خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

میلگرد بر هیدرولیک

میلگرد بر

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  دستگاه میلگرد بر یا دستگاه خم و برش میلگرد چیست؟

  دستگاه میلگرد بر هیدرولیک ماشین تخصصی برش زنی انواع میلگرد است. این دستگاه با استفاده از سیستم هیدرولیکی می‌تواند قطورترین میلگردها را در مدت زمانی کوتاه و با دقت بالایی برش بزند. دستگاه خم و برش میلگرد باعث سرعت کار آرماتوربندی می‌شود، در کیفیت برش قطعات تأثیرگذار است، از اتلاف میلگرد در حین عملیات‌های متنوع عمرانی و حتی ساخت قطعات بتنی جلوگیری می‌کند و با سادگی کار از هزینه بالای دستمزد کارگر می‌کاهد. دستگاه میلگرد بر هیدرولیک اگر چه طراحی ساده‌ای دارد؛ اما کلیدی‌ترین ابزار برای طراحی سازه‌های آرماتوربندی شده ‌است. 
  نمای کنار دستگاه میلگردبر هیدرولیک

  مشخصات فنی دستگاه میلگرد بر هیدرولیک

  دستگاه میلگرد بر هیدرولیک در سایزهای گوناگون طراحی ‌شده است. از میلگردهای کوچک تا میلگردهای قطور 25 و حتی 32 میلی‌متری را می‌توان با استفاده از این دستگاه برش زد. اما برای هر ردیف میلگردها از سری دستگاه‌های تخصصی طراحی ‌شده است که قدرت برش زنی میلگردها با قطر محدودی را دارند. قدرت موتور الکتریکی و حتی قدرت و طراحی سیستم هیدرولیکی براساس حداکثر قابلیت برش زنی میلگردها طراحی ‌شده است. 

  مزایای استفاده از سیستم هیدرولیک در قیچی برش میلگرد

  • راندمان کار دستگاه میلگرد بر هیدرولیک از نمونه‌های گیربکسی بهتر است. تقریباً تمام توان تولید شده موتور صرف قدرت هیدرولیکی خواهد شد.
  • از قطعات مکانیکی کمتری در طراحی این دستگاه استفاده ‌شده است. حذف گیربکس به ‌تنهایی حذف یک بخش مکانیکی بزرگ و پیچیده است که در کل طراحی دستگاه خم و برش میلگرد را ساده‌تر می‌کند.
  • خرابی فنی دستگاه میلگرد بر هیدرولیک کمتر از نمونه‌های گیربکسی است. چرا که از بخش‌های فنی ساده‌تری در طراحی آنها استفاده ‌شده است. در صورت خراب شدن نیز مدل‌های هیدرولیکی روش تعمیر ساده‌تر و کم‌هزینه‌تری دارند.
  • کار کردن با میلگرد بر هیدرولیکی ساده‌تر از نمونه‌های گیربکسی است. هر کسی با اندک آموزش به‌ راحتی می‌تواند با این دستگاه‌ها کار کند.
  • قیمت میلگرد بر هیدرولیک از نمونه‌های گیربکسی کمتر است. حذف گیربکس و جایگزینی سیستم ساده هیدرولیک تأثیر مثبتی در کاهش قیمت دارد.
   

  انواع دستگاه میلگرد بر هیدرولیک

  انواع دستگاه خم و برش میلگرد را براساس قطر میلگردها و حداکثر قابلیت برش زنی آنها دسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس داریم: 
  • دستگاه میلگرد بر قطر هیدرولیک تا قطر 25:

  سایز استاندارد طراحی قیچی میلگرد بر است که تقریباً کوچکترین مدل متداول این دستگاه‌ها می‌باشد. مدل‌های کوچکتر از نوع عملکرد دستی و یا عملکرد تمام برقی هستند. اما این مدل قادر است تا حداکثر میلگردها با قطر ۲۵ میلی‌متری را برش بزند. برای طراحی این مدل میلگرد بر هیدرولیکی از موتور تک فاز با توان 2 اسب بخار استفاده ‌شده است. این الکتروموتور با استفاده از برق ۲۲۰ ولت جریان متناوب AC کار می‌کند. موتور مذکور حین کار برش زنی دستگاه مقدار ۱۸ آمپر جریان می‌کشد که لازم است تا در مبحث تأمین توان و راه‌اندازی میلگرد بر هیدرولیک قطر ۲۵ مورد نظر قرار گرفته باشد. 

  مزایای استفاده از دستگاه میلگرد بر هیدرولیک قطر ۲۵

  • میلگرد بر هیدرولیک قطر ۲۵ کوچکترین سایز استاندارد طراحی چنین دستگاه‌هایی است که به‌ راحتی در صندوق عقب هر خودروی شخصی قرار می‌گیرد. لذا شرایط حمل‌ونقل آن ساده است.
  • برای طراحی تیغه‌های این دستگاه از فولاد مقاوم و ضد سایش استفاده ‌شده است.
  • روش کار با این دستگاه ساده است و به‌ راحتی می‌توانیم از آنها در عموم کارگاه‌های ساختمانی و عمرانی استفاده کنیم.
  • مناسب کار برای افراد مبتدی است.
  • ارزان‌قیمت هستند. لذا خرید آنها باعث بار مالی بر روی پروژه‌های عمرانی نمی‌شود.
  دستگاه میلگرد بر هیدرولیک قطر ۲۵
   
  • دستگاه میلگرد بر هیدرولیک تا قطر ۲۸ میلی‌متری:

  میلگرد بر هیدرولیک تا قطر ۲۸ کاربردی‌ترین مدل دستگاه خم و برش میلگرد است. از این دستگاه هم در سطح کارگاهی و هم در سطح پروژه و حتی کارخانه‌های تولید قطعات بتنی استفاده می‌کنند. این دستگاه در هر دو مدل تک فاز و سه فاز طراحی می‌شود. اما مدل‌های تک‌فاز آن متداول‌تر هستند. برای طراحی دستگاه قیچی میلگرد بر تا قطر ۲۸ از الکتروموتورهای 2 الی 3 اسب بخار استفاده می‌کنند. شرایط کار با برق ۲۲۰ ولت جریان متناوب شهری را دارد و به ‌راحتی می‌تواند میلگردها تا قطر ۲۸ میلی‌متری را برش بزند. بنابراین کاملاً مناسب استفاده در هر عملیات ساختمان‌سازی است. زیرا حتی برای بزرگترین سازه‌های شهری و ساختمانی نیز به‌ ندرت به میلگردها با ضخامت بیشتر از ۲۸ میلی‌متری نیاز داریم.
  دستگاه میلگردبر هیدرولیک قطر 28
   
  • دستگاه میلگرد بر هیدرولیک تا قطر ۳۲ میلی‌متری:

  بزرگترین و قوی‌ترین مدل دستگاه استاندارد برش میلگرد است که مخصوص کار در پروژه‌های بسیار بزرگ عمرانی و طراحی آرماتورهای سنگین ساخته ‌شده است. برای طراحی این دستگاه از هر دو مدل موتورهای الکتریکی تک‌فاز و یا سه فاز استفاده می‌کنند. از آنجا که دستگاه میلگرد بر هیدرولیک تا قطر ۳۲ میلی‌متری ماشین تمام صنعتی است، لذا نمونه‌های سه‌فاز قابلیت‌های فنی کارآمدتری دارند. اما برای کار کردن به تأمین برق ۳۸۰ ولت جریان متناوب AC نیز نیاز دارند که تنها در فضای صنعتی در دسترس قرار می‌گیرد.
  دستگاه میلگردبر هیدرولیک قطر ۳۲
   

  مزایای استفاده از دستگاه برش میلگرد هیدرولیک تا قطر ۳۲

  • قدرت بالایی دارند تا جاییکه می‌توانند قطورترین میلگردها را به‌ راحتی برش بزنند. لذا چه در سطح فعالیت‌های ساختمان‌سازی و یا فعالیت‌های بزرگ عمرانی - صنعتی شرایط کار کردن دارند.
  • در نمونه طراحی‌ شده شرکت فارم صنعت این دستگاه با عدد ۴ چرخ پیکانی که ۲ عدد از آنها گردان است، استفاده‌ شده است.
  • کار کردن با این میلگرد بر بزرگ و قدرتمند ساده است و باعث سرعت اجرای عملیات‌های عمرانی می‌شود.
  دستگاه میلگردبر هیدرولیک در کارگاه
   

  قیچی خم و برش میلگرد بر اساس نحوه انتقال:

  یکی از روش های دسته بندی دستگاه های برش میلگرد، بر حسب سیستم جابجایی و انتقال دستگاه می باشد. بر این اساس قیچی های میلگرد بر را به سه دسته تقسیم می کنند:
  1. قیچی های میلگرد بر چهار چرخ صنعتی

  به طور معمول میلگردبرهای هیدرولیک سایز 25 و 28 را به صورت چهارچرخ صنعتی طراحی می کنند، چرخ های صنعتی علاوه بر سایز مناسب و استانداردی که دارند، امکان حمل و نقل و جابجایی دستگاه میلگرد بر در مکان های مختلف را میسر می سازند.
  1. قیچی های میلگرد بر دو چرخ پیکانی

  عمده کاربرد این مدل در سایزهای قیچی برش میلگرد سایزهای 30 و 32 می باشد. چرخ های پیکانی نسبت به چرخ های صنعتی تحمل فشار بیشتری دارند و از این جهت در میلگردبرهای سایز بزرگ به کار گرفته می شوند.
  1. قیچی های میلگرد بر چهار چرخ پیکانی

  به طور معمول میلگردبرهای سایز 32 را به صورت چهار چرخ پیکانی می سازند تا تحمل فشار و نیروی زیاد را داشته باشند و زیر بار دچار ترکیدگی و پارگی نشوند. 

  نکات کلیدی برای تعمیر و نگهداری از میلگرد بر هیدرولیک

  دستگاه میلگرد بر هیدرولیک ماشین قدرتمندی است که به ‌راحتی می‌تواند قطورترین میلگردها را برش بزند. اما این دستگاه در مسیر کاری سخت و طاقت‌فرسا به ‌سرعت فرسوده می‌شود. اگر نکات در روش‌های تعمیر و نگهداری را رعایت نکنید، احتمال آنکه دستگاه شما به ‌سرعت خراب شود، زیاد است. برای تعمیر و نگهداری اصولی از این دستگاه نکات زیر را حتماً رعایت کنید.
  • میلگرد بر هیدرولیک با طراحی باز و بدون پوشش خاص ساخته‌ شده است. موتور و تمامی بخش‌های هیدرولیکی دستگاه در معرض دید هستند. از دستگاه در شرایطی استفاده کنید که در معرض باد و باران و یا پاشش مستقیم آب و هوای مرطوب قرار نگیرد.
  • لازم است تا دائماً و در مسیر هر عملیات برش زنی میلگردها سطح روغن هیدرولیک دستگاه را چک کنید. کمبود روغن باعث فشار زیادی به پمپ هیدرولیک و موتور الکتریکی دستگاه خواهد شد.
  • از قرار گرفتن طولانی ‌مدت دستگاه درمقابل تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کنید. زیرا نور آفتاب باعث فرسودگی سینگ‌های هیدرولیک دستگاه می‌شود.
  • هر دستگاه میلگرد بر هیدرولیک برای برش زنی قطر معینی از میلگردها طراحی ‌شده است. از این دستگاه برای برش میلگردهای قطورتر از ظرفیت اسمی آن استفاده نکنید. همچنین مجاز به برش هم‌زمان چندین عدد میلگرد نیستید.
  • تیغه برش این دستگاه در دسته اقلام مصرفی آن محسوب می‌شود. این تیغه پس ‌از مدتی کند خواهد شد. در صورت کند شدن هر لبه می‌توانید از لبه‌های دیگر استفاده کنید. در صورت کند شدن تمامی لبه‌ها باید تیغه برش دستگاه را تعویض کنید. حتماً از تیغه‌های آلیاژ کربن و با قابلیت ضد خش در فک‌های دستگاه استفاده کنید.
  • در هوای خیلی سرد عملکرد سیستم هیدرولیک مختل می‌شود. زیرا در دماهای کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد چگالی روغن هیدرولیک خیلی زیاد است. توصیه می‌کنیم که در دماهای کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد از دستگاه میلگرد بر هیدرولیک استفاده نکنید.
  • کابل برق دستگاه باید یک تکه، سالم و عاری از پوسیدگی باشد. کابل را باید از مکان‌های امن دور از دسترس میلگردها کشیده باشید. همچنین طول کابل بیشتر از ۱۵ متر نباشد.
   

  ملاحظات ایمنی و فنی هنگام کار با انواع دستگاه میلگرد بر هیدرولیک

  انواع دستگاه میلگرد بر هیدرولیک همگی از سری ماشین‌های برش میلگرد هستند که در طراحی آنها از قدرت بالای سیستم‌های هیدرولیکی استفاده شده ‌است. این دستگاه‌ها باعث سرعت عملیات آرماتوربندی می‌شوند. از دقت بالای برش زنی میلگردها برخوردار هستند. عملیات دشوار برش میلگردها را ساده‌تر می‌کنند. اما کار کردن با آنها الزاماتی دارد که در صورت عدم رعایت این نکات می‌توانند باعث مشکلات جدی شوند. لذا در هر حالت توصیه می‌کنیم تا حین کار با انواع دستگاه میلگرد بر ملاحظات ایمنی کار با این ماشین‌های قدرتمند برش میلگرد را جدی بگیرید. این ملاحظات به قرار زیر هستند.
  • حتماً دستگاه را در فضایی با ابعاد مناسب قرار دهید. این فضا باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا بتوانیم میلگردهای قطور در شاخه‌های ۱۲ متری را به ‌راحتی جابجا کرده و در دستگاه میلگرد بر هیدرولیک برش بزنیم.
  • در هنگام کار با دستگاه خم و برش میلگرد حتماً از تمام تجهیزات ایمنی مانند دستکش مخصوص، عینک محافظ، لباس کار مناسب، کفش ایمنی و... استفاده کنید. میلگردها سنگین هستند و لبه‌های تیزی دارند. در حین برش زنی آنها نیز جرقه‌های زیادی تولید می‌شود که در هر صورت خطرناک هستند و در شرایطی که ملزومات ایمنی استفاده نکرده باشید، مستعد آسیب بدنی می‌باشند.
  • در اطراف محل کار دستگاه میلگرد بر هیدرولیک از مواد اشتعال‌زا قرار نداده باشید. جرقه‌های تولید شده از برش میلگردها در محیط اطراف دستگاه پرتاب می‌شوند و مستعد آتش زدن مواد اشتعال زا هستند.
  • در حین برش میلگردها حتماً از ابزارهای اندازه‌گیری استفاده کنید. قیچی خم و برش میلگرد هیچ ابزار اندازه‌گیری برای برش دقیق میلگردها ندارد. بنابراین لازم است تا حتماً از اندازه‌گیری میلگرد قبل ‌از برش زنی آنها استفاده کنید. مثلاً می‌توانید با استفاده از یک متر فلزی اندازه زده و با یک گچ محل دقیق برش میلگرد را معین کنید..
   

  قیچی میلگرد بر دست دوم:

  استفاده از قیچی میلگرد بر دست دوم به دلیل هزینه بالای تعمیر و نگهداری و همچنین عدم اطمینان در حین کار و احتمال خرابی، به هیچ وجه توصیه نمی گردد و خرید قیچی میلگرد بر دست دوم را به شما توصیه نمی کنیم. 

  دستگاه میلگرد بر هیدرولیک تک‌فاز بهتر است یا سه فاز؟

  همه دستگاهای میلگرد بر هیدرولیک دارای الکتروموتور هستند تا قدرت کافی برای عملکرد پمپ هیدرولیک آن را تأمین نمایند. در این ‌میان با انواع مدل‌های تک‌فاز و یا سه فاز مواجه هستیم. در این ‌صورت کدام یک بهتر است؟
  • قیمت میلگرد بر هیدرولیک با موتورهای تک‌فاز ارزان‌تر از مدل‌های سه فاز است. بنابراین اگر از بودجه‌ی محدودی برخوردار هستید، احتمالاً مدل‌های تک‌فاز مناسب‌تر هستند.
  • قدرت میلگرد بر هیدرولیک‌های سه فاز بیشتر از مدل‌های تک فاز است. در طراحی موتورهای قوی‌تر با استفاده از سیستم سه فاز دست بازتری داریم. لذا معمولاً ماشین‌های قدرتمندتر را با استفاده از سیستم سه فاز طراحی می‌کنند.
  • تأمین برق تک‌فاز از برق سه فاز ساده‌تر است. برق تک‌فاز سیستم برق استاندارد شهری است که تقریباً در هر کارگاهی امکان استفاده از آن را داریم. اما برای کار با برق سه فاز نیاز به فضای کار صنعتی داریم.

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر