خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نازل مه پاش چیست و انواع آن کدام است؟

فهرست مطالب

همان طور که می دانید رطوبت و دمای مناسب از مهم ترین عوامل در احداث یک گلخانه ی پیشرفته می باشد. استفاده از دستگاه مه پاش بهترین روش برای کنترل دما و رطوبت در گلخانه می باشد که امروزه مورد توجه گلخانه داران قرار گرفته است. سیستم مه پاش در گلخانه نقش مؤثری در جهت تأمین رطوبت و دما و در اصل خنک سازی فضاهایی مثل پرورش گل و گیاه در گلخانه و یا سالن های پرورش قارچ و سالن های پرورش دام و طیور دارد، همان طور که می دانید قارچ و هر گیاه دیگری در اثر گرما زود خراب می شوند استفاده از مه پاش خانگی تا حدی توانسته مانع از خشک شدن و خرابی گل و گیاه و حتی قارچ شود.

از سیستم های مه پاش در تالارهای عروسی ، مه پاش رستوران ها، شهر بازی ، پارک ها در تابستان برای خنک سازی فضا مورد استفاده قرار می گیرد. در تابستان به دلیل اینکه هوا گرم است این سیستم کارآیی بیشتری جهت خنک کردن هوا دارد. در واقع گلخانه ها و سالن های پرورش دام و طیور در تابستان با مشکل رطوبت کم فضا مواجه هستند ، به همین دلیل استفاده از مه پاش کاربردی است  ، که این سیستم نقش مؤثری دارد و با جذب گرمای محیط ، باعث  افزایش رطوبت و کاهش دما می شود که با این عمل باعث خنک سازی فضای مورد نظر می شود.

در واقع مه پاش ها آب را به صورت کاملاً پودر شده تبدیل می کنند و بدون اینکه سطح گیاهان را خیس کنند رطوبت لازم را در فضای گلخانه و یا هر فضایی که از سیستم مه پاش استفاده می شود ایجاد می کنند. با نصب سنسور می توان به صورت خودکار سیستم مه پاش را با توجه به میزان رطوبت موجود در گلخانه خاموش و روشن نمود.

قابلیت سیستم مه پاش

1-از سیستم مه پاش علاوه بر آب پاشی، می توان جهت سمپاشی و کوددهی گیاهان در گلخانه استفاده کرد2-با نصب سنسور ، می توان به صورت خودکار سیستم مه پاش را با توجه به میزان رطوبت موجود در گلخانه خاموش و یا روشن نمود.3-سیستم مه پاش در واقع این قابلیت را دارد که از رشد آفاتی که در اثر کمبود رطوبت انتشار می یابند جلوگیری کند4-اگر در فصول سرد بخواهید از سیستم مه پاش استفاده کنید، می توانید از آب گرم در سیستم مه پاش جهت افزایش دما استفاده کنید.

عملکرد سیستم مه پاش در گلخانه چگونه است؟

پمپ فشار قوی در سیستم مه پاش به یک الکتروموتور وصل می باشد، آب موجود در داخل مخزن توسط این پمپ کشیده می شود و همچنین فشرده می شود و داخل یک شیلنگ مخصوص پمپاژ می شود و آب توسط نازل های مه پاش به صورت های مختلف وابسته به شکل و اندازه روزنه های مه پاش خارج می شود و بدین صورت در گلخانه و هر فضایی که از سیستم مه پاش استفاده می شود جهت خنک سازی و رطوبت فضا به کار می رود.

نازل مه پاش چیست و انواع آن کدام است؟

نازل مه پاش چه کاربردی دارد؟

نازل در سیستم مه پاش ، آب با فشار بالا را که از شیلنگ مه پاش در حال عبور می باشد به ذرات ریز در حد میکرون تبدیل می کند. آب پر فشار از سوراخ های نازل به صورت پودر شده عبور کرده و در نتیجه با گرمای موجود در محیط تبخیر شده و ایجاد رطوبت می کند.  نازل مه پاش در انواع مختلف به صورت برنجی و استیل با سر سرامیکی یا استیل در سایزهای مختلف وجود دارد.

سیستم های مه پاش نازلی همان طور که گفتیم  در گلخانه ها، رستوران ها، ویلا و یا سالن های پرورش قارچ استفاده می شود. سیستم مه پاش نازلی با نازل پلاستیکی به همراه اتصالات پلاستیکی یا نازل استیل یا برنج، طراحی و تولید می شود. که این قطعه در جلوی سیستم مه پاش قرار می گیرد و فرآیند پاشیدن آب ، و یا سم را برعهده دارد.

‎ عملکرد نازل در مه پاش

زمانی که آب با فشار زیاد از پمپ به‎ سمت شلینگ حرکت می‎کند آب از نازل‏ های باریک که در حد میکرون هستند به‎ صورت ذرات بسیار ریز خارج می‎شود.  عملکرد اصلی مه پاش بر عهده نازل ‎ها است که با انتشار ذرات ریز آب باعث کاهش دما و خنکی محیط می‎شوند. از‎نظر فنی، نازل از نیروی جنبشی مولکول‎ های آب برای شکستن قطرات استفاده و آب را به‎ صورت ذرات بسیار ریز پخش می کند. نازل در سیستم مه پاش نقش مؤثری دارد.

انواع نازل ها در مه پاش

نازل ها می توانند از جنس پلاستیک، برنج ، آبکاری و استیل باشند. برای مه پاش خانگی ، از جنس پلاستیکی استفاده کنید. مزیت‌های نازلهای پلاستیکی  در قیمت آنهاست. این نازلها حداکثر توانایی 6بار فشار را دارند و در هر ساعت ، 9لیتر آب  را به مه تبدیل می کنند. از معایبی که می توان برای آن بیان کرد پوسیدگی و خروج آب با فشار کم است. در واقع بهترین نازلها ، نازلهای استیل و برنج هستند از مشخصات فنی نازل مه پاش استیل و برنج مقاومت بالا در برابر فشار بالای آب است. نازلهای سرامیکی وجود ندارند؛ اما در نازلهای استیل و برنجی از روزنه های سرامیکی  برای دهانه آنها استفاده می شود.

نازل مه پاش چیست و انواع آن کدام است؟

نازلهای استیل ، بهترین نوع نازلها هستند که دارای کیفیت عالی و عمر طولانی هستند، اما از نظر قیمت نسبت به دیگر نازل ها کمی گران تر هستند و در مقابل زنگ زدگی مستحکم تر هستند و شعاع  مه پاشی آنها وسیعتر است. اگر ازصافی  در این نازلها استفاده شود از مسدود شدن نازلها جلوگیری می شود.

از مشخصات فنی نازل مه پاش می‌توان به اندازه خروجی نازل‎ها اشاره کرد. ازنظر سایزبندی، نازل‎ها به چند دسته تقسیم می‎شوند. هرچه سایز نازل‌ها ریز تر باشد آب پودری‏تر خارج شده و سطوح کمتر خیس می‎شوند. البته باید توجه داشته باشید هرچه سایز نازلها، کوچک‏تر باشد احتمال گرفتگی آنها نیز بیشتر خواهد بود. برای رفع این مشکل باید از فیلتر استفاده کنید. البته با سرویسهای دوره‎ای نیز می‌توانید از انسداد نازل‏ها جلوگیری و طول عمر آنها را افزایش دهید. شما می‎توانید این نازل‎ها را در کافی‎شاپ، رستوران و گلخانه استفاده کنید.

چرا بهترین نوع نازل ها ، نازل های استیلی می باشند؟ این نوع نازل ها بسیار با کیفیت بوده و تحمل فشار آب بالایی را دارند. نازل های استیلی ، ضد چکه می باشند و بدنه آنها در برابر زنگ زدگی کاملاً مقاوم است. در برخی موارد در این نازل ها از روزنه های سرامیکی و یا تماما استیل استفاده می شود. این گونه استفاده از این نازل ها برای سیستم های رطوبت رسانی در محیط های بزرگ و سالن های حجیم بسیار مناسب می باشند.

نتیجه گیری

برای کارآیی بهتر از مه پاش و همچنین نازل استفاده می شود. به این دلیل که  نازلهایی که دارای منافذ ریزتری هستند از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند، نازلها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا در مقابل آفتاب و فشار بالای آب ، مقاوم باشند، به هنگام خرید نازل ها به مشخصات فنی آنها قبل از خرید توجه کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر