خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه بستن فیلتر دیسکی به چه صورت است؟

فهرست مطالب

فیلتر دیسکی آب کشاورزی دستگاهی است که به عنوان فیلتر ثانویه در فرآیند تصفیه آب استفاده می شود. کارآیی این فیلتر ها بیشتر از فیلتر های مشبک است و شکل ظاهری آن شبیه فیلتر های مشبک است که به جای مش از دیسک های پلاستیکی ساخته شده اند. این فیلتر ها از دیسک یا حلقه های روی هم ساخته شده اند که شبیه واشر هستند. مجموعه دیسک ها درون یک لوله ثابت در داخل یک محفظه بسته قرار دارد. بر روی صفحات برجستگی هایی وجود دارد که ذرات ریز شن و جلبک های کوچک در داخل برجستگی ها یا شیارها گیر کرده و آب تمیز بین دیسک ها خارج می شود. ذرات بزرگتر نیز ممکن است قبل از ورود آنها به سطح خارجی دیسک ها گیر کنند. اندازه این شیارها در دستگاه تصفیه آب فیلتر دیسکی قدرت تصفیه آب را تعیین می کند ، اما در یک بررسی کلی دستگاه تصفیه آب فیلتر دیسکی ذرات بین 5 تا 120 میکرون را گرفته و به ذرات بزرگتر اجازه عبور می دهد.

انواع فیلتر های دیسکی

در یک نوع از دسته بندی، فیلتر های دیسکی به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم بندی می شوند. فیلتر های دستی را بعد مدت زمانی، باید به صورت دستی شستشو داد و نوع اتومات فیلتر دیسکی آبیاری به صورت خودکار و اتومات فیلتر را شستشو می دهد.فیلتر های دیسکی با سایز ¾ اینچ در ابعاد کوچک موجود هستند و ابعاد بزرگتر فیلتر دیسکی آب کشاورزی مانند ¼، ½، 1، 2 ، 3، 4 و 6 اینچ برای استفاده در پروژه های صنعتی بزرگ و آب های کشاورزی قابل استفاده می باشند. مش این فیلتر ها 5، 20، 50، 100، 130، 200 میکرون است. در طبقه بندی دیگر فیلتر دیسکی آب کشاورزی به دو نوع فیلتر مدولار و فیلتر هلیکس دسته بندی می شود.

کیفیت فیلتر دیسکی به چه عواملی بستگی دارد؟

فیلتر دیسکی کیفیت آب کشاورزی به شکل ظاهری فیلتر دیسکی ، طول بدنه فیلتر ، زاویه شیارها و تعداد این شیارها ، مقدار و اندازه ذرات معلق در آب بستگی دارد. حلقه ها یا دیسک های همرنگ همان اندازه هستند. هرچه مقدار و اندازه ذرات بیشتر باشد ، آبیاری فیلتر دیسکی سریعتر گرفته یا مسدود می شود. وقتی افت فشار بین مانومتر ورودی و خروجی از مقدار مشخص شده در کاتالوگ سازنده بیشتر شود ، زمان آن است که شستشوی معکوس یا اصطلاحاً فیلتر انجام شود. معمولاً افت فشار بین 1 تا 4 متر نشانگر گرفتگی شیارها و نیاز مبرم آنها به حفر است.

دلایل برتری فیلتر دیسکی آبیاری نسبت به فیلتر توری

•    ظرفیت فیلتر دیسکی آب کشاورزی نسبت به فیلتر توری آبیاری بالاتر است.•    عمر مفید فیلتر دیسکی آبیاری بیشتر از فیلتر توری است.•    مقاوم تر از فیلتر توری است.•    حفظ و نگهداری فیلتر دیسکی آب کشاورزی آسان تر از فیلتر توری است.

نحوه بستن فیلتر دیسکی به چه صورت است؟

بکواش فیلتر دیسکی آبیاری یا شستشوی اتوماتیک فیلتر دیسکی

فیلتر های ثانویه وقتی که اختلاف بین فشار ورودی و خروجی تصفیه آب فیلتر دیسکی بیش از 1 بار باشد ، به عملیات شستشو یا بکواش نیاز دارند. شستن دیسک های آب کشاورزی فیلتر دیسکی به صورت دستی یا خودکار انجام می شود. در حالت دستی ، شیر ورودی و خروجی فیلتر را ببندید. سپس شیر انتهایی فیلتر را باز کنید تا فشار داخل محفظه صفر شود. عدم انجام این کار ممکن است باعث شود کلاه فیلتر از بین برود. کمربند را به آرامی از دستگاه جدا کرده ، دیسک ها را رها کرده و به آرامی با برس بشویید ، قسمت زیرین و بالای دیسک ها را با دقت بررسی کنید تا از شن و ماسه بر روی آنها رد شود ، سپس خود را با احتیاط در کف خود قرار دهید. در حالت اتوماتیک ، شیر ورودی را ببندید و شیر بکواش را باز کنید. در این حالت ، آب از زیر فیلتر (خروجی به طور معمول فیلتر) به داخل محفظه تحت فشار زیاد بین دیسک های کثیف و گرفتگی عبور می کند و شن و ماسه و تمام مواد معلق را از آبیاری فیلتر دیسکی جدا می کند و از طریق دریچه بکواش تخلیه می شود. شایان ذکر است ؛هنگام شستشو علاوه بر موارد ذکر شده به نکات زیر نیز توجه کنید.•    بستن صافی در قسمت ورودی و خروجی•    باز بودن درب فیلتر•    توصیه می شود در آب تمییز شسته شود به دلیل حساسیت دستگاه به جلبک

نکات مهم فیلتر های دیسکی

1.    سعی کنید بیش از یک فیلتر در سیستم داشته باشید تا به هنگام بکواش یکی از آن ها بقیه کار کنند.2.    فیلتر های ثانویه یا فیلتر دیسکی آبیاری کشاورزی نسبت به جلبک بسیار حساس بوده و در صورت وجود جلبک سریعاٌ مسدود می شوند. در خصوص وجود جلبک سعی شود قبل از فیلتر دیسکی تصفیه آب از فیلتر های شنی استفاده شود. در صورت غیر ممکن بودن این کار دیسک ها را با فاصله زمانی کم شستشو دهید.3.    اگر برای استفاده از آب چاه از شافت و غلاف روغنی استفاده می شود می بایست آب استخر به گونه ای تخلیه شود، زیرا روغن ها باعث گرفتگی دیسک ها در فیلتر دیسکی آب کشاورزی می شوند.4.    خرابی یکی از اجزای تشکیل دهنده فیلتر دیسکی سبب عملکرد نادرست فیلتر می شود نهایتاً کارکرد لازم را دستگاه نخواهد داشت به همین دلیل توصیه می شود به صورت دوره ای اقدام به بررسی فیلتر دیسکی آبیاری شود.

مزایای استفاده از فیلتر دیسکی آبیاری

•    فیلتر دیسکی آب کشاورزی به دلیل جداسازی ذرات با حداکثر قطر 200 میکرون، ذرات ریز موجود در آب که موجب گرفتگی و رسوب در قطره چکان ها و آب پاش ها می شود را می گیرد.•    فیلتر دیسکی آبیاری دستی، به دلیل ارزان بودن بیشتر در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.•    فیلتر اتومات، به دلیل قیمت بالا، در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.•    مقاومت فیلتر دیسکی آبیاری در برابر زنگ زدگی•    استفاده آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    نصب سریع و آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    بازده بسیار بالا فیلتر دیسکی آبیاری•    افت فشار پایین فیلتر دیسکی آبیاری

نحوه بستن فیلتر دیسکی به چه صورت است؟

باید ها و نباید های استفاده از فیلتر های دیسکی

نکته مهمی که در طراحی سیستمهای فیلتراسیون می بایست به آن توجه نمود کارآیی فیلتر های مختلف و کاربرد متفاوت آنها می باشد.

اجزاء مهم فیلتر دیسکی عبارتنداز:

•    سیستم تمیزکننده یا بک واش•    همزن•    سیستم خلاء•    شاسی نگهدارنده قطعات•    کنترل کننده•    صفحات سرامیکی

نحوه بستن فیلتر دیسکی

فیلتر های دیسکی که با نام فیلتر ثانویه نیز شناخته می شوند، ساختمان بسیار ساده ای دارند و معمولاً صفحات مشبک توری آن ها از جنس پلاستیک ساخته می شوند. فیلتر دیسکی از دو قسمت اصلی که شامل بدنه اصلی و قسمت داخلی که کار تصفیه آب را انجام می دهد.بخش داخلی از دیسک هایی تشکیل شده که روی هم سوار شده اند و کار گرفتن ذرات ریز را انجام می دهد. برای تمیز کردن این دیسک ها باید آنها را از انتهای قطعه خارج کرد  و زیر آب با برس شسته شود. هنگام بستن فیلتر دیسکی باید به مسیر ورود و خروج آب به آن دقت کرد که از ورودی آن آب تصفیه نشده وارد می شود و از طرف دیگر آب تصفیه شده خارج می شود.این محصول در سیستم آبیاری لوله پلی اتیلن قطره ای و بارانی استفاده فراوانی دارد.نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که می‌توان در غالب طرح‌ها تنها از فیلتر دیسکی استفاده نمود و هزینه طرح را پایین آورد، بخصوص در طرح‌های آبیاری قطره ای و کشاورزی.

نکات قابل توصیه در استفاده از فیلتر دیسکی

شستشوی فیلتر دیسکی معمولاً زمانی انجام می شود که اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر، بیشتر از حداکثر مقدار درج شده در بروشور شرکت سازنده شود (معمولاً حدود ۴ متر).در شستشوی دستی فیلتر دیسکی موارد زیر بایستی رعایت شود:– شیرهای ورودی و خروجی صافی بسته شوند.– شیر تخلیه انتهایی فیلتر دیسکی را باز کرده تا آب داخل آن خارج و فشار داخل فیلتر صفر شود. در غیر اینصورت ممکن است درپوش پرت شود.– درب فیلتر باز شود.– دیسک ها از محفظه فلزی بدون اینکه به آن ها آسیبی برسد با احتیاط خارج شود و در محلول آب و شوینده در دمای ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه نگه داشته شود. سپس به وسیله آب معمولی و برس پلاستیکی سطح دیسک ها تمیز شود. 
نحوه بستن فیلتر دیسکی به چه صورت است؟
 – قبل از قرار دادن دیسک ها در محل محفظه فلزی خود، حتما دقت شود در زیر و یا روی واشر لاستیکی کف استوانه، مواد خارجی مانند شن باقی نمانده باشد.– فیلتر دیسکی در مقابل جلبک بسیار حساس بوده و سریعاً مسدود می شوند. به همین علت در آب های حاوی جلبک، بایستی شستشوی آن ها زودتر انجام شود.– در چاه هایی که برای بالا کشیدن آب از شافت و غلاف استفاده شده است، روغن استفاده در روانکاری قطعات شافت و غلاف، همراه آب به سیستم فیلتراسیون وارد شده و باعث گرفتگی سریع فیلتر دیسکی می شود.– برای جلوگیری از ورود روغن به سیستم های آبیاری توصیه می شود، استخر ذخیره کم آب شود و روغن های روی آب به گونه ای از استخر خارج شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر