خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات مهم در آبیاری قطره ای درختان

فهرست مطالب

دوستان عزیز سعی کرده ایم نکات مهم و کلیدی را درخصوص قطره چکان ها ذکر کنیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته و تأثیر مثبتی در آبیاری شما داشته باشد.

مزایای آبیاری قطره ای

1_کنترل میزان مصرف2_مدیریت آبیاری (دوره و زمان آبیاری)3_صرفه جویی در مصرف آب نسبت به روش ثقلی یا سنتی4_توزیع یکنواخت آب در سطح باغ یا مزرعه5_بالا بردن راندمان آبیاری6_کاهش میزان مصرف کود و سموم کشاورزی نسبت به روش سنتی7_کم شدن نیروی انسانی و راحت و آسان شدن آبیاری

معرفی انواع قطره چکان ها

_قطره چکان های قابل تنظیم روی خط_قطره چکان های خودتنظیم با دبی ثابت داخل خط_قطره چکان های تنظیم فشار روی خط_قطره چکان های تنظیم فشار داخل خط (لوله دریپردار)_قطره چکان های دبی ثابت داخل لوله (لوله دریپردار)_سه راه دریپردار قابل تنظیم_زانودریپردار قابل تنظیم_سه راه دریپردار تنظیم فشار_زانو دریپر دار تنظیم فشار

چه نکاتی را در هنگام استفاده از قطره چکان (دریپر)مدنظر داشته باشیم:

الف)بافت خاک:

_درصورتیکه بافت خاک سبک باشد؛ دوره آبیاری کوتاه(سه ، چهار روز) و میزان خروجی قطره چکان بالا (حدود 8لیتر در ساعت) خواهد بود_درصورتیکه بافت خاک سنگین باشد؛ دوره آبیاری 5 الی 6 روز و نوع قطره چکان می تواند آبدهی 4 الی 8 لیتر در ساعت داشته باشد._در خاک های شنی و به شدت سبک؛ دوره آبیاری می تواند 2 شبانه روز باشد.

ب)سن درختان در انتخاب تعداد قطره چکان ها:

_درصورتیکه سن درختان شما زیر 2 سال باشد؛ تعداد 2 عدد قطره چکان 4 یا 8 لیتر در ساعت در طرفین درخت یا نهال کافی است. فاصله لوله و قطره چکان در سال های بعد بیشتر می شود._برای درختان 3 الی 5 سال (البته نوع درخت نیز مهم است)؛ تعداد حداقل 4 عدد قطره چکان 4 یا 8 لیتر در طرفین درختان، به نحوی که 2 عدد قطره چکان در سمت راست لوله و الباقی قطره چکان ها بر روی لوله 16 سمت چپ درخت نصب می گردند . البته می توان در سال چهارم ، تعداد را به 6 یا 8 قطره چکان افزایش داد. 
نکات مهم در آبیاری قطره ای درختان
نکته: همیشه درنظر داشته باشید؛ برای درختان میوه هرچه سطح خیس شده زیر درختان بیشتر باشد، توسعه ریشه بهتر و جذب عناصر بالا رفته و رشد درختان افزایش می یابد._در درختان مسن تر ایجاد دو نوار مرطوب در طرفین درختان الزامی است که ممکن است فاصله دریپر ها روی هر لوله 16 یا 20 میلیمتر به فواصل 75 یا 100 سانتیمتر باشد. این دو نوار مرطوب در طرفین درخت باعث افزایش توسعه ریشه به طرفین و استحکام درخت هم می گردد.

ج)تأثیر کیفیت آب در انتخاب نوع قطره چکان

_درصورتیکه ضریب شوری آب(EC)  کمتر از 3500 یا 4000 باشد؛ کلیه قطره چکان های 2 الی 8 لیتر در ساعت قابل استفاده می باشند._درصورتیکه ظرفیت شوری آب بین 3500 الی 7500 باشد؛ باید از دریپرهایی با خروجی 24 لیتر در ساعت و یا بابلر 30 الی 75 لیتر در ساعت استفاده نمود._ودرصورتیکه ضریب شوری از 8000 بالاتر باشد؛ استفاده از قطره چکان  و یا بابلر توصیه نمی گردد. مگر در موارد خاص که بافت لایه های زیرین خاک حالت زهکشی مناسب داشته باشد.

مهمترین نکته برای باغ ویلا داران

حتماً سعی کنید از کاشتن درختان به صورت سبد میوه خودداری نمایید. خیلی ازهمشهریان عزیز در هنگام کاشت و خرید نهال و از آنجا که هدفشان ایجاد مکان تفریحی است ، لذا تصمیم به کاشت بسیار متنوعی از درختان میوه می گیرند. متأسفانه در سالهای بعد که نهال به بار می نشیند مشکلات عدیدی درخصوص سم پاش، آبیاری، آفات، و بیماری های گوناگون و تغذیه نامناسب به سراغ شما می آید. امروزه برای هرنوع درخت کارشناس خاصی وجود دارند. ( به عبارتی همکاران عزیزمان در بخش کود و نهاده های کشاورزی هرکدام در یک نوع درخت تخصص دارند) به عنوان مثال عده ای از دوستان فقط بر روی درخت پسته فعالیت دارند.پس در صورت امکان از یک نوع درخت استفاده نمایید. زیرا هزینه  نگهداری به شدت کاهش می یابد.بسیار دیده شده عزیزانی که سبد میوه در باغ ویلای خود می کارند، در سال های 6 الی 10 مجبور به قطع درختان می شوند. 

چه قطره چکانی باید برای آبیاری نهال استفاده کرد؟

برای آبیاری نهال در سال های اول و دوم معمولاً بهره برداران عزیز اقدام به حفر تشتک دور نهال می نمایند. لذا شما می توانید از یک یا دو عدد قطره چکان قابل تنظیم برای آبیاری و پرکردن تشتک استفاده نمایید. ولی این نکته را مدنظر داشته باشید که یک نهال حداقل به 50 الی 60 لیتر آب در دوره آبیاری 4 روزه نیاز دارد.

چه قطره چکانی باید برای آبیاری درختان 4 سال به بالا استفاده کنیم؟

در صورتیکه از روش تشتک استفاده می کنید باید هر ساله قطر تشتک پای درختان را تا زیر و حتی بیشتر از سایه انداز درخت افزایش دهید. زیرا باید توسعه ریشه هرساله بیشتر از سال قبل باشد تا رشد درختان شما زیاد شود. همچنین تعداد قطره چکان های قابل تنظیم باید 4 عدد شوند تا نیاز آبی گیاه تأمین گردد. درخت حداقل به 150 الی 200 لیتر آب در دور 4 روزنیاز دارد و در سال های بعد تعداد قطره چکان به دو برابر افزایش می یابد.

نکات مهم در آبیاری قطره ای درختان

آبیاری قطره ای و تأثیر آن بر باغات

هنگام انتخاب سیستم آبیاری قطره‌ای در باغات باید مواردی از قبیل:•    محصول باغ•    محل جغرافیایی باغ (سایت)•    نوع خاک•    شرایط آب و هوایی•    شدت جریانرا مد نظر قرار داد. به طور کلی در انتخاب سیستم آبیاری باغات در ابتدا باید محصول باغ مد نظر قرار گیرد و سپس متناسب با محصول سیستم آبیاری انتخاب و اجرا شود.تمامی موارد ذکر شده در انتخاب سیستم آبیاری قطره‌ای مناسب تأثیرگذار هستند. محصولات مختلف نیاز آبی و آبیاری متفاوتی دارند، در نتیجه بایستی در انتخاب قطره‌چکان‌ها دقت کرد که نیاز آبی گیاه و محصول را برطرف کرده و از وارد آمدن تنش و استرس آبی به محصول جلوگیری شود. از سویی دیگر خاک‌های رسی، لومی و ماسه‌ای ظرفیت نگهداری آب متفاوتی دارند. خاک‌های رسی در این بین بالاترین ظرفیت نگهداری آب و خاک‌های ماسه‌ای کمترین ظرفیت نگهداری را دارند. محل جغرافیایی باغ، شیب باغ، نوع چیدمان و ردیف‌های درختان و نیز شرایط آب‌و‌هوایی می‌توانند در انتخاب سیستم آبیاری قطره‌ای مؤثر باشند. شاید بتوان گفت مهمترین بخش از سیستم آبیاری قطره‌ای همان قطره‌چکان‌ها باشند. انتخاب درست قطره چکان‌ها درگرو محاسبه شدت جریان کل سیستم است. همانطور که گفته شد برخی از قطره‌چکان‌ها در یک بازه فشار کاری معینی دارند، بنابراین بایستی هنگام خرید نوع قطره‌چکان به شدت کل جریان در لترال‌ها دقت کرد.

نکاتی در رابطه با عمق آب در آبیاری قطره‌ای

 گیاهان کوچک مانند پوشش‌های زیر زمینی‌، کاکتوس‌ها و گیاهان یک ساله را تا عمق ۱ فوت‌ (حدودا ۳۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید. (چمن ها باید تا عمق ۲۵ سانتی‌متر آبیاری شوند)    گیاهان متوسط مانند درختچه ها را تا عمق ۲ فوت (حدودا ۶۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید.    گیاهان بزرگ مانند درختان را تا عمق ۳ فوت (حدودا ۹۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید.

اندازه گیری مقدار آبیاری

یک روش خوب برای آزمایش عمق آبیاری، استفاده از یک میله است. یک قطعه میلگرد تیز شده یا یک پیچ گوشتی بلند مناسب خواهد بود.حدود یک ساعت پس از آبیاری، یک میله را به داخل خاک فشار دهید. اگر خاک مرطوب باشد میله به راحتی در خاک سر می‌خورد اما عبور از خاک خشک دشوار یا غیرممکن است.

آبیاری قطره ای و تأثیر آن بر باغات

هنگام انتخاب سیستم آبیاری قطره‌ای در باغات باید مواردی از قبیل:•    محصول باغ•    محل جغرافیایی باغ (سایت)•    نوع خاک•    شرایط آب و هوایی•    شدت جریانرا مد نظر قرار داد. به طور کلی در انتخاب سیستم آبیاری باغات در ابتدا باید محصول باغ مد نظر قرار گیرد و سپس متناسب با محصول سیستم آبیاری انتخاب و اجرا شود. 
نکات مهم در آبیاری قطره ای درختان
نکته خیلی مهمدر تمام موارد استفاده از قطره چکان های داخل خط ، روی خط، قابل تنظیم و تنظیم فشار حتماً باید از لوله های 16 و 20 میلیمتر دارای استاندارد استفاده شود. به هیچ وجه از لوله های معمولی یا غیر استاندارد استفاده ننمایید.لوله های غیر استانداردی که فروشندگان ضمانت می کنند؛ فقط برای مدت کوتاهی (شاید 1 یا دو سال) قابل استفاده می باشد و در محل نصب اتصالات رابط 16 یا 20 و یا سه راه 16 یا 20 مشکلات زیادی برای شما ایجاد می نماید. مخصوصاً زمانیکه فشار داخل لوله زیاد شود. همچنین در فصول داغ سال ممکن است اتصالات از داخل این لوله ها جدا شوند.نتیجه گیریکشاورزان، باغداران، گلخانه داران و بهره برداران عزیز، از آنجا که تولید محصولات کشاورزی خود به تنهایی از موارد بسیار متعدد و مهمی تشکیل شده است که شما با رعایت هر یک از آنها درصدی از هدف اصلی (تولیدات) را انجام داده اید:1_انجام عملیات آماده سازی زمین قبل از کاشت2_انتخاب بذر و رقم مناسب3_انجام سیستم آبیاری درست و به موقع4_استفاده از کود و سموم خوب5_انجام عملیات کاشت، داشت و برداشت صحیح6_شرایط آب و هوایی7_داشتن مدیریت خوب در مزرعهالبته می توان موارد دیگر را هم به لیست اضافه کرد.پس برای تولید محصول خوب با کیفیت و با کمیت باید همه چیز را بهترین انتخاب نمود، بهترین شکل استفاده نمود. همه این موارد به مدیریت عالی هم نیاز دارد تا یک مزرعه یا گلخانه به سود آوری و تولید مطلوب برسد.پس با انتخاب بهترین کالاها و استفاده از آنها راندمان ریسک هریک از موارد را به حداقل برسانید. بسیاری از کشاورزان موفق در عرضه تولید  و همگی در یک مورد اتفاق نظر داشته اند؛ آن هم استفاده از بهترین و مرغوب ترین کالاها در یک کار منجر به تولید عالی می گردد.البته قیمت مواد تولیدی شما در بازار ایران بسیار نابسامان است. لذا در این مورد هم باید در انتخاب نوع کشت بسیار دقت فرمایید.در عین حال یکی از مهمترین و ضروری ترین موارد ، مدیریت آبیاری جایگاه دوم را به خود اختصاص می دهد. زیرا اگر شما کود، سم و بذر خوب و عملیات کاشت و داشت خوب داشته باشید ولی قطره چکان ، نوار آبیاری و آبپاش شما درست آبیاری انجام نداد، تمام موارد دیگر نیز بی فایده خواهد بود. لذا باید در خرید لوازم آبیاری خود وسواس و دقت به خرج دهید. متأسفانه در سال های اخیر، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی با قیمت بسیار پایین محصولات تولیدی خود مواجه بودند و این امر آنها را مجبور به خرید ارزانتر می نماید. این از هر دو جهت به بخش کشاورزی ما ضرر می زند ولی تولیدکنندگان ما هم چاره ای ندارند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر