خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چاله کن چیست؟

فهرست مطالب

به روز شدن ابزارآلات و تجهیزات کشاورزی

به لطف پیشرفت های چشمگیری که صنعت در دنیا به خود دیده است؛ استفاده از نیروی انسانی با اعمال فشار و رنج بیشتر روی کارگران کمرنگ تر شده است و امروزه ما شاهد ابزارآلات و تجهیزات کشاورزی مدرن و بهینه تری در این عرصه هستیم که با استفاده از این وسایل جدید دیگر نیازی به رنج و اعمال طاقت فرسای نیروی انسانی نیست. استفاده از این وسایل کار را برای کشاورزان با سهولت بیشتری همراه نموده اند تا آن ها در بازه زمانی کمتر و نیز بدون سعی و کوشش بیشتر بتوانند با بهره گیری از تجهیزات مدرن و پیشرفته امروزی رو به اعمال کشاورزی خویش در زمین های زراعی خود آورند. به عنوان مثال به منظور کَندن چاه قبلا از بیل و کلنگ با نیروی انسانی استفاده می شد که سبب عرق ریختن آن ها می گشت. اما امروزه همان کار کَندن چاه را به وسیله ابزارآلات پیشرفته تری صورت می دهند که به آن ها چاله کَن اطلاق می گردد. در ادامه ضمن معرفی بیشتر چاله کن به عمده ترین کاربردهای آن ها در زمین های کشاورزی اشاره خواهد شد. 
چاله کن چیست؟
  

چاله کن چیست؟

همان طور که گفته شد؛ امروزه عملیات حفر چاه و نهر به صورت ماشینی و توسط یکی از دستگاه ها و ماشین آلات در صنعت کشاورزی و باغبانی صورت می گیرد که به آن ها چاله کن اطلاق می شود. این وسیله کارآمد امروزه به یکی از بخش های جدایی ناپذیر در صنعت کشاورزی به حساب می آید که شما می توانید آن را در عرصه زمین های زراعی و باغبانی مورد استفاده قرار دهید. شاید یکی از مهمترین دلایلی که سبب استفاده از دستگاه چاله کن به جای ابزار دستی نظیر بیل و کلنگ شده است؛ بهره مندی از انرژی کمتر کارکنان و کشاورزان شده است که با اعمال انرژی کمتر و در کمترین و کوتاهترین فرصت ممکن می توانند بدون هیچ گونه زحمت و زور و بازویی به راحتی عملیات حفر چاه و نهر را صورت بخشند. با استفاده از دستگاه چاله کن می توان با ایجاد نمودن گودال هایی در عمق های مختلف در زمین های زراعی سخت به خوبی از این وسیله مفید و کارآمد در حوزه صنعت کشاورزی استفاده بهینه ای برد. 

کاربرد ویژه و منحصر به فرد دستگاه چاله کن در کشاورزی

دستگاه چاله کن که در اندازه ها و مدل های مختلفی در بازار موجود می باشد و شما می توانید آن ها را در بسته به نیاز خود خریداری کنید؛ در زمینه کشاورزی کاربرد بسیار زیادی دارد. به این صورت که از کارهای کوچکی همچون: کاشت نهال تا کارهای بزرگتری همچون کاشت ستون های پل ها و... همگی را می توان به وسیله این دستگاه کارآمد صورت داد. بنابراین بیشترین کاربرد دستگاه چاله کن در انواع مختلف تراکتوری، دستی یا موتوری در پروژه های کشاورزی است که کار یک کشاورز را در عرصه های مختلفی سهولت بخشیده است. بنابراین به طور کلی می توان گفت که کاربرد دستگاه چاله کن در عرصه کشاورزی می تواند به منظور کَندن چاه به جهت کاشت نهال، انواع و اقسام درخت ها در باغات و زمین های کشاورزی، حفر چاه به منظور نصب تیر چراغ برق، ستون های خانگی، فنس کشی در مکان های مختلف، ستون های پل ها و... می باشد تا به این ترتیب نه تنها در حوزه کشاورزی بلکه در حوزه های مختلفی بتوان از این دستگاه به خوبی استفاده های مفید و به جایی به عمل آورد. 

انواع چاله کن

همان طور که با دستگاه چاله کن آشنا شدیم؛ شما می توانید به منظور کارهای کشاورزی خود و یا حفر انواع چاه ها به وسیله این دستگاه مفید و کارآمد در هر یک از انواع و اقسام چاله کن ها استفاده به عمل آورید. به این صورت که چاله کن ها در مدل های مختلفی بسته به نیاز شما طراحی و تولید گشته اند و هر یک از آن ها کاربردهای خاص و ویژگی های منحصر به فردی دارند که از جمله برخی از آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت: 
چاله کن چیست؟
 دستگاه چاله کن پشت تراکتوری 

1-    چاله کن هیدرولیکی

 این نوع از چاله کن ها در اندازه و قطرهای مختلفی تهیه و توزیع گشته اند و برای مصارف مختلف و گوناگونی نیز از آن ها استفاده به عمل آورده می شود. این نوع از چاله کن ها را بیشتر در پشت تراکتور نصب می کنند تا با اعمال توانایی و قدرت بیشتری از آن ها در مزارع کشاورزی استفاده نمایند. از چاله کن های هیدرولیکی به منظور حفر تونل هایی با عمق بیشتر از ده ها متر نیز استفاده می شود. این نوع از چاله کن ها خود به انواع مختلفی نظیر: چاله کن هیدرولیکی تک بازو، چهار بازو و چهار بازو هیدرولیک تقسیم بندی می شود. 

2-    چاله کن دستی

 گونه دیگری از چاله کن ها را نوع دستی آن ها تشکیل می دهند که با استفاده از نیروی انسانی به منظور حفر چاه از آن ها استفاده به عمل آورده می شود. به همین علت است که از چاله کن های دستی بیشتر روی خاک های نرم و چاله هایی استفاده می شود که چندان عمق زیادی ندارند. 

3-    چاله کن برقی

 چاله کن های برقی نیز از دیگر دستگاه های موجود در همین راستا به شمار می آیند. این نوع از چاله کن ها نیروی خود را از جریان برق می گیرند و به منظور ایجاد گودال هایی برای کاشت درخت و پایه های حصار و... از آن ها استفاده به عمل آورده می شود. بنابراین آن ها را جزء پرکاربردترین چاله کن ها برای حفاری های درون شهری به حساب می آورند که با دربرداشتن قدرت و سرعت بالا در کوتاه ترین زمان ممکن کار خویش را به سرانجام می رساند. 
چاله کن چیست؟
  چاله کن موتوری 

4-    چاله کن موتوری

 نوع دیگری از چاله کن ها نیز وجود دارند که یکی از پرمصرف ترین چاله کن های دستی به شمار می آیند که از آن با نام هایی از جمله چاله کن موتوری، چاله کن بنزینی، دست ساز؛ مته چاله کن و... نیز یاد می شود. از این نوع چاله کن ها بیشتر به منظور حفر چاله برای کاشت نهال، درختچه، تیرهای چوبی و... استفاده می نمایند که به وسیله نیروی انسانی از آن ها استفاده می شود.به طور کلی قیمت چاله کن را می توان بر حسب نوع و مدل چاله کن ها و نیز توان و قدرت آن ها موثر دانست که هر یک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر