خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نصب توری سایه بان (شید گلخانه) به چه نحوی است؟

فهرست مطالب

توری سایه بان یا شید نصب شده در گلخانه ها، یکی از بخش های مهم و بسیار کارآمد در تمام گلخانه ها می باشد که از تابیدن مستقیم و شدید نور آفتاب به گیاهان و محصولات موجود در داخل گلخانه جلوگیری می کند. گاه ممکن است از این شیدها به عنوان انواع سایه بان ها و یا آلاچیق ها هم استفاده گردد. انتخاب شید مناسب برای گلخانه و توجه به ویژگی های مورد نیاز محصولات کاشته شده در هر گلخانه از جمله نکات مهمی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

پس از این که سایه بان مد نظر خود را انتخاب نموید، حال باید با یک روش درست و اصولی اقدام به نصب آن نمایید. البته افرادی هم هستند که کارشان نصب شیدهای گلخانه می باشد و در این زمینه از اطلاعات و مهارت کافی برخوردارند، اما چنان چه خودتان قصد نصب این سایه بان ها را داشته باشید لازم است با نکاتی در این رابطه آشنا باشید که در این مطلب قصد داریم آن ها را برای شما توضیح دهیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نکات مهم در نصب توری سایه بان یا شید گلخانه ها

یکی از موارد مهمی که حین نصب توری های سایه بان گلخانه ها باید به آن توجه نمود، انتخاب کردن مکان مناسب و درست جهت نصب صحیح این توری ها می باشد که باید حتما اطلاعات مورد نیاز را در این زمینه کسب کرده و سپس به سراغ نصب این سایه بان ها بروید. در صورتی که توری های سایه بان در جای درست نصب نشده و نحوه نصب آن ها صحیح نباشد، نمی تواند آن گونه که مورد انتظار شماست و برای رشد گیاهان موجود در گلخانه لازم است، سایه اندازی کند. در ادامه به بررسی موارد مهمی که پیش از نصب شیدهای گلخانه باید در نظر داشته باشید خواهیم پرداخت.

تعیین محل دقیق نصب توری سایه بان یا شید گلخانه

پیش از این که بخواهید اقدام به تهیه و سپس نصب توری سایه بان خود کنید، لازم است ابتدا مکان مورد نظر، اندازه توری مورد نیاز و محل اتصال و محکم کردن آن را مشخص کنید. گاه ممکن است نیاز باشد که این سایه بان ها به شکل دو لایه استفاده شوند، به همین دلیل باید متراژ توری مورد نیاز شما از قبل مشخص باشد تا هنگام خرید شید  گلخانه مورد نظر خود، اندازه آن را دو برابر مساحت محل نصب خود در نظر بگیرید. علاوه بر این که تعیین محل دقیق نصب توری سایه بان می تواند به شما امکان تهیه اندازه درستی از توری را بدهد، همچنین با این کار می توان تعداد گیره های مورد نیاز برای نصب شید گلخانه را نیز تخمین زد.

نصب توری سایه بان (شید گلخانه) به چه نحوی است؟

انتخاب رنگ شید و درصد سایه اندازی مناسب محل مد نظر شما

لازم است پیش از اقدام به خرید سایه بان، نیاز خود را از نصب این توری معین کنید. همان طور که می دانید، این توری ها در رنگ های متفاوتی عرضه می شوند و درصد سایه اندازی هر یک نیز با انواع دیگر متفاوت است. به طور مثال بیشترین میزان سایه اندازی را در استفاده از توری های ۹۰ درصدی می توان به دست آورد، یا توری هایی با درصدهای متوسط و رنگ های سبز هم برای گلخانه ها و محافظت کردن محصولات از تابش نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد. سایه بان هایی با درصد سایه اندازی بالا و به رنگ سفید را هم می توان جهت استفاده در پارکینگ ها به کار برد.

نکته مهم نصب توری سایه بان، زاویه دار بودن آن است

مواد اولیه جهت تولید توری های سایه بان عمدتا پلاستیک های فشرده شده و الیاف از جنس پلیمر می باشد که باعث شده این سایه بان ها از استحکام زیادی در برابر رطوبت و نور خورشید برخوردار بوده و در عین حال طراحی ظریفی هم داشته باشند. درست است که این توری ها به نسبت محکم می باشند، اما همچنان به مراقبت نیاز داشته و در هنگام نصب باید طوری قرار داده شوند که شیب دار بوده و موازی با سطح زمین قرار نگیرند.

رعایت این نکته از این جهت ضروری است که در هنگام بارش، قطرات آب بر روی سایه بان جمع نشده و منجر به پوسیده شدن ساختار آن نگردد. فایده شیب دار بودن شید در مورد تابش نور آفتاب هم این است که با زاویه دار شدن اشعه های رسیده به سایه بان، آسیب وارده به بافت آن کم تر خواهد بود.

نگه داشتن توری سایه بان به دور از شعله آتش

از آن جایی که جنس توری های سایه بان گلخانه ها از پلاستیک می باشد، بنابراین در برابر حرارت و گرما آسیب پذیر بوده و ممکن است باعث تغییر در ساختار و شکل سایه بان شود. حتی در مواردی اگر به این نکته توجه نشود ممکن است آتش سوزی رخ داده و علاوه بر از بین رفتن خود توری سایه بان، به محصولات هم خسارت وارد شود.

چگونه باید توری سایه بان گلخانه را نصب کنیم؟

برای نصب شید گلخانه، ابتدا باید وسایل مورد نیاز خود را تهیه کرده و آماده کنید. سپس شید را به شکل درست اندازه گیری کرده و مطمئن شوید که از درجه سایه اندازی مناسب خود استفاده می کنید.سعی کنید حتما از گیره های مخصوص جهت نصب شیدهای سایه بان استفاده کرده و ابزار آلات دیگری را به این منظور به کار نبرید؛ چون که با این کار ممکن است باعث وارد شدن صدمه به ساختار و بافت این توری ها شده و منجر به خرابی آن ها شوید.

نصب توری سایه بان (شید گلخانه) به چه نحوی است؟

لازم است قسمتی که گیره ها به سایه بان متصل بوده و از آن جا به پایه یا دیوار یا هر تکیه گاه دیگری محکم می شوند را با هم تنظیم کرده و در یک راستا قرار دهید.بعد از این که گیره ها را به سایه بان خود نصب کردید، با کمک گرفتن از تعدادی دیگر از افراد، سایه بان را به تکیه گاه خود محکم کنید که این تکیه گاه ممکن است پایه یا دیوار شما باشد.در این مرحله اگر نصب توری شما به گونه ای است که باید بالاتر از سطح موجود برده شده و ارتفاع آن از سطح زمین بیش تر شود، می توانید با بالا بردن توری، آن را به سقف یا یک ستون و هر جای مرتفع تری که از ثبات کافی برخوردار است محکم کنید.

در مرحله آخر بعد از این که تمامی گام ها را به ترتیب طی کرده و نصب توری شید گلخانه را به اتمام رساندید، لازم است با مشاهده نتیجه کار و بررسی مناطق مختلف آن، از نصب شدن توری سایه بان به شکل صحیح اطمینان حاصل کنید.

نحوه مراقبت و نگه داری از توری سایه بان و شید گلخانه

بعد از این که مطمئن شدید توری سایه بان به طور صحیح نصب شده و مشکلی در نحوه نصب آن وجود ندارد، حال باید نحوه مراقبت و حفاظت از توری سایه بان را نیز فرا بگیرید. رعایت نکات مربوط به نگه داری توری های سایه بان باعث می شود که طول عمر این شید ها افزایش یافته و در طول این مدت هم سالم بماند و بتوانید تا مدت ها بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.

در صورت وقوع بارش های شدید، طوفان ها و بادهای شدید، لازم است در صورتی که امکان آن وجود داشته باشد توری سایه بان به طور کامل جمع شده و پس از پایان بارش ها مجددا نصب شود. با این کار احتمال پاره شدن توری و آسیب به آن کم تر خواهد شد.

جهت شستشوی توری های سایه بان باید از آب و صابون استفاده کرده و حتما به صورت دستی شسته شوند. به هیچ عنوان نباید از مواد شیمیایی سفید کننده جهت شستن شید های گلخانه استفاده نمود.لازم است سالانه چند مرتبه این توری های سایه بان را بررسی کرد تا محکم بودن گیره های نصب توری سایه بان و محل متصل شدن آن ها اطمینان حاصل نمود. اگر در بررسی های خود متوجه تجمع شاخ و برگ بر روی سایه بان شدید، لازم است که آن ها را هم تمیز نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر