خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

موتور برق و انواع ژنراتور

موتور برق

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

انواع موتور برق

تجسم تداوم زندگی بدون حضور برق امری غیرممکن به‌ نظر می‌رسد. زیرا طیف گسترده از تجهیزات و ابزارهای محیط اطراف ما چه در سطح نیازهای خانگی و مسافرتی تا فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی و... از سری تجهیزات الکتریکی هستند. اما آیا در هنگام قطعی برق و یا حضور در مناطق دورافتاده باید قید استفاده از چنین تجهیزاتی را بزنیم؟! قاعدتاً این ‌طور نیست. زیرا می‌توانیم از انواع موتور برق برای تامین مطمئن و دائمی برق هنگام خاموشی سراسری و یا حضور در فعالیت‌های سیار، مسافرت و یا مناطق دورافتاده استفاده کنیم.

انواع موتور برق در توان دهی‌های متنوع با الگوی طراحی تخصصی فضاهای خانگی، باغبانی و صنعتی طراحی می‌شوند. حتی برخی از انواع موتور برق مخصوص نیازهای مسافرتی و گردشگری طراحی‌ شده‌اند. خلاصه هر وقت با چالش تامین برق دست‌وپنجه نرم می‌کنید، کافی است از موتور برق کارآمد و مناسب تهیه نمایید تا به ‌راحتی تمام نیازهای خود برای راه‌اندازی انواع تجهیزات الکترونیکی را پاسخ‌گو باشید. اما موتور برق مناسب شما کدام است؟ اصولاً چگونه می‌توانید از میان انبوه موتور برق، محصول کارآمد و متناسب با نیاز خود را تهیه کنید؟ انواع موتور برق کدام‌اند؟ هر کدام از آنها چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارند؟ این‌ها سؤالات کلیدی در هنگام خرید و کار با انواع موتور برق هستند که قرار است در این مطلب پاسخی شایسته برای آنها داشته باشیم.  

برای خرید و یا اطلاع از قیمت انواع موتور برق می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت مجری تخصصی عرضه تجهیزات باغبانی و کشاورزی در سراسر کشور استفاده کنید. فارم صنعت نگاه تخصصی برای عرضه و معرفی انواع موتور برق دارد. در صورت نیاز و برای بررسی فنی و قابلیت‌های کاربردی هر مدل موتور برق می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان خبره فارم صنعت نیز استفاده نمایید.

موتور برق چگونه دستگاهی است؟

موتور برق ماشین تخصصی تولید انرژی الکتریسیته در سطح ولتاژ استاندارد است. این دستگاه برای تولید برق در سطح ولتاژ تک‌فاز 220 ولت و یا سه‌فاز 380 ولت جریان متناوب AC و یا سطح ولتاژ 12 ولت جریان مستقیم DC طراحی شده‌ است تا ظرفیت راه‌اندازی تجهیزات استاندارد و متداول الکتریکی را داشته باشد.

هر دستگاه موتور برق از دو بخش فنی شامل بخش مکانیکی و الکتریکی ساخته ‌شده است. بخش مکانیکی دستگاه یک موتور احتراق داخلی از نوع بنزینی، گازی و یا دیزلی است که قدرت مکانیکی برای چرخش سیم‌پیچ آلترناتور در بخش الکتریکی دستگاه را تامین می‌نماید. بخش موتوری و الکتریکی طراحی مجزا دارند؛ اما در ارتباط مستقیم با یکدیگر کار می‌کنند. موتور بنزینی و یا دیزلی تحت قدرت مکانیکی بالایی فعال است و شفت گردان آن در اختیار سیم‌پیچ آلترناتور قرار می‌گیرد. چرخش سیم‌پیچ آلترناتور باعث ایجاد شار مغناطیسی شده که در نهایت به تولید جریان الکتریکی در سطح ولتاژی استاندارد ختم می‌شود. البته در طراحی هر دستگاه موتور برق از پنل کنترل ولتاژ برای تنظیم سطح ولتاژ خروجی دستگاه در حد استاندارد برق تک‌فاز 220 ولت و یا سه‌فاز 380 ولت استفاده می‌کنند.

هر دستگاه موتور برق ابزار تولید برق کوچک و سیار است که مناسب کار مصرف‌کنندگان خرد طراحی شده ‌است. مقدار توان الکتریکی اصلی‌ترین معیار برای تحلیل فنی و قابلیت‌های کار با انواع موتور برق می‌باشد. توان دهی انواع موتور برق را با واحد کیلو وات (KW) معرفی می‌کنند. در عین ‌حال مقدار توان نامی، توان راه‌اندازی، نوع خروجی، سطح ولتاژ خروجی و حتی حداکثر جریان دهی برحسب آمپر (A) از دیگر مشخصه‌های فنی و الکتریکی انواع موتور برق است. در سمت موتوری دستگاه نیز با فاکتورهای کلیدی مانند نوع طراحی موتور، تعداد سیلندر، قدرت موتور، الگوی کارکرد موتور، روش راه‌اندازی و حجم باک سوخت مواجه هستیم. قاعدتاً در هنگام خرید و یا کار با هر دستگاه موتور برق لازم است که از این اطلاعات برخوردار باشید تا بهتر و فنی‌تر بتوانید از این دستگاه در تولید برق نیازهای مسافرتی، خانگی، صنعتی و حتی باغبانی و... استفاده کنید.

انواع موتور برق کدام‌اند؟

برای دسته‌بندی انواع موتور برق معیارهای متفاوتی وجود دارد. مثلاً می‌توانیم این دستگاه‌ها را براساس الگوی توان دهی دسته‌بندی کنیم و یا با نگاه در قابلیت‌های کاربردی، آنها را در گروه‌های جداگانه قرار دهیم. گاهی نیز با تکنولوژی ساخت و یا برند سازنده انواع موتور برق مواجه هستیم. اما در نهایت نگاه به نوع سوخت مصرفی بهترین و کامل‌ترین ایده برای دسته‌بندی انواع موتور برق است. برای این منظور انواع موتور برق را در چهار گروه اصلی قرار می‌دهند.

 • موتور برق گازسوز
 • موتور برق بنزینی
 • موتور برق دیزلی
 • موتور برق اینورتری

این دسته‌بندی که با معیار سوخت مصرفی دستگاه تنظیم شده ‌است، به ‌تنهایی گویای تمام تفاوت‌های طراحی و کاربردی انواع موتور برق می‌باشد. زیرا الگوی تأمین سوخت کاملاً براساس قابلیت‌های توان دهی و یا کاربردی انواع موتور برق انتخاب شده ‌است. مثلاً معمولاً از موتور برق‌های گازسوز در طراحی مدل‌های کم‌ توان در حد 1 الی 7 کیلو وات استفاده می‌کنند. اما نمونه‌های دیزلی، سبک طراحی موتور برق‌های بسیار بزرگ و قدرتمند در حدی فراتر از 10 کیلو وات هستند. در این‌ میان نیز موتور برق‌های بنزینی از دامنه گسترده‌تری در بازه‌ی وسیع توان دهی طراحی می‌شوند.

موتور برق گازی

موتور برق گازی از سری مولدهای متداول خانگی و کارگاهی هستند که معمولاً در سطح توان دهی پایین طراحی می‌شوند. در طراحی این مولدها از موتورهای سبک گازسوز استفاده شده ‌است. سوخت مورد نیاز این موتورها از گاز مایع LPG و یا گاز شهری CNG است. این موتور برق‌ها عملکردی بهینه، شرایط کارکردی مفید و ساده و تولید برق مطمئن دارند. اما در کل مسیر تامین سوخت آنها کاملاً وابسته به حضور گاز است. لذا معمولاً مناسب نصب در فضاهای خانگی می‌باشند.

گاز از متداول‌ترین نوع سوخت است که حالا خیلی ساده از طریق لوله‌کشی شهری در روش گاز CNG در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. در عین‌ حال گاز مایع (LPG) حامل متراکم تحت فشار گاز (CNG) تولید می‌شود که سوخت کاملاً کاربردی است.

در یک نگاه، گاز ارزان‌ترین سوخت فسیلی است که روش استفاده از آن نیز ساده است. اما قدرت احتراق کمی دارد. لذا در کل مناسب طراحی موتورهای سبک و کم‌توان است. به ‌این ‌ترتیب مناسب طراحی موتور برق‌های کوچک خانگی هستند. اما هزینه تامین سوخت برای کارکرد طولانی ‌مدت موتور برق را کاهش می‌دهند.

مکانیزم طراحی موتور برق گازی شباهت کاملی با مولدهای بنزین سوز دارد. در این دستگاه‌های گازسوز نیز از موتورهای احتراق داخلی استفاده شده‌ است. به ‌مانند نمونه‌های بنزین سوز دارای شمع هستند. در عین‌ حال شرایط اتصال ساده به هر دو نوع گاز شهری و گاز مایع LPG را دارند. بنابراین در سطح کاربردی نیز از مولدهای کارآمد می‌باشند.

برای طراحی موتور برق‌های گازسوز از سطح تکنولوژی بالاتری به نسبت از دیگر مدل‌های بنزینی و یا دیزلی استفاده شده ‌است. زیرا در طراحی موتور گازی این مولدها از انواع سنسورهای تشخیص سطح اکسیژن، دما، ضربه و همچنین پایش هوا و تشخیص موقعیت دریچه گاز استفاده شده ‌است. این تعداد سنسور برای اطمینان از عملکرد مولد تحت تزریق گاز است. اما در کل الگوی طراحی آنها را اندکی پیچیده کرده‌ است. با این‌ وجود موتور برق گازی از نمونه‌های کاملاً مطمئن و کارآمد برای فعالیت در فضاهای خانگی می‌باشد.

مزایای استفاده از موتور برق گازی

 • این موتورها با ضریب ایمنی بالاتری به نسبت از نمونه‌های بنزینی و یا دیزلی کار می‌کنند. البته به‌ شرط آنکه از مسیر اتصال کامل گاز عاری از هر گونه نشت برخوردار باشند.
 • موتور برق‌های گازسوز عملکردی سریع و روش راه‌اندازی ساده‌ای دارند.
 • گاز، سوخت ارزان‌قیمتی است. لذا هزینه تامین سوخت موتورهای گازی در کل از دیگر نمونه موتور برق‌ها کمتر است.
 • طول عمر مفید موتور برق گازی از دیگر گونه موتور برق‌ها بالاتر است. گاز از خاصیت خورندگی مانند بنزین و یا گازوئیل برخوردار نیست. بنابراین در درازمدت باعث تخریب ساختار موتور نمی‌شود.
 • حجم آلایندگی تولید شده موتور برق گازی کم است. این موتور برق‌ها مناسب نصب شدن در فضاهای محدود ساختمان با شرایط تهویه‌ی نه‌ چندان قدرتمند هستند.
 • موتور برق گازی به‌ راحتی تجهیزات گازسوز فضاهای خانگی راه‌اندازی می‌شود. کافی است آنها را به سیستم لوله‌کشی گاز شهری متصل کنید تا به ‌راحتی شرایط عملیاتی داشته باشند. لذا نیاز به انباشت سوخت و یا پر کردن دائمی مخزن سوخت مانند موتور برق‌های بنزین سوز ندارید.

موتور برق بنزینی

موتور برق‌های بنزینی از متداول‌ترین انواع مولدهای پرتابل هستند که در گستره قابل ‌توجه 0.8 الی 10 کیلو وات و حتی فراتر از آن طراحی می‌شوند. برای طراحی این موتور برق‌ها از قدرت بالای موتورهای بنزین سوز در مدل‌های دو و یا چهار زمانه استفاده ‌شده است. معمولاً برای طراحی مولدهای سبک از موتورهای دو زمانه و در طراحی مولدهای کارآمد با ظرفیت توان دهی بالا از موتورهای چهار زمانه استفاده می‌شود. هر چند عملکرد موتورهای چهار زمانه به ‌مراتب بهتر از نمونه‌های دو زمانه است. لذا هستند برندهای مطرح بازار مانند موتور برق بنزینی پوتر، اسپینا، راتو و... که در تمامی مدل‌های کم‌توان تا نمونه‌های توان بالا از طراحی چهار زمانه برخوردار هستند.

این موتور برق‌ها با سوخت بنزین کار می‌کنند. اگر چه عموماً مصرف سوخت کمی دارند؛ اما با عملکرد طولانی‌ مدت مصرف سوخت آنها قابل‌ توجه است. از طرفی بنزین گران‌ترین سوخت فسیلی متعارف مناسب کار تجهیزات معمولی است. بنابراین از نظر تامین سوخت، انواع موتور برق بنزینی از پرهزینه‌ترین ها هستند. با این ‌وجود استفاده از موتور برق بنزینی در توان‌های گوناگون کاملاً متداول است. زیرا سوخت بنزین متداول‌تر از دیگر سوخت‌ها می‌باشد. شرایط احتراق مناسبی دارد و از آن می‌توانیم در مناطق دورافتاده و خارج از دسترس شبکه توزیع برق شهری استفاده کنیم.

موتورهای بنزینی عملکردی کاملاً مطمئن دارند. این موتورها تقریباً در هر شرایط آب‌وهوایی به ‌خوبی کار می‌کنند. از آنها می‌توانیم در هوای خیلی سرد زمستانی و یا مناطق با سطح رطوبت زیاد و حتی خیلی گرم استفاده کنیم. از طرفی الگوی راه‌اندازی ساده‌ای دارند. لذا در کل مناسب کار در شرایط نامساعد هستند. برای همین است که استقبال مصرف‌کنندگان از خرید انواع موتور برق بنزینی زیاد است. در عین‌ حال همه برندهای مطرح بازار سری گسترده از انواع مدل‌های بنزینی را تولید می‌کنند.

مزایای استفاده از موتور برق بنزینی

 • موتور برق‌های بنزینی از عملکردی مطمئن و طراحی ساده برخوردار هستند. کار کردن این موتورهای بنزین سوز به‌ مراتب قابل اطمینان‌تر از موتورهای دیزلی است. خصوصا که توان کار در هوای خیلی سرد را دارند.
 • اگر چه بنزین سوخت گران‌قیمتی است؛ اما شرایط تامین ساده‌ای دارد. تقریباً در هر شهر و دیاری به‌ راحتی می‌توانید حجم کافی بنزین تهیه کنید. تامین سوخت ساده برای کار در مناطق دورافتاده و خانه‌های روستایی تا خانه باغ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا استفاده از مولدهای بنزینی در مناطق روستایی متداول است.
 • این موتورها در هر شرایط آب‌وهوایی و در مواجه شدن با هر نوع تنش دمایی به‌ خوبی کار می‌کنند.
 • موتورهای بنزینی از طول عمر مفید بالایی برخوردار هستند. در صورت رعایت اصول راه‌اندازی و نگهداری مناسب تا تعویض به‌ موقع ملزومات مصرفی مانند روغن موتور، شمع، تسمه‌ها و فیلترها این موتورها برای سال‌ها عاری از عیب کار می‌کنند.
 • قیمت موتور برق بنزینی به نسبت از نمونه‌های دیزلی و حتی گازسوز اقتصادی‌تر است.

موتور برق بنزینی نمونه‌ی متداول بازار است. عموم کسانی که قصد خرید موتور برق دارند، در اولین نظارت به ‌دنبال خرید نمونه‌های بنزین سوز هستند. در سطح بازار نیز به برندهای مطرح مدل‌های بنزینی دسترسی دارید. موتور برق بنزینی راتو، ارما، پوتر و... از این نمونه‌های مطرح بازار هستند. البته در نهایت لازم است تا حین ارزیابی مدل‌های گوناگون به مقدار توان دهی، بهره‌مندی از امکانات مانند سیستم AVR، چرخ و دسته و یا ظرفیت باک سوخت و قدرت کارکرد متوالی آن توجه کنید. در کل اگر به‌ دنبال خرید موتور برق با کارایی مطمئن هستید، انواع موتور برق بنزینی گزینه‌ی ایده‌آلی است.

موتور برق دیزلی

هر جا صحبت از تولید توان بالا باشد، قاعدتاً حضور موتورهای دیزلی احساس می‌شود. در مورد طراحی موتور برق‌های قدرتمند نیز از این ایده استفاده شده‌ است. در کل موتور برق‌های دیزلی الگوی طراحی قدرتمندتری به نسبت از نمونه‌های بنزینی دارند. قطعا برای طراحی موتور برق‌ها با سطح توان بالای 10 کیلو وات استفاده از موتورهای دیزلی متداول است. اما از این موتورها در طراحی مولدهای کم‌توان حتی مصارف خانگی نیز استفاده می‌کنند. اصولاً موتورهای دیزلی در حجم موتور کمتر می‌توانند قدرت بالاتری به نسبت از موتورهای بنزینی تولید کنند. لذا در طراحی نمونه‌های کم‌توان نیز مناسب هستند. اما اصلی‌ترین کاربرد موتورهای دیزلی برای طراحی مولدهای سه‌فاز مناسب کار در فعالیت‌های سنگین کارگاهی است.

موتور برق‌های دیزلی با استفاده از سوخت ارزان‌قیمت گازوئیل کار می‌کنند. حتی برخی مدل‌ها از قابلیت کار با سوخت‌های ارزان‌تر مانند مازوت را دارند. در عین‌ حال به نسبت حجم موتور ظرفیت تولید توان مکانیکی و در ادامه الکتریکی بالاتری دارند. اما در حین کار صدای بالایی دارند که گاهاً اصلا مناسب نصب و استفاده در فضاهای خانگی نمی‌باشد. اما برخی برندهای مطرح بازار برای حل این مشکل نمونه‌های کانوپی شده را تولید کرده‌اند. صدای موتور برق دیزلی کانوپی شده در حد موتور برق‌های بنزینی است. شرایطی که الگوی استفاده از آنها را ساده‌تر خواهد کرد.

روش طراحی و عملکرد موتورهای دیزلی کاملاً متفاوت از موتورهای بنزینی و یا گازسوز است. این موتورها فاقد سیستم تولید جرقه برای احتراق سوخت هستند. لذا در طراحی آنها چیزی به نام شمع وجود ندارد. احتراق سوخت به ‌خاطر تراکم بالای پیستون در داخل سیلندر همراه تولید گرمای زیاد خودبه‌خود انجام می‌شود. به ‌خاطر تراکم زیاد، قدرت مکانیکی این موتورها زیاد است و کاملاً مناسب طراحی ماشین‌آلات قدرتمند هستند.

مزایای موتور برق‌های دیزلی

 • این موتور برق‌ها از بدنه‌های محکم و مقاوم برخوردار هستند. معمولاً در طراحی بدنه موتورهای دیزل از آلیاژ بسیار مقاوم چدن استفاده می‌شود. بنابراین عموم موتور برق‌های دیزلی طول عمر مفید بالایی دارند.
 • موتور برق دیزلی با سوخت بسیار ارزان گازوئیل کار می‌کند. حتی برخی از مدل‌ها ظرفیت کار با سوخت مازوت را دارند.
 • مقدار مصرف سوخت آنها کم است. بنابراین شرایط کار طولانی ‌مدت را دارند. عموم مدل‌ها با قابلیت کار مداوم برای عملکردی شبانه‌روزی طراحی شده‌اند.
 • گازوئیل سوختی با درجه احتراق زیاد است. بنابراین هرگز در دمای محیط اتاق خودبه‌خود آتش نمی‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب نگهداری گازوئیل به مقدار زیاد امن و عاری از خطر آتش‌سوزی خودبه‌خودی است. این شرایط مناسب راه‌اندازی موتور برق در خانه‌های روستایی و مناطق دور افتاده ‌است.

همه برندهای بازار موتور برق‌های دیزلی تولید نمی‌کنند. طراحی این مولدها مهارت تخصصی برخی از برندهای شناخته‌ شده‌ی بازار است. موتور برق دیزلی کاما و موتور برق دیزلی کوپ از این نمونه برندهای مطرح و توانمند بازار هستند.

موتور برق اینورتری

موتور برق اینورتری پیشرفته‌ترین روش طراحی و تولید برق برای مصارف کم‌ توان در ابعاد کوچک است. برای طراحی این موتور برق‌ها از تکنیک اینورتری استفاده شده ‌است. در این روش برق تولید شده آلترناتور در یک سیستم مبدل از شرایط AC به برق DC و سپس مجدداً به برق AC تبدیل می‌شود. این شرایط تبدیل ولتاژ برای تولید برق در سطح ثابت، استاندارد و عاری از اعوجاج است.

در طراحی موتور برق‌های معمولی با مشکل بزرگ نوسان برق مواجه هستیم. هر چند در موتور برق‌های مدرن امروزی از سیستم کارآمد AVR برای کنترل اتوماتیک سطح ولتاژ استفاده می‌شود. اما این سیستم کارایی صددرصدی ندارد. لذا ولتاژ خروجی موتور برق‌های معمولی عموماً مناسب راه‌اندازی تجهیزات حساس که نیاز به سطح برق باثبات دارند، نیستند. موتور برق اینورتری برای حل این مشکل طراحی‌ شده است. زیرا خروجی آنها تحت هر شرایطی سطح برق باثبات و بدون نوسان است که کاملاً مناسب راه‌اندازی تجهیزات حساس هستند.

روش طراحی موتور برق اینورتری به مانند موتور برق‌های معمولی است. در این مولدهای کوچک نیز از موتورهای بنزین سوز برای تولید توان مکانیکی استفاده می‌شود. اما برق خام تولید شده آلترناتور دستگاه در یک پروسه اینورتری به برق DC و سپس به برق AC تبدیل خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب خروجی با سطح ولتاژ پایدارتری داریم. البته از این ایده نمی‌توانیم برای تولید برق با توان زیاد استفاده کنیم. لذا عموماً موتور برق‌های اینورتری در توان‌های کم زیر 3 کیلو وات طراحی می‌شوند.

به موتور برق اینورتری اصطلاحاً موتور برق کیفی هم می‌گویند. زیرا آنها را در ابعاد خیلی کوچک همراه وزن سبک به شکل کیف‌های دسته‌دار با شرایط حمل‌ونقل ساده طراحی می‌کنند. از این موتور برق‌های کیفی با تکنولوژی اینورتری به ‌راحتی می‌توانید در سطح فعالیت‌های مسافرتی، گردشگری و یا کمپینگ استفاده کنید.

مزایای موتور برق اینورتری

 • جریان برق AC در سطح ولتاژ دقیق و بدون اعوجاج تولید می‌کنند که کاملاً مناسب راه‌اندازی تجهیزات حساس الکتریکی است.
 • موتور این مولدها تحت عملکرد آرام کار می‌کند. لذا طول عمر مفید بالایی دارند.
 • عملکرد آرام موتور باعث می‌شود تا تولید صدای این موتورها ناچیز باشد. تا جاییکه موتور برق اینورتری را با نام موتور برق‌های سایلنت معرفی می‌کنند.
 • مصرف سوخت این موتورها کم است.
 • از شرایط تنظیم دور مطابق با مقدار بار مصرفی تجهیزات الکتریکی برخوردار هستند.

موتور برق‌های اینورتری برای تولید برق تحت ولتاژ ایمن و تمیز طراحی شده‌اند. از این مولدها برای راه‌اندازی تجهیزات حساس مانند دستگاه‌های خدمات درمانی و یا دندان‌پزشکی و حتی راه‌اندازی سرورها و مراکز سویچینگ و... استفاده می‌کنند.

اما به نسبت تولید توان قیمت بسیار بالایی دارند. در عین ‌حال الگوی طراحی کیفی آنها مناسب فعالیت‌های مسافرتی است. معمولاً موتور برق‌های اینورتری تا حد 1.5 کیلو وات را مناسب نیازهای مسافرتی و تا حد 3 کیلو وات را برای فعالیت‌های تخصصی خدماتی طراحی می‌کنند.

انواع موتور برق براساس قابلیت‌های کاربردی

موتور برق‌ها برای کار کردن در کنار ما و تامین برق مناسب تجهیزات الکتریکی ما طراحی شده‌اند. تامین برق در شرایط اضطراری بدیهی‌ترین کاربرد انواع موتور برق است. این شرایط اضطراری می‌تواند قطع برق شبکه سراسری شهری و یا حضور در مکان‌های دوردست باشد. در عین ‌حال برای فعالیت‌های سیار و راه‌اندازی تجهیزات حین حرکت و یا جابه‌جایی‌های زیاد نیز نیاز به حضور مفید انواع موتور برق داریم. البته شرایط کاربرد انواع موتور برق یکسان نیست. موتور برق‌ها با قابلیت تولید برق 220 ولت و یا 380 ولت سه‌فاز در توان‌های گوناگون شرایط کاربردی متفاوت دارند که به ‌قرار زیر است.

 • کاربرد برای فعالیت‌های سیار، مسافرت، مناطق گردشگری و یا راه‌اندازی کمپینگ
 • کاربرد در مراکز امنیتی، سرورها، دیتا سنترها، بیمارستان‌ها و هر مکان با تجهیزات حساس الکتریکی
 • کاربردهای خانگی، خدماتی، فروشگاهی و اداری
 • کاربردهای باغبانی و کشاورزی
 • کاربرد در فعالیت‌های صنعتی و کارگاهی برای راه‌اندازی ماشین‌آلات سنگین محیط کارگاه و یا تامین برق ترانس‌های جوشکاری

الگوی کاربرد در موارد ذکر شده کاملاً متفاوت است. لذا نمی‌توان از هر موتور برق در هر فضای کاربردی استفاده کرد. معمولاً از موتور برق‌های اینورتری با طراحی کیفی و یا مولدهای کم‌ توان در حد 1 کیلو وات برای فعالیت‌های مسافرتی و گردشگری استفاده می‌شود. این در حالی است که موتور برق‌های 3 الی 5 کیلو وات مولدهای محبوب نیازهای خانگی هستند. البته برای تامین برق مراکز حساس استفاده از مولدهای اینورتری در توان بالا توصیه می‌شود. برای فعالیت‌های باغبانی و کارگاهی نیز باید از سری موتور برق‌های قدرتمند بنزینی و یا دیزلی استفاده کنید. با این تفاوت که عموماً در سطح فعالیت‌های کارگاهی نیاز به موتور برق‌های قدرتمند با ظرفیت تولید برق سه‌فاز دارید. برای درک بهتر این‌ موضوع لازم است تا دسته‌بندی انواع موتور برق براساس توان دهی را بررسی کنیم.

برندهای مطرح انواع موتور برق

در دسته‌بندی انواع موتور برق بحث جامعی از مدل‌های گازی، بنزینی، دیزلی و حتی اینورتری را مطرح کرده‌ایم. در عین ‌حال از کاربردهای آنها و قواعد دسته‌بندی کاربردی آنها نیز مطالبی را مطرح کردیم. اما در نهایت لازم است تا موتور برق مناسب فعالیت خود را تهیه کنیم. لذا فراتر از بررسی انواع موتور برق براساس قابلیت‌های کاربردی و یا نوع سوخت مصرفی نیاز به اطلاعات بهتری از سطح بازار داریم. آشنایی با انواع برندهای موتور برق راه‌حل کلیدی در این شرایط است. انواع برندهای مطرح بازار داخلی در زمینه عرضه انواع موتور برق به ‌قرار زیر هستند.

موتور برق بنزینی راتو

راتو از برندهای مشهور تولید موتور برق در سطح بازار داخل ایران است. البته این برند اصیل چینی فراتر از بازار ایرانی برای سطح جهانی کاملاً شناخته‌ شده است. راتو از موفق‌ترین برندهای چینی است که سری موتور برق‌های توانمندی را چه در سطح مصارف خانگی و یا مصارف کارگاهی تولید می‌کند.

کارخانه اصلی راتو در شهر چانگپنگ چین واقع شده ‌است. راتو در این شهر صاحب سه کارخانه صنعتی با ابعاد طراحی و تولید انواع ماشین‌آلات است. در حال ‌حاضر جمع کاملی از محصولات این برند چینی در بیش ‌از 60 کشور دنیا به فروش می‌رسند. راتو از موفق‌ترین ماشین‌ساز های چینی بازار جهانی است. موتور برق بنزینی راتو مهمترین محصول این برند چینی است که کاملاً مطابق با استانداردهای تراز اول اروپایی و آمریکایی طراحی شده‌اند. این موتور برق‌ها تماماً در مدل‌های بنزین سوز هستند و از کیفیت ساخت بالایی برخوردار می‌باشند. تمامی موتور برق‌های راتو دارای سیستم تنظیم و تثبیت ‌کننده اتوماتیک سطح ولتاژ می‌باشند.

موتور برق جیانگ دانگ

جیانگ دانگ از برندهای قدیمی صنایع داخلی چین است. آن زمانی‌که کشور پهناور آسیایی هنوز مرزهای صنعتی شدن را تجربه نکرده بود، برند جیانگ دانگ سری ماشین‌آلات کاملاً مهندسی شده را طراحی می‌کرد. در حال ‌حاضر موتور برق جیانگ دانگ در تنوع گسترده از سری مدل‌های بنزینی و دیزلی طراحی می‌شود. برند جیانگ دانگ با قدمتی فراتر از 70 سال فعالیت ماشین‌سازی سری موتور برق‌هایی کاملاً توانمند و مطابق با استانداردهای روز جهانی را تولید می‌کند. انواع موتور برق جیانگ دانگ در مدل‌های کوچک مسافرتی تا نیازهای سنگین کارگاهی طراحی ‌شده‌اند و همگی آنها از کیفیت ساخت مناسبی برخوردار هستند.

موتور برق ارما

ارما دیگر برند مطرح چینی در سطح بازار داخلی است. انواع موتور برق ارما در سطح توان‌های کاربردی مناسب تامین نیازهای خانگی و کارگاهی طراحی شده‌اند. ارما موتور برق‌های خود را با شاسی‌های مقاوم فلزی، بدنه با چرخ‌های بزرگ مناسب جابه‌جایی ساده و حضور موتورهای قدرتمند که حجم آنها فراتر از ظرفیت توان الکتریکی آلترناتور است تولید می‌کند. از این حیث ارما در فهرست بهترین‌های بازار جای ثابتی دارد. انواع موتور برق ارما از خوش قیمت‌های بازار داخل نیز هستند. قیمت موتور برق ارما در سطح میان رده از نمونه‌های کاملاً اقتصادی بازار است.

موتور برق اسپینا

اسپینا برند نوپای چینی‌ها در طراحی موتور برق‌های بنزینی است. موتور برق‌های اسپینا در تنوع گسترده طراحی شده‌اند. این موتور برق‌ها از قابلیت‌های فنی بالایی برخوردار هستند. در عین ‌حال به نسبت قیمت، ارزش خرید مناسبی دارند. اسپینا اگر چه برند تازه میدان دیده چینی‌ها است؛ اما توانسته تا در این فرصت کوتاه قدم‌های مؤثری برای حضوری شایسته‌تر در عرصه‌های جهانی برداشته باشد. اگر علاقه به خرید مولدی اقتصادی اما توانمند و مطمئن دارید، بررسی مشخصات فنی انواع موتور برق اسپینا را جدی بگیرید.

موتور برق بنزینی پوتر

پوتر از برندهای صاحب سبک در صنایع داخلی کشور چین است. این برند دامنه فعالیتی گسترده از طراحی انواع ماشین‌آلات صنعتی را تجربه می‌کند. انواع موتور برق بنزینی پوتر جمع بزرگی از سبد محصولات این برند چینی است که حالا نام و نشانی جهانی شده دارند. پوتر برند تقریباً نوپای چینی‌ها است. سابقه آغاز فعالیت این کمپانی به سال 1996 باز می‌گردد. این شرکت آن سال در شهر ژجیانگ چین تاسیس شد تا مسیری پویا و کارآمد در طراحی انواع ماشین‌آلات صنعتی را تجربه کند. مهارت اصلی پوتر در طراحی انواع موتورهای احتراق داخلی است. قاعدتاً وقتی موتورساز توانمندی باشید، در ادامه می‌توانید موتور برق‌های نامی و مشهوری نیز بسازید. ویژگی‌ای که تمام ‌و کمال در هنر موتورسازی تا موتور برق سازی برند پوتر دیده می‌شود. انواع موتور برق پوتر با استانداردهای CE و GS کلاس سطح اول اروپایی طراحی و تولید می‌شوند.

موتور برق دیزل کاما

کاما از برندهای مطرح چینی است که در زمینه موتورهای دیزلی فعالیت می‌کند. کاما در زمینه‌های گوناگون اعم از تولید قطعات اتومبیل، انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌های ژنراتور فعالیت می‌کند. دیزل ژنراتورهای کاما شهرت جهانی دارند. این ژنراتورها در ابعاد چند هزار کیلو واتی طراحی می‌شوند. البته کاما مهارت خود در طراحی و تولید موتورهای دیزلی را تا حد تولید انواع موتور برق‌های کوچک نیز توسعه داده ‌است. موتور برق دیزل کاما به ‌اندازه‌ی دیزل ژنراتورهای این برند کارکردی قدرتمند تحت راندمان مناسب دارند. در عین ‌حال از تنوع گسترده در نمونه‌های سبک خانگی تا ابعاد کارآمد کارگاهی برخوردار هستند. جالب است بدانید که برند کاما صاحب ‌امتیاز 8 ثبت اختراع در زمینه طراحی و تولید موتورهای دیزلی و ژنراتورهای تولید برق است.

موتور برق دیزل کوپ

کوپ برند تازه ‌تأسیس چینی‌ها در زمینه طراحی موتورهای دیزلی است. این کمپانی در سال 2007 فعالیت خود را آغاز کرده ‌است. محل کارخانه اصلی برند کوپ شهر چانگزو چین است. اما در این سال‌های کوتاه توانسته ‌است تا توسعه‌ای بین‌المللی را تجربه کند. کوپ در رویکردی تخصصی برای پژوهش، طراحی و تولید انواع ژنراتور فعالیت می‌کند.

موتور برق دیزل کوپ در امتداد مهارت این برند از طراحی موتورهای دیزلی و ژنراتورهای تولید برق تکمیل شده‌ است. برند کوپ تنها موتورهای دیزلی را تولید می‌کند. البته این کمپانی بهترین موتورهای دو سیلندر دیزلی بازار چین را طراحی کرده ‌است و از این موتورهای کارآمد در ساخت انواع موتور برق دیزل کوپ نیز استفاده می‌کند. سری محصولات موتور برق دیزل کوپ از ژنراتورهای کوچک اما قدرتمند و قابل‌ اطمینان در سطح بازار داخل هستند.

موتور برق دیزل ایزی پاور

ایزی پاور نیز از دیگر برندهای چینی سطح بازار است که در زمینه طراحی و تولید انواع موتورهای دیزلی فعالیت می‌کند. موتور برق دیزل ایزی پاور به نسبت از نام و نشان برندهایی همچون کوپ و کاما کمتر شناخته ‌شده هستند. اما با قیمت بهتر در کیفیت مناسب عرضه می‌شوند. ایزی پاور در طراحی مولدهای دیزلی دست توانمندی دارد. محصولات این کمپانی با رعایت استانداردهای مطرح اروپایی و آمریکایی برای عرضه در بازارهای بین‌المللی طراحی می‌شوند. برای آنها که به ‌دنبال موتور برق‌های کارآمد در شرایط کار سخت هستند، بررسی مدل‌های متنوع موتور برق دیزل ایزی پاور پیشنهاد مناسبی است.

موتور برق شانری

شانری نیز از کمپانی‌های نوظهور چینی در سطح بازارهای جهانی است. سابقه فعالیت این کمپانی به ‌سال 1997 میلادی باز می‌گردد. البته شانری از همان ابتدا سعی در تولید ماشین‌آلات در سطح کیفی مطلوب داشته ‌است. این برند در زمینه طراحی موتورهای گوناگون مخصوص صنعت اتومبیل‌سازی، موتورسیکلت‌سازی، ماشین‌آلات کشاورزی و... فعالیت می‌کند. موتور برق شانری بخش مهمی در سبد محصولات و فعالیت‌های گسترده این برند چینی است.

جمع‌بندی

موتور برق ابزار کارامد شما در شرایط بحرانی است. زمانی‌ که هیچ دسترسی به برق شبکه سراسری ندارید و یا از حضور مطمئن برق برخوردار نیستید، می‌توانید در همراهی با یک دستگاه موتور برق کارآمد سطح کافی از نیاز خود را مرتفع سازید. البته در قدم اول باید از دستگاه موتور برق کارآمد با سطح توان دهی کافی برخوردار باشید.

در هنگام خرید انواع موتور برق با فاکتورهای متعددی مواجه می‌شوید. این فاکتورها شامل برند، توان، الگوی مصرف سوخت، امکانات، کیفیت ساخت، قابلیت‌های کاربردی و در نهایت نوع ولتاژ و مقدار جریان دهی چه در سطح AC و یا سطح DC می‌باشد. هر دستگاه موتور برق بخشی از این امکانات را تامین خواهد کرد. اما لازم است تا قابلیت‌های آن کاملاً با سطح انتظارات شما از موتور برق توانمند همخوانی داشته باشد.

برای خرید انواع موتور برق محصول برندهای اصلی و مطرح بازار می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه ماشین‌آلات مهندسی، باغبانی و ساختمان‌سازی در سطح اینترنتی است. این گروه در رویکردی تخصصی برای ارائه انواع موتور برق فعالیت می‌کند. خدمات فارم صنعت شامل معرفی، بررسی دقیق فنی و فروش تخصصی انواع موتور برق بنزینی و دیزلی است. برای اطلاع از لیست قیمت موتور برق محصول برندهای متنوع بازار می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای تخصصی کارشناسان فارم صنعت استفاده کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر