خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

هواکش 100 گلخانه ای

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

آشنایی کامل با فن اگزاست گلخانه در ابعاد 100 سانتیمتری

کشت گلخانه‌ای بخش بزرگی از نیازهای دنیای کشاورزی را تأمین می‌ کند. در حال حاضر جمع بزرگی از مواد غذایی را می ‌توانیم از طریق کشت گلخانه ای داشته باشیم. در این مدل از پرورش گیاهان می ‌توانیم بدون توجه به شرایط آب ‌و هوایی و یا نگرانی از تهاجم آفات گیاهی، محصولات مورد نظر خودمان را پرورش دهیم.البته در تمام مراحل پرورش گیاهان زراعی در فضای گلخانه ‌ای نیاز به تامین یک محیط کاملاً متعادل داریم.به ‌هر حال گیاهان در هر فضایی که باشند، نیاز به یک تعادل دائمی میان شرایط زیستی خود دارند. برای رسیدن به این تعادل در محیط گلخانه متکی بر ابزارهایی هستیم. انواع فن اگزاست گلخانه ای مانند هواکش 100 گلخانه‌ ای یکی از اصلی ‌ترین ابزارهایی است که ما را در ایجاد تعادل زیستی گیاهان گلخانه ای کمک می کند.در تعادل پیش رو باید بتوانیم گیاهان را در یک محیط با شرایط دمایی ایده ‌آل و کاملاً ثابت قرار دهیم. از طرفی باید در محیط گلخانه جریانی از هوای مرطوب شده را به گردش درآوریم. گیاهان در یک هوای خشک دوام نمی ‌آورند.از این ‌رو از انواع روش های رطوبت زدایی مانند سیستم های پد و فن گلخانه ای استفاده می‌ کنیم. برقراری دمای ثابت همراه با ایجاد یک جریان هوای مرطوب در محیط گلخانه مستلزم گردش دایمی هوا است. برای این کار انواع استاندارد و مخصوص از فن اگزاست گلخانه ای تعریف شده است.
هواکش 100 گلخانه ای
هواکش 100 گلخانه ای یکی از مدل ‌های استاندارد مورد نظر می‌ باشد. این فن 100 گلخانه ای در سایزهای استاندارد تولید شده است تا همراه با قدرت مکش بالایی بر دیواره های جانبی فضاهای گلخانه ای نصب شده، جریان هوای مورد نظر ما را پدید آورد.به این ترتیب می توانیم با نصب یک یا چند عدد از فن تهویه گلخانه ای، شرایط ماندگار و ایده ‌آلی را برای تمام گیاهان گلخانه ای فراهم آوریم. البته هر چه فضای گلخانه بزرگتر باشد، لازم است تا از تعداد فن اگزاست گلخانه ای بیشتری نیز استفاده کنیم.از طرفی این ساختارهای استاندارد که با عنوان فن اگزاست گلخانه به فروش می ‌رسند، تنها برای فضاهای گلخانه‌ ای مورد استفاده قرار نمی‌ گیرند. هر جا در هر محیط صنعتی که نیاز به یک تهویه با هدف ایجاد تعادل دمایی مطرح است، می ‌توانیم از یک فن تهویه گلخانه استفاده کنیم.مانند نصب در محیط مرغداری ‌ها و یا دامداری ‌ها که به ‌وفور از این مدل فن استفاده می شود. تا جاییکه گاهاً از فن اگزاست گلخانه ای با نام هواکش مرغداری نیز یاد می ‌شود.البته این تجهیزات در مدل ‌ها با سایزهای گوناگون طراحی می شوند. فن اگزاست گلخانه ای در ابعاد 140 سانتیمتری بزرگترین و قویترین آنها است.اما فن مورد نظر ما که با نام هواکش 100 در 100 گلخانه ای معروف است، در جایگاه کوچکترین مدل استاندارد تعریف ‌شده قرار می ‌گیرد. استفاده از این فن 100 گلخانه ای برای فضاهای کوچک گلخانه ای و یا تکمیل یک پروسه بزرگ تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می ‌گیرند.در این بیان قصد تشریح کاملی برای شناخت تمام جنبه‌ های فنی تا کاربردی از فن 100 گلخانه ای را داریم. لکن قبل از آغاز بیان مشخصه ‌های فنی، بهتر است نیم نگاهی بر نقش کلیدی این تجهیزات در پرورش گیاهان گلخانه ای داشته باشیم.

اهمیت فن اگزاست گلخانه ای در پرورش گیاهان چیست؟

پرورش گلخانه ای درست در نقطه عکس زمین ‌های زراعی در نگاه کلاسیک بر کشاورزی است. در یک زمین زراعی عادی چشم کشاورزان به آسمان است و دائماً با درک شرایط متنوع آب و هوایی اقدام به عملیات‌ های متنوع کشاورزی می‌ کنند. اینکه در چه فصلی از سال کاشت را انجام دهند و در چه فصلی از سال در تکاپوی برداشت محصولات باشند.البته اگر در این بین خوش ‌شانس بوده، اسیر تغییرات سنگین جوی قرار نگیرند.اما در پرورش گلخانه ای ماجرا کاملاً متفاوت است. چرا که ما در یک محیط کاملاً سرپوشیده و ایزوله شده از فضای اطراف هستیم. در این حالت تغییرات شرایط جوی هیچ تاثیر عمیقی بر محیط گلخانه نمی ‌گذارد.به ‌این ‌ترتیب کشاورز گلخانه ‌دار خودش در مقام مجری یک اکوسیستم مستقل از شرایط جوی است. در نتیجه می‌ تواند گیاهان را در فصل هایی غیرمجاز پرورش بدهد. در واقع یک محیط گلخانه ای مکانی است که قادر است در تمام ایام سال به طور پیوسته اقدام به پرورش محصولات کشاورزی کند.البته در این ماجرا رسیدن به اکوسیستم مناسب برای رشد گیاهان امری حیاتی است.برای این منظور یک سیستم حلقه بسته با عنوان سیستم تهویه گلخانه ای را به کار می ‌برند. سیستمی که در فصل سرد سال با کمک بخاری ‌های مخصوص، محیط گلخانه را گرم نگه می ‌دارد و در فصل گرم سال با کمک روش هایی مانند پد سلولزی فضای گلخانه را در دمایی ملایم حفظ می کند. تمام این ماجرا در گروی عملکرد صحیح و دائمی انواع فن اگزاست گلخانه ای می ‌باشد.
هواکش 100 گلخانه ای
برای رسیدن به شرایط مطلوب دمایی در محیط گلخانه، باید از تمرکز اثر سیستم های گرمایی و یا سرمایی در یک نقطه از فضای گلخانه اجتناب کنیم. کانون گرمایی که می تواند یک بخاری قدرتمند گلخانه ‌ای باشد تنها می‌ تواند محیط اطراف خود را گرم کند.این ماجرا برای کانون سرمایی نیز حاکم است. برای رسیدن به یک دمای متعادل، یکنواخت و ایده ‌آل باید بتوانیم جریان هوایی را در محیط اطراف کانون ‌های گرمایی و سرمایی ایجاد کنیم. تعریف فن اگزاست گلخانه ای برای خلق چنین جریان هوایی است.یک هواکش و فن گلخانه ای با مکیدن دائمی هوا، مانع از راکد شدن آن شده، جریان پیوسته‌ ای در محیط گلخانه ای ایجاد می کند.این جریان هوای پیوسته که به شکلی آرام و یکنواخت از تمام فضای گلخانه عبور می ‌کند، در مجاورت با کانون های گرمایی و یا سرمایی در محیط گلخانه، شرایط هوای اطراف آنها را نیز یکدست کرده، در نهایت به یک تعادل پایدار در محیط گلخانه خواهد رسید.نقش کلیدی فن اگزاست گلخانه در پرورش گیاهان، تکمیل پروسه تعادل دمایی است. گیاهان برای زندگی مطلوب نیاز به یک شرایط ماندگار دارند و فن اگزاست گلخانه ای این شرایط ماندگار را ایجاد می ‌کند.اما ماجرا در گلخانه، جنبه ‌های دیگری نیز دارد. به ‌هر حال محیط گلخانه فضای بسیار بزرگی است و در تمام این فضا از انواع گیاهان نگهداری می‌ شود. در این حالت نمی ‌توانیم برای هر گیاه از یک کانون گرمایی و سرمایی نصب کنیم.در نتیجه محیط گلخانه به چند بخش تبدیل خواهد شد. گیاهانی که در مجاورت عناصر تنظیم ‌کننده دمای محیط هستند و آنها که در دورترین نقطه از فضای گلخانه حضور دارند، در این حالت چگونه می ‌خواهیم برای هر دو گروه، یک شرایط ماندگار زیستی را فراهم آوریم.تنها یک ایده وجود دارد. ایده ای که در گردش فراگیر هوا خلاصه می شود.البته این گردش هوا نباید از طریق دمیدن هوا در فضای گلخانه حاصل شود؛ بلکه باید با بهره ‌گیری از مکش هوا، شرایط یکنواخت دمایی را در تمام فضای گلخانه پدید آوریم. انواع فن اگزاست گلخانه برای رسیدن به این هدف ساخته می شوند.آنها با روش مکیدن هوا باعث ایجاد یک جریان پیوسته از هوا هستند که در نهایت به یک تعادل ماندگار دمایی ختم خواهد شد. انواع فن 100 گلخانه ای و یا مدل‌ های بزرگتر تا ابعاد 140 سانتیمتری را برای این منظور طراحی کرده ‌اند.

یک فن اگزاست گلخانه ای چگونه کار می کند؟

فن ها با هدف تکمیل سیستم ‌های تهویه مطبوع در انواع فضاهای صنعتی تا خدماتی و فروشگاهی و حتی خانگی نصب می شوند. آنها قرار است تا یک جریان پیوسته هوایی را ایجاد کنند. جریان هوایی ای که از یک سمت فضا مکیده شده و در سمت دیگر از فضا خارج خواهد شد.به ‌این ‌ترتیب می‌ توانیم هوای راکد مانده در فضای بسته هدف خودمان را به جریان انداخته، عملیات تهویه مطبوع را نهایی کنیم. مدل ‌های قدرتمند مانند فن اگزاست گلخانه ای از این نمونه ‌ها هستند. اما آنها دقیقاً چگونه می توانند عملیات تهویه مطبوع هوا در محیط بسته ساختمانی و یا صنعتی و البته گلخانه ای را تکمیل کنند.
هواکش 100 گلخانه ای
 برای برقراری جریان هوا با هدف تهویه مطبوع نمی ‌توانید از دمیدن هوا در یک سمت فضا استفاده کنید. به ‌عنوان مثال یک فضای بزرگ مانند همین محیط‌ های گلخانه ‌ای را در نظر بگیرید. اگر بخواهید با دمیدن هوا در یک سمت محیط گلخانه سعی در برقراری جریان هوا داشته باشید، قطعاً با یک انباشت گسترده از هوایی که بلاتکلیف شده است، مواجه خواهید شد.هوای راکد در فضاهای بسته را نمی ‌توانید با دمیدن از یک روزنه خارج کنید؛ بلکه باید با مکیدن هوا از یک روزنه اقدام به جابجایی هوای راکد مانده در فضا داشته باشید. درست مثل آنکه بخواهید هر لحظه مقداری از هوای موجود در فضا را بکنید و با خود بردارید.با عملیات مکیدن هوا می ‌توانیم یک فضای شبه خلاء که بسیار کم فشار است را ایجاد کنیم. این فضای کم ‌فشار به سرعت توسط هوای متراکم اطراف خود پر خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب زنجیره ‌ای از جابجایی هوا خواهیم داشت.این جابجایی های هوا در سطح فضای بسته مورد هدف ما توزیع خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب به یک جریان پیوسته از هوا که قابل احساس نیست خواهیم رسید. این همان ماجرای تهویه مطبوع است که توسط فن هایی که قابلیت مکیدن هوا را دارند تامین می شود.از فن هاییکه هوا را می‌ مکند، با عنوان اگزاست فن یاد می ‌شود و فن اگزاست گلخانه ای حرفه‌ ای‌ ترین مدل از این فن ها می باشد. چرا که یک فن اگزاست گلخانه ای در جایگاهی صنعتی طراحی شده است و می ‌تواند جریان گسترده ‌ای از هوای راکد مانده در فضای بسیار بزرگ مانند گلخانه های صنعتی را مکیده، تهویه مطبوع قدرتمندی را ایجاد کند. اما چرا باید فن اگزاست گلخانه‌ ای را تا این اندازه بزرگ بسازیم؟مکیدن هوا با هدف ایجاد یک جریان پیوسته از هوا که می ‌تواند منجر به عملیات تهویه مطبوع شود، یک ایده کارآمد است. اما هر چه فضا بزرگتر می ‌شود، لاجرم هوای راکد بیشتری نیز نیاز دارد. در نتیجه بزرگی فضا نیاز به طراحی فن های قدرتمندتر را باعث می شود.به ‌این ‌ترتیب برای فضای محدود در یک آشپزخانه خانگی می ‌توانید از یک اگزاست فن ساده و کوچک و البته کم صدا استفاده کنید.اما برای مکیدن یک فضای بزرگ مانند محیط‌ های گلخانه‌ ای باید از فن هایی که بسیار بزرگ و قدرتمند هستند، بهره ‌مند باشید. یک هواکش 100 گلخانه ای در دسته فن اگزاست گلخانه ‌ای از این نمونه‌ ها محسوب می شود.ظرفیت هواگیری هر اگزاست فن بستگی به قطر دهانه آن در کنار طول پره ‌های نصب ‌شده در آن دارد. البته در این بین باید به نقش کلیدی سرعت گردش پره ‌ها نیز اشاره کنیم. اما نمی‌ توانیم پره ‌های ضعیف را با قدرتی بالا در سرعتی بالا به گردش درآوریم.در نتیجه برای خلق یک اگزاست فن قدرتمند مانند هواکش 100در 100 گلخانه ای که قرار است جریان پیوسته ‌ای از هوا را ایجاد کند، باید از پر ‌های بزرگ با قطر بالا استفاده کنیم. این پره ‌ها سنگین می شوند؛ لاجرم نیاز به موتورهای قدرتمندی خواهیم داشت. این همه ماجرای طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ای را در یک جریان کاملاً صنعتی خواهد انداخت.

ماهیت طراحی در فن اگزاست گلخانه ای

محیط ‌های گلخانه‌ ای در ابعاد صنعتی، فضاهای بسیار بزرگی هستند. فضاهایی که به یک جریان دائمی هوا نیاز دارند. در نتیجه در طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ای، تنها قصد ما رسیدن به حداکثر قابلیت مکش هوا می باشد.یک فن اگزاست گلخانه ‌ای باید بتواند حجم گسترده ‌ای از هوا را در مدت زمان محدودی جابجا کند. در نتیجه مدل‌ های متنوع از فن اگزاست گلخانه ‌ای در لیست قدرتمندترین‌ ها و البته حرفه ‌ای ‌ترین ها قرار می گیرند.
هواکش 100 گلخانه ای
 برای رسیدن به حداکثر قدرت مکش هوا، دهانه طراحی ‌شده برای انواع فن اگزاست گلخانه ای را بسیار بزرگ می ‌سازند. نمونه ‌های فن 100 گلخانه ای و یا اگزاست فن گلخانه ای، مدل ‌های متداولی محسوب می شوند.هر چه قطر دهانه فن اگزاست گلخانه ای بالاتر باشد، طبعاً باید انتظار قدرت مکش بالاتری را نیز داشته باشیم. البته این دهانه ‌های بزرگتر نیاز پره های پهن تری نیز دارند. پره هایی که برای پرهیز از خم شدن، در ابعاد بزرگ با ضخامت بالا طراحی می شوند.در عین حال این پره ‌ها را از جنس استیل می ‌سازند تا در مقابل هوای مرطوب گلخانه، حداکثر ماندگاری را داشته باشد. این ‌همه ما را با پره‌ های تقریباً غول‌ پیکری مواجه خواهد کرد. پره ‌هایی که لازم است در سرعت بالایی به گردش درآید. به ‌این ‌ترتیب باید از الکتروموتورهای بسیار قدرتمندی برای گردش این پره ‌ها کمک بگیریم.در طرح ساخت انواع هواکش 100 گلخانه ای و یا نمونه ‌های 140 که بزرگتر هستند، از موتورهای سه فاز برای تأمین قدرت استفاده می شود. موتورهای سه فاز بهترین ایده هستند. آنها قدرتمند هستند، شرایط راه ‌اندازی تقریباً ساده ای دارند و می ‌توانند با ضریب ایمنی بالا استحکام بسیار خوبی داشته باشند.اگر شرایط کارکرد درست یک فن اگزاست گلخانه ای را رعایت کنید، موتورهای سه فاز نصب شده بر آنها قادر هستند تا مدتی طولانی کارکردی کاملاً قدرتمند داشته باشند.اما در تمام فضاهای گلخانه ای نمی ‌توانیم شرایط تامین برق سه فاز را داشته باشیم. به ‌هر حال برق سه فاز در دسته نیروهای صنعتی قرار دارد و به این سادگی ‌ها سر از هر فضایی در نمی ‌آورد. اما برق تکفاز شهری را به راحتی در هر فضایی در اختیار داریم و یا می‌ توانیم با کمک یک موتور برق ساده، مقدار توان مطلوبی از برق تکفاز در سطح ولتاژ 220 ولت ایجاد کنیم.از این ‌رو برخی از نمونه ‌ها در طراحی فن 100 گلخانه ای را با موتورهای تکفاز طراحی می کنند. این مدل ‌ها در دسته فن مناسب برای گلخانه های کوچک هستند. چرا که نمی ‌توانیم از یک موتور تکفاز انتظار تامین قدرت موتوری سه فاز را داشته باشیم.

ملاحظات فنی در ساخت فن اگزاست گلخانه ای

اصلی ‌ترین نکته فنی در طراحی یک فن اگزاست گلخانه ای متکی بر گردش پروانه ‌های بزرگ و سنگین‌ وزن آن است. این پروانه ساخته شده از استیل ضد زنگ، قادر است تا حجم بسیار بزرگی از هوا را کنده و جابجا سازد. در این بین چند نکته کلیدی را باید در نظر داشته باشیم.اینکه تمامی مدل‌ ها از طراحی فن اگزاست گلخانه ای بسیار بزرگ جثه هستند. لذا از پره ‌های سنگینی بهره ‌مند می باشند. این پره ‌ها باید بر یک محور مستحکم قرار گیرند. اتصال آنها نیز باید همراه با بهترین بلبرینگ ها باشد و در عین ‌حال باید بتوانیم از یک قدرت موتوری کافی برای گردش هر چه قدرتمندتر آنها استفاده کنیم.اما قبل از همه این موارد، رسیدن به یک اسلوب مشترک در طراحی تمامی مدل ‌ها برای انواع فن اگزاست گلخانه ای ضروری است. سازندگان فضاهای گلخانه ای در تمام نقاط جهان نیاز به یک اسلوب استاندارد در طراحی دارند تا بتوانند براساس آنها محاسبات خود را انجام داده و یا سازه گلخانه ای را دایر سازند.چرا که در ساخت سازه های گلخانه ای نصب هواکش ها در آخرین مرحله از ساخت و ساز می باشد. پس باید در مرحله مقدماتی جایگاه مناسب برای نصب فن 100 گلخانه ای و یا هر نوع فن دیگری را پیش بینی کرده باشیم. این موضوع نیازمند به یک الگوی استاندارد در طراحی می باشد.
هواکش 100 گلخانه ای
 برای رسیدن به بهترین شرایط از تهویه مطبوع یک فضای گلخانه ای نیاز به محاسبات دقیق در نصب تعداد فن مناسب برای گلخانه داریم. فضاهای گلخانه‌ ای در اندازه‌ های گوناگون با حجم های متنوع هستند.از نمونه ‌های بسیار کوچک در حد یک گلخانه ساده ساختمانی تا ساختارهایی به بزرگی یک زمین فوتبال در این لیست قرار می ‌گیرند. لذا نیاز به یک نگرش مهندسی در چیدمان تعداد فن مناسب برای گلخانه احساس می شود.برای این کار علمی را تعریف کرده ‌اند و مهندسانی هستند که با توجه به الگوهایی می ‌توانند بهترین چیدمان را ارائه کنند. اما وقتی موفق هستند که با یک الگوی استاندارد در طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ‌ای مواجه باشند.وقتی هر سازنده ‌ای در هر نقطه از دنیا اقدام به تولید یک مدل خاص با ابعاد و ظرفیت خاصی از اگزاست فن گلخانه ای داشته باشد، عملاً هرگز نمی ‌توانیم محاسبات دقیقی برای نحوه چیدمان هواکش و فن گلخانه ای داشته باشیم. ملاحظات فنی در ساخت فن اگزاست گلخانه ای بر الگوی رسیدن به یک شرایط استاندارد در طراحی می باشد.شرایطی که تمام تولیدکنندگان را ملزم به رعایت اصول آن می ‌نماید. چرا که تمامی مصرف‌ کنندگان از قبل متکی بر این ایده‌ های استاندارد شده، فن اگزاست گلخانه ای مورد نظر خود را تهیه می کنند.طراحی استاندارد برای ساخت یک هواکش گلخانه ای جدا از بحث طراحی در سایز مناسب باید از شرایط نصب یکسان و استاندارد شده ای نیز بهرمند باشد. لذا باید بتوانیم در نصب نواع فن اگزاست گلخانه ای متکی بر استفاده از یک سری تجهیزات استاندارد شده باشیم.ملاحظات فنی در داشتن یک الگوی استاندارد برای طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ای شامل چند بخش است. اینکه تمامی آنها در سایزهای استانداردی تولید شوند. در هر سایز استاندارد از قدرت موتوری مشخصی استفاده می شود.طراحی پره ‌ها تا طول آنها در یک مقدار استاندارد شده قرار می گیرد و در نهایت سرعت گردش پره‌ ها نیز مقدار مشخصی که از قبل تعیین شده است، می باشد. به ‌این ‌ترتیب همراه با خرید و فروش فن تهویه گلخانه از مدل‌ هایی که ساخت برندهای گوناگون هستند؛ اما همگی یک ویژگی استاندارد شده دارند، بهره ‌مند خواهید شد.یکی از ایده ‌های استانداردسازی در ابعاد فن اگزاست گلخانه ای می ‌باشد. انواع فن 140 نمونه ‌های متداولی هستند و در بیشتر موارد شاهد طراحی بر الگوی نصب چندین فن 140 هستیم. اما دیگر ابعاد استاندارد نیز سطح کارایی بالایی دارند.مانند فن 100 گلخانه ای که در مدلی کوچکتر طراحی می ‌شود. قیمت فن اگزاست گلخانه کاملاً تحت تأثیر اندازه فن است. هر چه ابعاد ساخت فن بزرگتر باشد، باید انتظار افزایش قیمت فن اگزاست گلخانه ای را نیز داشته باشیم.البته نوع طراحی تا موتور به کار رفته شده در فن اگزاست گلخانه ای نیز در این افزایش قیمت نقش بازی میکنند. کیفیت ساخت قطعات نیز تاثیر کاملی در این ماجرا دارد.به طور کلی یک فن بزرگتر مانند فن 140 گلخانه ای را با کیفیت تر از یک فن 100 گلخانه های طراحی می کنند. سایز بزرگتر در کنار بهره مندی از یک موتور قویتر در این انتخاب نقش دارند. لذا باید شاهد افزایش قیمت در طراحی فن اگزاست 140 گلخانه ای به نسبت از نمونه های 100 گلخانه ای باشیم.
هواکش 100 گلخانه ای
 در طرح ساخت تمامی مدل های استاندارد برای انواع فن اگزاست گلخانه ای، بدنه را به شکل یک قاب مکعبی که با ورق ‌های فلزی گالوانیزه طراحی شده است، می ‌سازند. این قاب کاملاً مکعبی است تا بتواند به شکلی ساده با بالاترین درجه ایزوله سازی بر دیواره ‌های گلخانه ‌ای نصب شود.ابعاد این قاب معرف نوع و مدل فن اگزاست گلخانه ‌ای می ‌باشد. مثلاً در نوع فن 100 گلخانه ای شاهد یک قاب مکعبی فلزی در ابعاد 100´100 سانتیمتری هستیم.این قاب فلزی، محل استقرار تمام متعلقات فنی از هواکش و فن گلخانه ای می ‌باشد. از موتورهای سه فاز تا پره‌ های بزرگ و مستحکم در این قاب فلزی قرار می گیرند. قاب مذکور را از جنس ورق‌ های گالوانیزه انتخاب می ‌کنند تا قدرت ضد زنگ‌ زدگی کافی را داشته باشد.از طرفی این متریال نقش کلیدی در کاهش قیمت فن گلخانه دارد. استفاده از فولادهای ضد زنگ باعث سنگین شدن و البته افزایش قیمت فن گلخانه خواهد شد.اما ورق های گالوانیزه کاملاً ضد زنگ هستند و در عین ‌حال با قیمت کمتری عرضه می شوند. این ورق های گالوانیزه طراح پذیری خوبی دارند. آنها بسیار ساده و با صرف انرژی اندکی حالت می گیرند. لذا ساخت یک قاب مکعبی از ورق های گالوانیزه بسیار ساده است.این یک دلیل ساده اما کلیدی برای انتخاب ورق گالوانیزه برای ساخت قاب فن اگزاست گلخانه ای می باشد.یک ملاک استاندارد شده برای تشخیص درست فن اگزاست گلخانه، ظرفیت تخلیه هوای آن می باشد. اصولاً در محاسبات نهایی برای چیدمان یک سیستم تهویه کارامد گلخانه ای، اعدادی که معرف مقدار تخلیه هوا بر ساعت هستند، به دست می ‌آیند.مجموع ظرفیت تخلیه تعداد فن های به کار رفته باید بتواند این عدد را تامین کند. از این ‌رو در انتهای محاسبات نیاز به عددی داریم که معرف ظرفیت تخلیه فن اگزاست گلخانه ای باشد.این عدد در اندازه ‌هایی استاندارد تعریف ‌شده و تمامی مدل ‌ها را براساس الگوی استاندارد تعریف ‌شده برای مقدار ظرفیت تخلیه هوا طراحی می کنند. مانند هواکش 100 گلخانه ای که با ظرفیت استاندارد 25 هزار مترمکعب در هر ساعت طراحی شده است.

بررسی فنی هواکش 100 گلخانه ای

هواکش 100 گلخانه ای را به ‌عنوان کوچکترین سایز استاندارد تعریف ‌شده برای نصب در فضاهای گلخانه ای می ‌شناسند. این مدل از فن اگزاست گلخانه ای غالباً برای پوشش ‌های تقریباً کوچک تا حجم های متوسط از فضاهای گلخانه‌ ای مورد استفاده قرار می گیرد.لکن این کوچک بودن را نباید دلیل بر ضعیف بودن آنها بشمارید. چرا که هر فن 100 گلخانه ای استاندارد، قابلیت مکش تا تخلیه 25 هزار متر مکعب هوا را دارد. این مقدار برابر با هوای موجود در یک سالن تقریباً متوسط فروشگاهی است.برای تأمین قدرت چنین مکشی در انواع فن اگزاست گلخانه ای از موتورهای الکتریکی سه فاز استفاده می ‌شود. در طرح ساخت هواکش 100 گلخانه ای نیز از یک الکتروموتور سه فاز با قدرت 0.75 الی 1.5 اسب بخار استفاده می کنند.قدرت بالاتر معرف سرعت بیشتر در کنار ظرفیت جابجایی مقدار هوای بالاتر است. اما در این افزایش قدرت نیز محدودیت ‌هایی داریم. اصولاً نمی ‌توانیم بر یک هواکش 100 گلخانه ای از الکتروموتورهایی قویتر از 1.5 کیلووات استفاده کنیم.این قدرت موتوری آنچنان بالا است که مستعد آسیب رساندن به پره ها در هواکش 100 گلخانه ای می باشد. از طرفی قدرت بیشتر مستلزم استفاده از موتور گرانتری است. موضوعی که در طراحی هواکش 100 گلخانه ای با یک موتور ارزانتر 0.75 کیلو واتی به راحتی تامین می شود.
هواکش 100 گلخانه ای
 موتورها با قدرت 1.5 کیلووات نمونه ‌های تخصصی در طرح ساخت فن اگزاست های 140 هستند. این موتورها غالباً برای تکمیل سیستم تهویه با کمک یک هواکش 100 گلخانه ای بسیار قدرتمند محسوب می شوند.لکن در موارد خاص می ‌توانیم از قدرت بالای یک موتور 1.5 کیلوواتی برای تکمیل یک سیستم تهویه مطبوع گلخانه ای استفاده کنیم.اصولاً مدل متداول و کاملاً مناسب برای تکمیل فن 100 گلخانه ای، استفاده از الکتروموتورهای سه فاز با قدرت 0.75 کیلووات است. این موتورها قابلیت آن را دارند که با قدرت کافی پره ‌های تقریباً بلند در یک هواکش 100 در 100 گلخانه ای را به حرکت درآورند.اما در مدل‌ های متداول از نیروی برق سه ‌فاز استفاده شده است. برق سه فاز، یک طرح صنعتی است و قطعاً در یک محیط صنعتی مانند گلخانه های حرفه ای قابل به تامین شدن است.اما اگر در فضایی باشیم که دسترسی به برق سه فاز وجود ندارد، راه حل در تکفاز شدن فن 100 گلخانه ای است. موتور های تکفاز به هیچ حالت شرایط تامین قدرت و کارایی موتور های سه فاز را ندارند.از این رو تنها برای نصب شدن در فضاهای گلخانه های کوچک با حجم کم از جابجایی هوا مورد استفاده قرار می گیرند. اصولا تا زمانیکه شرایط دسترسی به یک برق سه فاز وجود دارد، هیچ منطقی ما را مجاب به نصب یک موتور تکفاز برای گردش فن اگزاست گلخانه ای نخواهد کرد.موتورهای تکفاز مناسب برای نصب بر فن 100 گلخانه ای به شکل تولید کارخانه ‌ای در سطح بازار وجود ندارند. در نتیجه اگر قرار است از این موتورها بهره ‌مند باشید، باید دست به کار شوید و آنها را از یک کارگاه تولید فن اگزاست گلخانه ای بخواهید تا بسازد.اما جدا از بحث نوع موتور تا قدرت مورد استفاده قرار گرفته شده برای تکمیل طرح ساخت فن تهویه گلخانه ای در مدل ‌های 100 سانتیمتری، موضوع سرعت گردش آزاد پره ‌ها مطرح است. خیلی مهمی نیست که قدرت موتور به کار رفته در طرح ساخت فن 100 گلخانه ای چه اندازه است.اما اهمیت دارد که موتور مذکور در انواع 1400 دور در دقیقه باشد. لازم است بدانید که انواع موتورهای سه فاز را در دورهای استاندارد 900، 1400 و 3000 هزار دور طراحی می کنند.این اعداد، استاندارد شده هستند. لذا در هر جای دنیا با هر مدل موتور سه فاز در هر قدرتی مواجه باشید، باید یکی از این سه دور استاندارد شده را در نظر داشته باشید. در این سرعت ‌ها، تنها عدد 1400 دور در دقیقه است که می ‌تواند سرعت مناسب برای کارکرد یک فن اگزاست گلخانه ای را تامین کند.

طراحی انتقال قدرت در فن اگزاست گلخانه ‌ای

کارکرد یک فن اگزاست گلخانه ای تحت تاثیر قدرت موتورهای الکتریکی می باشد. این موتورها در یک گوشه از چهارچوب فلزی فن اگزاست گلخانه ای نصب خواهند شد تا قدرت خود را از طریق تسمه برای یک گردش پره‌ های فن فراهم کنند.در این حالت ممکن است یک سوال ساده مطرح شود. اینکه چرا مسیر انتقال قدرت از جانب موتور به سمت پره ‌ها در طراحی فن اگزاست گلخانه ای به شکل شفت مستقیم نمی ‌باشد؟آیا در طراحی با کمک تسمه ها در انتقال قدرت موتورها، رمز و رازی نهفته است؟ برای پاسخ به این سوالات می توانیم دلیل استفاده از انتقال قدرت با روش تسمه ای را در علت‌ های زیر دسته‌ بندی کنیم.-    بدنه موتورهای الکتریکی از جنس چدن می باشد. این بدنه در مقابل هوای کاملاً مرطوب گلخانه سطح مقاومت کافی را ندارد. از این ‌رو اگر به شکل دائمی در مقابل جریان هوای گلخانه قرار گیرد، به سرعت زنگ زده باعث تخریب موتور در فن اگزاست گلخانه ای خواهد شد.وقتی موتور الکتریکی را در گوشه ‌ای از چارچوب فلزی آن نصب می کنیم، در واقع قصد اصلی ما انحراف آن از مسیر جریان هوایی است که با شدت در حال خارج شدن است. به ‌این ‌ترتیب مانع از زنگ زدن بدنه شده، طول عمر فن اگزاست گلخانه را طولانی ‌تر خواهیم کرد. از طرفی های مرطوب گلخانه مستعد نفوذ آب در جدار داخلی موتور الکتریکی است.جائیکه تحت تاثیر مستقیم جریان برق قرار دارد. حضور رطوبت در این فضا باعث اتصالی خواهد شد. این اتصالی مقدمات سوختن موتور است. از این رو برای پرهیز از یک اتصالی حتمی سعی دارند تا موقعیت نصب موتور را هر چه دورتر از جریان عبوری هوا در نظر بگیرند. استفاده از طرح انتقال قدرت تسمه ای بهترین ایده برای تامین این فاصله است.
هواکش 100 گلخانه ای
 -    وقتی موتور در مسیر شفت مستقیم پره ‌ها قرار ندارد، با ضریب ایمنی بالاتری کار می کند. در نصب به روش شفت مستقیم، هر گونه شکستگی پره ‌ها که باعث گیرپاژ شدن آن خواهد شد، خطر گیرپاژ شدن شفت موتور را باعث می شود.در این حالت موتور تحت فشار کار خواهد کرد. این موضوع باعث جریان کشی است که در درازمدت احتمال سوختگی موتور را بالا می ‌برد. اما با الگوی نصب به روش تسمه ‌ای، عملاً موتور را از مسیر شفت پره ‌های فن اگزاست گلخانه ای دور خواهیم کرد.در این حالت هر گونه گیرپاژ شدن پره ها تاثیر مستقیم بر عملکرد موتور الکتریکی نخواهد گذاشت.-    اگر بخواهیم موتورهای الکتریکی را به شکل مستقیم بر پروانه فن اگزاست گلخانه ای متصل کنیم، باید انتظار حرکت سرعت بالای پره ‌ها را نیز داشته باشیم. چرا که پروانه دقیقاً با سرعت موتور گردش خواهد کرد.در این حالت تنظیم سرعت گردش پروانه عملاً غیرممکن است. مگر آنکه از دستگاه‌ های گران ‌قیمتی مانند درایوها استفاده کنیم که عملاً غیرمنطقی است و بعید است کسی بخواهد برای کنترل گردش پروانه یک فن اگزاست گلخانه‌ ای ساده، دست به دامان سیستم گران ‌قیمتی مانند درایوها باشد.لکن با شیوه نصب بر الگوی انتقال قدرت با کمک تسمه ها می توانیم کنترل ساده ‌تری بر سرعت گردش پروانه در فن اگزاست گلخانه ای داشته باشیم.کافی است یک محور بزرگتر از محور شفت موتور الکتریکی را بر پروانه فن اگزاست گلخانه ای متصل کنیم. آنگاه کاملاً ساده می توانیم سرعت گردش پروانه را تحت مدیریت خودمان داشته باشیم. هر چه این محور متصل به پروانه را بزرگتر اختیار کنیم، سرعت گردش پروانه نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در نتیجه سرعت مکش ملایم تری را فراهم می کند.-    با استفاده از الگوی طرح انتقال قدرت تسمه‌ای، مسیر تعمیر و نگهداری از فن اگزاست گلخانه ای بسیار ساده ‌تر می ‌شود. هر دستگاه فن اگزاست گلخانه ای از حضور قطعات فنی خاصی با متریال های گران ‌قیمتی ساخته شده است. قطعاتی که قرار است با سرعت بالایی کار کنند. در نتیجه مستعد خراب شدن نیز هستند.بهتر است تا شرایطی فراهم باشد که بتوانیم قطعات خراب شده، خصوصا پروانه فن اگزاست گلخانه ای را به سرعت از دستگاه باز کرده و آن را با یک مدل جدید و یا تعمیر شده جایگزین کنیم.اگر نصب پروانهدر امتداد شفت موتور باشد، عملا در حین خرابی ها شرایط تعمیرات بسیار سخت و پیچیده ای را نیاز دارد. اما با بهرمندی از روش تسمه ای به راحتی می توانیم تعمیرات پروانه را کاملا مستقل از حضور موتور انجام دهیم.یک فن اگزاست گلخانه ای به مانند فن های معمولی نیست که خراب شدن پروانه آنها، به راحتی کل فن را مستهلک کند و با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید. فن اگزاست گلخانه ای گران قیمت است و در صورت خرابی پروانه و یا بلبرینگ مربوطه باید مراحل تعمیرات دستگاه فن اگزاست گلخانه ای خود را تدارک ببینید.در این حالت هر چه پروانه هواکش و فن گلخانه ای ساده‌ تر از بطن دستگاه جدا شود، مسیر تعمیرات ساده ‌تری پیش روی ما می باشد.وقتی پروانه با الگوی شفت مستقیم بر موتور دستگاه متصل است، در حین خراب شدن عملاً باید تمام متعلقات موجود در فن تهویه گلخانه ای را باز کنیم. این ماجرا بسیار سخت و چالش‌ برانگیز است. خصوصاً که عموم فن ها در ارتفاع نصب می ‌شوند و دسترسی ساده به آنها عملاً وجود ندارد.در این حالت با جدا کردن یک موتور سنگین در ارتفاع کاملا شرایط کار بسیار سخت و نفس گیری را برای خود تدارک خواهیم دید. در روش نصب با کمک تسمه هیچ فشاری از جانب موتور الکتریکی هنگام تعمیر پروانه احساس نمی شود.
هواکش 100 گلخانه ای
 اما اگر الگوی نصب با رویکرد انتقال قدرت از طریق تسمه ‌ها را در نظر بگیریم، می توانیم مسیر تعمیر و نگهداری بسیار ساده ‌تری را تدارک ببینیم. در این حالت برای رسیدن به یک پروانه و یا موتور معیوب شده، فقط کافی است تسمه را از روی محورهای گردان جدا کنید. عملیات تعمیر موتور مسیری کاملاً مجزا از پروانه پیدا خواهد کرد.اگر چه ایده انتقال قدرت از طریق تسمه ها یک روش کارآمد است؛ اما می ‌تواند چالش برانگیز نیز باشد. تسمه ها را از جنس پلاستیک که با الیاف مخصوصی استحکام یافته ‌اند، می ‌سازند. این تسمه ها باید در اندازه استاندارد و تعریف‌ شده برای دستگاه فن اگزاست گلخانه ‌ای تهیه شوند.در غیر این ‌صورت نمی ‌توانید انتظار انتقال کامل قدرت را داشته باشید. از طرفی تسمه ‌های مذکور مستعد استهلاک بالایی هستند و متأسفانه تا کاملاً پاره نشوند، می توانند پروانه فن را به گردش اندازند. یک تسمه مستهلک شده اگر چه قابلیت گردش پروانه فن اگزاست گلخانه ای را دارد؛ اما قابلیت انتقال قدرت در راندمان بالا را از دست داده است.در واقع با حضور یک تسمه معیوب، پروانه فن اگزاست گلخانه ای با سرعتی بسیار کمتر از حد استاندارد می ‌چرخد. این کاهش سرعت در اثر وجود یک تسمه خراب دلیل کافی در عدم کارآیی هواکش فن گلخانه است. چرا که با کاهش سرعت، دیگر نمی ‌توانیم انتظار مکش قدرتمندتری را داشته باشیم.

الگوی طراحی پره ‌ها در هواکش 100 گلخانه ای

پروانه، کلیدی ‌ترین عضو در ساختار هر دستگاه فن اگزاست گلخانه ای می ‌باشد. این پروانه است که می ‌تواند جریان هوای مکش قدرتمند مورد نظر ما را تامین نماید. پروانه ‌ها در طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ای سایزهای بزرگی دارند.به ‌طور ‌کلی در هر فن اگزاست گلخانه ای یک محیط دایره ‌ای شکل با قطری که برابر با سایز فن است را برای گردش پروانه انتخاب می‌ کنند. به ‌این ‌ترتیب باید در یک فن 100 گلخانه ای انتظار طراحی پروانه ای را داشته باشیم که ابعادی در حدود یک متر دارد. چرا که پروانه در طراحی فن اگزاست گلخانه ای باید بتواند تمام فضای دایره ‌ای تعریف ‌شده را پوشش بدهد.اما در طراحی فن 100 گلخانه ای از یک پروانه 6 پر که از متریال استیل ساخته شده ‌است، استفاده می ‌شود. پروانه 6 پره، یک تعداد ایده‌ آل در تامین بهترین شرایط کارکرد است. اگر تعداد پره های طراحی ‌شده برای پروانه را در مقداری کمتر از 6 پره طراحی کنند، قدرت مکش کافی حاصل نمی ‌شود.در صورتی که طراحی این پروانه با تعداد بیشتر از 6 پره صورت گیرد، قدرت تخلیه بالاتری حاصل خواهد شد؛ اما خود پروانه به شدت سنگین شده، قدرت گردش دور بالای آن توسط یک موتور 0.75 کیلوواتی عملاً غیرممکن می شود.لذا بهترین طراحی برای رسیدن به حداکثر مکش، بهره ‌مندی از پروانه ‌های شش پره است. البته در الگوی برخی از طراحی های خاص مناسب برای ماندن در یک فضای خاص از برخی طرح های 3 پره و یا 5 پره نیز استفاده شده است.
هواکش 100 گلخانه ای
 برای ساختن این پروانه 6 پره، متریال استیل را در نظر گرفته ‌اند. استیل متریال بسیار گران ‌قیمتی است. تا جاییکه باید پروانه طراحی شده برای انواع فن اگزاست گلخانه ای را به ‌عنوان گران ‌قیمت ‌ترین بخش این تجهیز در نظر گرفت. لکن چرا باید این قطعه را از چنین متریال گران ‌قیمتی طراحی کنیم؟ برای این منظور دو دلیل منطقی مطرح است.
 • استیل متریال بسیار مقاوم و سرسختی است. این متریال به این سادگی ‌ها دچار خم شدن، شکستگی و یا تغییر حالت نمی ‌شود. از این ‌رو بهترین انتخاب برای ساختن قطعاتی است که به شدت تحت تاثیر و یا تحرک بالایی هستند. در یک فن اگزاست گلخانه ای، شاهد طراحی پروانه ‌های بزرگ جثه ‌ای هستیم. این پروانه ‌ها آنچنان بزرگ هستند که می ‌توانند تحت تاثیر وزن بالای خود، خراب شوند. خصوصاً که قرار است آنها را با سرعت بسیار بالایی به گردش اندازیم. پس لازم است تا از متریال بسیار مقاومی در طراحی پره ‌های بزرگ و ضخیم یک فن اگزاست گلخانه ای استفاده کنیم. در میان تمام گزینه ‌های پیش رو، استیل بهترین انتخاب است. هر چند استیل متریال گران ‌قیمتی است؛ اما ما را در رسیدن به یک فن اگزاست گلخانه ای با شرایط کارکرد ایده ‌آل در درازمدت یاری می کند. با وجود پروانه از جنس استیل، خیالمان از بابت خراب شدن، تاب برداشتن و یا شکستگی پروانه راحت‌ تر می باشد.
 • جریان هوای تولید شده در یک فضای گلخانه ‌ای و یا محیط مرغداری‌ ها به شدت مرطوب است. این هوای مرطوب می‌ تواند به ‌راحتی و با سرعتی بالا هر جسم فلزی را تحت تاثیر داشته باشد. حال می‌ توانید پروانه ‌های گردان در یک فن اگزاست گلخانه ای را تجسم کنید. این پروانه ‌ها طراحی شده ‌اند تا در تمام ساعات شبانه ‌روز به مدت طولانی مقدار بسیاری از این هوای مرطوب گلخانه ‌ای را مکیده و از محیط گلخانه خارج سازند. بنابراین پروانه در کارکرد هر نوع فن اگزاست گلخانه ‌ای دائماً در مقابل جریان هوایی کاملاً مرطوب شده قرار دارد. هوایی که می‌ تواند به سرعت باعث تخریب آن بشود.
استیل یک نوع فولاد ضد زنگ است. آنها در مقابل هر نوع اثر فرسایشی آب مقاومت کافی دارند. از این ‌رو اگر پروانه دستگاه فن اگزاست گلخانه ای را از جنس استیل بسازیم، می ‌توانیم از قدرت ضد زنگ‌ زدگی آن استفاده کرده، عملکردی طولانی ‌مدت را پیش ‌بینی کنیم. پروانه ‌ها از جنس استیل به این سادگی ‌ها اسیر هوای مرطوب گلخانه، مستهلک نمی‌ شوند.

الگوی طراحی دمپرها در هواکش 100 گلخانه ای

برای پرورش گیاهان در محیط گلخانه به یک فضای کاملاً ایزوله شده از محیط اطراف نیاز داریم. فضایی که به هیچ حالت نباید تحت تاثیر جریانات منفی محیط اطراف خود باشد.لکن اگر رسیدن به چنین شرایط ایزوله ‌ای را به ‌عنوان شرط اصلی کار در فضای گلخانه ای می ‌شناسید، چطور است که باید هواکش ‌های بسیار بزرگ را با هدف ایجاد جریان هوایی نصب کنیم؟آیا با وجود یک هواکش با دهانه بزرگ باز هم می ‌توانیم شرایط ایزوله شده در محیط گلخانه را تضمین کنیم؟دمپرها نقش کلیدی در این امر دارند. انواع فن اگزاست گلخانه ای را همراه با دمپرها طراحی می کنند تا بتوانند شرایط ایزوله حاکم بر فضای گلخانه را تامین نمایند. دمپرها با بسته شدن در مدخل فن ازگزاست گلخانه ای است که شرایط ایزوله محیط گلخانه را تداوم می بخشند.درک ماجرا خیلی ساده است. وقتی در یک فضای گلخانه‌ ای از یک سیستم تهویه مطبوع استاندارد استفاده می ‌کنیم، هوای محیط خارج از طریق حضور فیلترهایی وارد فضای گلخانه خواهد شد. در آن‌ سوی ماجرا این هوای راکد در فضای گلخانه نیز از طریق مکش انواع فن اگزاست گلخانه‌ ای است که می ‌تواند از محیط گلخانه خارج شود.تا وقتی که فن اگزاست گلخانه ای فعال است، قاعدتاً هیچ هوایی قابلیت حرکت از خارج به سمت داخل پیدا نمی ‌کند.چرا که فن در حال مکیدن هوا از داخل به سمت خارج است. ماجرا زمانی جدی است که فن اگزاست گلخانه ای خاموش باشد. در این حالت عملاً باید انتظار یک جریان هوایی معکوس را داشته باشیم. هوایی که می خواهد از طریق دهانه باز فن اگزاست گلخانه ای وارد محیط گلخانه شود؛ اما در این بین قطعه ‌ای مانند دمپر مانع است.
هواکش 100 گلخانه ای
دمپرها در زمان فعال بودن فن اگزاست گلخانه ای کارایی خاصی ندارند. کارآیی آنها در زمان خاموش شدن فن اگزاست گلخانه ای است. در این زمان دمپر وارد کار شده تا تمام پهنای دهانه باز فن را مسدود کند.به این ترتیب مانع از خلق یک جریان معکوس هوایی خواهد شد. لذا شرایط ایزوله حاکم شده بر فضای گلخانه همچنان دست نخورده باقی می ماند.دمپرها از کنار هم قرار گرفتن صفحات فلزی کوچکی ایجاد می شوند. این صفحات که به موازات هم قرار گرفته ‌اند، تمام پهنای باز یک فن اگزاست گلخانه ای را می پوشانند. آنها تحت تاثیر یک محور مشترک، قابلیت گردش دارند.به این ترتیب می توانند تحت تاثیر عملکرد یک محور مشترک، تمام پهنای باز فن اگزاست گلخانه ای را بپوشانند. لذا قادر هستند تا در زمان خاموش بودن هواکش و فن گلخانه ای که نیاز به تبادل هوایی نیست، مانع از جریان یافتن هوا در جهت معکوس باشند.در این بین نحوه عملکرد دمپرها نیز اهمیت ویژه‌ ای دارد. این دمپرها قرار است با هر بار خاموش شدن فن، فعال شده مانع از گردش هوای معکوس باشند. اما آیا می ‌توان چنین عملکردی را تحت یک جریان دستی داشته باشیم؟برای رسیدن به عملکرد مطلوب دمپر از یک الگوی اتوماتیک برای کارکرد آن استفاده شده است. تمام صفحات در طراحی یک دمپر به یکدیگر متصل هستند. از این رو تعریف جریانی اتوماتیک که بتواند حرکت این صفحات را در اختیار بگیرد، عملکرد اتوماتیک دمپر را نهایی خواهد کرد. برای این منظور دو نوع طراحی دمپر در انواع فن اگزاست گلخانه ای مطرح است.
 • دمپرهایی که با استفاده از قانون گریز از مرکز کار می کنند. این دمپرها تحت تأثیر یک قانون ساده فیزیکی هستند. وقتی موتور الکتریکی هواکش و فن گلخانه فعال است، نیروی اهرمی دمپرها تحت تاثیر قدرت گریز از مرکز حرکت موتور، فعال شده، دمپر را در حالت باز قرار می ‌دهد. در در صورتی که موتور خاموش است، قدرت گریز از مرکز نیز از بین رفته، عملاً نیرویی برای باز نگه داشتن دمپرها وجود ندارد. در این حالت دمپر به طور خودکار بسته خواهد شد.
 • دمپرهایی که با حضور یک سیستم اتوماتیک برقی و کاملاً مستقل از قدرت موتور الکتریکی دستگاه فن اگزاست گلخانه ای کار می کنند. در این دمپرها برای سیستم اتوماتیک تعریف ساده ای شده است. در در صورتی که فن روشن است، دمپر باز باشد و در زمان هایی که فن خاموش است، دمپر نیز بسته بشود. این نمونه ها در طراحی فن اگزاست گلخانه ای های بزرگ جثه کارایی دارند. چرا که مدل‌ های بزرگتر نیاز به تعریف دمپرهای بزرگتری دارند و قدرت حرکت چنین دمپرهایی عملاً از توان یک نیروی گریز از مرکز خارج می باشد.

نصب فن اگزاست گلخانه ای چه وظیفه ‌ای دارد؟

یک محیط گلخانه ای و یا مرغداری ها و شاید هر فضایی شبیه به این محیط ‌ها، نیاز به جریان تهویه مطبوع دایمی دارند. تهویه مطبوعی که بتواند سطح اکسیژن لازم برای محیط را فراهم آورد، باعث خارج شدن هوای راکد در فضای مورد نظر باشد و در عین ‌حال قادر به تامین یک دمای زیستی مناسب شود. ما با نصب فن اگزاست گلخانه ای به دنبال رسیدن به چنین اهدافی هستیم.
هواکش 100 گلخانه ای
 در هر فضای گلخانه ‌ای و یا محیط مرغداری انواع گیاهان و یا پرندگان زندگی می کنند. این موجودات زنده برای زنده ماندن نیاز به یک شرایط ایده ‌آل زیستی دارند. آنها نسبت به تغییرات شدید دمایی بسیار حساس هستند.ماندن در یک محیط بسیار گرم و یا بسیار سرد، به سرعت آنها را از پا انداخته، عملاً نابود خواهد کرد. لذا تامین یک شرایط پایدار، کلیدی ‌ترین شرط در ماندگاری یک سیستم گلخانه ای است. اما منظور از شرایط پایدار در محیط گلخانه دقیقاً چیست؟ آیا جریان یافتن هوای راکد با هدف تهویه مطبوع را می ‌توان در جایگاه شرایط ماندگار تجسم کرد؟در واقع بهره ‌مندی از یک تهویه مطبوع، شرط کلیدی در امر گلخانه ‌داری است. شرایطی که با نصب انواع فن اگزاست گلخانه ای تأمین می‌ شود. اما این موضوع همه ماجرا برای رسیدن به یک شرایط ماندگار نمی ‌باشد.منظور از شرایط ماندگار بهره ‌مندی از یک اکوسیستم پایدار است. اکوسیستمی که خود گیاهان در فضای گلخانه خلق خواهند کرد و ما در مقام مجری گلخانه داری، فقط قرار است در ماندگاری این اکوسیستم نقش بازی کنیم.ما با برقرای یک جریان هوای تازه و خنک شده که سطح رطوبت مناسبی دارد این چرخه حاکم بر فضای گلخانه را تداوم می بخشیم. گیاهان در خلق یک اکوسیستم هدفمند کاملا توانمند هستند.آنها چندان نیازی به تداخل ما برای رسیدن به یک اکوسیستم پایدار ندارند. اما وقتی در جوار یک هوای راکد عاری از رطوبت قرار می گیرند، عملا قابلیت خلق اکوسیستم طبیعی خود را از دست می دهند.برای موفقیت در امر گلخانه ای داری باید در تامین این هوای مرطوب تازه هوشمند باشیم. بهرمندی از یک فن اگزاست گلخانه ای راه حلی ساده اما کارآمد برای رسیدن به شرایط ایده آل مطرح شده است.یک جنگل طبیعی با حضور انواع گیاهان را در نظر بگیرید. در این جنگل هر گیاهی با انجام عمل فتوسنتز نیازهای زیستی خود را تامین می‌ کنند. لکن برای تکمیل پروسه فتوسنتز نیاز به دی اکسید کربن می باشد. در یک فضای جنگلی، حضور حیوانات ضامن بقای گیاهان است.چرا که حیوانات الگوی پروسه فتوسنتز را به پیش می ‌رانند. آنها مولد دی‌ اکسید کربن هستند. ترکیبی که مورد نیاز گیاهان است؛ اما در فضای گلخانه ای خبری از این حیوانات مفید نمی ‌باشد. یک فضای گلخانه ای که از محیط اطراف خود ایزوله شده است، به راحتی با فقر دی ‌اکسید کربن مواجه خواهد شد. لذا شرایط رشد گیاهان کاملاً مختل خواهد شد.نصب فن اگزاست گلخانه ای جدا از گردش هوای راکد، تکمیل اکوسیستم گیاهان گلخانه ای است. آنها با تبادل اکسیژن و دی‌ اکسید کربن با محیط اطراف، سعی در بقای گیاهان هدف دارند. عکس این ماجرا نیز در یک فضای مرغداری حاکم است. وقتی که مرغ‌ های بسیار در یک محیط بسته مستعد تولید دی ‌اکسید کربن بسیار شده ‌اند. مادامیکه خبری از تولید اکسیژن نمی ‌باشد.در این حالت می توان با حضور مؤثر یک فن اگزاست گلخانه ای، جریان پیوسته و ماندگاری از اکسیژن را برای سالن مرغداری تامین نمود. لذا می توانیم وظایف حضور یک فن اگزاست گلخانه ای را در چند مرحله تدوین کنیم.-    تبادل هوایی: فضاهای بزرگی مانند محیط یک گلخانه نیاز به هوای تازه ‌ای دارند. چنین فضاهایی آنچنان بزرگ هستند که نمی‌ توانید با وجود یک یا چند مدخل ساده عاری از قدرت موتوری، تبادل هوایی داشته باشید.در یک محیط گلخانه ای باید از تراکم بیش از حد هوا بکاهیم. هوای تازه و مرطوب باید بتواند به شکلی یکنواخت در تمام فضای گلخانه به حرکت درآید. البته این حرکت باید کاملاً پیوسته باشد. در نتیجه ایجاد یک تبادل هوایی پیوسته با محیط اطراف را می توانیم اصلی ‌ترین وظیفه در نصب فن اگزاست گلخانه ای بدانیم.
هواکش 100 گلخانه ای
 -    تکمیل پروسه فتوسنتز گیاهان: همان ‌طور که پیش از این قید کردیم، گیاهان برای تکمیل عملیات فتوسنتز خود نیاز به دی ‌اکسید کربن دارند و این حجم از دی اکسید کربن را نمی ‌توانید در یک فضای بسته گلخانه ای داشته باشید.فن اگزاست گلخانه ای می‌ تواند با خلق یک جریان هوایی با حضور مدخل‌ های فیلتردار زمینه کافی در تامین مقدار دی ‌اکسید کربن مورد نیاز تمام گیاهان گلخانه ای را فراهم کند.-    برقراری یک تعادل دمایی: محیط‌ های بسته مانند فضاهای گلخانه ای کاملاً مستعد انباشت دما هستند. خصوصاً که آنها کاملاً تحت تاثیر تابش مستقیم آفتاب قرار می گیرند. به هر حال گیاهان نیاز به نور خورشید دارند.لذا باید جداره‌ های گلخانه را شفاف طراحی کنیم تا بتوانیم نور خورشید را به گیاهان خود برسانیم. در این حالت نور خورشید آمده در فضای بسته گلخانه، تبدیل به یک مبدل دمایی قدرتمند می شود.مبدلی که می ‌تواند به سرعت تعادل دمایی محیط گلخانه را در هم بریزد. برای دفع این مشکل باید از یک جریان هوای مرطوب و دائمی در فضای گلخانه بهره ‌مند باشیم. طراحی سیستم خنک سازی براساس الگوی فن و پد سلولزی بر این اصل استوار می باشد. در این سیستم نصب انواع فن اگزاست گلخانه ای نیمی از ماجرای خنک‌ سازی محیط گلخانه ای را تامین می ‌کند.-    تعادل رطوبتی: گیاهان تنها می ‌توانند در یک محیط مرطوب زندگی کنند. هوای مرطوب است که شادابی گیاهان را تامین خواهد کرد. هوای خشک باعث تخریب آنها می ‌شود. در نتیجه یک نقش کلیدی دیگر از نصب فن اگزاست گلخانه ای، رسیدن به یک تعادل رطوبتی است.این موضوع با تکمیل سیستم پد و فن گلخانه ای تأمین می ‌شود. البته در این بین لازم است تا در محاسبه تعداد فن مناسب برای گلخانه حساسیت کافی داشته باشید.تعداد فن مناسب برای گلخانه مقداری است که می ‌تواند تعادل رطوبتی مورد نظر شما را تامین نماید. در غیر این صورت حضور تعداد بالای فن ها باعث خشکی بیش از حد هوا خواهد شد.-    کنترل بیماری ‌ها و آفات: گیاهان در هر فضایی که باشند، کاملاً مستعد تهاجم انواع آفات و یا بیماری ‌ها هستند. یک فضای گلخانه ای با خلق یک محیط ایزوله شده، بهترین ایده برای پرهیز از انواع آفات است. اما در همین محیط گلخانه ای نیز خطر بیماری‌ ها، گیاهان را تهدید می ‌کند.در مطالعات علمی ثابت شده ‌است که گیاهان در حضور هوای تازه قدرت بالاتری دارند و بهتر می ‌توانند در مقابل انواع بیماری ‌ها مقاومت داشته باشند.برای همین است که گیاهان در محیط ‌های طبیعی مانند جنگل‌ ها بسیار بهتر با قدرت بالاتری رشد می کنند. اگر بتوانید یک اکوسیستم شبیه به فضاهای جنگلی را برای گیاهان خود فراهم کنید، قطعاً می توانید مقاومت آنها را در مقابل انواع بیماری ‌ها و آفات افزایش دهید. نقش فن اگزاست گلخانه ای در تامین یک اکوسیستم طبیعی که مقاومت گیاهان را بالا می ‌برد، بسیار پررنگ است.

الگوی طراحی سیستم ‌های سرمایش گلخانه ‌ای

انواع فن اگزاست گلخانه ای مانند هواکش 100 گلخانه ای نقش کلیدی در تکمیل سیستم ‌های سرمایش گلخانه ای دارند. در امتداد مطلب قید کردیم که یک فضای گلخانه ای مستعد انباشت حرارت است. در حالیکه گیاهان تحت پرورش به هیچ حالت علاقه ندارند تا در این حرارت بالا بمانند. پس باید در باب ایجاد یک سیستم سرمایش گلخانه ای پیش‌ قدم باشیم.
هواکش 100 گلخانه ای
 برای رسیدن به سیستم سرمایش گلخانه ای نمی ‌توانیم از هر نوع تجهیز سردکننده محیط استفاده کنیم. سرمایی که خشکی محیط را به دنبال دارد، یقیناً اثرات تخریبی بالایی نیز خواهد داشت. ایده اصولی در تکمیل سیستم سرمایش گلخانه ای بهره ‌مندی از جریان هوای مرطوب است.هوای مرطوب بهترین شرایط برای رشد گیاهان می باشد. یک هوای مرطوب اگر راکد باشد، خود مستعد ایجاد افزایش دما خواهد شد.در این حالت به اصطلاح می ‌گوییم که هوا دم کرده است. اما اگر همین هوای مرطوب را به حرکت اندازیم، فضایی بسیار خنک و مطبوع را ایجاد خواهیم کرد. این شرایط خنک و دلنشین را می توانید در عملکرد کولر آبی خانه خود شاهد باشید.سیستم سرمایش گلخانه ای درست به مانند آنچه در کولرهای آبی اتفاق می‌ افتد، کار می ‌کند. یعنی بهره ‌مندی از الگوی سرمایش تبخیری. در این الگو قرار است تا آب را در سطحی بزرگ در مقابل جریان باد بگسترانیم و با مکش هوا باعث خلق هوایی مرطوب باشیم.حال اگر این هوای مرطوب را در سطح فضا انتقال دهیم، جریان خنک سازی محیط را تکمیل کرده ‌ایم. برای این کار به حضور انواع فن اگزاست گلخانه ای نیاز داریم. فن 100 گلخانه ای از نمونه ‌های رایج در ایجاد الگوی فن و پد سلولزی می باشد.در این الگو تمام فضای گلخانه را تبدیل به یک محفظه بزرگ که قرار است خنک شود، می کنیم. در یک سمت این فضا از پدهای سلولزی و در سمت دیگر فضا از انواع فن اگزاست گلخانه ای مانند فن 100 گلخانه ای قرار می‌ دهیم.پدهای سلولزی محل تزریق آب هستند. این پدها می‌ توانند حجم قابل‌ توجهی از آب را در خود جذب کنند. از آنجایی ‌که در سمت باد قرار گرفته ‌اند، هوا در داخل آنها به جریان افتاده، رطوبت موجود را با خود همراه کرده، وارد فضای گلخانه خواهد شد.حضور فن اگزاست گلخانه در تکمیل این پروسه نقش کلیدی دارد. فن اگزاست گلخانه مانند هواکش 100 گلخانه ای مداوم در حال مکیدن هوا است و به این ترتیب مقدمات جریان هر چه بیشتر هوا در داخل پد سلولزی را فراهم می ‌کند.این سیستم به راحتی می ‌تواند هر فضای بزرگ گلخانه ای را خنک سازد. البته برای کنترل هر چه بهتر در دمای حاکم بر گلخانه باید شرایط کلی سیستم فن و پد گلخانه ای تحت نظارت باشد. از تعداد فن اگزاست گلخانه ای هایی که روشن هستند تا دبی مقدار آبی که بر پد سلولزی ریخته می شود، مراتب کنترل بر سیستم را تامین خواهند کرد.در این حالت باید نگرش درستی در تعداد فن مناسب برای هر فضای گلخانه ای داشته باشیم. تعداد کم و یا زیاد نمی‌ توانند سطح دما و رطوبت حاکم بر فضای گلخانه را تأمین نمایند. در بسیاری از موارد قیمت فن گلخانه ای مانع از انتخاب تعداد کافی است. بسیاری با انجام این اشتباه کلیت فضای گلخانه خود را به خطر خواهند انداخت.
هواکش 100 گلخانه ای
 کاملاً منطقی است که از توجه به قیمت فن گلخانه ای تصمیم به نصب هر چه کمتر از آنها داشته باشیم. اما رسیدن به یک شرایط آرمانی بر هر نگرش اقتصادی دیگری ارجحیت دارد. از این ‌رو اگر می ‌خواهید در انتخاب تعداد فن مناسب برای گلخانه دست بالایی داشته باشید، بهتر است نگاه شما علمی باشد.اینکه همراه با محاسبات درست در چیدمان فن اگزاست ها قدم بردارید.نوع فن نیز در تامین راندمان برتر سیستم تاثیرگذار است. فن 140، قدرت بالایی دارد؛ اما گاهاً نمی ‌تواند در فضاهای محدود کارایی کافی داشته باشد. یک فضای محدود از فن کوچکتری، مانند فن 100 گلخانه ای بهره ‌مند می باشد.غالباً لازم است تا در یک فضای گلخانه ای از چندین فن اگزاست گلخانه ای استفاده کنیم. در این حالت بهره ‌مندی از چندین فن ضعیف ‌تر بر نصب یک یا دو فن قویتر ارجحیت دارد. لذا اگر می‌ توانید از تعداد بیشتری هواکش 100´100 گلخانه ای بهره ‌مند باشید، شرایط بهتری در نصب یک یا چند عدد فن 140 خواهید داشت.

نکات در هنگام خرید فن اگزاست گلخانه ای

در سطح بازار که باشید، همراه با تنوع گسترده تولیدکنندگان کارخانه ای تا کارگاهی هستید که در امر تولید فن های صنعتی هستند. در این بین رسیدن به بهترین فن اگزاست گلخانه ای در ابعاد یک هواکش 100 گلخانه ای حائز اهمیت خواهد شد.این فن ها باید بتوانند به مدت تمام ساعات شبانه ‌روز کار کنند، قابلیت مکش مناسبی از هوا را داشته باشند و در عین ‌حال با مصرف انرژی کمتر در تولید صدای حداقل باشند. رسیدن به تمام این شرایط ما را به سمت خرید یک فن اگزاست گلخانه ای تمام ‌عیار هدایت خواهد کرد. از این رو لازم است تا برای رسیدن به یک خرید مناسب از برخی نکات کلیدی در این امر مطلع باشید.*        قاب مکعبی تهیه ‌شده برای فن اگزاست گلخانه ای باید از ورق ‌های گالوانیزه باشد. استفاده از ورق ‌های شبه گالوانیزه و یا ورق ‌های معمولی با پوشش‌ های ضد زنگ مناسب برای عملکردهای طولانی ‌مدت در یک فضای گلخانه ای نمی ‌باشند. در نظر داشته باشید که انواع فن ‌ها را برای ماندن در انواع فضاها تعریف می کنند. از این ‌رو مهارت شما در پیدا کردن مدل مناسب برای نصب در فضای گلخانه‌ ای اهمیت پیدا خواهد کرد.*        بهتر است اتصالات ورق ‌های گالوانیزه در قاب مکعبی فن اگزاست گلخانه ای از جنس مس با شرایط ضد زنگ باشد. به ‌این‌ ترتیب عملاً اتصالات شما دارای قدرت بالای تحمل فرسایشی مناسبی هستند.*        فن اگزاست انتخابی شما برای مدل ‌های هواکش 100 گلخانه ای باید دارای 6 پره که هر پره از جنس استیل با ضخامت 1 الی 1.2 میل طراحی شده است، باشد. در غیر این صورت فن انتخابی شما احتمالاً فاقد توانمندی در تامین قدرت کافی خواهد شد. تعداد پره های کم، شرایط مکش مناسبی ندارد و تعداد بالاتر از 6 پره، سنگین ‌تر از آن است که یک موتور با قدرت محدود فن 100 گلخانه ای از عهده گردش آن برآید.*        حتماً از یک فن دمپردار برای نصب در فضای گلخانه ای استفاده کنید. بهتر است نوع دمپر نیز از مدل‌ های اتوماتیک باشد. به ‌این ‌ترتیب از حفظ فضای ایزوله شده در محیط گلخانه ای که دارید، اطمینان خواهید داشت.*        بلبرینگ نصب ‌شده در فن اگزاست گلخانه ای باید از بهترین مدل ‌های بازار با متریال استیل باشد. این بلبرینگ قرار است برای مدتی طولانی گردش داشته باشد. هر گونه ضعف در کیفیت آن باعث از دست رفتن حرکت روان در فن اگزاست گلخانه ای خواهد شد. این موضوع مقدمات گیرپاژ شدن پروانه و در امتداد آن سوختن موتور فن است.
هواکش 100 گلخانه ای
 فن اگزاست گلخانه یک تجهیز کلیدی در هر فضای گلخانه ای با هدف پرورش انواع گیاهان است. این تجهیز وقتی تاثیر گذار است که بتواند به درستی جریان هوای مناسب برای شما را تامین نماید. اصولا تعداد فن مناسب برای گلخانه به راحتی با یک محاسبه ساده از حجم فضای گلخانه به دست می آید.اما این تعداد کاملا تحت تاثیر قیمت این تجهیز قرار دارد. غالبا فروش فن تهویه وابسته به قیمت این تجهیز است.اما این تاثیر چندان نگاهی حرفه ای در هنگام خرید و فروش فن تهویه نمی باشد. رسیدن به یک هوای مناسب در رشد گیاهان آنچنان اهمیت دارد که در هنگام خرید فن اگزاست گلخانه چندان اهمیتی بر قیمت نهایی آن نداشته باشیم.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5