خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نخ علف زن چیست و درکجا باید از آن استفاده کرد؟

فهرست مطالب

یکی از لذت های زندگی در یک مزرعه، حتی در مقیاس کوچک، داشتن حیاطی زیبا با فضای کافی است. ماشین های نخ علف زن در چمنزارهای کوچک به درستی کار می کنند، اما با داشتن یک حیاط بزرگ، برای کنترل چمن ها به یک ماشین چمن زنی اختصاصی احتیاج دارید. با این وجود، با انتخاب طیف گسترده ای از انواع ماشین های چمن زن، شما به راحتی می توانید نوع و اندازه مناسب دستگاه موردنیاز خود را تهیه و از آن استفاده کنید، که این امر نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.

نکات مؤثر در رابطه با دستگاه نخ علف زن

ماشین های نخ علف زن به دلیل مزایای زیادی که برای صرفه جویی در وقت و ساده سازی روند چمن زنی ارائه می دهند، از محبوبیت بیشتری برخوردار می شوند.  همه ما می دانیم که یک ماشین چمن زنی کوچک یک وسیله خطرناک است. ماشین های چمن زنی بزرگ، از نظر ماهیت خود می توانند خسارت بیشتری به فرد وارد کنند. پیروی از روش های ایمنی، استفاده صحیح از تجهیزات محافظتی مناسب و نگهداری خوب ماشین چمن زنی همه به ایمن نگه داشتن اپراتور کمک می کند. منبع اصلی خطر هر ماشین چمن زنی تیغه است که کار واقعی برشکاری را انجام می دهد. برای انجام کارآمد وظیفه خود، تیغه باید تیز باشد و با سرعت بالا حرکت کند. اگر در هنگام روشن شدن موتور، دست یا پا اجازه پیدا کند زیر عرشه ماشین تراش قرار گیرد، این تیغه تیز و پر سرعت می تواند آسیب جدی ببیند.نحوه کار ماشین نخ علف زن در دامنه ها نیز مهم است. ماشین های نخ علف زن را باید همیشه از آن طرف شیب استفاده کرد تا در صورت لغزش پاهای شما زیر ماشین چمن زنی قرار نگیرند و همچنین ماشین چمن زنی از شیب پایین نیفتد و از روی شما عبور کند. کشیدن ماشین چمن زنی از نوع فشار نیز خطرناک است، زیرا ممکن است پای شما زیر ماشین چمن زنی بلغزد. ماشین های چمن زنی معمولاً هنگام بالا و پایین رفتن از شیب پایدارتر هستند. همچنین خطر پرتاب اجسامی از زیر ماشین چمن زنی توسط تیغه وجود دارد که ممکن است نوک آنها با سرعت 200 مایل در ساعت حرکت کند. فردی که با سنگ یا قطعه سیم پرتاب شده به چنین نیرویی برخورد کند، می تواند آسیب دیدگی شدید یا حتی مرگ را تجربه کند. سوخت رسانی به موتورهای گرم و استعمال دخانیات در هنگام سوخت گیری می تواند منجر به سوختگی جدی، اغلب در قسمت های زیادی از بدن شود. منبع خطر دیگر مسمومیت با مونوکسیدکربن است. هر زمان که موتور در یک مکان بسته مانند گاراژ روشن شود، خطر مسمومیت با مونوکسیدکربن وجود دارد.

بررسی روش های ایمن دستگاه نخ علف زن

زمین چمن را برای چمن زنی آماده کنید.اطمینان حاصل کنید که وسایل متفرقه در چمن های بلند پنهان نشده اند.همچنین به دنبال اشیاء غیر منقول، مانند لوله ها، یا سنگ های تا حدی دفن شده باشید.خوردن به یک جسم ثابت می تواند تیغه را خرد کرده و تکه های دندانه دار فلزی را از ناودان تخلیه یا زیر محفظه پرتاب کند.موانعی مانند سنگ و کنده ها می توانند شما را از تراکتور انداخته و یا باعث خرابی تراکتور شوند. بخصوص وقتی ممکن است اشیا توسط چمن های بلند، علف های هرز یا برس پنهان شوند، لذا بهتر است هوشیار باشید.سوخت را با احتیاط کنترل کنید. صدا خفه کن ها می توانند بخارهای بنزین را شعله ور کنند. همیشه قبل از سوخت گیری اجازه دهید ماشین چمن زنی خنک شود. هر بنزینی که ریخته شود، باید سریعاً پاک شود.بنزین قابل اشتعال است، زیرا با بخار شدن هوا باعث ایجاد مخلوطی می شود که به راحتی مشتعل می شود. تبخیر می تواند در دمای پایین صفر درجه رخ دهدهمیشه در فضای باز سوخت گیری کنید و حداقل 25 فوت قبل از روشن کردن موتور از محل سوخت دور شوید تا از احتراق بخار سوخت که ممکن است برای مدتی معطل بمانند جلوگیری کنید. هنگام سوخت گیری سیگار نکشید. 
نخ علف زن چیست و درکجا باید از آن استفاده کرد؟
لباس مناسب بپوشید. همیشه به جای کفش تنیس یا صندل، کفش های محکم و ضد لغزش بپوشید. کفش ایمنی بیشترین محافظت را در برابر تیغه دستگاه نخ علف زن دارد.شلوارهای بلند به محافظت از پاها در برابر اشیایی که ممکن است از زیر ماشین چمن زنی پرتاب شوند، مانند سنگ های کوچک و چوب ها کمک می کند.محافظ شنوایی، دستکش و عینک ایمنی نیز مورد نیاز است.از نوع مناسب ماشین چمن زنی یا نخ علف زن برای کار استفاده کنید. کاری را که می خواهید انجام دهید را بررسی کنید و از نوع درست ماشین چمن زنی برای کارهای کشاورزی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، سعی نکنید برس را با ماشین چمن زنی طراحی کنید که فقط برای علوفه طراحی شده است. ممکن است در معرض خطرات ناشی از خرابی دستگاه قرار بگیرید.از تیغه های سنگین در جاهایی که لازم است استفاده کنید و از یک دستگاه به اندازه کافی بزرگ برای انجام صحیح کار استفاده کنید. دفترچه راهنمای اپراتور خود را از نظر نوع کاری که ماشین تراشکاری شما طراحی کرده است، بررسی کنید.دیگران را دور نگه دارید. فرد اضافی را روی تراکتور خود نگذارید و افراد دیگر را از محل کار خود دور نگه دارید. آسیب جدی یا مرگ می تواند ناشی از سقوط از تراکتور و زیر پا گرفتن ماشین چمن زنی، چرخ تراکتور یا اصابت یک شی پرتاب شده باشد.مراقب اشیایی مانند قوطی حلبی، سنگ، سیم یا سایر مواردی باشید که می توانند توسط پره های ماشین چمن زنی پرتاب شوند. این می تواند باعث آسیب جدی شود.برای جلوگیری از واژگونی، از کار در شیب های تند یا نزدیک گودال ها خودداری کنید. هرگز در شیب های تند از ماشین چمن زنی استفاده نکنید.وقتی موتور روشن است، هرگز سعی نکنید از ماشین چمن زنی خارج شوید و روی آن کار نکنید.هر زمان که لازم بود به زیر ماشین چمن زنی برسید، سیم شمع را جدا کنید تا مطمئن شوید موتور به هر دلیلی نمی تواند روشن شود. برای راه اندازی مجدد موتور هر بار کمی زمان اضافی لازم است.تیغه را تیز نگه دارید تا قدرت مورد نیاز کاهش یابد و برش نرمتری ایجاد شود و موتور را با کمترین سرعت کار انجام دهید. سرعت کمتر تیغه باعث کاهش نیرو و همچنین پرتاب اجسام توسط ماشین نخ علف زن می شود و در عین حال سایش موتور را کاهش می دهد.ماشین چمن زنی را در چمن مرطوب کار ندهید (راه رفتن روی چمن مرطوب برای شما خطر لغزش را به همراه دارد و به احتمال زیاد باعث گرفتگی ماشین چمن زنی می شود).

موارد مؤثر درباره دستگاه نخ علف زن

قبل از اینکه ماشین نخ علف زن خود را راه اندازی کنید، با روش های نگهداری آن آشنا شوید. کتابچه راهنمای اپراتور خود را با دقت مطالعه کنید.مکان و استفاده از کنترل ها و شماره گیرهای تراکتور را بیاموزید.با سرعت، قابلیت شیب، مشخصات ترمزگیری و فرمان و فاصله ماشین تراکتور آشنا شویدمطمئن باشید تراکتور به یک ساختار محافظتی (ROPS) و کمربند ایمنی مجهز است. در غیر این صورت، آنرا مقاوم سازی کنید.بررسی کنید که برق قطع شود، خط ورودی، تسمه های محرک، زنجیرها و چرخ دنده ها به درستی محافظت شده اند. در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.ناودان تخلیه را بررسی کنید تا ببینید وجود دارد و به طرف پایین قرار دارد.اگر در جاده های عمومی رانندگی می کنید، مطمئن باشید که نشان خودروی آهسته در حرکت است.بررسی کنید که چراغ های هشدار دهنده در حال کار هستند.فاصله بالای سر سیم های برق و سایر انسداد ها را بررسی کنید، به خصوص اگر از ماشین نخ علف زن، استفاده می کنید.اگر تراکتور شما مجهز به محافظت در برابر چرخش است، از کمربند ایمنی استفاده کنید.به هر دلیلی قبل از پیاده شدن از تراکتور، ترك برق را جدا كرده و ترمز را تنظیم كنید.مطمئن شوید که تیغه ها متوقف شده اند. بسیاری از ماشین های چمن زنی دوار، دارای تیغه هایی هستند که پس از جدا شدن PTO برای مدتی به چرخش ادامه می دهند. قبل از نزدیک شدن به ماشین چمن زنی مطمئن شوید که چرخش را متوقف کرده اند.هنگام چرخش گوشه های تیز مراقب باشید. در مورس های کششی، چرخ های تراکتور عقب می توانند قاب موبر را بگیرند و آن را به سمت شما پرتاب کنند.با ماشین چمن زنی نصب شده روی سه نقطه، وقتی چرخش می کنید ماشین چمن زنی به سمت بیرون چرخانده می شود. برای کمک به کنترل شما ممکن است به وزن چرخ جلو نیاز باشد.ماشین های نخ علف زن دوار اغلب مجهز به دونده و محافظ های زنجیره ایمنی هستند. برای جلوگیری از سایش بیش از حد دونده ها، ماشین چمن زن را فقط به اندازه کافی بالا نگه دارید تا روی کفش دونده سوار نشود.محافظ های زنجیری احتمال پرتاب اشیاء از زیر ماشین چمن زنی را کاهش می دهد. اطمینان حاصل کنید که محافظ های زنجیری به درستی نگهداری می شوند. اگر باید آنها را حذف کرده یا برای محصولات خاصی پرورش دهید، مطمئن شوید که به محض پایان کار آنها را تعویض یا تنظیم کنید.شافت های انتقال نیرو باید توسط محافظ، محافظت شوند. آنها را در محل خود نگه دارید. همیشه پس از اتمام کارهای نگهداری یا تعمیرات، سپرها و محافظ ها را تعویض کنید. 
نخ علف زن چیست و درکجا باید از آن استفاده کرد؟
سخن پایانیدر حقیقت نخ علف زن دستگاهی است که امروزه به منظور برش دادن و کوتاه کردن علف های هرز به کار می برند. این عمل برش توسط تیغه ای صورت می گیرد که روی دستگاه اعمال شده و به کمک موتور و تجهیزاتی که به آن متصل است، این امر صورت می گیرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر