خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای

فهرست مطالب

امروزه آبیاری زمین‌های کشاورزی و روش‌های به کار گرفته شده برای آبیاری بسیار مهم و ضروری می باشد. یکی از دستگاه‌هایی که برای آبیاری بسیار پر کاربرد است ، پمپ آبیاری قطره ‌ای می باشد . در واقع  می توان گفت هدف اصلی استفاده و به کارگیری این پمپ‌ها برای آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغات می باشد. به این صورت که این پمپ آبیاری کمک می‌ کند تا آب چاه از عمق زیاد به سطح زمین آورده شده و کشاورزان بتوانند زمین‌ها یا باغ‌های خود را آبیاری کنند. از پمپ آبیاری قطره ‌ای همانطور که از اسمش پیداست برای آبیاری قطره ای در کشاورزی کاربرد دارد. برای آبیاری قطره ای و بارانی در صنعت کشاورزی از پمپ آب قطره ای استفاده می گردد که در حال حاضر تولید آن همراه با خدمات ارائه می شود. 

آبیاری قطره‌ ای چیست؟

 آبیاری قطره‌ای نوعی آبیاری موضعی یا میکرو محسوب می شود  که در آن، آب را با فشار کم از روزنه یا تجهیزاتی به نام قطره چکان به ریشه گیاهان می فرستد. در این روش آب به آهستگی در پای گیاه ریخته می شود که موجب صرفه‌ جویی و افزایش بازدهی آبیاری می شود. از طرفی با توجه به اینکه در این روش مساحت و عمق کمی از سطح خاک خیس می گردد، میزان تبخیر آب نیز کم تر خواهد شد. در سیستم آبیاری قطره ای آب از شبکه شیرها، لوله‌ها و قطره چکان‎‌‌ها رد می شود. یکی از اجزاء اصلی سیستم آبیاری قطره ای پمپ ها می باشند  ، که آب از طریق آن تامین می شود و وارد لوله ها و در نهایت قطره چکان ها می گردد. انتخاب نوع پمپ به مساحت زمین ، قطر لوله ها ، تعداد قطره چکان ها و شیب زمین بستگی دارد  ولیکن  در آبیاری قطره ای خانگی به دلیل اینکه مساحت باغچه حیاط ،ترانس کوچک می باشد و فقط آبیاری گلدان ها صورت می گیرد نیازی به پمپ نیست و می توان از شیر آب شهری بهره مند گشت. 

لیبل پمپ‌ها

 گاهی برچسب روی بسته‌های بسیاری از پمپ‌ های آب گمراه ‌کننده می باشند. اغلب روی بسته پمپ‌ها چیزی مانند  “20 GPM، 55 PSI” یا “20 GPM، 127 feet of lift”  ثبت می‌ شود. دقت داشته باشید که کلمه “یا” هم باید اضافه شود. منظور ان ها 20 GPM یا 55 PSI می باشد. عملکرد پمپی که 20 GPM در55 PSI تولید می ‌کند با پمپی که 20 GPM یا 55 PSI تولید می‌ کند از زمین تا آسمان متفاوت است. برای مثال  این موضوع را در مورد یک ماشین در نظر داشته باشید. فرض کنید عملکرد یک ماشین “5 مسافر، ۱۲۰ کیومتر در ساعت” باشد، اگر متوجه شوید منظور این است که سرعت با یک مسافر 120 کیلومتر در ساعت می باشد اما با ۵ مسافر سرعت به ۴۰ کیلومتر در ساعت می ‌رسد ناامید نمی ‌شدید اکثر برچسب‌های روی بسته ‌بندی پمپ‌های آب نیز دقیقا به همین شکل می  باشد. 
ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای
 

پمپ های مورد استفاده در آبیاری تحت فشار قطره ای

 معمولا سه نوع پمپ اصلی از شرکت پمپیران بیشترین کاربرد  را در ایجاد فشار در سیستم های آبیاری بارانی و قطره ای دارند: 1- پمپ سانتریفوژ ساده Centrifugal Pumps2- پمپ های WKL فشار قوی یک یا چند طبقه3- پمپهای شناور4- بوستر پمپ Booster Pumpsما در ادامه قصد داریم تا توضیحی بر مدل پمپ سانتریفوژ ساده Centrifugal Pumps داشته باشیم . 

پمپ سانتریفوژ ساده Centrifugal Pumps

 پمپ گریز از مرکز افقی، محفظه حلزونی، یک طبقه، پروانه یکسر آویز، موتور جدا، تک مکشه مرکزی و از نظر ابعادی و عملکرد مطابق Din24255   می باشد. پروانه ی پمپ بالانس دینامیکی گردیده و محور آن به وسیله آب بند مکانیکی و یا نوار گرافیتی آب بندی می گردد.محور پمپ توسط بوش فولاد کروم نیکل قابل تعویض محافظت می گردد.نیروهای شعاعی و محوری وارد بر محور پمپ توسط دو عدد بلبرینگ گریس کاری شده که در یک طرف پروانه قرار گرفته اند ، نگهداری می شود. چنانچه مشتری بخواهد ، روانکاری با روغن هم امکانپذیر خواهد بود.این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند  که روتور و پایه ی یاتاقان آن، به راحتی از طرف الکتروموتور بدون جدا کردن محفظه از سیستم لوله کشی ،قابل باز شدن است. طریقه انتخاب پمپ براساس مدل‌ هاى موجود که در زیر براى پمپ ‌هاى نوع سانتریفوژ شرح می گردند بدین صورت می باشد که در ابتدا از روى کاتالوگ ‌هائى براساس دبى و بار مورد نیاز مدل پمپ انتخاب مى‌ گردد. پمپ هایی  که با موتور برقى کار مى‌ کنند ۱۷۵۰ دور یا ۳۵۰۰ دور در دقیقه می باشند که مدل ۱۷۵۰ دور نسبت به نوع ۳۵۰۰ دورد در دقیقه دبى بیشتر و فشار کمترى . پس از اینکه مدل پمپ معین شد  به سراغ منحنى‌ هاى خصوصیات پمپ مى‌ رویم . 

موارد کاربرد پمپ گریز از مرکز

 انتقال آب برای مصارف کشاورزیانتقال آب برای مصارف شهری و صنعتیانتقال آب گرم تأسیسات گرمایش و سرمایش پمپ هاي سانتريفوژ براي مواردي کاربرد دارند  كه بخواهيم دبي نسبتا كمي را به ارتفاع زيادي بالا ببريم . در اين پمپ ها جهت جريان آب در داخل پمپ شعاعي می باشد . در پمپ هاي توربيني دبي جريان متوسط و ارتفاعي كه آب بالا داده مي شود نيز متوسط می باشد . 
ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای
 اکنون که  در پمپ هاي پره اي مقدار دبي زياد و ارتفاعي كه آب افزایش داده می شود كم است . در اين پمپ ها جهت جريان به شکل محوري می باشد . در پمپ هاي توربيني جريان نه محوري نه شعاعي است بلكه داراي بينا بيني را دارا مي باشد. 

مهمترین مشخصه های عمومی گزینش پمپ

 

منبع مکش:

 آب دریاها، آب چاه ها، آب مخازن طبیعی و یا مصنوعی زیر زمینی، آب رودخانه ها می تواند باشند. 

منبع رانش:

 در واقع منبع رانش مقدار آبیاری یک مزرعه، زمین کشاورزی، پرکردن یک استخر، تامین آب پمپ خانه شهرک و یا یک مجتمع ساختمانی و یا تامین آب مخازن تصفیه خانه یک شبکه آبرسانی شهری باشد. 

مقدار آب دهی (Capacity)

 مقدار حجم آبی که توسط یک پمپ در واحد زمان منتقل می شود، گفته می شود و مقدار واحد آن به طور معمول  l/s، l/min، m3.min  است . 

هد (Head):

 مقدار بلندی آب مورد انتقال از سطح منبع رانش تا سطح منبع مکش ارتفاع یا هد گفته می شود. 

انواع سیستم های آبیاری قطره ای

 سیستم آبیاری کلاسیکآبیاری غلتانآبیاری قرقره ایآبیاری دوار مرکزیآبیاری خطیآبیاری زیر زمینی تراواآبیاری قطره ای ثقلی 
ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای
 یک سیستم آبیاری معمولا شامل ایستگاه پمپاژو لوله های اصلی و فرعی می باشد. 

آبیاری قطره ای:

 شامل:پمپ سیکلن پروانه فیلتر شن فیلتر توری تانک کود می باشد. موتور پمپ:امکان دارد به صورت دیزلی باشد که از پمپ گریز از مرکز بهره می بریم. پروانه:پروانه وقتی می چرخد از پمپ گریز از مرکز استفاده می کند و آب به سمت بیرون پرتاب می شود و به همین صورت آب در آن قسمت انتها تحت فشار خواهد بود و هرچه پروانه به سرعت بیشتری بچرخد فشار در آن قسمت افزایش می یابد و آب تا ارتفاع بالاتری جهت می یابد. سیکلن:آب باید تا حد امکان تصفیه گردد و سیکلن در جهت تصفیه شن و گل ولای موجود در آب کار گرفته می شود. فیلتر شنی:استوانه ای دارد که ذرات شنی داخل آن قرار گرفته که آب وارد و از آن خارج می شود و رسو بات بین ذرات شنی گیر می کند. تانک کود: از مزیت های یک سیستم آبیاری می توان به قابلیت محلول شدن کود در آب و داخل تانک قرار داده  اشاره  نمود.لازم به ذکر این نکته است که این کود به تدریج در مزرعه پخش می شود و نیازی به دستگاه کود پاش نیست. فیلتر توری:دارای توری ظریفی می باشد که آب ازآن عبور می کند و تمیز می گردد. لوله اصلی:مثل یک خیابان اصلی هست که لوله های فرعی ازآن منشعب می گردد. قطره چکان ها:روی لوله فرعی قرار می گیرند و۲نوع قطره چکان داریم: روی لوله (out line)درون لوله.(in line) 
ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای
 

ویژگی های پمپ آبیاری قطره ای خانگی

 پمپ آبیاری قطره ای خانگی نوعی پمپ به شمار می رود که در مدل های مختلف و با امکانات و قابلیت های متنوع طراحی و به بازار عرضه می گردد. تجهیزات مختلفی مرتبط با این وسایل و عملکرد آن به کار می رود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود: 
 • شیر تایمر دار دو کاناله
 • شیر تایمر دار یک کاناله
 • شیر انشعاب قطره ای
 • تایمر آبیاری خانگی
 • لوله پلی اتیلن در اندازه های مختلف
 • سه راهی قطره ای
 • رابط قطره ای
 کلام آخر اجرای سیستم آبیاری قطره ای چه در سطح خانگی و چه برای مساحت های بزرگ باعث صرفه جویی در مصرف آب ، کم شدن هزینه های آبیاری و راحتی  در امر آبیاری ، افزایش کیفیت محصولات و.. می گردد.شما هموطنان عزیز می توانید برای مشاوره اقدام به تماس فرمایید و در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید. کارشناسان ما آمادگی پاسخگویی به سوالات شما را در هر زمان دارند .لازم به ذکر است که می توانید قبل از خرید در رابطه با پمپ مورد نظر خود تحقیقات لازم را انجام دهید تا خرید مطمئن و مناسبی داشته باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر