خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

فهرست مطالب

پد سلولزی به عنوان یک صفحه ضخیم و موج داری به شمار می آید که در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارد و توسط شرکت های مختلفی تولید و تهیه می گردد. جنس غالب آن ها از کاغذ کرافت می باشد.این کاغذ از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. از این کاغذ برای مصارف مختلفی مورد استفاده واقع می گردد. از آن جمله می توان به: خیاطی با کاغذ الگو، بسته بندی محصولات به علت مقاومت بسیار بالا و بی نظیر این کاغذ و... اشاره کرد.

به پد که از جنس کاغذ کرافت ساخته می شود؛ پد سلولزی اطلاق می گردد که از وجود این پد سلولزی است که در سیستم سرمایش گلخانه ها استفاده به عمل آورده می شود. بنابراین به طور کلی از پد سلولزی به منظور سرمایش تبخیری استفاده می شود و این قابلیت را دارد که مقدار زیادی از آب را به خود جذب کند.

عمده ترین کاربرد استفاده از پد سلولزی به منظور استفاده به عنوان سرمایش در فضای گلخانه هاست که درست به مانند پوشال های موجود در کولرهای آبی عمل می کند منتهی با این تفاوت که کیفیت و کارایی پد سلولز قابل قیاس با پوشال کولرهای آبی نیست.توضیح اینکه عملکرد این پدها به میزان 12 درصد از پوشال های کولر آبی بیشتر می باشد. به همین علت است که از وجود آن ها در گلخانه ها استفاده می نمایند.

استفاده از فن و پد گلخانه

همان طور که با پد سلولزی آشنا شدید؛ یادآور گشتیم که از این پد سلولزی بیشتر به جهت استفاده از فضاهای گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی فن و پد گلخانه از جمله تأثیرگذار ترین روش های ممکن به جهت خنک نمودن گلخانه ها و پایین نگه داشتن دمای موجود در فضای گلخانه به شمار می آید.

به طور کلی سیستم عملکرد این فن و پد گلخانه ای بدین شکل است که آب از طریق پمپ به روی پد ها ریخته شده و سبب ایجاد رطوبت در آن ها می گردد. بنابراین در صورت وجود هوای گرم با استفاده از فن و پد گلخانه ها هواهای گرم را به راحتی از طریق این پدها به بیرون خارج می سازد. و سبب خنک و رطوبت هوای موجود می گردد.وجود فن ها نیز با قابلیت مکش آن ها سبب جریان هوای داخل گلخانه ها می گردد تا دمای گلخانه ها را 10 الی 15 درجه کاهش دهند. بنابراین به طور کلی سیستم گرمایشی گلخانه و سرمایشی آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

عمر مفید پد سلولزی گلخانه

همان طور که گفته شد جنس پد سلولزی از نوعی کاغذ است. بنابراین بدیهی به نظر می رسد که این پدها نیز پس از مدت زمانی استفاده در برابر آب دچار پوسیدگی شده و از کیفیت و کارایی آن ها پس از گذر مدت زمانی استفاده کاسته شود.

بنابراین پد سلولزی نیز به مانند پوشال کولرهای آبی ممکن است پس از یک مدت زمانی نیاز به تعویض باشد و بایستی این نکته را در نظر داشت که هر چیزی یک عمر مفید دارد که عمر مفید پد سلولزی را نیز بایستی در نظر گرفت که ممکن است سرانجام روزی دچار خرابی و عدم کارایی گردد.

هر چند که در خصوص پد سلولزی نسبت به پوشال های کولر آبی بحث کمی فرق می کند. چرا که در این پدها از پوشش های رزین بسیار ویژه و خاصی استفاده شده است که سبب افزایش مقاومت شیمیایی آن ها شده است.اما با ذکر این مسائل به هیچ عنوان نمی توان از تعویض آن ها پس از یک مدت زمانی استفاده غافل شد و بایستی به عمر مفید پد سلولزی توجه نمود. به طور کلی عمر مفید پد سلولزی بنا بر تولیدکننده آن ها متغیر است.

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

همان طور که می دانید پد سلولزی را شرکت های مختلفی تولید می کنند که کیفیت و کارایی هر یک از آن ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد و همین مسئله سبب متغیر بودن عمر مفید آن ها می گردد.اما به طور معمول اگر بخواهیم عمر آن ها را تخمین بزنیم؛ می توان این گونه اذعان داشت که اگر پوشال های معمولی کولر آبی پس از گذشت یک سال بایستی تعویض گردند و کیفیت و کارایی آن ها رو به افت نموده است.در خصوص پد سلولزی این روند هر چند سالی یک بار یا به عبارتی هر 5 سال یک بار ممکن است قابل تعویض باشد. هر چند که این آمار و ارقام دقیق نیست ولی به طور معمول این گونه است.

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

پس از ذکر مسئله عمر مفید پد سلولزی و این مسئله که ممکن است پد سلولزی نیز پس از یک مدت زمانی از عمر مفید آن کاسته گردد؛ می بایست به نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه نیز اشاره شود تا به این منظور با مراقبت نمودن و نگهداری از آن در فضای گلخانه ها بتوان به عمر آن ها افزود و به مدت بیشتری از وجود آن ها به منظور سیستم سرمایشی گلخانه ها استفاده به عمل آورد. برای این منظور می بایست به یک سری اصول توجه واهتمام ورزیده شود که به شرح زیر می باشند:

1-    استفاده از فیلتر

به منظور جلوگیری به عمل آوردن از جمع شدن رسوبات روی پد سلولزی بهتر است پیش از ورود آب به سیستم از فیلتر استفاده نمود.

2-    کاهش دفعات خاموش و روشن کردن سیستم

به منظور جلوگیری به عمل آوردن از رسوب های بیشتر روی پد سلولزی می بایست تا حد امکان از تعداد دفعات روشن و خاموش کردن سیستم خنک کاری گلخانه کاست تا رسوب بیشتری روی آن ها شکل نگیرد.

3-    شستشوی پد سلولزی توسط آب

به منظور افزایش طول عمر پد سلولزی می توان به صورت دوره ای پدهای سلولزی را با آب مورد شستشو قرار داد و آن را تمیز نگه داشت.

4-    عدم استفاده از آب شور

بایستی در نظر داشت که آب شور یا بازیافتی، آب کلردار و معدنی سبب رسوب گذاری روی پد سلولزی می گردد و باعث می شود تا راندمان سیستم سرمایشی آن با افت چشمگیری مواجه گردند.با رعایت تمامی این موارد می توان به خوبی از پد سلولزی گلخانه ای مراقبت و نگهداری نمود تا به این منظور با نظافت و تعویض پدهای سلولزی به عمر مفید آن ها تا حد بسیار زیادی افزود.

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

راهکار هایی برای جلوگیری از تجمع املاح بر روی پد سلولزی:

یکی از معضلات پد سلولزی، تجمع کردن املاح و رسوب آن ها بر روی پد می باشد. برای ان که بر روی پد سلولزی املاح جمع نشود و کارایی و خاصیت این پد حفظ گردد، لازم است که اموری برای این کار در نظر گرفته شود. از جمله روش ها و راهکار ها برای جلوگیری از تجمع املاح بر روی پد سلولزی را در ادامه توضیح خواهیم داد. شایان به ذکر می باشد که علاوه بر تهیه پد های سلولزی از جای مطمئن و معتبر و داشتن برچسب گارانتی، توجه به یک سری نکات راجع به پد سلولزی گلخانه ضروری است از جمله مواردی که در زیر به آن ها اشاره می نماییم:

•    استفاده از آب هایی که املاح کمتر و دمای کمتری دارد.•    استفاده از مخازن آب زیر زمینی و عدم استفاده از کانال ها و آب های سطحی که حاوی مقادیر زیادی جلبک و مواد معلق و دمای بالایی است.•    شستشوی پد های سلولزی گلخانه را به موقع انجام دهید. تعویق در انجام این کار کارایی و راندمان پد را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که عمر مفید پد سلولزی حدوداً 5 سال است.•    آب مخزن به صورت هفتگی یا هر دو هفته یک بار باید تعویض گردد.•    به عنوان مثال در یک روز گرم و خشک، آب با دبی 0.4 لیتر بر دقیقه می تواند از روی سطح پد سلولزی تبخیر شود که منجر به تشکیل رسوب بر روی پد سلولزی می شود.راهکاری که برای این امر در نظر گرفته شده این می باشد که معمولا پیشنهاد می شود که:•    تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید و علاوه بر اینکه نمک ها رو شستشو می دهد، از طریق دریچه ای که روی لوله خروجی پمپ تعبیه شده خارج شود. این دریچه با افزایش سرعت حرکت آب باعث شستشوی هرچه بهتر نمک ها می شود. اما دقت داشته باشید که فشار زیاد آب باعث آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه می شود.•    با ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی از رسوب ها جلوگیری می شود، هم چنین شستشو با محلول سرکه و آب نیز توصیه می شود.•    پد سلولوزی بعد از مدتی ممکن است بوی نامطبوعی بدهد که نشان دهنده تجمع رسوبات بوده و نیاز به شستشو دارد.•    علف های هرز اطراف پد سلولوزی را از بین ببرید تا باعث گرفتگی سیستم نشوند.•    شستن زیاد پد سلولزی گلخانه ای باعث نرم شدن و از بین بردن آن ها می شود. شستشوی پد ها را به طور منظم و طبق برنامه زمانی مشخصی انجام دهید

مزایای سیستم پد سلولزی گلخانه

1. این پد ها مقاومت قوی در برابر مواد شیمیایی دارند و در برابر تجزیه و پوسیدگی مقاوم هستند.2. این پد پرکاربرد باعث می شود که محیط به درجه حرارت و درجه مورد نیاز برسد.3. ماندگاری سلولز پد بیشتر از پوشال های کولر است.4- میزان جذب این پد ها بسیار بیشتر از پوشال های کولر است و ظرفیت خنک کنندگی بالاتری دارند.5. این پد ها وزن کمی دارند و تقریباً آلودگی ندارند. همچنین از نظر بصری و طراحی بسیار زیبا هستند.6. برعکس ، پوشال های کولر باعث تجمع باکتری های مضر نمی شود ، بنابراین باعث بیماری های تنفسی ، بیماری های ریوی و حساسیت نمی شود.7- گرد و غبار و حشرات موجود در هوا ، به ویژه در سایتهای صنعتی ، جذب این پد ها شده و از محیط خارج می شوند.8. آنها توسط آب آسیب نمی بینند و نیازی به تعویض منظم آنها ندارید.9.با اینکه محیط را پاکیزه می کنند اما بوی بدی ندارند.10. استفاده از پد سلولز می تواند هزینه ها را کاهش داده و از اتلاف انرژی جلوگیری کند. ساختار این ایده های پد یکپارچه است و دارای شبکه ای منظم است ، بنابراین از حالت اولیه منحرف نمی شود و به مرور زمان شکل خود را تغییر نمی دهد.11. این پد ها باعث آلودگی محیط نمی شوند ، زیرا موادی که برای تولید محصول در طبیعت استفاده می شود به راحتی تجزیه و جذب می شوند.12. استفاده از پد سلولزی در گلخانه می تواند سرعت رشد و عملکرد را افزایش داده و کیفیت محصول را بهبود بخشد.

رسوب زدایی پد سلولزی

پدهای سلولزی به طور کلی تا 5 سال قابل استفاده است و هرگز فرسوده نمی شود. تنها دلیل جایگزینی آنها مشاهده مشکلات بهداشتی است. اگر پد سلولز آسیب ندیده است ، بهتر است آنها را بعد از 3 یا 4 سال جایگزین کنید ؛ زیرا این محصول از پلاستیک و مواد شیمیایی ساخته شده است. برای شستن پد سلولزی ، ابتدا یک محلول مخصوص تهیه کنید.

این محلول ها در همه فروشگاه ها موجود است برای شستن پد سلولزی ابتدا باید پمپ تهویه مطبوع را روشن کرده و اجازه دهید 15 دقیقه کار کند. سپس پد را مرطوب کرده و سپس کولر را خاموش کنید. سپس محلول را در سبد پمپ بریزید. سپس کولر را روشن کرده و 2-3 ساعت نگه دارید.

وقتی کولر گازی کار می کند ، محلول به تمام قسمتهای پد نفوذ کرده و رسوب زدایی می کند.یکی از عوامل متعددی که در رسوب سلولز پد دخیل است ، تعداد دفعات بسته شدن و باز شدن آن است. علاوه بر این ، نوع آبی که در کولر استفاده می کنید در این زمینه بسیار موثر است.

بنابراین ، توصیه می شود از آب خالص استفاده کنید. بهتر است از محلول های شیمیایی برای رسوب زدایی پد سلولزی استفاده نکنید. زیرا این محلول ها می توانند باعث خوردگی پد شوند. برای این کار ، بهتر است از برخی گروه ها و اسیدهای شیمیایی دیگر استفاده کنید.

روش دیگر استفاده از آب فشار قوی و یک برس پلاستیکی نرم برای رسوب زدایی از بسته بندی سلولز است.این محلول بسیار مناسب است زیرا می تواند شوری و رسوبات پد را بدون آسیب رساندن به بافت پد از بین ببرد. سعی کنید هر از گاهی پدهای سلولزی را پاک کرده تا از تجمع قارچ ها جلوگیری شود. البته به منظور جلوگیری از رشد قارچ ها می توان سیستم آبرسانی را به مدت 45 تا 70 دقیقه در روز قطع کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر