خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه کار با سمپاش زنبه ای

فهرست مطالب

برای بسیاری از کشاورزان و زمین داران بسیار مهم می باشد که از درختان و محصولات خود به خوبی حفاظت کنند تا توسط اتفاقات طبیعی و انسانی آسیبی نبینند. برخی از کشاورزان و زمین داران، از ابزار و وسیله های متنوعی استفاده می کنند تا مراقبت های لازم را برای محصولات خود را به انجام برسانند. یکی از مشکلات زمین داران و کشاورزان آفت هایی است که بر روی محصولات می افتد و منجر به از بین رفتن محصولات آن ها می شود.

نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای؛ درپنج گام به هدف برسید

یکی از مجموعه اموری که باغداران در جهت نگهداری و پرورش گیاهان خود مکلف به انجام آن هستند، سمپاشی است که با روش‌ها و انواع مختلفی از سمپاش قابل انجام است. یکی از انواع سمپاش‌ها، سمپاش زنبه‌ای است که بسته به کاربرد آن دارای شکل و ساختار مشخصی است.

هدف ما از نگارش این یادداشت پرداختن به این سمپاش و نحوه عملکرد آن است. ابتدا نگاهی به ماهیت وسیله خواهیم داشت و سپس طی 5 گام، نحوه کار با این وسیله را تشریح خواهیم کرد.البته باید توجه داشت که اساساً امکان تشریح ریز جزئیات نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای وجود نداشته و آنچه که در این یادداشت مطالعه می‌کنید، اساساً گام‌ها و کارهای اصلی است که در مجموعه مراحل نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای باید انجام دهید.

سمپاش زنبه ای چیست؟

ابتدا برای آشنایی با دستگاه سمپاش زنبه ای مقدمه ی زیر را بخوانید. بسیاری از افراد به ویژه کسانی که در و مزارع و باغات، با انواع گیاهان و محصولات کشاورزی سرو کار دارند از آثار منفی سموم نباتی و عوارضی که بر محیط زیست می گذارند مطلع هستند. یکی از اقدامات اساسی برای حفظ و نگه داری گیاهان و درختان، محیط زیست و حتی کاربران و مکان هایی که با انواع گیاهان در ارتباط است انجام می شود سمپاشی و استفاده از آفت کش ها برای از بین بردن آفات و سموم است که معمولاً این اقدامات به وسیله تجهیزاتی به نام سمپاش ها صورت می‌گیرد.

در واقع سمپاشی یکی از روش های خاص و منحصر به فردی است که با کمک سم های شیمیایی، هر گونه موجودات مزاحم و تخریب کننده انواع گیاهان و درختان را از بین می برد. اصولاً سمپاش ها در شکل ها و ابعاد متفاوتی طراحی و تولید می شوند. یکی از مدل های پرفروش و محبوبی که در بسیاری از مزارع برای حذف و از بین بردن سموم مختلف به کار گرفته می شود سمپاشی حرفه ای است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این روش سمپاشی آشنا سازیم.

نگاهی به ماهیت و طرز کار سمپاش زنبه‌ای

سمپاش‌ها یکی از ابزارهایی هستند که بسته به نوع کاربرد و وضعیتی که در آن استفاده می‌شوند، دارای انواع مختلفی هستند که هر نوع و مدل دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی است. اما در مورد سمپاش زنبه‌ای باید گفت که این نوع سمپاش، از نظر ظاهری، از یک شاسی ثابت که قطعات مختلف سمپاش روی آن قرار گرفته تشکیل شده است.

شاسی سمپاش زنبه‌ای متحرک نیست و با قرار گرفتن در نقطه‌ای ثابت، عملیات پمپاژ و پاشش سم را آغاز می‌کند. این وسیله با وجود بهره‌مندی از یک موتور قوی و شیلنگ با طول مناسب در عمل می‌تواند بدون نیاز به جابجایی، نیاز شما به سمپاشی را تا شعاع چند ده متر برطرف ساخته و سم مورد نیاز شما را مطابق با آهنگ مد نظر شما پمپاژ کند.حال پس از آشنایی اجمالی با سمپاش زنبه‌ای و توصیف ظاهری آن، بهتر است به طور مستقیم، سراغ گام‌های مختلف نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای رفته و به صورت گام به گام این فرآیند را توصیف کنیم.

نحوه کار با سمپاش زنبه ای

گام به گام نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای

ما در 5 گام نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای را تشریح کرده و تلاش می‌کنیم تا به صورت گام به گام این پروسه نه چندان پیچیده را تا سر حد امکان تشریح کنیم. گام‌های مختلف نحوه کار با سمپاش زنبه‌ای به شرح زیر است که در ادامه به تفصیل هر یک از گام‌ها بررسی خواهد شد.

گام اول: آماده‌سازی سمپاش زنبه‌ای جهت آغاز پروسه سمپاشی

گام دوم: آغاز به کار سمپاش زنبه‌ای با استارت موتور

گام سوم: تنظیم جزئیات پاشش سم به واسطه تنظیم لانس

گام چهارم: تنظیم پمپ سمپاش

گام پنجم: دقت در به‌کارگیری لوازم ایمنی

گام اول در کار با سمپاش زنبه‌ای؛ آماده‌سازی با توجه به طرز کار سمپاش زنبه‌ای

اولین ویژگی سمپاش زنبه‌ای که باید همیشه در ذهن داشته باشید، سکون و ثابت بودن این وسیله است. این بدان معنی است که شما پیش از آغاز به کار سمپاشی ، باید بخشی از زمان خود را صرف یافتن بهترین نقطه استقرار وسیله کنید.برای تصمیم‌گیری در این مورد باید به مساحت باغ، نقاط مد نظر جهت سمپاشی و طول شیلنگ وسیله خود دقت کنید. با در نظر داشتن این نکات می‌توانید نقطه مناسب برای استقرار وسیله را تشخیص دهید.

سوای نقطه استقرار سمپاش زنبه‌ای ، از نظر وضعیت محیطی نیز بهتر است تلاش کنید که زمین محل قرارگیری صاف، هموار و بدون گل و لای باشد. وجود شیب و کج بودن وسیله می‌تواند تا حدی باعث اختلال در عملکرد معمول وسیله و کاهش قدرت پمپاژ آن شود.پس از انتخاب محل مناسب جهت استقرار سمپاش زنبه‌ای ، وسیله را در جای خود ثابت کنید؛ مثلاً می‌توانید با قرار دادن یک جسم سخت در زیر و ثابت کردن پایه‌ها با آجر و لاستیک، این کار را انجام دهید.

این که به چه شکل سمپاش زنبه‌ای را در محل خود تثبیت می‌کنید به عهده خود شماست. آنچه که اهمیت دارد ثبات کامل وسیله در محل استقرار است.حال به سراغ شیلنگ‌های ورودی و خروجی وسیله بروید. در کار با سمپاش زنبه‌ای با تعداد خاصی از ورودی و خروجی مواجه خواهید شد. معمولاً 4 یا 5 خروجی پیش روی شما خواهد بود.

به طور معمول 3 خروجی در جلوی دستگاه قرار داشته و یکی در کناره وسیله(راست یا چپ) قرار گرفته است. در مورد جزئیات بستن این شیلنگ‌ها دستورالعمل ثابتی وجود ندارد و شما باید این مسئله را از طریق دفترچه راهنمای وسیله یا بر حسب کسب اطلاع از فروشنده بیاموزید.پس از بستن صحیح و دقیق شیلنگ‌ها، شما معمولاً دو شیلنگ در محفظه سم داشته و یک یا دو شیلنگ نیز(بسته به انتخاب خودتان) برای پمپاژ سم خواهید داشت.

تنها کاری که برای آماده‌سازی سمپاش زنبه‌ای مانده است، بستن لانس به شیلنگ یا شیلنگ‌های خروجی وسیله است. سر آزاد شیلنگی که به خروجی متصل است را به لانس متصل کرده و با آچار مهره حفاظتی را کامل محکم کنید. اکنون وسیله آماده استارت است.

گام دوم؛ آغاز به کار سمپاش زنبه‌ای با استارت موتور

روشن کردن موتور، یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل کار با سمپاش زنبه‌ای برای افراد تازه‌کار است اما این بخش اصلاً پیچیده و همراه با چالش خاصی نیست. کافیست تا به ترتیب:

 • کلید وسیله را در حالت روشن قرار دهید
 • کنترل دریچه گاز را به میانه بازه عمل برده
 • ساسات را بکشید
 • با کشیدن هندل موتور را به گردش وادارید
 • پس از این با شنیدن صدای موتور متوجه شروع به کار موتور سمپاش زنبه‌ای خواهید شد. حال پس از حدود 10 ثانیه کار کردن موتور، ساسات را به حال بسته برگردانید تا کارکرد موتور تثبیت شده و به گردش ادامه دهد.

نحوه کار با سمپاش زنبه ای

گام سوم؛ تنظیم جزئیات پاشش سم به واسطه تنظیم لانس

یکی از قابلیت‌های لانس، تنظیم نحوه پاشش سم است. با استفاده از بخش تنظیم تعبیه شده در دسته لانس، می‌توانید نوع پاشش سم را تعیین کنید؛ البته پاشش سم حالتی نقطه‌ای و ثابت ندارد بلکه در یک بازه تعیین خواهد شد.شما می‌توانید بین پاشش کاملاً پودری و کاملاً خطی، با میزان سفت کردن دسته انتخاب کنید. بدیهی است که در این مورد باید بسته به نوع کار خود تصمیم بگیرید و این به خود شما به عنوان اپراتور وسیله بستگی دارد. گاهاً ممکن است برای سمپاشی یک سطح و مساحت خاص به پاشش خطی نیاز داشته و در یک حالت دیگر به پاشش پودری نیاز داشته باشید.

گام چهارم؛ تنظیم پمپ سمپاش

با استفاده از فلکه تعبیه شده بر روی بدنه سمپاش زنبه‌ای ، می‌توانید فشار پمپ وسیله را تنظیم کنید. این فشار پمپ در عمل بر قدرت پاشش و طول برد پاشش سم مؤثر است. هر چند توصیه می‌شود تا در صورت عدم نیاز به پاشیدن سم تا فواصل دور، فشار پمپ را کاهش دهید تا از فشار به وسیله و استهلاک بیشتر آن جلوگیری کنید اما اینکه در چه فشاری از وسیله استفاده کنید، کاملاً به خود شما و نحوه کاری که انجام می‌دهید مرتبط است.

گام پنجم؛ دقت در به‌کارگیری لوازم ایمنی

پیش از آغاز به کار سمپاشی و ورود به فاز نهایی پاشش سم در محیط، الزامی است تا اجرا و انجام امور ایمنی را به دقت کنترل کنید. بهتر است حتماً در طول سمپاشی از عینک مناسب و مخصوص استفاده کنید زیرا چشم‌ها یکی از نقاط آسیب‌پذیر در برابر سم هستند و به محض تماس، هر چند جزئی، ممکن است با آسیب جدی مواجه شوند.

پس از عینک، کاملاً بدیهی است که باید به ماسک دقت کنید؛ استنشاق خود سم یا بخارات حاصل از آن در محیط می‌تواند به طرز فاجعه‌باری به ریه‌های شما صدمه زده و در برخی موارد حتی به عاملی برای مرگ بدل شود. باید ماسک را پیش از آغاز به مرحله پاشش سم بر صورت زده و از مرغوبیت خود جنس ماسک اطمینان حاصل کنید.الزامی است که ماسک فیلتردار بوده و بدون هیچ آسیب یا محلی برای نفوذ به صورت زده شود. در هنگام انجام هر کاری، در نظر داشته باشید که جان شما ارزشمندترین دارایی شما بوده و حفظ آن بر هر چیزی ارجحیت دارد.

توضیحات فنی   سمپاش زنبه ای

این سمپاش زنبه ای دارای بدنه ای ساده از جنس پروفیل های آهنی موجود در بازار می باشد که با رنگ کوره ای پوشش داده شده است. مخزن پلی اتیلن این محصول به دو شکل استوانه ای و مکعب خدمت شما ارائه می گردد.شیلنگ و لانس همراه این سمپاش از نوع چینی می باشد که در صورت نیاز به جنس بهتر می توانید در سفارش خود آن را لحاظ کنید.

عامل مهمی که در قیمت سمپاش فرغونی تأثیر قابل توجهی دارد، نوع پمپ مصرفی و همچنین موتور آن می باشد که پمپ بتواند در زمان پاشش فشار یکنواختی را  در اختیار ما قرار دهد و موتور نیز توان چرخش پمپ را داشته باشد.توجه به شرایط و میزان مصرف سمپاش به شما کمک می کند تا یک خرید مناسب انجام دهید چرا که در هنگام خرید باید به نوع پمپ و موتور آن توجه کرد برای مثال موتور پمپ های چینی به نسبت قیمتی که دارند کیفیتی مناسب نیز در اختیار کاربر قرار می دهند و با توجه به بازخوردهایی که از شما مشتریان به دست آمده اگر به سرویس و نگهداری آن توجه شود به خوبی کار می کنند.

نحوه کار با سمپاش زنبه ای

اختلاف قیمت موتور پمپ های ژاپن و تایوان به نسبت جنس چینی آن به واسطه ی متریال بهتر و کیفیت ساخت آن است که البته نام آن ها نیز در قیمت بی تاثیر نیست.این توضیحات تنها برای انتخاب درست شما دوست عزیز بود تا بتوانید با توجه به میزان بودجه و نوع مصرف خود، یک محصول کارآمد با قیمت مناسب را برای مصرف شخصی خود تهیه کنید.

برخی نکات جانبی در کار با سمپاش زنبه‌ای

در ادامه تلاش می‌کنیم تا برخی از نکات جانبی مهم در کار با سمپاش زنبه‌ای را بررسی کنیم. رعایت این نکات نه تنها از آسیب به وسیله در موقعیت جلوگیری خواهد کرد بلکه در بلندمدت نیز با رعایت این نکات می‌توانید به جلوگیری از کاهش طول عمر وسیله کمک کنید. البته تمام این نکات ایمنی مربوط به وسیله نبوده و برای سلامت کاربر نیز اهمیت دارد.

گاهاً ممکن است از بستن هر دو شیلنگ ورودی و خروجی سم غفلت کرده و هر دو را درون مخزن سم قرار ندهید. این کار بسیار اشتباه بوده و به موتور و ساختار فنی وسیله صدمه خواهد زد. برای اینکه در اصطلاح پمپ خشک کار نکند و در پروسه سمپاشی اختلالی ایجاد نشود، باید سم دائماً در حال گردش بوده و از رسوب محتویات جلوگیری شود.

این موضوع در مراحل ابتدایی استقرار وسیله توضیح داده شد اما به جهت تأکید بیشتر باید خاطرنشان کرد که باید وسیله در یک سطح بدون شیب قرار گرفته و کاملاً در جای خود ثابت شود تا امکان برعکس شدن و افتادن وسیله به طرفین وجود نداشته باشد.

همواره میزان سم موجود در مخزن را پایش کنید. با این کار نه تنها به قطع ناگهانی سم و متوقف شدن پروسه سمپاشی مواجه نخواهید شد، بلکه سلامت پمپ سمپاش زنبه‌ای را تضمین خواهید کرد. یکی از مسائلی که بر طول عمر وسیله اثر منفی دارد، همین اتمام سم و خشک کار کردن پمپ است.

روغن موتور، نقشی بسیار مهم و حیاتی در کارکرد سمپاش زنبه‌ای دارد. پیش از هر بار کار با سمپاش زنبه‌ای ، میزان روغن را چک کرده و از وجود میزان کافی روغن در وسیله اطمینان حاصل کنید. کار کردن موتور بدون روغن کافی چه بسای برای چند دقیقه، گاهاً باعث صدمه جدی به وسیله خواهد شد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر