خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

هرس کردن را بهتر بشناسیم

فهرست مطالب

هرس کردن را بهتر بشناسیم

در جنگل، درختان طبق قوانین خود آزاد هستند. آنها می توانند اندام های خود را به بیرون گسترش دهند، شاخه های خود را تا جایی که رشد می کنند به سمت بالا کشیده و اندام های ضعیف و پیر خود را در سطح زمین قرار دهند.

درختان در حیاط خانه و خیابان های ما از آزادی کافی برخوردار نیستند و دلیل خوبی هم دارد. مطمئناً، ما می خواهیم درختان ما طبیعی به نظر برسند و در عین حال از رشد قوی و عدم خطر ایمنی آنها اطمینان حاصل کنیم، اینجاست که هرس کردن درختان وارد عمل می شود.

اگرچه ممکن است این اصطلاح را شنیده باشید و بدانید که این ربطی به اصلاح درختان دارد، اما باید بدانید که هرس کردن دقیقاً چیست، چرا ما این کار را انجام می دهیم و چگونه انجام می شود.

نکات موثر در رابطه با هرس کردن

زمان ایده آل برای هرس کردن بیشتر درختان در فصل زمستان است. از مزایای هرس کردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با داشتن درختان برگ ریز، ساختار درخت و تاثیری که برش های هرس شما روی شکل درخت خواهد گذاشت، آسان است.

در طی دوره رشد سریع درخت در بهار، آسیب های درخت به سرعت ترمیم می شود.

انتقال بیماری در فصل زمستان کاهش می یابد، زیرا ارگانیسم های بیماری زا و حشراتی که اغلب آنها را منتقل می کنند، نیز خاموش هستند. وقتی برخی از درختان قطع می شوند، زخم ها، ماده شیمیایی منتشر می کنند که حشرات قابل انتقال بیماری را به خود جلب می کند. برای مثال:

زخم های بلوط، سوسک هایی را که قارچ پژمردگی بلوط را منتقل می کنند، جذب می کنند.

زخم های درختان نارون، سوسک های پارس را که حامل هاگ قارچی بیماری نارون هلندی هستند، به خود جلب می کنند. در زمان هرس کردن، حملات حشرات کاهش می یابد، این امر به ویژه هنگامی که درختی به طور مکرر توسط Borers مورد حمله قرار می گیرد، بسیار مهم است.

برای تعیین اینکه کدام گیاهان بیشتر در منطقه شما فعال هستند و چه زمانی باید درختان بالقوه را هرس کنید، بهتر است اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

هرس کردن یک روش باغبانی است که برای نگهداری درختان، امری معمول و حیاتی است. اکثر درختان جنگل با هرس کردن به طرز چشمگیری رشد می کنند، اما برخی دیگر از درختان مانند درختان مسکونی، برای رشد ساختاری خود، نیاز به مراقبت های ویژه تری دارند.

دانستن روش هرس صحیح، ضروری است، زیرا هرس نامناسب می تواند برای همیشه به درخت آسیب برساند و رشد آن را از بین ببرد. هرس اساساً شامل برداشتن بسیار انتخابی و دقیق قسمت های خاصی از گیاه است، به عنوان مثال ریشه ها، شاخه ها و جوانه ها.

روند هرس کردن حذف بافت معیوب، مرده، پوسیده، شل و غیر تولیدی از گیاهان را هدف قرار می دهد. برای گیاهان آسان تر است که بریدگی ها یا زخم های کوچک را تشخیص دهند و از این قسمت ها در برابر پوسیدگی و آسیب بیشتر محافظت کنند.

ایجاد برش های کوچک به جای حذف شاخه های بزرگ در درختان بالغ، ایده آل است. تعداد کمی گیاه مانند انگور، درختان میوه دهنده و گل رز، به روش های ویژه هرس نیاز دارند. از آنجا که اندام این گیاهان آنها را پایدار نگه می دارد، حفظ حیات آنها امری حیاتی است. یک فرآیند طبیعی هرس به نام abscission  نیز با شرایط خاصی مانند یخ، برف، باد و شوری صورت می گیرد.

هرس کردن را بهتر بشناسیم

دلایل مهم بودن هرس کردن درختان

هرس کردن یکی از مهم ترین و حیاتی ترین فرایندهای زندگی یک درخت است. جلوگیری از خطرات ایمنی، یکی از دلایل هرس است. قطع شاخه های درخت، یک ساختار درختی قوی را تشکیل می دهد و از ریزش شاخههای کم رشد و ایجاد خطرات ایمنی در هنگام طوفان جلوگیری می کند.

هرس همچنین به فعال شدن رشد درخت در مناطق کم رشد کمک می کند و جلوی رشد درخت را در مناطق ناخواسته می گیرد. دلیل اصلی هرس کردن، سلامت درخت است. از بین بردن قسمت های مرده، آسیب دیده و بیمار درخت از پوسیدگی جلوگیری کرده و موجب می شود آن ها را از حشرات دور کند، همچنین غذا و آب درخت را فراهم می کند.

با هرس کردن می توان شاخه های کوچک و قسمت های مرده یک درخت را در هر زمان از سال بهبود بخشید. بعضی از درختان مانند Mesquite و Maple از بریدگی های خود خونریزی دارند، بنابراین بهتر است آنها را در طول دوره رشد فعال خود، هرس کنید، تا بتوانند سریع تر و با کمترین آسیب بهبود یابند.

درختان دیگری که عمدتاً در نیمکره شمالی ساکن هستند، نباید به دلیل قارچ های پوسیده، هرس شوند و بسیاری از بیماری ها و باکتری ها در این زمان از سال زیاد هستند. گیاهان چوبی که در اوایل فصل گل می دهند، باید درست پس از گلدهی هرس شوند تا در سال بعد، گلدهی آن ها تحت تأثیر قرار نگیرد.

یاس بنفش، آزالیاس و فورسیتیا نیز نمونه هایی از این نوع هستند. درختانی که مستعد بیماری هستند، مانند بلوط، نباید در طول انتقال فعال، هرس شوند، زیرا زخم های هرس اجازه دسترسی به عوامل بیماری زا را می دهد.

هرس کردن را بهتر بشناسیم

روش های هرس کردن درخت

روش های مختلفی برای هرس کردن درخت وجود دارد، اما چهار روش اساسی برای آن تعیین شده است:

بالا بردن:

بلند کردن به معنای "بالا بردن تاج" است، که به معنی خلاص شدن از شر برخی از شاخه های پایین درختان برای واضح شدن دید ساختمان ها و علائم است. این بیشتر محیط های شهری را در خود جای داده است. این کار زمانی انجام می شود که درختان، مانع فعالیت ساختارهای انسانی شوند.

کاهش:

کاهش، به عمل برش انتخابی برای کاهش قد و سرعت یک درخت گفته می شود. این کار بر روی مهارت ساقه ها متمرکز است. این کار عمدتا برای بهبود زیبایی درخت و همچنین پاکسازی مزارع و جلوگیری از خطرات ایمنی انجام می شود.

کاهش، به مهارت های زیادی و دانش عمیقی در مورد زیست شناسی درخت نیاز دارد. همچنین لازم به یادآوری است که همه درختان و درختچه ها در کاهش هرس کردن مهارت ندارند، بنابراین نوع، گونه و سلامت درخت باید مورد توجه قرار گیرد.

نازک شدن:

نازک شدن، برای تأمین نفوذ نور خورشید و جریان هوا انجام می شود. این روش روی درختان بیش از حد رشد انجام می شود. بهترین راه این است که فقط 15-20٪ شاخ و برگ درخت را قطع کنید و فقط شاخه هایی را با ضخامت 2 اینچ ببرید.

تمیز کردن:

تمیز کردن عمل ساده حذف همه چوب های مرده و ناخواسته از درخت است. تمیز کردن بهترین روش برای درختان بالغ است، زیرا شاخه های غیر ضروری را قطع نمی کند. روشهای دیگری نیز وجود دارد که امروزه قابل قبول نیست، زیرا می تواند درختان را به شدت صدمه زده و رشد آنها را متوقف کند.

مزایای هرس کردن

هرس کردن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای درختان خود انجام دهید. هرس و رسیدگی مناسب، هر دو باعث سرمایه گذاری طولانی مدت گیاهان شما و همچنین در نگاه کلی، حفظ درختان شما می شوند. وقتی درختان خود را مرتب می کنید، از همه این مزایا بهره مند می شوید:

با شاخه های مرده، شکسته یا آسیب دیده، خداحافظی می کنید.

اموال خود را از آسیب احتمالی شاخه های افتاده، نجات می دهید.

وقتی شاخه های قدیمی را از بین می برید، به درختان روحی تازه می دهید تا رشد سالم و جدیدی ایجاد کنند.

درختان را آموزش دهید تا طبق شرایط شما رشد کنند، تا شاخه ها از پشت بام آویزان نشوند و به خطوط برق کشیده نشوند .

به درختان ظاهری تمیز و صیقلی بدهید که کل منظره شما را بالا ببرد.

درخت را با پایه ای مناسب برای سلامتی طولانی مدت تنظیم کنید.

هرس کردن را بهتر بشناسیم

انواع مختلف هرس کردن

انواع مختلف درختان، خواستار روش های مختلف اصلاح درختان یا هرس کردن هستند. در اینجا نمونه ای از متداول ترین آن ها وجود دارد:

کاهش تراکم، اندام ها را تا انتهای شاخه اصلی خود از بین می برد. این روشی است که برای آزاد سازی یک سایبان کامل استفاده می شود تا نور خورشید بیشتر از آن عبور کند.

حفظ سلامتی، مانند تنظیم دقیق درخت است. از برش های ساده برای پاکسازی اندام های مرده، بیمار و آسیب دیده استفاده می شود تا در درخت جلوه ای زیبا ایجاد شود.

برش های مدیریت اندازه، باعث کاهش قد یا عرض درخت می شوند. این روش به طور معمول شاخه هایی را که در خطوط تاسیسات قرار دارند، کوتاه می کند یا درخت گسترده را کاهش می دهد.

برش های ساختاری، می تواند شامل یک یا چند روش فوق برای بهبود ساختار و سلامت طولانی مدت گیاه باشد.

کلید یک هرس کردن خوب

تخریب و صدمه زدن به یک درخت در هنگام هرس کردن بسیار آسان است، بنابراین برای اطمینان از هرس کامل چند مرحله مهم را باید دنبال کنید. بازرسی بصری از درخت را شروع کنید و از بالا به پایین کار کنید. همیشه هرس 1/3 را دنبال کنید.

اطمینان حاصل کنید که بیش از ¼ تاج درخت را جدا نکنید و شاخه های جانبی باید 1/3 از قطر تنه کوچکتر باشند. برای اکثر انواع درختان تنها داشتن یک تنه، ایده آل است. برای نتیجه بهتر اطمینان حاصل کنید که ابزار شما تیز است. درختان بزرگ فقط باید توسط متخصصان خبره هرس شوند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر