خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پلاستیک گلخانه

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

فضاهای گلخانه ای در توسعه کشاورزی مدرن امروزی نقش بازی می ‌کنند. حالا به ‌راحتی می ‌توانیم در هر فصل از سال با حضور محیط پویای گلخانه انواع گیاهان را پرورش دهیم. البته قطعا باید بتوانیم محیط گلخانه را به ‌درستی از محیط اطراف ایزوله کنیم و برای این کار به انواع پوشش گلخانه ای مانند پلاستیک گلخانه نیاز داریم.

پلاستیک گلخانه یک نوع پوشش سبک و ارزان ‌قیمت است که در نهایت سادگی و به ‌آسانی قابلیت پوشش کل فضاهای گلخانه ای را دارد. قاعدتاً می ‌دانید که محیط گلخانه باید از محیط اطراف کاملاً ایزوله باشد و در عین ‌حال باید تحت تاثیر مستقیم تابش آفتاب قرار بگیرد. لذا برای طراحی فضاهای گلخانه ای به جداره ‌های شفاف با قابلیت عبور نور نیاز داریم. نایلون گلخانه ای یکی از بهترین ایده ‌ها برای ایجاد این جداره‌ های شفاف می‌ باشد.

پلاستیک گلخانه

هر محیط گلخانه ای فضای بسیار بزرگی است که در یک چارچوب سبک طراحی شده ‌است. قاعدتاً این چارچوب تحمل جداره ‌های سنگین ‌وزن را ندارد. پلاستیک گلخانه سبک ‌وزن است و بدون فشار مازاد و یا وزن قابل ‌توجه بر جداره ‌های محیط گلخانه ای نصب می ‌شود.

نایلون عریض کشاورزی راه ‌حل ایده ‌آل در تاسیس فضاهای گلخانه ای است. زیرا قیمت پلاستیک گلخانه ناچیز است و قطعا هزینه اجرای آن بسیار کمتر از نصب شیشه می ‌باشد. از طرفی با نایلون عریض کشاورزی به‌ راحتی می‌ توانید دهانه های بسیار بزرگ و پهن جداره های گلخانه را بپوشانید. دقت کنید که گاهاً هیچ جنس شیشه و یا طلق با چنین ابعاد بزرگی وجود ندارد. از طرفی سرعت اجرای نصب پلاستیک گلخانه ای بالا است. برای نصب نیاز به قاب با درجات حفاظتی خاصی نیست. نایلون گلخانه ای سبز با وزن سبک به ‌سرعت نصب می‌ شود.

در محیط بزرگ گلخانه ای با چالش حفظ رطوبت و گرمای محیط گلخانه مواجه هستیم. برای فضاهای کوچک می ‌توانید به سمت استفاده از شیشه حرکت کنید. اما قطعا وقتی فضای گلخانه خیلی بزرگ می ‌شود، نگهداشت گرما و رطوبت یک چالش جدی است. اما نایلون گلخانه ای سبز مناسب فضاهای کشاورزی به شکلی طراحی شده ‌است تا به ‌راحتی در چنین فضاهای بزرگی پوششی مناسب باشد و قابلیت تنظیم دمای محیط گلخانه در شرایط متفاوت آب ‌و هوایی را داشته باشد.

دقت کنید که هر پلاستیکی نمی ‌تواند به ‌عنوان نایلون گلخانه مورد استفاده قرار بگیرد. پلاستیک گلخانه ویژگی ‌های فیزیکی و قابلیت ‌های خاصی دارد که در ابعاد بزرگ و مناسب برای نصب شدن در دهانه ‌های بزرگ جداره گلخانه ‌ها طراحی شده ‌است.

به ‌عنوان یک گلخانه‌ دار حرفه ‌ای باید از پلاستیک گلخانه استاندارد استفاده کنید. بهتر است این محصول را از مرکز خرید نایلون گلخانه ای تهیه نمایید. البته قبل ‌از آن باید اطلاعات جامعی از مشخصه ‌های فیزیکی و کاربردی پلاستیک گلخانه ای داشته باشید. در ادامه به بحث جامع درباره انواع نایلون گلخانه و کاربردهای آن می ‌پردازیم.

نایلون گلخانه چیست؟ و چه ویژگی ‌هایی دارد؟

پلاستیک گلخانه یک سطح گسترده نایلونی است که نسبت‌ به نایلون ‌های معمولی برای مصارف خانگی سطح مقاومت بسیار بالاتری دارد. نایلون ‌های معمولی به ‌راحتی پاره می ‌شوند و در صورت برش زدن آنها هر گونه خراشیدگی و یا ضربه باعث پارگی عمیق در آنها خواهد شد. در عین ‌حال یک پارگی کوچک در نایلون ‌های معمولی به ‌راحتی گسترش پیدا می ‌کند. اما پلاستیک گلخانه ای قابلیت و مقاومت فیزیکی بسیار بالاتری دارد. نایلون گلخانه ای به شکلی طراحی ‌شده است که در مقابل پارگی کاملاً مقاوم است. در صورت پاره شدن، حجم پارگی زیاد نمی ‌شود و در عین ‌حال از مقاومت بالایی در مواجهه با شرایط سخت آب‌ و هوایی برخوردار است و به ‌سادگی فرسوده نمی ‌شود.

نایلون ‌های معمولی یک لایه نازک پلاستیکی هستند. اما در طراحی نایلون گلخانه ای سبز از چندین لایه پلاستیک استفاده شده ‌است. این لایه ‌ها به شکل تو در تو طراحی شده ‌اند و به نوعی عمق نایلون گلخانه ای به حالتی محکم و لایه در لایه می ‌باشد. بنابراین به ‌سادگی پاره نمی‌ شوند و یا به ‌راحتی در مقابل گسترش پارگی ‌ها مقاومت می‌ کنند.

پلاستیک گلخانه

در عین ‌حال نایلون گلخانه از قابلیت ضد یو وی دارد. نایلون گلخانه یو وی یک ترکیب بسیار مقاوم پلاستیکی است که مخصوص ماندن در مقابل تابش تند آفتاب طراحی شده‌ است. نایلون ‌های معمولی در مقابل آفتاب حالتی خشک و شکننده پیدا می‌ کنند. این مدل ‌های معمولی به سرعت اسیر فرسایش تابش تند آفتاب از بین می ‌روند. اما نایلون گلخانه یو وی به شکلی طراحی شده ‌است که در مقابل آفتاب مقاوم است و حالت منعطف خود را از دست نمی ‌دهد. این نایلون ‌ها می ‌توانند برای مدت طولانی و حتی چندین سال به‌ عنوان یک جداره مقاوم در فضاهای گلخانه ای حاضر باشند و هیچ خرابی و خشک شدگی نداشته باشند.از طرفی ابعاد نایلون گلخانه ای مناسب فضاهای گلخانه ای طراحی‌ شده است. ابعاد نایلون گلخانه ای بسیار بزرگ است تا به ‌راحتی بتوانند کل فضاهای گسترده و بزرگ محیط گلخانه ای را پوشش بدهند.

نایلون گلخانه ای مناسب پوشش اطراف انواع دریچه ‌ها و درب ‌ها و هواکش ‌های گلخانه ای می ‌باشد. زیرا شرایط نصب ساده با قابلیت انعطاف شکل ‌پذیری بسیار مناسبی دارند. کافی است یک کاتر و یا یک قیچی مناسب در اختیار داشته باشید تا به ‌راحتی با برش زنی پلاستیک گلخانه آن را برای پوشش انواع شرایط طراحی ‌شده در جداره‌ های گلخانه ای آماده سازید.در کل پلاستیک گلخانه با قابلیت ضد یو وی در ابعاد و اندازه ‌های بزرگ یک پوشش تخصصی است که در قیمت مناسب برای نصب شدن در انواع محیط ‌های بزرگ و کوچک گلخانه ای طراحی شده ‌است.

انواع پلاستیک گلخانه ای

انواع پلاستیک گلخانه ای براساس نوع جنس پلاستیک به ‌کار رفته در طراحی آنها دسته ‌بندی می ‌شوند. ترکیبات پلاستیکی تنوع بسیار بالایی دارند و می ‌توان از انواع پلاستیک ‌های پلیمری در طراحی یکنایلون گلخانه ای استفاده کرد. در کل انواع پلاستیک گلخانه ای در ۴ نوع ساخته می‌ شوند.

 1. نایلون پلی‌ اتیلن
 2. نایلون گلخانه ای کوپلیمر
 3. نایلون گلخانه ای پلی وینیل
 4. نایلون پلی ‌کربنات

هر کدام از این پلاستیک ‌ها ویژگی‌ های فنی و قابلیت ‌های فیزیکی منحصر به فردی را دارند که مناسب شرایط خاص از نصب محیط گلخانه ای می ‌باشند. تمامی این پلاستیک‌ ها از پلیمرهای گوناگون، در نهایت می‌ توانند برای مدت ‌زمان ۲ الی ۳ سال کارآیی مناسب داشته باشند.

شرایط محیط گلخانه و موقعیت جغرافیایی محل در نحوه انتخاب نوع نایلون گلخانه ای تاثیرگذار است. قطعا حضور در آب ‌و هوای گرم، شرایط فیزیکی کاملاً متفاوتی با حضور در یک آب‌ و هوای سرد و بارانی و یا مرطوب دارد. از طرفی شدت تابش آفتاب در طول روز نیز نقش تاثیرگذاری در نحوه انتخاب و کاربرد انواع پلاستیک گلخانه ای دارد.

اما در کل شرایط متغیر آب ‌و هوایی مانند ایجاد طوفان ‌ها، باران ‌های شدید، آفتاب سوزان و یکسره، تگرگ و البته یخ ‌زدگی باعث فرسایش هر نوع از انواع نایلون گلخانه ای خواهد شد. از این ‌رو به صرف تهیه یک مدل نمی ‌توانید برای مدت‌ ها از نصب جداره‌ های جدید بی‌ نیاز باشید.

پلاستیک گلخانه

در عین ‌حال قیمت نایلون گلخانه ای در انتخاب نوع پلیمری آن تاثیرگذار است. اما در کل مهارت یک گلخانه‌ دار در انتخاب درست و مناسب جنس پلیمری پلاستیک گلخانه می ‌باشد. گلخانه ‌دار باید با بررسی شرایط آب ‌و هوایی و همچنین برآورد محیط گلخانه و شرایط حاکم در آن، نوع مناسب نایلون عریض کشاورزی را خریداری کند. قطعا شناخت انواع پلیمرها در طراحی انواع پلاستیک گلخانه اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی انواع پلیمرها در طراحی نایلون گلخانه می ‌پردازیم.

پلاستیک گلخانه از جنس پلی ‌اتیلن

متداولترین و ساده ‌ترین نوع پلیمر در طراحی نایلون گلخانه ای است. در عین ‌حال قیمت پلاستیک گلخانه ای پلی ‌اتیلن از دیگر پلیمرها ارزانتر است. در واقع نایلون پلی ‌اتیلن همان مدل نایلونی است که برای مصارف خانگی استفاده می‌ کنید.

البته نایلون پلی ‌اتیلن را در دو مدل طراحی می‌ کنند. مدل معمولی که مناسب استفاده در فضاهای عادی و خانگی است. این نایلون ‌ها در ابعاد گوناگون با قیمتی مناسب برای پوشش فضاهای ساده گلخانه ای در محیط‌ های خانگی و آپارتمانی مناسب هستند. این مدل ‌های خانگی را با ‌عنوان نایلون ‌های تجاری می ‌شناسند.

اما گونه دوم با ایده مصارف صنعتی طراحی ‌شده است. نایلون گلخانه ای پلی ‌اتیلن از نوع صنعتی این محصول می ‌باشد که به نسبت از نوع تجاری دارای بافت متراکم تر، ضخیم ‌تر و در عین ‌حال مقاوم ‌تری است. قیمت نایلون گلخانه ای صنعتی از مدل ‌های تجاری بالاتر است. با این ‌وجود نسبت ‌به دیگر انواع نایلون مدل های ارزانتری هستند.

تولیدکننده نایلون گلخانه ای پلی ‌اتیلن زیاد است و انواع سایزهای این پلیمر مناسب مصارف گلخانه ای به ‌وفور در سطح بازار حضور دارد. نایلون گلخانه پلی ‌اتیلن مدل نسبتاً ضعیفی است و تقریباً به ‌سختی می ‌تواند فراتر از ۲ سال بدون عیب و فرسودگی برای پوشش جداره ‌های گلخانه ای استفاده شود. اگر چه طول عمر نایلون عریض کشاورزی پلی ‌اتیلن کم است؛ اما این گونه قابلیت تعمیر شدن دارد. لکن در نهایت چندان نمی ‌توان بر کیفیت کار و طول عمر بالای پلاستیک گلخانه ای پلی ‌اتیلن اعتماد کرد.

این مدل‌ ها مناسب فضاهای خانگی تا محیط ‌های کوچک گلخانه ای هستند و قطعا برای نصب شدن در محیط‌ های حرفه‌ ای که تحت تاثیر شرایط بسیار نامساعد جوی هستند، نمی ‌باشند. برای گلخانه ‌های حرفه ‌ای باید از نایلون ‌ها که پلیمرهای قوی‌ تری دارند استفاده کنید.

پلاستیک گلخانه ای از نوع کوپلیمری

نایلون گلخانه ای کوپلیمری نوع ارتقا یافته از پلاستیک های پلی ‌اتیلن است. در طراحی این نوع پلیمر، ابداع و روش جدیدی به کار گرفته نشده ‌است. بلکه تنها سعی شده تا با تغییر زنجیره شیمیایی پلی ‌اتیلن، یک نوع پلیمر مقاوم ‌تر با قابلیت انعطاف بهتر را طراحی کنند.

پلاستیک گلخانه ای کوپلیمری به نسبت از پلی ‌اتیلن قابلیت انعطاف بالاتری دارد. می ‌تواند درجه ‌حرارت بالاتری را تحمل کند. لذا در مقابل تابش بسیار تند آفتاب ذوب نمی ‌شود و اصولاً طراحی گلخانه در آب و هوای گرم و خشک که در معرض تابش تند آفتاب هستند، از چالش ‌های جدی است. درجه ذوب پلی ‌اتیلن کم است و مناسب نصب شدن در چنین آب‌ و هوایی نمی ‌باشد. اما کوپلیمر با درجه ذوب بالاتر به ‌راحتی می ‌تواند در مقابل تابش تند و مستقیم و البته دائمی نور خورشید مقاومت کند.

پلاستیک گلخانه

از طرفی این پلیمر منعطف قابلیت بالایی در مقابل یخ‌ زدگی دارد. در واقع نسبت ‌به یخ زدن آب مقاوم است و در اثر مواجهه با یخبندان خشک و شکننده نمی‌ شود.پلاستیک گلخانه ای کوپلیمر طول عمر بالاتری به نسبت از پلی ‌اتیلن دارد. از این نایلون گلخانه ای می‌ توانید برای چندین سال در محیط گلخانه ای استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که قیمت نایلون عریض کشاورزی کوپلیمر به نسبت از مدل ‌های پلی ‌اتیلن بالاتر است. لذا وقتی قصد پوشش محیط گسترده گلخانه ‌ای را دارید، تفاوت قیمت اجرای آن با مدل ‌های پلی اتیلن قابل ‌توجه است.

با وجود قیمت بالاتر، نایلون گلخانه ای کوپلیمر بسیار مناسب ‌تر از گونه‌ های پلی اتیلن است. زیرا عملکردی شبیه به شیشه دارد و می ‌تواند حجم کاملی از نور طبیعی خورشید را عبور دهد. قطعا قابلیت عبور کامل نور طبیعی خورشید نیاز جدی محیط گلخانه ای است و این نایلون گلخانه ای با عملکردی شبیه به شیشه در انجام این وظیفه از بهترین‌گونه پلیمرها می‌ باشد. با این‌ وجود نایلون گلخانه کوپلیمر بهترین نایلون گلخانه ای نیست. زیرا هنوز معرفی مدل ‌های حرفه ‌ای ‌تر با قابلیت ‌های فنی و کاربردی رده بالاتر مانده است.

پلاستیک گلخانه از نوع پلی وینیل

پلی ‌وینیل از مشتقات بسیار مقاوم و ماندگار پلیمری است که از آن برای تهیه مواد پلاستیکی با کیفیت و مقاوم استفاده می ‌شود. پلاستیک گلخانه پلی ‌وینیل به نسبت از دو نوع قبلی گرانتر است. البته قیمت نایلون گلخانه پلی وینیل باعث نمی ‌شود تا گلخانه ‌دارهای حرفه‌ ای به سمت استفاده از آن گرایش نداشته باشند. زیرا پلاستیک گلخانه پلی ‌وینیل به ‌مراتب از پلی ‌اتیلن مقاوم ‌تر و ماندگارتر است. در عین ‌حال قابلیت عایق حرارتی بسیار مناسبی است و در کنترل شرایط دمایی حاکم شده در محیط گلخانه کاملاً توانمند است.

برای احداث گلخانه‌ های بسیار بزرگ که دارای دهانه ‌های بلندی هستند، از این نایلون گلخانه استفاده می ‌شود. در گونه‌ های حرفه ‌ای ‌تر این ترکیب پلیمری را با مشتقات ضد UV همراه می ‌کنند تا یکی از بهترین نایلون گلخانه ای های یو وی را ساخته باشند.

اگر گلخانه ‌دار کاربلدی باشید و نسبت ‌به شرایط نگهداری و بازدید به‌ موقع از فضای گلخانه همت کافی داشته باشید، مطمئن باشید که پلاستیک گلخانه پلی ‌وینیل عمر طولانی دارد و می ‌تواند برای حداقل ۵ سال بدون عیب کل فضای گلخانه شما را بپوشاند.دوام مناسب، قابلیت کنترل دمایی و عایق حرارتی عالی در کنار استحکام و جان سختی باعث شده تا پلاستیک گلخانه پلی ‌وینیل مورد توجه گلخانه ‌دارها باشد و از آن به مقدار زیاد استفاده شود.

پلاستیک گلخانه

پلاستیک گلخانه از نوع نایلون پلی‌ کربنات

نایلون پلی ‌کربنات بدون تردید بهترین نایلون گلخانه است. این نایلون از ترکیبات بسیار مقاوم پلی‌ کربنات تهیه‌ شده است. البته پلی ‌کربنات یک پلیمر بسیار گران‌ قیمت است و تهیه کردن آن در ابعاد زیاد قطعا صرفه اقتصادی ندارد. برای همین، عموم تولیدکننده نایلون گلخانه ای ها از درصد معین پلی ‌کربنات در کنار پلی ‌اتیلن برای ساخت این نایلون گلخانه ای استفاده می ‌کنند. حضور پلیمر پلی ‌کربنات باعث تقویت ساختار پلی ‌اتیلن می ‌شود و در هر چه مقاوم‌ تر شدن و در عین ‌حال جان ‌سختی آن تاثیرگذار است. از طرفی حضور پلی ‌اتیلن باعث کاهش قیمت هر کیلو پلاستیک گلخانه ای می‌ شود.

پلاستیک گلخانه پلی ‌کربنات با مقاومت فیزیکی بالا مناسب طراحی سازه های بسیار بزرگ گلخانه ای است. این نایلون حتی با ضربه مستقیم اجسام نوک ‌تیز پاره نمی ‌شود. در عین ‌حال نباید از بافت متراکم و تقریباً سنگین ‌وزن آن غافل باشیم. از این ‌رو در صورت استفاده از نایلون عریض کشاورزی پلی ‌کربنات باید از ساختارهای بسیار مقاوم گلخانه ‌ای استفاده کرده باشیم. در صورت نصب اصولی و رعایت نکات حرفه‌ ای در نگهداری از پلاستیک گلخانه ‌ای در کنار بازدیدهای دوره‌ ای و انجام تعمیرات لازم این نایلون گلخانه با دوام عالی می ‌تواند برای فراتر از یک دهه ماندگار و عاری از عیب یک پوشش ایده‌ آل گلخانه ای حرفه ‌ای شما باشد. نایلون گلخانه ای پلی ‌کربنات از بهترین ‌ها با قابلیت حفظ گرما و رطوبت در محیط گلخانه می ‌باشد.

آیا نایلون گلخانه گزینه مناسبی است؟

برای احداث یک گلخانه باید به فکر ایجاد یک سازه کاملاً پوشیده و در عین ‌حال بزرگ با دیواره ‌های شفاف باشید. محیط گلخانه باید از محیط اطراف ایزوله باشد. به شکلی که هیچ ‌گونه جریان هوای ناخواسته وارد فضای گلخانه نشود. از طرفی این محیط باید در یک تعادل دمایی ماندگار قرار بگیرد. لذا نباید تحت تاثیر شرایط آب‌ و هوایی خارج از فضای گلخانه باشد.

اما اصل کلیدی در احداث سازه ‌های گلخانه ای، تامین نور طبیعی خورشید است. نور خورشید بهترین نور برای رشد حداکثری گیاهان است و برای تامین این نور باید از جداره ‌های شفاف در احداث سازه گلخانه ای استفاده کنیم. این جداره های شفاف باید مقاوم با قابلیت کنترل دما و رطوبت حاکم در محیط گلخانه باشند. قطعا استفاده از شیشه و یا فایبرگلاس بهترین ایده برای ساختن جداره ‌های گلخانه ای است.

اما نصب شیشه و یا فایبرگلاس زمانبر و در عین ‌حال هزینه ‌بردار است. برای نصب شیشه باید از قاب ‌های محکم فلزی استفاده کنیم. احداث چنین جداره ‌هایی علاوه‌ بر صرف زمان زیاد، گران تمام می‌ شود. استفاده از پلاستیک گلخانه برای پوشش جداره ‌های گلخانه بهترین ایده نیست. اما ارزانترین روش است. در عین ‌حال به ‌سادگی و با سرعت زیادی اجرا می‌ شود. لذا اگر قصد دایر کردن یک محیط گلخانه ای کاملاً حرفه ‌ای دارید و در عین ‌حال می ‌خواهید کل ماجرا به ‌سرعت با هزینه کم انجام شود، استفاده از انواع نایلون گلخانه ای انتخاب مطمئن و قابل به ‌اتکایی است. اما به ‌عنوان یک گلخانه ‌دار حرفه ‌ای قبل ‌از احداث فضاهای گلخانه ای با استفاده از نایلون توصیه می ‌شود که چند نکته ساده اما کلیدی را در نظر داشته باشید.

پلاستیک گلخانه

نکته ‌هایی برای انتخاب بهترین نایلون گلخانه ای

بهترین نایلون گلخانه ای لزوماً مقاوم ترین آنها نیست. بلکه این بهترین باید با فضای حاکم در گلخانه هماهنگ باشد و مناسب موقعیت جغرافیایی محل طراحی ‌شده باشد. در عین ‌حال با بودجه شما در احداث فضای گلخانه ای جور دربیاید. به هر صورت اگر قصد احداث گلخانه‌ ها با جداره‌ های نایلونی دارید، به این نکات توجه جدی کنید.

دوام نایلون گلخانه چقدر است؟

جداره ‌های گلخانه شما قرار است در مقابل سخت ‌ترین شرایط جوی قرار بگیرد. از باد و باران ‌های شدید تا برف و تگرگ و حتی یخبندان های طولانی و البته وزن سنگین برف ‌های سالیانه بر فضای گلخانه ای شما سنگینی خواهد کرد. همه این ناملایمات به کنار، هرگز نمی ‌توانیم از اثر مخرب و فرسایشی نور خورشید غافل باشیم. نور خورشید در تابش ‌های طولانی باعث فرسودگی و خشکی نایلون گلخانه ای می ‌شود.

وقتی قصد احداث یک گلخانه دارید، بر روی یکنایلون گلخانه مقاوم و ماندگار سرمایه ‌گذاری کنید. نایلون باید بتواند در مقابل تمامی این ناملایمات جوی و خصوصا تابش تند آفتاب مقاومت کند. هر چند همه نایلون ‌ها در اثر گذشت زمان فرسوده می ‌شوند، اما قطعا یک نایلون با دوره فرسایش طولانی ‌تر باعث بهره‌ وری بهتر فضای گلخانه ای شما است.

استفاده از پلیمرهای معرفی ‌شده برای انواع فضاهای گلخانه ای متداول است. شما در انتخاب هر کدام از آنها صاحب‌ اختیار هستید. اما قطعا باید از یکنایلون گلخانه ای یو وی برای پوشش جداره ‌های گلخانه ای استفاده کنید. تمام مدل ‌های طراحی ‌شده از تمامی پلیمرها قابلیت ضد UV شدن دارند. لذا در هنگام خرید متوجه باشید که حتما از مدل‌ های ضد یو وی تهیه کرده باشید.

مسلماً نایلون گلخانه باید بافتی کاملاً مقاوم و نفوذناپذیر داشته باشد تا در مقابل انواع شرایط نامساعد جوی و بروز حوادث پاره و یا فرسوده نشود. اما در امتداد مقاومت فیزیکی، ویژگی مهم دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه شما قرار بگیرد.

میزان شفافیت در پلاستیک گلخانه

شفافیت و قابلیت عبور نور خورشید از معیارهای کلیدی در بررسی کیفی یکنایلون گلخانه می ‌باشد. فضای گلخانه در عین محصور بودن باید به ‌طور کامل تحت تاثیر مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد. نایلون گلخانه ای باید قابلیت عبور نور خورشید را داشته باشد.

گیاهان گلخانه ‌ای به مانند هر گیاه دیگری باید توانایی انجام عمل فتوسنتز را داشته باشند. لذا در طراحی گلخانه به‌ دنبال آن هستیم که هر چه بهتر بتوانیم نور خورشید را در محیط گلخانه ای بگسترانیم. اصولاً شیشه و یا صفحات فایبرگلاس مقدار شفافیت مناسبی دارند و نور خورشید بدون مشکل از آنها عبور می ‌کند. اما نایلون ‌ها نمی ‌توانند قابلیت کافی مانند شفافیت شیشه را داشته باشند.

پلاستیک گلخانه

در هنگام خرید نایلون عریض کشاورزی دقت کنید که کالای انتخاب ‌شده شما مقدار شفافیت مناسبی داشته باشد. هر اندازه ضخامت نایلون بیشتر باشد، مقدار کدر شدن آن افزایش پیدا می ‌کند. کدر شدن نایلون تاثیر منفی در قابلیت شفاف آن دارد. البته نمی ‌توانیم از نایلون ‌های نازک به ‌عنوان پوشش نهایی محیط گلخانه ای استفاده کنیم.

در هنگام طراحی جداره ‌های نایلونی برای محیط گلخانه ای باید یک حد تعادل مناسب را در نظر بگیریم. این نایلون باید ضخامت کافی برای استحکام نهایی را داشته باشد و در عین ‌حال از مقدار شفافیت آن کاسته نشده باشد.

در حال ‌حاضر ایده نصب سریع و ارزان ‌قیمت و در عین ‌حال مؤثر استفاده از نایلون بسیار متداول شده ‌است. توصیه می ‌شود که نایلون مناسب را از مرکز خرید نایلون گلخانه ای تهیه کنید. گروه نیکاکورپ در راستای تامین و فروش نایلون گلخانه ای در تهران فعالیت گسترده و حرفه ‌ای دارد.در عین‌ حال این گروه، عامل اصلی در فروش نایلون گلخانه ای در کرج نیز می ‌باشد و می ‌تواند انواع گوناگون از نایلون ‌های مناسب محیط گلخانه را تامین نماید.

ویژگی ‌های طراحی نایلون گلخانه ای

هر نایلونی را نمی ‌توانید به ‌عنوان پلاستیک گلخانه ای در فضای گلخانه ای نصب کنید. اگر چه ترکیبات پلیمری مانند پلی ‌اتیلن و یا پلی ‌کربنات و... در ساخت انواع پلاستیک گلخانه ای استفاده می ‌شوند؛ اما این نایلون ‌ها باید علاوه‌ بر قدرت فیزیکی در مقابل پاره شدن از قابلیت ‌های مقاومت در مقابل فرسایش آفتاب، افزایش دما و ضد چکه شدن برخوردار باشند.

برای رسیدن به این ویژگی ‌ها از افزودنی ‌های ویژه در ترکیب نهایی نایلون گلخانه ای استفاده می ‌شود. به شکلی که نایلون نهایی کاملاً ضد یو وی و یا ضد تعرق و حتی عایق حرارتی خواهد شد. برخی افزودنی ‌های متداول به پلاستیک گلخانه ای از قرار زیر هستند.

ª   افزودنی مقاوم کننده در مقابل اشعه ماورا بنفش (UV): نایلون نهایی آماده ‌شده از پلیمرهای گوناگون را به ماده ‌ای خاص آغشته می‌ کنند که باعث می ‌شود نایلون در مقابل اشعه مخرب ماوراء بنفش کاملاً مقاوم باشد. در عین ‌حال این ماده باعث می ‌شود تا طول موج ‌های مخرب نور خورشید وارد فضای گلخانه ای نشود. حضور این ترکیب در مقاومت و ماندگاری نایلون تاثیرگذار است. نایلون گلخانه یو وی طول عمری زیاد در حدود ۴ سال دارد. این ترکیب یک نوع آنتی ‌اکسیدان قدرتمند است که به شکل یک فیلتر عمل کرده و مانع از مواجه شدن بافت نایلون با طول‌ موج مخرب و قدرتمند فرابنفش خورشید می ‌شود.

پلاستیک گلخانه

ª   افزودنی مقاوم کننده IR:نایلون گلخانه ای باید قابلیت محبوس کردن گرمای داخل گلخانه را داشته باشد. برای این منظور از یک نوع ماده افزودنی با عنوان ترکیب IR در بافت نهایی پلاستیک گلخانه استفاده می ‌شود. این ماده مانع از خروج اشعه مادون‌ قرمز و گرمای ناشی از آن در محیط گلخانه ای می ‌شود. در واقع به لطف این ترکیب، گرمای تولید شده در داخل محیط گلخانه باقی می ‌ماند و این گرما تحت تبادل حرارتی محیط اطراف خود از بین نمی ‌رود. حضور این ترکیب در بهبود مصرف انرژی محیط گلخانه تاثیرگذار است و با کاهش مصرف انرژی باعث کاهش هزینه ‌های جاری در گلخانه داری خواهد شد.

ª   افزودنی ضد شبنم (AntyFog): محیط گلخانه ای یکفضای مرطوب است و گیاهان در خلال عملیات فتوسنتز دائماً در حال تولید رطوبت هستند. این رطوبت دائمی به شکل قطرات آب بر جداره داخلی نایلون گلخانه ای تبدیل می ‌شوند. این قطرات شبنم گونه در بهره ‌وری فضای گلخانه ای تاثیر منفی می ‌گذارند. زیرا:

 1. قطرات شبنم گونه بر روی جداره داخلی نایلون گلخانه ای مانع از ورود کامل نور خورشید به فضای داخل گلخانه می‌ شود. کم شدن حجم نور خورشید قطعا تاثیر منفی در قابلیت فتوسنتز و رشد حداکثری گیاهان گلخانه ای دارد.
 2. قطرات شبنم گونه ایجاد شده بر روی پلاستیک گلخانه ای چکه خواهند کرد و تمام این قطرات بر روی برگ ‌های گیاهان فضای گلخانه فرود می ‌آیند که قطعا باعث ایجاد بیماری‌ ها و فساد سطح برگ گیاهان می ‌شوند. بر سطح برگ گیاهان نباید هیچ قطره آبی ریخته شود.

به ‌این‌ ترتیب ایجاد شبنم در محیط گلخانه ای یکچالش جدی است و باید به نوعی مانع از ایجاد شبنم در فضای گلخانه ای شویم. یکایده مؤثر، استفاده از ترکیبات ضد شبنم (AntyFog) در محیط گلخانه ای می ‌باشد. افزودنی ضد شبنم یکترکیب شیمیایی است که به شکل یک لایه نازک بر روی نایلون ‌های گلخانه ای کشیده می ‌شود و در عمل مانع از ایجاد شبنم خواهد شد. در این حالت رطوبت حاکم شده در فضای گلخانه‌ ای باقی می ‌ماند و هیچ مقداری از این رطوبت باارزش تبدیل به قطرات آب دردسرساز نمی ‌شود.

مزایای استفاده از پلاستیک گلخانه ای

برای طراحی فضای گلخانه ای باید یکمحیط کاملاً سرپوشیده و محصور با جداره‌ های شفاف داشته ‌باشیم. این فضا باید به‌ قدر کافی بزرگ باشد تا جریان هوایی شبیه محیط طبیعی ایجاد شود. در عین ‌حال باید کاملاً محصور و ایزوله باشد تا از ورود هوای سرد و گرم، باد و باران، آفات و بیماری ‌ها به داخل فضای گلخانه‌ ای جلوگیری شود. همچنین باید کاملاً شفاف باشد تا قابلیت عبور کامل نور طبیعی خورشید فراهم شود. برای طراحی محیط گلخانه ای به جداره‌ های مقاوم و شفاف نیاز داریم.

قطعا استفاده از شیشه ایده مناسبی است. زیرا هم مقاومت خوبی دارد و هم کاملاً شفاف است. اما محدودیت ‌های نصب و به کارگیری شیشه باعث شده تا گلخانه ‌دارها به استفاده از دیگر پوشش ‌ها فکر کنند. پلاستیک گلخانه ای یکی از بهترین ایده ‌ها برای پوشش فضاهای گلخانه ای است. این پوشش بسیار متداول شده‌ است. تا جاییکه حالا شاهد تعداد زیادی از تولیدکننده نایلون گلخانه ای ها هستیم. اما چرا گلخانه ‌دارها استفاده از پلاستیک گلخانه ای را به ‌جای شیشه ترجیح می ‌دهند؟ برای پاسخ به این سوال ساده باید به بررسی مزایای استفاده از نایلون گلخانه ای بپردازیم. مزایای نایلون گلخانه ای بسیار است که برخی از این ویژگی ‌های برجسته به‌ قرار زیر می ‌باشند.

پلاستیک گلخانه

 1. پلاستیک گلخانه ای ارزان ‌قیمت است. یکفضای گلخانه ای محیطی بسیار بزرگ با حجم قابل ‌توجهی است تا شرایط کشت طبیعی گیاهان در حجم زیاد فراهم باشد. پوشاندن جداره‌ های تمام این فضا نیاز به مصالح زیادی دارد. استفاده از شیشه برای پوشاندن تمام این فضا هزینه‌ بردار است. شیشه متریال گران‌ قیمتی است و قطعا در ابعاد زیاد، هزینه اجرایی محیط گلخانه ای را چند برابر می ‌کند. در مقابل قیمت نایلون عریض کشاورزی چندان زیاد نیست. بهترین نایلون‌ ها با پوشش بهترین افزودنی‌ ها به‌ مراتب از شیشه ارزانتر هستند. استفاده از پلاستیک گلخانه ای باعث کاهش هزینه اجرا و ساخت فضاهای گلخانه ای می ‌شود. برای همین است که مقدار فروش عمده و یا خرده ‌فروشی نایلون گلخانه ای زیاد شده ‌است.
 2. مراحل نصب پلاستیک گلخانه ای ساده ‌است. اجرای سازه ‌های گلخانه ای چالش جدی در عملیات تأسیس یکفضای گلخانه داری است. بر روی تمام فضای گلخانه باید از پوشش شفاف با دقت بالا و بدون درز کشیده شود. حمل ‌و نقل شیشهدشوار است و در عین‌ حال مراحل نصب آن سخت می‌ باشد. اما پلاستیک گلخانه ای در ابعاد بزرگ 100 متری به شکل رول ‌های نه ‌چندان حجیم و سنگین ‌وزن عرضه می‌ شوند. جابجایی رول ‌های پلاستیک گلخانه ای ساده است و در عین ‌حال مراحل نصب پلاستیک گلخانه ای نیز جریانی کاملاً ساده می‌ باشد. کافی است یکست رول را در یکبخش جداره گلخانه قرار بدهید و عمود بر تیرک ‌های سقف و دیواره فضا، رول نایلون گلخانه ای را باز کنید و در نهایت نایلون را با منگنه بر ستون و تیرک ‌های سقف فضای گلخانه ای متصل کنید. سادگی نصب از اصلی‌ ترین دلایل برای استفاده از نایلون گلخانه ای سبز می ‌باشد. خصوصا در اجرای گلخانه ‌های فصلی مانند نشاء برخی از محصولات کشاورزی کاربرد گسترده ای دارد.
 3. برای استفاده از پلاستیک گلخانه ای نیاز به طراحی سازه‌ هایی مقاوم و شبکه ‌ای نیست. یکی از چالش‌ های استفاده از شیشه، طراحی سازه گلخانه ای است. زیرا هر شیشه باید در داخل یکقاب قرار بگیرد. لذا کل جداره‌ های گلخانه ای باید به شکل قاب ‌های کوچک و در کنار هم طراحی شوند. ساخت چنین اسکلتی گران ‌قیمت و در عین ‌حال کند و زمانبر می‌ باشد. این در حالی است که برای نصب نایلون گلخانه ای نیاز به طراحی قاب نداریم و با احداث یکاسکلت ساده می‌ توانیم مقدمات نصب کل فضای گلخانه ای با پوشش نایلون را فراهم کنیم. به ‌این ‌ترتیب با استفاده از نایلون گلخانه ای حتی در بحث اجرای سازه می ‌توانیم قیمت تمام‌ شده پروژه تا مدت ‌زمان اجرای عملیات را به‌ شدت کاهش دهیم.
 4. پلاستیک گلخانه ای قابلیت پوشش دهانه‌ های باز از جداره های گلخانه ای را دارد. در طراحی فضاهای گلخانه ای باید از تیرک‌ های فلزی برای احداث اسکلت سازه استفاده کنیم. ابعاد شیشه محدودیت دارد و نمی ‌توانیم از آن برای پوشش دهانه ‌های بزرگ در اسکلت سازه گلخانه ای استفاده کنیم. اما نایلون گلخانه ای قابلیت کافی در پوشش بزرگترین دهانه ‌های طراحی‌ شده در سازه‌ های گلخانه ای را دارد.
 5. استفاده از پلاستیک گلخانه ای به نسبت از شیشه امن ‌تر است. شیشه همیشه خطر شکسته شدن دارد. قطعا شکستن شیشه و احتمال سقوط آن در فضای گلخانه ای خطرناک است. در عین ‌حال نایلون گلخانه ای در صورت آسیب دیدن فقط پاره می ‌شود. این در حالی است که هرگز خطر سقوط نایلون در محیط گلخانه ای وجود ندارد. البته در صورت استفاده از شیشه‌ های فایبرگلاس نیز خطر شکسته شدن و سقوط آن در فضای گلخانه ای وجود ندارد.
 6. تعمیر و بازسازی پلاستیک گلخانه ای ساده تر از تعمیر و بازسازی شیشه و صفحات فایبرگلاس می ‌باشد. یکنایلون فرسوده و یا پاره ‌شده به ‌سادگی و در کمترین مدت ‌زمان، تعویض و حتی تعمیر می ‌شود.
 
پلاستیک گلخانه
 

استفاده از پلاستیک گلخانه ای مزایای قابل‌ توجهی دارد که در این فهرست برخی از مهمترین نکات را مطرح کردیم. اما حضور این مزایا دلیل نمی ‌شود تا چشم بر محدودیت‌ های استفاده از پلاستیک گلخانه ای بسته باشیم. پلاستیک گلخانه ای با تمام مزایایی که دارد، باز هم نمی ‌تواند در بسیاری از فضاها مناسب باشد و در هر صورت محدودیت ‌هایی در استفاده از این محصول وجود دارد.

محدودیت‌ ها برای استفاده از پلاستیک گلخانه ای

 1. طول عمر کوتاه بزرگترین و در عین‌ حال چالش برانگیزترین محدودیت در استفاده از پلاستیک گلخانه ای است. نایلون گلخانه ای در مواجهه با عوامل نامساعد جوی مانند باد و باران، برف و تگرگ و خصوصا تابش آفتاب آسیب ‌پذیر است و به‌ سرعت اسیر فرسایش می ‌شود. فرسودگی چالش جدی در استفاده از پلاستیک گلخانه ای است. اگر چه در طراحی نایلون گلخانه ای از مواد پلیمری مقاوم استفاده می‌ شود و در حال‌ حاضر نایلون گلخانه یو وی متداول شده ‌است. با این ‌وجود هرگز نمی‌ توانیم از یکنایلون گلخانه ای انتظار طول عمری زیاد داشته باشیم. باکیفیت‌ ترین نایلون‌ ها به‌ سختی می‌ توانند فراتر از ۵سال کارایی مفید داشته باشند.
 2. پلاستیک گلخانه ای آسیب ‌پذیر است و به‌ سادگی پاره می ‌شود. البته در صورت استفاده از نایلون ‌های پلی ‌وینیل و یا پلی ‌کربنات، سطح مقاومت قابل‌ توجهی وجود دارد. اما با این ‌وجود باز هم نمی ‌توانیم بر قابلیت ‌های کاملاً مقاوم نایلون ‌ها تکیه کنیم. اجسام تیز مانند شاخه درختان به ‌راحتی سطح نایلون را پاره می‌ کنند. حیوانات مانند گربه و یا پرندگان درشت و قدرتمند مانند کلاغ‌ ها قابلیت پاره کردن جداره نایلون گلخانه ای را دارند. این در حالی است که جداره ‌های شیشه‌ ای و یا فایبرگلاس مقدار مقاومت مناسب ‌تری دارند.
 3. مقدار قابلیت عبور نور خورشید کم است. شفافیت ویژگی کلیدی در طراحی جداره های گلخانه ای است. هر اندازه جداره گلخانه ای طراحی شفاف‌ تری داشته باشد، حجم نور خورشید را بهتر و کاملتر از خود عبور می ‌دهد. در نتیجه شرایط فتوسنتز گیاهان بهتر صورت می‌ گیرد و محصولات گلخانه ای با حجم و کیفیت بالاتری تهیه می شوند. اما حتی شفاف ‌ترین نایلون ها نیز نمی‌ توانند قابلیت عبور نور با حجم کامل را داشته باشند. نایلون ‌ها به اندازه شیشه شفاف نیستند و قطعا این عدم شفافیت کافی بزرگترین چالش در استفاده از آنها می ‌باشد. البته استفاده از نایلون پلاستیک در مناطق جغرافیایی با تابش تند نور خورشید ایده مناسبی است. زیرا در ملایم کردن نور خورشید بهتر از شیشه و یا فایبرگلاس هستند.
 4. سطح پوشیده شده از نایلون تحمل وزن زیادی ندارد. لذا مناسب استفاده در مناطق با بارش زیاد برف نمی ‌باشد. در عین ‌حال خطر جمع شدن آب باران در لایه‌ های شل شده نایلون وجود دارد که قطعا باعث سنگین شدن سقف بنای گلخانه می ‌شود و این سنگینی خطرناک است.
 
پلاستیک گلخانه
 
 1. نایلون گلخانه ای عایق حرارتی مناسبی نیست و اصولاً نمی ‌تواند مقدار حرارت تولید شده در فضای گلخانه را محفوظ کند. هوای سرد بیرون کاملاً بر فضای حاکم شده در محیط گلخانه غلبه خواهد کرد. قطعا کنترل دمای محیط گلخانه از چالش‌ های جدی در امر گلخانه داری است و در قدم اول باید از جداره ‌ها با پوشش ‌های عایق ‌شده استفاده کنیم. نایلون گلخانه ای عایق حرارتی خوبی نیست و طبیعتاً در کنترل دمای محیط گلخانه چندان جداره توانمندی نمی‌ باشد. شاید در یکآب ‌و هوای معتدل و یا گرمسیری با چالش جدی در این عدم توانایی کنترل دما و حرارت مواجه نباشیم. اما قطعا در جغرافیا با آب ‌و هوای سرد باید فکری اصولی ‌تر برای پوشش جداره‌ های گلخانه ای کرده باشیم.

دوپوش کردن گلخانه یکایده کامل برای محافظت از گرمای تولید شده در داخل گلخانه است. دوپوش کردن گلخانه ایده تکمیلی برای استفاده از جداره های نایلونی می ‌باشد. در عین ‌حال این ایده برای گلخانه ‌ها با جداره ‌های شیشه‌ ای نیز کارایی دارد. دوپوش کردن گلخانه ایجاد یکحایل در اطراف محیط گلخانه ای است که آن نیز تماما توسط نایلون‌ های نازک از جنس پلی ‌اتیلن انجام می ‌شود.

از آنجا که در این مطلب به ‌دنبال بررسی دقیق طراحی تا جزئیات کاربرد پلاستیک گلخانه ای هستیم، لازم است تا به ایده دوپوش کردن گلخانه نیز بپردازیم. زیرا دوپوش کردن یکی از اصلی‌ ترین فعالیت ‌های گلخانه ‌داری است که در انجام آن تماماً از نایلون گلخانه ای استفاده می ‌شود.

دوپوش کردن گلخانه چیست؟ و چرا از نایلون استفاده می ‌شود؟

دوپوش کردن گلخانه یکایده برای مدیریت انرژی در فضای گلخانه ای است. محیط گلخانه ای باید در یکتعادل گرمایی مناسب و دائمی قرار داشته باشد. این در حالی است که جداره ‌های نازک نایلونی و یا شیشه ‌ای نمی ‌توانند قابلیت عایق حرارتی مناسبی داشته باشند. در نتیجه محیط گلخانه دائماً در خطر مواجه شدن با موج هوای سرد محیط بیرون قرار دارد.

اما با تکنیک دوپوش کردن گلخانه می ‌توانیم یکحد فاصل میان جداره داخلی گلخانه با هوای سرد محیط بیرون از گلخانه ایجاد کنیم. برای این کار از نایلون مخصوصی با عنوان نایلون دوپوش گلخانه ای استفاده می ‌شود. نایلون دوپوش از جمله کاربردی ‌ترین نمونه ‌های پلاستیک گلخانه ای است که در سطح گلخانه ‌های حرفه‌ ای کاملاً متداول است.

در فرایند دوپوش کردن گلخانه از نایلون مخصوص این کار به شکل یکحایل در اطراف فضای گلخانه ای استفاده می ‌شود. نایلون دوپوش در ابعاد بزرگ با عرض زیاد، دورتادور فضای گلخانه ای را می‌ پوشاند. این نایلون گلخانه ای با فاصله ‌ای اندک از جداره اصلی گلخانه نصب می‌ شود و با ایجاد یکگپ هوایی در اطراف جداره داخلی گلخانه مانع از تبادل حرارتی میان فضای بیرون و فضای داخل گلخانه خواهد شد.

نایلون دوپوش گلخانه ای چیست؟

نایلون دوپوش گلخانه ای یکنوع پلاستیک گلخانه ای است که در قطر کم با جنس پلی‌ اتیلن تهیه می ‌شود. این نایلون ‌ها در ابعاد بزرگ با طول و عرض زیادی هستند تا بتوانند به ‌راحتی به شکل یکروکش کل فضای گلخانه را بپوشانند.نایلون دوپوش گلخانه ای برای استفاده در جداره اصلی گلخانه ای طراحی نشده ‌است. این پلاستیک گلخانه ای از پلیمر ساده پلی ‌اتیلن در ضخامت کم طراحی‌ شده است. لذا مقاومت فیزیکی قدرتمندی ندارد. در عین ‌حال فاقد قابلیت‌ های ضد یو وی و یا ضد شبنم هستند. از طرفی به شکل نایلون ‌های عایق حرارتی طراحی نشده ‌اند. از این ‌رو این پلاستیک گلخانه ایِ سبک ‌وزن و ارزان ‌قیمت را نمی ‌توان به ‌عنوان پوشش اصلی محیط گلخانه ای استفاده کرد.

پلاستیک گلخانه

هدف از طراحی نایلون سبک دوپوش گلخانه ای برای ایجاد یکحایل هوایی در محیط اطراف جداره ‌های اصلی گلخانه ای می ‌باشد. هوا عایق بسیار خوب حرارتی است و وقتی می‌ توانیم با استفاده از پلاستیک دوپوش گلخانه ای یکحایل در محیط اطراف فضای گلخانه ای داشته ‌باشیم، در واقع توانسته ‌ایم حجم اندکی از هوا را به شکل یکلایه عایق در اطراف جداره ‌های اصلی نگه داریم. به ‌این ‌ترتیب پلاستیک دوپوش گلخانه ای نقش عایق حرارتی ندارد. بلکه با محبوس کردن هوا از قابلیت عایق هوایی برای محافظت از محیط گلخانه ای استفاده می ‌کند.

کدام پلاستیک مناسب نایلون دوپوش گلخانه ای است؟

نایلون دوپوش گلخانه ای برای پوشش اول محیط گلخانه نیست. لذا نیازی نیست تا در طراحی آن از پلیمرهای گران‌ قیمت و بسیار مقاوم استفاده ‌شده باشد. در عین‌ حال این نایلون گلخانه ای باید قابلیت پوشش یکسره کل فضای گلخانه ای را داشته باشد. لذا باید در ابعاد بزرگ با طول و عرض زیاد تهیه شود.

از طرفی نایلون دوپوش گلخانه ای باید سبک ‌وزن باشد تا در صورت نصب شدن در فضای اطراف محیط گلخانه ای باعث سنگینی بر روی اسکلت فضای گلخانه ای نشود. به ‌این ‌ترتیب پلاستیک گلخانه ای مناسب اجرای دوپوش کردن گلخانه، یکمدل پلاستیک عریض از جنس پلی ‌اتیلن با ضخامت کم است که سبک و در عین ‌حال مقاوم می ‌باشد و کاملاً مناسب ایجاد یکحایل سرتاسری در محیط اطراف گلخانه ای می ‌باشد. نایلون دوپوش گلخانه ای باید ویژگی ‌های مناسبی داشته باشد. این ویژگی ‌ها شامل موارد زیر می ‌شوند.

 1. نایلون گلخانه ای دوپوش باید به ‌اندازه کافی عریض باشد تا به شکل یکسره کل فضای گلخانه را بپوشاند. هر گونه دوتکه شدن نایلون گلخانه از قابلیت عایق ‌بندی آن برای ایجاد یکگپ هوایی می ‌کاهد.
 2. پلاستیک گلخانه ای برای دوپوش کردن گلخانه باید سبک ‌وزن باشد تا حضور آن باعث اعمال وزن زیاد بر اسکلت گلخانه نشود و در عین ‌حال به ‌علت سبک بودن، روش نصب و حتی جمع‌ آوری آن ساده باشد.
 3. پلاستیک گلخانه مناسب دوپوش کردن باید ارزان ‌قیمت باشد. زیرا برای دوپوش کردن گلخانه به حجم بسیار زیادی از این پلاستیک نیاز داریم و قطعا قیمت پلاستیک گلخانه نباید مانع از اجرای عملیات عایق ‌بندی شود.
 
پلاستیک گلخانه
 

قاعدتاً برای رسیدن به این ویژگی‌ ها باید از پلاستیک گلخانه ای با پلیمر پلی ‌اتیلن استفاده کنیم که در نهایت سبکی با ضخامت کم طراحی ‌شده باشد. پلاستیک گلخانه ای یک ابزار ساده برای پوشش فضاهای گلخانه ای است که این فضا را هرچه ساده تر و در عین حال ارزان تر ایجاد می کند. قطعا آشنایی تا مهارت استفاده از نایلون گلخانه مهارتی است که باید هر گلخانه دار از آن اطلاع داشته باشد. در این مطلب تلاش کردیم تا از اطلاعاتی جامع و دسته بندی شده برای آشنایی با انواع پلاستیک گلخانه ای اشاره کنیم.

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5