خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه کار با علف زن

فهرست مطالب

علف زن یک ابزار باغبانی مجهز برای کشاورزان است که برای علف های هرز ، اصلاح بوته های کوچک و ترتیب شاخ و برگ هایی که ماشین چمن زنی یا چرخاننده قادر به حذف آن نیست استفاده می شود. برای کاربردهای مختلف می توان تیغه های مختلفی را بر روی علف زن نصب کرد. به زبان ساده ، علف زن متشکل از یک منبع تغذیه یا موتور واقع در نزدیکی بدن اپراتور ، یک میله برای انتقال نیرو به تیغه و برش و در آخر یک تیغه دوار چرخان برای علف های هرز است.

اجزای مختلف علف تراش یا علف زن

اجزای سازنده علف زن یا علف تراش شامل تیغه علف تراش، موتور علف تراش، دسته برای نگه داشتن دستگاه توسط فرد، میله وسط یا رابط است.با پیشرفت تکنولوژی و صنعت و استفاده از آن در تمام امور زندگی ، سرعت کار در مقایسه با روش های سنتی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. استفاده از فناوری در کشاورزی باعث افزایش بهره وری و کاهش نیاز به نیروی انسانی در این بخش شده است.

در گذشته از داس و هرس عمدتا برای چیدن علوفه ، هرس درختان و اصلاح گیاهان استفاده می شد ، اما امروزه برای این منظور از دستگاه علف تراش یا علف زن و ماشین های چمن زن استفاده می شود که کار را بسیار آسان کرده است. دستگاه علف تراش از قسمتهای مختلف موتور ، تیغه یا نخ برش ، لوله میانی یا شیلنگ و قسمت دسته نگهدارنده تشکیل شده است که به طور خلاصه این قطعات را توضیح خواهیم داد.

تیغه علف تراش

تیغه علف تراش موتوری یا حاشیه زن دارای انواع دو پره، سه پره و چهار پره می باشد. بسته به مقیاس باغ و فضای سبز، نوع پوشش و کار مورد نظر مثل شمشاد زن، هرس، درو و غیره علف تراش مناسب یا حاشیه زن انتخاب می گردد. برای جلوگیری از آسیب به اپراتور یک صفحه دفع کننده در این قسمت قرار گرفته است که حین کار علف ها را کنده و از اپراتور دور می کند.

منبع نیرو یا موتور علف تراش

بخش اصلی که هنگام خرید باید مورد دقت قرار گیرد موتور علف زن می باشد. موتور علف تراش به دو شکل برقی یا موتور بنزینی دو زمانه و چهار زمانه در دسترس است. توان موتور تعیین کننده قدرت برش و میزان مانوردهی علف زن شما خواهد بود.

نحوه کار با علف زن

لوله رابط موتور و بخش برش علف

علف تراش ها از نظر کوپل موتور و قسمت برش در دو نوع اتصال شیلنگی که علف تراش پشتی (علف تراش کوله ای) و کوپل مستقیم (علف تراش دوشی)، ساخته می شوند. علف تراش پشتی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به علفتراش دوشی دارد اما در عین حال استهلاکش نیز بیشتر است. انتخاب نوع علف زن با توجه به کاربری آن میسر خواهد بود. در علف تراش دوشی موتور توسط میله ای مستقیم به تیغه وصل می شود.قسمت دسته نگه دارنده که به عنوان فرمان عمل می کند و در شکل های مختله تک دسته، فرمان دوچرخه ای، گرد حلقه ای و غیره تولید می شود.

نحوه کار با علف زن

گام اول: چک کردن بنزین و روغن دستگاه

بیشتر علف تراش‌ های بنزینی معمولاً به موتورهای دو زمانه و تک سیلندر مجهز هستند که با ترکیبی از بنزین و روغن کار می کنند. بنابراین ، شما باید مخلوط روغن و بنزین را مطابق با راهنمای دستگاه انجام دهید. قبل از شروع کار مخزن دستگاه را پر کنید.

گام دوم: انتخاب تیغه مناسب برای علفتراش

امروزه برای ماشین علفتراش دریایی از تیغه ها به اشکال مختلف تولید شده است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و برای برش یا تراشیدن انواع گیاهان و شاخه ها باید تیغه مناسبی را انتخاب کنید. اما استفاده از هر تیغه چیست؟ رایج ترین تیغه برای تراشیدن علف‌ها در اصل یک نخ علفتراش است که درون یک گلوله پلاستیکی یا سر ماشین چمن زنی قرار می گیرد و به دستگاه بسته می شود. با استفاده از این نخ می توان انواع علف های نازک را برش داد. نخ های چرخشی انواع مختلفی دارد ، از جمله: نخ علفتراش گرد، نخ علفتراش چهارگوش، نخ علفتراش مارپیچ، نخ علفتراش خاردار، نخ علفتراش تیتانیوم و موارد دیگر.

یکی از مزایای استفاده از نخ علف تراش امنیت بالای آن است. به دلیل خطرات استفاده از تیغه های فولادی ، بیشتر مردم از نخ علفتراش استفاده می کنند. علاوه بر امنیت بیشتر ، برای چمن زنی در امتداد دیوارها ، اطراف درختان ، علف های موجود در کانال ها و جویبارها ، به یک نخ علفتراش احتیاج دارید که به دستگاه در برابر دیوارها و درختان آسیب نرساند و به این موانع آسیب نرساند.

با این حال ، اگر علف های هرز زمین یا باغ شما ضخیم است ، باید از تیغه دیگری استفاده کنید. برای این کار تیغه هایی با 2 پر ، 3 پر ، 4 پر ، 6 پر ، 8 پر ، 40 دندانه ، 60 دندانه ، 80 دندانه ، 100 دندانه ، 120 دندانه و یک تیغه زنجیری وجود دارد. هر یک از این تیغه های فولادی مدل های مختلفی دارند. در جدول زیر می‌توانید تناسب تیغه با کاری که انجام می‌دهید را ببینید.

از هر تیغه برای چه کاری می‌توان استفاده کرد؟

نوع تیغه    ویژگی‌هانخ علف تراش    علف‌های هرز نازکتیغه 2پر فولادی    نی‌ و علف‌های هرز نازک و متوسطتیغه 3پر    درو کردن گندم و یونجه، علف‌های نازک، بوته‌هاتیغه 4 پر، 5پر و 6 پر    استفاده به عنوان داس برای مزارعتیغه‌های 40، 60، 80، 100 و 120 دندانه    برای برش شاخه‌ها و تنه درختان کوچک و نهال‌هاتیغه زنجیری    برای برش تنه درختان متوسط و شاخه‌های با قطر 10 سانت

نحوه کار با علف زن

گام سوم: نحوه صحیح بستن تیغه علف‌تراش

برای باز و بسته کردن تیغه علف تراش شما باید به روش زیر عمل کنید:

•    برای باز کردن تیغه، در قسمت هد یا فلنچ علفتراش که تیغه روی آن بسته می‌شود یک پیچ وجود دارد که با آچار آلن باز و بسته می‌شود، آلن را روی پیچ قرار داده و با آچار بوکس، مهره روی تیغه را باز کنید.•    برای بستن تیغه نیز ابتدا تیغه را داخل شفت قرار داده، حالا قاب پلاستیکی یا فلزی را روی تیغه گذاشته و مهره را داخل شفت رزوه دار قرار دهید، آلن را از زیر گرفته و با آچار بوکس، مهره را کاملا سفت کنید.

گام چهارم: روشن کردن دستگاه علفتراش بنزینی

برای روشن کردن ماشین علف تراش ، اهرم گاز را روی موتور باز کنید ، سپس دریچه گاز را باز کنید و سپس دسته را بکشید ، ممکن است لازم باشد که دسته را چندین بار بکشید تا موتور روشن شود. برای عملکرد بهتر موتور ، یک قسمت نوک پستانک شفاف روی موتور وجود دارد که بنزین از آن نمایان است. وقتی که موتور دچار افت توان می‌شود این قسمت را چندین بار با دست فشار دهید تا بنزین وارد کاربراتور شود و عملکرد علفتراش بهتر شود.

گام پنجم: نحوه صحیح تراشیدن علف‌ها و گیاهان

برای اینکه به راحتی از دستگاه استفاده کنید بهتر است بند دوشی علفتراش را روی شانه خود انداخته و با دو دست، فرمان دوچرخه‌ای علفتراش را مهار کنید، در قسمت راست فرمان دوچرخه‌ای کلیدهای خاموش و روشن و گاز و کلاچ قرار گرفته است که شما به وسیله آن می‌توانید میزان گاز را کم یا زیاد کنید. پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید تا کاملا روی سطح زمین ثابت بمانید، حالا تیغه را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا علف‌ها کاملا تراشیده شوند. اگر علفتراش شما از نوع علفتراش پشتی باشد، این کار را به وسیله یک دست باید انجام دهید.

گام ششم: استفاده از تجهیزات ایمنی

هنگام کار با انواع ماشین های علف تراش ، از جمله علف تراش چندکاره، علف تراش دوشی یا علف تراش پشتی ، باید به این نکته توجه داشته باشید که تا 15 متر از شما دورتر باشد ، هیچ فردی به جز خود شما نباید باشد و این رقم یک استاندارد مورد استفاده توسط سازمان های ایمنی است. آنها استاندارد تجهیزات کشاورزی را برای این دستگاه ذکر کردند. همچنین برای امنیت خود بهتر است هنگام کار با علف تراش از عینک و کلاه ایمنی و همچنین کفش مناسب استفاده کنید.

نحوه کار با علف زن

نکات طلایی در خرید علف زن

هر دستگاه علف زن با توان موتوری که در یک تیغه گردان ختم شده است قطعاً توانایی تراشیدن ساقه انواع گیاهان را دارد. اما قرار نیست با هر نوع دستگاه علف زن به هر نوع باغ و مزرعه برویم و در نهایت از نتیجه راضی باشیم.در هنگام خرید علفزن باید مراقب باشیم که این تجهیزات دقیقاً همان چیزی باشد که ما می خواهیم تا بتوانند در انجام وظایفی که از آن انتظار داریم با موفقیت همراه باشند.ظاهراً خرید علف زن داستان پیچیده ای نیست. ما وارد بازار می شویم و یکی از قدرتمندترین ها را در بین علف تراش های معروف و شناخته شده انتخاب می کنیم.

اما بهتر است لحظه ای مکث کنید. زیرا ما قصد داریم در مورد خرید ابزارهای قدرتمند ، کار راه اندازی و البته گران صحبت کنیم. این ابزار باید سالها در بسیاری از کارهای کوچک و بزرگ باغبانی با شما کار کند. بنابراین بهتر است در خرید علف زن عجله نداشته باشید و به نکات کلیدی همراه با بررسی دقیق مدل های مختلف و مارک های دیگر توجه کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر