خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پد سلولزی چیست؟

فهرست مطالب

امروزه برای آسایش و راحتی انسان ها و هم چنین بهتر شدن و بالا رفتن راندمان وسایل و ... از پد سلولزی استفاده می شود. یکی از تجهیزات بسیار مهم و پر کاربرد که برای موارد بسیار مختلفی توسط مهندسان طراحی و تولید شده است، پد سلولزی می باشد. بسیاری از شما درباره پد سلولزی اطلاعات کافی ندارید، به همین دلیل می توان اشاره داشت که پد سلولزی ،یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است که غالباً از جنس کاغذ کرافت می باشد. کاغذ کرافت از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. معمولاً  در خیاطی به عنوان کاغذ الگو و در بسته بندی محصولات به علت مقاومت بالا از این کاغذ استفاده می شود. لازم به ذکر است که به پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی می گویند. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت به بررسی پد سلولزی و نکات مربوطه به آن می پردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

پد سلولزی چیست؟

 همان گونه که اشاره شد، پد سلولزی یک صفحه بسیار ضخیم است که از کاغذ کرافت طراحی و ساخته شده است. لازم به ذکر می باشد که پد سلولزی کاربرد های بسیار فراوانی دارد از جمله کاربرد های بسیار مهم پد سلولزی، می توان به موارد بسیار مهم زیر اشاره داشت: 
 • تولید هوای مطبوع در گلخانه
 • تولید هوا در مرغداری
 • تولید هوای مطبوع در دامداری
 • سیستم سرمایش و پیش سرمایش توربین های گازی
شما باید بدانید که سیستم پد و فن گلخانه یکی از سیستم های خنک کاری بسیار مهم و پر کاربرد بوده که امروزه در اکثر گلخانه های بزرگ و صنعتی استفاده می شود. در این سیستم با ورود آب به پد سلولزی، پد ها مرطوب و خیس شده و هوای خنک وارد گلخانه می گردد. در مقابل فن اگزاست در گلخانه قرار دارد که هوای گرم را از گلخانه خارج نموده و عملکرد سیستم را تکمیل می کند. شایان به ذکر است که پد سلولزی گلخانه مشابه پوشال های موجود در کولرهای آبی خانگی کار می کند. با این تفاوت که کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال است. بازده پد حدود 12% بیشتر از پوشال است. نکته: پدها باید روی قاب آلومینیومی نصب گردند و در ادامه درباره این موضوع توضیحات بیشتری را بیان می کنیم. 

مشخصات فنی پد سلولزی گلخانه:

 همان گونه که در بالا اشاره داشته ایم، سیستم خنک کننده پد سلولزی و فن یک سیستم، سرمایش گلخانه ای می باشد که جهت خنک کاری گلخانه ها و مرغداری های مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی بسیار زیادی دارد. نحوه کلی کار سیستم پد و فن به صورت زیر می باشد: 
 • در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد های سلولزی گلخانه مرطوب می شود.
 • پس از آن  توسط فن های اگزاست مکنده که در خلاف جهت باد نصب می شوند، هوا از روی پد ها عبور کرده و به بیرون گلخانه می رود. و در طول این عمل گلخانه خنک می شود.
می توان اذعان داشت که سیستم خنک کننده پد و فن موثرترین و بهترین شیوه برای خنک کردن سالن های گلخانه و مرغداری ها در مناطق خشک و نیمه خشک می باشد. به سیستم پد و فن، خنک کننده رطوبتی نیز اطلاق می شود چون اساس کار این سیستم ها رطوبت می باشد. 

عمر مفید پد سلولزی گلخانه ای

همانطور که قبلا ذکر شد، پد سلولزی از نوعی کاغذ ساخته شده است. بنابراین بدیهی است که این پدها نیز پس از مدتی استفاده پوسیده می شوند و پس از مدتی استفاده از کیفیت و کارایی آن ها کاسته می شود.بنابراین پد سلولزی همان پوشال است.ممکن است بعد از مدتی نیاز به تعویض داشته باشد.به خاطر داشته باشید که همه چیز عمر مفیدی دارد.این باید عمر مفید پد سلولزی را نیز در نظر بگیرد.در نهایت آن ممکن است آسیب ببیند.اما بحث پدهای سلولزی با بحث پوشال کولر آبی کمی متفاوت است. زیرا در این پدها از روکش رزینی بسیار خاصی برای افزایش مقاومت شیمیایی آنها استفاده شده است. اما پس از مدتی استفاده نمی توان از این مشکلات چشم پوشی کرد و باید به عمر مفید پد سلولزی توجه کرد. به طور کلی، طول عمر تشک های سلولزی از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت است. 

نکات مهم درباره سیستم پد و فن گلخانه ها:

 همان گونه که بارها اشاره داشته ایم، پدهای سلولزی یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات برای گلخانه ها و مرغداری و ... می باشد. نکات بسیار جزئی و مهمی درباره این پدها وجود دارد که می توان به صورت زیر به آن ها اشاره داشت: 
 • پد های سلولزی به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند و با مکش پمپ و ریختن مداوم آب روی آن ها، توسط لوله هایی که در بالای پد سلولزی ها قرار گرفته اند، مرطوب می شوند.
 • سایز این لوله 1⁄4 1 اینچ است و طول آن نباید بیش از 15 متر باشد.
 • معمولا در هر 6 سانتی متر طول لوله توسط مته ،سوراخ می شوند.
 • سوراخ ها به طرف بالا هستند تا عمل هوا گیری به راحتی انجام شود. در زیر پد ها قاب نگهدارنده پد قرار دارد که آب اضافی عبوری از پد سلولزی را جمع آوری نموده و به مخزن آب هدایت می کند و مجددا به سیستم بر می گرداند.
 • در طرف مقابل پد ها، فن هایی ( اگزاست فن 100 یا 140 ) تعبیه شده که به هنگام کار، موجب ایجاد خلاء نسبی در داخل گلخانه و عبور هوا از داخل صفحات سلولزی متخلخل مرطوب می شود.
 • عبور جریان هوا از داخل این سطوح مرطوب باعث تبخیر رطوبت شده و حرارت هوا را جذب کرده، در نتیجه هوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد، که نهایتا باعث خنک شدن فضای گلخانه و مرغداری می شود.
 • جنس پد ها از صفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که کارایی بسیار بالایی داشته و این صفحات با بهترین چسب های آلمانی به هم متصل شده اند.
 • هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب و توسط اگزاست فن ها یا فن های تخلیه به بیرون هدایت می شود.
 • استفاده از این سیستم خنک کننده تبخیری هنگامی موثر واقع می شود که عناصر سیستم به نحو درست محاسبه و انتخاب شوند. تک تک اعضای سیستم شامل سیستم کنترل، سیستم پمپاژ، پد سلولزی و فن باید به درستی انتخاب شوند و صحت کار هر کدام جداگانه بررسی شود.
 
پد سلولزی چیست؟
 

رسوب زدایی پد سلولزی

پدهای سلولزی معمولاً تا 5 سال قابل استفاده هستند و هرگز فرسوده نمی شوند. تنها دلیل جایگزینی آنها مشاهده مشکلات سلامتی است. در صورتی که پد سلولزی آسیبی ندیده باشد، بهتر است بعد از 3 یا 4 سال آن را تعویض کنید؛ این محصول از پلاستیک و مواد شیمیایی ساخته شده است. برای تمیز کردن پد سلولزی ابتدا یک محلول مخصوص تهیه کنید.این محلول ها در فروشگاه های مختلف موجود است، برای تمیز کردن پد سلولزی ابتدا باید پمپ تهویه مطبوع را روشن کنید و اجازه دهید 15 دقیقه کار کند. سپس تشک را مرطوب کرده و کولر را خاموش کنید. سپس محلول را داخل سبد پمپ بریزید. سپس کولر گازی را روشن کنید و 2-3 ساعت آن را نگه دارید.زمانی که کولر گازی کار می کند محلول به تمام قسمت های پد نفوذ کرده و رسوب زدایی می کند. یکی از عوامل متعددی که باعث رسوب سلولز روی پد می شود تعداد دفعات بسته و باز شدن آن است. در ضمن نوع آبی که در کولر استفاده می کنید در این زمینه بسیار موثر است.بنابراین استفاده از آب خالص توصیه می شود. برای رسوب زدایی پد سلولزی بهتر است از محلول های شیمیایی استفاده نکنید. زیرا این محلول ها باعث خوردگی پد ها می شوند. برای این کار بهتر است از برخی گروه ها و اسیدهای شیمیایی دیگر استفاده کنید.روش دیگر استفاده از آب پرفشار و برس پلاستیکی نرم برای رسوب زدایی بسته بندی سلولزی است، این محلول بسیار مناسب است زیرا می تواند نمک و رسوب روی پد را بدون آسیب رساندن به بافت پد از بین ببرد. سعی کنید هر از چند گاهی تشک سلولزی را تمیز کنید تا از تجمع قارچ جلوگیری کنید. اما برای جلوگیری از رشد قارچ ها می توان هر روز 45 تا 70 دقیقه سیستم آبرسانی را قطع کرد. 

مشخصات فنی پد سلولزی چه می باشد؟

 مهم ترین موضوع در مشخصات فنی پد سلولزی، عرض و ارتفاع و ضخامت پد می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است: 
 • عرض پد: بلوک های با عرض 60 سانتی متر
 • ارتفاع پد: 1، 1.5، 2 متر
 • ضخامت پد: ضخامت 10 سانتی متر بیش ترین کاربرد و بعد از آن ضحامت 15 سانتی متر استفاده می شود.
 ارتفاع پد به موارد مهم زیر بستگی خواهد داشت: 
 • شرایط اقلیمی منطقه
 • نوع محصول کشت شده
 • ارتفاع خود گلخانه
 

خنک سازی محیط با استفاده از پد سلولزی:

 می توان اشاره داشت که این روش خنک سازی بر پایه ی اختلاف درجه حرارت خشک و تر استوار می باشد. از آنجایی که درجه حرارت ،تر کمتر از درجه حرارت خشک می باشد، در مواقعی که هوا صد در صد مرطوب یا همان اشباع شده از آب بوده، با یک دیگر برابر می شود. به عبارتی اگر راندمان سیستم خنک کننده صد در صد باشد، درجه حرارت هوا این قابلیت را دارد که به اندازه اختلاف درجه حرارت خشک و تر کاهش یابد و این موضوع بسیار اهمیت دارد. لازم به ذکر است که اگر راندمان سیستم خنک کننده مشخص و مبین باشد، می توان دمای خروجی سرد شده از پد سلولزی را توسط رابطه ایی که در زیر اشاره می کنیم، تخمین زد: Tcool = Tout - (% EF) (Tout - Twb) 

هر کدام از موارد فرمول به صورت زیر است:

 • Tcool: دمای خروجی از پد سلولزی است
 • Tout: دمای خشک هوای بیرون می باشد
 • Twb: دمای تر بیرون است
 • EF: راندمان سیستم به صورت درصد
 نکته بسیار مهم این است که مناسب ترین زمان برای اندازه گیری درجه حرارت، تر موقع ظهر می باشد، به این دلیل که در این زمان میزان تابش خورشید و دمای هوا به ماکسیمم مقدار خود می رسد که در نهایت، اختلاف درجه حرارت خشک و تر به بیشترین مقدار خود خواهد رسید. در واقع در این زمان، سیستم بیشترین پتانسیل خنک کنندگی را خواهد داشت. لازم به ذکر است کارایی پد سلولزی گلخانه ها در شرایط مختلف آب و هوایی متفاوت می باشد و نمی توان شرایط آب و هوایی را برای کارایی این سیستم در نظر نگرفت! 

اجزای سیستم پد و فن یا سرمایش گلخانه کدام است؟

 سیستم پد و فن از اجزای بسیار مختلفی تشکیل شده است که وجود هر کدام از این اجزا برای به کار افتادن سیستم به صورت مناسب لازم است! از اجزای سیستم پد و فن یا سرمایش گلخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت: 
 • پد ها یا صفحات سلولزی
 • پمپ آب
 • مخزن نگه دارنده و ذخیره آب
 • لوله های حامل آب
 می توان اذعان داشت، لوله هایی که آب را به بالای پد سلولزی می ریزند و متشکل از لوله های افقی و عمودی می باشند، جنس آن ها از ورق گالوانیزه یا ورق پی وی سی است 
 • مخزن تخلیه آب
این مخزن شامل ناودان ها و مخزنی است برای جمع شدن آب خروجی از زیر پد های سلولزی
 • قاب پد که پد سلولزی در آن استقرار دارد
باید بیان شود که این قاب از جنس گالوانیزه و یا آلومینیوم است. معمولاً قاب پد 13 سانتی متر بزرگ تر از طول پد است. پد سلولزی به صورت ریلی روی قاب قرار می گیرد. 

شیوه عملکرد سیستم پد سلولزی و فن چگونه می باشد؟

 همان گونه که در ابتدای این مقاله اشاره داشتیم، پد های سلولزی از جنس کاغذ کرافت می باشند. این پد ها دارای خاصیت جذب بالایی است که موجب خواهند شد آب به خوبی جذب پد ها شده و خیلی سریع و راحت داخل کاغذ پد جریان پیدا کند. پدها در ارتفاع های 1، 1.5، 1.80 و 2 متر و با ضخامت های 10 و 15 سانتی متر و در عرض 60 سانتی متر تولید می شوند. شایان به ذکر می باشد که پد سلولزی همراه با فن های تخلیه یک سیستم سرمایشی بسیار مناسب و قدرتمند را تشکیل داده و تاثیر گذارترین روش برای خنک کردن فضا ها در مناطق گرم و نیمه خشک می باشد. در سیستم پد و فن، آب با مکش پمپ به صورت پیوسته روی پد ها ریخته شده و موجب مرطوب شدن پد های سلولزی می شود. طی این فرآیند هوای گرم و خشک از پدهای سلولزی عبور می کند و به بیرون از سالن هدایت می شود. این کار باعث خنک شدن هوای محیط سالن خواهد شد! می توان اشاره داشت که هر چقدر منطقه گرم و خشک تر باشد سیستم پد و فن بهتر عمل کرده و عملکرد آن نیز موثرتر خواهد بود. از طرفی وقتی عناصر این سیستم درست انتخاب شود، نتیجه آن موثرتر می شود، پس در انتخاب و خرید سیستم پد فن باید دقت بسیاری داشته باشید. 
پد سلولزی چیست؟
 

انواع پد سلولزی:

 باید بیان شود که مهم ترين عامل برای انتخاب پد سلولزی، باید بر اساس راندمان تبخير كه بيانگر ميزان خنكی هوا و افت فشار است، صورت گیرد. پدهای سلولزی انواع و اقسام بسیار مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره کرده و سپس شرح می دهیم: 
 • پد سلولزی 5090 :

 مدل 5090 با هدف سرمايش تبخيری مورد استفاده قرار می گيرد، معمولا این مدل برای كولرهای آبی در كاربرد های تجاری و خانگی مناسب است. شما می توانید با داشتن پد سلولزی 5090 دیگر از پوشال ها استفاده نکنید. 
 • پد سلولزی مدل 7060 :

 مدل 7060 با هدف سرمايش تبخيری مورد استفاده قرار گيرد، به طور خاص این مدل در سرمايش مرغداری ها، گلخانه ها و انبارها كه احتياج به سرعت هوای بالاتری نسبت به کولر آبی دارند، مورد استفاده قرار مي گيرد. 
 • پد سلولزی 7090 :

 مدل 7090 نيز مانند مدل 7060 بطور خاص برای سرمايش گلخانه ها ، انبارها و مرغداری استفاده می شود. از این مدل گاهی برای تقسیم آب در کولرهای آبی استفاده می شود به این نحو که برش باریکی از آن به ابتدای مدل 5090 متصل می گردد. 

نحوه نصب پد های سلولزی در گلخانه ها به چه صورت است؟

برای این که بتوان این پد ها را به شیوه صحیح در گلخانه نصب نمود لازم است که اول از همه تعدادی قاب آلومینیمی در ابعاد بزرگ تدارک دیده شود تا پس از آن بتوان پد های سلولزی گلخانه را بر روی آن ها نصب نمود. جهت راه اندازی و کاربرد این پد ها هم می بایست جریان مشخص و کنترل شده ای از آب را به سمت این پد ها هدایت کرده و سپس با بهره گیری از تعدادی فن، جریان هوا را در محیط داخلی گلخانه به حرکت در آورد تا از این طریق، دمای هوا در داخل گلخانه پایین آمده و سطح رطوبت هوای محیط داخلی نیز افزایش یابد. این گونه فضا برای رشد گل ها و گیاهان به مطلوب ترین شکل ممکن در آمده و می توان با آسودگی کامل به پرورش انواع گیاهان در این گلخانه ها پرداخت.یک گزینه کاربردی دیگر جهت خنک سازی و تامین رطوبت محیط گلخانه ها، به کار بردن کولر های آبی صنعتی می باشد که به جای استفاده از پوشال به پد های سلولزی مجهز شده اند. این کولر های سلولزی همچنین از قیمت بسیار مقرون به صرفه ای برخوردار بوده و با خرید آن ها می توان بهترین شرایط را برای هوای موجود در درون گلخانه رقم زد. 

موارد کاربرد پد سلولزی چیست؟!

اهمیت استفاده از پدهای سلولزی در صنایع مختلف و خاص به همگان اثبات شده است. در واقع باید اشاره شود، صنایعی که به هر نحو از سیستم سرمایش تبخیری برای تولید و ساخت محصولات خود استفاده می کنند، می توانند از سیستم فن و پد برای کاهش دما هوای محیط در فصل گرما استفاده نمایند که البته استفاده از این سیستم ها می تواند عملکرد مکان مورد نظر را بهبود ببخشد.در واقع می توان اذعان داشت که تولید کنندگان دستگاه های ایجاد سرمایش و یا شرکت هایی که با استفاده از سیستم پد و فن سرمایش لازم را ایجاد می کنند،  پد سلولزی را به عنوان جایگزینی مناسب برای پوشال معرفی کرده و از آن بهره می برند. از جمله صنایع مختلفی که از پدهای سلولزی بهره می برند، به صورت زیر می باشند:‌•    صنایع دام و طیور  ( مرغداری ها )•    صنعت کشاورزی و به طور ویژه گلخانه های صنعتی•    صنایع نساجی•    صنعت لوازم خانگی ( تولید کنندگان کولر آبی سلولزی و کولر آبی پلیمیری سلولزی )•    صنعت تولید برق به منظور استفاده برای پیش سرمایش توربین نیروگاههای تولید برق•    صنایع تاسیسات و هواسازها•    به ارزش استفاده از سیستم خنک کننده تبخیری پی برده اند و از این سیستم استفاده می کنند.نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که عبور هوا از لایه های مرطوب و محکم پد سلولزی بواسطه هر دستگاهی که باشد و یا حتی عبور هوا از پد سولزی با سرعت مناسب بدون هیچ دستگاهی، در فصل گرما باعث ایجاد سرمایش تبخیری خواهد شد. 

مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال چه می باشد؟

 اگر بخواهیم به بیان دیگر پد سلولزی را مورد بررسی قرار دهیم، می توان بیان کرد که پد ﺳﻠﻮﻟﺰی ﯾﮑﯽ از واﺳﻄﻪ ﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﯾﺶ ﺗﺒﺨﯿﺮی اﺳﺖ ﮐﻪ از ﻻﯾﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻌﺪد ورق های ﻧﺎزك و ﻣﻮج دار ﮐﺎﻏﺬ ﮐﺮاﻓﺖ ﺑﺎ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺟﺬب آب بسیار ﺑﺎﻻ تشکیل و مقاوم سازی شده است، این پدها توسط ﺗﺮﮐﯿﺒﺎت ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ رزﯾﻦ پوشانده شده اند. ممکن است با خود این سوال را داشته باشید که چرا از ترکیبات رزین در ساخت پد سلولزی استفاده می شود؟ برای پاسخ به این سوال می توان اذعان داشت که ازترکیبات رزین ، ﺟﻬﺖ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﻓﺎﺳﺪ ﺷﺪن و ﺗﺠﺰﯾﻪ ﺷﺪن در ﻣﻮاﺟﻬﻪ ﺑﺎ آب استفاده می شود. پد ﺳﻠﻮﻟﺰی ﺑه ﻮاﺳﻄﻪ ﺷﮑﻞ ﻫﻨﺪﺳﯽ و ﺑﺎﻓﺖ ﻣﻨﻈﻢ ﮐﻪ ﺣﺎﺻﻞ اﺳﺘﻘﺮار زواﯾﺎ و ﻃﻮل ﻣﻮج ﻫﺎی ﻣﺘﻔﺎوت ﻻﯾﻪ ﻫﺎی ﮐﺎﻏﺬ ﺑﺮ روی ﻫﻢ اﺳـﺖ، ﺑﺎﻋﺚ ﺷـﺪه آب در ﺳﺮﺗﺎﺳﺮ آن ﺑﻄﻮر ﯾﮑﻨﻮاﺧﺖ ﭘﺨﺶ ﺷﻮد و ﺳﻄﺢ ﺗﻤﺎس ﺑﺎﻻﯾﯽ را ﺑﺎ ﺟﺮﯾﺎن ﻋﺒﻮری ﻫﻮا اﯾﺠﺎد ﻧﻤﺎﯾﺪ. این آب جمع شده ممکن است باعث فاسد شدن و خرابی پد های سلولزی شود که با استفاده از ترکیبات رزین از این اتفاق جلوگیری به عمل می آید! ﺣﺮﮐﺖ ﻫﻮا در ﻻﯾﻪ ﻫﺎی ﺧﯿﺲ ﭘﺪ و ﻋﺪم ﺣﻤﻞ، ﻣﻮﺟﺐ ﺗﺒﺨﯿﺮ ﺣﺪاﮐﺜﺮی آب ﺷﺪه و هوای بسیار  خنکی ایجاد می کند.نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که پدهای سلولزی جایگزینی مناسب برای پوشال های کولر می باشند. اگر شما در مناطق گرم و خشک مانند استان البرز و تهران زندگی می کنید و هم چنین از کولر های آبی بهره می برید، برای خنک شدن محیط مورد نظر خود بهتر است به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده کنید. از جمله مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال ها، به صورت زیر می باشند: 
 • خاصیت مویینگی پدهای سلولزی نسبت به پوشال بسیار بیشتر است، بنابراین جذب آب بیشتر می باشد.
 • ایجاد خنک کاری بیشتر و مصرف برق کمتر را حاصل می شود
 • طول عمر بیشتر پد ها نسبت به پوشال به دلیل شکل هندسی آن ها
 • پد های سلولزی راندمان بسیار بالاتری نسبت به پوشال ها دارند و سرمای بیشتری را تولید خواهند کرد. لازم به ذکر است که راندمان پد های سلولزی حدود 10 تا 12 درصد بیشتر از پوشال های معمولی می باشد
 • استفاده از پدهای سلولزی باعث صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها می گردد، این دسته از پدها به گونه ای طراحی شده اند،که میزان پاشیدن آب به اطراف به حداقل میزان ممکن برسد، که این امر باعث بهینه سازی در مصرف آب می گردد.
 • ایستایی و عدم اﻓﺖ ارﺗﻔـﺎع ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ساختار منظم و محکم تر
 • ﻧﺼﺐ، ﺷﺴﺘﺸﻮ و نگه داری آﺳـﺎن ﺑﻪ دﻟﯿـﻞ ﺧﺎﺻﯿﺖ اﯾﺴﺘـﺎﯾﯽ بسیار ﺑﺎﻻ
 • ﻋﺪم اﻧﺘﻘﺎل ﺑﺎﮐﺘﺮي ﻫﺎي ﻣﻀﺮ ﺗﻨﻔﺴﯽ از ﺑﻪ ﻓﻀﺎي سرمای
 • ﻣﺼﺮف ﺑﺮق ﮐﻤﺘﺮ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ اﻓﺖ ﻓﺸﺎر ﭘﺎﯾﯿﻦ در ﺣﺎﻟﺖ ﻣﺮﻃﻮب
 • ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺗﺮ ﺷﻮﻧﺪﮔﯽ و ﺟﺬب آب ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻪ دﻟﯿـﻞ ﻣـﻮاد اوﻟﯿـﻪ ﺑﻬﺘر در ساخت
 • ﺳﺮﻋﺖ رﺳﻮب ﮔﺬاري ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺗﺮ ﺑه دﻟﯿﻞ ﺣﺮﮐﺖ داﺋﻤﯽ آب
 • اﺳﺘﻌﺪاد ﮐﻤﺘﺮ ﺑﺮاي رﺷﺪ ﻗﺎرچ و آﻟﻮدﮔﯽ ﻫﺎ
 • ﮐﺎﻫﺶ ورود ﮔﺮد و ﻏﺒﺎر ﺑﺪﻟﯿﻞ ﻻﯾﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻌﺪد
 • ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اراﺋﻪ در اﺑﻌﺎد و ﺿﺨﺎﻣﺖ ﻫﺎي ﻣﺘﻔﺎوت
 • عمر مفید 3 تا 5 برابر بیشتر از پوشال
 • %30 ﺧﻨﮏ ﺗﺮ در ﻃـﻮل ﻓﺼﻞ
 نتیجه گیری کلی درباره مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال: در مورد پد سلولزی کولر آبی می توان گفت بازدهی پد سلولزی خیلی بیشتر از پوشال می باشد. ضمناً پد سلولزی نسبت به پوشال رسوب کمتری گرفته و عمر آن بیشتر از پوشال می باشد. از آنجاییکه افت فشار کمتری در پد سلولزی اتفاق می افتد مصرف برق نیز کاهش می یابد. یک متر مکعب پد سلولزی 100 لیتر آب را در خود ذخیره کرده و همین امر باعث خنک شدن بیشتر هوا می شود. به همین دلایل تعویض پوشال با پد سلولزی توصیه می گردد. 
پد سلولزی چیست؟
 

محاسبه پد سلولزی مورد نیاز:

 برای محاسبه مقدار پد سلولزی گلخانه یا پد سلولزی مرغداری ابتدا میزان مورد نیاز تهویه هوای داخل سالن باید محاسبه شود. میزان مورد نیاز تهویه هوا در سالن گلخانه به مواردی که در زیر اشاره می نماییم، بستگی خواهد داشت: 
 • منطقه ی آب و هوایی
 • شدت تابش و گرمای خورشید
 • متراژ گلخانه
 به طور کلی می توان بیان کرد که هر متر مربع پد سلولزی ضخامت 10 سانتی متر می تواند 4600 متر مکعب در ساعت تهویه هوا انجام دهد. محاسبه پد سلولزی مرغداری به تعداد جوجه ها و هم چنین وزن نهایی آنها و متراژ سالن بستگی دارد. برای محاسبه حجم مخزن مورد نیاز پد سلولزی می توان گفت که برای هر متر مربع پد گلخانه یا پد مرغداری 30 لیتر مخزن آب تهیه شود. 

محل قرارگیری پد سلولزی و فن چگونه است؟

 یکی از مهم ترین قسمت ها در نصب سیستم پد و فن، محل قرار گیری پد سلولزی می باشد که در زیر به بررسی آن پرداخته ایم: 
 • پد سلولزی گلخانه باید در جهت باد غالب نصب شوند، یعنی روی دیواری از گلخانه که جهت باد غالب به طرف آن باشد تا کمکی باشد به جریان طبیعی هوا از داخل پد ها
 • نکته مهم درباره قرار گیری پد سلولزی این است که معمولا طول پد سلولزی را 60 سانتی متر کمتر از طول گلخانه در نظر می گیرند.
 • فاصله بین پد سلولزی و فن باید بین 30 تا 50 متر باشد تا حداکثر کارایی را داشته باشد.
 • فن ها در دیوار مقابل پد سلولزی یعنی دیوار پشت به باد قرار خواهند گرفت.
 باید بیان شود که در شرایطی اتفاق می افتد، که دو یا چند گلخانه در مجاورت هم قرار داشته باشند که در این وضعیت قرارگیری پد و فن ها تحت تأثیر جهت باد قرار نمی گیرد و بهتر است به صورت شکل زیر در نظر گرفته شود: 
 • فن هایی که در جهت باد قرار می گیرند، ظرفیتشان باید 10 درصد افزایش یابد و فاصله گلخانه ها از هم حدود 15 متر باشد.
 • در شرایطی هم که دو گلخانه ی مجاور فاصله ی کمتر از 4.6 متر داشته باشند، باید فن ها مطابق شماتیک زیر به طور متناوب قرار بگیرند که گرمای گلخانه های مجاور به درون یکدیگر نفوذ نداشته باشد.
 

مراقبت و نگه داری از پد سلولزی:

 سیستم های پد سلولزی به دلیل این که به طور مداوم با آب در تماس هستند و با توجه به سختی آب در مناطق مختلف با هم فرق دارند، این امکان وجود دارد که املاح آب بر روی پد های سلولزی رسوب نماید. برای رفع این مشکل از یک توری مشبک استوانه ای به عنوان فیلتر آب در داخل مخزن آب استفاده کنید و یا این که پد سلولزی را را در پایان کار، با برس پلاستیکی شستشو دهید. از مواد شوینده و محلول های فسفاته یا کلرین ها استفاده نکنید.، چون باعث خوردگی پد ها می شوند. نحوه شستشو پدهای سلولزی به صورت زیر است: 
 • در شستشو با برس، ابتدا پد سلولزی گلخانه را به مدت 24 ساعت خشک کنید.
 • سپس برس را به آرامی و در جهت شیارها بکشید.
 • پس از قرار دادن پد سلولزی در جای خود، فن ها را خاموش و سیستم آبرسانی را روشن کنید تا همه غبار ها شسته شده و به مخزن بریزد.
 • سپس آب مخزن را تخلیه کنید.
 • ضمناً لوله ها و قاب پد سلولزی را به طور مرتب چک کنید تا مواد معلق موجود در آب، باعث انسداد روزنه های خروجی نشوند.
 

انواع راه های افزایش راندمان پد سلولزی گلخانه و فن:

 راه های بسیار مختلفی برای افزایش راندمان پد سلولزی گلخانه و فن وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می نماییم: 
 • پد های سلولزی به خوبی خیس شوند.
 • آب خنک وارد سیستم شود.
 • گلخانه باید کاملاً ایزوله باشد.
 • لوله های انتقال آب صحیح و سالم باشد.
 

پد های سلولزی گلخانه از چه موادی ساخته می‌ شوند؟

جنس پد های سلولزی گلخانه از کاغذ کرافت می‌ باشد که خود این کاغذ نیز از کنف و چوب درختان کاج و بامبو تهیه شده است. این کاغذ از مقاومت مناسبی برخوردار بوده و همچنین خاصیت نفوذ پذیری بالایی برای آب هم دارد که تمامی این ویژگی ها باعث شده که از این کاغذ در تولید پد های سلولزی گلخانه ای استفاده شود. در واقع این نفوذ پذیری بالا در کاغذ های کرافت به دلیل ساختار پد های سلولزی موجود در آن بوده که چیدمان این کاغذ ها به شیوه ای کاملا منظم و پیچیده انجام شده است و مانع از ورود هر گونه ذرات گرد و غبار، ذرات معلق و سایر مواد خواهد شد.

به طور کلی می توان اذعان داشت که کاغذ سلولزی استفاده شده جهت ساخت پد های سلولزی کیفیت بسیار مطلوب و قابل قبولی داشته و از آن جایی که خاصیت ایستایی بالا و چیدمان ساختاری ویژه ای دارد، از طول عمر مناسب و طولانی برخوردار است. همچنین شما مشکلی در تعیین محل مناسب جهت نصب این پد های سلولزی در گلخانه نخواهید داشت. به این دلیل که پد های سلولزی گلخانه ای را می‌ توان به آسانی و بدون هیچ مشکلی در هر قسمتی از گلخانه که تمایل داشته باشید نصب نمایید و در صورت نیاز هم می توانید آن ها را در ابعاد دلخواه و مورد نیاز خود سفارش داده و اقدام به خرید آن ها کنید.

راهکار هایی برای جلوگیری از تجمع املاح بر روی پد سلولزی:

یکی از معضلات پد سلولزی، تجمع کردن املاح و رسوب آن ها بر روی پد می باشد. برای ان که بر روی پد سلولزی املاح جمع نشود و کارایی و خاصیت این پد حفظ گردد، لازم است که اموری برای این کار در نظر گرفته شود. از جمله روش ها و راهکار ها برای جلوگیری از تجمع املاح بر روی پد سلولزی را در ادامه توضیح خواهیم داد. شایان به ذکر می باشد که علاوه بر تهیه پد های سلولزی از جای مطمئن و معتبر و داشتن برچسب گارانتی، توجه به یک سری نکات راجع به پد سلولزی گلخانه ضروری است از جمله مواردی که در زیر به آن ها اشاره می نماییم:

 
 • استفاده از آب هایی که املاح کمتر و دمای کمتری دارد.
 • استفاده از مخازن آب زیر زمینی و عدم استفاده از کانال ها و آب های سطحی که حاوی مقادیر زیادی جلبک و مواد معلق و دمای بالایی است.
 • شستشوی پد های سلولزی گلخانه را به موقع انجام دهید. تعویق در انجام این کار کارایی و راندمان پد را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که عمر مفید پد سلولزی حدوداً 5 سال است.
 • آب مخزن به صورت هفتگی یا هر دو هفته یک بار باید تعویض گردد.
 • به عنوان مثال در یک روز گرم و خشک، آب با دبی 0.4 لیتر بر دقیقه می تواند از روی سطح پد سلولزی تبخیر شود که منجر به تشکیل رسوب بر روی پد سلولزی می شود.
 
پد سلولزی چیست؟
 راهکاری که برای این امر در نظر گرفته شده این می باشد که معمولا پیشنهاد می شود که: 
 • تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید و علاوه بر اینکه نمک ها رو شستشو می دهد، از طریق دریچه ای که روی لوله خروجی پمپ تعبیه شده خارج شود. این دریچه با افزایش سرعت حرکت آب باعث شستشوی هرچه بهتر نمک ها می شود. اما دقت داشته باشید که فشار زیاد آب باعث آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه می شود.
 • با ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی از رسوب ها جلوگیری می شود، هم چنین شستشو با محلول سرکه و آب نیز توصیه می شود.
 • پد سلولوزی بعد از مدتی ممکن است بوی نامطبوعی بدهد که نشان دهنده تجمع رسوبات بوده و نیاز به شستشو دارد.
 • علف های هرز اطراف پد سلولوزی را از بین ببرید تا باعث گرفتگی سیستم نشوند.
 • شستن زیاد پد سلولزی گلخانه ای باعث نرم شدن و از بین بردن آن ها می شود. شستشوی پد ها را به طور منظم و طبق برنامه زمانی مشخصی انجام دهید
 

راهکارها و روش ها برای افزایش طول عمر پد سلولزی گلخانه ای چه می باشد؟

 افزایش طول عمر پد سلولزی، یکی از معضلات مهم کسانی است که از این سیستم استفاده می کنند. همه آن افراد به دنبال راهکاری برای افزایش طول عمر پد سلولزی هستندو از جمله راهکارهایی که می توانیم به آن ها اشاره داشته باشیم، به صورت زیر است: 
 • اضافه کردن مواد ضد جلبک مانند محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم به آب مخزن جهت جلوگیری از رشد آن ها
 • کنترل ph آب مخزن چرا که ph بالای 6 موجب نرم شدن پد های سلولزی خواهد شد.
 • قطع کردن سیستم آب و خشک کردن روزانه پد ها به مدت حداقل 4 ساعت
 • جلوگیری از ورود هر گونه کود شیمیایی به آب سیستم
 • پد سلولزی را دور از تابش نور خورشید نگه دارید. در صورت اجبار، سایبان روی پد سلولزی تعبیه کنید.
 • نیم ساعت بعد از خاموش شدن سیستم خنک کننده تبخیری، فن ها را روشن کنید تا همه رطوبت موجود روی پد سلولزی را تخلیه کند، در نتیجه از رشد جلبک ها جلوگیری می شود.
 • برای شستشوی پد سلولزی فشار آب بایستی ملایم باشد، فشار بالای آب باعث آسیب به بافت پد ها می شود.
 • برای تامین آب پد سلولزی در صورت امکان سعی کنید از آب شهری یا آب چاه با عمق زیاد که خنک هست استفاده کنید. آب های سطحی یا چاه های کم عمق به علت داشتن املاح معدنی و یا جلبک ها مناسب این کار نمی باشند و استفاده از این آب ها منجر به تجمع رسوبات در پد سلولوزی می شود. اگر مجبور به استفاده از آب با املاح زیاد شدید هر هفته آب مخزن را تخلیه کنید.
 

نکات در هنگام خرید پد سلولزی گلخانه ای

به منظور استفاده از بهترین پدهای گلخانه ای و ایده های نصب فن برای ارتقاء سیستم خنک کننده گلخانه ای که قصد دارید یا قصد ساخت آن را دارید ، لازم است پد سلولزی را برای نصب گلخانه با جزئیات کوچک خریداری کنید و این کار را بزرگ انجام دهید. به خاطر داشته باشید که گلخانه ایده آل باید دارای سیستم خنک کننده سطح بالا برای گلخانه باشد. به همین دلیل توجه به نکات مربوط به نصب پد و فن گلخانه ای بسیار مهم است."آیا استفاده از سیستم پد سلولزی ضروری است: اولین نکته در نصب پد سلولزی با هدف ایجاد سیستم خنک کننده گلخانه این است که آیا خود گلخانه مشمول این روش است؟ نکته مهم آب و هوای مناطقی است که گلخانه در آن قرار دارد نصب شده است. گلخانه ها در مناطق گرم و خشک نیاز به سرمایش جدی دارند. گلخانه ها در محیط سرد یا کوهستانی معمولاً نیاز به سرمایش زیادی دارند. در مقابل ، سیستم خنک کننده تبخیری با پد و فن نصب شده به هیچ وجه برای مناطقی با رطوبت بالا مناسب نیست. همیشه به خاطر داشته باشید که یک سیستم خنک کننده گلخانه ای با پالت های سلولزی مشخص بهترین کارایی را دارد. می تواند تا 15 درجه سانتیگراد به کاهش دما برسد. برای دستیابی به کاهش بیشتر دما ، لازم است نوع سیستم خنک کننده گلخانه را تغییر دهید."پد و فن گلخانه باید در فضای گلخانه قرار گیرد: هر سیستم فن پد سلولزی و پد سلولزی با هم می توانند مقدار مشخصی از فضا را حداکثر خنک کنند. برای این منظور ، حداکثر فاصله نصب مجاز در سیستم خنک کننده گلخانه ای با استفاده از پد سلولزی 45 متر است. انجام این کار در گلخانه های بزرگ تنها منجر به خنک شدن ناقص و آسیب نهایی می شود. لذا اگر بخواهید با توجه به قیمت پد سلولزی گلخانه در نصب مشخصی از آن صرفه جویی کنید، بهتر است مراقب تبعات این تصمیم باشید.ایجاد سیستم خنک کننده گلخانه ای با نصب پد سلولزی در کنار فن های گلخانه یکی از بهترین ایده ها برای خنک سازی فضاهای بزرگ و باز گلخانه است. آنها می توانند راندمان و استانداردسازی بالایی را در فضا با راندمان بالا با سرعت خوب با کمترین هزینه و اتوماتیک ایجاد کنند.اگرچه قیمت پد سلولزی گلخانه ای بسیار بیشتر از پوشال است. اما در نهایت این قیمت پد سلولزی بالاتر نیز منجر به کارایی بهتر می شود. با این حال ، ما در لیست قیمت پد گلخانه شاهد تنوع خوبی هستیم. این محصول را می توان به راحتی در اندازه های مختلف برش داد. ساختار سیستم خنک کننده گلخانه با استفاده از گلخانه پد سلولزی بسیار توسعه یافته است. کافی است پد سلولزی را به راحتی برش دهید تا برای نصب در سیستم خنک کننده گلخانه ما مناسب باشد. با تمام این جزئیات ، می توان گفت که برای دستیابی به بازدهی بالا با خنک کننده یکنواخت و ملایم و البته ماندگار ، استفاده از پد گلخانه ای گزینه ای مناسب برای نصب در سیستم خنک کننده گلخانه شما است. 

بررسی میزان کارایی پد های سلولزی

با افزایش سرعت هوای ورودی، ضریب انتقال جرم نشان دهنده تأثیر ضخامت بر کارایی پد ها است. مشاهده می ‌شود که برای هر ضخامت در هر دو نوع پد با افزایش سرعت هوای ورودی از 6/1 به 4 متر بر ثانیه بازده کاهش می ‌یابد. دلیل آن این است که با افزایش سرعت، زمان انتقال گرما و رطوبت بین آب و هوا کوتاه شده و در همین حال افت فشار بیشتری رخ می ‌دهد. لازم به ذکر است که سرعت کم ممکن است برای دستیابی به جریان هوای مورد نیاز بهناحیه جلویی بزرگی از پد نیاز داشته باشد؛ بنابراین، سرعت هوای ورودی معقول باید با در نظر گرفتن ضخامت پد انتخاب شود.علاوه بر این، همانطور که مشاهده می‌ شود با افزایش ضخامت، بازده افزایش می ‌یابد و زمانی که ضخامت پد به مقدار معینی می ‌رسد، ممکن است به 100% نزدیک شود. این بدان معنی است که ضخامت پد بهینه با توجه به بازده مورد نیاز وجود دارد. سخن آخر: استفاه از پدهای سلولزی می تواند به تهویه هوا در مراغداری ها، گلخانه ها و ... کمک نماید و هم چنین این پدها یک جایگزین بسیار مناسب برای پوشال های کولر آبی می باشند. مزایای پدهای سلولزی بسیار زیاد است و همین امر باعث شده که استفاده ازآن روز به روز افزایش یابد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پدهای سلولزی به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان این مجموعه مشورت نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر