خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه نگهداری از علف تراش

فهرست مطالب

دستگاهی که با آن علف های هرز باغچه، چمن ها ، یونجه و علوفه را می تراشد و درو می کند. در واقع دستگاه علف زن یکی از پر کاربردی ترین ابزارهای باغبانی است و به راحتی کار هرس کردن را انجام می دهد. دستگاه علف زن در ابعاد و شکل های متفاوت طراحی و تولید شده و هر کدام از این طرح ها ، مناسب یک فضای خاص و هرس کردن یک گیاه خاص کاربر دارد. در گذشته از داس برای هرس کردن علف های هرز استفاده می شده اما الان کار راحت تر شده به گونه ای که از دستگاه علف زن استفاده می شود.

دستگاه علف زن مانند یک داس پر قدرت و پر سرعت عمل می کند که توسط یک موتور الکتریکی و یا بنزینی به چرخش درآمده و به راحتی هر گیاهی را در ابعاد و اندازه ی متفاوت می تراشد. دستگاه علف زن در سال 1827 توسط یک مهندس خلاق انگلیسی به نام ادوین بیرد اختراع شد، این دستگاه قدرت این را داشت که علف های هرز را بتراشد.

دستگاه علف زن در حین حرکت ، کار تراشیدن علف ها را انجام می داد و تمام توان حرکت تیغه ها از طریق نیروی انسانی تامین می شد. با گذشت زمان این دستگاه در ابعاد بزرگتر و با هدف برداشتن محصولات کشاورزی طراحی شد که به جای نیروی انسانی ، از نیروی اسب و گاو استفاده می کرد.که آن را به حرکت در آورد تا آنکه در اواخر قرن نوزدهم ، اولین علف زن ها که با قدرت نیروی بخار کار می کرد اختراع شد.

ضرورت استفاده از دستگاه علف زن

ابزارهای زیادی در باغبانی مورد استفاده قرار می گیرند، ابزارهایی که می تواند همراه با سرعت بیشتر، اتلاف زمان کمتر و صرف انرژی کمتری، عملیات باغبانی را به انجام برساند. برای رشد بهتر و زیبا کردن چمن پارک ها و فضاهای باز نیاز است که از دستگاه علف تراش استفاده کرد چون هرس کردن چمن و علف ها و حتی گیاهان کوچک، یک عملیات سخت باغبانی است که امروزه همراه با یک دستگاه قدرتمند علف تراش صورت می گیرد . دیگر نیازی نیست که با استفاده از ابزارهای سخت ، یا با دست ،اقدام به هرس کردن ،چمن ها و علف ها کنید، کافی است که از دستگاه علف زن برقی و یا بنزینی استفاده کنید که با سرعت کار هرس کردن را انجام میدهد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه علف تراش

دسته دستگاه علف تراش

کلیدهای کنترل دستگاه علف زن بر روی دستگاه قرار گرفته است . این دسته ها براساس نوع طراحی و هدف از طراحی به شکل دایره ای ، عصایی و یا شبیه به دسته های دو چرخه است.

موتور دستگاه علف تراش

مهمترین قسمت در دستگاه علف زن ، موتور می باشد . چون هر دستگاهی با موتور کار می کند. قدرت بالای این ابزار از طریق موتور انجام می گیرد. موتور دستگاه علف زن یا به صورت موتور تک سیلندر بنزینی ، موتور برق شارژی و یا به صورت موتور برقی تک فاز باشد. در انواع دستگاه های بسیار بزرگ و صنعتی علف تراش، موتورهای بسیار پر قدرت به کار رفته. موتورها در دستگاه های علف تراش ساده و کوچک به حالت دو زمانه و یا چهار زمانه طراحی شده اند که می توانند سرعت های متفاوتی داشته باشند.

نحوه نگهداری از علف تراش

تیغه دستگاه علف زن

تیغه در دستگاه علف زن یک پروانه با پره های بسیار تیز است. این تیغه می تواند شامل 2 الی 8 پره باشد. پره ها در تیغه دستگاه علف زن به شکل دندانه دار هستند تا بتوانند . خاصیت برندگی مانند اره ها را پیدا کنند. نوع تیغه ها و تعداد پره ها با توجه به مدل دستگاه علف زن و هدف از طراحی آن با هم فرق می کند .

در انواع خاصی از دستگاه علف زن تیغه با ساختار نخی به کار رفته، یک نخ مخصوص و دندانه دار که به ترتیبی می تواند عملیات برش علف ها را انجام دهد.میله واسط ارتباطی بین اپراتور دستگاه تا موتور تیغه برقرار می کند. این میله به گونه ای طراحی شده تا به حالت عصا مانند، در اختیار اپراتور دستگاه قرار گرفته و به راحتی بتواند شرایط کارکرد آسان دستگاه را تامین کند.

نکاتی که باید در خرید دستگاه علف تراش به   آن توجه کرد:

1-قدرت دستگاه متناسب با نوع فعالیت شما باشد.2-کار کردن با دستگاه موجب بهم خوردن تعادل آن نشود تا ایجاد خطر نماید. دستگاه در حین کار بر اثر جابه جایی ها تعادل اپراتور را به هم نزند.3-از گارانتی و خدمات پس از فروش خوبی برخوردار باشد.4-در انواع بنزینی آلودگی کمی تولید می کنند ولی در انواع علف زن برقی ،باید  قدرت شارژ سریع تری داشته باشد و از طرفی موتور دستگاه علف زن صدای بسیاری تولید نکند.

انواع دستگاه علف زن

1-دستگاه علف زن برقی

در این نوع مدل دستگاه علف زن ، یک موتور الکتریکی دارد که می تواند یک تیغه چند پر را به گردش در آورد، قدرت مطلوب، تعمیر و نگهداری آسان، قیمت مناسب و شرایط کار در انواع محیط ها و امکان هرس کردن درختان از جمله مزیت های علف زن های برقی می باشند. دستگاه علف زن برقی در فضاهای بزرگ که دسترس به نیروی برق در آنجا محدود می باشد، به کار می رود. از جمله مشکلاتی که این دستگاه علف زن برقی دارد، تامین برق آنهاست.

2-دستگاه علف زن بنزینی

نیروی محرکه در این دسته از علف زن ها توسط یک موتور بنزینی تامین شده و این نوع از علف تراش پر استفاده ترین و رایج ترین علف زن هاست که کاربرد زیادی دارد. از مزیت های مناسب دستگاه علف زن بنزینی می توان، به قدرت آن و نیاز نداشتن این دستگاه به برق اشاره کرد. علف زن بنزینی با توجه به مزیت های که دارد از پر فروشترین نوع علف زن هاست.

نحوه نگهداری از علف تراش

3-علف زن دستی

این نوع از علف زن دستی در بین همه علف زن ها، طراحی ساده ای دارد. این علف زن ها بر سطوح ، مسطح کارآیی دارند و تیغه ها در صورت جابه جایی توسط اپراتور است که می تواند عملیات برش علف را انجام بدهند. فروش علف زن دستی ، رونق خود را در بازار هنوز دارد.

4-علف زن دوشی

نوع دیگری از طراحی علف زن ها ، علف زن دوشی است که مانند علف زن پشتی با هدف حذف وزن موتور بر دسته و تامین نیروی بیشتر، برای تراشیدن علف ها به کار می رود. در این نوع از علف زن ، موتور در انتهای دسته قرار داده شده و سنگینی دستگاه از طریق یک مجموعه بند ، مانند بر دوش اپراتور قرار می گیرد ، در واقع وزن تمام دستگاه در حین کار متوجه دست های اپراتور می باشد. در ساخت دستگاه علف زن دوشی یک میله باند حد فاصل میان موتور تا تیغه گردان دستگاه می باشد. علف تراش های دوشی به خاطر طراحی که دارند ، اگر چه کارکرد سخت تری در مقایسه با نمونه های پشتی دارند اما در نهایت از قدرت بهتری بهره مند هستند.

نحوه نگهداری از علف تراش

1-چک کردن سلامت شمع موتور علف تراش

شمع موتور علف زن ، قطعه ای است که یک سر آن سرامیکی است و سر دیگر آن فلزی که داخل سیلندر موتور قرار می گیرد. در واقع شمع ، ولتاژ مورد نیاز را از یک سر خود دریافت کرده و کارکرد ان این است که با تولید جرقه ، آغازگر عملیات انفجار داخل سیلندر باشد.

علائم خرابی شمع علف زن

1-احتمال دارد سر شمع سیاه شده باشد2-لرزش دستگاه نسبت به قبل بیشتر شده باشد.3-صدای علف  زن از حال طبیعی خارج شده باشد و نسبت به قبل زیاد باشد.4-با چند بار هندل زدن دستگاه روشن نشود

نکاتی که باید هنگام تعمیر و تعویض شمع با آن توجه کرد :

در صورتی که شمع خراب بود باید آن را تعویض کرد، هزینه تعمیر شمع زیاد نیست ولی باید به موقع آن را تعویض کرد چون اگر به موقع تعویض نشود، علف تراش دچار خام سوزی می شود، اگر سولفاته ای  روی شمع مشاهده کردید ، می توانید با یک سمباده سر الکترود و شمع علف تراش را تمیز کنید و بعد از هر 50 ساعت کار با دستگاه ، شمع را تعویض کنید. شمع موتور علف تراش وظیفه جرقه زنی برای انجام عملیات احتراق داخل سیلندر را بر عهده دارد. اگر این قطعه  خراب و معیوب شود، جریان احتراق به درستی در موتور انجام نمی شود و در نتیجه علف تراش دچار لرزش شدید و پس از مدتی روشن بودن، خود به خود خاموش می شود.

1-روغن موتور علف زن را چک کنید

هر دستگاه مکانیکی برای روانکاوی، نیاز به روغن دارد و در صورتی که دستگاه علف زن بدون روغن کار کند. بعد از مدت زمان کوتاهی، موتور دستگاه علف زن از کار می افتد. بهتر است بعد از هر 10 ساعت کار ، روغن موتور علف تراش را تعویض کنید. وقتی روغن موتور سیاه و رقیق بود ، یعنی اینکه روغن موتور فاسد شده و باید آن را تعویض کنید.

2-تخلیه باک بنزین موتور علف زن

بیشتر افراد این کار را جدی نمی گیرند و توجهی نمی کنند. و بعد از تمام شدن کار با علف زن ، باک بنزین را خالی نمی کنند . با خالی کردن باک دستگاه ، مانع از رسوب کردن و فرسایش موتور دستگاه شوید. بعد از اینکه باک را خالی کردید برای اینکه ته مانده بنزین از داخل کاربراتور خالی شود ، بهتر است دستگاه را چند بار هندل زده و روشن نگه دارید تا سوخت داخل کاربراتور خالی شود.

هنگامی که کارتان با دستگاه علف تراش تمام شده و می خواهید آن را در انبار بگذارید ، دستگاه را حتما خاموش کنید و از گذاشتن علف زن در نقاطی که ممکن است به باک آن ،آسیبی برسد، خودداری کنید. دقت داشته باشید طوری علف زن را روی زمین قرار دهید که هیچ صدمه ای به باک وارد نشود.

نحوه نگهداری از علف تراش

3-تیغه علف تراش را بررسی کنید

از تیغه های علف تراش شکسته و کند استفاده نکنید ، چون اگراز  تیغه ی شکسته و معیوب استفاده کنید، باعث وارد آمدن فشار زیاد به موتور دستگاه می شود. قبل از اینکه تیغه را نصب کنید دندانه های آن را چک کنید، اگر دندانه ای دچار شکستگی شود آن را تعویض کنید و یا آن را به تعمیرکار برگشت دهید. وقتی از تیغه معیوب و کند استفاده کنید ، به خوبی علف ها را نمی تراشد و این باعث فشار زیادی به موتور دستگاه وارد می شود. پس ، همیشه تیغه دستگاه را چک کنید و در صورت نیاز ، دندانه های آن را تیز کنید تا به موتور دستگاه فشاری وارد نشود.

4-بررسی سلامت فیلتر، بنزین علف زن بنزینی

فیلتر بنزین در واقع همان صافی بنزین است که مانع ورود ذرات غیر سوختی بنزین به داخل کاربراتور می شود. اگر فیلتر بنزین نباشد سوختی که داخل سیلندر می شود همراه با ناخالصی خواهد بود که به مرور زمان باعث رسوب خواهد شد که باعث آسیب رساندن به علف تراش شما می شود. بنابراین باید به صورت دوره ای فیلتر بنزین را بررسی کنید و اگر نیاز بود آن را تعویض کنید به این خاطر که بعد از مدتی خود فیلتر به دلیل عدم عبور همین ذرات که رسوب می کند و این باعث می شود تا فشار سوخت وارد شده به سیلندرها کاسته شده و در نتیجه علف تراش به خوبی کار نکند .

علائم خرابی فیلتر علف تراش :

1-بالا رفتن میزان مصرف سوخت دستگاه علف تراش2-کاهش قدرت موتور علف زن نسبت به گذشته3-با کشیدن هندل دستگاه روشن نشود و یا به سختی روشن شود4-زمانی که دستگاه در حالت ثابت و روشن است ، منظم کارنکند و علف تراش پس از روشن شدن خاموش شود.5-سر دنده های علف تراش را چک کنیدکاور روی تیغه را باز کنید و روی دنده ها و اطراف آن مقداری گریس بزنید ، این عمل باعث پایین آمدن دمای دستگاه و افزایش طول عمر دستگاه علف تراش می شود و در برخی از مدل ها برای ترزیق گریس ، یک پورت کوچک وجود دارد که در این صورت دیگر نیازی به باز کردن کاور روی دنده نیست6-مرطوب نگه داشتن نخ علف تراشبه یاد داشته باشید که همواره 24ساعت قبل از نصب نخ های علف تراش روی هد نخ ، آن ها در آب خیس کنید و در پایان کار برای حفظ رطوبت نخ علف تراش، آن را از هد نخ خارج کنید و در محیط مرطوب نگهداری کنید. با شروع کار جدید ، نخ ها در آب قرار دهید تا دوباره نرم و انعطاف پذیر شوند.7-قبل از کار با علف زن ، حتما محیط را از سنگ و کلوخ پاک کنید ، تا هنگام کار آسیبی به علف زن وارد نشود و باک علف زن سوراخ نشود.

عوامل موثر در انتخاب یک علف تراش مناسب

1-مساحت محل کار

انتخاب علف تراش با قدرت بالاتر و بیشتر برای محل کار با مساحت بزرگتر، عاقلانه تر به نظر می رسد و برای کار در مساحت های کم توان ، از موتورهای کوچکتر با توان خروجی کمتر استفاده می شود. هرچه مساحت کار بزرگتر باشد ، قطعا باید از موتور برق قوی و بزرگتر استفاده کرد.

2-خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش و تامین قطعات یکی از مهمترین ویژگی های است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. در حال حاضر یکی از مهمترین ویژگی های یک دستگاه علف تراش ، موجود بودن قطعات یدکی آن با کیفیت خوب و قیمت مناسب است.

3-کیفیت دستگاه

کارآیی و کیفیت دستگاه ، تحت تاثیر قدرت موتوری و طول عمر است. هر چقدر قدرت موتوری دستگاه بیشتر باشد کارآیی دستگاه بیشتر است و سرعت انجام کار و کیفیت کار نیز متفاوت است.و هر چقدر کیفیت قطعات استفاده شده در موتور بهتر باشد طول عمر دستگاه بیشتر است و ساعات بیشتری را در طول روز می توان از آن استفاده کرد.

4-میزان آلودگی و قیمت

این دو عامل در انتخاب دستگاه علف تراش از اهمیت زیادی برخوردار است. چون در محیط های نظیر باغچه خانه یا باغ های کوچک نباید آلودگی محیطی و صوتی زیادی ایجاد شود، صدا و آلودگی علف تراش چهار زمانه کمتراز دو زمانه است، باید دقت داشته باشید که برای محیط کار با اندازه معین با خدمات پس از فروش مناسب و میزان قدرت و کیفیت دستگاه، با قیمت مناسب یک علف تراش خوب را انتخاب کنید.

نحوه نگهداری از علف تراش

ویژگی های یک علف زن مناسب

علف زن کار آمد باید از موتور مطلوب و در عین حال وزن و حجم کمی برخوردار باشد چون این شرایط در کار هنگام هرس کردن درختان اهمیت دارد. دوم اینکه کار کردن علف زن موتوری ، نباید صدای زیادی داشته باشد و در عین حال نباید آلودگی محیطی بسیاری تولید کند ، چون که در بعضی وقتها باید از علف زن در سطح پارک شهری و یا فضاهای مسکونی کار کرد .و همچنین تعمیر و نگهداری از ان آسان باشد و لوازم یدکی آن به راحتی پیدا شود تا به راحتی تعمیر شود. دستگاه باید از تعادل خوبی برخوردار باشد طوری که بتواند به راحتی فشار خاصی را تحمل کند. کار در ارتفاع مانند تراشیدن علف ها بر بالای دیوارها و هرس کردن درختان نیاز به دقت زیاد می خواهد و موتور علف زن باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند فشار را تحمل کند.

نکات ایمنی هنگام استفاده از علف تراش

1-برای محافظت چشم از عینک ایمنی استاندارد، مخصوص کار استفاده کنید2-قبل از استفاده از دستگاه ، قسمت های پیچ ها و مهره ها که ممکن است شل شده باشند را بررسی کرده و آن ها را سفت و در صورت خراب شدن آنها، تعویض و یا تعمیر کنید3-اگر دستگاه به طور معیوب و ناقص تعمیر شده است ، از آن استفاده نکنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر