خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن

فهرست مطالب

امروزه وجود تنوع بسیار بالای دستگاه های علفزن و چمن زن و نوآوری هایی که طراحان برای پسند بازار موجب شده تا این دستگاه  در انواع مختلفی طراحی و به بازار عرضه گردد که انتخاب و استفاده بهینه از دستگاه نیازمند شناخت کافی می باشد.

همانطور که می دانید به طور کلی دستگاه های قابل حمل دوشی و پشتی علفزنی را می توان در سه گروه شامل دستگاه حاشیه زن ، دستگاه علفتراش  و دستگاه چندکاره دسته بندی نمود. دستگاه علفتراش و دستگاه حاشیه زن در ظاهر بسیار به هم شباهت دارند، اما انتهای شافت دستگاه حاشیه زن تنها هد نخ نصب می گردد که برای برش چمن و علف هرز تازه در کناره هایی که دستگاه چمن زن قابل استفاده نیست کاربرد دارد؛ در حالی که انتهای شافت دستگاه علفتراش علاوه بر هد نخ می توان انواع تیغه را نیز نصب نمود و توده های بسیار متراکم علف، بوته های خشبی و حتی درختان تا قطر 10 سانتی متر (4 اینچ) را کوتاه کرد.

دستگاه های علفتراش توان موتوری بالاتر (حجم موتور 33cc تا 52cc) دارند و گاهی دستگاه همه کاره نیز به حساب می آیند اما دستگاه حاشیه زن معمولا برقی و یا موتوری با حجم موتور 26cc  می باشد.اگر متوجه شدید که تکه های چمن در حین اجرای ماشین چمن زنی بریده نشده باشد ، احتمالاً تیغه ها کمرنگ  می باشند. تیغه های موجود در ماشین چمن زنی به مرور زمان کسل می گردند و برای کار موثر جسم باید مرتباً تیز یا حتی تعویض شوند.

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن :

آشنایی با سرویس های ابتدایی ماشین آلات سبک مانند چمن زن های موتوری، شامل تعویض تیغه، رفع گرفتگی تیغه، آچارکشی و... از جمله عملیات مورد نیاز هر کاربر است. در ادامه قصد داریم به صورت گام به گام نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن را شرح دهیم.  تعویض تیغه ها نسبتاً آسان می باشد و اگر روش صحیح آن را بدانید سریع می توان آن را انجام داد.

تیغه های فلزی : این تیغه ها در انواع مختلف برای انجام سنگین ترین عملیات های علفزنی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از تیغه تیز : همانطور که گفته شد هر زمان که تیغه کند شود یا باید تیز و یا باید تعویض گردد . تیز کردن باید با ابزار و به روش صحیح صورت گیرد. برای مثال در شعاع انحنای لازم مابین دو دندانه تیغه وجود دارد، تیز کردن تیغه نباید به صورتی باشد که این انحنا از بین برود.

چنانچه اطلاعات کافی و مهارت لازم جهت  تیز کردن تیغه را ندارید از انجام نمودن آن صرف نظر کنید و تیغه را تعویض نمایید . تیز کردن دستی تیغه منجر به ایجاد دندانه های برش غیر متعادل خواهد شد و در نتیجه لرزش در زمان کار بالا می رود که همین امر عمر دستگاه را کوتاه می نماید و موجب خرابی سریعتر دستگاه خواهد شد.

در مرحله اول بدنه ماشین چمن زن را بلند کنید تا چاقو در معرض دید قرار گیرد . توجه به موقعیت کاربراتور و مخزن روغن از اهمیت بالایی برخوردار است  تا هنگام بلند كردن روغن به موتور ، چمن و خود روغن نریزید.

بنابراین مطمئن ترین راه برای انجام این کار چرخاندن ماشین چمن زنی به دسته پشت می باشد که بعد از آن  باید با نوعی وزنه فشار دهید و یا اینکه شخص دیگری آن را در جای خود ثابت حفظ کند. لازم به ذکر است این روش برای همه چمن زن ها شدنی نمی باشد . بنابراین ، قضاوت خود را انجام دهید و در صورت لزوم کتابچه راهنمای مالک آن را مطالعه کنید.

بهتر است این کار هنگامی صورت گیرد  که سوختی در موتور باقی نمانده است. صبر کنید تا سوخت برای تعویض تیغه به اتمام برسد یا مخزن سوخت را با یک شلنگ نوعی پارچه ابریشمی خشک و از وجود سوخت دستگاه پاک نمایید.همچنین می توانید پمپ های ابریشمی را  از فروشگاه های لوازم سخت افزاری یا لوازم خودرو تهیه نمایید. این از ریختن سوخت به بدنه موتور جلوگیری می نماید.

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن

مرحله بعدی از برق کشیدن استارتر می باشد.این امر برای احتیاط و جلوگیری از اتصال کوتاه یا جرقه الکتریکی به دلیل ریختن روغن و سوخت به دوشاخه احتراق صورت می گیرد. اگر دستگاه را به درستی قرار دهید مشکلی رخ نمی دهد، این کار صرفا جهت افزایش ایمنی بیشتر در حین کار می باشد.

اکنون پیچ نگهدارنده تیغه را بردارید.  از آچار سوکت که کاملاً متناسب می باشد استفاده نمایید و سپس در حالی که از دست دیگر خود استفاده می کنید ، توقف را بردارید تا چاقو از حرکت خود جلوگیری نماید. توجه داشته باشید که هیچ پیچ و مهره یا وسیله ای را که برای نگه داشتن تیغه در جای خود استفاده می شود را به اشتباه دور نریزید چرا که می توان از آنها استفاده مجدد داشت.

قبل از هر اقدامی دقت داشته باشید وضعیت تیغه ها بر روی دستگاه  به چه صورت می باشد. باید تیغه جدید را به همان موقعیت وصل کنید. معمولاً در طول مونتاژ لبه های تیز در خلاف جهت عقربه های ساعت قرار می گیرند. باز هم ، این روش در مورد انواع ماشین های چمن زنی کاربرد ندارد. بنابراین ، به موقعیت تیغه در دستگاه خود توجه کنید و تیغه جدید را در همان وضعیت  متصل کنید.

تیغه تعویض بخرید. اگر تیغه چاقوی شما واقعاً کسل کننده می باشد ، بهتر است یک تیغه جدید بخرید.در بعضی از ماشین های چمن زنی یک درپوش در پایین وجود دارد که دو تیغه کوچک را از هم جدا می نماید ، در حالی که برخی از ماشین های جدید از یک تیغه بلند و منفرد استفاده می کنند که شبیه خط کش می باشد .بررسی کنید و نوع تیغه  دستگاه چمن زنی را تشخیص دهید. همچنین می توانید در صورت داشتن دفترچه راهنمای موتور نیز بررسی نمایید.

می توانید تیغه خود را تیز نمایید  و مجددا استفاده کنید .چنانچه  تیغه کاملاً صاف و ناهموار است ، بهتر است یک تیغه جدید بخرید.تیغه جدید را در جهت صحیح جای گیری کنید. چاقوی جدید را در همان وضعیت چاقوی قدیمی قرار دهید ، سپس اقدام به توقف و پیچ ها را تعویض نمایید یا از یک مهاربند و پیچ و مهره جدید در اندازه مناسب استفاده کنید.

همچنین در صورت داشتن دفترچه می توانید  مشخصات مربوط به اندازه آچار برای بستن پیچ و مهره ها را در آن بررسی کنید  .در صورت نداشتن دفترچه دقت داشته باشید هنگام بستن  ، خیلی پیچ نزنید تا وقتی تیغه تار گردد ، زیرا این موجب  می شود که ماشین چمن زنی هنگام استفاده لرزش ایجاد کند.

لازم به ذکر است ممکن هست تیغه های موبر تنها برای یک مارک خاص ماشین یا یک مارک کل ماشین طراحی و ساخته شود. مظمئن شوید که تیغه چاقوی جدیدی که استفاده می کنید دارای طول تیغه چاقوی قدیمی باشد. همچنین از مناسب بودن فاصله قاب ماشین اطمینان خاطر پیدا نمایید . تیغه جدید را با دقت محکم کنید زیرا بسیار تیزتر از تیغه قدیمی خواهد بود.

توجه داشته باشید در حین انجام این کار از دستکش های ضخیم مکانیکی استفاده کنید تا دست خود را ایمن نگه دارید. علاوه بر این ، توصیه می شود برای نگه داشتن چاقو هنگام نصب ، از یک چوب کوچک استفاده شود. می توانید یک چوب کوچک بین تیغه و کیس قرار گیرد تا جلوی  چرخش جسم را بگیرد.

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن

دوباره تیغه را بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که تیغه به درستی قرار گرفته باشد و هنگام حرکت آن را به سمت بالا و پایین لرزانید. قبل از استفاده از موتور روغن را بررسی کنید تا مطمئن شوید مقدار آن کافی می باشد.باک بنزین را دوباره پر کرده و قبل از استفاده از موتور دوباره آن را مجدد بررسی نمایید همچنین فیلتر هوا را چک کنید تا روغن به کف فیلتر نفوذ نکند ، سپس سیم شمع استارت را تعویض نمایید.پس از انجام یک بررسی سریع ، می توانید ماشین چمن زنی خود را شروع کرده و با تیغه های جدید با کارایی بیشتری اقدام به چمن زدن نمایید.

نگهداری از علف زن، چمن زن و شمشاد زن

از این دستگاه ها در شرایط استاندارد و ایمن استفاده کنید. برای درک این استانداردها و مسائل ایمنی، باید به دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری ماشین چمن زنی که توسط سازنده ارائه شده است مراجعه کنید. مهمترین چیزی که در ابتدا باید یاد بگیرید این است که چگونه به سرعت موتور را در مواقع اضطراری خاموش کنید.

قبل از شروع استفاده از دستگاه موارد زیر را بررسی کنید:

• تیغه دستگاه عاری از علف، برگ و علف باشد.• تیغه دستگاه یا کابل های آن خمیده، ترک خورده یا ساییده نشده باشد. تیغه های آسیب دیده و قطعات فرسوده می توانند خطرناک باشند.• اپراتور هنگام استفاده از ماشین های چمن زنی بزرگ باید ماشین را کنترل کند و به اصطلاح ماشین را مهار کند. شانه‌ها، بازوها و دست‌های اپراتور ریلکس و مسلط باشد و کمر اپراتور صاف باشد.

تجهیزات ایمنی شخصی

لباس کار شما باید متناسب با دمای محیطی باشد که در آن کار می کنید. شما باید موارد زیر را رعایت کنید:

• هنگام چمن زنی چمن و درختچه از کلاه ایمنی استفاده کنید.برای کاهش آسیب شنوایی، گوش بند را روی گوش خود قرار دهید.• از عینک ایمنی و محافظ صورت برای جلوگیری از برخورد تیغه ها با اشیاء دیگر استفاده کنید.• برای محافظت از پاهای خود از چکمه های ایمنی ضد لغزش با دندان مصنوعی فلزی استفاده کنید.• برای گرم و خشک نگه داشتن دست ها از دستکش ایمنی دو تکه استفاده کنید. در غیر این صورت، افرادی که با ماشین های ارتعاشی مانند ماشین های چمن زنی کار می کنند، ممکن است به بیماری لرزش انگشت سفید یا سندرم انگشت سفید مبتلا شوند.• مطمئن شوید که یک کیت کمک های اولیه دارید که با ماشین چمن زنی کار می کند و اطلاعاتی در مورد استفاده از این کیت در صورت بروز حادثه به دست آورید.

نگهداری از علف زن

جلوگیری از آتش سوزی

• در حین کار سیگار نکشید.q هنگام سوخت گیری موتور را خاموش کنید و بگذارید خنک شود.• در جای تمیز سوخت گیری کنید، مراقب باشید که سوخت از مخزن نریزد.• پس از سوخت گیری حداقل 3 متر از محل سوخت گیری فاصله بگیرید و سپس دستگاه را روشن کنید.• هرگز از ماشین چمن زنی با انتهای آسیب دیده استفاده نکنید و بلافاصله پس از آسیب، دستگاه را نزد یک سرویس دهنده مجرب ببرید.•    در زمانیکه دستگاه روشن است و هرز می گردد و قصد استفاده از آن را ندارید، دستگاه را ترک نکنید.• سوخت مورد نیاز را در جای خنک و در ظرف مناسب نگهداری کنید.هنگام استفاده از ماشین چمن زنی، یک چنگک، بیل یا پارچه ضخیم آماده برای خاموش کردن آتش کوچک داشته باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر