خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نحوه کار شمشاد زن

فهرست مطالب

فضاهای سبز جزئی جدایی ناپذیر از زندگی بشر ما بوده و با گسترش شهرنشینی و زندگی ماشینی اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده اند. نحوه طراحی و مراقبت از این فضاها موضوعی است که با گسترش فضاهای سبز در قالب رشته های تخصصی در زمینه فضای سبز به وجود آمده است. با گذشت زمان ، ابزارهای قدیمی جای خود را به ماشین های اختصاصی داده اند. از شمشاد در فضای سبز و باغ ها به عنوان دیوار جانبی ، حفاظت از حیاط ها و فضای سبز بلوارها و خیابان ها استفاده می شود و اگر هرس نشود ، شکل های ناهمگنی به خود می گیرد. هرس این درختچه ها با قیچی باغچه کاری دشوار و زمان بر است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه ها و متناسب با گسترش ابزار و ماشین آلات کشاورزی ، محصولات بسیار متنوعی برای کمک به انجام کار تولید شده است. قیچی دستگاه یا موتور شمشاد زن در انواع مختلف خانگی و حرفه ای ، مشکل هرس و اصلاح بوته ها و درختچه های زینتی را برطرف کرده و سرعت و کیفیت بالایی را در این زمینه فراهم آورده است.

انواع شمشاد زن

شمشاد زن بنزینی (موتوری)

شمشاد زن بنزینی دارای یک موتور بنزینی یک اسب و یک تیغه دو لبه می باشد. این شمشاد زن از بقیه شمشاد زن ها گران تر و قوی تر بوده و برای مصارف گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

شمشاد زن برقی (شارژی)

شمشاد زن برقی دارای یک موتور برقی معمولاً 220 ولت با توان مشخص است و همانند شمشاد زن بنزینی تیغه ای دو لبه دارد. این شمشاد زن نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری داشته و سازگار با محیط زیست است. در مقایسه با نوعموتوری، این شمشاد زن دارای وزن و سرعت کمتری است. شمشاد زن شارژی توسط یک باتری شارژ می شود و برای استفاده در منازل و محیط های کوچک مناسب است.

نحوه کار شمشاد زن

مطالعه دفترچه راهنما

اولین قدم شما در استفاده از دستگاه شمشادزن مطالعه کتابچه راهنمای آن است که تمام ویژگی ها و اجزای آن را مرور کرده و نحوه عملکرد دستگاه را توضیح می دهد. خواندن این جزوه به شما کمک می کند تا از تمام ویژگی های دستگاه شمشادزن مطلع شوید و در صورت داشتن مشکلی در هنگام کار آن را برطرف کنید.

استفاده از لوازم ایمنی

هنگام کار با شمشادزن حتماً از تجهیزات ایمنی استفاده کنید ، داشتن این وسایل را دست کم نگیرید زیرا داشتن عینکی که از چشمان شما محافظت می کند از آسیب های عمده جلوگیری می کند. برای کار با این دستگاه حتماً از عینک و گوشی استفاده کنید تا ذرات بریده شده به چشم شما وارد نشوند و تمرکز شما را بر هم نزند. همچنین ، هدفون ایمنی از گوشه های شما در برابر صدای زیاد دستگاه محافظت می کند.تیغه شمشادزن مانند یک شانه است ، شامل سه قسمت ، دو تیغه متحرک ، که همان تیغه های شانه هستند ، و یک تیغه ثابت و بدون دندان ؛ تیغه ثابت به بدنه شمشادزن متصل شده و دو تیغه متحرک در جهت مخالف حرکت می کنند و باعث برش شمش ها می شوند. هنگام نصب تیغه ، مراقب باشید که هرکدام را در جای مناسب خود قرار دهید.

شرایط آب و هوایی را بررسی کنید

هنگام کار با شمشادزن ، به یاد داشته باشید که قبل از انجام کار شرایط آب و هوایی مطلوب است. از آنجا که استفاده از دستگاه شمشادزن در هوای بارانی ، به ویژه برای شمشادزن های الکتریکی ، می تواند خطرناک باشد ، علاوه بر خطراتی مانند برق گرفتگی ، ممکن است پای شما  بلغزد ، در این صورت دستگاه ممکن است به شما آسیب برساند.

نحوه کار شمشاد زن

روشن کردن دستگاه شمشادزن

از آنجایی که دو مدل شمشادزن برقی و بنزینی داریم بنابراین نحوه روشن کردن آن‌ها متفاوت است.

شمشادزن برقی

برای روشن کردن این دستگاه کافی است دوشاخه آن را به برق وصل کنید و با استفاده از دکمه پاور دستگاه را روشن کنید.

شمشادزن بنزینی

جهت روشن کردن باید مراحل زیر را طی کنید:•    باک بنزین را پر کنید•    کلید پاور را در حالت روشن قرار دهید•    ساسات را بکشید•    هندل را کشیده تا دستگاه روشن شود•    ساسات را ببندید

نحوه صحیح در دست گرفتن دستگاه شمشادزن

برای اینکه بتوانید بوته ها و شمشادها را به راحتی هرس کنید ، باید بدانید که چه موقعیتی مناسب است. اگر از شمشادزن برقی استفاده می کنید ، مراقب سیم ها و اتصالات آنها باشید تا در معرض اجسام تیز یا شعله های آتش قرار نگیرند که می تواند باعث حادثه شود. بهترین روش برای نگه داشتن دستگاه شمشادزن این است که ابتدا دست چپ خود را روی دسته بالایی دستگاه قرار داده و دست راست خود را روی دسته عقب نگه دارید تا شمشادزن کاملاً تحت کنترل شما باشد.

شیوه صحیح حرکت تیغه برای کوتاه کردن شمشادها

برای کوتاه کردن شمشادها ، تیغه را به صورت افقی روی شمشادها قرار دهید و به آرامی دستگاه را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا شمشادها صاف و یکدست شود. برای ترتیب دادن بدنه گیاه نیز بهتر است تیغه شمشادزن را از پایین به بالا حرکت دهید. زیرا مسیر رشد برگهای گیاه از پایین به بالا است. حرف A را به انگلیسی در نظر بگیرید. بهترین شکل برای گیاه شمشاد چیزی شبیه به این است ، با این تفاوت که لازم نیست به اندازه حرف A تیز باشد. بریدن به این روش باعث می شود که قسمت های پایین گیاه نور خورشید دریافت کنند و از این طریق گیاه شما رشد می کند . حرکت تیغه شمشادزن باید به گونه ای باشد که برگهای جدا شده به اطراف پخش شوند. اگر از این وسیله در حیاط استفاده می کنید ، پس از پایان کار با قرار دادن پارچه ای در زیر بوته ها می توانید قطعات بریده شده را به راحتی جمع کنید. از این قطعات می توان به عنوان کود نیز استفاده کرد. اگر ارتفاع شمشادها زیاد است ، بهتر است از چهارپایه استفاده کنید. زیرا استفاده از شمشمادزن بالای شانه ها می تواند خطرناک باشد. این به تصمیم شما بستگی دارد که شمشادها را به چه شکل و مدلی در آورید، مدل توپی، مربع، مارپیچ، اشکال حیوانات و غیره، اما برای این کار باید هم ذوق و تخصص داشته باشید و هم زمان بیشتری صرف کنید.

اجزای مختلف شمشاد زن

دستگاه شمشاد زن شامل بدنه، موتور، سیستم انتقال قدرت و تجهیزات محافظ، اهرم های گاز و غیره و تیغه یا تیغه های برشی ساخته شده است. در سیستم انتقال نیرو، قدرت موتور به گیربکس منتقل می شود. حرکت چرخشی به حرکت رفت و برگشتی تبدیل شده و به تیغه ها منتقل می شود.

پس از بریدن شمشادها...

توجه داشته باشید که برای کوتاه کردن شمشادها لازم نیست یک باره از بخشی که می خواهید اندازه آن شروع شود ، بهتر است کوتاه کردن را در چند مرحله ادامه دهید تا به اندازه دلخواه برسید.

نحوه کار شمشاد زن

تمیز کردن دستگاه شمشادزن

از آنجا که دستگاه با برگ ، شاخه ، خاک و غیره در تماس است ، توصیه می کنیم پس از تمیز کردن تیغه را تمیز کرده و ذرات و گرد و غبار را پاک کنید. وضوح دندان های تیغه برای کارآیی بیشتر دستگاه شما ضروری است ، بنابراین مراقب باشید که دندانه‌ها آسیب نبیند و سرعت آن را کم نکنید. برای دستگاه بنزینی شمشادزن ، باید تیغه را روغن کاری کنید ، اما این برای دستگاه الکتریکی شمشادزن لازم نیست.وقتی هرس کامل شد ، بقایای هرس شده را از سطح و زمین جمع کنید و توده را برای کمپوست سلولزی، خرد کردن و چیپس کردن یا تولید کاغذ آماده نمایید.پس از برش شمشادها و پایان هرس ، تمیز کردن دستگاه شمشادزن بسیار مهم است. در زمان برش ، قطعات ساقه و قسمتهای برگ شمشادها همیشه بین تیغه ها و دندانه‌ ها گیر کرده است. عدم تمیز کردن دستگاه و باقی ماندن باقیمانده های برش شمشادها بین تیغه ها باعث کاهش کارآیی و قدرت برش پره ها می شود و عملیات را دشوار می کند.برای تمیز کردن تیغه ها ، دستگاه را خاموش کرده و روی سطح مناسبی قرار دهید. هرگونه آوار مانده را به آرامی بیرون آورده و مطابق دستورالعمل سازنده تیغه ها را تمیز کنید. اگر از تیغ موتور استفاده می کنید باید تیغه ها را با روغن مناسب چرب کنید. همیشه کارهای مربوط به سرویس و نگهداری را مطابق با توصیه های سازنده انجام دهید تا دستگاه آسیب نبیند و از ضمانت خارج نشود. 

شیوه نگهداری از دستگاه شمشاد زن

قطعاً بعد از تهیه هر ابزاری یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، حفاظت و نگهداری از آن است. کسب اطلاعات لازم در این زمینه به افزایش طول عمر ابزارها کمک کرده و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. در ادامه این مطلب نکاتی مهم برای نگهداری دستگاه شمشادزن ذکر شده است:•    در دوره های مشخص تیغه‌های دستگاه را بررسی کنید و آنها را روغن کاری کنید.•    اگر تیغه های دستگاه کند است می توانید آنها را سوهان کاری کنید.•    هر چند مدت یکبار می توانید تیغه ها را تمیز کنید و برای این کار از آب و شوینده های مناسب استفاده کنید.•     اگر تیغه ها فرسوده یا دچار ترک خوردگی هستند حتماً آنها را تعویض کنید.•    در حد امکان سعی کنید پس از هر ۲۰ ساعت کارکرد دستگاه، گیربکس آن را چک کنید و در صورت نیاز آن را از گریس پر کنید.•    جعبه دنده را گریس کاری کنید.•    هر از گاهی پیچ و مهره های دستگاه را سفت کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر