نماید. بهترین موتور بالابر ساختمانی فراتر از برندها و یا الگوی طراحی تا متریال کار شده، نمونه‌ها با مقدار توان دهی مناسب هستند. 

هماهنگی گیربکس با موتور بالابر ساختمانی چگونه است؟

موتور بالابر ساختمانی با سرعت بسیار بالای ۱۵۰۰ دور در دقیقه کار می‌کند. اما این سرعت مناسب برای حمل مصالح توسط بالابر ساختمانی نیست. زیرا برای امنیت در حین جابجایی مصالح و البته تأمین توان نیاز به ‌سرعت کمتر و حساب ‌شده‌تری داریم. برای این منظور از انواع گیربکس در کنار موتور بالابر ساختمانی استفاده می‌کنند.گیربکس در امتداد موتور نصب شده و با یک تسمه در ارتباط فنی با آن قرار دارد. گیربکس وظیفه دارد تا سرعت بالای موتور را به حرکتی آرام‌تر اما قدرتمندتر تبدیل نماید. هماهنگی میان گیربکس و توان موتور از الزامات طراحی انواع بالابر ساختمانی است. برای این منظور تعریف استانداردی برای انتخاب گیربکس مناسب در کنار انواع موتور بالابر ساختمانی وجود دارد.
 • برای الکتروموتور تکفاز و سه فاز با توان ۳ اسب بخار در بالابر ۳۵۰ کیلویی از گیربکس VF86 استفاده می‌شود.
 • برای الکتروموتور سه فاز با توان 5.5 اسب بخار در طراحی بالابر ۵۰۰ کیلویی از گیربکس VF110 استفاده می‌شود.
 • برای الکتروموتور تکفاز و سه فاز با توان 7.5 اسب بخار در طراحی بالابر ۷۵۰ کیلویی از گیربکس VF130 استفاده می‌شود.
 • برای الکتروموتور تکفاز و سه فاز با توان ۱۰ اسب بخار در طراحی بالابر 1000 کیلویی از گیربکس VF150 استفاده می‌شود.
 

روش‌های سیم‌بندی تا راه‌اندازی انواع موتور بالابر ساختمانی

در بخش‌های قبلی مطرح کردیم که تمامی موتورهای کار شده در انواع بالابر ساختمانی از نمونه‌های تکفاز و یا سه فاز هستند. روش سیم‌بندی تا راه‌اندازی موتورهای تکفاز و سه فاز متفاوت است. برای راه‌اندازی هر بالابر ساختمانی لازم است تا الگوی سیم‌بندی استاندارد برای راه‌اندازی انواع موتور بالابر ساختمانی را رعایت کرده باشید. 

روش سیم‌بندی و راه‌اندازی موتور بالابر ساختمانی تکفاز

این موتورها برای فعال شدن به اتصال برق تکفاز ۲۲۰ ولت جریان متناوب شهری نیاز دارند. اما به صرف وصل شدن سطح ولتاژ راه‌اندازی نمی‌شوند. زیرا در سیم‌بندی این موتورها باید از خازن‌های راه انداز استفاده کنید.خازن راه‌انداز قطعه‌ای الکتریکی است که به شکل سری با سیم‌پیچ کمکی موتور تکفاز متصل شده و با ایجاد اختلاف فاز نسبت ‌به سیم‌پیچ اصلی در ایجاد القای الکترومغناطیسی برای راه‌اندازی موتور کمک می‌کند. برای راه‌اندازی بالابرهای ساختمانی تکفاز حضور این خازن‌ها الزامی است.
موتور بالابر ساختمانی
 در سیم‌بندی موتور بالابر ساختمانی تکفاز از دو نوع خازن خشک و روغنی استفاده‌ شده است. این خازن‌ها موازی با هم و سری شده با سیم‌پیچ کمکی سیم‌بندی می‌شوند. هر دو خازن بر روی بدنه موتور نصب می‌شوند. وجود این دو خازن باعث می‌شود تا راه‌اندازی موتور الگوی ساده‌تر، روان‌تر و مقدار گشتاور بالاتری داشته باشد.شرکت‌های تولید کننده موتور بالابر ساختمانی موظف به نصب این خازن‌ها هستند. آنها فرمول‌های تخصصی خودشان را برای انتخاب مقدار ظرفیت خازن‌ها دارند. اما در کل ظرفیت خازن خشک چند برابر ظرفیت خازن روغنی است. در لحظه راه‌اندازی موتور هر دو خازن در مدار هستند. اما پس ‌از راه‌اندازی و رسیدن به ۷۵ درصد سرعت نامی موتور خازن خشک توسط یک رله الکترومغناطیسی از مدار خارج می‌شود. خازن روغن برای تمام مدت فعالیت موتور در مدار باقی می‌ماند.طراحی مناسب خازن‌های راه‌اندازی در الگوی کار بالابرهای تکفاز اهمیت بالایی دارد. زیرا این موتورها در حین کارکرد بالابر ساختمانی بارها و بارها روشن و خاموش می‌شوند و هر بار فعال شدن نیاز به طی شدن کامل مسیر راه‌اندازی سیم‌پیچ کمکی توسط خازن‌ها داریم. در عین ‌حال برای ابتدای مسیر سیم‌بندی موتور بالابر ساختمانی تکفاز باید از کلید بالابرهای تکفاز که مخصوص چنین شرایطی طراحی ‌شده اند استفاده کنیم. در هنگام خرید موتور بالابر ساختمانی تکفاز حضور استاندارد با طراحی مناسب هر دو خازن خشک و روغنی را بررسی نمایید. 

نکته‌هایی در مورد سیم‌بندی و کار با موتور بالابر ساختمانی تکفاز

 • استفاده از برق تکفاز به ‌مراتب ساده‌تر از برق سه فاز است. عموماً در پروژه‌های ساختمان‌سازی حق استفاده از برق تکفاز را داریم. در چنین شرایطی هرگز نمی‌توانیم یک بالابر ساختمانی سه فاز را راه‌اندازی کنیم.
 • قیمت بالا موتور بالابر ساختمانی تکفاز به ‌مراتب از قیمت همین موتورها با توان یکسان در نمونه‌های سه فاز کمتر است. در نتیجه استفاده از برق تکفاز دید مقرون ‌به ‌صرفه‌تر دارد.
 • خازن سوزی در راه‌اندازی موتورهای تکفاز بسیار متداول است. اما با نصب دو عدد خازن احتمال این اتفاق خیلی کم است. نصب دو عدد خازن باعث راه‌اندازی روان‌تر، راندمان بهتر، تولید توان گشتاور بالاتر موتور می‌شود. در عین ‌حال از داغ شدن موتور در لحظه سخت راه‌اندازی جلوگیری می‌کند. مهم است که یکی از خازن‌ها روغنی باشد تا در حین راه‌اندازی با مشکل خازن سوزی مواجه نشویم.
 • سرعت بالابر ساختمانی تکفاز 15 متر در دقیقه است. با این سرعت تحت نصب موتورهای تکفاز می‌توانیم ارتفاع هر طبقه را در مدت زمان ۱۴ ثانیه طی کنیم.
 

روش سیم‌بندی و راه‌اندازی موتور بالابر ساختمانی سه فاز

روش راه‌اندازی موتورهای سه فاز ساده‌تر از موتورهای تکفاز است. این موتورها برای آغاز به کار نیازی به سیم‌پیچ کمکی ندارند. با اتصال مستقیم سیم سه فاز در سطح ولتاژ ۳۸۰ ولت می‌توانیم آنها را راه‌اندازی کنیم. کافی است سیم‌های R و S و T را به ترمینال‌های مربوطه در تخته کلمپ موتور نصب نماییم.
موتور بالابر ساختمانی
 الکتروموتور بالابر ساختمانی سه فاز را به شکل ستاره سیم‌بندی می‌کنند. برای راه‌اندازی و تغییر دور این موتورها لازم است تا از کلید بالابر ساختمانی مخصوص موتورهای سه فاز استفاده کنید. برای جابه‌جایی دور موتور کافی است توالی فازهای R و S و T را جابه‌جا کنید. در کلید بالابر ساختمانی سه فاز این جابجایی در توالی فازها برای تغییر دور انجام می‌شود. 

اطلاعات مفید در هنگام خرید موتور بالابر ساختمانی

موتور بالابر ساختمانی اصلی‌ترین بخش فنی در طراحی این ماشین حمل مصالح است. الزامات طراحی گسترده و گاهاً پیچیده‌ای برای انتخاب یک موتور بالابر ساختمانی مناسب وجود دارد. از ظرفیت بالابر تا الگوی تأمین توان و همچنین نوع برق مصرفی و البته برند سازنده در این بازه از نکات کلیدی هستند. محصولات متنوع از برندهای متفاوت برای انواع الکتروموتور بالابر ساختمانی در سطح بازار وجود دارد. برای خرید موتور بالابر ساختمانی به اطلاعات مفیدی نیاز دارید. کسب این اطلاعات عملکرد دقیق و مطمئن بالابر در آینده فعالیت‌های شما را تضمین می‌کند.برای رسیدن به اطلاعات مفید می‌توانید از پلاک نصب ‌شده بر روی هر الکتروموتور استفاده کنید. تمامی کمپانی‌ها موظف هستند تا اطلاعات دقیق فنی را به شکل پلاک بر روی بدنه موتور حک نمایند. از خرید موتور بالابر ساختمانی بدون پلاک تحت هر شرایطی جداً خودداری کنید.اطلاعات پلاک موتور متنوع است. نوشته‌های پلاک حاوی اطلاعاتی از قبیل تکفاز و یا سه فاز بودن، میزان توان مصرفی، مقدار جریان ورودی، سطح ولتاژ کاری، شرکت سازنده و درجه حفاظت موتور می‌باشد. درجه حفاظت معیاری است که با علامت اختصاری IPXX مطرح می‌شود. این عبارت معرف درجه حفاظت موتور در مقابل آب و گرد و خاک است. X اول معرف درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب است و X دوم معرف درجه حفاظت در مقابل نفوذ گرد و خاک می‌باشد. بهترین موتور بالابر ساختمانی ها دارای درجه حفاظت IP54 هستند. این مقدار درجه حفاظت در مقابل رطوبت زیاد تا پاشش مستقیم آب و همچنین مقدار گرد و خاک با دانه‌های درشت است. شرایطی که کم ‌و بیش در هر محیط کارگاهی متداول است. 

معیارها در خرید موتور بالابر ساختمانی

اطلاع از انواع موتورها و همچنین مشخصه‌های فنی و فیزیکی آنها در مونتاژ هر دستگاه بالابر ساختمانی الزامی است. اما به صرف دانستن این اطلاعات نمی‌توانیم برای مونتاژ مناسب دستگاه بالابر ساختمانی اقدام کنیم. در این مسیر نیاز به معیارهایی داریم. این معیارها سمت‌ و سوی نیاز ما در تجهیز هر دستگاه بالابر ساختمانی هستند.
 • توان موتور بالابر ساختمانی چه مقدار باشد: در بخش‌های قبلی مفصل از هماهنگی ظرفیت موتور و ظرفیت حمل بار دستگاه گفته‌ایم. حالا در اولین قدم برای خرید موتور بالابر ساختمانی لازم است تا از این معیار به‌ درستی استفاده کنیم. انواع موتور بالابر ساختمانی در حد توان دهی ۲ الی ۱۰ اسب بخار طراحی شده‌اند. مشخصات موتور بالابر ساختمانی ایده‌آل رسیدن به توان متناسب با ظرفیت حمل بار دستگاه است.
 • سرعت موتور چه مقدار باشد: از هر موتور با هر سرعت نمی‌توانیم برای طراحی انواع بالابر ساختمانی استفاده کنیم. موتورها با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه نمونه‌های متداولی هستند. البته در مواردی از موتورهای 3000 دور نیز استفاده ‌شده است.
 • نوع ولتاژ مصرفی موتور چگونه باشد: از تکفاز بودن تا سه فاز بودن الگوی طراحی بالابر ساختمانی متفاوت است. نوع ولتاژ مصرفی از مهم‌ترین نکات در مشخصات موتور بالابر ساختمانی است. در صورت حضور در فضاهای کارگاهی و قابلیت پوشش برق سه فاز استفاده از مولدهای برق سه فاز معقول‌تر می‌باشد. زیرا الکتروموتورهای سه فاز روش سیم‌بندی و راه‌اندازی ساده‌تری دارند. در حین کار برای قطع و وصل شدن های متوالی و همچنین حمل بارهای سنگین عملکرد مطمئن‌تری دارند. تنها برای نصب موتورهای ۳ اسب بخار در بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی می‌توانید از نمونه‌های سه فاز و یا تکفاز استفاده کنید.
 • قیمت موتور بالابر ساختمانی چه مقدار است: در کنار تمام بحث‌های فنی همواره بحث اقتصادی اهمیت بالایی دارد. قیمت موتور بالابر ساختمانی بخش مهمی از هزینه مونتاژ چنین دستگاهی است. عموماً قیمت موتور بالابر ساختمانی سه فاز از قیمت موتور بالابر ساختمانی تکفاز بالاتر است. اما در کل قیمت‌گذاری بسته به نوع طراحی موتور و برند سازنده تا تکنولوژی ساخت و متریال بدنه و... متفاوت می‌باشد.
 • برند سازنده موتور بالابر ساختمانی کدام است: برند، فاکتور نهایی برای خرید موتور هر بالابر ساختمانی است. برندهای متعددی چه از کارخانجات داخلی و یا خارجی در سطح بازار حضور دارند. الکتروموتورهای موتوژن و الکو بهترین‌های ایرانی بازار هستند. اما در کل سری موتورهای بالابر ساختمانی محصول کارخانجات چینی قابلیت‌های بهتری برای نصب شدن در انواع بالابر ساختمانی را دارند.
 

با موتورهای سوخته چکار کنیم؟

سوختن موتور از مشکلات رایج در کار با انواع بالابر ساختمانی است. اگر از موتور بالابر ساختمانی که مقدار توان متناسب با ظرفیت دستگاه دارد، استفاده کرده باشید، در عین ‌حال تمام دستورات کار اصول و ایمنی را رعایت نمایید، به این سادگی ها با مشکل سوختن موتور مواجه نیستید. اما قاعدتاً موتورها طول عمر مفیدی دارند که معمولاً کمتر از طول عمر مفید خود دستگاه بالابر ساختمانی است. به ‌این ‌ترتیب سوختن موتور بالابر ساختمانی اجتناب‌ناپذیر است. در این ‌صورت راه‌حل اصولی برای عبور از این مشکل چیست؟شما یا باید موتور را برای تعمیرات و سیم‌پیچی مجدد بفرستید و یا موتوری جدید را تهیه کنید. قاعدتاً باید در این دو تصمیم یکی را انتخاب کنید. سیم‌پیچی مجدد موتورهای کم ‌توان هزینه‌ای در حد قیمت موتور بالابر ساختمانی دارد. در عین ‌حال سیم‌پیچی مجدد باعث افت راندمان کاری موتور خواهد شد. در چنین شرایطی معمولاً سیم‌پیچی موتورهای کم‌توان خصوصاً موتورهای تکفاز منطقی نیست. اما این شرایط برای موتورهای قدرتمند و حجیم سه فاز متفاوت است.تفاوت قیمت موتور بالابر ساختمانی سه فاز با سیم‌پیچی مجدد آن بسیار زیاد است. در عین ‌حال هر چه توان موتور بالاتر باشد، تأثیر سیم‌پیچی مجدد در افت راندمان کمتر است. لذا منطقی است که برای موتورهای سه فاز 7.5 اسب بخار به بالاتر از سیم‌پیچی مجدد استفاده کنید.
موتور بالابر ساختمانی
 

انواع محفظه در طراحی موتور بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی ها برای کار کردن در شرایط متفاوت و متنوع از فضاهای کارگاهی طراحی ‌شده اند. گاهی این شرایط محیط کار بسیار سخت، مرطوب و یا پر از گرد و خاک است. در چنین شرایطی نیاز به موتور با المان‌های طراحی مقاوم‌تری داریم. نوع طراحی محفظه موتور در قابلیت‌های فنی آن تأثیرگذار است. اگر چه بهترین موتور بالابر ساختمانی دارای محفظه با حداقل حفاظت IP54 است. اما نمونه‌های متنوع‌تری از پوسته موتور بالابر ساختمانی طراحی ‌شده است که به قرار زیر هستند.
 • محفظه موتور بالابر ساختمانی مقاوم در برابر پاشش قطره‌ی آب
 • محفظه موتور بالابر ساختمانی کاملاً بسته با درجه حفاظت بالای رطوبتی
 • محفظه موتور بالابر ساختمانی کاملاً محصور
 • محفظه موتور بالابر ساختمانی با قابلیت شستشو
 • محفظه موتورهای ضد انفجار مخصوص کار در فضاهای خاص
 

ملاحظات محیطی در راه‌اندازی بالابر ساختمانی

شرایط ایده‌آل برای کارکرد هر موتور الکتریکی حضور در دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و ارتفاع 1000 متری از سطح دریا است. هر گونه افزایش دمای محیط و همچنین افزایش ارتفاع از مقدار راندمان موتور می‌کاهد. به ازای هر ۱۰ درجه افزایش دمای محیط از مقدار ۴۰ درجه سانتی‌گراد، بالغ بر ۲ درصد توان نامی موتور کاهش پیدا می‌کند. به ازای هر ۱۰۰ متر افزایش ارتفاع از حد 1000 متری نیز بالغ بر ۱ درصد توان نامی موتور کاهش پیدا می‌کند. اگر هر دو تغییر هم‌زمان باشد، مقدار افت توان نامی موتور بسیار زیاد است. قاعدتاً در چنین شرایطی نمی‌توانید از موتور بالابر ساختمانی انتظار کاملی داشته باشید. متأسفانه بسیاری از پیمانکاران دیدگاه فنی مناسبی در این‌باره ندارند و تحت هر شرایطی می‌خواهند تا از توان نامی موتور و حتی فراتر از آن استفاده کنند. در چنین شرایطی موتور بالابر ساختمانی به ‌سرعت داغ کرده و می‌سوزد.به‌ عنوان پیمانکار حرفه‌ای کار با بالابر ساختمانی همواره نسبت ‌به دمای محیط اطراف کار دستگاه و همچنین ارتفاع حمل کار آن توجه کرده باشید. در عین ‌حال هرگز از موتور انتظار مقدار توانی فراتر از ظرفیت تعریف ‌شده نداشته باشید. 

اصول کلیدی برای نگهداری ایمنی موتور بالابر ساختمانی

 • از بارگیری بالابر ساختمانی فراتر از ظرفیت اسمی تعریف ‌شده دستگاه جدا خودداری کنید.
 • از موتور با توان متناسب ظرفیت اسمی دستگاه برای کار در بالابر ساختمانی استفاده کنید.
 • از روشن و خاموش شدن‌های متوالی خصوصاً حین حمل بار جداً خودداری کنید.
 • در مدت خرابی خازن راه‌انداز آنها را به‌ موقع تعویض کنید. ظاهر خازن‌های خراب ‌شده حالت باد کرده دارد که به ‌سادگی قابل تشخیص است. در صورت عدم تعویض خازن خراب شده احتمال سوختن موتور تکفاز حین استارت های متوالی دستگاه زیاد است.
 • هر گونه راه‌اندازی ناقص و یا کند موتور را بررسی کنید. راه‌اندازی ناقص در موتورهای تکفاز معمولاً به ‌علت خرابی خازن است. اما معمولاً دو فاز شدن دلیل حرکت کند موتورهای سه فاز می‌باشد.
 

چرا خازن‌های راه‌انداز موتور بالابر ساختمانی می‌سوزد؟

سوختن خازن از چالش‌های جدی در کار با انواع بالابر ساختمانی های تکفاز است. سوختن خازن مانع از استارت ساده موتور می‌شود. عوامل متعددی در سوختن خازن تأثیرگذار هستند. عواملی مانند:
 • دمای زیاد محیط که به افزایش دمای موتور و جریان کشی بالاتر ختم خواهد شد.
 • اضافه بار که به شکل اضافه جریان باعث تشدید عملکرد تحت تنش خازن‌ها می‌شود.
 • وجود ولتاژ نامناسب با سطح ولت نامی خازن باعث سوختن آن می‌شود. هر گونه تغییر ولتاژ خطرناک است و می‌تواند عملکرد خازن‌ها را تحت تأثیر بگذارد.
موتور بالابر ساختمانی مهم‌ترین بخش فنی دستگاه حمل مصالح است. اگر بخواهید از دستگاه حمل مصالح در بهترین شرایط و بالاترین کیفیت ایمنی دستگاه استفاده کنید، لازم است تا از بهترین موتور بالابر ساختمانی در این دستگاه استفاده کرده باشید. برای خرید الکتروموتور بالابر ساختمانی تکفاز و سه فاز می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت مجری مستقیم فروش ماشین‌آلات مهندسی در سراسر کشور با بهترین قیمت موتور بالابر ساختمانی تکفاز و سه فاز استفاده کنید.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5