خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پمپ آب رودخانه چیست و چه تفاوتی با موتور پمپ آب دارد؟

فهرست مطالب

پمپ آب رودخانه که از آن با عنوان پمپ آب چاه نیز یاد می کنند، در واقع وظیفه انتقال آب را بدون آن که شما را به دردسر بیاندازد، بر عهده دارد. تصور کنید شما قصد دارید آب را از رودخانه به طرف زمین کشاورزی خود انتقال دهید. از آنجایی که فاصله ی زمین کشاورزی تا رودخانه بسیار است، یکی از راه هایی که به ذهن انسان خطور می کند بکار بردن کانال کشی است.ولی باید بدانید که راه حل کانال کشی هم هزینه گزافی به دنبال دارد و هم برای زمین های کشاورزی استفاده از آن غیرقانونی است. در مقابل شما می توانید با هزینه ای بسیار کمتر از کانال کشی و یک راهکار قانونی و همیشگی این مشکل را حل کنید. این راهکار استفاده از پمپ آب رودخانه می باشد که برای انتقال آب چاه نیز می تواند بکار رود.ما در این مقاله قصد داریم شما را با پمپ آب رودخانه و انواع آن آشنا کنیم، پس با ما همراه شوید.

پمپ آب رودخانه چیست؟

جالب است بدانید بین موتور پمپ آب با پمپ آب رودخانه تفاوتی وجود ندارد، در واقع پمپ آب رودخانه همان موتور پمپ آب است که دارای یک موتور بنزینی و یا دیزلی است و بوسیله یک پمپ توانایی پمپاژ کردن آب به صورت افقی و عمودی را دارا می باشد. بدین ترتیب که برای انجام این کار تنها چیزی که شما نیاز دارید چند لیتر بنزین، گازوئیل و یا نفت خواهد بود و نه چیز بیشتری.قسمت پمپ دستگاه پمپ آب رودخانه از دو عدد دهانه ورودی و خروجی روزه دار برخوردار است که لوله خرطومی و یا شیلنگ پمپ آب که از نوع شیلنگ های مخصوص آتش نشانی و یا برزنتی است را می توان به آن متصل کرد و آب را از رودخانه و یا چاه به سمت نقطه ی مورد نظر انتقال داد. چند عامل بر حجم آبدهی پمپ آب رودخانه تاثیر دارد، این عوامل عبارتند از:•    انجین پمپ آب دستی رودخانه یا قدرت موتور•    توانایی پمپ آب رودخانه•    قطر ورودی و خروجی موتور پمپ آب رودخانه

انواع موتور پمپ آب چاه

۱) موتور پمپ آب چاه بنزینی

در بین موتورهای پمپ آب برای چاه اولین، رایج ترین و پرفروش ترین، نوع بنزینی آن می باشد، که از یک موتور چهار زمانه و پر قدرت که از نوع موتورهای تک سیلندر است، برخوردار بوده که بوسیله سوخت بنزین کار می کند. 
پمپ آب رودخانه چیست و چه تفاوتی با موتور پمپ آب دارد؟
این دستگاه دارای انواع مختلفی است که برخی از آن ها توان موتوری کمتری دارند و برخی دیگر از توان بالاتری برخوردارند. اگر بخواهیم به صورت نرمال در نظر بگیریم اغلب موتورهای پمپ آب رودخانه، دارای توانی بین ۵ تا ۷ اسب بخار هستند.البته همانطور که اشاره کردیم این میزان توان برای برخی موتورهای دیگر می تواند بالاتر باشد. قابل ذکر است هر چه قدرت و توان موتور بیشتر باشد، در مقابل قیمت موتور پمپ آب چاه نیز افزایش می یابد.

۲) موتور پمپ آب چاه دیزلی

پرقدرتمندترین موتور پمپ آب برای چاه، نوع دیزلی آن می باشد. این نوع موتورها از حجم بسیار بالایی برخوردارند و قدرت و توان آن ها نیز بالاتر است، به عنوان مثال یک موتور پمپ آب چاه دیزلی دارای توانی معادل ۹ اسب بخار است.ویژگی مثبت موتور پمپ آب دیزلی که آن را از دیگر موتورهای پمپ آب متمایز می کند این است که بطور مداوم می توانید آن را بکار ببرید. مقصود از کلمه ی مداوم این است که حتی اگر دستگاه مدت زمان طولانی هم روشن باشد نه تنها آسیبی به آن نمی رسد بلکه به سبب استفاده از سوخت دیزل، باعث بهتر شدن عملکرد موتور پمپ آب رودخانه می شود.البته این نوع موتور پمپ آب دارای معایبی نیز می باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:•    موتور پمپ آب چاه دیزلی برای بکار بردن در هوای سرد گزینه ی مناسبی نمی باشد، چرا که عملکرد موتور کاهش پیدا می کند.•    نسبت به موتور پمپ آب بنزینی سر و صدای بیشتری تولید می کند.•    دارای آلودگی محیط زیستی بیشتری می باشد.

۳) موتور پمپ آب چاه نفت و بنزین

این نوع مدل از موتور پمپ آب چاه از فناوری متفاوتی برخوردار است، بدین ترتیب که بوسیله سوخت بنزین باید دستگاه را راه اندازی کرده و سپس ادامه ی کار با سوخت نفت انجام می شود. این دستگاه به این سبب تولید شده که در برخی از مناطق دسترسی و استفاده از سوخت نفت رایج تر است.علت استفاده از سوخت بنزین برای روشن کردن دستگاه این است که با بنزین موتور به راحتی روشن خواهد شد. در مقایسه با دو مدل دیگر قیمت موتور پمپ آب چاه نفت و بنزین بالاتر می باشد و در برخی از موارد شبیه به قیمت موتور پمپ آب رودخانه دیزلی است. از رایج ترین مشکلات این دستگاه می توان به ایجاد آلودگی صوتی و زیست محیطی اشاره کرد.

پمپ آب رودخانه چیست و چه تفاوتی با موتور پمپ آب دارد؟

۴) موتور پمپ آب چاه برقی

آخرین نوع از موتور پمپ آب چاه ، مدل برقی آن می باشد که در مناطقی که دسترسی به نیروی برق وجود دارد، استفاده از آن رایج تر است. قطعا در کنار رودخانه، چاه آب یا زمین های کشاورزی، امکان دسترسی به برق وجود ندارد، از این رو برای تولید برق باید از یک موتور برق کمک بگیرید که آن هم نیازمند سوخت بنزین و یا دیزل است. بنابراین استفاده از موتور پمپ آب چاه برقی در چنین شرایطی هم لحاظ مصرف انرژی و هم هزینه به صرفه نخواهد بود.موتور پمپ آب چاه برقی در مقایسه با مدل های دیگر هم سر و صدای کمتری دارد و هم خبری از آلودگی زیست محیطی در استفاده از آن وجود ندارد، اما در مقابل خطرات ناشی از برق گرفتگی و اتصالی را نباید فراموش کرد.

اندازه ورودی و خروجی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم موتور پمپ آب رودخانه از ورودی و خروجی های متفاوتی برخوردار است، در واقع هر اندازه قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ سایز بزرگتری داشته باشد، میزان حجم آبدهی دستگاه نیز افزایش خواهد یافت، اما باید بدانید که این امر به موتورها و پمپ ها با توان بیشتری نیاز دارد. در واقع قطر دهانه ورودی و خروجی انواع موتور پمپ ها بطور معمول بین یک تا ۴ اینچ است.

موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی و تفاوت های آنها

تفاوت در این دو مدل در نوع موتور این دستگاه است. در هر کدام از این دو مدل از تکنولوژی ها و فرایند مکانیکی مخصوص به خود استفاده شده است. هر دوی این مدلها از موتورهای درون سوز هستند که انجام فرایندهای چهارگانه در آنها صورت می گیرد و چیزی که واضح است این است که فرایند احتراق نوع سوخت به کار برده شده در آنها متفاوت است.

تفاوت در موتور پمپ آب دیزلی و بنزینی

تفاوت اصلی در موتور پمپ های دیزلی و بنزینی در قسمت احتراق آنها است. عمل احتراق در موتور پمپ های بنزینی به وسیله شمع و جریان الکتریکی صورت می‌گیرد. اما در موتور پمپ های دیزلی احتراق توسط تراکم بسیار بالا و بدون وجود جرقه انجام می شود. بنابراین موتور پمپ های بنزینی دارای شمع هستند اما موتور پمپ های دیزلی بدون شمع کار می کنند. موتور پمپ های بنزینی نیاز به بازدید دوره ای دارند و در صورت وجود استهلاک باید شمع های آنها تعویض شود.

پمپ آب رودخانه چیست و چه تفاوتی با موتور پمپ آب دارد؟

مصرف سوخت در موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی

در رابطه با مصرف سوخت باید گفت که موتور پمپ های بنزینی از راندمان سوخت کمتری نسبت به موتور های پمپ های دیزلی برخوردار هستند و موتورهای دیزلی میزان سوخت بیشتری استفاده می کنند. هنگام استفاده از آنها باید توجه داشته باشید که به کدام نوع سوخت دسترسی بیشتری دارید. به این علت که دسترسی به سوخت از موارد مهم و ضروری برای استفاده از موتور پمپ های بنزینی و دیزلی است.

تاثیر آب و هوا بر روی کارایی موتور پمپ بنزینی و دیزلی

در این باره باید گفت که راندمان کار موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای بنزینی در آب و هوای سرد کمتر است. اگر توجه کرده باشید، کامیون ها و اتوبوس ها که با سوخت دیزلی کار می کنند در هوای سرد و حتی در حالت ایستاده نیز روشن هستند، به این علت که اگر موتور دیزل سرد شود کارایی خوبی نخواهد داشت. اما موتورهای بنزینی به این صورت نیستند و در هوای سرد نیز از عملکرد خوبی برخوردارند.

میزان آلودگی هوا و صوت در موتور پمپ بنزینی و دیزلی

در این مورد باید خاطرنشان کرد که موتور پمپ آب دیزلی هم صدای بیشتری تولید می کند و هم دود بیشتر که بوی بسیار بدی هم دارد. اما با این حال موتور پمپ  دیزلی نسبت به موتورهای بنزینی از قدرت بیشتری برخوردار هستند و امکان استفاده مداوم از آنها وجود دارد. در رابطه با موتور پمپ بنزینی باید گفت که به صورت مداوم نمی توان از آنها استفاده کردن و باید به روش متناوب آنها را راه اندازی کنید.

تفاوت وزن در موتور پمپ بنزینی و دیزلی

در کل موتورهای دیزلی از وزن بیشتری نسبت به موتورهای بنزینی برخوردار هستند. بنابراین در مورد موتور پمپ های آب نیز این قضیه درست است در نتیجه حمل موتور پمپ های بنزینی راحت تر است.

پمپ آب رودخانه چیست و چه تفاوتی با موتور پمپ آب دارد؟

موتور پمپ آب دوو

موتور پمپ آب بنزینی دوو مدل GAE50 و موتور پمپ آب دوو مدل GAE100 دو مدل از بهترین مدل های موجود در بازار می باشد.از مزایای دیگر موتور پمپ آب دوو نسبت به برندهای مشابه موجود در بازار، گارانتی و خدمات بعد از فروش این دستگاه می باشد، که به تعهد نارنج لند و به مدت شش ماه می باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر