خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نصب فن گلخانه

فهرست مطالب

روش نصب فن گلخانه به شرح زیر می باشد:

•    برای جا به جایی فن ها، از دستگیره های موجود در دو سمت هواکش استفاده شود.•    از برداشتن توری، قطعات دیگر و تغییر در ساختار فن ها خودداری شود.•    امکان قطع جریان برق (کلید قطع و وصل) در مسیر سیم کشی در نظر گرفته شود.•    با وجود آنکه در طراحی هواکش، الکتروموتور در قسمت بالای آن تعبیه شده است، لذا حتماً باید توجه داشت تا الکتروموتور در معرض نفوذ آب قرار نگیرد.•    سیم کشی دستگاه باید توسط یک تکنسین برق صورت بگیرد. کابل خروجی از الکتروموتور دارای چهار رشته سیم است که یکی از آن ها سیم دو رنگ ( زرد و سبز)، زمین (ارت) می باشد که باید در هنگام نصب به زمین وصل شود تا از وقوع برق گرفتگی جلوگیری شود.•    الکتروموتور باید در شرایط مناسب که برق ورودی دارای فرکانس 50 هرتز، ولتاژ 380 ولت و عدم افت ولتاژ در جریان برق باشد، کار کند.•    سیم اتصال به الکتروموتور را از نظر آسیب دیدگی به دقت بررسی کنید تا احتمال برق گرفتگی و دو فاز شدن وجود نداشته باشد.•    در زمان راه اندازی باید از دستکش های محافظ برای جلوگیری از آسیب و جراحت و خطر برق گرفتگی استفاده نمود.•    در زمان کار کردن هواکش، از دست زدن به دمپرها جدا خودداری کنید.•    تابلو برق کنترل کننده هواکش ها باید به سیستم کنترل فاز، کنتاکتور، بی متال یا کلید حرارتی مجهز باشد.•    برای اینکه پروانه زنگ نزند، استفاده از مایعات ضدعفونی کننده (فرمالین)، سود سوزآور و سایر مواد خورنده اکیداً ممنوع می باشد.•    در ماه حداقل یکبار هواکش را مورد بازرسی قرار دهید تا در زمان شل شدن تسمه اقدام به رگلاژ آن کنید، به این دلیل که در عملکرد هواکش اختلال به وجود نیاید. (برای رگلاژ تسمه، با انگشت های سبابه و میانی، تسمه را بفشارید، تسمه باید 15 تا 20 میلیمتر پایین تر رود. (این کشش، برای کارکرد هواکش ها مناسب می باشد.)•    اگر فن ها در ارتفاع بالا نصب می گردد، باید به گونه ای باشد که پره ها بیش از 230 سانتی متر بالاتر از کف قرار گیرند.

نصب فن یا هواکش

قبل از نصب

1.    هواکش ها باید با احتیاط حمل شوند تا در اثر حمل و نقل نامناسب، هواکش ها آسیب نبینند.2.    محل نصب هواکش ها روی دیوار باید تا اندازه ای بزرگتر از سایز خود هواکش باشد، به صورت مربع شکل و دارای سطح صاف به ابعاد حدود 1420*1420 میلیمتر برای هواکش 140 و ابعاد 1020*1020 میلیمتر برای هواکش 100 باشد. همچنین دقت شود که محل نصب هواکش ها، تراز باشد تا فن ها به درستی در محل تعیین شده قرار بگیرند.

نصب فن یا هواکش روی دیوار

•    در این مرحله هواکش ها به راحتی درون حفره مورد نظر قرار می گیرد و باید دقت شود که موتور حتماً در قسمت بالا قرار بگیرد.•    باید مطمئن شوید که حفره تخلیه آب باران که در کف هواکش تعبیه شده، باز می باشد.•    در زمان نصب باید قسمت جلوی هواکش (سمت دمپر) که دارای لیبل زرد رنگ در صفحه کناری می باشد، حدود 160 میلیمتر بیرون از سطح دیوار قرار بگیرد.•    توجه شود که هرگز هواکش ها تحت فشار داخل دیوار نصب نشوند.•    وزن دیوار نباید روی هواکش ها فشار وارد کند.•    در زمان نصب هواکش ها روی دیوار باید دقت کنید که توری هواکش با دیوار، در یک راستا قرار بگیرند.•    بعد از اینکه هواکش ها روی محل مربوطه نصب شدند، برای پر کردن شکافی که مابین هواکش ها و دیوار وجود دارد برای ثابت نمودن هواکش ها از فوم یا درزگیرهای پلاستیکی باید استفاده کرد.•    باید مطمئن شوید که هواکش ها محکم و ثابت درمحل خود قرار بگیرند.توجه: برای پر کردن فضای خالی بین هواکش ها و دیوار، هواکش ها را تحت فشار قرار ندهید و اگر فضای خالی بیشتر از 3 سانتیمتر بود آن را در دو مرحله پر نمایید.

نصب فن گلخانه

پس از نصب

1.    تمام قطعات را بررسی نمایید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید.2.    مطمئن شوید که پروانه تحت فشار نباشد و بین پروانه و قاب اصطکاکی وجود ندارد.

سیم کشی الکتروموتور فن یا هواکش

سیم کشی الکتروموتور هواکش، باید درست انجام شود تا از سوختگی موتور و خطرات ناشی از آن جلوگیری شود.

راه اندازی هواکش یا فن

1.    کلید استارت روی تابلو برق متصل به هواکش را روشن کنید.2.    جهت چرخش پروانه بایستی هم جهت با فلش موجود روی پولی بزرگ باشد و در خلاف جهت عقربه های ساعت باشد.3.    اگر جهت چرخش پروانه خلاف جهت فلش پولی بزرگ باشد، بایستی جای دو فاز ورودی الکتروموتور را تغییر داد.

4.    اگر جهت چرخش پروانه صحیح بود، پس از 20 تا 30 دقیقه بعد از راه اندازی هواکش موارد زیر را بررسی کنید:

•    برخورد یا سایش پره ها با دمپر•    عدم وجود بار اضافه ناشی از شدت جریان برق در الکتروموتور (نسبت به میزان شدت جریان درج شده روی لیبل مشخصات فنی الکتروموتور)•    عدم لرزش یا صدای غیر عادی هواکش در هنگام کارکردنکته: در صورتیکه هواکش کارکرد غیرعادی دارد، فوراً دستگاه را متوقف کرده و به بخش جدول مشکلات و راه حل ها دقت کرده و به دستورالعمل ها توجه کنید.

نحوه استفاده از فن

فن ها به صورت دستی و اتوماتیک عمل می کنند. اگر دستگاه در طول زمستان یا بیشتر از 6 ماه مورد استفاده قرار نگیرد، باید ابتدا آن را تمیز کنید و با راه اندازی دوباره دستگاه از عملکرد درست و صحیح آن مطمئن شوید.

سرویس دوره ای (توسط تکنسین مجرب)

•    پیچ های متصل کننده صفحه بالایی هواکش به صفحه کناری را باز کنید.•    با استفاده از یک وسیله نوک تیز فاصله ای بین صفحه کناری هواکش و براکت ثابت دمپر ایجاد کنید تا براکت دمپر به درستی در محل خود قرار بگیرد.•    از قرار گرفتن دمپر در براکت متحرک دمپر اطمینان حاصل کنید.

نصب فن گلخانه

تنظیم کردن تسمه

پیچ متصل کننده قسمت اصلی موتور به بدنه را با آچار رینگی سایز 13 میلیمتر باز کرده و الکتروموتور را متمایل به راست جا به جا کنید، تا جایی که تسمه سفت تنظیم شود یا از تسمه سفت کن جهت تنظیم تسمه استفاده نمایید و نهایتاً پیچ ها را ببندید.نصب، سرویس و تعمیر دستگاه، توسط تکنسین مجرب صورت گیرد.

تعویض تسمه فن

پیچ های توری پشتی هواکش را باز کنید و توری را از محل خود بیرون آورید. (نیازی نیست پیچ های دو سمت توری را باز نمایید.)تسمه را از روی پولی بزرگتر و کوچکتر جدا کنید و سپس آن را جلوی پره ها قرار دهید.دو عدد پیچ M6*16 را که سیستم گریز از مرکز و دمپر مرکزی را به هم متصل می کنند، باز نمایید و تسمه را بیرون بکشید.هنگام بستن تسمه ها باید دقت کرد که نه بیش از حد شل باشد و نه بیش از حد سفت. به دلیل اینکه سفتی زیاد از حد باعث اعمال نیروی اضافی به بلبرینگ ها و موتور می شود و شلی زیاد باعث ایجاد سر و صدا در سیستم می شود.

تعویض قطعات هواکش

•    تعویض الکتروموتور

به وسیله یک آچار رینگی سایز 13 میلیمتر، دو عدد پیچ M8*22 اتصال دهنده پایه الکتروموتور به صفحه بالایی هواکش را باز کنید.الکتروموتور را با احتیاط از جای خود بیرون آورده و آن را تعویض نمایید.پس از تعویض الکتروموتور، آن را مانند قبل در جای خود قرار داده و پیچ های پایه الکتروموتور را محکم ببندید.

•    تعویض سیستم گریز از مرکز

تعداد 2 عدد پیچ M6*16 و تعداد 2 عدد پیچ M8*50 را باز کنید و سیستم گریز از مرکز را بیرون آورید، همچنین می توانید آن را مخالف روش فوق نصب کنید.

ضرورت استفاده از فن گلخانه ای در گلخانه

یکی از مهمترین ابزار برای شاداب ماندن محصولات استفاده از فن گلخانه ای است در ادامه به جزئیات وظایف فن گلخانه ای می پردازیم:

۱. کنترل دمای هوای گلخانه با فن گلخانه ای: همانطور که گفته شد فن گلخانه ای باعث کنترل دمای محیط می شود و شرایط ایده آلی را برای گیاه فراهم می‌کند. با افزایش یا کاهش دما داخل گلخانه، فن با استفاده از افزایش یا کاهش دبی ورودی و خروجی هوا به مقابله با این ناهنجاری پرداخته و شرایط را به حالت قبل از بحران برگرداند.۲. کنترل میزان گردش هوا توسط فن گلخانه ای: فن گلخانه ای با گردش هوای داخل گلخانه باعث افزایش شادابی و طراوت گیاه می شود و از پژمردگی و به اصطلاح پلاسیدگی گیاه جلوگیری کرده و عملکرد آن را افزایش می دهد.

۳. جلوگیری از آفت زدگی محصولات به وسیله فن گلخانه ای: اکثر افراد از نقش فن گلخانه ای در این حیطه بی خبر می باشند غافل از این که نبود فن گلخانه ای یعنی یک محیط عالی برای حضور آفت ها و رشد و تولید مثل آنها بوده و باعث می شود به محصولات و گل و گیاه آسیب جدی وارد بشود و در ادامه نیز اگر از نقش فن گلخانه ای غافل باشیم یعنی به جای استفاده از فن گلخانه ای برای خارج کردن آفات و حشرات مضر از گزینه سم پاشی استفاده کنیم احتمال آلودگی گیاهان به مواد شیمیایی بیشتر شده و باعث افت کیفیت محصولات می شود چه بسا حتی باعث مقاوم شدن آفات به این سموم شده که باید در این صورت هزینه بیشتری برای از بین بردن این چالش بزرگ به کار ببریم.

نصب فن گلخانه

۴. افزایش میزان گرده افشانی: همانطور که در طبیعت جریان هوا و باد باعث گرد افشانی شده، در داخل گلخانه به دلیل بسته بودن محیط چنین شرایطی برای گل و گیاه وجود نداشته و فن گلخانه ای این وظیفه را به عهده دارد. فن گلخانه ای با ایجاد جریانات مصنوعی هوایی در داخل گلخانه شرایط محیطی را برای جابه جایی گرد ها فراهم کرده و به اصطلاح باعث تخم گذاری گیاه می شود.

۵. تنظیم رطوبت داخل گلخانه بسته به نوع گیاه متفاوت می باشد مثلاً نمی توانیم برای گیاه کاکتوس رطوبت بالایی در نظر بگیریم. بخش اعظم این کنترل رطوبت به عهده فن گلخانه ای می باشد که اگر این فن ها به درستی کار نکنند باعث ازدیاد یا کمبود رطوبت موجود در هوای گلخانه می شود. از عواقب افزایش یا کاهش رطوبت در هوای گلخانه می توان به کاهش رشد گیاهان، افزایش بیماری ها، وجود کندانساسیون، خشک شدن گیاه، لقاح ناقص و ریزش شکوفه ها اشاره کرد.

۶. تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاهان: همانطور که می‌دانیم دی اکسید کربن ضروری ترین مواد برای ادامه حیات گیاهان و درختان در طبیعت است و گیاهان با جذب دی اکسید کربن هوای کره زمین که در نتیجه سوزاندن هیدروکربن ها و تنفس دیگر نوع جانداران بوجود آمده است، به حیات خودشان ادامه می دهند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر