خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه کار اره موتوری

فهرست مطالب

استفاده و بهره گیری از تجهیزات به روز و جدید در امور کشاورزی و باغبانی از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد، به دلیل آن که ابزار جدید کار کشاورزان را راحت تر کرده و سبب شده است که انجام امور سریع تر شود. استفاده از نوین ترین وسایل می تواند کمک بسیاری به کشاورزان نماید به دلیل آن که دیگر نیروی بدنی کم تری را صرف می کنند و همین موضوع باعث کم شدن استهلاک کشاورزان نیز می شود.

لازم به ذکر می باشد که یکی از ویژه ترین ابزار کشاورزی و باغداری، که به کمک بسیاری از افراد آمده است، اره موتوری یا اره زنجیری می باشد. در این مطلب از وب سایت فارم صنعت به بررسی نحوه کار با اره زنجیری خواهیم پرداخت.

اره موتوری یا اره زنجیری:

باید بیان شود که اره موتوری که با نام های اره زنجیری یا اره برقی نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین ابزارآلات باغبانی محسوب می شود. به گونه ایی که باغبانان به این تجهیز نیاز دارند و باید آن را برای باغ خود تهیه نمایند.

اره موتوری تشکیل شده از یک موتور و نوعی زنجیر ریز دندانه دار که حول یک ورق فلزی به اسم ساطور می چرخد به این صورت که نیروی گشتاور موتور به زنجیر منتقل شده و باعث گردش آن به دور ساطور خواهد شد و حاصل برخورد زنجیر اره برش صورت می گیرد.

اگر بخواهیم درباره تاریخچه اره موتوری اطلاعات بسیار ویژه ایی را در اختیار شما قرار دهیم، باید اشاره کنیم که، ایده اره زنجیری ای که امروزه آن را می شناسیم و در صنایع چوب بری از آن استفاده می شود، در اواخر قرن هجدهم توسط دو دکتر اسکاتلندی به نام های John Aitken و James Jeffray برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران اختراع گردید. بعد ها و با پیشرفت علم و تکنولوژی اره موتوری برای کارهای کشاورزی و باغبانی و حتی نجاری و ... به وجود آمد.

اره موتوری با توجه به نوع سوخت و منبع تغذیه به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود :

 • اره موتوری برقی
 • اره موتوری بنزینی

شایان به ذکر می باشد که اره موتوری برقی دارای موتور دو زمانه است که به وسیله ی آن نیروی گشتاور موتور توسط کاربر قابل کنترل می باشد و اره موتوری بنزینی که قدرت آن از طریق سوخت بنزین تامین می شود. در زیر به تشریح هر کدام از انواع اره موتوری برقی و اره موتوری بنزینی خواهیم پرداخت.

نحوه کار اره موتوری

اره موتوری بنزینی:

اره موتوری بنزینی به اره احتراقی نیز معروف می باشد و همان گونه که از اسمش مسخص است، نیروی آن توسط سوخت بنزین تأمین می ‌شود. این اره به گونه‌ای طراحی شده که برای افراد مبتدی و حرفه‌ ای کاربرد دارد و همه می توانند از این تجهیز ویژه استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که اره موتوری بنزینی از موتوری تک سیلندر و دو زمانه تشکیل شده که بنزین و روغن دو عامل اصلی نیروی محرکه‌ی این دستگاه می باشد. می توان اذعان داشت که مدل ‌های بنزینی اره موتوری از قدرت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر آن‌ برخوردار است.

به همین دلیل با توجه به قدرت بیشتری که موتور این اره دارد، ابزاری سنگین ‌تر به حساب می ‌آید. هم چنین در مقایسه با سرعت بالای موتور، لرزش و صدای بیشتری نیز ایجاد می‌ کند. از اره بنزینی بیشتر به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و در مکان‌هایی با مساحت ‌های بالا مانند جنگل‌ ها که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد، استفاده می‌ شود.

اره موتوری برقی:

شایان به ذکر می باشد که نیروی محرکه‌ این اره همان‌گونه که از اسم آن مشخص است توسط برق تأمین می‌شود. در نتیجه موتور کوچک و ارزان ‌تری نسبت به نوع اره موتوری بنزینی دارد و نیازی به باک بنزین در طراحی آن نمی باشد؛ بنابراین ابزاری سبک ‌تر نسبت به نوع بنزینی آن است. این اره بیشتر مناسب افرادی می باشد که مبتدی بوده یا کارهای کوچک خانگی با آن دارند.

از محدودیت‌ های این اره سیم برقی است که قابلیت جابه جایی آن را کمی مشکل خواهد کرد. قدرت اره موتوری برقی را معمولاً با توان آن می‌ سنجند. این اره لرزش و صدای کم ‌تری داشته و با توجه به عملکرد آن مانند اره‌ بنزینی دود نخواهد کرد.

اره موتوری شارژی:

لازم به ذکر می باشد که این اره در بین تمام اره ‌های زنجیری قیمت بالاتر و بیشتری داشته و هم چنین نیروی محرکه‌ی آن با استفاده از باتری‌ شارژی تأمین می ‌گردد. این باتری ها‌ وزن زیادی دارند در نتیجه اره موتوری شارژی ابزاری به نسبت سنگین به حساب می آید.

از مزیت‌ های این دستگاه قابل حمل بودن آن است که در مقایسه با اره بنزینی وزن کم‌ تری دارد اما استفاده از آن نیز محدود به مدت زمان شارژ باتری است. این اره با توجه به قیمت بالا، قدرت بسیار پایینی داشته و بیشتر برای برش درخت‌ های کوچک یا هرس آن ‌ها استفاده می ‌شود.

نحوه کار اره موتوری

چرا اره موتوری یک نیاز برای انجام امور باغبانی به حساب می آید؟

لازم به ذکر می باشد که اره موتوری با قابلیت بالاتر از 10 برابر یک اره دستی زمان و نیروی کم ‌تری از شما عزیزان خواهد گرفت؛ به دلیل آن که نیروی محرکه‌ی یک اره دستی توسط نیروی انسانی است اما در اره موتوری این امر با استفاده از موتور موجود روی اره اتفاق می ‌افتد.

این امر باعث شده در طول زمان با توجه به سرعت بالا و کارآیی بهتر، استفاده از اره ‌های دستی در اموری مانند قطع و هرس درختان، امور پزشکی، برش بتون، آسفالت، یخ و موارد دیگر منسوخ شود.

می توان اذعان داشت که در کنار مزایای این اره باید گفت که اره زنجیری از جمله خطرناک ‌ترین اره‌ ها  به حساب می آید که سالانه باعث حوادث ناگوار زیادی می ‌شود. از مهم‌ترین نکاتی است که با رعایت آن می توان از آسیب زدن به دستگاه و کاربر جلوگیری کرد کدام است؟

باید بیان شود که به غیر از رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از این ابزار موارد زیر نیز بسیار اهمیت دارد:

 • تعمیرات منظم
 • تمیز نگه داشتن
 • خارج کردن خرده‌های چوب و گرد و غبار

کاربردهای اره موتوری کدام است؟

همان گونه که می دانید، اره موتوری ابزاری است که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد که از جمله محل هایی که اره موتوری در آن کاربرد داشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امور نجاری
 • امور باغبانی (هرس درختان، سرشاخه زدن، بریدن تنه درخت و ….)
 • آتش نشانی
 • مجسمه سازی و ...

نحوه کار اره موتوری

نکات مهم در هنگام خرید اره موتوری:

نکات بسیار مهمی وجود دارد که شما در هنگام خرید اره موتوری باید آن ها را رعایت کنید تا ابزاری قدرتمند، مطلوب و مناسب با نوع نیازتان را تهیه فرمایید. از جمله نکات بسیار مهم که باید در هنگام خرید اره موتوری به آن توجه داشته باشید، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • طول تیغه یا ساطور اره موتوری
 • قدرت و نوع موتور اره موتوری
 • ایمنی اره موتوری
 • قدرت فیزیکی و توان بدنی

در زیر به تشریح هر کدام از این نکات مهم می پردازیم.

طول تیغه یا ساطور اره موتوری:

باید بیان شود که طول تیغه اره میزان برش را بیان می کند. اگر به صورت حرفه ای نمی خواهید از اره بهره ببرید، با اره های کوچک تر هم می توانید چوب های بزرگ را برش دهید فقط بار عملیات برش را باید چند بار تکرار نمایید. برای برش ایمن و آسان تر با اره موتوری، باید طول ساطور اره حداقل ۵سانتی متر بیشتر از قطعه چوب یا تنه درختی باشد که قصد برش آن را دارید. بنابراین برای برش تنه ۳۵ سانتی متری باید اره ای با ساطور ۴۰ سانتی متری را در اختیار داشته باشید. به نکات زیر توجه فرمایید:

 • اگر شما کاربری هستید که فقط چند بار در سال از اره موتوری خود استفاده می نمایید، اره با طول ۳۵سانتی متر  برای شما مناسب است
 • اگر از اره خود در طول سال استفاده بیشتری دارید، اره با طول تیغه ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر برایتان مناسب است
 • اگر به صورت حرفه ای کار می کنید اره با تیغه ی ۵۵ تا ۹۰ سانتی متر باید تهیه کنید.

نحوه کار اره موتوری

قدرت و نوع موتور اره موتوری یا اره زنجیری:

توجه فرمایید که در اره برقی قدرت برحسب وات بین می شود و هر چه این عدد بزرگتر باشد، اره موتوری برقی شما قدرت بالاتری دارد و هم چنین اره موتوری بنزینی هر چه حجم موتور بیشتر باشد موتور قدرت بالاتری خواهد داشت.

اره های برقی قدرت کمتری دارند و برای برش درختان نازک و هرس کاری مناسب هستند.ا ره برقی صدای کمتری تولید می کند اما اره ها بنزینی سر و صدای بیشتر ولی در حین حال بسیار با قدرت و سرعت بالایی برش را انجام می دهند.

ایمنی اره موتوری:

همان گونه که اشاره کردیم، اره موتوری یکی از خطرناک ترین ابزارآلات برشی و باغبانی می باشد که اختراع شده به دلیل آن که هیچ محافظی ندارد. به همین دلیل استفاده اره زنجیری تجربه و دقت بالا نیاز دارد. هنگام استفاده از اره زنجیری باید حتما از تجهیزات ایمنی مانند مواردی که در زیر  بیان می شود، استفاده نمایید:

 • لباس مناسب
 • کفش کار
 • عینک محافظ
 • کلاه ایمنی
 • گوشی محافظ
 • دستکش

نحوه کار اره موتوری

قدرت فیزیکی و توان بدنی:

اره موتوری ابزار بسیار  قدرتمندی می باشد که باید به خوبی کنترل شود. توان و قدرت کاربر برای هماهنگ شدن با ابزار و در دست گرفتن و کار با آن بسیار مهم است پس توصیه می شود که با توجه به قدر و توانایی خود اره را تهیه فرمایید به دلیل آن که در استفاده طولانی مدت خسته کننده می شود و می تواند به شما آسیب وارد نماید.

نحوه کار با اره موتوری:

پس از آن که اره موتوری مناسب خود را بر اساس نکات ذکر شده تهیه کردید، حال نوبت به نحوه کار با دستگاه می رسد. برای آن که بتوانید با دستگاه خود کار کنید، لازم است که طبق موارد و نکاتی که در قسمت های بعد به آن اشاره می شود، عمل نمایید.

برای آن که نحوه کار با اره موتوری را بیاموزید، بهتر است که به ترتیب امور زیر را انجام دهید:

 • انتخاب اره موتوری که کار کردن با آن برایتان راحت باشد
 • مطالعه دفترچه راهنمای اره موتوری
 • باید مراقب ناحیه لگد زننده اره موتوری باشید!
 • استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی
 • کنترل کردن زنجیر و شل و سفت بودن آن
 • روشن کردن اره زنجیری
 • اره موتوری را باید به صورت درست و مناسب در دست بگیرید
 • نحوه صحیح برش انواع چوب، کنده و تنه درختان  و...
 • توجه به برخی از نکات ایمنی و ضروری

در زیر به تشریح هر کدام از این موارد می پردازیم:

نحوه کار اره موتوری

انتخاب اره موتوری که کار کردن با آن برایتان راحت باشد:

لازم به ذکر است که شما باید دستگاهی را انتخاب نمایید که کار کردن با آن آسان باشد و هم چنین اندازه دستگاه باید به گونه ایی باشد که در کار شما اختلالی ایجاد نکند. به همین دلیل در هنگام انتخاب دستگاه خود باید به نکات مهم زیر توجه فرمایید:

 • اگر قبلا از اره موتوری استفاده نکرده اید و این دستگاه پر قدرت را نداشته اید،نکته ایی که باید بدانید این است که طول و صفحه ساطوری باید حدود یک سوم بیشتر از قدرت تنه درختی باشد که قصد دارید آن را قطع نمایید. این موضوع کار را برای شما بسیار آسان تر خواهد کرد. هر چند که اگر تیغه اره زنجیری کوچک باشد نیز می توان تنه درختان یا الوار های خاص را برش داد اما برای این کار نیاز است تا برش در چند مرحله صورت گیرد که کار را برای شما سخت تر خواهد کرد.
 • معمولا توان موتور اره موتوری ( اسب بخار ) و حجم موتور دستگاهی که شما آن را خریداری می نمایید، متناسب با طول زنجیر آن می باشد که به شما این امکان را می دهد تا به سرعت و دقت در عین راحتی کار برش مورد نظر را انجام دهید.

مطالعه دفترچه راهنمای اره موتوری:

لازم به ذکر می باشد که هر دستگاهی که شما خریداری می کنید، دارای یک دفترچه راهنما می باشد که علاوه بر معرفی تمام قطعات و ویژگی های دستگاه، نکاتی درباره نحوه کار با آن ها را نیز ذکر کرده است و در آخر نیز یک لیست عیب یابی نیز قرار داده تا شما بتوانید با نحوه کار دستگاه خود آشنا شوید.

اره موتوری نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد! بنابراین قبل از هر چیز شما باید دفترچه راهنمای اره زنجیری را مطالعه فرمایید. می توان اشاره داشت که اگر در زمان گذشته با اره موتوری دیگری کار کرده اید و امروزه برای خود یک اره موتوری جدید را تهیه کرده اید، به این اکتفا نکنید که همه چیز را درباره اره موتوری می دانید! شاید اره جدیدی که شما تهیه کرده اید، ویژگی ها و نکاتی داشته باشد که شما از آن بی خبر هستید بنابراین مطالعه دفترچه راهنما از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد تا شما با تمامی نکات اره موتوری اشنا شوید!

باید مراقب ناحیه لگد زننده اره موتوری باشید!

شایان به ذکر می باشد که یکی از خطرات بسیبار رایج اره موتوری وقتی است که اره به سمت شما برگشت می خورد. این موضوع تقریبا در تمامی اره موتوری ها مشترک می باشد و کسانی که تجربه کار با اره موتوری را دارند بر این موضوع واقف هستند. اگر نوک اره موتوری که یک حالت نیم دایره دارد را به دو قسمت تقسیم کنید، قسمت یک دوم بالایی این نقطه را ناحیه لگد زننده یا برگشت پذیر اره موتوری می گویند.

بنابراین باید مراقب این قسمت از اره باشید. برای آن که بتوانید بر این ناحیه مسلط باشید، بهتر است که از تماس این قسمت با اجسام خودداری نمایید. لازم به ذکر می باشد که به محض برخورد ناحیه لگد زننده با یک شی اره به صورت ناگهانی به سمت بالا حرکت می کند. به همین دلیل در نمونه های جدید تر اره موتوری، یک ترمز زنجیر و کلید قطع کن طراحی شده تا احتمال آسیب رسیدن به شما را کم نماید.

نکته بسیار مهم و قابل توجه:

استفاده از کفش مناسب و مخصوص به هنگام کار با اره موتوری بسیار ضروری می باشد. زیرا زمانی که اره موتوری لگد یا کیک بک می زند، شما باید توانایی این را داشته باشید که به عقب پرتاب نشوید.

استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی:

قبل از آن که با اره موتوری شروع به کار نمایید، لازم است که از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. این تجهیزات بسیار هم به صورت زیر می باشد:

 • گوشی ایمنی:

اره موتوری دستگاهی است که به هنگام کار با آن سر و صدای بسیاری دارد. شدت مجاز صدا برای گوش انسان 5 دسی بل می باشد و صدای یک اره موتوری به صورت میانگین حدود 110 دسی بل می باشد. این صدا می تواند گوش شما را آزار دهد و حتی برای شما خطرناک باشد.

باید بیان شود که خطر آن بیشتر برای مداومت این صدا است ( اگر یک لحظه این صدا به گوش شما برسد و قطع گردد، آسیبی به شما وارد نخواهد شد، اما اگر به صورت مداوم باشد این صدا آسیب رسان است ). حال تصور کنید که یک اره موتوری با صدای 110 دسی بل یک ساعت یا دو ساعت به صورت پی در پی کار کند.

اگر شما در این حالت از گوش های خود مراقبت نکنید، فاجعه آفرین خواهد بود و می تواند شنوایی شما را به خطر بیاندازد! بنابراین استفاده از گوشی های ایمنی را فراموش نکنید.

 • لباس کار ایمنی:

شایان به ذکر می باشد که برای کار با اره موتوری، لباس های ویژه ایی طراحی شده است که شما می توانید برای تهیه آن ها به بازار مراجعه فرمایید. این لباس ها به دلیل داشتن الیاف مقاوم از شما در برابر خطرات و آسیب های احتمالی محافظت می کند، بنابراین پوشیدن این لباس های کار نیز امری ضروری و مهم است.

 • عینک ایمنی:

باید بیان شود که این عینک های مخصوص از متریال خاصی تشکیل شده است که ویژگی های بارز آن ها انعطاف پذیر بودن آن است تا احتمال شکستگی عینک را نیز کاهش دهد. لنز عینک های ایمنی در رنگ های مختلف از جمله سفید، دودی و ... وجود دارد و قیمت آن نیز بسیار مناسب می باشد. برای کار با اره موتوری بهتر است که از عینک ایمنی با لنز سفید استفاده شود.

 • کفش ایمنی:

شایان به ذکر می باشد که برای کار با اره موتوری بهتر است که از کفش ها یا پوتین های مخصوص این کار استفاده نمایید. این پوتین ها دارای قسمت های فلزی در نقاط مختلف هستند و هم چنین پاشنه های پهنی دارند که سبب می شود شما در جایتان محکم باقی بمانید و حتی در صورت لگد زدن اره به زمین نیافتید.

هم چنین می توان اذعان داشت که کف این کفش ها عاج های بسیار مناسبی دارد و در جاهایی که لغزنده است مانع زمین خوردن شما خواهد شد.

نحوه کار اره موتوری

کنترل کردن زنجیر و شل و سفت بودن آن

در هنگام کار با اره موتوری همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از دستگاه، حتما زنجیر آن را چک و کنترل نمایید که دقیقا در جای خود قرار گرفته باشد و زیادی شل یا سفت نباشد. به نکات بسیار مهمی که در زیر بیان می شود، توجه داشته باشید:

 • بعد از هر 20 دقیقه کار، دستگاه را خاموش کرده و زنجیر را کنترل نمایید
 • اگر زنجیر اره موتوری شل باشد از دور قسمت ساطوری شکل در رفته و سپس باعث آسیب رسیدن به شما خواهد شد، بنابراین کنترل کردن آن بسیار مهم است.
 • اگر زنجیر شل باشد، به لبه های قسمت ساطوری آسیب وارد کرده و دیگر نمی توانید زنجیر را روی آن نصب کنید
 • برای سفت و محکم کردن زنجیر، پیچ های تنظیم تیغ را محکم نمایید
 • اگر زنجیر بر روی ساطوری به راحتی حرکت کند، نیاز است که باز هم پیچ های تنظیم را محکم تر کنید
 • زنجیر را با دست به سمت بالا بکشید، در صورتی که زنجیر از قسمت ساطوری جدا نشد، یعنی زنجیر به درستی بر روی ساطوری نصب شده است.

روشن کردن اره موتوری:

برای روشن کردن دستگاه نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید به آن ها توجه فرمایید. در واقع مانند خیلی از دستگاه های برقی ، اره موتوری بنزینی صرفا با یک کلید روشن نمی شود. برای روشن کردن اره موتوری باید به موارد مهم زیر توجه فرمایید:

 • مخزن بنزین را پر کنید
 • گیج روغن را چک کنید تا خالی نباشد
 • مخزن روغن تیغه را نیز کنترل نمایید
 • ترمز زنجیر اره موتوری را بردارید
 • دکمه پاور را روی حالت روشن قرار دهید
 • ساسات را بکشید
 • اره را روی زمین یا یک سطح صاف قرار دهید
 • دست چپ را روی یک دستگیره بالایی قرار دهید به صورتی که دست شما کاملا صاف و کشیده باشد
 • نوک کفش را روی یک دستگیره پشتی که برای این کار تعبیه شده است قرار دهید
 • هندل را بکشید، ابتدا هندل را تا جایی که خلاصی دارد بکشید و سپس از آن جا به یک باره هندل را بکشید تا موتور روشن شود
 • ساسات را ببندید
 • ترمز زنجیر را آزاد کنید

نحوه کار اره موتوری

اره موتوری را باید به صورت درست و مناسب در دست بگیرید

شایان به ذکر می باشد که اره زنجیری دارای دو دستگیره است، یکی از آن به صورت اهرم که بالای اره قرار گرفته است و یکی نیز دسته اصلی است که روی بدنه وجود دارد. بهترین نحو به دست گرفتن اره زنجیری این است که با دست چب خود، به گونه ایی که انگشت شصت شما کاملا به دور اهرم یا دستگیره بالایی قرار بگیرد، دستگیره روی اره موتوری را بگیرید.

در واقع اینجا دست شما نقش یک ضامن یا مهار کننده لگد اره موتوری را ایفا می کند که از برگشت های احتمالی اره موتوری می کاهد. حال باید با دست راست خود دستگیره پشتی را بگیرید. به نکات مهمی که در زیر اشاره می کنیم، توجه فرمایید:

 • لازم به ذکر است که بیشترین آسیب ها و جراحات ناشی از کار با اره موتوری به ران پای چپ و دست و بازوی چپ وارد می شود که علت آن بد گرفتن دستگیره ها می باشد.
 • زمانی که اره موتوری روشن است و می خواهید به بریدن الوار یا شاخه ایی بپردازید، بهتر است که دست خود را از دستگیره پشتی بردارید و اره را در کنار خود فقط با دست چپ (که اهرم یا دستگیره روی اره را گرفته است ) گرفته و حرکت کنید. این کار سبب می شود که حتی در صورت زمین خوردن، اره خطری را متوجه شما نکند.
 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید
 • در یک طرف دستگاه قرار داشته باشید نه پشت آن.

نحوه صحیح برش انواع چوب، کنده و تنه درختان  و...

در هنگام برش، شما کشش دستگاه را به سمت و سوی های مختلف احساس خواهید کرد. برای مثال زمانی که می خواهید با قسمت زیرین تیغه برش دهید، شما به سمت جسمی که برش می دهید کشیده خواهید شد اما زمانی که می خواهید با قسمت بالایی تیغه برش دهید، دستگاه شما را به عقب پرتاب می کند!

بنابراین برای برش انواع اجسام باید به نکاتی دقت کنید و به روش صحیح عملیات برش را انجام دهید. در زیر به مهم ترین نکات در خصوص برش با اره موتوری را در اختیار شما قرار می دهیم:

 • کنده های درخت ممکن است دارای شاخه هایی باشد، بنابراین بهتر است که در ابتدا شاخه ها را از کنده جدا کنید. برای این کار می توانید موتور دستگاه را به خود کنده تکیه  دهیدتا ایمنی بیشتری داشته باشد.
 • برای برش خود کنده درخت، در ابتدا از قسمت بالایی آن شروع کنید و تا یک سوم قطر ان برش دهید، حال اره را در زیر کنده گذاشته و تا قسمتی که از بالا بریده بودید، برش دهید تا کنده کاملا قطع شود.
 • برای برش درخت در حالی که قطر تنه بیش از 50 سانت می باشد، باید بر طبق دستور العمل ها عمل نمایید
 • به این نکته در هنگام قطع درختان توجه کنید که باید مسیر سقوط درخت را محاسبه کنید. این محاسبه شامل محاسبه شیب زمین نیز خواهد بود. به دلیل آن که بعد از برش ، درخت ممکن است به جهتی بغلتد بنابراین به گونه ایی محاسبه کنید که درخت در یک جای خالی و یک سطح صاف بیافتد. ضمن این که خودتان باید در موقعیتی ایمن قرار گرفته تا با افتادن درخت نیازی به جابه جایی شما نباشد.
 • اگر در هنگام برش کنده که روی زمین خوابیده است، تیغه به داخل کنده گیر کرد، سعی نکنید با فشار زیاد تیغه را از داخل کنده در آورید، بلکه باید ابتدا اره موتوری را خاموش کرده سپس یک تکه چوب زیر کنده قرار دهید تا قسمتی که بریده شده باز شود و تیغه به راحتی آزاد گردد.

نحوه کار اره موتوری

توجه به برخی از نکات ایمنی و ضروری

توجه به نکات ایمنی زیر بسیار ضروری است:

 • لازم به ذکر است که از انجام برش هایی بالاتر از ارتفاع شاخه خود پرهیز نمایید به دلیل ان که این کار کنترل دستگاه را بسیار سخت خواهد کرد
 • حتما در هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنید ترمز زنجیر را فعال نمایید
 • به صورت دوره ایی از تیز بودن زنجیر اطمینان حاصل کنید. اگر زنجیر کند باشد از سرعت کار شما کم می شود و هم چنین به دلیل کیک بک های بیشتر دستگاه، احتمال آسیب افزایش خواهد یافت
 • بهتر است که برای استفاده از اره موتوری دو نفر این کار را انجام دهند
 • حتما از وسایل ایمنی ذکر شده استفاده نمایید.

سوهان کاری زنجیر اره موتوری:

برای آن که زنحیر اره موتوری خود را تیز نمایید، به سوهان کاری آن نیاز دارید. برای انجام سوهان کاری اره موتوری بهتر است که به موارد ذکر شده در زیر توجه داشته باشید:

 • اره خود را بر روی سطحی مسطح و سفت قرار دهید
 • مطمئن شوید سوهان استاندارد و مناسب با اره خود انتخاب نمایید.
 • سوهان ریز و نازک به همراه دسته جهت انجام این کار مناسب است
 • به منظور تیز کردن اره خود باید سوهان موازی با لبه دندانه بوده و حرکت به صورت محکم و یک نواخت صورت گیرد
 • سوهان را روی دندانه در حالی که همزمان آن را به سمت پایین فشار می دهید تحت زاویه دندانه به سمت بیرون حرکت دهید و در هنگام بازگشت سوهان را بر روی دندانه کاملا آزاد کنید. این عمل را برای تمامی دندانه های اره در طول زنجیر انجام دهید.
 • اگر از زاویه دندانه ها در ۲ طرف زنجیر یکسان نباشد در این صورت اره نمی تواند یک برش کاملا مستقیم را ایجاد کند و جهت انجام این کار یک خط نشانه در قسمت بالا و کنار دندانه ایجاد شده که هنگام سوهام کاری باید زاویه لبه دندانه موازی این خط تراشیده شده قرار گیرد تا انحراف صورت نگیرد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با مشاوران این مجموعه مشورت نمایید.

نحوه کار اره موتوری

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر