خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

میکسر بتن چیست؟

فهرست مطالب

میکسر بتن یا میکسر بتن ریزی چیست؟

میکسر بتن دستگاهی است که در عملیات ساخت و ساز برای مخلوط کردن بتن استفاده می شود. در گذشته و حتی امروزه برای پروژه های کوچک، مخلوط کردن بتن به صورت دستی انجام می شد اما این عمل در فعالیت های ساختمانی وسیع تر توسط دستگاه میکسر بتن صورت می گیرد. این دستگاه  به طور همگن سیمان، سنگدانه هایی مانند ماسه یا شن و آب را برای تشکیل بتن با هم ترکیب می کند. این دستگاه از یک دیگ گردان فولادی ساخته شده که مواد را به خوبی برای عملیات ساخت و ساز ترکیب می کند. این دستگاه در اندازه های مختلف با توجه به نیاز فرد، در بازار ارائه می شود.
میکسر بتن

مزیت های میکسر بتن:

استفاده از میکسر بتن در عملیات ساختمان سازی فواید زیادی دارد. یکی از مهم ترین نکات مثبتی که می توان از این دستگاه عنوان کرد، صرفه جویی در زمان است. در گذشته که کار مخلوط کردن بتن به صورت دستی انجام می شد زمان زیادی از کاربر گرفته می شد که دستگاه میکسر بتن این زمان را به حداقل رسانده است. استفاده از این دستگاه هم چنین باعث کاهش هزینه های می شود. زیرا در صورت مخلوط کردن بتن به صورت دستی نیاز به تعداد بیشتری کارگر می باشد که طبیعتا هزینه ی پروژه نیز بالاتر خواهد رفت. برای استفاده از دستگاه میکسر بتن تنها یک اپراتور می تواند کافی باشد. 

کاربردهای میکسر بتن یا مخلوط کن بتن:

میکسر بتن دستگاهی است که به منظور مخلوط کردن مصالح و ایجاد بتن مورد استفاده قرار می گیرد. میکسر بتن هم چنین برای مخلوط کردن سیمان با سنگدانه‌ ها به همراه آب استفاده می شود. برای مخلوط کردن بتن در ابعاد کارگاهی و پروژه های وسیع از دستگاه میکسر بتن استفاده می شود. یکی دیگر از کاربردهای دستگاه میکسر بتن استفاده از آن برای ساختن سنگ مصنوعی است. برای بالا بردن کیفیت و افزایش مطلوب بودن مواد مورد نیاز سنگ مصنوعی، از دستگاه میکسر بتن استفاده می شود. از دستگاه بتونیر در پروژه های ساختمانی، مسکونی، تعمیرات اماکن مسکونی و تجاری و.... استفاده می شود. 

انواع میکسر بتن:

میکسر بتن با توجه به نیاز، در انواع مختلفی وجود دارد؛ به عنوان مثال میکسر بتن دو چرخ، چهار چرخ، ساده، گیربکس دار، باکت دار و هیدرولیکی. دستگاه های میکسر بتن با توجه به ظرفیت، به اندازه های مختلف با لیترهای مختلف تقسیم می شود. هم چنین با توجه به نحوه ی انتقال قدرت به دو دسته ی دنده زیر و دنده کمر تقسیم می شوند.میکسر بتن دنده زیر از جنس فولاد است و در آن دو چرخ دنده وجود دارد که یکی در مسیر گیربکس و دومی در قسمت انتهایی دیگ است. از سوی دیگر بتونیر دنده کمر از جنس چدن بوده و راندمان بالاتری دارد. 

میکسر برقی:

میکسرهای بتن با توجه به نوع سوخت شان به دسته های مختلفی برقی، بنزینی و دیزلی تقسیم می شوند. میکسر های برقی بتن همان طور که از نامشان پیداست با انرژی برق کار می کنند. این نوع از میکسر از محبوبیت بالایی برخوردار است. تنها تفاوت میکسر بتن برقی با نمونه های بنزینی و دیزلی، وجود الکتروموتور در میکسر برقی بتن است و در بقیه ی موارد تفاوتی با هم ندارند. برای استفاده از میکسر برقی بتن تنها کافی است آن را به برق متصل کرده و از آن استفاده کنید. از این رو استفاده از آن در مقایسه با میکسر ها بنزینی و دیزلی آسان تر است. میکسر برقی بتن با توجه به نیاز پروژه، در اندازه های مختلفی در بازار عرضه می شود.
میکسر بتن برقی

میکسر بنزینی:

اگر چه که میکسر برقی بتن محبوبیت و فروش بالایی دارد اما در برخی پروژه ها دسترسی به برق وجود ندارد و نمی توان از میکسر برقی بتن استفاده کرد. در چنین شرایطی می توان میکسر بنزینی بتن را جایگزین میکسر برقی بتن کرد. میکسر بنزینی بتن برای پروژه های با حجم متوسط و در مناطق روستایی یا دور افتاده مناسب است. شاسی میکسر بنزینی بتن با میکسر برقی بتن کاملا یکسان بوده و تفاوت تنها در نوع سوخت آن هاست. این نوع از میکسرهای بتن که بسیار پر کاربرد هم هستند عموما توانی بیش از 5 اسب بخار ارائه می دهند.
میکسر بتن بنزینی

میکسر دیزلی:

میکسر دیزلی بتن یکی از انواع میکسرها برای مخلوط کردن و تهیه ی بتن است. این نوع میکسر که با سوخت گازوئیل کار می کند در اندازه های مختلف با توجه به نیاز مشتری در بازار موجود است. این نوع میکسر بتن از قدرت و راندمان بالایی برخوردار است و می توان از آن برای پروژه های وسیع نیز استفاده کرد. تنها نکته ای که در استفاده از میکسر دیزلی باید در نظر داشت این امر است که میزان آلایندگی این دستگاه و هم چنین آلودگی صوتی آن نسبت به سایر میکسر های بتن بیشتر است.
میکسر دیزلی

انواع سایزهای میکسر بتن:

میکسر بتن که در انواع مختلفی از لحاظ سوخت، گیربکس و نوع دنده ارائه می شوند، در اندازه ها و حجم های مختلفی با توجه به نیاز پروژه وجود دارند. هر چه یک پروژه کوچک تر باشد، حجم میکسر بتن استفاده شده در پروژه نیز کوچک تر خواهد بود و برعکس. میکسر های بتن از حجم 200 لیتری برای پروژه های کوچکتر تا حجم 1000 لیتری برای پروژه های وسیع تر مورد استفاده قرار می گیرند. 

میکسر بتن کوچک یا آزمایشگاهی:

میکسر بتن کوچک یا میکسر بتن آزمایشگاهی برای مخلوط کردن بتن به صورت همگن مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع میکسر بتن برای مخلوط کردن و تولید بتن در حجم های کمتر استفاده می شود. هم چنین نمونه های اولیه ی بتن در آزمایشگاه را به کمک این دستگاه تولید می کنند.
میکسر بتن آزمایشگاهی

میکسر 250 لیتری یا 300 لیتری:

در بین اندازه های مختلف میکسرهای بتن، میکسر 250 لیتری یکی از پرکاربرد ترین و پر فروش ترین نمونه های میکسر بتن است. جنس دیگ این دستگاه از فولاد است و با دو چرخی که دارد امکان حمل و نقل را به راحتی برای کاربر فراهم می کند. این نوع میکسر بتن در دو نوع فرمان معمولی و فرمان گیربکسی و نمونه ی دو چرخ و چهار چرخ موجود است. همان طور که از نام دستگاه هم مشخص است، حجم این میکسر بتن، 250 لیتر است. نوع بنزینی، برقی و دیزلی این میکسر 250 لیتری نیز در بازار ارائه شده است.
تعدادی میکسر بتن در کارگاه برای فروش

میکسر 400 لیتری:

برای پروژه های نسبتا وسیع درون شهری عموما از میکسر بتن 400 لیتری استفاده می شود که قادر به تولید بتن بسیار با کیفیتی است. این نوع میکسر بتن در سه نوع سوخت برقی و بنزینی و دیزلی ارائه می شود. دلیل استقبال از این نوع میکسر، حجم ایده آل و مناسب آن است. هم چنین امکان جابجایی این میکسر توسط دو یا چهار چرخ، وجود دارد. 

میکسر 500 لیتری:

این نوع میکسر که دارای پیمانه نیز می باشد در دو نوع دیزلی و برقی موجود است. این میکسر دارای باکت هیدرولیکی نیز می باشد که به بارگیری مصالح کمک می کند. سیستم انتقال قدرت در این میکسر به صورت تسمه پروانه ای است. 

میکسر 750 لیتری:

پروژه های وسیع تر نیاز به میکسر های بتن بزرگتری دارند. میکسر 750 لیتری نمونه ای مناسب برای این کار است. این میکسر دارای شیر و پمپ هیدرولیک است. 

میکسر 1000 لیتری:

بالاترین ظرفیت میکسر های بتن، در نمونه ی 1000 لیتری مشاهده می شود. از این نوع میکسر برای پروژه های با حجم بالا استفاده می شود. این دستگاه تجهیزاتی مانند جک، پمپ، شیر هیدرولیک و تانکر آب دارد.  

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر