خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پشم چین گوسفندی چیست؟

لوگو فارم صنعت

فهرست مطالب

چیدن پشم دام از دیر باز امری متداول بوده است که به طور معمول با آغاز فصل بهار در ماه اردیبهشت انجام می شود ، البته این عمل در مناطق کوهستانی به زمان دیگر موکول می شود و در تیر ماه این کار را انجام می دهند . پشم حیوان در برابر سرما یک نوع محافظ است ولی حیوانات لاغر و آبستن را پشم چینی نمی کنند . از پشم در صنایع مختلفی مانند پوشاک ، فرش بافی و صنایع دستی استفاده می شود .

روش پشم چینی

قبل از چیدن پشم حیوان را تمیز می کنند تا خار و خاشاکی درون پشم نباشد و در عوض پشم چیده شده کیفیت بهتری دارد و راحتتر چیده می شود . پشم چینی به دو روش  صنعتی و سنتی  انجام می شود ؛ که مدل صنعتی برای گله های بزرگ کاربرد دارد که از آن دو نوع وجود دارد . یک نوع پشم چین دستی مدل کربل آلمانی است که موتورش درون دستگاه نصب شده است ، مدل برقی آویزی که موتورش جداست و به وسیلۀ یک شیلنگ بلند موتور به قسمت کلیپر متصل می شود .

پشم چین گوسفندی کربل آلمان

این مدل از بهترین برندها در همۀ دنیا حساب می شود . این پشم چین دارای قدرت 400 وات است که قوی ترین نوع  به حساب می آید و بدون اینکه در پشم ها گیر کند پشم های درهم و بلند را به راحتی می چیند . عملکردش بسیار ساده است و ویژگی های منحصرفردی دارد ، برای مثال می تواند 8 کیلو گرم پشم بچیند. یکی ازقطعاتی که در این وسیله به کار می رود پیچ گوشتی مخصوص روغن دان است و طول سیم این دستگاه 3 متر است . یکی از مزیت هایی که پشم چین دارد قطعات یدکی مانند کابل ، زغال و تیغه و شانه برای این وسیله وجود دارد . این دستگاه بدون به حساب آوردن سیم ، حدودا یک کیلو گرم وزن دارد .

بهترین زمان برای شروع استفاده از پشم

پشم قبل از اینکه به یک کالای تجاری برای انسان تبدیل شود، نقش محافظتی و مؤثری در زندگی حیوانات داشت. گوسفندها از کتهای پشمی خود برای در امان ماندن از سرمای زمستان استفاده می کنند. اما این نوع پوشش گرم و ایمن در سفرهای تابستانی به یک مشکل اساسی تبدیل خواهد شد. بنابراین بهترین زمان برای راه اندازی کسب و کار پشم چینی در اواسط فصل سرد تا روزهای گرم سال است.

بسته به آب و هوا، بهترین زمان برای پشم چینی متفاوت است. نمی توان برای هر نوع دام در هر نوع منطقه جغرافیایی زمان خاصی را توصیه کرد. اما بهترین زمان بعد از فصل سرد و قبل از شروع فصل گرما در یک مکان خنک است. به عنوان مثال، اواسط بهار زمان خوبی است. نه موج سرمایی این روزها گوسفند برهنه گوسفندان را تهدید می کند و نه وجود موج گرما شروع به سوزاندن پوست حیوانات می کند.

در عمل پشم چینی باید سرعت حرکت خوبی داشته باشید. از آنجایی که تعداد حیوانات در هر گله معمولاً بسیار زیاد است، باید همه آنها را در مدت زمان کوتاهی قطع کنید. بنابراین شما به انواع سشوار برقی نیاز دارید. بهتر است برای استفاده از دستگاه پشم چینی صنعتی مناسب، حجم کار را با تعداد دام تخمین بزنید. در عین حال توصیه می شود همیشه تیغه و شانه یدکی در دست داشته باشید. با این حال، عملیات پشم چینی یک فرآیند طولانی و پر استرس است. در طول این فرآیند فشار بالا، همیشه خطر شکستن یا تغییر شکل تیغه ها و شانه ها وجود دارد.بهتر است تنظیمات پشم چینی را تقریباً در ارتفاع مناسب تنظیم کنید. تمام سر هر گله را با پشم در ارتفاع معینی برش دهید. بنابراین، لطفا در طول فرآیند کار، دقت کنید که تنظیمات پنبه چینی دستگاه به هم نخورد.

پشم چین گوسفندی چیست؟

اطلاعات فنی پشم چین کربل آلمان

این دستگاه مشخصات فنی خود را دارد که در ادامه به آن پرداخته می شود :

1) بدنۀ دستگاه : بدنۀ این دستگاه به آسان بازشو مجهز است به عبارت دیگر بدنه اش به راحتی باز و بسته می شود و کار کردن با آن راحت است .

2) تعویض آسان : تعویض کرد فیلترهایی که در این وسیله به کار رفته به راحتی انجام می شود .

3) هواکش های خاص : تهویۀ هوایی که انجام می شود خیلی راحت است به خاطر این هواکش های مخصوصی درون دستگاه تعیبه شده است .

4)  موتور دستگاه : قدرت موتور این وسیله بسیار بالاست .

5) طراحی : ساختار این وسیله بصورت طبیعی است که موجب خستگی در حین کار نمی شود .

6) سر آلومینیومی  : سر آلومینیومی قالب گیری شده است که برای رسانایی بهتر گرما تعبیه شده است .

تیغه ای که در دستگاه به کار رفته 20 دندانه دارد که برای چیدن پشم های کثیف و درهم می باشد. تیغه های پشم چین کربل یکی از پرمصرف ترین قطعات یدکی این وسیله به شمار می رود . اگر به مدت زمان طولانی از تیغه ها استفاده شود نیازمند تعویض است و یا گاهی ممکن است به خاطر ضربات ناگهانی کنده شوند که باید تیغه جایگزین آن قرار داد . تیغه های کربل آلمانی این امکان را دارند که بر دیگر دستگاه های پشم زنی نصب شوند .

توصیه های استفاده از پشم چین کربل آلمان

برای استفادۀ مفید و طولانی شدن عمر پشم چین برقی کربل باید چند نکته رعایت شود :

1) قبل از شروع کردن پشم چینی گوسفند باید شسته و خشک شده باشد ،

2) تیغه هایی که در این وسیله به کار رفته اند به طور مدام باید روغن کاری شوند چون با توجه به اینکه بین تیغه به طور مداوم اصطکاک به وجود می آید ، تیغه ها گرم می شوند . برای اینکه بهتر عمل کند باید هر 1 دقیقه تیغه ها روغن کاری شوند  و روغن کاری داخل دستگاه هر 4 تا 5 دقیقه یکبار انجام می شود  که برای این کار سوراخ هایی تعیبه شده است ، چند قطره روغن برای این کار کافی است .

3) دستگاه باید خنک شود :چون هنگام کار کردن دستگاه موتورش گرم می شود که باعث کم شدن طول عمر دستگاه می شود. پیشنهاد می شود هر 15 دقیقه یکبار یا 5 دقیقه دستگاه خاموش شود تا خنک شود که در این مدت زمان می توان به جمع کردن پشم ها و آماده کردن آنها برای بریدن پرداخت .

4) این عمل باید از بالا به پایین و در جهت خمی پشم ها انجام شود ،

5) اگر از موتور برق استفاده می شود ، میزان قدرتش باید 5/1 کیلو وات باشد ،

6) تیغه ها پس از پشم چینی گوسفندان باید تیز شوند .

7) نباید به پیچ تنظیم فاصله تیغه و شانه دست زد ،

8) اگر فاصلۀ بین تیغه و شانه کم باشد ممکن است تیغه و شانه داغ شود .

9) اگر پشم گوسفندان زبر باشد باید تیغ و شانه ای که مخصوص به آن کار است استفاده شود . پشم کثیف و آلوده باعث می شود سرعت کار پایین رود .

پشم چین گوسفندی چیست؟

مزایای استفاده از پشم چین برقی

الیاف و پشم هایی که چیده می شود بصورت یکنواخت است  که در روش سنتی بدن بصورت پله پله می شود و همچنین سرعت پشم چینی صنعتی حداکثر 3 دقیقه و در پشم چینی سنتی از 10 دقیقه تا 20 دقیقه است، همچنین در چیدن پشم به روش صنعتی دست وپای گوسفند بسته نمی شود و برای انجام کار نیازی به کمک نیست به همین دلیل گوسفندانی که آبستن هستند بدون وارد کردن استرس و فشار پشم چینی آن انجام می شود اما در روش سنتی چون دست و پایش بسته می شود احتمال سقط جنین برای حیوان وجود دارد .

در روش صنعتی چون سرعت چیدن پشم بالاست رودۀ حیوان دچار پیچ نمی شود برخلاف پشم چینی سنتی چون این کار طول می کشد و حتی ممکن است حیوان تلف شود. در پشم چینی صنعتی حدود 150 تا 170 راس گوسفند پشم چینی می شود و در سنتی حداکثر 40 تا 70  راس گوسفند را پشم چینی می کنند .

نکاتی برای استفاده صحیح از پشم چینی

حتما می دانید که پشم و سایر دام ها از محصولات دامی متفرقه اما با ارزش هستند. پشم چینی یک مهارت کلیدی برای دامداران برای به دست آوردن پشم با کیفیت بالا است. پشم مورد استفاده در صنایع مختلف نساجی، قالی بافی، ریسندگی و غیره. آشنایی با مکانیک فنی طراحی هر ماشین پشم چینی یکی از جنبه های داستان است. طرف دیگر ماجرا این است که مهارت استفاده از این دستگاه، اصل درست پشم چینی و نکات کلیدی برای به دست آوردن پشم مرغوب حیوان بدون آسیب رساندن به پوست بدن سالم حیوان است، از سوی دیگر، کل عملیات پشم چینی باید با سرعت مناسب انجام شود. بنابراین علاوه بر آشنایی با اصول طراحی ساختار فنی هر دستگاه پشم برقی، باید به کار حرفه ای این دستگاه نیز توجه کرد.

چرا مهارت استفاده از پشم چینی مهم است؟

هر ماشین پشم چینی ممکن است در ظاهر ساده باشد، اما در عمل نه تنها هیچ فایده ای ندارد، بلکه می تواند صدمات جبران ناپذیری نیز به بار آورد. توجه داشته باشید که در تمامی عملیات پشم چینی شما همیشه در حین استفاده از عملکرد دستگاه پشم چینی روی سطح پوست حیوان کار می کنید. در این صورت تیغه های تیز دستگاه پشم چینی را روی سطح پوست حساس حیوان قرار می دهید تا پشم ضخیم گوسفند را بتراشید.

بسیاری از دامداران هدف نهایی پشم چینی افزایش سلامت حیوانات را دنبال می کنند. دام ها در فصل گرم سال پوشش خنکی دارند و در خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی از جمله انگل و آکنه نیستند. اما وقتی مهارت کافی برای استفاده از ماشین پشم چینی را نداشته باشید، نه تنها نمی توانید از شیوع بیماری های پوستی جلوگیری کنید، بلکه باعث ایجاد زخم، بریدگی، التهاب و غیره در حیوانات خواهید شد که قطعاً این امر منفی خواهد بود. بر سلامت حیوانات تاثیر می گذارد.بنابراین اگر قصد استفاده از پشم چینی را دارید و در این راه از انواع پشم چینی صنعتی استفاده می کنید، توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر