خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نصب تایمر آبیاری

فهرست مطالب

نصب تایمر آبیاری به شیر آب و استفاده از آن برای زمانبندی آبرسانی به گل ها و گیاهان شما بسیار ساده و همچنین فعالیتی لذت بخش است. برای انجام این کار نیازی به دانش فنی و یا محاسبات پیچیده ندارید. با ما همراه باشید تا در چند گام ساده با روش اصولی نصب تایمرهای آبیاری آشنا شوید.

انواع تایمر و کنترلر آبیاری

تایمر آبیاری از نظر نوع تامین آب ۳ دسته دارد.1.    فقط دارای مخزن: این نوع تایمر به مخزن با فشار ثابت متصل می‌شود. معمولا این مخزن بیش از ۳۰ لیتر آب می‌گیرد و فقط برای آبیاری گلدان‌ها برای مواقع بی‌آبی استفاده می‌شود. یا زمانی که دسترسی به شیر آب وجود ندارد.2.    متصل به شیر آب: این تایمر آبیاری به شیر آب وصل می‌شود و می‌تواند متناسب با آب مورد نیاز مقدار فشار آب را کم و زیاد کند. در این حالت بدون پر کردن مخزن و فقط با اتصال تایمر به شیر آب تایمر موردنظر کار می‌کند.3.    دارای مخزن و امکان اتصال به شیر آب: این نوع تایمر دو مدل ورودی دارد. ترکیبی از مخزن و شیر برقی است. برای مواقعی که احتمال قطعی آب وجود دارد می‌توان از ظرفیت مخزن برای آبیاری گلدان‌ها استفاده کرد.تایمرهای با مخزن مناسب برای آبیاری گلدان‌های داخل خانه مناسبند و برای آبیاری باغچه حتما به شیر آب یا تانکر با ظرفیت بالا نیاز دارید.

تایمر آبیاری خانگی از نظر نوع سیستم کنترلی هم دو دسته دارد:

1.    تایمر آبیاری هوشمند: این نوع تایمر سیستم کنترلی بسیار پیشرفته‌ای دارد. یعنی خود تایمر یک سیستم هوشمند دارد که با توجه به میزان تشعشع خورشید، دمای محیط و همچنین رطوبت هوا و خاک تشخیص می‌دهد که چه موقع زمان مناسب برای آبیاری است. سنسورهای حرفه‌ای دارد و برای آبیاری در سطح گسترده مناسب است.2.    تایمر آبیاری اتوماتیک: تایمر رایج که استفاده زیادی بین افراد و گلخانه‌ها دارد همین مدل اتومات است که زمان‌بندی آن توسط خود شما صورت می‌گیرد. می‌توانید تعیین کنید که چه زمانی و با چه شدتی کار کند. تایمر آبیاری اوربیت و تایمر آبیاری آکوا جزو مدل‌های محبوب اتومات هستند.

دو دسته‌بندی دیگر هم برای تایمر در نظر گرفته می‌شوند:

1.    تایمر دیجیتال: یک نمایشگر دیجیتال دارد که ساعت‌ها و برنامه مورد نظر شما روی آن نمایش داده می‌شود. تعداد دفعات آبیاری از آخرین تنظیم برنامه و همچنین اطلاعات میزان مصرف آب و مواردی از این دست هم روی صفحه نمایش داده می‌شود. تایمر آبیاری اوربیت دیجیتالی است.2.    تایمر آنالوگ: این تایمر صفحه نمایش ندارد و با پیچ‌ها و ولوم‌ها فرکانس و مدت زمان آبیاری را مشخص می‌کنید. تایمر آبیاری آکوا از نوع آنالوگ است.دو مدل تک‌خروجی و دوخروجی هم گزینه‌هایی هستند که می‌توانید متناسب با نیاز تان انتخاب کنید.شومدل تک‌خروجی: تنها یک خروجی دارد و یک برنامه برای آن در نظر گرفته می‌شود. یعنی تمام گل‌‌ها و گیاهان شما مطابق با یک برنامه آبیاری می‌شوند.مدل دو خروجی: برای هر خروجی می‌توانید یک برنامه خاص در نظر بگیرید. مثلا اگر دو مدل گل دارید که یکی به آبیاری هر روز یک‌بار احتیاج دارد و دیگری هر هفته یک‌بار می‌توانید برای یک خروجی ۲۴ ساعت در نظر بگیرید و برای یک خروجی یک هفته و هر خروجی را به گلدان مورد نظر وصل کنید. 
نصب تایمر آبیاری
 

کاربرد تایمر

بسته به نوع کاربردی که از تایمر انتظار دارید یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید.

1- انتخاب تایمر

ابتدا با توجه به مساحت فضای سبز خود، تعداد مناطقی که نیاز به آبیاری دارند، منبع تأمین انرژی و سایر عوامل موثر در انتخاب نوع تایمر، نسبت به انتخاب و خرید تایمری که پاسخگوی نیازتان است اقدام کنید. برای این کار می توانید به مقاله “خرید تایمر آبیاری” مراجعه نمایید.

2- نصب باطری ها قبل از نصب تایمر آبیاری

اگر از انواع تایمرهای موجود در صفحه فروشگاه زهکش برای آبیاری و تنظیم زمان آن استفاده خواهید کرد، اولین قدم قبل از نصب تایمر آبیاری قرار دادن باطری ها روی دستگاه است. با توجه به سایز باطری هایی که دستگاه از آن ها برای تأمین انرژی استفاده می کند، که این سایزها معمولاً باطری های قلمی (AA)، نیم قلمی (AAA) است و در مواردی مثل تایمرهای آمیکو آر (Amico R) و آمیکو آر2 (Amico R2) باطری های لیتیومی قابل شارژ هستند، آن ها را خریداری کرده با توجه به راهنمایی های دفترچه همراه تایمر در جای خود قرار دهید.برای افزایش طول عمر تایمر خود و همچنین افزایش کارایی آن از باطری های مرغوب و از نوع قلیایی (Alkaline) استفاده کنید. همچنین هر دو باطری را به صورت همزمان تعویض نمایید. بیشتر تایمرهای عرضه شده در وبسایت زهکش دارای نشانگر هشدار برای رو به اتمام بودن باطری ها هستند.دقت نمایید که قبل از نصب تایمر روی شیر آب خود باطری ها را در محفظه آن ها قرار دهید و نه بعد از نصب روی شیر. اگر این مرحله را برعکس انجام دهید شیر برقی داخلی تایمر بسته خواهد شد.

3- باز کردن سرشلنگی

سر شلنگی های رایج در بازار که روی شیرهای آب متصل هستند معمولاً تناسبی با ورودی تایمرها ندارند. پس سر شلنگی را از روی شیر آب باز کنید. شیرهای آب بدون سرشلنگی معمولاً در سایز ¾ اینچ هستند و متناسب با ورودی تایمرها. ورودی تایمرها هم معمولاً با همین سایز طراحی شده اند. البته تایمرهای موجود در وبسایت زهکش، به ویژه تایمرهای شرکت رِین ایتالیا (Rain)، در هر دو سایز 1 اینچ و ¾ اینچ قابل استفاده هستند. به این صورت که رابطی در ورودی آن ها قرار دارد که می توانید آن را باز کنید و سایز ورودی از ¾ اینچ به 1 اینچ تبدیل شود.

4- نصب تایمر آبیاری روی شیر آب

برای نصب تایمر آبیاری روی شیر آب بهتر است از نوار تفلون استفاده کنید. این کار از نشتی احتمالی آب جلوگیری می کند. ورودی تایمر و خروجی شیرهای آب رزوه ای هستند و می توانید با پیچاندن قسمت ورودی تایمر، آن را به راحتی به شیر آب وصل کنید.

نصب تایمر آبیاری

5- اتصال شلنگ به رابط

خروجی تایمر خود را با توجه به نیاز خود به لوله آبیاری قطره ای، شلنگ آبیاری، لوله های تراوا و یا لوله های دیگری که بسته به نیازتان تهیه کرده اید متصل کنید. برای این کار به یک رابط نیاز دارید تا تناسبی بین سایز خروجی تایمر و لوله شما برقرار شود. تایمرهای فروشگاه زهکش با خروجی های استاندارد ¾ اینچ طراحی شده اند. همچنین تایمر آبیاری زیرو (Zero) از یک رابط برای اتصال مستقیم به لوله آبیاری قطره ای 16 میلیمتری بهره می برد.برای اطمینان از اتصال کامل تایمر و لوله، استفاده از بست های فلزی را فراموش نکنید. با استفاده از این بست ها نگرانی بابت جدا شدن لوله از دستگاه در اثر فشار آب یا عوامل سهوی خارجی از بین می رود.

6- باز کردن شیر آب

بعد از نصب تایمر می توانید شیر آب را برای همیشه باز بگذارید. به یاد داشته باشید که از این به بعد شیر برقی داخلی تعبیه شده درون دستگاه، کنترل باز و بسته شدن جریان آب را به دست خواهد داشت. پس شیر آب باید همواره باز باشد تا در زمانهایی که فرمان آبیاری اجرا می شود، آب بتواند در داخل سیستم آبیاری شما جریان یابد.

7- برنامه ریزی تایمر

با استفاده از دفترچه راهنمای تایمر آبیاری و یا فایل های تصویری آموزشی، برنامه آبیاری مد نظر خود را بر روی تایمر اعمال کنید. اصول برنامه دهی به تایمرهای آبیاری موجود در وبسایت زهکش یکسان است و فقط مقادیر زمانی شروع و پایان آبرسانی و همچنین مدت زمان آن متفاوت است که این مورد با توجه به نیاز کاربران تغییر می کند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر