خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پایه بالابر ساختمانی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

برای ساختن ساختمان‌های مدرن که همگی آنها سر به آسمان دارند، باید از انواع بالابر ساختمانی استفاده کنید. در غیر این ‌صورت هرگز نمی‌توانید از عهده چالش حمل مصالح سنگین ساختمان‌سازی تا ارتفاع بالای سازه‌های در حال ساخته شدن برآیید. البته در این مهم زمانی موفق هستید که از پایه بالابر ساختمانی مناسبی در کار استفاده کرده باشید.

پایه بالابر ساختمانی اصلی‌ترین بخش این دستگاه متداول و کاملاً کاربردی است. تمام بخش‌های مکانیکی در حمل و جابجایی عمودی مصالح مانند موتور، گیربکس، وینچ و... بر روی پایه بالابر ساختمانی نصب می‌شوند. در عین ‌حال فرم و طراحی بدنه بالابر ساختمانی به شکلی است تا شرایط حمل و جابه‌جایی مصالح در ارتفاع بالای طبقات فراهم باشد. از طرفی بدنه بالابر ساختمانی باید ساختاری محکم داشته باشد تا بتواند در مقابل وزن سنگین مصالح مقاومت کند. در عین ‌حال پایه بالابر ساختمانی باید شرایط نصب و باز شدن ساده‌ای داشته باشد تا به ‌سرعت بتوانیم کل ماشین را در هر پروژه ساختمانی مستقر سازیم و یا جمع‌آوری کنیم. به ‌این ‌ترتیب کیفیت ساخت تا ایده‌های مهندسی شده در طراحی بدنه پایه بالابر ساختمانی اهمیت زیادی دارد.

بالابر ساختمانی تکفاز به همراه باکت

قیمت پایه بالابر همیشه از چالش‌های جدی در تهیه یک بالابر ساختمانی است. زیرا این ماشین به شکل مونتاژ شده تهیه می‌شود و درکل می‌توانیم هر یک از بخش‌های فنی آن را به شکل جداگانه خریداری کنیم. به ‌این ‌ترتیب شرایط تهیه بدنه بالابر ساختمانی مستقل از دیگر بخش‌های دستگاه فراهم است. اما قطعا با لیست قیمت پایه بالابر مواجه هستیم و در این مرحله احتمالاً به سمت خرید پایه‌ها که قیمت کمتری دارند، کشیده می‌شویم. اما هر استادکاری به ‌خوبی می‌داند که قیمت پایه بالابر مصالح تنها یک فاکتور متفرقه برای انتخاب این جزء کلیدی در ساخت و اجرای بالابر ساختمانی است.

پایه بالابر ساختمانی باید مقاوم باشد و تحمل کافی و کامل ظرفیت حمل بار دستگاه بالابر ساختمانی نهایی را داشته باشد. به‌ این ‌ترتیب هنگام خرید و فروش پایه بالابر ساختمانی باید مستقل از بحث قیمت پایه بالابر به توانمندی‌ها، امکانات و قابلیت‌های پایه فکر کنیم تا در نهایت محصولی مطمئن و کاملاً کاربردی تهیه نمائیم.

در بررسی فنی برای انتخاب مناسب پایه بالابر ساختمانی جزئیات و نکات بسیاری مطرح می‌شود. دقت کنید که هر بالابر ساختمانی باید ظرفیت حمل مصالح سنگین ساختمان‌سازی را داشته باشد. قطعا تمام فشار سنگین این مصالح بر روی پایه بالابر ساختمانی وارد می‌شود. لذا باید در انتخاب گونه مناسب با طراحی ایده‌آل پایه بالابر ساختمانی توجه جدی داشته‌ باشیم. همه پایه بالابر ساختمانی ها را در اندازه‌های استاندارد تهیه می‌کنند. اما لزوماً همه پایه‌ها کیفیت ساخت یکسانی ندارند. تولیدکنندگان زیادی در سطح کارگاهی انواع بدنه پایه بالابر ساختمانی را تولید می‌کنند. اما همه آنها الزامات مهندسی شده در رعایت استانداردها برای ساختن یک پایه‌ی مقاوم و مستحکم را رعایت نمی‌کنند. لذا اهمیت حضور قدرتمند و مطمئن بدنه پایه بالابر ساختمانی در سطح پروژه ما را بر آن دارد تا همیشه با دقت توجه جدی نسبت ‌به شناخت فنی و بررسی کیفیت ساخت بدنه بالابر ساختمانی داشته ‌باشیم.

دسته‌بندی انواع پایه بالابر ساختمانی

انواع پایه بالابر ساختمانی را بر اساس ظرفیت حمل بار در مدل‌های استانداردسازی شده دسته‌بندی می‌کنند. برای این منظور انواع بالابر ساختمانی های ۲۵۰، ۴۰۰ ،۷۵۰و 1000 کیلویی وجود دارند هر کدام از این ظرفیت‌ها باید در اندازه‌هایی مناسب حمل بارهای تعریف ‌شده طراحی شوند. بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی کوچک‌ترین مدل است که عموماً در ساخت‌ و سازهای سبک شهری از آنها استفاده می‌شود. در مقابل بالابر ساختمانی ۱ تنی قرار دارد که با ابعادی بزرگ مخصوص فعالیت در پروژه‌های سنگین عمرانی طراحی ‌شده است. انواع پایه بالابر ساختمانی با توجه به ظرفیت استاندارد انواع بالابر ساختمانی طراحی و تولید می‌شوند.

هر مدل بالابر نیاز به حضور پایه تا موتور و دیگر الزامات منطبق با ظرفیت تعریف‌ شده دارد. در نتیجه وقتی درحال مونتاژ یک بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی و یا ۴۰۰ کیلویی هستید، باید از پایه بالابر ساختمانی که اندازه مناسبی دارد استفاده کنید. در غیر این ‌صورت قطعا بدنه بالابر ساختمانی تحمل وزن فراتر از ظرفیت خود را ندارد و احتمالاً شکسته باعث سقوط مصالح و بروز خطرات جدی خواهد شد.

پایه بالابر ساختمانی۲۵۰ کیلویی مدل‌های متداولی است. از آنجاکه بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی یک مدل بالابر متداول شهری است و از آن در انبوه پروژه‌های کوچک و متوسط خانه‌سازی استفاده می‌شود، این بالابرها کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند. میزان خرید و استفاده از این مدل‌های ۲۵۰ کیلویی زیاد است. در نتیجه خرید و فروش پایه بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی جریان متداولی می‌باشد. از این‌ رو بررسی فنی و شناخت ابعاد و اندازه‌های پایه بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی اهمیت زیادی دارد.

حمل بار توسط بالابر به همراه باکت

پایه بالابر ساختمانی۲۵۰ کیلویی را در ۲ تیپ از پایه‌های بزرگ و کوچک طراحی می‌کنند. پایه بالابر ساختمانی تیپ بزرگ با لوله‌های نمره ۶ گازی ساخته می‌شود و برای پایه‌های کوچک از لوله گازی نمره ۳ استفاده می‌کنند. هر دو پایه مناسب حمل بار در ظرفیت محدوده ۲۵۰ کیلویی هستند. با این تفاوت که پایه‌های کوچک را مخصوص نصب شدن در فضاهای محدود طراحی کرده‌اند. پایه‌های کوچک قدرت مانور عملیاتی کمی دارند. اما درکل برای نصب و راه‌اندازی هر مدل بالابر ساختمانی ۲۵۰ کیلویی می‌توانید از پایه‌های استاندارد بزرگ با لوله‌های نمره ۶ یا مدل‌های کوچک با لوله‌های نمره ۳ استفاده کنید.

کلیاتی از ساختار پایه بالابر ساختمانی

پایه بالابر ساختمانی محل استقرار کلیه بخش‌های فنی و الکتریکی یک دستگاه بالابر ساختمانی است. هر دستگاه بالابر ساختمانی برای حمل مصالح سنگین ‌وزن عمرانی طراحی ‌شده است. لذا این دستگاه نیاز به یک شاسی قدرتمند و البته کاربردی دارد. شاسی بالابر ساختمانی که حالا با عنوان پایه بالابر ساختمانی می‌شناسیم، یک اسکلت بزرگ فلزی است که شرایط حمل بار در ارتفاع بنا و تخلیه ساده آنها در بالای طبقات را فراهم کرده ‌است. پایه بالابر ساختمانی به شکلی طراحی ‌شده تا قدرت مانور بالایی برای جابجایی ساده مصالح فراهم باشد.

هر پایه بالابر ساختمانی خود شامل بخش‌های متعددی است. این پایه از مونتاژ چندین قطعه در کنار هم ایجاد می‌شود. پایه بالابر ساختمانی شامل دو عدد پایه بزرگ، دو عدد پایه کوچک، کرپی، پیچ‌ها و ریل واسط می‌باشد. کل مجموعه اسکلت نهایی هر بالابر ساختمانی را تشکیل می‌دهند. در مونتاژ نهایی بالابر ساختمانی استقرار درست پایه‌های بزرگ اهمیت زیادی دارد. زیرا عملاً تمام فشار ناشی از حمل بارهای سنگین ساختمانی بر روی همین پایه‌های بزرگ بالابر وارد می‌شود. ستون‌های بزرگ و اصلی پایه بالابر ساختمانی باید از ضخامت کافی به همراه بدنه فلزی با گوشت بالایی باشند. در غیر این صورت پایه نمی‌تواند در مقابل وزن سنگین مصالح حین جابه‌جایی مقاومت کند.

قطر پایه معیاری است برای ابعاد و بزرگی ستون‌های کار شده در پایه. قاعدتاً می‌دانید که برای طراحی پایه بالابر ساختمانی از لوله‌های فلزی استفاده می‌شود. قطر لوله‌های فلزی کار شده در استقامت نهایی سازه پایه بالابر ساختمانی تاثیرگذار است. لوله‌های قطورتر مقاومت و استحکام فیزیکی بالاتری دارند. در نتیجه باعث طراحی پایه بالابر ساختمانی‌های مقاوم‌تری می‌شوند. لذا در هنگام خرید و فروش پایه بالابر ساختمانی دقت کنید که ستون‌های اصلی از لوله‌ها با قطر کافی ساخته ‌شده باشند.

گوشت لوله‌های کار شده اشاره به ضخامت جداره لوله‌ها دارد. ضخامت جداره لوله چیزی متفاوت از قطر لوله می‌باشد. شاید لوله کارشده در طراحی پایه بالابر ساختمانی قطر مناسبی داشته باشد. اما جداره لوله که اصطلاحاً به ‌عنوان گوشت لوله می‌شناسیم ضخامت کمی داشته باشد. در این حالت پایه بالابر ساختمانی قطعا ساختاری ضعیف و شکننده خواهد شد. از این ‌رو حتما در هنگام خرید و فروش بالابر ساختمانی به گوشت لوله که همان ضخامت جداره لوله در اسکلت بالابر ساختمانی است توجه کنید.

بالابر حمل مصالح تکفاز موتور سنگین

مشخصات فنی پایه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی

در ابتدای مقاله مطرح کردیم که پایه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی را در ۲ تیپ متفاوت به ‌عنوان پایه بزرگ و پایه کوچک طراحی می‌کنند. لذا در بحث بررسی مشخصات فنی پایه‌ بالابر ساختمانی باید این ۲ تیپ متفاوت را به شکل جداگانه بررسی کنیم.

ابعاد پایه بزرگ بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی: پایه بزرگ ابعاد قابل‌ توجهی دارد و کاملاً با یک استقرار سنگین مناسب حمل بارهای گسترده در فضاهای ساختمانی می‌باشد. این پایه‌ها با ارتفاع ۲۲۰ سانتی‌متری طراحی می‌شوند. عرض بخش پایین پایه ۱۴۰ سانتی‌متر است و در بخش بالایی عرضی برابر با ۶۵ سانتی‌متر دارد. ابعاد پایه بزرگ بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی برای جابجایی هر نوع مصالح سنگین‌وزن ساختمانی کاملاً ایده‌آل می‌باشد.

ابعاد پایه کوچک بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی

پایه‌های کوچک مناسب نصب شدن در فضاهای محدود و کوچک ساختمان‌سازی طراحی شده‌اند. این پایه برای استقرار در فضای میان طبقات هستند. پایه‌های کوچک ارتفاعی ۱۱۰ سانتی‌متری دارند. عرض پایه در بخش پایینی تنها ۱۰۰ سانتی‌متر است و در بخش بالایی دارای عرض ۶۰ سانتی‌متری هستند. از لحاظ ابعاد پایه کوچک بالابر ساختمانی به ‌مراتب جمع ‌و جورتر از پایه بزرگ می‌باشد. اما در عمل قابلیت‌های فنی مناسب در جابجایی بارهای سنگین ساختمانی را دارد.

آیا ظرفیت حمل بار پایه بزرگ و پایه کوچک متفاوت است؟

ظرفیت حمل بار از چالش‌های جدی هنگام خرید پایه بالابر ساختمانی است. درکل همیشه قابلیت‌های حمل بار پایه جای سوال دارد. مثلاً آیا ظرفیت حمل بار پایه بزرگ و کوچک یکسان است؟ آیا پایه‌های بزرگ برای حمل بارهای سنگین‌تر طراحی شده‌اند؟ هر ۲ مدل پایه بزرگ و کوچک مخصوص طراحی و نصب بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی هستند. لذا هر ۲ مدل باید قابلیت حمل بار تا ظرفیت ۳۵۰ کیلویی را داشته باشند و قاعدتاً نباید ظرفیت حمل بارهای سنگین‌تر برای آنها چالش‌برانگیز باشد.

لزوماً پایه بالابر ساختمانی بزرگ برای حمل بارهای سنگین‌تر طراحی نشده ‌است. چراکه استاندارد طراحی پایه برای بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی می‌باشد. به ‌این ‌ترتیب اگرچه پایه بزرگ قابلیت و توانایی بالاتری از مدل‌های کوچک در حمل بارهای سنگین‌وزن تر دارد، اما در عمل هر ۲ مدل پایه باید مصالح تا وزن ۳۵۰ کیلویی را حمل کنند. زیرا ملزومات فنی نصب ‌شده بر هر دو پایه برای حمل بار تا ۳۵۰ کیلوگرم است. از موتور تا گیربکس و حتی وینچ نصب‌ شده استاندارد حمل بار ۳۵۰ کیلویی دارند. از این ‌رو اگر هدف نهایی شما مونتاژ پایه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی باشد، در نهایت بزرگ و کوچک بودن پایه تأثیری در قابلیت حمل بار دستگاه ندارد و در هر صورت ماکزیمم ظرفیت حمل بار تنها ۳۵۰ کیلوگرم است. زیرا دیگر بخش‌های دستگاه برای حمل بار ۳۵۰ کیلویی طراحی ‌شده است.

راهنمای نصب پایه های بالابر ساختمانی

با این ‌وجود چرا دو مدل پایه بزرگ و کوچک طراحی می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال ساده باید به ۳ نکته اشاره کنیم:

 • نکته اول: در حمل مصالح ساختمانی جدا از بحث وزن باید متوجه حجم بارها نیز باشیم. برخی از مصالح در عین سبک بودن بسیار حجیم هستند. قطعا برای حمل این مصالح حجیم نیاز به پایه بالابر ساختمانی های بزرگ داریم. لذا اولین دلیل ساده برای طراحی پایه بالابر ساختمانی بزرگ، قدرت مانور بهتر در جابجایی مصالح با حجم زیاد می‌باشد.
 • نکته دوم: گاهی در حین ساخت با محدودیت فضا مواجه هستیم. اگر محل سقف ساختمان محل استقرار بالابر ساختمانی باشد، قطعا چالشی برای نصب پایه‌های بزرگ‌تر نداریم. اما وقتی در ارتفاع میان طبقات کار می‌کنیم، قطعاً نصب و کار با پایه‌های بزرگ چالش‌ برانگیز می‌شود. لذا به دلیل محدودیت فضا در برخی از عملیات‌های عمرانی مدل پایه بالابر ساختمانی کوچک با اندازه‌هایی استانداردسازی شده طراحی می‌شود.
 • نکته سوم: پایه بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی از مدل بزرگ قابلیت حمل بارهای سنگین را دارد. اما وقتی دیگر بخش‌های فنی برای حمل مصالح تا ۳۵۰ کیلویی تنظیم ‌شده باشند، ظرفیت کل پایه در مقدار ۳۵۰ کیلو محدود می‌شود. اما این دلیل نیست تا این پایه قابلیت حمل بارهای سنگین‌تر را نداشته باشد. در صورت تهیه و نصب ملزومات فنی پایه بالابرهای ۵۰۰ کیلویی می‌توانیم از پایه‌های بزرگ بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی برای حضور در بالابر ساختمانی ۵۰۰ کیلویی استفاده کنیم. از این ‌رو اگر از بخش‌های فنی مانند موتور، گیربکس، وینچ و ملاحظات استاندارد مونتاژ نهایی یک بالابر ساختمانی ۵۰۰ کیلویی فراهم باشد، پایه بزرگ بالابر ۳۵۰ کیلویی قابلیت استفاده و حمل بار تا ۵۰۰ کیلوگرم را دارد.

ملاحظات فنی در نصب و اجرای پایه بالابر ساختمانی

پایه بالابر ساختمانی بخش اصلی و درعین‌حال کلیدی در مونتاژ نهایی دستگاه بالابر ساختمانی می‌باشد. هر دستگاه بالابر ساختمانی برای حمل مصالح سنگین ‌وزن طراحی ‌شده است. لذا در حین کار عملاً با مخاطرات زیادی همراه است. حمل بارهای سنگین آنهم به شکل عمودی در فاصله میان طبقات ساختمانی به ‌تنهایی حساسیت بالایی دارد و قطعا خطرناک و حادثه‌ساز می‌باشد. لذا باید همیشه مطمئن باشیم که دستگاه بالابر ساختمانی در بهترین و مستحکم‌ترین حالت خودش قرار دارد. قطعا حضور محکم و مستحکم پایه بالابر ساختمانی مقدمات این استقرار استاندارد می‌باشد. برای نصب و اجرای بالابر ساختمانی ملاحظات فنی زیر را در نظر بگیرید:

 • برای جلوگیری از سقوط و یا کله کردن بالابر ساختمانی باید پایه آن را سنگین نمایید. بالابر ساختمانی برای حمل مصالح کاملاً سنگین‌ وزن طراحی شده‌ است. لذا در حین کار همیشه خطر کله کردن پایه وجود دارد. در این حالت تحمل حمل بار آنقدر سنگین است که باعث بلند شدن پایه از جای خودش می‌شود. این اتفاق را کله کردن پایه بالابر ساختمانی می‌گویند که به سقوط کل دستگاه ختم خواهد شد. برای پرهیز از کله شدن بالابر ساختمانی باید پایه‌های آن را به شکل استاندارد با وزنه‌های مناسب سنگین کنید. برای اینکار می‌توانید وزنه‌هایی را بر روی پایه قرار بدهید. البته در صورت استقرار طولانی ‌مدت بالابر ساختمانی می‌توانید کل پایه را بر بدنه فلزی ساختمان جوش کنید تا شرایطی کاملاً ایده‌آل برای جلوگیری از کله شدن بالابر ساختمانی فراهم باشد.
 
نحوه نصب بالابرهای ساختمانی
  
 • تمام بخش‌های فنی بالابر ساختمانی در اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند. لذا جعبه و ریل طراحی ‌شده برای بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی همیشه یک مقدار ثابت دارد. از این ‌رو می‌توان جعبه بالابر ساختمانی را بر روی هر پایه استاندارد در هر مکانی نصب کرد. بنابراین برای خرید پایه بالابر ساختمانی لزوماً نیازی به تهیه کلیه بخش‌های فنی دستگاه ندارید. در صورت داشتن جعبه مجزا فقط می‌توانید خود پایه را تهیه کنید. حتی می‌توانید جعبه تا پایه بالابر ساختمانی را از فروشگاه‌های متفاوتی تهیه کنید. در نهایت اگر قطعات ابعاد استانداردی داشته باشند، به ‌راحتی و به ‌طور کامل بر روی ‌هم مونتاژ می‌شوند. این هماهنگی باعث می‌شود تا بتوانید بخش‌های فنی و سالم از بالابر ساختمانی های قدیمی و مستهلک‌ شده را دوباره استفاده کنید.
 • پایه‌ی هر دو مدل بالابر ساختمانی ۳۵۰ و ۵۰۰ کیلویی ابعاد و اندازه‌های یکسانی دارند. البته این نکته تنها برای پایه‌ی بزرگ بالابر ۳۵۰ کیلویی صادق است. تنها تفاوت تنها در نوع موتور و گیربکس و دیگر بخش‌های فنی می‌باشد. لذا در صورت نیاز و تهیه ملاحظات فنی می‌توانید از پایه بزرگ بالابر ساختمانی ۳۵۰ کیلویی برای مونتاژ و راه‌اندازی بالابر ساختمانی ۵۰۰ کیلویی استفاده کنید.
 • هر پایه بالابر ساختمانی استاندارد باید دارای ۸ عدد کرپی به همراه حداقل ۱۶ پیچ و مهره برای تکمیل مونتاژ و نصب نهایی باشد. پایه بالابر ساختمانی باید به ‌طور کاملا اصول و استاندارد مونتاژ شده باشد. همه اتصالات پیچ و مهره دستگاه باید بطور کامل موجود بوده و به ‌درستی نصب شوند. هر گونه کوتاهی در اتصال درست پایه بالابر ساختمانی خطرناک است.
 

راه‌های نصب پایه بالابر ساختمانی

هر پایه بالابر ساختمانی یک چارچوب فلزی است که در شرایطی محکم و ماندگار مقدمات حمل مصالح بسیار سنگین ساختمانی را فراهم می‌کند. اما در ابتدای امر این اسکلت فلزی پابرجا نیست. بلکه به شکل بخش‌هایی جدا از هم می‌باشد که باید در روش اصولی در مکانی مناسب نصب شود. لذا مونتاژ و نصب اصولی پایه بالابر ساختمانی اهمیت زیادی دارد. برای نصب اصولی پایه بالابر ساختمانی باید مراحل زیر را به ‌ترتیب انجام دهید:

 1. قطعا محل استقرار بالابر ساختمانی جایی در ارتفاع بلند بنا می‌باشد. پس با حوصله و دقت کلیه بخش‌ها و ملزومات فنی دستگاه بالابر ساختمانی اعم از تمامی قطعات بدنه بالابر ساختمانی را به ارتفاع مورد نظر حمل کنید.
 2. در محل مورد نظر یک مکان کاملاً صاف و مسلط بر فضای پایین ساختمان را انتخاب کنید. این مکان باید صاف، محکم و بخشی از بنای اصلی ساختمان باشد.
 3. برای آغاز به کار مونتاژ پایه بالابر ساختمانی در ابتدا باید ستون‌های بزرگ را در یک فاصله‌ی مناسب از هم به شکل وارونه قرار بدهید. فاصله پایه‌ها از هم به اندازه‌ای باشد که بتوان ریل را در داخل آنها قرار داد. ریل بالابر ساختمانی چیزی در حدود ۳ متر است. لذا پایه‌ها را به شکل وارون در حد فاصل کمتر از ۳ متر کنار هم قرار بدهید.
 4. در مرحله بعدی باید ریل را در داخل پایه‌های وارون متصل کنید. ریل محل حرکت جعبه بالابر ساختمانی است. لذا باید سمت بسته آن رو به سمت جلوی بالابر ساختمانی باشد. در این ‌صورت با جابه‌جا شدن ریل برای حمل بار، خطر حرکت زیاد ریل رو به سمت جلوی پشت‌بام و سقوط آن وجود ندارد. ریل را به وسیله پیچ و مهره‌های مخصوص که همراه پایه بالابر ساختمانی عرضه می‌شوند بر پایه‌های بزرگ و وارونه نصب کنید.
 5. پس‌ از بستن محکم ریل بر روی پایه بالابر ساختمانی باید کل اسکلت مونتاژ شده را برعکس کنید تا به فرم نهایی کار نزدیک شود. برای برعکس کردن پایه‌ها بهتر است از حداقل یک نفر کمک بگیرید. در این مرحله می‌توانید پایه‌های کوچک و کمکی را نصب کنید. این پایه بر روی پایه اصلی و بدنه ریل به شکل خرپایی نصب می‌شود.
 6. در مرحله آخر باید از استقرار محکم پایه بالابر ساختمانی در جای خود مطمئن باشید. شما می‌توانید بدنه بالابر را به اسکلت بنا جوش بدهید. به ‌این ‌ترتیب شرایط استقرار دائمی و طولانی‌مدت فراهم است. اما اگر مایل به جوش کردن نیستید و یا شرایط این کار را ندارید می‌توانید از وزنه‌های سنگین برای استقرار پایه بالابر ساختمانی استفاده کنید.

حالا از نظر فنی و اجرایی پایه بالابر ساختمانی شما شرایط کارکردن دارد. کافی است جعبه بالابر ساختمانی را در داخل ریل که در مرکز ساختار پایه است قرار بدهید. جعبه آزادانه در داخل ریل حرکت می‌کند و شرایط حمل و جابجایی ساده مصالح فراهم است. البته در قدم‌های بعدی باید اصول درست کابل‌کشی و تامین برق بالابر ساختمانی را رعایت کنید تا در نهایت یک ماشین قدرتمند و در عین‌ حال با نهایت قابلیت کاربردی داشته باشید.

بستن ته ریل جهت جلوگیری از سقوط کالسکه بالابر ساختمانی

نکته‌های ایمنی در نحوه نصب و کار با پایه بالابر ساختمانی

پایه بالابر ساختمانی محل استقرار تمامی اجزای فنی دستگاه است. در عین ‌حال محل کارکردن کارگران می‌باشد. این پایه به شکلی طراحی شده ‌است تا مصالح به ‌راحتی از کناره دیواره‌های جانبی ساختمان بالا کشیده شوند و در ارتفاع بالای طبقات به‌ راحتی تخلیه شوند. اصولاً پایه بالابر ساختمانی سنگ بنای کلی این ماشین قدرتمند و پرکاربرد ساختمان ‌سازی است. لذا وقتی صحبت از رعایت نکات ایمنی در کار با بالابرهای ساختمانی در میان است بخش بزرگی از صحبت مربوط به اصول ایمنی در نصب و کار با پایه بالابر ساختمانی می‌باشد. برخی از نکات ایمنی که مربوط به پایه هستند به‌ قرار زیر است:

 • حتما انتهای ریل پایه بسته باشد تا از حرکت بیش‌ از اندازه جعبه جلوگیری شود. هر چند جعبه دارای سوئیچ حدی است اما غالبا در دراز مدت این سوئیچ خراب می‌شود و یا اصولاً وجود ندارد. در این حالت با بستن انتهای ریل بدنه بالابر ساختمانی از سقوط جعبه جلوگیری می‌کنیم.
 • وزنه‌های تعادل برای استقرار محکم بالابر ساختمانی باید به محل پایه متصل شوند. این وزنه به ستون‌های عقبی پایه بالابر ساختمانی متصل می‌شود. البته اگر شرایط جوش با میل‌گردهای حرارتی بر بدنه اصلی سازه فراهم است، شرایط استقرار نهایی بالابر در بهترین حالت قرار می‌گیرد.
بالابر ساختمانی تکفاز به صورت نصب شده کامل
  
 • در بخش جلویی پایه رو به دیواره‌های بنا باید از موانع حفاظتی نصب بشود. موانع حفاظتی از دو سمت پایه نصب می‌شوند و در وسط حد فاصلی میان آنها برای عبور سیم بکسل پس‌ از بالا کشیدن مصالح وجود دارد. در این حالت فقط سیم بکسل متصل شده به باکت از میان موانع حفاظتی عبور می‌کند. به ‌این ‌ترتیب خطر سقوط کارگران در حین کار بسیار کم است.
 • در بخش جلویی پایه رو به دیواره‌های بنا باید پا خور نصب شود. پا خور در پایین‌ترین قسمت پایه بالابر ساختمانی درست در لبه ساختمان نصب می‌شود. پاخور مانع از سقوط کارگران در حین عملیات بالا کشیدن مصالح می‌شود.
 • تمامی اتصالات پیچ ‌و مهره‌ای پایه بالابر ساختمانی باید به ‌طور کامل وصل باشند. هرگونه اتصال به ‌غیر از وصل شدن پیچ و مهره‌ای خطرناک است. در عین ‌حال نبود اتصال باعث از هم پاشیدن اجزای پایه و سقوط مصالح می‌شود. از طرفی همواره باید به اتصالات جوشی در برخی از بخش‌های بدنه توجه کنید تا از سالم بودن و شکسته نشدن جوش‌ها اطمینان داشته باشید.

پایه بالابر ساختمانی مهم‌ترین بخش این ماشین تمام ‌عیار ساختمان ‌سازی است. از آنجا که هر بالابر به شکل مونتاژ شده تهیه می‌شود لازم است تا از پایه‌های مرغوب با کیفیت ساخت استاندارد تهیه کنید. قطر لوله، گوشت جداره لوله و درنهایت روش ساخت پایه از الزامات جدی است که در حین خرید و فروش پایه بالابر ساختمانی باید به آنها توجه کنید. در عین ‌حال قطعا کیفیت بالاتر باعث افزایش قیمت پایه بالابر مصالح می‌شود. اما قطعا به ‌عنوان یک حرفه‌ای می‌دانید که سرعت اجرای عملیات تا امنیت در حین کار بستگی به حضور یک بالابر ساختمانی قدرتمند و باکیفیت دارد و قطعا این بالابر باکیفیت باید از یک بدنه بالابر ساختمانی ایده‌آل ساخته‌ شده باشد.

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5