خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات مهم استفاده از سمپاش

فهرست مطالب

سمپاش یا دستگاه سم پاش از جمله ادوات و لوازم باغبانی به شمار می رود  که برای  سمپاشی یکنواخت محصولات کشاورزی و باغی کاربردی می باشد . کشاورزان هر چند وقت یکبار انواع مختلفی از سموم و مواد شیمیایی را برای  حفظ و نگهداری محصولات خود استفاده می نمایند. توزیع ناهماهنگ سموم متفاوت قابلیت اثر بخشی آن را بهتر و مطلوب تر می سازد بنابر این برای توزیع یکنواخت سموم بر روی محصولات کشاورزی از دستگاه سم پاش و لوازم سمپاشی بهره برداری می گردد. 

سم ها از یک سری مواد گیاهی و شیمیایی ساخته می شوند، دستگاهی که به وسیله آن این مواد بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود را دستگاه سم پاشی می گویند،  استفاده از این دستگاه باعث صرفه جویی در مصرف سم و پخش شدن بهتر در محل مورد نظر می شود.

به عبارتی سم پاشی ، پخش محلول سمی یا سم خالص روغنی یا گرد به مقدار معین در واحد سطح ودر یک سم پاشی  صحیح لازم است کلیه سطوح هدف پوشیده از سهم باشد، متوسط قطر ذرات سم (1-10000) می باشد. امروزه سمپاشی های فراوان در بخش کشاورزی انجام می گیرد که به جرات می توان گفت 50 درصد آنها بی دلیل است زیرا زمانی که تعداد آفت کمتر از آستانه خسارت اقتصادی است ، پس باید دقت لازم به زمان سم پاشی داشته باشیم.

نکات مهم استفاده از انواع  دستگاه های سمپاشی

 

سمپاش دستی

 

سمپاشی های دستی به دلیل برخورداری از مخزن و سیستم انتقال نه چندان قوی خود بیشتر مناسب استفاده برای باغچه ها و گلخانه ها ی کوچک هستند و می توان از آنان برای انجام مصارف خانگی نیز استفاده کرد، این نوع  دستگاه های ساده سمپاشی از قیمت کم و ساختار فنی ساده و همچنین ابعاد کوچکتر کم جا برخوردار هستند.

سمپاش با قابلیت شارژ شدن

 

سمپاشی شارژی به دستگاه هایی گفته می شود که حاوی یک موتور با ظرفیت کاری بخصوص می باشند و از توان موتوری خود برای ایجاد فشار به هنگام انتقال مواد از درون مخزن ویا حتی در مدل های بالاتر خود جهت ترکیب نمودن سم با دیگر کود های شیمیایی و همچنین آب استفاده در هر دو زمینه خانگی و صنعتی تصور نمود.

سمپاش موتوری

 

همان طور که از نام آن مشخص است در ساختار آن از یک مخزن به سمت شلنگ و سپس لنسی دستگاه استفاده می شود. سمپاشی های  موتوری از قدرت به مراتب بیشتری  در مقایسه با دیگر سمپاشی های موجود در بازار برخوردار هستند از آن ها برای سمپاشی فضاهای بزرگتر استفاده می شود.

سمپاش (فاقد موتور)

 

دستگاه های سمپاشی بدون موتور همگی با فرآیند ایجاد فشار توسط یک تلمبه دستی کار می کنند. از مخازنی با حجم مختلف برخوردار هستند از این قبیل محصولات نیز می توان برای انجام سمپاشی با دقت و سرعت بسیار بالا در انواع و اقسام باغ ها و باغچه ها استفاده کرد.

سمپاش فرغونی

 

یکی  از متداولترین نوع سمپاش، سمپاش فرغونی می باشد. این مدل سمپاش درون یک فرغون قرار دارد که می بایست به وسیله نیروی کار حمل پاشیده شود ودر سه نوع دستی ، برقی و بنزینی تولید می شود

سمپاش زنبه ای

 

در این مدل برخلاف مدل دستی از یک پمپ الکترونیکی استفاده شده است که به وسیله جریان برق هوا تولید می کند، هوای تولید شده به سطح مایع فشار زیادی وارد می کند و باعث می شود سم به صورت اسپری پاشیده شود، یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه بالارفتن سرعت کار و راحتی کاربر می باشد.

سمپاشی پشت تراکتوری

 

این مدل علاوه بر انجام فرآیند سمپاش قادر است عملیات ضدعفونی و کود پاشی را برای باغ ها و مزارع انجام می دهند. یکی از مهمترین ویژگی های این نوع سمپاشی قدرت پخش سم به میزان یکسان، کاهش میزان مصرف کود یا سم مصرفی به میزان 50 د رصد ، افزایش عملیات سمپاشی تا 7 برابر مواد مشابه و حفظ نیروی کار است.

سمپاشی پهپاد

 

یکی از بهترین روش  های سم پاشی در مزارع گندم است ، در این روش سمپاشی با استفاده از پهپاد انجام می شود در این روش هم سم به طور یکنواخت پخش می شود و زمان کمتری می برد و مقرون به صرفه تر است.

مزایایی سمپاشی  با استفاده از پهپاد

 

1-جلوگیری از مصرف بی رویه آب2-کاهش مصرف سم3-حذف هزینه های مربوط به کارگر4-کاهش مسمومیت افراد بر اثر تماس با سم

نکات مهم استفاده از سمپاش

نکات موثر در سم پاشی

 

1-زمان مناسب سم پاشی و محلول پاشی

 

سمپاشی باید زمانی انجام شود که آفت به آستانه زیان اقتصادی رسیده باشد، در گلخانه لزومی ندارد تا زمانی که حشره رویت نشده سم پاشی انجام داد زیرا می توان با ایزوله کردن گلخانه از ورود  هر گونه آفات به داخل جلوگیری کرد، منظور از زمان مناسب سمپاشی استفاده سموم و محلول دهی در ساعات خنک و مرطوب روز می باشد به طوری که دمای هوا زیر 27 درجه سانتی گراد بوده و گیاه نباید دچار تشنگی باشد.

سمپاشی در ساعات اولیه روز توصیه می شود زیرا بهتر است  زمان سمپاشی ، هوا خنک و نور کم باشد یا سم پاشی سموم در شب انجام شود زیرا روزنه ها بسته هستن  و سموم وارد گیاه نمی شود و گیاه دچار تنش حاصل از سموم نخواهد شد

2-استفاده از ابزار مناسب برای سمپاشی و محلول پاشی

 

ابزار مناسب سمپاشی قیمت بالاتر به همان اندازه کیفیت بالایی نیز دارند که این مزیت باعث می شود مقدار سم و آب کمتری در سمپاشی استفاده شود همچنین تاثیر سموم چندین برابر خواهد شد سمپاشی که اندازه قطرات کوچکتر (  1الی 1000 میکرون) داشته باشند بسیار تاثیر گذارتر از یک نازل یا سمپاشی است که مقدار قطرات بزرگتری اسپری می کند.در نتیجه مقدار آب و سم کمتری مصرف می شود و هزینه نیز بسیار پایین می آید. پس ابزاری که بتواند قطرات کوچکتری اسپری کند برای سمپاشی بسیار مناسب تر است.

3-استفاده از آب مناسب( ph و Ec مناسب)

 

آبی که دارای ph و Ec  باشد به هیچ وجه برای سمپاشی و محلول دهی مناسب نیست زیرا سم و کود در این آب به خوبی حل نخواهد شد از این رو برای پایین آوردن Ec   باید از آب شیرین استفاده کرد. PH مناسب در سم پاشی و محلول  پاشی بین 5/5تا 5/6 است که بیشتر آبهای ایران Ph بالای 7 الی 9دارند .از این رو حتما از Ph کنترلر ها استفاده کرده زیرا بیشترین مشکل در سمپاشی و محلول پاشی در کشور ما به دلیل رعایت نکردن این دو نکته است.

4-استفاده از سموم و کود های با کیفیت و تاریخ دار

 

از کود و سموم با کیفیت و تاریخ دار استفاده کنید زیرا اگر تمام موارد را در سمپاشی رعایت کنید نتیجه مطلوبی را از سمپاشی می گیرید.

5-یکنواختی  در سمپاشی و محلول پاشی

 

باید تمام محلول به طور یکنواخت اسپری شوند وبه صورت شبنم روی گیاه بماند و از روی آن چکه نکند زیرا در زمانی که آب بیش از اندازه روی گیاه باشد سلول های گیاه دچار آماس می شوند و روزنه ها بسته می شوند محلول جذب گیاه نخواهد شد.

6-استفاده از سورفکتانت ها

 

موادی هستند که کشش سطحی محلول سم یا کود را بالا می برند و باعث چسبندگی آنها به سطح برگ یا ساقه و اجزای گیاه و همچنین آفات می شود، از این رو میزان جذب و سرعت نفوذ از طریق روزنه های برگ در آفت کش ها و کود ها را بالا می برد.

نکات مهم استفاده از سمپاش

عوامل موثر در بازده کلی عملیات سمپاشی

 

وزش باد

 

وزش باد با سرعت بیشتر از ده کیلومتر در ساعت ، علاوه بر انتقال ذرات سموم محلول و گردها باعث پخش غیر یکنواخت سموم می گردد.

باد و باران

 

در جابه جایی ، شسته شدن و خارج شدن سموم از سطح سمپاشی به غیر از منطقه هدف موثر است

ساختمان فیزیکی گیاه

 

ساختمان فیزیکی گیاه در تعیین نحوه سمپاشی ( اختلاط سم با مواد پخش کننده و چسبانده ) و تعیین دقیق فواصل سمپاشی و به خاطر اینکه برخی گیاهان سریع  الرشد بوده و برگ های جدید ، سریع می سازند بسیار اهمیت دارد

حجم سر مصرفی

 

هر قدر حجم سر مصرفی  بیشتر باشد تاثیر سم بیشتر خواهد بود اما احتمال گیاه سوزی نیز وجود دارد، بنابراین قبل از سمپاشی باید تنظیم نازل های خروجی سموم از سمپاشی صورت گیرد که کالیبراسیون نام دارد. کالیبراسیون در سطوح زارعی بر چسب ماده موثر در هکتار و در سطوح باغی براساس ماده موثر در حجم آب مصرفی می باشد.

غلظت سم مصرفی

 

غلظت سم مصرفی مستقیم بر روی آفات و نیز محصول اهمیت دارد، غلظت های توصیه شده روی بروشور سموم طی آزمایشات و تجربیات قبلی تحت شرایط متفاوت به دست آمده اند. حتی المکان در سطح محدود و اقدام به آزمایش قبل از استفاده در سطح وسیع انجام گیرد

نور خورشید

 

نور خورشید از طریق اشعه ماوراء بنفش در شکسته شدن مولکول ماده سمی موثر بوده و از لحاظ حفظ خاصیت سمی بودن در بازده عمل سمپاشی موثر بوده است.

درصد رطوبت نسبی

 

هر قدر رطوبت نسبی محیط بالاتر باشد ، سموم از سطح سمپاشی شده دیرتر خشک شده و بالعکس

نکات مهم استفاده از سمپاش

نکات مهم هنگام خرید سمپاش

 

خرید بهترین سمپاش بدون آگاهی ، سبب انتخاب نادرست و انتخاب نادرست سبب عدم عملکرد مطلوب خواهد شد ،سمپاش ها انواع و مدل های مختلفی دارند که هر کدام برای انجام برخی از فعالیت های کشاورزی تا باغداری طراحی شده اند و هر کدام حجم و کارکرد متفاوتی دارند

انتخاب نوع:

اولین نکته ای که هنگام خرید سمپاش باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک نوع مناسب از آن جهت سهولت در انجام امر سمپاشی گل و گیاهان مورد نظرتان می باشد.

حجم مخزن

 

آنچه همواره باید در خرید دستگاه های سمپاشی به آن توجه کنید. حجم مخزن محصول انتخابی شما است. یادتان باشد برای انتخاب یک سمپاش با حجم  مخزنی مناسب حتما به حجم نیاز کاری خود و همچنین قابل استفاده بودن دستگاه مورد نظرتان برای انجام مصارف کوچک خانگی و یا بزرگ صنعتی  توجه داشته باشید.

جنس بدنه

 

جنس بدنه سمپاش یا از پلاستیک است و یا از جنس استیل ضد زنگ  برای ساخت این قبیل محصولات کشاورزی استفاده می کنند. جنس بدنه می تواند بر روی وزن های محصول و همچنین ارزانی  و یا گرانی آن تاثیر بگذارد

متراژ شلنگ

 

از دستگاه های سمپاشی استفاده کنید که دارای شلنگ جهت انتقال و پخش بهتر مواد درونی خود هستند ، بهتر است به طول شلنگ متصل به بدنه محصول خود توجه  ویژه ای داشته باشید

جنس و نوع لنس

 

به طور کلی لنس های نصب شده بر روی دستگاه های سمپاشی در دو نوع معمول و تلسکوپی در بازار موجود است که تازه شما پس از انتخاب یک نوع مناسب برای لنس متصل به سم پاشی مد نظرتان بایستی به فکر انتخاب میان جنس های استیل  و یا فایبر گلاسی ان نیز باشید

قیمت سمپاش

 

قیمت سمپاش می تواند از چند ده هزار تومان آغاز و تا چند میلیون نیز ادامه پیدا کند. با توجه به بودجه خود می توانید سمپاش مناسب با بودجه خود خریداری کنید.

نکات مهم استفاده از سمپاش

راهنمای سرویس و نگهداری از سمپاش

 

یکی از مواردی که باعث آسیب رسیدن به دستگاه سمپاش می باشد نور خورشید است حتما این دستگاه را دور از نور خورشید نگهداری کنید تا دستگاه سمپاشی و شلنگ های آن دچار پوسیدگی و خرابی نشوند.همیشه بعد از پایان مرحله سمپاشی دستگاه را به وسیله آب و مایع ظرفشویی چند بار شستشو دهید تا کاملا شسته شود  و توجه داشته باشید که پس از شستشو دستگاه سمپاشی آب حاوی سم را وارد محیط زیست نکنید چون آثار زیان باری را به همراه خواهد داشت.

دستگاه سمپاشی را در محلی قرار بدهید که حیوانات جونده  مانند موش و سمور در آن جا نباشد زیرا به دلیل برقی و پلاستیک بودن دستگاه احتمال جویدن قسمت های برقی و پلاستیکی توسط موش و سمور است و باعث خرابی و از کار افتادن دستگاه می شود که تعمیر و درست کردن دستگاه زمان بر و حتی احتمال درست نشدن دستگاه سمپاشی است.بعد از پایان مرحله شستشو قسمت های فلزی آن را با دقت کامل خشک کرده و دستگاه را در جای مرطوب قرار ندهید تا دستگاه سمپاشی زنگ نزند .

باک سمپاشی را باید بعد از انجام کار بعد از هر سمپاشی ، کاملا تخلیه کنید و سپس خشک کنید و در جای تاریک بدون کوچکترین نوری نگهداری کنید، همیشه سمی را که  آماده کردید باید به مدت چند ساعت مصرف کنید در واقع نباید از سمی استفاده کنید که سم آماده شده روز قبل است، چون با این کار به کل گیاه آسیب می رسد پس هر زمان خواستیم سم پاشی انجام دهیم چند ساعت از قبل سم دستگاه را آماده می کنیم.

كليه كنترل هاي الزم در بخش كاليبراسيون را انجام داده و نسبت به رفع اشكالات می بایست اقدامات انجام شود . ایراداتی همچون  گرفتگي تورها، نازل ها، لقي بوم و نامنظم بودن ارتفاع بوم در دو طرف منجر به  كاهش كيفيت سمپاشي مي شود. قبل از شروع به كار می بایست  روغن پمپ را كنترل و كسري آن را جبران نمود. در پايان سمپاشي روزانه می بایست  بعد از هر تخلیه کامل  محلول باقي مانده در ته مخزن و لوله ها و زدودن رسوبات و مواد زائد ته مخزن ، مقداري آب تميز در مخزن ريخته و سمپاشي را با فشار بالایی صورت گیرد  تا  مسيرهاي محلول سمي را شستشو دهد. 

آموزش سم پاشی در منزل:

در صورتی که دارای  گل‌های آپارتمانی در منزل خود می باشید حتما با  روش سمپاشی در خانه، آشنایی  دارید . در ادامه به نکاتی ضروری برای انجام آن اشاراتی می نماییم .دقت داشته باشید که همیشه  سمپاشی را در حیاط یا بالکن انجام نمایید  یعنی بهتر است سم‌پاشی در فضای باز صورت گیرد .سموم کشاورزی مواد بسیار  خطرناک و سمی به شمار می روند  در موقع سم‌ پاشی از نزدیک شدن کودکان و افراد مسن به محل سمپاشی پیشگیری نمایید.از ماسک و دستکش مناسب بهره مند شوید و در زمان  سمپاشی از خوردن و آشامیدن جلوگیری نمایید .سعی کنید که سم را از مراکز معتبر تهیه کرده و قبل آز به خوبی از  تاریخ انقضاء سم اطلاع پیدا نمایید.گل‌ها و گیاهان را بعد از سم‌پاشی اجازه دهید محلول روی گیاهان خشک شود سپس به منزل انتقال دهید .سم پاشی نباید  در ساعت گرم و خیلی سرد صورت گیرد  و سعی کنید در محلی سایه سم‌پاشی کنید تا کارایی سم افزایش یابد.از ریختن سموم در محیط زیست پیشگیر شود .از استفاده  مخلوط های سم باقیمانده در سمپاش ها که برای مدت طولانی باقی مانده ،  پرهیز نمایید. 

نکات مهم استفاده از سمپاش

اصول سمپاشی قبل از شروع کار:

1- قبل از هر چیز باید با یک مهندس مجرب مشورت کنید و فصل ، نوع درخت ، آفت کنونی و ... را تعیین کنید. شما باید بهترین سم را با توجه به شرایط انتخاب کنید. تحت هیچ شرایطی نباید بدون مشورت به طور خودکار عمل کنید ، زیرا ممکن است ریشه های درخت یا قسمت هایی از هوا در کوچکترین اشتباهی خشک شوند.2- روی هر سم ، مقدار استفاده شده برای هر گیاه ، روش عمومی استفاده ، نکات ایمنی و غیره. یک برچسب وجود دارد که حاوی اطلاعات اساسی مانند این برچسب را حتما بخوانید.3- تجهیزات لازم را برای سمپاشی تهیه کنید. انواع نازل های مورد استفاده برای گیاهان مختلف متفاوت است. ارتفاع درخت ، سطح سایبان و غیره تعداد و ارتفاع نازل ها را تحت تأثیر قرار می دهد.4- با این وجود تمام سموم برای بدن مضر هستند و می توانند از طریق تنفس یا پوست وارد بدن شوند. شما باید لباس و تجهیزات ایمنی را برای استفاده در طول سمپاشی تهیه کنید. یک نکته بسیار مهم در طول سمپاشی این است که روی لباسهای شما نباید گیلاس وجود داشته باشد ، زیرا سم را به راحتی جذب و نگه می دارد. در حقیقت ، شرایط آسیب رساندن به بدن شما را فراهم می کند.

اصول سمپاشی هنگام انجام کار:

نوشتن نکاتی در زمان سمپاشی بسیار مهم است تا بتوانید آفات و بیماری ها را بدون آسیب رساندن به درختان کنترل کنید. برای این ، توجه به چند نکته ضروری است:

1- سمپاشی باید در یک روز پاک و بدون ابر انجام شود. حتی کوچکترین نسیمی باعث وزش باد می شود. این امر می تواند به راحتی به گیاهان نزدیک شما یا حتی باغ های نزدیک شما آسیب برساند. علاوه بر این ، اثر سم نیز کاهش می یابد.2- یکی از اشتباهاتی که باغبانان هنگام سمپاشی مرتکب می شوند ، تغییر دوز توصیه شده سم است. هنگامی که یک متخصص مقدار مشخصی از سم را توصیه می کند ، بسته به نوع گیاه و مشکل موجود در آن ، باید دقیقاً همان مقدار را مصرف کنید. استفاده بیش از حد به راحتی به درختان آسیب می رساند و استفاده کمتر موثر نخواهد بود.3. بعضی از سموم محلول در آب هستند ، اما لایه اپیدرم در برگ گیاهان روغنی است. در نتیجه ، سم به صورت قطره ای روی گیاه باقی مانده و جذب نمی شود. یکی از مهمترین اصول سمپاشی استفاده از مواد افزودنی یا کمکی برای این گونه سموم است. مواد کمکی به قطرات سم کمک می کنند تا به راحتی حل شده و در اپیدرم جذب شوند.4- اگر می دانید منبع آب سرباز در باغ شما وجود دارد ، در صورت امکان آن را بپوشانید ، در غیر اینصورت به متخصص بگویید که سم مناسب این شرایط را معرفی کند.

اصول سمپاشی بعد از اتمام کار:

1- به هیچ عنوان با لباس هایی که سمپاشی را انجام داده اید، به منزل نروید. با این کار مواد سمی را به محیط زندگی خود راه داده اید.2- حتما بعد از سمپاشی حمام بروید. به هر حال لباس ها به طور کامل نفوذناپذیر نیستند و در نتیجه بدن شما در معرض خطر قرار دارد.3- ظروف سم را به طور کامل بشویید.4- یکی از اصول سمپاشی این است که به محیط زیست اهمیت داده و بقایای سم را در محیط رها نکنید. شما باید محلول های باقی مانده را در چاه فاضلاب بریزید.5- سموم را در محلی مناسب بدون گرما و نور خورشید نگه دارید.

خرید سمپاش دستی

 خرید سمپاش‌های دستی در جهت استفاده برای  باغچه هایی که از مساحت کم برخوردار می باشند ، مناسب است .  به کسانی که اطلاعات زیادی برای استفاده از سم ندارند، پیشنهاد می ‌شود. این دستگاه ساده برای افراد مبتدی در سمپاشی انتخاب خوبی می باشد چرا که  نیاز به آموزش خاصی ندارد. قبل از خرید سمپاش دستی لازم است به مشخصات فنی، ویژگی ‌های آن از جمله جنس و ظرفیت مخزن آن، تلمبه‌ ای یا شارژی بودن دستگاه و سایر موارد ذکر شده دقت شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر