خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه

فهرست مطالب

یکی از نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه این است که آبیاری دستی اغلب کار دشواری برای تسلط بر تولید محصولات گلخانه ای است. هدف این است که محیط ریشه به اندازه کافی اشباع شود تا گیاه تا آبیاری بعدی حفظ شود. وزن ظروف معمولاً برای تعیین سطح رطوبت محیط و زمان آبیاری استفاده می شود. ظروف جداگانه را بردارید و اگر گیاه احساس سنگینی کرد، حتی اگر سطح آن خشک است، آن را آبیاری نکنید. اگر ظروف سبک وزن هستند، حتی اگر سطح آن خیس به نظر می رسد، بیشتر بررسی کنید تا مطمئن شوید که آب به طور کامل محیط را خیس می کند. به افراد بی‌تجربه توصیه می‌شود که گلدان را جدا کرده و سطح رطوبت را در کل پروفیل بررسی کنند تا با وزن ظروف نسبت به سطح رطوبت آشنا شوند. ترازو نیز ابزار مفیدی برای اندازه گیری وزن محصول یا گیاه است.

برخی از پرورش دهندگان با موفقیت از آب سنج استفاده می کنند که میزان مصرف آب را اندازه گیری می کند. این می تواند ظرفی باشد که در بین گلدان ها قرار می گیرد یا اگر از سیستم قطره ای استفاده می شود، از ظرفی با قطره چکان استفاده شود. تجربه تعیین خواهد کرد که چقدر آب برای اشباع کامل یک ظرف مورد نیاز است. برخی از پرورش دهندگان از انگشت خود برای بررسی احساس مواد در ظروف کم عمق استفاده می کنند (سطح می تواند خشک باشد، در حالی که عمق گلدان مرطوب است). سنسورهای رطوبت ممکن است یک گزینه مناسب باشند (این امر در درجه اول برای خودکارسازی آبیاری در سیستم های آبیاری قطره ای استفاده می شود). آنها از نظر هزینه و قابلیت اطمینان متفاوت هستند. برخی از سنسورهای رطوبت به هدایت الکتریکی و دما حساس هستند.

 • نکات آبیاری دستی در گلخانه ها

 

یکی دیگر از نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه این است که از یک بریکر ساده با دریچه استفاده کنید و فشار را تنظیم کنید تا جریانی ملایم از آب به صورت یکنواخت خارج شود. از استفاده از فشار زیاد آب یا قطرات بزرگی که می‌توانند محیط را بشویند یا محیط را فشرده (که آب زیادی در خود نگه می‌دارد) و به گیاهان آسیب برسانند، خودداری کنید. این امر به ویژه برای محصولات تازه پیوند شده بسیار مهم است. گیاهان را با پایین آوردن در نزدیکی سطح خاک گلدان آبیاری کنید و از گلدانی به گلدان دیگر حرکت دهید و هر گیاه را جداگانه آبیاری کنید. هنگام آبیاری، بستر کل محصول را به ظرفیت ظرف برسانید (نقطه ای که بستر نمی تواند آب بیشتری در برابر نیروی گرانش نگه دارد). این امر رشد عمیق ریشه را تشویق می کند و به کاهش آبیاری نقطه ای کمک می کند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک تا حدی خشک شود، اما از خشک شدن تا پژمرده شدن خودداری کنید.

موارد موثر و مفید درباره نحوه آبیاری محصولات گلخانه‌ای

در رابطه با نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه باید بدانید که قبل از اینکه در مورد آب صحبت کنیم، باید از خاک شروع کنیم. خاک سالم اساس گیاهان سالم است. اگر خاک شما با مواد آلی (مانند کمپوست) اصلاح شود، در مسیر خوبی برای رسیدن به خاک سالم هستید. استفاده منظم از مقادیر کم کمپوست یک چهارم اینچ در هر فصل به طور چشمگیری حفظ آب در خاک شما را بهبود می بخشد و به سرکوب بیماری کمک می کند.

نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه

اگر گیاهان شما در زمین کاشته شده اند، باید بدانید که قانون کلی این است که گیاهان در هفته به یک اینچ آب نیاز دارند. با این حال، این به معنای آبیاری یک بار در هفته نیست. این امر معمولا کار آبیاری را به درستی انجام نمی دهد. گیاهان زمانی که حدود سه بار در هفته آبیاری می شوند، بهترین عملکرد را دارند. اگر گیاهان نهال هستند، دو بار در روز آبیاری کنید تا زمانی که رشد کند؛ اما بدون فکر فقط آب ندهید. خاک خود را بررسی کنید وقتی خاک به دستتان چسبید و بتوانید آن را به شکل توپ درآورید، به اندازه کافی مرطوب است؛ اما اگر به سختی در کف دست شما نگه داشته می شود، یا اگر سطح آن سفت، پخته یا ترک خورده به نظر می رسد، احتمالا خشک است و زمان آب دادن فرا رسیده است. ببینید آیا خاک یک اینچ زیر سطح خشک است یا خیر. این نشان می دهد که به آب نیاز دارد.

یکی از نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه این است که در اوایل روز آبیاری شود، در حالی که هنوز شبنم روی برگ ها وجود دارد تا شاخ و برگ تا غروب خشک شود. با این حال، اگر نمی توانید در صبح آبیاری کنید، آبیاری در شب نیز خوب است. فقط از وسط روز اجتناب کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود. باور کنید یا نه گاهی اوقات بهترین زمان برای آبیاری در هنگام بارندگی یا بلافاصله پس از بارندگی است، به خصوص اگر بارش باران فقط به اندازه نیم اینچ یا بیشتر آب باشد. دلیل این امر این است که می خواهید همزمان آب کافی اضافه کنید تا از نفوذ آن تا 5 یا 6 اینچ اطمینان حاصل کنید. اگر یکی دو روز دیگر برای آب صبر کنید، فقط آب سطحی را اضافه می کنید که به سرعت تبخیر می شود.

 • بررسی پژمردگی گیاه یا محصول شما

 

از نشانه ها و نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه این است که در اثر آبیاری زیاد ممکن است گیاهان پژمرده شوند و به خصوص آویزان به نظر برسند. با این حال، پژمردگی موقت در گرمای ظهر به این معنی نیست که زمان آبیاری فرا رسیده است. برخی از گیاهان به خصوص در روزهای بسیار گرم دچار رکود آشکار می شوند که نشان دهنده سازگاری طبیعی گیاه با محیط است. اوایل شب دوباره از باغ خود دیدن کنید و ببینید آیا گیاهان پژمرده دوباره کمی کدر شده اند یا خیر. اگر به حالت طبیعی و عادی خود برگشتند، یعنی نیازی به آبیاری مجدد ندارید.

در آبیاری گلخانه ها چگونه یک اینچ آب را اندازه گیری کنیم

ممکن است از خود بپرسید یک اینچ آب در هفته چقدر است؟ ابتدا، یک اینچ آب به عنوان یک لایه عمیق آب بر روی کل سطح خاک که نیاز به آبیاری دارد، تعریف می شود. برای اندازه گیری یک اینچ آب، می توانید یک باران سنج ارزان قیمت بخرید یا این ترفند را امتحان کنید: 4 یا 5 ظرف کوچک (مستقیم) در اطراف باغ قرار دهید. 1 اینچ از پایین روی قوطی علامت بزنید. وقتی 1 اینچ آب حاصل از باران یا آبیاری در ظروف جمع شد، نشان می دهد که 1 اینچ آب به باغ داده شده است.

نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه

 • نحوه آب دادن

 

در بررسی نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه باید بدانید که چیزی که از یک گیاه سالم می خواهید نفوذ آب به عمیق ریشه است و تنها راهی که می توانید ریشه های عمیق داشته باشید این است که در اعماق آن ها آب وجود داشته باشد. از همان ابتدا شروع کنید: هنگام پیوند نهال، هر سوراخ گیاه را اشباع کنید. هنگام آبیاری مطمئن شوید که خاک آنقدر اشباع شده است که رطوبت حداقل چندین اینچ به پایین نفوذ کند. اگر می توانید سطح خاک را آبیاری کنید. آبیاری از بالا باعث بیماری برگ می شود. عیب استفاده از آبپاش این است که شاخ و برگ توسط آب پراکنده می شود. این می تواند منجر به بیماری های برگی شود زیرا شاخ و برگ برای مدت طولانی مرطوب می ماند.

نتیجه گیری

برای یک باغ کوچک، استفاده از یک قوطی آبیاری، یک چوب آبیاری یا یک شلنگ با نازل خوب که به شما امکان می دهد درست در سطح خاک نزدیک گیاه آبیاری کنید، خوب است. اگر کاشت ‌های متراکم ‌تر یا گیاهان بزرگ ‌تری دارید، شلنگ خود را مستقیماً روی زمین نزدیک گیاه قرار دهید تا آب به جایی برسد که لازم است. تخته یا سنگی که زیر جریان آب قرار می گیرد از فرسایش آب در خاک جلوگیری می کند. یک راه خوب برای هدایت آب به گیاهان این است که کمی ترانشه در اطراف گیاهان حفر کنید و اجازه دهید آب به داخل آن جریان یابد. در بررسی نکات موثر در رابطه با نکات مفید آبیاری گلخانه باید بدانید که اگر باغ بزرگ ‌تری دارید که گیاهان با فاصله یک پا یا بیشتر از هم فاصله دارند، سرمایه‌گذاری در آبیاری قطره‌ای را در نظر بگیرید. این کار عمدتاً با شلنگ ها یا لوله های پلاستیکی با سوراخ های کوچک در آنها انجام می شود که مقدار نسبتاً کمی آب را مستقیماً به ناحیه ریشه می رساند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر