خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چطور فن مناسب برای گلخانه تهیه کنیم ؟

فهرست مطالب

از آنجایی که یک گلخانه ایده‌ای جذاب برای از بین بردن اثر آب‌وهوای متفاوت فصل‌ها بر میزان رشد گیاهان است، باید همواره تلاش کنید بسته به موقعیت، آب و هوای آن را در شرایط مناسبی حفظ کنید. این بدان معنی است که شما باید به ابزار و قطعات مختلفی برای پایش مستمر و تثبیت دما، رطوبت یا حتی میزان نور متوسل شوید.یکی از این ابزار که نقش کلیدی در تثبیت وضعیت گلخانه دارد، فن گلخانه‌ای است که با جریان دادن به هوا و تبادل آن از بیرون به داخل یا از داخل به بیرون، کمک می‌کند تا همواره گیاهان شما در محیط مطبوعی قرار داشته باشند.قطعاً کاربرد فن‌ها محدود به گلخانه و ایفای نقش در قالب فن گلخانه‌ای نیست و همین موضوع باعث شده تا شما در انتخاب، خرید، نصب و راه‌اندازی فن گلخانه‌ای مناسب برای محیط مد نظر خود نیازمند شناخت و تجربه کافی باشید. برخلاف تصور عامه مردم انتخاب و نصب یک فن گلخانه‌ای مناسب چندان کار ساده، روتین و عاری از شناختی نیست.همین موضوع انگیزه‌ای شد تا یادداشتی با محوریت نکات مهم در انتخاب فن گلخانه‌ای را به رشته تحریر درآورده به همراهان همیشگی این سلسله یادداشت‌ها، تمام آنچه که نیاز است در مورد فن گلخانه‌ای بدانند را آموزش دهیم. پس اگر شما نیز یکی از صاحبان گلخانه هستید و در مورد انتخاب فن گلخانه‌ای کنجکاو، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با متن همراه باشید. با عناوین زیر همراه شما هستیم:•    اصول کلی در انتخاب فن گلخانه‌ای•    مشخصات کلیدی که برای خرید فن گلخانه‌ای ایده‌آل نیاز است بدانید•    میزان بهره‌وری•    شناسایی انواع مختلف فن گلخانه‌ای•    چیدمان فن‌ها را در نظر داشته باشیداصول کلی در انتخاب فن گلخانه‌ایدر ذهن داشته باشید که اساساً هدف از به کار گرفتن فن گلخانه‌ای چیست؟ این کمک می‌کند تا همواره در هر شرایطی بدانید که آیا انتخاب شما در سطح انتظارات و کاربردی بوده یا خیر.

هدف از نصب فن گلخانه‌ای:

•    تبادل هوای فضای بیرونی و درون گلخانه در مواقع لزوم•    تثبیت میزان تراکم دی‌اکسید کربن و اکسیژن در محیط(یکی برای تنفس و دیگری برای سنتز)•    تثبتت دما و کاهش یا افزایش آن در مواقع لزوم•    کاهش یا افزایش میزان رطوبت موجود در هوای فضای درون گلخانهبا در نظر داشتن این موضوع در هر حال می‌توانید از درستی تصمیمات و انتخاب خود اطمینان حاصل کنید اما قطعاً صرف اطلاع از این موضوعات کافی نیست. در ادامه با کنار هم قرار دادن سایر نکات می‌توانید در مجموع شانس داشتن یک انتخاب غلط و ناکارآمد را تا حد زیادی کاهش دهید.دقت داشته باشید که شما می‌توانید شانس یک خرید بد را کاهش دهید اما این میزان به صفر نخواهد رسید. زمانی ممکن است در انتخاب قیمت فن گلخانه نیز اشتباه جزئی داشته و خرید بدی را رقم بزنید. به هر حال قیمت هواکش گلخانه‌ای نیز فاکتور مهمی در خرید است.

چطور فن مناسب برای گلخانه تهیه کنیم ؟

مشخصات کلیدی که برای خرید فن گلخانه‌ای ایده‌آل نیاز است بدانید

در خرید فن هواکش گلخانه‌ای، همواره اطلاع از برخی مشخصات و تلاش برای مقایسه آن‌ها به شما در داشتن یک انتخاب بهتر کمک می‌کند. این مشخصات به شرح زیر است:•    دبی هوای خروجی: هوا یک سایل گازی است و عبور آن از مقطع فن با شاخص دبی تعیین خواهد شد هر قدر دبی خروجی(ورودی) هوا بیشتر باشد، امکان تبادل هوا با سرعت و حجم بیشتری وجود دارد.•    حداکثر سرعت موتور: مشخصاً هر قدر بیشتر باشد، فن گلخانه‌ای در هوادهی بهتر عمل خواهد کرد.•    قدرت موتور: قدرت در ترکیب با موتور تعیین می‌کند که حجم هوادهی چقدر است. این دو مشخصه با هم معنا دارند.•    ولتاژ و فرکانس: این دو مشخصه را باید زیر نظر بگیرید و با میزان توانایی گلخانه خود در تأمین برق مقایسه کنید. قطعاً باید به آن میزانی که برق در دسترس دارید، فن خریداری و نصب کنید.

میزان بهره‌وری

برای انتخاب یک فن گلخانه‌ای مناسب، حساسیت در مورد میزان بهره‌وری بسیار مهم است. به عنوان مثال، گردش فن‌هایی با تیغه‌های مقاوم در برابر فشار استاتیک صفر کارآیی بیشتری نسبت به فن اگزاست‌های طراحی شده برای به دام انداختن هوا دارند.البته این تنها یک مثال بود که بسته به جزئیات مربوط به موقعیت گلخانه شما می‌تواند نتیجه عکسی داشته باشد. بسیار مهم است تا همواره بسته به جزئیات گلخانه خود، به دنبال فن گلخانه‌ای با نهایت بهره‌وری باشید زیرا اساساً این وسیله در طول کار متحمل فشار سنگینی خواهد شد و اگر از بهره‌وری خوبی بهره‌مند نباشد، به سرعت با مشکل مواجه می‌شود.بهره‌وری موضوعی است که با در نظر گرفتن تمام جزئیات قابل فهم، تشخیص و تعیین خواهد بود.

شناسایی انواع مختلف فن گلخانه‌ای

معمولاً استفاده از دو دسته فن برای تهویه گلخانه رایج است:•    فن اگزاست گلخانه‌ای: معمولاً فن اگزاست گلخانه نیز مشتمل بر دو نوع است؛ سانتریفیوژ و وزنه‌ای. هر کدام از این دو نوع فن بسته به موقعیت مزایا و معایبی دارند که باید در انتخاب لحاظ شوند.•    فن سیرکوله: فن سیر کوله معمولاً صدای کمتری داشته، نصب و راه‌اندازی آسان، راندمان بالا و تأثیر بیشتری در گردش هوای محیط دارند.شناسایی انواع مختلف فن‌ها به شما کمک می‌کند تا بسته به موقعیت هر یک را در جایگاه مناسب به کار ببندید. البته  در فرآیند خرید شاهد یک پروسه برعکس هستیم و شما بر مبنای فضاهای تعیین شده خرید خواهید کرد. هرچند این روش پیشنهاد نمی‌شود اما در این صورت، برای داشتن یک انتخاب خوب باید نوع چیدمان را تعیین و بر مبنای خود خرید را انجام دهید.

چطور فن مناسب برای گلخانه تهیه کنیم ؟

مشخصات فن اگزاست گلخانه یا هواکش گلخانه

1.    فن اگزاست گلخانه دارای 6 پره از جنس استیل با ضخامت 1/2 میلی متر با حداقل لرزش می باشد.2.    اتصالات فن اگزاست گلخانه از جنس فلز مس ضد زنگ بوده و در برابر استهلاک بسیار مقاوم می باشد.3.    دمپر های موجود در فن گلخانه ای اگزاست به ضخامت 0.8 میلی متر می باشد و میله های موجود در این فن جهت باز کردن دمپر ها به ضخامت 1.5 میلی متر و از جنس فولاد گالوانیزه می باشد.4.    دستگیره پلاستیکی موجود بر روی فن اگزاست گلخانه باعث سهولت در جابجایی می گردد.5.    دارای موتور با توان 2 اسب بخار و دور خروجی 1400 RPM می باشد.6.    دارای بلبرینگ از جنس مرغوب با عمر طولانی می باشد.7.    توری محفظه موجود بر روی فن اگزاست گلخانه از جنس استیل مرغوب و ضد زنگ می باشد و مانع از برخورد دست یا نفوذ حیوانات به فن گلخانه می شود.8.    طول پروانه فن اگزاست گلخانه 127 سانتی متر می باشد.9.    فن گلخانه در مناطق با رطوبت بالا مقاومت بالایی در برابر خوردگی قطعات دارد.10.    ساختار پره های استیل در فن 140 یا 100 یا 120 به شکل X است که باعث افزایش مقاومت و کاهش لرزش می شود.11.    کاهش استفاده از سم پاشی و سموم شیمیایی به علت رسیدن گلخانه به دمای مطلوب

مزایای فن سیرکوله گلخانه

1.    کاهش میزان رطوبت در فصل زمستان2.    بهبود بخشیدن دمای داخلی گلخانه3.    بهبود بخشیدن در تنفس گیاهان موجود در گلخانه4.    افزایش در تخلیه هوای گرم موجود در گلخانه در فصل تابستان5.    جلوگیری از ایجاد شیوع بیماری و همچنین بهبود بخشیدن به تعرق گیاهان موجود در گلخانه6.    بهبود بخشیدن به توزیع گرما در صورت استفاده از سیستم بخاری و یا سیستم هیتر گلخانه7.    نصب بسیار آسان و همچنین صدای بسیار کمدر هنگام محاسبه تعداد فن گلخانه و انتخاب فن مناسب برای گلخانه باید به یک سری از عوامل توجه نمود، این عوامل عبارتند از:1.    دمای محل قرارگیری گلخانه: به این معنی که گلخانه در کدام شهر و منطقه بنا گشته است.2.    میزان رطوبتی که در منطقه قرارگیری گلخانه وجود دارد.3.    شدت تابش نور خورشید منطقه4.    شدت و جریان باد5.    دمای مورد نیاز گلخانه6.    طول و عرض فنی که در گلخانه به کار رفته است.7.    عرض و ضخامت پد موجود در گلخانه8.    ارتفاع سازه گلخانه9.    ارتفاع بستر کشتی که در گلخانه وجود دارد.10.    نوع فن موجود در گلخانه از نظر ابعاد و اندازه و قدرت موتور به کار رفته در فن و همچنین دبی فن

چطور فن مناسب برای گلخانه تهیه کنیم ؟

چیدمان فن‌ها را در نظر داشته باشید

در نظر داشتن چیدمان فن گلخانه‌ای در ساختار گلخانه، کمک شایانی به شما در انتخاب یک محصول مناسب می‌کند. معمولاً از نظر فنی دو نوع چیدمان برای فن گلخانه‌ای قابل تصور است؛ سری و موازی.در یک چیدمان موازی، همه فن‌ها در یک سر گلخانه جای گرفته و با مکش هوا، یک چرخه از تبادل ایجاد خواهد شد. اما در چیدمان سری، فن گلخانه‌ای با الگوهای مختلفی بسته به تشخیص کارشناس، به سمت مرکز فضا و در یک حالت متوالی چیده خواهند شد. معمولاً در گلخانه‌هایی با تعدد گونه گیاهان و تفاوت ارتفاع در آن‌ها، پیشنهاد می‌شود تا در صورت بالا بودن مساحت، بیشتر استفاده از چیدمان سری مد نظر قرار گیرد.این کمک می‌کند تا بدون تجمع هوای سرد یا گرم در کنار گیاهان با قد بلندتر یا کوتاه‌تر و بدون نیاز به ایجاد چرخه مستمری از گردش هوا به طور طبیعی، دما و سایر فاکتورهای حیاتی در رشد گیاه تثبیت خواهند شد. بسته به اینکه کدام چیدمان را برای گلخانه خود انتخاب می‌کنید، در مورد نوع فن گلخانه‌ای نیز می‌توان تصمیم بهتری گرفت.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر