خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه کار با شمشاد زن

فهرست مطالب

هرس و  پیرایش  پرچین ها و شمشادها کار سختی است به ویژه اگر این کار را با قیچی انجام دهید متوجه خواهید شد که زمان بسیار زیادی باید صرف انجام چنین کاری کنید؛اما با خرید یک دستگاه شمشادزن می توانید تفاوت در سرعت انجام کار را با قیچی مقایسه کنید، ضمن اینکه با این روش انرژی زیادی از شما گرفته نخواهد شد. امروزه شمشادزن ها در انواع مختلفی اعم از برقی و بنزینی تولید می شوند و هر کدام ویژگی های خود را دارد. برای کاربا شمشادزن باید نکاتی را بدانید که ما در این مطلب قصد بیان همین نکات را به صورت گام به گام و مرحله به مرحله داریم پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

قبل از شروع کار با شمشادزن...

1-      از وضعیت آب و هوا اطلاع کسب کنید. هرگز عملیات شمشادزنی را در هوای بارانی انجام ندهید. این موضوع به خصوص در زمان استفاده کردن از دستگاه‌های برقی اهمیت به سزایی دارد. آب و برق نباید در تماس با هم قرار بگیرند. اگر شرایط آب و هوایی مناسب کار است، تجهیزات کاریتان را از نظر سلامت فنی بررسی کنید. اگر از شمشاد زن برقی استفاده می‌کنید بررسی کنید که طول سیم مناسب باشد. اگر طول سیم کوتاه است از سیم رابط سیار استفاده کنید. توجه کنید که فقط می‌توانید از یک سیم رابط سیار استفاده کنید.2-     ایمنی محیطی که قرار است در آن کار کنید را بررسی نمایید. آیا کودکان یا حیوانات اهلی در محیط کارتان حضور دارند؟ اگر چنین است حتماً محدوده خطر را برایشان مشخص کنید تا وارد محیط کاری نشوند.3-   همیشه لباس و کفش ایمنی مناسب بپوشید. لباس ایمنی باید در سایز مناسب شما باشد و راحتی لازم برای انجام کارها را داشته باشد. کفش ایمنی باید راحت باشد و از سر خوردن شما در شرایط لغزنده جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم از دستکش کار استفاده کنید.4-   تمام آشغال‌ها و مواد زائدی که مانع از اجرای راحت و صحیح شمشادزنی خواهد شد را جمع آوری کنید. این اقدام منجر به تسریع کارتان می‌شود. از گیر کردن مواد بین تیغه‌های شمشادزن پیشگیری می‌کند. 

مرحله یک- مطالعه دفترچه راهنما

نخستین اقدام شما برای استفاده از دستگاه شمشادزن، مطالعه دفترچه راهنمای آن است که تمام ویژگی ها و قطعات آن را بررسی کرده و بهترین نحوه کارکرد دستگاه را برای شما توضیح داده است. مطالعه این دفترچه به شما کمک می کند از تمام کارآیی های دستگاه شمشادزن باخبر باشید و در صورتی که در هنگام کار برای شما مشکلی به وجود آمد بتوانید آن را رفع کنید.

نحوه کار با شمشاد زن

مرحله دو- استفاده از لوازم ایمنی

حتماً  در هنگام کار با شمشادزن از وسایل ایمنی استفاده کنید، داشتن این وسایل را دست کم نگیرید چه بسا داشتن عینکی که از چشمان شما محافظت کند باعث جلوگیری از بروز جراحات بزرگ شود. برای کار با این دستگاه حتماً از عینک و گوشی استفاده کنید تا ذرات بریده شده داخل چشم شما نرفته و باعث بهم خوردن تمرکز شما نشود، همچنین گوشی ایمنی نیز، گوش های شما را در برابر صدای زیاد دستگاه محافظت می کند.تیغه شمشادزن شبیه یک شانه است، که از سه قسمت تشکیل شده، دو عدد تیغه متحرک که همان تیغه های شانه ای شکل هستند و یک عددتیغه ثابت بدون دندانه؛ تیغه ثابت به بدنه شمشادزن متصل شده و دو تیغه متحرک در جهت مخالف هم به حرکت درآمده و باعث بریده شدن شمشادها می شوند. در هنگام نصب تیغه مراقب باشید که هر یک را در جای صحیح خود قرار دهید.

مرحله سه- شرایط آب و هوایی را بررسی کنید

در نحوه کار با شمشادزن این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از انجام کار حتماً مطمئن باشید شرایط آب و هوایی مساعد است؛ چراکه استفاده ازدستگاه شمشادزن در هوای بارانی به ویژه درخصوص شمشادزن های برقی ممکن است با خطراتی همراه باشد، علاوه بر خطراتی مثل برق گرفتگی ممکن است پای شما بلغزد و لیز بخورید که در این صورت ممکن است دستگاه به شما آسیب وارد آورد.

مرحله چهار- روشن کردن دستگاه شمشادزن

از آنجایی که دو مدل شمشادزن برقی و بنزینی داریم بنابراین نحوه روشن کردن آن ها متفاوت است.شمشادزن برقیبرای روشن کردن این دستگاه کافی است دوشاخه آن را به برق وصل کنید و با استفاده از دکمه پاور دستگاه را روشن کنید.شمشادزن بنزینیجهت روشن کردن باید مراحل زیر را طی کنید:باک بنزین را پر کنیدکلید پاور را در حالت روشن قرار دهیدساسات را بکشیدهندل را کشیده تا دستگاه روشن شودساسات را ببندید

نحوه کار با شمشاد زن

مرحله پنج- نحوه صحیح در دست گرفتن دستگاه شمشادزن

برای اینکه بتوانید به راحتی بوته ها و شمشادها را هرس کنید باید بدانید چه پوزیشنی مناسب است. اگر از شمشادزن برقی استفاده می کنید مراقب    سیم و اتصالات آن باشید تا در معرض اجسام تیز و برنده یا آتش زا قرار نگرفته باشد که منجر به بروز حادثه خواهد شد. بهترین مدل در دست گرفتن دستگاه شمشادزن این است که ابتدا دست چپ خود را روی دستگیره بالایی دستگاه قرار داده و دست راست را به دستگیره پشت بگیرید تا شمشادزن کاملاً به کنترل شما در آید.

مرحله شش- شیوه صحیح حرکت تیغه برای کوتاه کردن شمشادها

برای اینکه روی شمشادها را کوتاه کنید، تیغه دستگاه را به صورت افقی روی شمشادها قرار داده و به آرامی دستگاه را به سمت چپ و راست حرکتدهید تا شمشادها سطح صاف و یکدستی پیدا کنند. برای اینکه بدنه بوته را مرتب کنید نیز بهتر است تیغه شمشادزن را از پایین به بالا حرکت دهید؛چراکه مسیر رشد شاخ و برگ های بوته از پایین به بالا است. حرف A انگلیسی را در نظر بیاورید، بهترین شکل برای یک بوته شمشاد، چیزی شبیه به همین حرف است با این اختلاف که لازم نیست بالای آن به تیزی حرف A باشد. برش به این شکل باعث می شود قسمت های پایین بوته نیز نور آفتاب را دریافت کند و اینگونه گیاه شما رشد بهتری خواهد داشت.حرکت تیغه شمشادزن باید به گون های باشد که برگ های جدا شده به اطراف پخش شود، اگر در حیاط خانه از این وسیله استفاده می کنید می توانید باقرار دادن یک پارچه زیر بوته ها، پس از اتمام کار به راحتی قسمت های بریده شده را جمع آوری کنید؛ از این قسمت ها می توان به عنوان کود نیز استفادهکرد. اگر ارتفاع شمشادها بلند است بهتر است از یک چهارپایه استفاده کنید؛ چراکه استفاده از شمشمادزن بالاتر از شانه ها می تواند خطرآفرین باشد.این به تصمیم شما بستگی دارد که شمشادها را به چه شکل و مدلی در آورید، مدل توپی، مربع، مارپیچ، اشکال حیوانات و غیره، اما برای این کار بایدهم ذوق و تخصص داشته باشید و هم زمان بیشتری صرف کنید.به این نکته توجه کنید که برای کوتاه کردن شمشادها نباید به یکباره از همان قسمتی شروع کنید که اندازه مد نظرتان است، بهتر است در چند مرحله کوتاه کردن را ادامه دهید تا به اندازه دلخواه برسید.

مرحله هفت- تمیز کردن دستگاه شمشادزن

از آنجایی که دستگاه با برگ و شاخه و خاک و غیره در ارتباط است توصیه می کنیم حتماً پس از انجام کار، تیغه را تمیز کرده و از ذرات و گردوخاک پاک کنید. تیز بودن دندانه های تیغه یک امر ضروری است تا کارآیی دستگاه شما بیشتر باشد بنابراین مراقب باشید دندانه ها آسیب ندیده و کُند نشود. برای دستگاه شمشادزن بنزینی حتماً باید تیغه را روغن کاری کنید اما این کار برای دستگاه شمشادزن برقی ضرورتی ندارد.

نحوه کار با شمشاد زن

پس از بریدن شمشادها...

پس از اتمام کار هرس، بقایای هرس شده را از روی سطوح و زمین جمع کنید، و این توده از بقایا را برای تبدیل کردن به کمپوست سلولزی، خرد کردن و چیپس کردن یا تولید کاغذ آماده نمایید.پس از بریدن شمشادها و اتمام کار هرس، تمیز کردن دستگاه شمشادزن اهمیت زیادی دارد. در زمان برش، همیشه خرده های ساقه ها و قسمت های برگی شمشادها در بین تیغه ها و دندانه ها گیر می کند. تمیز نکردن دستگاه و باقی گذاردن بقایای برش زدن شمشادها در بین تیغه ها، کارآیی و قدرت برش تیغه ها را کاهش می دهد و اجرای عملیات را دشوار می کند.برای تمیز کردن تیغه ها، دستگاه را خاموش کنید و آن را روی سطح مناسبی قرار دهید. به آرامی تمامی بقایای گیر کرده را بیرون بکشید و تیغه ها را مطابق با دستورالعمل کارخانه سازنده تمیز کنید. اگر از شمشازن موتوری استفاده می کنید، باید تیغه ها را با روغن مناسب روغن کاری نمایید. همیشه مطابق با توصیه های سازنده ، کارهای سرویس و نگهداری دستگاه را انجام دهید تا دستگاه آسیب نبیند یا از گارانتی خارج نشود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر