خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چرا چاله کن بنزینی پرکاربردترین نوع چاله کن موتوری می باشد؟

فهرست مطالب

چاله‌کن یا نهرکن یکی از ابزارهای جالب است که در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد. این وسیله از ساخت و ساز تا کشاورزی کاربرد داشته و همین موضوع باعث شده تا دایره مصرف‌کنندگان آن بسیار وسیع باشد.به علاوه همین کاربرد گسترده به عاملی برای تنوع در مدل‌ها و نحوه عمل وسیله تبدیل شده است.برخی از مدل‌های این محصول به تراکتور وصل شده و در ترکیب با آن کاربرد دارند و برخی دیگر نیز به خودی خود و به‌تنهایی کاربردی هستند.از این رو ما بر آن شدیم تا در یادداشتی تفصیلی ضمن حفظ نکات تخصصی و حرفه‌ای، بیشتر مسائل مطرح شده حول چاله‌کن را به زبانی ساده و برای عامه مردم بیان کنیم. در ادامه نیز سراغ به انواع مختلف چاله‌کن رفته و تلاش می‌کنیم تا نیم‌نگاهی به این موضوع نیز داشته باشیم.پس حتی اگر دانش بالایی در این مورد دارید و به طور تخصصی چاله‌کن را می‌شناسید یا اصلاً آشنایی با آن ندارید، خواندن این مقاله برای شما خالی از لطف نیست. 

آشنایی با ماهیت چاله‌کن

نهرکن یکی از ابزارهایی است که ریشه در تاریخ داشته و به عنوان ابزاری کاربردی، مدت زمان زیادی را در خدمت بشر بوده است. شاید آنچه که به شکل سنتی نهرکن نامیده می‌شود تفاوت‌هایی با نهرکن فعلی داشته باشد اما به هر حال اساس کار یکسان بوده است.یک سؤال مهم که در ذهن عامه مردم نقش می‌بندد این است که با وجود ابزار دیگری همچون بیل و کلنگ، نهرکن چه کاربرد متمایزی دارد؟ در پاسخ باید اشاره کرد که ساختار کاربردی چاله‌کن طوری است که شما در حین کار با آن، در کنار کندن و حفر یک استوانه در خاک، خاک حاصل از حفاری را نیز تخلیه می‌کنید.این در حالی است که این کار بدون استفاده از وسیله جانبی دیگری انجام می‌شود؛ این یعنی انجام کار با کیفیت و سرعتی بیشتر. ساختار و نحوه عملکرد مته‌مانند نهرکن کمک می‌کند تا در هر بار حرکت به قصد کندن خاک، مته پایین رفته و پس از هر بار حرکت به سمت عقب یا بیرون از خاک، خاک حفاری شده تخلیه شود.این علت برتری اصلی این وسیله نسبت به سایر وسایل حفاری است. البته غیر از نحوه کار و فلسفه موجود پشت طراحی گودال‌کن ، چاله‌کن موتوری و چاله‌کن بنزینی دو وسیله‌ای هستند که با موتوریزه کردن این پروسه، باعث پیشرفت جدی آن از نظر سرعت و کیفیت شدند.شما بسته به نوع نیاز خود می‌توانید از مته‌های مختلفی در این وسیله استفاده کنید. هر کدام از مته‌ها، بخاطر شکل خاصی که دارند، کاربرد متفاوتی دارند.

چاله‌کن چه کاربردهایی دارد؟

نهرکن در سایزها، مدل‌ها و گونه‌های مختلفی تولید می‌شود. در زیر لیستی از کاربردهای مختلف انواع مختلف این وسیله را مشاهده می‌کنید:•    پس از انتقال دانش و فن کشاورزی از دوره باستان و سنتی به سیستم مدرن و صنعتی، ابزار و وسایل مختلفی به پروسه کشاورزی و باغداری پیوستند. چاله‌کن‌‌های دستی کوچک نیز یکی از این ابزار هستند. این وسایل از همان ابتدا برای کندن چاله در خاک یا ایجاد منفذ و سوراخ در درختان تنومند استفاده می‌شدند. نحوه عملکرد و کاربرد تا حد زیادی ثابت مانده است. امروزه نیز کاربرد گودال‌کن در صنایع کشاورزی شامل تعبیه سوراخ و گودال مناسب برای کشت نهال درختان و سایر گیاهان، ایجاد چاله کود و کندن چاله مناسب برای تیرهای فنسی که کشاورزان دور زمین خود می‌کشند. هر چند نمی‌توان کاربرد این وسیله را به موارد فوق محدود کرد، هرجا که باغدار یا کشاورز نیازمند حفر گودال باشد، چاله‌کن همراه و همیار اوست.•    چاله‌کن ‌های بزرگ و در مقیاس عظیم برای امور عمرانی کاربردی هستند. به این دسته از نهرکن ‌ها سویل مک نیز گفته می‌شود. سویل مک‌های بزرگ به طور مثال برای کندن چاله لازم برای استحکام پایه پل‌ها کاربرد دارند.•    همانطور که گفته شد نمی‌توان کاربرد نهرکن را به مواردی این چنینی محدود کرد. به طور مثال در یکی دیگر از کاربردهای نهرکن ، به کمک آن چاله‌های لازم برای استحکام بخشی به زمین و جلوگیری از رانش آن را حفر می‌کنند. با علم به قواعد مکانیک خاک، متوجه خواهید شد که حفر چاله از نظر اصول مکانیکی یک روش برای استحکام‌بخشی و اجتناب از رانش آن است. حال با توجه به نحوه عمل این وسیله می‌توانید از آن برای ایجاد این نوع از چاله‌ها نیز استفاده کنید

چرا چاله کن بنزینی پرکاربردترین نوع چاله کن موتوری می باشد؟

آیا چاله‌کن‌ها انواع مختلفی دارند؟

در پاسخ باید گفت که بله قطعاً همانطور که مکرراً تأکید شده است، با توجه به کاربرد وسیع این وسیله، نهرکن  دارای انواع مختلفی است. در ادامه نگاهی به معروف‌ترین انواع نهرکن خواهیم داشت:•    چاله‌کن سنگین (سویل مک): همانطور که گفته شد این چاله‌کن در ابعاد بزرگی بوده و کار با آن در توان اشخاص و افراد نیست. البته مقصود این نیست که شخص نمی‎تواند در نقش اپراتور آن ظاهر شود بلکه نیاز است تا یک تیم حرفه‌ای با آن کار کند. این مدل پشت کامیون‌ها نصب شده و پس از استقرار در نقطه تعیین شده، ضمن رعایت ملاحظات مهندسی و بخش نظارت پروژه، چاله با عمق مد نظر را حفر می‌کند.•    چاله‌کن تراکتوری تک‌بازو: مدل تراکتوری این محصول، با استفاده از اتصال سه نقطه به تراکتور وصل می‌شود. در این مدل لازم است تا به صورت مکانیکی هماهنگی لازم بین نهرکن و تراکتور ایجاد شود. از نهرکن تراکتوری تک‌بازو برای کار در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.•    چاله‌کن تراکتوری دو یا چهار بازو: این مدل برخلاف مدل تک‌بازو از دو یا چهار بازو به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند. استفاده از تعداد بیشتری بازو کمک می‌کند که وسیله بتواند نیروی عمودی بیشتری را در صورت لزوم وارد کند.درست به همین خاطر است که از چاله‌کن تراکتوری دو یا چهار بازو برای کار در سطوح و مقاطعی سخت از خاک استفاده می‌شود.•    چاله‌کن هیدرولیکی: هسته اصلی قدرت نهرکن هیدرولیکی، مدارها و سیستم هیدرولیکی است. شما با این وسیله می‌توانید چاله‌هایی عمیق‌تر و در عین حال در مقاطعی بسیار سخت‌تر را به سادگی حفر کنید.•    چاله‌کن دستی: بیشتر افراد آنچه که به عنوان نهرکن می‌شناسند، نهرکن دستی است. به مدل دستی، چاله‌کن موتوری هم گفته می‌شود. علت این نامگذاری نیز کاملاً واضح است؛ در این مدل از موتوری کوچک و با توان محدود برای ایجاد نیروی اضافی استفاده می‌شود. نام دیگر این دسته از چاله‌کن‌ها، چاله‌کن بنزینی است.

قیمت چاله‌کن

قیمت به عوامل متعددی از جمله برند خریداری شده و مدل آن وابسته است. در مجموع همزمان با افزایش توان این وسیله، قیمت آن نیز دچار افزایش خواهد شد. البته قطعاً غیر از توان، فاکتورهایی مانند کیفیت متریال به کار رفته در ساخت نیز به شدت مؤثر هستند. مشخص است که در صورت نیاز به دوام و مقاومت بیشتر در طول کار، نیاز است تا مبلغ بیشتری را در قبال قیمت چاله‌کن بپردازید.

نکات ایمنی در مورد استفاده از چاله کن

توجه نکردن به نکات ایمنی می تواند باعث ایجاد خسارات جبران ‌ناپذیری گردد. قبل از کار با چاله کن مراقب افراد اطراف باشید.به این مورد نیز توجه کنید که هیچ موقع در نواحی که احتمال رد شدن سیم یا کابل برق از زیر زمین وجود دارد، با دستگاه چاله کن اقدام به حفر چاله ننمایید.•    هیچ وقت مته چاله کن را بدون وصل درست شافت گشتاور روشن ننمایید.•    هیچ وقت مته ی دستگاه چاله کن را قبل از خاموش نمودن از چاله خارج ننمایید.•    مته ی دستگاه چاله کن را فقط در زمان گاز کامل مورد استفاده قرار دهید.•    مته دستگاه چاله کن که خراب شده و یا شکسته، هیچ وقت راه اندازی نکنید.•    بدن و لباس اپراتور از بخش های متحرک چاله کن دور باشد.•    از قرار گرفتن قطعات ایمنی بر سر جای خود اطمبنان حاصل فرمایید.•    هنگامی که شروع به کار با چاله می کنید، اطمینان  کنید که کسی در نزدیکی دستگاه چاله کن نباشد.•    هنگام استفاده از دستگاه چاله کن از عینک های محافظ و ایمنی استفاده نمایید.•    اندازه بنزین و روغن دستگاه چاله کن را قبل از راه اندازی چک نمایید.

چرا چاله کن بنزینی پرکاربردترین نوع چاله کن موتوری می باشد؟

نکاتی در مورد رفع عیوب دستگاه چاله کن

در صورتی که موتور دستگاه چاله کن روشن نشود مشکل یکی از موارد زیر می باشد، کلید دستگاه چاله کن بسته می باشد، سوییچ استوپ موتور روی آف قرار گرفته، شافت به موتور وصل نشده، باک بنزین خالی است، شمع موتور دستگاه چاله کن سوخته و یا سطح روغن موتور پایین می باشد.در صورتی که مته را به دستگاه چاله کن نتوانید وصل کنید یا از دستگاه جدا نمایید احتمالاً مشکل یکی از موارد زیر می باشد، دکمه یا فنر قسمت بالای مته چاله کن پیچیده و یا شکسته است،آداپتور چاله کن خم شده و یا جسم خارجی در دستگاه چاله کن گیر کرده است.در صورتی که مته خیلی کند و یا خیلی آهسته می چرخد و یا چاله حفر نمی کند، در این صورت امکان دارد فشاری که از بالا وارد می کنید زیاد است و یا دیواره های چاله سفت می باشد، در این صورت دستگاه چاله کن را بالاتر بیاورید و اجازه دهید مته ی چاله کن به صورت آزاد و با سرعت خودش کار کند.داغ شدن بیش از اندازه گیربکس، البته باید توجه کنید عمل چاله کنی، کار سنگینی می باشد به همین دلیل داغ کردن سیستم گیربکس طبیعی می باشد، در صورتی که به نظرتان این داغ کردن گیربکس دستگاه چاله کن بیش از اندازه می باشد، با نماینده ی فروش و یا کارخانه ی تولید کننده ی چاله کن تماس حاصل فرمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر