خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چرا بهتر است علف زن برقی نخریم؟

فهرست مطالب

دستگاه علف زن همان طور که از نام آن کاملا مشخص است؛ دستگاهی است که به منظور کوتاه و هرس کردن علف های هرز در زمین های کشاورزی و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه این وسیله بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید دستگاه علف زن باید به نوع سوخت و نحوه راه اندازی آن توجه داشته باشیم. چرا که آن ها را در مدل ها و انواع و اقسام مختلفی طراحی می کنند که هر یک از آن ها کاربرد و کارایی خاص خود را دارند.از جمله انواع مختلف دستگاه علف زن می توان به علف زن برقی، بنزینی، شارژی و... در کنار علف زن های دستی اشاره کرد که هر یک از آن ها را می بایست در جایگاه خود مورد استفاده قرار داد. قیمت علف زن نیز با توجه به نوع هر یک از این دستگاه ها با همدیگر تفاوت دارد. اما در صورتی که قصد خرید دستگاه علف زن دارید؛ باید این نکته را در نظر داشته باشید که از بین انواع مختلف دستگاه های علف زن بهتر است علف زن برقی را خریداری نکنید.در ادامه ضمن معرفی این نوع از دستگاه به این پرسش نیز پاسخ خواهیم داد که چرا نباید از علف زن برقی استفاده کرد؟ پس با ما همراه باشید. 

انواع دستگاه علف زن

1)    دستگاه علف زن موتوری

دسته اول علفتراش های موتوری هستند که با استفاده از موتور بنزینی که روی آنها سوار شده است، نیروی محرکه خود را تامین می کنند و قدرت ۱/۵ الی ۳ اسب بخاری برایشان در نظر می گیرند که بسته به نوع کار و حجم کاری که انجام می دهند متفاوت هستند.که از مزیت های آنها می توان به بی نیاز بودن از برق اشاره کرد که قابل استفاده در همه جا هستند.

2)     دستگاه علف زن برقی

دسته دوم علف تراش های برقی هستند که توسط یک موتور الکتریکی نیروی محرکه خود را تامین می کنند. برای این دسته از علف تراش ها هم قدرت ۱۱۰۰ الی ۲۲۰۰ وات را در نظر می گیرند.علفتراش های بنزینی در دو گروه ۲ زمانه و ۴ زمانه هستند که هر گروه دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است.علفتراش های دو زمانه توان خروجی بیشتر، حجم موتور کمتر و نسبت توان به وزن بیشتری در مقابل علف تراش های ۴زمانه دارند.در موتور های دو زمانه روغن (مخصوص موتور های دو زمانه) با یک نسبت مشخص شده از طرف سازنده دستگاه با بنزین مخلوط می شود.موتور های ۴ زمانه نیازی به مخلوط کردن روغن و بنزین ندارند زیرا سوخت و روغن درون کارتل دستگاه ریخته می شود و از آنجایی که در ۴ مرحله تولید توان انجام می شود کارکرد کم صداتر و با کارایی بیشتری را دارند. این علف تراش ها وزن و قیمت بیشتری نسبت به علف تراش های ۲ زمانه دارند. 

علفزن دو زمانه :

 استفاده از موتورهای دو زمانه اغلب سه ویژگی مشترک دارد که عبارت اند از :

موتورهای دو زمانه از سوپاپ بهره ای نمی برند که این موضوع باعث  ساختار ساده دستگاه می شود و از وزن و حجم دستگاه می کاهد . در موتورهای دو زمانه در هر بار چرخش میل لنگ، یک مرحله احتراق اجرا می گردد همین امر باعث زیاد شدن قدرت موتور می شود .  در صورتی که  در موتورهای چهار زمانه با هر دو بار چرخش میل لنگ، یک مرحله احتراق  صورت می گیرد.موتورهای دو زمانه میتوانند در هر جهتی فعالیت نمایند لذا در جهت  کارآمد شدن  دستگاه علفزن شود که توسط  جریان روغنی که در آن ها وجود دارد، تا زمانی که در جهت مناسب قرار نداشته باشد به خوبی عمل نخواهد کرد .

 

آشنایی بیشتر با دستگاه علف زن برقی

 همان طور که از نام این دستگاه برمی آید؛ دستگاه علف زن برقی یکی از انواع مختلف دستگاه های علف تراش می باشد که با استفاده از نیروی برق کار می کند. بنابراین در صورتی که به دنبال خرید دستگاه علف زن هستید تا به وسیله آن بتوانید از شر علف های هرز خود را رهایی بخشیده و به کمک آن دستگاه عملیات هرس کردن علف های هرز را صورت بخشید؛ می توانید دستگاه علف زن را در مدل های مختلف آن خریداری کنید که مدل علف زن برقی نیز یکی از انواع علف زن یا علف تراش ها می باشد. این نوع از دستگاه ها با استفاده از نیروی الکتریسیته کار می کند که انرژی موتور الکتریکی موجود در این دستگاه را تأمین می کند.دستگاه علف زن برقی به طور کلی خود دارای دو نوع می باشد که به علف زن برقی سیمی و علف زن برقی بی سیم تقسیم می شود که در نوع اول حتما بایستی پریز برقی باشد که سیم موجود در آن را به پریز برق متصل نمود و در مورد دوم بدون استفاده از سیم برق و با استفاده از باتری شارژی کار می کند. بنابراین شما می توانید هر یک از آن ها را برای خود خریداری کنید. 
چرا بهتر است علف زن برقی نخریم؟
 

چرا بهتر است علف زن برقی نخریم؟

 تا پیش از این با علف زن برقی و انواع مختلف آن آشنا شدید و می دانید که به غیر از علف زن برقی در بازار علف زن بنزینی و دیزل نیز وجود دارند که هر یک از آن ها کاربرد و کارایی خاص خود را دارند و موتور آن ها از منبع سوخت بنزین و گازوئیل برخلاف علف زن برقی تأمین می شوند که نیروی خود را از جریان برق می گیرد. علف زن برقی نسبت به سایر علف زن های دیگر دارای محدودیت هایی است که این محدودیت ها سبب شده است تا کمتر از علف زن برقی به منظور هرس کردن یا کوتاه کردن علف های هرز استفاده شود و بیشتر از علف زن بنزینی در این راستا استفاده شود. به همین جهت است که می گویند بهتر است حتی الامکان علف زن برقی را خریداری نکنیم. چرا که در صورت خرید علف زن برقی شما با برخی از محدودیت ها مواجه خواهید شد و ممکن است نتوانید در زمین های مختلف از وجود این دستگاه به خوبی بهره مند شوید. 

عمده ترین محدودیت ها و نواقص علف زن برقی

 همان طور که پیشتر اشاره شد؛ علف زن برقی محدودیت هایی دارد که سبب می شود کمتر خرید این نوع از دستگاه ها مورد توجه قرار گیرد.از جمله این محدودیت ها ذکر این مسئله است که شما نمی توانید علف زن برقی را در زمین های با وسعت بالا مورد استفاده قرار دهید. چرا که به طور کلی چه شما علف زن برقی بی سیم را خریداری کرده باشید و چه علف زن برقی سیمی را در هر صورت شما با این مشکل و معضل رو به رو خواهید شد. به این ترتیب که در صورت خرید علف زن سیمی طبیعتا با مشکل سیم کوتاه آن مواجه خواهید شد که نمی توانید آن را در جای جای زمین های مختلف با خود بکشانید و علف ها را کوتاه کنید و در صورت خرید علف زن بی سیم نیز ممکن است هر لحظه باتری دستگاه شما تمام شود و شما مجبور شوید مدت زمان زیادی از وقت خویش را صرف شارژ مجدد باتری مورد نظر کنید که طبیعتا در روند کار شما وقفه ایجاد می کند. بنابراین با توجه به توضیحات داده شده؛ توصیه می گردد که حتی الامکان از علف زن برقی در هر یک از مدل های خاص آن به ویژه در زمین های زراعی وسیع و بزرگ استفاده نشود و به جای آن از علف زن بنزینی استفاده کنید که هیچ یک از این محدودیت ها را برای شما نخواهد داشت. 

نکات مهم در تعمیر و نگهداری دستگاه علف زن

۱- قبل از هرگونه تعمیرات و سرویس یا تعویض تیغه، موتور را خاموش و شمع ها را جدا نمایید.۲- موتور دستگاه به صورت دوره ای و در بازه های زمانی مشخص چک و سرویس گردد.۳- روغن دستگاه به صورت دوره ای و در ابتدای هر فصل باید تعویض گردد. به دلیل آنکه در فصل برداشت گرد و خاک و ناخالصی ها در روغن جمع شده و دستگاه را خراب می کند.۴- شمع های موتور را به صورت دوره ای تمیز و در صورت معیوب بودن تعویض نمایید.۵- فیلتر هوا را تعویض یا تمیز کنید. اگر فیلتر در ماشین چمن زنی شما از نوع کاغذ آکاردئونی است، به راحتی پوشش فیلتر را بردارید و تمام کثیفی ها را با یک شلنگ هوا فشار بالا بشویید. هنگامی که فیلتر کاغذ بیش از حد اشباع شده، آن را تعویض نمایید. 

دلایل متداول خرابی دستگاه علف زن

 

    •    کثیف بودن شمع دستگاه•    عدم تولید جرقه توسط سیستم احتراق•    خروجی نامناسب دریچه ي مخزن سوخت دستگاه (عدم کارکرد درست اگزوز)•    مسدود بودن صافی سوخت•    کثیفی شدید فیلتر هوا•    گرفتگی کاربراتور به علت رسوبات ناشی از ماندن سوخت در مخزن، در طول زمستان•    فرسودگی دیافراگم یا پمپ کاربراتورهرچند اغلب، ایرادات ممکنی  از قطعات فرسوده یا در معرض فرسودگی داخل کاربراتور رخ می دهد . قبل از نتیجه گیري و شروع به رفع اشکال، مراحل را به دقت دنبال نمایید.

چرا بهتر است علف زن برقی نخریم؟

 

قیمت علف زن

 قیمت علف زن ها به طور کلی با توجه به مدل های مختلفی که از آن ها در بازار وجود دارد؛ با یکدیگر متفاوت می باشند. اما در صورتی که قصد خرید دستگاه علف زن را دارید؛ پیش از آنکه به قیمت دستگاه علف زن توجه کنید؛ بهتر است به نیاز خود به این دستگاه توجه داشته باشید. به این صورت که اگر می خواهید با استفاده از خرید این دستگاه از وجود آن در زمین های وسیع استفاده کنید؛ بهتر است از خرید دستگاه علف زن برقی خودداری ورزیده و به جای آن از علف زن بنزینی استفاده کنید.اما در صورتی که نیاز شما از دستگاه نامبرده شده در زمین های کوچک است؛ می توانید دست به خرید علف زن برقی هم بزنید که وزن کمتری داشته و کار با آن برای شما مسلما راحت تر می باشد. در صورت رفع نیاز خود می توانید تصمیم بهتری در جهت خرید بگیرید. 

تفاوت دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن چیست؟

 

همانطور که می دانید باغ ها و فضای سبز تاثیر به سزایی  بر روحیه افراد و زیبایی محلات دارد که این تاثیر نتیجه بخش نیز می باشد  که همین امر منجر به آن  شده تا در سطح شهر ها، خانه ها و … از این گیاهان بهره برداری نمایند . فضاهای سبز نیز به مراقبت همه روزه احتیاج دارند  که این مراقبت، با استفاده از ابزار آلات باغبانی همچون  چمن زن، علف زن و شمشاد زن شکل می گیرد .

آشنایی با این وسایل و کاربردهای آن ها می تواند در زمان استفاده بسیار کمک کننده باشد. اما آیا این تجهیزات با هم تفاوت دارند. بله  اما این تفاوت ها عبارت اند از :

1-    تفاوت در شکل ظاهری

شکل ظاهری دستگاه چمن زن با علف زن متفاوت می باشد. به این صورت که در دستگاه چمن زن چهار چرخ در زیر آن قرار دارد

2-    نوع و اندازه تیغه ها

تیغه های دستگاه چمن زن در زیر آن ها تعبیه شده است که از  نظر تعداد و اندازه به ترتیب از دو عدد برخوردار می باشد  و طول آن ها هم بلندتر از دستگاه علف زن می باشد ولیکن در این مقابل تیغه های علف زن کوچک تر و از نظر اندازه همانند قطر یک توپ چهل تکه می باشند .

3-    نوع کاربرد هر یک

در خصوص کاربرد هر یک از آن ها هم توضیح داده شد که هر یک از آن ها به منظوری ساخته شده اند و کاربردی جداگانه و خاص دارند.

در نهایت

می توانید برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید .

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر