خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

میکسر بتن

میکسر بتن

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  انواع بتونیر متفاوت هستند. این دستگاه‌ها را براساس ظرفیت دیگ و همچنین نحوه طراحی بخش موتوری برای چرخش دیگ دسته‌بندی می‌کنند.

  انواع بتونیر

  بتونیر دستگاه تخصصی ساخت بتن و جز ابزارآلات ساختمانی است. این دستگاه در مدل‌های گوناگون با ظرفیت‌های متفاوت به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند به‌ راحتی و با سرعت زیاد حجم بالایی از بتن مرغوب را تولید نماید. برای پیشبرد فعالیت‌های عمرانی که در آنجا قرار است مقدار بتن زیادی را تولید نمایید، قطعاً به حضور مفید و قدرتمند یک دستگاه میکسر بتن کارآمد نیاز دارید.بتونیر با استفاده از دیگ گردان عملیات مخلوط شدن مصالح و ساخت بتن را انجام می‌دهد. برای ساختن بتن به مخلوط شدن دقیق و کامل مصالح مانند سیمان، ماسه، شن، آب و دیگر افزودنی‌ها نیاز داریم. شاید بتوانیم به روش دستی و به مقدار محدود مصالح ساخت ملات سیمان را با یکدیگر مخلوط کنیم. اما روش‌های دستی کند، سخت و کم‌حجم هستند که در نهایت به تولید بتن نمی‌انجامد. بلکه فقط ملات غیرتخصصی از سیمان تهیه خواهد شد. ولی دستگاه بتن ریزی به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند مقدار زیاد بتن را با دقت کافی در مدت زمان کوتاه تولید نماید.انواع بتونیر متفاوت هستند. این دستگاه‌ها را براساس ظرفیت دیگ و همچنین نحوه طراحی بخش موتوری برای چرخش دیگ دسته‌بندی می‌کنند. قاعدتاً هر دستگاه میکسر بتن برای کار تخصصی بتن‌سازی در سطح فضاهای مناسب عملیات عمرانی طراحی‌ شده است. وقتی در پروسه بتن‌سازی موفق هستید که توانسته باشید تا از بتونیر مناسب همراه ظرفیت مناسب استفاده کنید. بنابراین به شناخت کامل از این دستگاه و انواع آن نیاز دارید. 
  بتونیر میکسر بتن
  در این مطلب قصد داریم تا به تشریح کامل فنی انواع بتونیر بپردازیم. برای خرید و یا اطلاع از قیمت میکسر بتن می‌توانید از خدمات تخصصی سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه انواع ماشین‌آلات ساختمانی است که انواع این دستگاه‌ها را با بهترین قیمت بتونیر در سطح کشور عرضه می‌نماید. کارشناسان فارم صنعت آماده هستند تا به شما برای تحلیل فنی و بررسی قیمت همزن بتن خدمات مشاوره‌ای لازم را ارائه نمایند. برای کسب اطلاعات فنی کامل انواع بتونیر، مطالعه ادامه این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

  اصول طراحی میکسر بتن

  میکسر بتن ریزی یا خلاطه که گاهاً با نام بتونیر معرفی می‌شود، یک دستگاه مخصوص مخلوط کردن مصالح ساخت بتن است. این دستگاه دارای دیگ گردان بزرگی است که محل انباشت و مخلوط شدن مصالح ساخت بتن می‌باشد. اصول کار بتونیر با میکسرهای متداول صنعتی متفاوت است. عموم میکسرها از تکنیک پروانه گردان در داخل دیگ استفاده می‌کنند. اما در طراحی انواع بتونیر از دیگ گردان با نصب تیغه پروانه‌های ثابت بر روی جداره داخلی دیگ استفاده‌ شده است.هر دستگاه میکسر بتن ریزی دارای یک دیسک گردان است که به روش‌های متفاوت مانند دنده زیر دیگ و یا دنده دور کمر دیگ و در مدل‌های بزرگ طرح رولیک لاستیک فشرده حول محوری ثابت می‌چرخد. در داخل این دیگ تیغه‌هایی نصب شده‌ است. مصالح ساخت بتن را به داخل دیگ گردان منتقل می‌کنند و تیغه‌های چرخان همراه دیگ باعث مخلوط شدن مصالح ساختمانی می‌شوند.ظرفیت دیگ معیار کلیدی در طراحی و قابلیت‌های کاربردی انواع بتونیر است. هر اندازه ظرفیت دیگ دستگاه میکسر بتن ریزی بزرگتر باشد، توانایی تولید بتن بیشتری نیز دارد. اما در صورت بزرگ شدن دیگ باید از بخش موتوری قدرتمندتری نیز استفاده کنیم. انواع بتونیر در مدل‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دسته‌بندی می‌شوند. مدل‌های آزمایشگاهی مورد نظر ما در این مقاله نمی‌باشد. این مدل‌ها در اندازه‌های کوچک ۱۲۰، ۱۴۰ و یا ۱۸۰ لیتری طراحی و تولید می‌شوند. اما نمونه‌های کارگاهی اندازه‌های بزرگتری دارند که در حجم‌های ۲۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۷۵۰ و حتی 1000 کیلویی طراحی می‌شوند. البته روش ساخت میکسر بتن‌های کوچک تا نمونه‌های بزرگ کاملاً متفاوت است.در یک دسته‌بندی دیگر انواع میکسر بتن را براساس نوع موتور در طراحی دستگاه به مدل‌های برقی و موتور بنزینی و دیزلی دسته‌بندی می‌کنند. معمولاً در طراحی میکسرهای کوچکی از موتورهای الکتریکی تک‌فاز استفاده ‌شده است. اما برای طراحی مدل‌های بزرگ از موتورهای قدرتمند ۳ فاز و یا موتورهای احتراق داخلی از نوع بنزینی و دیزلی استفاده می‌کنند.اصول طراحی تمامی میکسر بتن‌ها یکسان است. اما قابلیت بتن‌سازی و کاربردی آنها تفاوت‌هایی فاحش دارد. لازم است که در سطح عملیات عمرانی از میکسر بتن با قابلیت تخصصی استفاده کنید. بنابراین لازم است که این ماشین‌های ساختمان‌سازی را به شکل فنی و تخصصی بشناسید. در ادامه به بحث فنی هر مدل از انواع بتونیر می‌پردازیم.
  بتونیر میکسر بتن

  بررسی تخصصی انواع میکسر بتن

  میکسر بتن ۲۵۰ لیتری

  بتونیر یا میکسر بتن ۲۵۰ لیتری متداول‌ترین و کاربردی‌ترین میکسر بتن است که در سطح کارگاه‌های کوچک ساختمان‌سازی و عملیات‌های سبک محوطه‌سازی کارایی دارد. این میکسر بتن دارای دیگ به ظرفیت ۲۵۰ لیتر است. اما در عمل فقط می‌توانید از ۱۵۰ لیتر ظرفیت دیگ آن برای ساختن بتن استفاده کنید. بتونیر ۲۵۰ لیتری در انواع گوناگون به ‌قرار زیر طراحی می‌شوند.
  • بتونیر ۲۵۰ لیتری برقی مدل‌های تک‌فاز و سه‌فاز
  • بتونیر ۲۵۰ لیتری بنزینی
  • بتونیر ۲۵۰ لیتری گازوئیلی
  هر ۳ مورد نمونه‌های متداول و کاربردی هستند. بتونیر 300 لیتری برقی مناسب کار در کارگاه‌هایی است که از حضور برق بهره‌مند هستند. در طراحی این مدل‌ها از هر دو نوع موتورهای تک‌فاز و ۳ فاز استفاده می‌شود. در مدل تک‌فاز برای کار نیاز به برق ۲۲۰ ولت جریان متناوب AC داریم و در مدل‌های ۳ فاز لازم است تا از برق ۳۸۰ ولت استفاده کنیم. در هر صورت برای طراحی این بتونیرها از الکتروموتورهای ۳ اسب بخار استفاده می‌شود.اما برای کار در مناطق دورافتاده و با فعالیت‌های سیار که شرایط تأمین برق وجود ندارد، باید از مدل‌های موتور بنزینی و یا دیزلی استفاده کنید. در هر دو نوع به موتور با حداقل قدرت ۵ الی ۸ اسب‌ بخار نیاز داریم. مدل‌ها با طراحی موتورهای بنزینی تک سیلندر و ۴ زمانه متداول هستند. معمولاً این موتورها تنفس طبیعی هستند که به روش استارت هندلی راه‌اندازی می‌شوند. اما برای کار در محیط‌های دوردست که دسترسی به آنجا سخت است، استفاده از نمونه‌های دیزلی متداول‌تر است. زیرا که به ‌راحتی می‌توانیم سوخت ارزان‌ قیمت گازوئیل را در هر شرایطی و برای استفاده در هر مکانی بدون خطر آتش‌سوزی جابجا کنیم.

  مشخصه‌های فنی میکسر بتن ۲۵۰ لیتری

  این بتونیر دارای دیگ با ظرفیت ۲۵۰ لیتری است که حول محور مرکزی با استفاده از موتورهای برقی و یا احتراق داخلی می‌چرخد. برای طراحی این دیگ از ورق‌های فولادین ضدزنگ استفاده ‌شده است. البته برای آنکه دیگ خیلی سنگین نشود، معمولاً از ورق‌های ۳ و یا ۴ میلی‌متری برای طراحی آن استفاده می‌کنند.دیگ بتونیر 300 لیتری را با هر دو روش دنده دور کمر و یا دنده زیر دیگ طراحی می‌کنند. روش طراحی دنده دور دیگ متداول‌تر است. اما قیمت میکسر بتن کوچک ۲۵۰ لیتری از نوع دنده زیر دیگ ارزان‌تر است. دستگاه بتونیر ۲۵۰ لیتری به شکلی طراحی ‌شده است که دیگ آن به ‌سرعت استاندارد 15 بار در دقیقه می‌چرخد.کاربرد بتونیر ۲۵۰ لیتری تماماً برای ساخت بتن در سطح پروژه‌های کوچک می‌باشد. زیرا قابلیت بتن‌سازی این خلاطه کم است. در نظر داشته باشید که حین کار با این دستگاه مجاز به پر کردن تمام حجم ۲۵۰ لیتر دیگ نیستید. زیرا شرایط مخلوط شدن مصالح وجود ندارد. از طرفی به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود. به ‌این ‌ترتیب فقط می‌توانید از ۱۵۰ لیتر حجم دیگ این دستگاه برای تولید بتن استفاده کنید. این مقدار چیزی در حدود ۱ الی 1.5 فرغون ملات است که در هر بار ساخت بتن در اختیار شما قرار می‌گیرد.
  بتونیر میکسر بتن

  بتونیر ۴۰۰ لیتری

  میکسر بتن ۴۰۰ لیتری نیز از کاربردی‌ترین بتونیرها است که در سطح مصارف شهری و ساختمان‌سازی به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میکسر در حد متوسطی از ظرفیت بتن‌سازی قرار دارد. طراحی جمع‌وجوری دارد و به‌ سادگی در شرایط مختلف محیط کارگاهی راه‌اندازی می‌شود. برای همین است که تقریباً پرمصرف‌ترین میکسر بتن سطح بازار است. اگر چه این میکسر بتن دارای دیگ ۴۰۰ لیتری است؛ اما عملاً فقط می‌توانید از حدود ۳۵۰ لیتر ظرفیت دیگ برای ساختن بتن استفاده کنید. انواع بتونیر ۴۰۰ لیتری در مدل‌های زیر طراحی می‌شوند.
  • بتونیر ۴۰۰ لیتری برقی
  • بتونیر ۴۰۰ لیتری بنزینی
  • بتونیر ۴۰۰ لیتری دیزلی یا گازوئیلی
  برای طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری برقی از موتورهای الکتریکی تک‌فاز و یا ۳ فاز استفاده می‌شود. این موتورها در مدل‌های ۱۴۰۰ دور و ۳ کیلو وات توان الکتریکی هستند. اما برای طراحی مدل‌های بنزینی و دیزلی مناسب کار در فعالیت‌های سیار و یا مناطق دوردست از موتورهای ۸ اسب بخار استفاده می‌شود. معمولاً موتور طراحی ‌شده از مدل‌های تک سیلندر ۴ زمانه با روش استارت هندلی است.به مانند بتونیر ۲۵۰ لیتری برای طراحی دیگ این میکسر بتن نیز از ورق‌های فولادین ضد زنگ استفاده‌ شده است. اما برای آنکه دیگ خیلی سنگین نشود، در طراحی آن از ورق‌ها با ضخامت ۳ و یا ۴ میلی‌متری استفاده می‌کنند. دیگ بتونیر ۴۰۰ لیتری در هر دو مدل دنده زیر دیگ و دنده دور کمر دیگ طراحی ‌شده است. این دیگ با سرعت استاندارد در محدوده ۱۳ الی ۱۷ دور در دقیقه می‌چرخد. همچنین غالباً برای طراحی سیستم تخلیه دیگ در بتونیر ۴۰۰ لیتری از فرمان گیربکسی استفاده می‌کنند. برای این منظور طراحی با گیربکس VF86 از نوع حلزونی متداول است.بتونیر ۴۰۰ لیتری بهترین میکسر بتن برای کار در سطح فعالیت‌های ساختمانی سازی، برای پروژه‌های شهری و روستایی است. حجم دیگ این میکسر ظرفیت بتن قابل‌ توجهی دارد. با هر بار کار کردن دستگاه مقدار ۲ الی ۲.۵ فرغون بتن در اختیار شما قرار می‌گیرد. این مقدار بتن حجم کافی برای تکمیل پیوسته بسیاری از فعالیت‌های سبک عمرانی مانند ساختمان سازی در سطح پروژه‌های شهری می‌باشد.
  بتونیر میکسر بتن

  بتونیر ۷۵۰ لیتری

  بتونیر ۷۵۰ لیتری ماشین بزرگ مخلوط کردن مصالح است که معمولاً در سطح کارگاه‌های ساخت بتن و یا کارگاه‌های بزرگ ساختمان‌سازی و فعالیت‌های گسترده عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طراحی این میکسر بتن از یک دیگ نسبتاً حجیم ۷۵۰ لیتری استفاده ‌شده است که با روش دنده دور کمر و یا رولیک لاستیک فشرده می‌چرخد. این میکسر بتن بزرگ ۷۵۰ لیتری در مدل‌های زیر طراحی می‌شود.
  • بتونیر ۷۵۰ لیتری برقی
  • بتونیر ۷۵۰ لیتری دیزلی
  حجم دیگ ۷۵۰ لیتری این میکسر بتن آن‌قدر زیاد است که برای چرخش ان نمی‌توانیم از موتورهای ضعیف تکفاز و یا موتورهای بنزینی تک سیلندر استفاده کنیم. در مدل‌های برقی از موتورهای ۳ فاز و ۱۰ اسب بخار استفاده می‌کنند. در صورت طراحی با موتورهای دیزلی نصب موتور با حداقل توان ۱۵ اسب بخار الزامی است.دیگ این دستگاه در ابعاد بسیار بزرگ ۷۵۰ لیتری طراحی ‌شده است. اما در عمل فقط می‌توانید از ۶۵۰ لیتر فضای دیگ برای ساختن بتن و ترکیب مصالح استفاده کنید. برای طراحی این دیگ از ورق‌های فولادین ضد زنگ به ضخامت ۴ و یا 5 میلی‌متری استفاده شده ‌است. از طرفی برای گردش دیگ روش رولیک لاستیک فشرده نصب شده ‌است.تخلیه این دیگ نیز به شکل هیدرولیکی انجام می‌شود. برای این منظور یک سیستم گیربکسی با طراحی موتورهای ۷.۵ اسب بخار پیش ‌بینی ‌شده است تا به ‌راحتی بتوانیم حجم بتن زیاد در داخل این دیگ حجیم را تخلیه کنیم.کاربرد بتونیر ۷۵۰ لیتری در سطح فعالیت‌های بزرگ بتن‌سازی می‌باشد. شاسی تقریباً بزرگ این میکسرها دارای ۴ عدد چرخ است تا به ‌راحتی بتوانیم آنها را به وسیله یدک ‌کش جابجا کنیم. از این میکسرهای بزرگ در سطح عملیات‌های گسترده عمرانی مانند پروژه‌های سدسازی، طراحی برج‌های مسکونی، عملیات‌های راه‌سازی و پل‌سازی و... استفاده می‌کنند.

  بتونیر 1000 لیتری

  بزرگترین میکسر بتن طراحی ‌شده است که الگوی ساخت آن کاملاً متفاوت با دیگر ظرفیت‌ها می‌باشد. این میکسر دستگاه اتوماتیک ساخت بتن است. از روش بارگیری خودکار با استفاده از یک باکت اتوماتیک هیدرولیکی طراحی‌ شده است. از طرفی دارای یک دیگ بسیار حجیم 1000 لیتری می‌باشد.دیگ 1000 لیتری این میکسرها به شکل نصب ثابت و به حالت افقی طراحی ‌شده است. این دیگ در هر دو جهت چپگرد و راستگرد چرخش می‌کند. در یک جهت قابلیت اختلاط مصالح را دارد و در جهت دیگر بتن ساخته ‌شده را تخلیه می‌کند. با بتن ساخته ‌شده این دستگاه تقریباً می‌توانیم فضایی معادل ۱ متر مکعب از عملیات عمرانی را پر کنیم. این میکسر بتن را در هر دو تیپ برقی با استفاده از موتورهای ۳ فاز و یا با استفاده از موتورهای دیزلی طراحی می‌کنند.

  انواع روش‌های طراحی بتونیر

  ظرفیت دیگ مهمترین الگوی دسته‌بندی انواع بتونیر است. اما روش‌های طراحی این دستگاه بسته به ظرفیت دیگ و قابلیت کاربردی آن متفاوت است. در یک الگوی کلی انواع این‌دستگاه‌ها را در مدل‌های زیر دسته‌بندی می‌کنند.
  • بتونیر دو چرخ
  • بتونیر چهار چرخ
  • بتونیر با تخلیه ساده
  • بتونیر با تخلیه گیربکس دار
  • بتونیر باکت دار
  • بتونیر هیدرولیکی
  برای طراحی میکسر بتن‌های کوچک معمولاً از موتورهای تک‌فاز استفاده می‌شود. در صورت کار در شرایط سیار استفاده از موتورهای بنزینی متداول است. اما وقتی ظرفیت دیگ این دستگاه افزایش پیدا می‌کند، برای تولید قدرت بیشتر مناسب گردش دیگ سنگین دستگاه از موتورهای ۳ فاز استفاده می‌شود. البته برای طراحی این دستگاه در کاربردهای سیار از موتورهای دیزلی نیز استفاده می‌کنند. سرعت چرخش دیگ از ۱۳ الی ۱۸ دور در دقیقه است. سرعت دیگ ثابت است و مقدار آن کاملاً وابسته به ظرفیت دیگ دارد. هر اندازه از دیگ بزرگتری استفاده شود، سرعت چرخش آن نیز کاهش پیدا می‌کند.
  • بتونیر دو چرخ:

  در طراحی شاسی این میکسر بتن از ۲ چرخ استفاده‌ شده است. معمولاً بتونیرهای کوچک در اندازه‌های آزمایشگاهی و یا مدل‌های ۲۵۰ لیتری را به شکل دو چرخ طراحی می‌کنند.
  • بتونیر چهار چرخ:

  در طراحی این نوع میکسر بتن از شاسی‌های ۴ چرخ استفاده ‌شده است. معمولاً در طراحی انواع میکسرهای حجیم از چنین شاسی‌هایی استفاده می‌کنند تا شرایط حمل‌ونقل آنها در سطح کارگاه ساده باشد.
  • بتونیر با تخلیه ساده:

  دیگ میکسر بتن‌های کوچک تا نمونه‌های ۴۰۰ لیتری قابلیت سروته شدن دارند تا به ‌این ‌ترتیب بتوانیم بتن ساخته ‌شده را تخلیه کنیم. برای این منظور یک مکانیزم تخلیه طراحی ‌شده است. برای ساخت بتونیرهای کوچک از مکانیزم تخلیه ساده استفاده می‌شود. این مکانیزم یک فرمان بزرگ است که به شکل دستی دیگ دستگاه را سروته می‌کند.
  • بتونیر با تخلیه گیربکس دار:

  دیگ‌های حجیم مانند دیگ میکسر بتن ۴۰۰ لیتری آن‌قدر سنگین است که نمی‌توانیم آن را با استفاده از فرمان دستی سروته کنیم. برای طراحی این دستگاه از مکانیزم تخلیه گیربکس دار استفاده‌ شده است. این گیربکس از نوع حلزونی است و در امتداد فرمان تخلیه، نصب شده است تا روش تخلیه‌ی ساده‌تری برای دیگ‌های حجیم بتونیرهای بزرگ فراهم باشد.
  • بتونیر هیدرولیکی:

  • برای طراحی مکانیزم تخلیه این نوع بتونیر از یک سیستم هیدرولیکی و اتوماتیک شده استفاده ‌شده است. این سیستم مجهز به موتور پمپ هیدرولیک مجزا است که قدرت کافی برای عملکرد سیستم گردش دیگ را فراهم می‌کند. برای طراحی میکسر بتن‌های بزرگ مانند بتونیرهای ۷۵۰ و 1000 لیتری از سیستم تخلیه هیدرولیکی استفاده می‌شود.
  • بتونیر باکت دار:

  • تخلیه مصالح در داخل دیگ بتونیر از مهمترین نکات حین کار با این دستگاه می‌باشد.
  بتونیر میکسر بتن

  روش‌های طراحی مکانیزم گردش دیگ بتونیر

  بتونیر دستگاهی است که با استفاده از گردش دیگ می‌تواند مصالح سنگین بتن را درهم مخلوط کند. برای چرخش دیگ بتونیر از انواع مکانیزم‌ها استفاده شده ‌است. این مکانیزم‌ها به قرار زیر هستند.
  • بتونیر دنده زیر
  • بتونیر دنده کمر
  • رولیک لاستیک فشرده
  • بتونیر محور افقی
  در ادامه به تحلیل فنی هر کدام از این مکانیزم‌ها می‌پردازیم.
  • بتونیر دنده زیر:

  برای چرخش دیگ این نوع میکسر بتن‌ها از یک چرخ‌دنده کوچک نصب ‌شده در انتهای دیگ استفاده می‌کنند. این چرخ‌دنده در تماس کامل با دیگ دستگاه قرار دارد. هر دور چرخش این چرخ‌دنده باعث چرخش دیگ خواهد شد. روش طراحی دنده زیر دیگ ساده است. اما قابلیت آن برای انتقال قدرت و گردش دیگ‌های بزرگ کم است. معمولاً در طراحی بتونیرهای کوچک مانند نمونه‌های آزمایشگاهی و یا میکسر بتن ۲۵۰ لیتری مناسب فعالیت‌های کارگاهی از این نوع مکانیزم گردش دیگ استفاده می‌کنند.
  بتونیر میکسر بتن
  • بتونیر دنده کمر:

  در طراحی این میکسر بتن‌ها از یک چرخ‌دنده بزرگ نصب ‌شده حول محور میانی دیگ استفاده می‌کنند. به نوعی چرخ‌دنده بزرگ در اطراف دیگ جانمایی شده‌ است که قدرت اهرمی بسیار بزرگی را تولید می‌کند. روش ساخت دیگ دنده کمر دشوار است. اما الگوی چرخش دیگ با این روش ساده‌تر است. طرح اختلاط بتن بهتر انجام می‌شود و با استفاده از موتورهای ضعیف‌تر می‌توانیم دیگ‌های سنگین را بچرخانیم. در عموم بتونیرهای سبک آزمایشگاهی و طراحی مدل‌های 250 و 400 لیتری از این نوع دیگ با جانمایی دنده دور کمر استفاده می‌شود.
  • رولیک لاستیک فشرده:

  رولیک لاستیک فشرده طراحی شبیه به دنده دور کمر دارد. با این تفاوت که به ‌جای طراحی چرخ‌دنده برای آن از یک رول لاستیک فشرده استفاده شده ‌است. سنگینی دیگ باعث ایجاد اصطکاک بالایی در محل محور موتور و رولیک نصب ‌شده حول محور دیگ می‌شود. از این اصطکاک همراه چرخش محور موتور برای گردش دیگ استفاده می‌کنند. از طرح رولیک لاستیک فشرده برای طراحی میکسر بتن‌های بزرگ مانند نمونه‌های ۷۵۰ کیلویی استفاده می‌شود.
  • بتونیر محور افقی:

  این میکسرها بدون قابلیت جابجایی دیگ طراحی ‌شده‌اند. دیگ آنها به شکل افقی نصب شده‌ است تا در پایین‌ترین بخش و بر اثر ایجاد اصطکاک با محور چرخش موتور دستگاه شروع به حرکت نمایند. بتونیرهای بزرگ 1000 لیتری را به این شکل طراحی می‌کنند. البته فضای داخل دیگ به شکلی ساخته ‌شده است که با توجه به جهت چرخش دیگ عملیات مخلوط شدن مصالح و یا تخلیه‌ی مصالح را انجام می‌دهد. 

  مزایای استفاده از بتونیر در سطح کارگاهی

  مراحل ساخت بتن ساده است. کافی است مصالح مانند سیمان، ماسه، شن و آب را در مقدار مناسب با یکدیگر مخلوط کنیم. پیمانه زنی مصالح اصل کلیدی برای ساخت بتن مرغوب می‌باشد. اما مخلوط کردن مصالح سنگین کار بسیار سختی است. برای این منظور انواع دستگاه خلاطه یا همان میکسر بتن طراحی ‌شده است. مزایای استفاده از میکسر بتن برای مخلوط کردن مصالح به ‌قرار زیر است.
  • سرعت ساخت بتن را افزایش می‌دهد.

  با استفاده از انواع میکسر بتن می‌توانیم پروسه ساخت بتن را کوتاه‌تر کنیم و در مدت زمان کوتاه نیاز پروژه را تأمین نماییم. افزایش سرعت بتن‌سازی تأثیر چشمگیری در کاهش مدت زمان عملیات‌های عمرانی دارد.
  • باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

  با استفاده از میکسر بتن به نیروی کار کمتری نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب هزینه دستمزد در عملیات‌های عمرانی کاهش پیدا می‌کند. از طرفی مقدار تلفات مصالح حین مراحل بتن‌سازی بسیار کم است که خود تأثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌ها دارد. در عین ‌حال اگر از میکسر بتن استفاده کنید، برای بتن‌سازی مستقل هستید و نیازی به خرید بتن آماده ندارید. لذا حتی در پروژه‌های بزرگ نیز باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند.
  • بتن مرغوب تهیه می‌شود.

  بتن ساخته ‌شده در دستگاه میکسر بتن به ‌مراتب از ملات تهیه شده با روش‌های دستی مرغوب‌تر است. این بتن کیفیت ساخت بالایی دارد و می‌تواند در پروژه‌های بسیار سنگین عمرانی مورد استفاده قرار بگیرد.
  • باعث سادگی مراحل بتن‌سازی می‌شود.

  ساخت بتن در محل کارگاه همیشه دشوار است. اما وقتی از میکسر بتن مناسب با ظرفیت کافی تهیه کرده باشید، بتن‌سازی تبدیل به یکی از ساده‌ترین عملیات‌های عمرانی خواهد شد.تأثیر استفاده از میکسر بتن در کاهش هزینه‌ها، سادگی انجام کار، تولید بتن مرغوب و البته سرعت بخشیدن به عملیات، چشمگیر است. اما این مزایا زمانی اتفاق می‌افتند که شما از بتونیر مناسبی در عملیات عمرانی استفاده کنید. حضور بتونیرهای کوچک پاسخگوی پروژه‌های بزرگ نیست. در مقابل نیز نمی‌توانیم در دیگ میکسر بتن‌های بزرگ مقدار بتن کمی را بسازیم. لذا توصیه می‌کنیم تا در انتخاب میکسر بتن نهایت دقت را اعمال کنید و این دستگاه را با ظرفیت و کارایی مناسب عملیات‌های پروژه تهیه نمایید.
  بتونیر میکسر بتن

  چرا به دستگاه بتونیر نیاز داریم؟

  میکسر بتن برای مخلوط کردن مصالح حین ساخت بتن طراحی ‌شده است. با استفاده از این‌ دستگاه می‌توانیم در طول یک روز کاری مقدار بتن بسیار زیادی را تولید کنیم. کل کار خیلی ساده است. زیرا قرار است مصالح سنگین مانند شن، ماسه، سیمان و آب را با نسبت مناسب در حجم زیاد به طور کامل مخلوط کنیم. اما بتن متریال حساسی است و کیفیت آن به شرایط متعددی ارتباط دارد. مانند:
  • اندازه پیمانه مخلوط مصالح
  • نوع دانه‌بندی سنگدانه‌ها در مخلوط مصالح
  • نوع مخلوط ‌کن
  • ظرفیت مخلوط کن
  • نحوه مخلوط کردن مصالح که به شکل خشک و یا تر انجام می‌شود
  ما به دستگاه میکسر بتن نیاز داریم تا بتوانیم این شرایط را در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت تأمین نماییم. قاعدتاً نمی‌توانیم با چند ابزار ساده دستی مقدار ملات بتن زیادی را تهیه کنیم. از طرفی مجاز نیستیم که مصالح ساخت بتن را به مقدار زیاد با یکدیگر مخلوط کنیم. تبعات اختلاط بتن به مدت طولانی خطرناک است و باعث بروز مشکلات متعددی مانند موارد زیر می‌شود.
  • اختلاط زیاد باعث سایش سنگدانه‌ها خواهد شد.
  • اختلاط زیاد سبب خطر شکسته شدن سنگدانه‌ها و خرد شدن آنها در بافت بتن خواهد شد.
  • اختلاط زیاد باعث دو فاز شدن بتن و جدا شدن آب از مخلوط نهایی خواهد شد که در کارایی بتن تأثیر منفی می‌گذارد.
  با در نظر داشتن همگی این موارد می‌توانید به اهمیت استفاده از بتونیر پی ببرید. میکسر بتن دستگاه کلیدی در عملیات‌های عمرانی است. زیرا برای تولید بتن با کیفیت مطلوب و سرعت عمل مناسب طراحی ‌شده است.
  بتونیر میکسر بتن

  از چه موتورهایی در طراحی بتونیر استفاده می‌شود؟

  هر دستگاه بتونیر دارای یک موتور است تا قدرت کافی برای چرخش دیگ آن را تأمین نماید. موتور مهمترین بخش فنی در طراحی هر دستگاه میکسر بتن است. اما از چه نوع موتورهایی در طراحی این دستگاه‌ها استفاده می‌شود؟هر اندازه دستگاه میکسر بتن بزرگتر باشد و در طراحی آن از دیگ حجیم‌تری استفاده ‌شده باشد، به قدرت بالاتری نیز برای چرخش دیگ آن نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب باید از موتورهای قدرتمندتری نیز استفاده کنیم. برای انتخاب نوع موتور ۲ الگوی طراحی متفاوت وجود دارد.الگوی اول: بتونیر برای فعالیت‌های کارگاهی در سطح شهری و کارخانه‌ای طراحی ‌شده باشد. از آنجا که در چنین فضاهایی دسترسی ساده به نیروی برق وجود دارد.
  • بتونیر برقی

  این میکسرها را با استفاده از موتورهای الکتریکی طراحی می‌کنند. برای این منظور از انواع موتورهای تک‌فاز و سه ‌فاز در طراحی دستگاه استفاده خواهد شد. معمولاً برای طراحی میکسر بتن‌های کوچک از الکتروموتورهای تک‌فاز ۲۲۰ ولت جریان متناوب صنعتی استفاده می‌کنند. این موتورها در مدل‌های ۲ و یا ۳ اسب بخار هستند. بهترین‌های بازار معمولاً از انواع محصولات برندهای موتوژن، الکتروژن، دینام‌های چینی، الکو و یا زیمنس و... هستند. اما در کل لازم است تا از یک موتور ۱۵۰۰ دور در دقیقه استفاده ‌شده باشد. ولی برای طراحی میکسر بتن‌های بزرگ مانند نمونه‌های ۴۰۰ و ۷۵۰ حتی 1000 لیتری از الکتروموتورهای ۳ فاز استفاده می‌کنند. این الکتروموتورها در مدل‌های ۵.۵، 7.5، ۱۰ و حتی بالاتر کیلو وات هستند.الگوی دوم: در این الگو هدف ما راه‌اندازی بتونیر در مناطق دوردست است. در مناطقی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد و یا در حال انجام فعالیت‌های سیار هستیم، نیاز به میکسر بتنی داریم که مستقل از برق شهری کار کند. در طراحی این نوع خلاطه از انواع موتورهای احتراق داخلی استفاده ‌شده است. مانند:
  • بتونیر بنزینی:

  در طراحی این میکسرها از موتورهای بنزین سوز استفاده می‌کنند. معمولاً از موتورهای تک ‌سیلندر با عملکرد ۴ زمانه و هوا خنک در حد توان ۵ الی ۸ اسب ‌بخار همراه استارت هندلی در طراحی این میکسرها استفاده ‌شده است. این میکسرها بدون نیاز به برق شهری و مستقل کار می‌کنند. از آنها حتی می‌توانیم در پروژه‌های سیار مانند عملیات‌های راه‌سازی نیز استفاده کنیم. بهترین‌های بازار محصول برندهای هوندا، روبین، راتو، لانسین و... هستند.
  • بتونیر دیزلی:

  در طراحی این میکسر بتن‌ها از موتورهای قدرتمند دیزلی استفاده ‌شده است. این بتونیرها نیز می‌توانند مستقل از برق شهری کارکرد عملیاتی داشته باشند. حتی از آنها می‌توانیم در مناطق دورافتاده استفاده کنیم. از آنجایی ‌که موتورهای دیزلی قدرتمند هستند، مناسب طراحی بتونیرهای بزرگ می‌باشند. عموماً در طراحی میکسر بتن‌های ۴۰۰ و یا ۷۵۰ لیتری از موتورهای دیزلی استفاده می‌کنند. بهترین‌های بازار نیز محصول برندهای مطرح کوپ، کاما، مارگو و... هستند.
  بتونیر میکسر بتن

  اصول کار با دستگاه میکسر بتن

  میکسر بتن در هر سایز و با هر روش طراحی، دستگاه تقریباً ساده‌ای است که الگوی کار ساده‌ای نیز دارد. اما این سادگی باعث نمی‌شود که از اصول کار این دستگاه غافل شوید. در نظر داشته باشید که این دستگاه برای کار سخت بتن‌سازی طراحی ‌شده است. بتن متریال سنگین و مخربی است که قابلیت واکنش‌پذیری بالایی نیز دارد. لذا مهم است که اصول کار با این دستگاه را رعایت کنید و کمتر اسیر خرابی‌ها شوید. اما عوامل تأثیرگذار در خرابی میکسر بتن کدامند؟
  • اگر از دستگاه در مدت زمان طولانی خارج از برنامه سرویس آن استفاده کنید، قطعات فنی دستگاه مستهلک شده و به ‌زودی خراب می‌شوند.
  • اگر از دستگاه برای ساختن بتن نامناسب مثلاً بتن دانه درشت استفاده کنید، به ‌سرعت خراب می‌شود. هر دستگاه مخصوص بتن‌سازی در شرایط ویژه طراحی ‌شده است که باید آن را رعایت کنید.
  • اگر در پاکیزگی دستگاه حین کار و یا پایان کار کوتاهی کنید، باعث افزایش استهلاک قطعات آن خواهید شد. شیرابه بتن جامانده بر قطعات فنی بتونیر اثرات مخربی دارد که خیلی زود باعث فرسایش دستگاه می‌شوند.
  • اگر دوره‌های سرویس و نگهداری دستگاه را رعایت نکنید، خرابی قطعات آن به‌ سرعت اتفاق می‌افتد.

  متریال ساخت دیگ در انواع دستگاه بتونیر

  دیگ اصلی‌ترین بخش فنی در طراحی هر دستگاه بتونیر است. این دیگ باید به اندازه‌ی کافی حجیم باشد تا مناسب ساخت بتن در مقدار زیاد و سرعت بالا باشد. از طرفی باید به اندازه‌ی کافی محکم باشد تا در مقابل بار سنگین وزن بتن به ‌سادگی تخریب نشود. لذا متریال ساخت دیگ در طراحی دستگاه بتونیر از اهمیت بالایی برخوردار است.معمولاً در طراحی دیگ انواع بتونیر از صفحات آهنی در قامت فولادهای ضد زنگ استفاده می‌کنند. این صفحات از نوع آلیاژهای کروم و کربن هستند تا علاوه‌بر استحکام فیزیکی زیاد در مقابل هر نوع زنگ زدگی نیز مقاوم باشند. از طرفی سطح فلزی دیگ با یک لایه رنگ قوی پوشیده می‌شود تا هر گونه تماس بدنه فلزی با رطوبت بتن از بین برود. به ‌این ‌ترتیب طول عمر مفید دستگاه به ‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.
  بتونیر میکسر بتن
  معمولاً دیگ دستگاه بتونیر را به شکل دو تکه طراحی می‌کنند. قاعدتاً لازم است تا دیگ از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار باشد. اما اگر تمام دیگ را از ورق‌های ضخیم طراحی کنیم، وزن آن بسیار زیاد می‌شود. در این ‌صورت موتور دستگاه قدرت چرخش آن را ندارد. بنابراین دیگ بتونیر را به شکل دو تکه با استفاده از ورق‌های ضخیم و نازک طراحی می‌کنند.معمولاً برای طراحی کف دیگ از ورق های ۸ میلی‌متری استفاده می‌شود. اما برای طراحی جداره‌های پایینی دیگ از ورق‌ها با ضخامت ۴ الی ۶ میلی‌متری استفاده می‌شود. این بخش‌های پایینی کاملاً تحت تأثیر وزن ملات سیمان هستند و باید از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار باشند. اما برای طراحی بخش‌های بالایی دیگ حساسیت چندانی وجود ندارد. لذا می‌توان از ورق‌های نازک ۳ میلی‌متری نیز در طراحی این بخش‌های بالایی دیگ استفاده کرد.با این الگوی طراحی و استفاده از ورق‌های ضد زنگ و بهره‌مندی از پوشش رنگی مقاوم، دیگی ساخته می‌شود که ظرفیت کافی دارد، وزن آن مناسب است و در مواجهه با آب و رطوبت بتن زنگ نمی‌زند.

  مزایای استفاده از فرمان تخلیه گیربکسی چیست؟

  برای طراحی بتونیرهای سبک از فرمان تخلیه دستی استفاده می‌شود. اما در مدل‌های سنگین‌تر، برای طراحی دستگاه همزن بتن از فرمان تخلیه گیربکسی استفاده می‌کنند. مزایای طراحی فرمان گیربکسی قابل ‌توجه است. زیرا روند کار بتن‌سازی و بتن ریزی را بهبود می‌بخشد. هر فرمان گیربکسی دارای یک گیربکس حلزونی است که معمولاً از نوع VF86 و یا VF110 می‌باشد. مزایای حضور فرمان گیربکسی به ‌قرار زیر است.
  • چرخش دیگ‌های بزرگ و سنگین و پر از مصالح ساده‌تر انجام می‌شود.
  • کنترل بهتری برای تخلیه دیگ داریم و می‌توانیم محتویات داخل آن را مرحله به مرحله تخلیه کنیم. این روش در تزریق مرحله‌ای قالب‌های بتنی مفید است.
  • باعث افزایش سرعت عملیات بتن‌سازی می‌شود.
  • حضور فرمان گیربکسی عملیات کار با دستگاه همزن بتن را کارآمدتر می‌کند و از اتلاف مصالح حین ساخت بتن جلوگیری خواهد کرد.
  • همزن بتن با فرمان گیربکسی روش کار امن‌تری دارد. همچنین سطح تسلط اپراتور حین کار بتن‌سازی بالاتر است.
  • می‌توان از قابلیت قفل مکانیکی گیربکس برای ثابت نگه‌ داشتن دیگ استفاده کرد. به ‌این ‌ترتیب مراحل بارگیری و یا تخلیه بتن با دقت و سهولت بهتری انجام می‌شود.

  مدت ‌زمان بتن‌سازی در دستگاه بتونیر

  با استفاده درست از همزن بتن سرعت ساخت بتن نیز افزایش پیدا می‌کند. حضور این دستگاه فرآیند سنگین و سخت ملات سازی را سریع‌تر و ساده‌تر می‌کند. تا جاییکه تأثیری چشمگیر در کاهش مدت زمان ساخت بتن دارد.اگر محل استقرار دستگاه همزن بتن در جایی مناسب باشد و دسترسی مصالح برای پر کردن دیگ مناسب باشد، سرعت ساخت بتن در این دستگاه کوتاه و در حد ۵ دقیقه می‌باشد. معمولاً کارگران برای ساخت بتن ابتدا آب را وارد دیگ می‌کنند. سپس ماسه را ریخته و در نهایت سیمان را اضافه می‌کنند. البته تمام این مراحل حین چرخش دیگ دستگاه انجام می‌شود. کل پروسه ساخت بتن چیزی در حدود ۵ دقیقه و حتی کمتر انجام می‌شود.گاهی مصالح را به شکل خشک مخلوط کرده و سپس آب را اضافه می‌کنند. این روش کار در بتونیرهای بزرگ مرسوم است و مانع از تلفات مصالح می‌شود. برخی بتونیرها به شکل باکت دار طراحی ‌شده‌اند. در این میکسر بتن‌ها از باکت‌ها با عملکرد هیدرولیکی برای تخلیه مصالح به داخل دیگ دستگاه استفاده ‌شده است. این روش مناسب طراحی میکسرهای بزرگ و سنگین‌ وزن است و سرعت اجرای کار بتن‌سازی را بسیار سریع‌تر می‌کند. بارگیری میکسرهای بزرگ در حد 1000 کیلویی چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد. عملیات مخلوط شدن مصالح و تخلیه بتن نیز در مدت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام می‌شود. لذا برای تهیه حداکثر ۷۰۰ الی ۸۰۰ کیلو بتن به مدت ‌زمان تقریباً کوتاه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه نیاز داریم.

  جمع بندی در مورد دستگاه بتونیر:

  بتونیر دستگاه کلیدی در عملیات‌های متنوع عمرانی است. بتن کاربردی‌ترین متریال ساختمان سازی است که باید با کیفیت مناسب و سرعت بالا و کاملاً ساده تهیه شود. با خرید یک دستگاه میکسر بتن می‌توانید کل پروسه بتن‌سازی هر فعالیت ساختمان‌سازی را با سرعت زیاد تکمیل کنید. بنابراین توانسته‌اید عملیات سنگینی را در مدت زمان کوتاهی کامل کنید.
  بتونیر میکسر بتن
  این افزایش سرعت کار قطعاً در کاهش دستمزد کارگر، کاهش تلفات مصالح و حتی کاهش مصرف انرژی تأثیرگذار است. اگر چه قیمت بتونیر به نسبت دیگر ماشین‌آلات ساختمانی اندکی زیاد است؛ اما تأثیر این هزینه در کاهش بار مالی پروژه کاملاً چشمگیر است.برای خرید و یا اطلاع از قیمت میکسر بتن می‌توانید از خدمات تخصصی سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه ماشین‌آلات ساختمانی در     سطح کشور است که محصولات خود را با بهترین قیمت و بالاترین خدمات ارائه می‌نماید.

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر