خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه

فهرست مطالب

در بررسی استفاده از پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه می توان گفت که سایه بیرونی تا حدودی گرما را از بین می برد. سیستم خنک کننده اگر حاوی فویل آلومینیومی باشد، مقداری از گرما را به بیرون منعکس می کند. تهویه طبیعی یا فن، مقدار قابل توجهی از گرمای جمع آوری شده را حذف می کند. با این حال، در روزهای تابستانی، درجه حرارت ممکن است از سطح مطلوب فراتر رود که باعث رشد خوب گیاه می شود. درجه حرارت بیش از حد منجر به تاخیر در گلدهی و کشش داخلی می شود. در این شرایط سیستم خنک کننده تبخیری ممکن است بهترین انتخاب باشد. 

نکات موثر در رابطه با پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه

 سرمایش تبخیری یک سیستم ساده است که از گرمای هوا برای تبخیر آب از برگ ها و سایر سطوح مرطوب استفاده می کند. این می تواند گلخانه را تا دمای 10-20 درجه فارنهایت زیر دمای خارجی خنک کند. با یک سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه، هوای مرطوب حاوی گرمای حاصل از گلخانه از طریق دریچه ها یا فن ها تخلیه می شود تا با هوای خنک تر و خشک تر خارج جایگزین شود. هنگامی که رطوبت هوای بیرون کم باشد، سرمایش تبخیری بهتر عمل می کند. با خنک کننده تبخیری با راندمان 80 درصد، دما تا حدود 68 درجه فارنهایت خنک می شود. 
 • سیستم فن و پد

 چندین سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه در گلخانه های تجاری به خوبی کار می کنند. رایج ترین آنها سیستم فن و پد است. این شامل یک پد سلولز، لوله تامین آب، ناودان برای جمع آوری آب اضافی، یک مخزن، پمپ لوله کشی و سیستم کنترل کننده است. سیستم پد معمولاً به طور مداوم در امتداد کناره یا انتهای دیوار مقابل فن ها نصب می شود. مساحت پد مورد نیاز با ضرب مساحت کف در 8 فوت و تقسیم بر 250 برای پد 4 اینچی یا 400 برای پد 6 اینچی محاسبه می شود. برای مثال، یک گلخانه 30 100 100 فوت به 30 100 100 8 8 ÷ 250 = 96 فوت مربع نیاز دارد. لوله تامین آب باید آب را به گونه ای توزیع کند که بالشتک به طور یکنواخت مرطوب شود. حداقل میزان جریان آب ½ gpm/sq2 است. آب اضافی زیر پد در یک ناودان جمع آوری شده و به مخزن تخلیه لوله کشی می شود. ظرفیت مخزن باید 0.80 گال/متر مربع باشد. آب برگشتی به مخزن باید فیلتر شود تا هرگونه زباله از بین برود. منبع تغذیه و شیر شناور سطح آب را ثابت نگه می دارد. در مناطقی که آب دارای محتوای معدنی بالا است، توصیه می شود 3-5 درصد آب را به حداقل برسانید تا تجمع نمک به حداقل برسد. رشد جلبک ها در آب در گردش مجدد را می توان با یک بیوسید کنترل کرد. سیستم های پد مدولار با ارتفاع 5 و 6 فوت در دسترس هستند. اینها مستقل هستند و کاملاً مونتاژ می شوند و آماده اتصال به دیوار هستند. 
پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه
 زمان نصب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. فقط اتصالات آب و برق باید متصل شوند. واحدهای پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه، معروف به "کولرهای باتلاقی"، شامل یک محفظه فلزی است که شامل یک دمنده یا فن و یا پد سلولزی و یک پمپ آب یا یک تسمه پلی استر است که در یک تشت آب می چرخد. هوای خشک بیرون که از طریق پد یا کمربند به داخل کشیده می شود، قبل از ورود به گلخانه رطوبت را جذب می کند. پس از گرم شدن هوای خنک در داخل گلخانه، از طریق پنجره ها یا دریچه ها خارج می شود. 

عوامل موثر در استفاده از سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه

 مواد لعاب گلخانه ای به تابش طول موج کوتاه تر (یعنی نور مرئی) اجازه می دهند، اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که تابش طول موج طولانی مانند مادون قرمز (گرما) در داخل گلخانه به دام افتاده است. دمای داخل گلخانه ممکن است تا 30 درجه فارنهایت بالاتر از دمای محیط خارج از گلخانه باشد (از این رو، اثر گلخانه ای اتفاق می افتد). به دلیل داشتن این ویژگی، گلخانه ها ممکن است به سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه نیاز داشته باشند تا دمای مطلوب برای محصولات زراعی حفظ شود. در تابستان، هم دمای بالا در خارج از گلخانه (دمای هوای محیط) و هم گرمایش هوای داخل گلخانه، استفاده از سیستم های مختلف خنک کننده را برای حذف هوای گرم از داخل گلخانه و وارد کردن هوا از خارج از گلخانه ضروری می سازد. در برخی موارد، اگر دمای هوای بیرون مناسب باشد، جایگزینی هوای داخل گلخانه با هوای خارجی ممکن است برای حفظ دمای هوای قابل قبول در داخل گلخانه کافی باشد. در موارد دیگر، دمای هوای بیرون ممکن است از دمای مطلوب محصول بیشتر باشد و هوای خارج از گلخانه هنگام ورود به گلخانه خنک شود (برای افزایش پتانسیل خنک کننده). در زمستان، به دلیل ورودی خورشیدی، ممکن است نیاز به سیستم سرمایشی باشد. با این حال، از آنجا که دمای هوای خارج از گلخانه معمولاً پایین تر از دمای مطلوب برای محصولات زراعی است، لذا تبادل هوای داخل با هوای خارج معمولاً برای خنک کردن گلخانه کافی است؛ بنابراین، سیستم خنک کننده (یا استراتژی های خنک کننده) مورد استفاده در تابستان و آنهایی که در زمستان استفاده می شود اغلب متفاوت است سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه مورد استفاده در تابستان و زمستان ممکن است به طور کلی به دو دسته طبقه بندی شوند. اولین مورد سیستم های منفعل است. این سیستم های خنک کننده برای خنک کردن گلخانه از انرژی استفاده نمی کنند. در مقابل، سیستم های خنک کننده فعال به نوعی از انرژی برای خنک کردن گلخانه استفاده می کنند. دمای بالای تابستان و ورودی خورشیدی زیاد منجر به حذف دائمی گرما از گلخانه می شود. این ممکن است تا حدی با جایگزینی هوای موجود در گلخانه با هوای خارج از گلخانه انجام شود. در گلخانه های دارای سقف و دریچه های جانبی، هوای گرم ممکن است منفعلانه (بدون استفاده از انرژی) از طریق دریچه های سقف خارج شود. خروج هوای گرم از دریچه سقف باعث ایجاد خلا در داخل گلخانه می شود که باعث می شود هوای خارج از گلخانه از طریق دریچه های جانبی به داخل گلخانه منتقل شود. این امر باعث می شود هوای گرم داخل با هوای سردتر (گرچه هنوز گرم است) مبادله شود. پتانسیل خنک کننده این سیستم با دمای هوای خارج محدود می شود. اگر دمای هوای بیرون بیش از حد بالا باشد، ممکن است نیاز به استفاده از سیستم های خنک کننده اضافی باشد. 

سیستم های سایه زنی در استفاده از پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه

 سیستم های سایه زنی نمونه دیگری از سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه است که در ماه های تابستان (یا سال دیگر در آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری) استفاده می شود. این سیستم ها ممکن است شامل سیستم پلی پروپیلن یا سیستم های سایه دار جمع شونده باشند. همه آنها با محدود کردن میزان ورود نور به ساختار خود و در نتیجه کاهش بار خورشیدی در گلخانه (کاهش گرمایش هوای گلخانه ناشی از خورشید) عمل می کنند؛ اما باید به خاطر داشت که سایه زدن نور فتوسنتز را نیز کاهش می دهد. 
پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه
 کاهش نور نباید به حدی باشد که نور را در زیر سطح قابل قبول برای محصولات زراعی کاهش دهد. با این حال، معمولاً در تابستان، سطح نور بسیار بالاتر از سطح مطلوب نور است و از سایه کافی برای کاهش سطوح نور در محدوده مطلوب محصولات زراعی استفاده می شود. این به نوبه خود ورودی خورشیدی به گلخانه را کاهش می دهد و به سرد شدن کمک می کند. 
 • سیستم های فن و پد

 این رایج ترین نوع سیستم خنک کننده فعال است که در گلخانه های تجاری استفاده می شود. این سیستم از گرمای نهان تبخیر استفاده می کند. به طور خاص، با تبخیر آب مایع، انرژی را از محیط (یعنی هوای اطراف) جذب می کند. این منجر به کاهش دمای هوای اطراف می شود. در سیستم فن و پد، پد های سلولزی (یا پدهای ساخته شده از مواد دیگر) در یک دیوار گلخانه و پنکه ها در دیوار مقابل قرار می گیرند. افراد هوا را از گلخانه خارج می کنند. این باعث ایجاد خلا در داخل گلخانه می شود و باعث می شود هوا از طرق مختلف وارد گلخانه شود. وقتی سیستم فن و پد در حال کار است، تمام دریچه ها به جز باز شدن پد بسته می شوند. این امر باعث خنک شدن هوا هنگام حرکت از طریق پد و سیستم داخل گلخانه می شود؛ بنابراین، هوای ورودی به گلخانه در واقع هوای خنک است. نتیجه گیری در سیستم پد سلولزی و سیستم خنک کننده گلخانه، آب از مخزن خارج شده و به پد عرضه می شود. یک پمپ (مانند پمپ معمولی) برای انتقال آب از مخزن استفاده می شود. آب ابتدا به خط رسانده می شود، سپس سوراخ هایی در بالای خط تغذیه باعث می شود که آب به زور از خط خارج شود. ممکن است یک ماده در بالای پد قرار داده شود تا خیس شدن بیشتر پد امکان پذیر باشد. آب از طریق پد پایین می آید، در حوضچه ای جمع آوری شده و به مخزن وارد می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر