خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پد های سلولزی گلخانه، از چه موادی ساخته می‌ شوند؟

فهرست مطالب

استفاده از سیستم پد های سلولزی گلخانه به مدت چند سال است که به تازگی رواج پیدا کرده است و در واقع از جمله تجهیزات مناسب جهت تهویه هوای موجود در محیط‌ های گلخانه ای می باشند. این سیستم از همان ابتدای عرضه به بازار مورد استقبال تعداد زیادی از خریداران قرار گرفت و توسط عده کثیری مورد استفاده قرار گرفت. این پد ها به بیانی ساده تر یک سیستم خنک کننده و رطوبت ساز برای گلخانه می باشند که به کمک آن ها می توانید طراوت و رشد مناسب گیاهان گلخانه ای خود را تجربه کنید.

تفاوت پد سلولزی با پوشال کولر ابی

أساس خنک سازی در سیستم پد های سلولزی گلخانه بر مبنای تبخیر آب می باشد که از این لحاظ درست همانند کولر های آبی عمل می کنند. تنها تفاوت فرایند خنک سازی در این دو سیستم این است که در کولر آبی جهت تبخیر آب و کاهش دادن دمای هوا از پوشال استفاده می‌ شود. لازم به ذکر است که کیفیت و کارایی پد های سلولزی گلخانه ای در مقایسه با پوشال کولرهای آبی بسیار با کیفیت تر می باشد و در واقع عملکرد این پدها به میزان 12 درصد از پوشال های کولر های آبی بیش تر می باشد که دلیل استفاده از آن ها در گلخانه ها نیز همین عامل می باشد.

با عرضه پد های سلولزی، این سیستم مدرن جای پوشال ها را گرفت و به این ترتیب بازده سیستم های تبخیری به میزان قابل توجهی افزایش یافت. علاوه بر این ها، تمامی عیب ها و ایراداتی که به واسطه به کار بردن پوشال به وجود می آمد نیز از بین رفته و همین عامل نیز جایگاه پد های سلولزی را در ساخت تجهیزات سرمایشی و خنک سازی محیط های مختلف مثل گلخانه ها بسیار برجسته کرده است.

نحوه نصب پد های سلولزی در گلخانه ها به چه صورت است؟

برای این که بتوان این پد ها را به شیوه صحیح در گلخانه نصب نمود لازم است که اول از همه تعدادی قاب آلومینیمی در ابعاد بزرگ تدارک دیده شود تا پس از آن بتوان پد های سلولزی گلخانه را بر روی آن ها نصب نمود. جهت راه اندازی و کاربرد این پد ها هم می بایست جریان مشخص و کنترل شده ای از آب را به سمت این پد ها هدایت کرده و سپس با بهره گیری از تعدادی فن، جریان هوا را در محیط داخلی گلخانه به حرکت در آورد تا از این طریق، دمای هوا در داخل گلخانه پایین آمده و سطح رطوبت هوای محیط داخلی نیز افزایش یابد. این گونه فضا برای رشد گل ها و گیاهان به مطلوب ترین شکل ممکن در آمده و می توان با آسودگی کامل به پرورش انواع گیاهان در این گلخانه ها پرداخت.

یک گزینه کاربردی دیگر جهت خنک سازی و تامین رطوبت محیط گلخانه ها، به کار بردن کولر های آبی صنعتی می باشد که به جای استفاده از پوشال به پد های سلولزی مجهز شده اند. این کولر های سلولزی همچنین از قیمت بسیار مقرون به صرفه ای برخوردار بوده و با خرید آن ها می توان بهترین شرایط را برای هوای موجود در درون گلخانه رقم زد.

پد های سلولزی گلخانه، از چه موادی ساخته می‌ شوند؟

پد های سلولزی گلخانه از چه موادی ساخته می‌ شوند؟

جنس پد های سلولزی گلخانه از کاغذ کرافت می‌ باشد که خود این کاغذ نیز از کنف و چوب درختان کاج و بامبو تهیه شده است. این کاغذ از مقاومت مناسبی برخوردار بوده و همچنین خاصیت نفوذ پذیری بالایی برای آب هم دارد که تمامی این ویژگی ها باعث شده که از این کاغذ در تولید پد های سلولزی گلخانه ای استفاده شود. در واقع این نفوذ پذیری بالا در کاغذ های کرافت به دلیل ساختار پد های سلولزی موجود در آن بوده که چیدمان این کاغذ ها به شیوه ای کاملا منظم و پیچیده انجام شده است و مانع از ورود هر گونه ذرات گرد و غبار، ذرات معلق و سایر مواد خواهد شد.

به طور کلی می توان اذعان داشت که کاغذ سلولزی استفاده شده جهت ساخت پد های سلولزی کیفیت بسیار مطلوب و قابل قبولی داشته و از آن جایی که خاصیت ایستایی بالا و چیدمان ساختاری ویژه ای دارد، از طول عمر مناسب و طولانی برخوردار است. همچنین شما مشکلی در تعیین محل مناسب جهت نصب این پد های سلولزی در گلخانه نخواهید داشت. به این دلیل که پد های سلولزی گلخانه ای را می‌ توان به آسانی و بدون هیچ مشکلی در هر قسمتی از گلخانه که تمایل داشته باشید نصب نمایید و در صورت نیاز هم می توانید آن ها را در ابعاد دلخواه و مورد نیاز خود سفارش داده و اقدام به خرید آن ها کنید.

نکاتی جهت مراقبت و نگهداری از پد های سلولزی گلخانه ای

پد های سلولزی هم همانند سایر تجهیزات گلخانه ای ممکن است پس از گذشت مدت زمانی دچار استهلاک شده و از عمر آن ها کاسته شود. برای این که بتوانید از پد های سلولزی به مدت طولانی تری در گلخانه استفاده کنید لازم است تا یک سری نکات مهم را در مورد مراقبت و نگه داری از ان ها رعایت کنید تا عمر مفید این پد ها بیش تر شود و بتوانید به مدت طولانی تری از آن ها به عنوان سیستم سرمایشی و خنک سازی گلخانه خود استفاده کنید. در ادامه این نکات مهم و حیاتی در افزایش طول عمر پد های سلولزی گلخانه را برای شما آورده ایم تا با نحوه مراقبت از آن ها آشنا شوید:

• جهت پیشگیری از تجمع رسوبات بر روی پد های سلولزی لازم است تا در محل قبل از وارد شدن آب به داخل سیستم از فیلتر های مناسب استفاده کنید.

• برای جلوگیری از ایجاد رسوبات بر روی پد ها لازم است تا جای ممکن سیستم خنک کننده گلخانه را کم تر روشن و خاموش کنید تا رسوب بیش تری بر روی آن ها جمع نشود.

• برای حفظ طول عمر مناسب پد های سلولزی می توانید آن ها را هر چند وقت یک بار با آب شست و شو داده و تمیز کنید. سعی کنید تا در این روند شست و شو وقفه ای ایجاد نشود.

• سعی کنید تا جای ممکن از آب شور یا بازیافتی، آب کلردار و یا معدنی استفاده نکنید چون که منجر به رسوب گذاری بر روی پد های سلولزی شده و راندمان سیستم خنک سازی را به میزان زیادی کاهش خواهد داد.

• برای تامین آب سیستم خنک سازی خود از  مخزن های آب زیر زمینی استفاده کنید.

• به هیچ عنوان از کانال ها و آب های سطحی که مقدار زیادی جلبک و مواد معلق داشته و دمایشان نسبتا بالا است استفاده نکنید.

پد های سلولزی گلخانه، از چه موادی ساخته می‌ شوند؟

• لازم است که آب مخزن را هر هفته یا هر دو هفته یک بار تعویض نمایید.

• شست و شو با محلول سرکه و آب و یا ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی می تواند از ایجاد رسوب در آن جلوگیری کند.

• سعی کنید از شست و شوی بیش از حد پد های سلولزی اجتناب کنید و تنها بر اساس برنامه مشخص و در فواصل معین و دقیقی آن ها را شست و شو دهید، چرا که شستن زیاد آن ها منجر به نرم شدن و آسیب به بافت آن ها و در نتیجه از بین رفتنشان خواهد شد.

• توصیه می شود   تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید تا علاوه بر شستن نمک ها، از طریق دریچه ای که بر روی لوله خروجی پمپ قرار دارد خارج شود. این دریچه با افزایش دادن سرعت حرکت آب نمک ها را به خوبی شست و شو می دهد.

• لازم به ذکر است که فشار آب بالا منجر به آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه خواهد شد پس از وارد کردن آب با فشار زیاد به این پد ها جلوگیری نمایید.

• در صورتی که احساس کردید بوی ناخوشایندی در پد های سلولزی ایجاد شده است به این معنا است که رسوبات در آن تجمع یافته اند و لازم است تا شسته شوند.

• همواره گیاهان هرز موجود در اطراف پد های سلولزی را هرس کنید تا منجر به گرفتگی آن نشوند.

سخن پایانی

پد های سلولزی فرایند ایجاد سرما و رطوبت در محیط اطراف خود را با بازده بسیار بالایی انجام می دهند و از این نظر نیز بسیار توانمند هستند. گلخانه ها از جمله مکان هایی هستند که لازم است همواره میزان رطوبت بالایی در آن ها وجود داشته باشد و این میزان رطوبت نیز در حد ثابت و مشخصی باقی بماند تا روند رشد گیاهان دچار اختلال نشود. به همین دلیل است که پد های سلولزی یکی از گزینه های بسیار مناسب جهت ایجاد رطوبت و سرمای مطلوب در گلخانه ها به شمار می روند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر