خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پشم چین برقی

فهرست مطالب

همانطور که می دانید ، پشم گوسفند یکی از محصولات مفیدی است که مدتهاست توسط انسان مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین ویژگی ها و کاربردهای پشم گوسفند می توان در صنعت نساجی ، قالی بافی ، ریسندگی و ... استفاده کرد.

چرا باید پشم گوسفندان کوتاه شود ؟

از دلایل که باید پشم گوسفندان به وسیله ابزار مناسب  و در زمان مناسب کوتاه شود می توان به این موارد زیر اشاره کرد:

•    با فرارسیدن فصل گرما پشم زیاد سبب ایجاد ناراحتی و حتی بیماری برای دام ها می شود.•    پشم زیاد سبب ایجاد بیماری های پوستی برای گوسفندان می شود زیرا پوست گوسفندان در فصل گرما دچار خارش شده و این حیوانات سعی می کند خود را به چیزهایی نظیر نرده ، دیوار و حتی گیاهان بمالند تا این حس از بین برود و این حالت می تواند به پوست آنها آسیب برساند.•    چیدن پشم های گوسفند به دامداران این اجازه را می‌دهد که علاوه بر کسب درآمد از طریق فروش این محصول سلامت گله خود را نیز بعد از فصل زمستان ارزیابی کنند.

باید بدانید که اصولاً گوسفندان با وجود پوشش پشمی قادر به سازگاری با شرایط آب و هوای سرد و گرم هستند.بیشتر نژادهای گوسفند با پشم نازک ممکن است در اثر باران و سرما مداوم بیمار شوند.

رابطه جنس پشم گوسفند با شرایط آب و هوایی محل پرورش :

نوع پشم گوسفند طی سالیان متمادی تکامل یافته و با شرایط آب و هوایی مناطق تولید مثل سازگار شده است. به عنوان مثال ، در بیشتر گوسفندان ایرانی ، نژادها دارای پشم ضخیم و خشن هستند. این خاصیت باعث می شود که گوسفندها در مناطق گرم به خوبی عمل کنند زیرا الیاف پشم به یکدیگر متصل نیستند.

همچنین ، در گوسفندان با پشم ظریف ، مقاومت در برابر حرارت خوب مشاهده می شود. برخلاف گوسفندهایی که پشم ضخیم دارند ، در نژادهای پشم ظریف ، گرمای حاصل از تابش مستقیم آفتاب از بین می رود و پشم به عنوان یک عایق عمل می کند.علاوه بر گرما ، پشم می تواند از حیوان در برابر سرمای شدید نیز محافظت کند

اصول مهم در پشم چینی

•    هنگام پشم چینی گوسفند در وضعیت راحتی باشد.•    هر ناحیه از پوست که می خواهید پشم چینی کنید ابتدا با دست بکشید طوری که صاف شود. سپس پشم چینی کنید تا پوست دام زخمی نشود.•    به گونه ای پشم چینی را انجام دهید که یک بخش را تنها در یک مرتبه پشم چینی کنید.•    ارزش پشم نواحی مختلف بدن با هم متفاوت است. برای مثال پشم ناحیه پشت، گردن و پهلوها با ارزش تر از پشم نواحی شکم یا پاها است و نباید با هم قاطی شوند.•    بهتر است پشم چیده شده از نظر اندازه یکنواخت باشد تا برای فروش ارزش بیشتری داشته و آسانتر بسته شوند.

پشم چین برقی

چگونگی و روش چیدن پشم گوسفندان

معمولاً در بیشتر مناطق کشور ، یک روز خاص برای این کار در نظر گرفته می شود و چندین گله دور هم جمع می شوند و پشم و چیدن پشم گوسفند توسط افرادی انجام می شود که مهارت کافی در این زمینه دارند.قبل از شروع این کار باید تمام تجهیزات لازم تهیه شود تا حیوانات کمترین ناراحتی را نداشته باشند.برای پشم چینی از ۴ ابزار می توان استفاده کرد:

1.    دوکارد یا قیچی پشم چینی2.    ماشین های برقی پشم چینی کوچک3.    ماشین های برقی پشم چینی بزرگ4.    ماشین های موتوری بنزینی دوزمانه یا معمولی

دستگاه پشم چین برقی

دستگاه پشم چین برقی با عملکرد ساده می تواند با قدرت بالا پشم های درهم و بلند را به سادگی بچیند بدون اینکه گیر کند. این محصول مانند هر محصول دیگری از ویژگی های منحصر به فرد خود برخوردار است.تیغه ها یکی از لوازم جانبی مورد استفاده دستگاه های پشم چینی است. بعضی اوقات ممکن است تیغه ها به دلیل چوب یا خار یا به دلیل ضربات ناگهانی یا بسته شدن شل آسیب ببینند و مجبور شوید تیغه ها را تعویض کنید. در ابتدا ذکر این نکته لازم است که دستگاه پشم چین برقی برای افرادی مناسب است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود که بیش از 50 گوسفند دارند.

دستگاه پشم چین برقی نیز مانند هر دستگاه دیگری اطلاعات فنی مخصوص به خود را دارد. در این قسمت قصد داریم به بررسی اطلاعات فنی پشم چین برقی بپردازیم و ببینیم چه قطعاتی در این محصول پر کاربرد به کار رفته است که آن را از سایر دستگاه ها متمایز می کند:

اطلاعات فنی پشم چین

1.بدنه دستگاه: پشم چین بدنه ای دارد که مجهز به طراحی آسان بازشو می باشد. به بیان ساده تر بدنه دستگاه پشم چین برقی به راحتی باز و بسته می شود و می توان آسان از آن استفاده نمود.2.تعویض آسان: در این دستگاه تعویض فیلتر هوا که قطعه های تعبیه شده در این محصول به حساب می آید به راحتی صورت می گیرد.3.هواکش های خاص: هواکش هایی درون این دستگاه به نام هواکش های خاص تعبیه شده است که کار آن تهویه هوا به صورت کاملاً بهینه می باشد.4.موتور دستگاه: تکنولوژی موتور تست شده در این دستگاه موجب قدرت بسیار بالای آن و همچنین عملکرد بسیار خوب و با اطمینان آن شده است.5.طراحی: طراحی این دستگاه به صورت ارگونومیک بوده که برای کارکرد بدون خستگی شما عزیزان به وجود آمده است که با استفاده از آن می توان تا ساعت ها بدون خستگی به عملیات پشم زنی ادامه داد.6.سر آلومینیومی: سر آلومینیومی قالب گیری شده قرار داده شده در دستگاه برای رسانایی گرما بهینه شده است. تیغه دستگاه در این محصول به صورت ۲۰ دندانه تعبیه شده است که مخصوص پشم های کثیف و درهم می باشد.تیغه های پشم چینی یکی از قطعات یدکی پرکاربرد این دستگاه است. این تیغه ها پس از استفاده طولانی مدت به دلیل استفاده زیاد نیاز به تعویض دارند و گاهی ممکن است مجبور شوید به دلیل ضربه های ناگهانی تیغه ها را تعویض کنید که دلایل مختلفی دارد. (پشم های خشک به هم چسبیده، وجود چوب یا خار بین پشم و یا افتادن دستگاه روی سطح سنگی).

پشم چین برقی

دانستن نحوه استفاده از دستگاه پشم چین برقی بسیار مهم است؛ زیرا با دانستن آن ها می توانیم به صورت بهینه از دستگاه استفاده کرده و عمر مفید این محصول را به مقدار زیادی افزایش دهیم. در این قسمت قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که با رعایت آنها ‌می توانیم بهتر از این دستگاه نگهداری کرده و عملکرد آن را بالا ببریم:

نحوه استفاده از پشم چین برقی

1.قبل از اینکه کار با پشم چینی گوسفند برقی را شروع کنید حتماً آن را شسته و خشک کنید. شستشو باید به گونه ای باشد که خار یا اجسام بیرونی دیگری به تیغه پشم چین آسیب نزند.2.توجه داشته باشید که تیغه های این دستگاه باید به صورت مداوم روغن کاری شوند. با توجه به اصطحکاکی که به صورت مداوم بین تیغه های این محصول وجود دارد تیغه ها گرم شده و نیاز به روانکاری و روغن کاری مداوم دارند.برای عملکرد بهتر توسط این دستگاه بهتر است در هر دقیقه تیغه های آن روغن کاری شوند. همچنین برای اینکه سر دستگاه را نیز روغن کاری کنید می ‌توانید هر ۴۵ دقیقه یکبار به روغن کاری آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که سوراخ هایی در کنار این دستگاه برای روغن کاری داخلی تعبیه شده است که فقط چند قطره روغن در هر دفعه برای عملیات روغن کاری دستگه کافی است.3.پس از چیدن پشم گوسفندان توسط دستگاه بعد از گذشت مدتی موتور دستگاه گرم میشود. این امر می‌تواند عمر مفید این دستگاه را کاهش دهد. همچنین این عملکرد معایب دیگری هم دارد که برای مثال ‌می توان به بیشتر شدن استهلاک و سوختن موتور دستگاه اشاره کرد.برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می کنیم هر ۱۵ دقیقه یک بار دست کم پنج دقیقه پشم چین خود را خاموش کنید و اجازه دهید تا موتور دستگاه خنک شده و کمی استراحت کند. این کار خیلی وقت شما را نمی گیرد زیرا ‌می توانید در این دقایق پشم ها را جمع کرده یا گوسفندان بعدی را آماده کنید.4.دقت داشته باشید عملیات پشم چینی را حتماً از بالا به پایین و در جهت خم شدن پنجه ها انجام دهید.5.اگر از موتور برق استفاده می کنید توجه داشته باشید که موتور‌برقتان باید حداقل قدرتی معادل یک و نیم کیلو وات داشته باشد و همچنین به خروجی مناسبی هم برای مصارف الکترونیکی مجهز باشد.6. همچنین بعد از عملیات پشم چینی حدوداً ۶۰ گوسفند، تیغه های دستگاه را تیز کنید. بهتر است بدانید که تیغه های پشم چین گوسفند برقی به راحتی تمیز می شوند و این امکان را دارند که پس از هر گوسفند آنها را با دقت تمیز کرده یا تعویض کنید.7.اگر شانه شما شکسته شده بهتر از آن استفاده ای نداشته باشید چون ممکن است حیوان را زخمی کنید.تیغ و شانه اولیه  تنها در جهت  پشم های معمولی استفاده می شود، اگر پشم گوسفندان شما زبر می باشد  باید تیغ وشانه مخصوص پشم های زبر را تهیه و استفاده نمایید.توجه داشته باشید در حین استفاده تیغه ها را پس از پشم چینی هر ۵۰ گوسفند تیز نمایید.  تیغه های پشم چین گوسفند برقی را می توانید تیز نمایید. برای انجام این کار خودسرانه وارد عمل نشوید قبل از انجام آن حتماً مطالعه کاملی داشته سپس تصمیم به انجام آن بگیرید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر