خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات مهم در ارتباط با ابعاد گلخانه

فهرست مطالب

گلخانه به فضای محدودی با شرایط محیطی مناسب گفته می شود که می تواند رشد گیاهان را در مناطق مختلف در فصول مختلف سال کنترل کند. طبق این تعریف ، یکی از وظایف گلخانه فراهم آوردن شرایط محیطی لازم برای یک محصول خاص است. گلخانه ها با توجه به انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شوند. گلخانه ثابت به گلخانه ای گفته می شود که از مواد با دوام ساخته شده باشد. بنابراین شما باید سالها از آنها استفاده کنید.

محل ساخت گلخانه

یکی از اولین تصمیماتی که باید گرفته شود ، ساخت گلخانه به عنوان یک واحد جداگانه ، در تماس با ساختمان های موجود یا به عنوان بخشی از یک ساختمان جدید است. گلخانه های متصل معمولاً هزینه های ساخت و گرمایش کمتری دارند و ورود آنها راحت تر است ، اما گیاهان نور کمتری دریافت می کنند. گلخانه اتصال باید رو به جنوب ساخته شود. یک گلخانه مستقل می تواند دورتر از ساختمان های موجود ساخته شود. گیاهان موجود در این گلخانه از هر جهت نور خورشید را دریافت می کنند.این گلخانه ها از نظر ساخت و ساز و سیستم های گرمایشی بسیار گران هستند و به هزینه های زیادی برای خطوط آب و برق نیاز دارند. گلخانه را می توان در هر اندازه ساخت ، اما کوچکترین گلخانه ای که می توان در نظر گرفت حدود 200 فوت مربع (18.4 متر مربع) است. گلخانه های کوچکتر از نظر ساخت و کارایی نسبتاً گران هستند. مواردی که هنگام ساخت گلخانه باید در نظر گرفته شود عبارتند از:حمل و نقل راحت ، با قرار دادن ساختمان ها در نزدیک ترین حد ممکن به جاده اصلی ، راحتی حمل و نقل را به حداقل برسانید. نوع سوخت مورد استفاده در گلخانه ؛ در مناطقی که دارای گاز طبیعی هستند ، استفاده از این سوخت ارزان می تواند هزینه تولید را در فصل سرما بسیار کاهش دهد.

دسترسی به آب با کیفیت و کمیت مناسب

اثرات زیست محیطی ؛ برای گلخانه هایی که اغلب در آنها آب و هوای نامساعد ، باران شدید ، مکان های سایه دار در دامنه شمالی کوه ها یا درختان سر به فلک کشیده وجود ندارد ، مناسب نیست. شدت نور یکی از عوامل تعیین کننده است. 
نکات مهم در ارتباط با ابعاد گلخانه
نوع محصولی که در برنامه تولید قرار می گیرد. با توجه به اینکه روند تولید خاص محصولات است ، دستور کار تولید پس از تحقیقات مقدماتی در بازارهای داخلی و خارجی تعیین می شود. قبل از ساخت ، آنها ابتدا باید تعیین کنند که چه محصولاتی تولید کنند و سپس آب و هوای مناسب برای ساخت گلخانه ها و محصولات را تعیین کنند. با در نظر گرفتن قوانین مرتبط مانند ساخت و بهره برداری از زمین شهری و گلخانه ، محل ساخت باید تا حد امکان مسطح باشد ، زیرا در صورت عدم تراز یا تمایل نداشتن ، ساخت یک گلخانه بزرگ مشکلات و هزینه های زیادی را برای سطح بندی به همراه خواهد داشت.

جهت گلخانه‌ها

ساختار گلخانه سایه ایجاد می کند و با توجه به زاویه تابش این سایه تغییر می کند. لازم به ذکر است که این امر به ویژه در تولید زمستان بسیار مهم است ، زیرا تغییرات اندک در درصد نوری که به گیاه می رسد می تواند از نظر کمی نقش مهمی داشته باشد. کیفیت تولید موقعیت گلخانه باید به گونه ای باشد که حداکثر میزان نور را دریافت کند. مکان ترجیحی گلخانه ، نمای جنوب یا جنوب شرقی است. نور روز بهترین شرایط را برای گیاهان فراهم می کند. البته نور از شرق هنگام صبح برای گیاهان کافی است. چراغ صبحگاهی ایده آل است زیرا به گیاهان اجازه می دهد مراحل تولید غذا را زودتر شروع کنند. این منجر به بیشترین رشد می شود. البته گزینه های بعدی نمای جنوب غربی و نمای غربی هستند ؛ زیرا نور بعداً دریافت شد. نمای شمالی کمترین ایده آل است و فقط برای گیاهانی مناسب است که به نور بسیار کمی نیاز دارند.درختان برگ ریز مانند درختان افرا و بلوط می توانند با ایجاد سایه ، نور شدید بعد از ظهر تابستان را کاهش دهند. البته باید توجه داشت که درختان صبح گلخانه را سایه نمی زنند. این درختان نور کافی برای رسیدن به گلخانه در زمستان دارند ؛ زیرا آنها در پاییز برگهای خود را می ریزند.

جریان هوا در گلخانه

گردش هوا در گلخانه ضروری است. هنگامی که گیاهان در معرض هوای تازه ای هستند که از گلخانه در جریان است ، هوای تازه در نزدیکی برگ ها تأمین می شود و گیاهان می توانند اکسیژن را برگردانند و از دی اکسید کربن تازه استفاده کنند. جریان هوا همچنین به حفظ رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می کند. گلخانه های تجاری به تمام نیازهای فوق و حتی بیشتر بستگی دارد. در گلخانه های تجاری ، هدف اصلی سود است ؛ برای دستیابی به این هدف ، گلخانه باید در تأمین شرایط محیطی مورد نیاز کارآمد باشد. نور و دمای گلخانه باید کاملاً کنترل شود. اخیراً ، رایانه ها به طور گسترده ای برای چنین کنترلی استفاده می شوند. علاوه بر این ، وجود گازهای سمی و گرد و غبار در گلخانه ها می تواند یک مشکل جدی باشد. این گازها شامل مونوکسیدکربن ، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن هستند ؛ این ممکن است توسط تجهیزات گرمایش ساطع شود.

نکات مهم در ارتباط با ابعاد گلخانه

شرایط محیطی گلخانه را کنترل کنید

فعالیت های شیمیایی انجام شده در فرآیند فتوسنتز گیاه مستقیماً تحت تأثیر شرایط محیطی قرار می گیرند. فتوسنتز به عواملی مانند دما ، شدت نور و وجود آب و مواد مغذی بستگی دارد. تنفس گیاه با دمای محیط تغییر می کند. دامنه دمایی توصیه شده برای اکثر گیاهان گلخانه ای با بیشترین عملکرد فتوسنتزی بین 50 تا 85 درجه فارنهایت (10 تا 30 درجه سانتیگراد) است. بنابراین ، مهم نیست که گلخانه برای چه هدفی استفاده می شود ، باید محیط آن را کنترل کرد ؛ این امر برای سلامت گیاهان گلخانه ای ضروری است.

دمای گلخانه

تنظیم دما در گلخانه پیش شرط رشد و نمو بسیاری از گیاهان است. گیاهان به دامنه های مختلف دما نیاز دارند. بعضی از گیاهان به دمای بالاتر نیاز دارند ، مانند گیاهان گرمسیری. سایر گیاهان در دمای زیر 20 درجه سانتیگراد به خوبی رشد می کنند ، مانند گیاهان پیوندی از آب و هوای سرد ، مانند پامچال های موجود در جنگل های شمال.اما نحوه تنظیم دما در گلخانه به سیستم گرمایش بستگی دارد. از نوع بخاری یا سیستم گاز می توان استفاده کرد. سیستم گرمایشی باید بتواند دما را به طور مساوی توزیع کند و تحت تأثیر محیط قرار نگیرد.

نیاز نوری گیاهان

همه گیاهان به یک اندازه به نور نیازمند نیستند.گیاهان از نظر نیاز نوری به سه گروه تقسیم می‌شوند:

– گیاهان روز بلند (LDP: Long Day Plants) :

برای به گل رفتن بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت به نور نیاز دارند، مانند گیاهان فصلی تابستانه نظیر آحار، اطلسی، ناز و میمون.

– گیاهان روز کوتاه (SDP: Short Day Plants) :

برای به گل رفتن نیاز نوری کمتر از ۱۲ ساعت دارند. که در نقطه مقابل گیاهان روز بلند قرار می‌گیرند، مثل گل داودی.

نکات مهم در ارتباط با ابعاد گلخانه

– گیاهان بی تفاوت به طول روز (NDP: Neutral Day Plants):

برای نگهداری در منزل بسیار مناسب و مطلوب هستند. مثل گل حنا یا بگونیا که حساسیتی نسبت به طول روز ندارند و در تمام طول سال گل دارند.

نکات مهم در ارتباط با ابعاد گلخانه

ارتفاع گلخانه حدود یک سوم عرض گلخانه است. به عنوان مثال ، در گلخانه ای با عرض 6 متر ، ارتفاع گلخانه باید حدود 2 متر باشد. ارتفاع بیش از حد نه تنها شکل گلخانه را ناهموار می کند ، بلکه باعث افزایش هزینه های نگهداری نیز می شود ، زیرا بخشی از گرمای تولید شده در ارتفاع سقف بلند در مکان هایی پخش می شود که گیاهان نمی توانند از آن استفاده کنند و این باعث افزایش گرمای گلخانه می شود. دمای گلخانه از کف به سقف افزایش می یابد. به ازای هر متر بالا رفتن کف گلخانه ، درجه حرارت هوا 1 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. هوای بالاترین نقطه گلخانه همیشه چند درجه بالاتر از سایر قسمت ها است. ارتفاع گلخانه فلزی بین 3 تا 5 متر انتخاب شده است ، اما ارتفاع داربستی که گیاهان به آن متصل می شوند حدود 2 متر است. اما به طور کلی ، نظرات مختلفی در مورد ارتفاع گلخانه وجود دارد. اگرچه توصیه می شود از نظر مصرف سوخت و اتلاف حرارت ، ارتفاع را کاهش دهید ، اما از منظر دیگر ، بروز بیماری های گلخانه ای و آفات حشرات کمتر و کمتر می شود ، زیرا حجم هوای گلخانه با افزایش ارتفاع تغییر می کند ، از شیوع بیماری ها کاسته می شود و تجربه نشان داده است که شیوع بیماری ها در گلخانه های دارای ارتفاع کمتر بسیار بیشتر از گلخانه های دارای ارتفاع بالاتر است. از طرف دیگر بسیاری از دارندگان گلخانه ها معتقدند که برای جلوگیری از شیوع بیماری ها باید ارتفاع گلخانه زیاد باشد و در زمستان یک پوشش پلاستیکی بین سقف و گیاهان نصب کنید تا در مصرف سوخت صرفه جویی کرده و از اتلاف حرارت جلوگیری شود در گلخانه های مدرن ، پرده های پلاستیکی یا سقف های کاذب با سردتر و تاریک شدن هوا به سمت پایین حرکت کرده و فضا را کوچک می کنند. ابعاد گلخانه‏‎ :‎در گلخانه های تک واحدی عرض گلخانه حدود 8 – 11 متر و طول آن حدود 60 تا 40 متر انتخاب ‏می شود و در گلخانه های چند واحدی عرض هر دهانه حدود 8 متر و طول هر دهانه 30 تا 40 متر ‏است‎.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر